Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 54

Thread: Front-End Development

  1. #26
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    radi li ko ovdje u react, angular ili vue?
    Radim angular od verzije 4 negdje, otprilike godinu i po, reci?
    Bez potpisa.

  2. #27
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    a ništa mislio sam za jedno 2,3 mjeseca kad budem imao vremena da počnem da učim jednu od ove 3 tehnologije pa me interesuje koja je najbolja/najpopularnija? nadam se da nije glupo pitanje.
    Čupatelj

  3. #28
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    a ništa mislio sam za jedno 2,3 mjeseca kad budem imao vremena da počnem da učim jednu od ove 3 tehnologije pa me interesuje koja je najbolja/najpopularnija? nadam se da nije glupo pitanje.
    Ima razlika medju tehnologijama i svaki sajt ce pokusat da ti objasni kako je neka bolja/gora, ali sva su 3 frameworka slicna. I tipa ako neko zaposljava React programera a javi se Angular to je mozda mjesec/dva tranzicije i sve ce pohvatat.

    Ne znam sto bih ti preporucio za pocetnika ali eto kao neka smjernica: Vue i Angular su bas slicni, jer je vue nastao od ljudi koji su radili Angular, a React je nekako prica za sebe ( to je Facebook proizvod ), kod nas je najpopularniji Angular niko skoro ne radi React, a u svijetu je React najpopularniji.

    Angular je npr. dobar ako radis puno projekata koji imaju dosta zajednickih elemenata, i to je glavni razlog sto ga ja koristim. ( i vjerovatno razlog sto je kod nas najpopularniji generalno )
    Bez potpisa.

  4. #29
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    React valjda nije ni framework nego samo js biblioteka.
    U build studio znam da rade taj angular, a ima i jedna momak u Amplitudo što radi React tako da nije baš da ga niko ne radi, ali fala ti što si mi rekao da se kod nas uglavnom radi angular jer treba se prilagođavat onda ovim našim standardima.
    Ja sam taj frontend do sad radio u vanila JavaScripti i html+css i da napravim neke obične funkcionalnosti na sajtu treba mi da ispišem 3, 4 hiljade linija JavaScripte.. dusa žešća, pa sam mislio da počnem da učim neku od ove 3 tehnologije kako bi mi bilo lakše radit. Tebi fala na odgovoru, vjerovatno ću onda kasnije se bačit na neki tutorijal vezano za taj Angular.
    Čupatelj

  5. #30
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    React valjda nije ni framework nego samo js biblioteka.
    U build studio znam da rade taj angular, a ima i jedna momak u Amplitudo što radi React tako da nije baš da ga niko ne radi, ali fala ti što si mi rekao da se kod nas uglavnom radi angular jer treba se prilagođavat onda ovim našim standardima.
    Ja sam taj frontend do sad radio u vanila JavaScripti i html+css i da napravim neke obične funkcionalnosti na sajtu treba mi da ispišem 3, 4 hiljade linija JavaScripte.. dusa žešća, pa sam mislio da počnem da učim neku od ove 3 tehnologije kako bi mi bilo lakše radit. Tebi fala na odgovoru, vjerovatno ću onda kasnije se bačit na neki tutorijal vezano za taj Angular.
    React je nedje na ivici izmedju biblioteke i frameworka ( svi ga koriste kao framework ali u sustini mozes da ga koristis kao biblioteku samo kad ti treba za neke komponente )

    Bild studio radi vue,angularjs,angular, amplitudo je neozbiljna programerska firma ali ozbiljna marketinska firma, oni mijenjaju tehnologiju kako im ko dodje da radi.

    Sigurno ima firmi u CG da rade React ali je manji dio trzista.

    Prije nego sto pocnes pogledaj slobodno i React i Angular sta ti se vise svidja ( vue ne bi preporucio kao pocetak, jer smatram da bi covjek mogao da odluci da li ce da koristi Vue treba bar jedan framework da poznaje, svakako ce ti posle Reacta/Angulara vue lako pasti )
    Bez potpisa.

  6. #31
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    ║▌║█║▌║▌║█
    Posts
    2,442
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Evo možda nekome bude valjalo ko kreće sa učenjem... I btw ako je neko upoznat sa ovima u DevelopersLab da kaže kakvi su vezano za ovo i isplati li se uopšte počinjat ovo?
    edit: i meni ovo djeluje baš nerealno da se nešto mnogo može naučiti sa ovoliko časova ali dobro opet i cijena im nije nešto velika...
    Last edited by nemam ti kad; 02-04-19 at 17:06.

  7. #32
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Ovo su žešće gluposti, prevara obična, ali ljudi koji se ne razumiju pomisle a možda mi ovo pomogne da naučim i bače pare. Ja bih ovo zakonom zabranio.
    Na ove fore hvataju ljude koji se ili uopšte ne razumiju ili su onaj tip ljudi koji vjeruju da se može smršat od božen kosmetiks čajeva i sličnih preparata.
    Ti da bi naučio da radiš ove tehnologije moraš svaki dan da vježbaš, da učiš gledajući video tutorijale i čitajući članke/knjige, i da čitaš tuđi kod da bi vidio kako drugi programeri rešavaju slične probleme. A druga stvar ti sad na YouTube imaš baš mnogo besplatnog materijala za učenje, ne treba ništa da plaćaš. Ne postoji prečica niti lak put do sticanja znanja i iskustva u ovome, isto kao što ne možeš smršat ako ne trčiš i ako ne smanjiš unuos hrane i poboljšaš njen kvalitet.
    Čupatelj

  8. #33
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    ║▌║█║▌║▌║█
    Posts
    2,442
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Evo ne znam, "nesam školovala od vremena" , a to svakako da se na net može isto to naučit samo treba bit uporan i dosta toga je free što je dobro al eto reko da postavim, ne škodi a što ne škodi ne mora da znači i da koristi haha ... Mada iskreno možda ljudi stvarno mogu pružit neki dobar "uvod" u taj svijet ako ništa drugo, što znam...

  9. #34
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Pa za 360€ da ti pruze uvod i to dva pit sedmicno, Kolko bi onda kostala 'razrada', 2000 €?

    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  10. #35
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    ║▌║█║▌║▌║█
    Posts
    2,442
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Što je 2k za naš narod i to u ovom trenutku ne zaHebaj hahahaha aj da ne spamujemo slažemo se, nisam ja ovo dobro preračunao prije nego sam šerovao , ne isplati se ovo definitivno... Na w3schools i ostale free solucije se može isto toliko ako ne i više naučiti samo treba bit uporan a i učiš kad oćeš i koliko možeš..
    Last edited by nemam ti kad; 02-04-19 at 22:05.

  11. #36
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Evo lista odličnih sajtova đe džabe možeš da učiš, navarnov i na YouTube ima masu odličnih kanala gdje često kače video tutorijale za razne tehnologije.

    Frontend Generalno:
    https://www.w3schools.com/
    https://developer.mozilla.org/en-US/
    https://www.tutorialrepublic.com/
    https://www.freecodecamp.org/

    https://www.tutorialspoint.com/index.htm

    HTML:
    http://html5doctor.com/

    CSS:
    https://css-tricks.com/
    https://flukeout.github.io/

    JavaScript:
    http://eloquentjavascript.net/
    https://www.quackit.com/javascript/tutorial/
    Čupatelj

  12. #37
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    ║▌║█║▌║▌║█
    Posts
    2,442
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Odličan info! :encouragement:

  13. #38
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    909
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Slazem se da je najbolje uciti solo u pocetku, putem Google-a, ali kasnije bude skoro pa neophodno imati neku vrstu mentora, ako mislite necim ozbiljnijim da se bavite i u timu.

    Nemam pojma ko je ekipa (developers-lab) niti kakav kvalitet nude. Sto se cijene tice, skroz je korektna. Ova njihova ponuda ispada da je oko 5e po casu. Ne znam sta je tu skupo

    (Naravno, ukoliko je kvalitet nikakav, skupo je i 2e po casu, ali to samo mozemo da nagadjamo, dok nam neko ne kaze utiske i sta je naucio)

  14. #39
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Imas besplatne obuke koje nude programerske firme kod nas, i ako se pokazes radis kod njih.

    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  15. #40
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    znam da Build Studio, Codingo i Amplitudo imaju obuke koje su besplatne, ima još jedna firma u cg koja ima najbolje obuke ali sam zaboravio kako se zove. Tu imaš određenog mentora koji te usmjerava i daje zadatke, mada ni on ti ne pomaže premnogo nego si uglavnom prepušten sebi.
    Čupatelj

  16. #41
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Logate... Na fb imaju posebnu stranu za obuke, Logate akademija...


    Sent from my iPad using Tapatalk
    #fakenews

  17. #42
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Evo sad malo istražih i ova firma na koju sam ja mislio se zove Webb Holding i ovaj oglas koji je okačio 'nemam ti kad' je ustvari sa njihove FB stranice. Ja sam nekako prvo pomislio da je ovo jedan od onih oglasa koji su masu u Srbiju zastupljeni đe te uče da programiraš za 2,3 dana i dobro ti naplate i čak na kraju imate žurku.. haha niđe veze. Oni su ranije imali besplatnu obuku koja je stvarno najbolja u CG trenutno, ali izgleda da su u međuvremenu počeli da je naplaćuju. Oni dobro objašnjavaju, imaju dobar materijal na našem jeziku, imaju predavanja, sastanke, domaće zadatke i čak ispite . Stvarno super stvar ali opet mislim da se sve to može džabe naučiti i nema potrebe da se daje 360 eura, kad opet na kraju nije sigurno da ćeš sve to i uspjet da pohvataš i naučiš.
    Čupatelj

  18. #43
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    660
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    a ništa mislio sam za jedno 2,3 mjeseca kad budem imao vremena da počnem da učim jednu od ove 3 tehnologije pa me interesuje koja je najbolja/najpopularnija? nadam se da nije glupo pitanje.
    Nauči sve. Sve se lagano postiže, samo ako se čovjek organizuje. Znanje ti nikad neće propasti. Iako ga možda nikad ne budeš koristio, sjutra će ti pomoći da nešto treće lakše naučiš.
    Koliko god uložio u sebe kad je učenje u pitanju, malo je.
    Ja konstantno radim na sebi 4 godine što se tiče IT-a (sve mimo radnog vremena, iako mi je posao 8 sati IT), i uvijek nastojim da ne gubim vrijeme nego da nešto novo naučim.
    Put ka uspjehu u IT-u je akumulacija svih mogućih pravaca, koji će se s vremenom stopiti u jednu veliku cjelinu. Nebitno je oćeš li prvo naučiti Javu, MongoDB, položiti CCNA, pa Linux RHCSA, MCSA, naučiti Angular, HTML, CSS ili Python. Bitno je da se sve to sklopi u jedno na kraju.

    Ovo, naravno, pričam ukoliko ti je cilj da uspiješ i da budeš prepoznat stručnjak, da možeš da biraš dje ćeš da se zaposliš i da budeš ponosan koliko si izgradio svoje znanje i stručnost. Da razumiješ kako stvari funkcinišu.
    Ukoliko ti je, pak, cilj da primaš tu platicu bez mnogo razmišljanja, da uglavnom tapkaš u mjestu, naučiš dvije-tri tehnologije i rokaš.

  19. #44
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    jes ali zasto gubit vrijeme i opterecivati mozdani hard disk i ram memoriju tehnologijama koje nisu toliko kvalitetne ili koje ce u buducnosti da postanu nebitne, poenta je da postanes expert u necemu sto se najvise koristi i sto ce se u buducnosti masu koristit a ne da se opterecujem ucenjem lupam fortarana ili tako neke šnj tehnologije koju nijedna firma vise ne koristi.
    Čupatelj

  20. #45
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    660
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Postavio si pitanje o tehnologijama koje su aktuelne, nisi postavio pitanje ima li smisla učit nešto što je zastarjelo.
    Ako ti je stav "da ne opterećujem moždani hard disk i RAM", nećeš daleko dogurat.

    Naravno da treba da učiš aktuelne stvari, a ne ono što je već obsolete. Ali ako se pitaš koju od tri aktuelne stvari da naučiš, kažem "Nauči sve tri."
    Ja samo pokušavam da usadim stav "Treba da učim što više mogu, pa makar ga učio i malo kasnije", a ne da u startu nešto prekrižiš.

    Srećno.

  21. #46
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Nemas ti pojma

    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  22. #47
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    660
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Ok...

  23. #48
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    ko te nauci da ucis sve odjednom, to se uci jedna po jedna stvar i to odaberes nesto sto se najvise koristi.
    Čupatelj

  24. #49
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    ovo je odlicna online Eknjiga sa primjerima vezano za JavaScript:

    https://javascript.info/
    Čupatelj

  25. #50
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    koristi li ko Visual Studio Code? imam nekih problema kod podesavanja odredjenih ekstenzija.
    Čupatelj

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Java ili C# za mobile development
    By Pekmen in forum Software
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-16, 23:16
  2. iPhone development
    By NSX23 in forum Software
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-15, 22:43
  3. Photoshop settings za web, development...
    By Pekmen in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-15, 17:34
  4. Game Development....??!?!
    By NebuCHadneZZar in forum Software
    Replies: 279
    Last Post: 16-01-08, 14:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •