Page 9 of 15 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast
Results 201 to 225 of 351

Thread: Sudar svjetova

  1. #201
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Meni logika zaista nije jača strana, priznajem, ali ovo mi nekako čudno - da ne kažem nelogično o_0
    Od tebe nisam manje ni očekivao. Bilo bi čudno da ti nije čudno. I uopšte ne mora da bude bilo kome logično. Svako ima svoj način. Logiku tražiti u načinu kako neko se moli ili vjeruje nema svrhe. Šta god radili, meditirali, tihovali, kontemplirali itd svako to radi na svoj način koji je različit od drugih. Potvrda o "logici" stiže iznutra, a ne od drugih. Isto bi rekao nekom da mi je rekao da ovo ima savršenu logiku.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. #202
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,176
    Thanks Thanks Given 
    257
    Thanks Thanks Received 
    1,166
    Thanked in
    565 Posts

    Default

    S telefona sam pa kvotovah sve. Ali, zašto misliš da zbog tvojih težnji drugome se uzima? Da se mijenja kosmički red jer nešto tražiš? Miriše na krivicu.

  3. #203
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Ali, zašto misliš da zbog tvojih težnji drugome se uzima? Da se mijenja kosmički red jer nešto tražiš? Miriše na krivicu.
    Zato što vjerujem da je ovaj naš univerzum projektovan kao zerosum game. Ne molim se za nešto jer vjerujem da nije pravedno da to dobijem jer bi se time narušio balans. Mislim da se iza promisli o stvaranju krije balans. Na žalost i na sreću, mi ljudi smo obdarenini razumom. Veliki dar jer nam je time dato pravo na izbor. I biramo da želimo ne shvatajući često posledice tih naših želja. Neznanje. Stvaramo ratove, bijedu, siromaštvo...Disbalans. Umrljali smo lice planete. Biram da ne želim te se i ne molim na taj način, proračunato ne djelujem. Najmanje ću štete drugima nanijeti svojim neznanjem, a najviše ujedno koristi sebi donijeti. Neopterećen stvarnošću koliko god to se danas može biti. Da nisam gladan, žedan i da mi nije hladno. Znati šta je dovoljno. To je benchmark. Naravno oscilacije oko benchmarka su dozvoljene. Mudrost je svjesno ne otići predaleko od njega. Pogotovu danas kad strah za egzistenciju i pohlepa vode ljude. Nadam se da sam bacio malo više svjetla na moj "put".
    Last edited by Caesar; 17-01-18 at 11:03.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  4. #204
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,176
    Thanks Thanks Given 
    257
    Thanks Thanks Received 
    1,166
    Thanked in
    565 Posts

    Default

    Vjeruješ da je projektovan kao zero-sum game zbog ideje o tome ili ti to tvoje iskustvo potvrđuje? Današnji kapitalizam to možda i potvrđuje, no nismo na tom pdf-u.
    Nisi me uzrujao, samo me zanimalo malo dublje da zavirim i nevjerovatno mi je koliko smo u stanju da izmišljamo konstrukcije koje podupiru temelje nekom našem "trenutnom" stanju svijesti da ne kažem osjećanjima. No neće ni ono dugo trajati. Biće bolje, a ako ne bude - biće ono najbolje

    Ipak sam, povučena iskustvom, uvjerena da svega ima dovoljno za sve. Možda zvuči licemjerno, ali poštujem izbor drugih koji su izabrali nemaštinu, rat ili glad kao svoje iskustvo ovdje i sada. Na kraju ne možemo znati šta smo sve i mi (ne fizičko) bili prije jer nam to nije dato da zapamtimo.

  5. #205
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Ipak sam, povučena iskustvom, uvjerena da svega ima dovoljno za sve. Možda zvuči licemjerno, ali poštujem izbor drugih koji su izabrali nemaštinu, rat ili glad kao svoje iskustvo ovdje i sada. Na kraju ne možemo znati šta smo sve i mi (ne fizičko) bili prije jer nam to nije dato da zapamtimo.
    Pa ne ide to baš tako, izbori su jedno, to možeš da biraš, a posljedice ne možeš.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  6. #206
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,176
    Thanks Thanks Given 
    257
    Thanks Thanks Received 
    1,166
    Thanked in
    565 Posts

    Default

    Mir da sve jeste kako treba biti, da se trudiš da nađeš širu sliku, a istrajavanje i djelovanje ka tome ti omogućava da brže dođeš do iste. One svoje, da poštuješ tuđu, i na koncu da se trudiš da onog drugog vidiš u ljepšem svijetlu nego li se on sam vidi.
    Last edited by tigrovo_oko; 17-01-18 at 12:40.

  7. #207
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Vjeruješ da je projektovan kao zero-sum game zbog ideje o tome ili ti to tvoje iskustvo potvrđuje?
    Ništa od toga. Nije zbog same ideje već eto tako se namjestilo. Mikrokosmos. Ne umijem ti bolje od ovog reći
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  8. #208
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,176
    Thanks Thanks Given 
    257
    Thanks Thanks Received 
    1,166
    Thanked in
    565 Posts

    Default

    Razumijem te, čak se lomim dal išta pisati, no nek ostane, što vele - nazdravlje ostatku.

  9. #209
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Mir da sve jeste kako treba biti, da se trudiš da nađeš širu sliku, a istrajavanje i djelovanje ka tome ti omogućava da brže dođeš do iste. One svoje, da poštuješ tuđu, i na koncu da se trudiš da onog drugog vidiš u ljepšem svijetlu nego li se on sam vidi.
    Je je je,
    nego ti tražiš da budeš car među svojima, a on te napravi kiklopom u društvu ćoravih.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  10. #210
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Kako vi znate sve to što ođe tvrdite ili osporavate?

    Mene još boli glava zamišljajući kako izgleda to "ništa", u materijalnom i prostornom smislu... a vi već prešli na masu drugih tema.

    Ili imate uvide izvan ovih naših poznatih dimenzija ili možda kao u Huxley-evom "Brave New World"-u operišete sa gotovim i suptilno nametnutim stavovima & zaključcima?

  11. #211
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Utvrđeno... svačije "ništa", su potpuno različita "ništavila". Naše "ništa" je pravo ništa (za nas)... njahahahaaaa
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  12. #212
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,211
    Thanks Thanks Given 
    119
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    Glupo je i tesko objasniti kako neko zamislja nista jer mora biti kontradiktorno. Ja se priklanjam toj religiji jer sam umoran od raja i pakla, preporadjanja, postojanja, prica o Bogu i ateizmu, zivotu i smrti, novina, drustva, egzistencije, ljubavi ,mrznje, ratova, pohlepe, diskoteke, kafane, smijeha i placa ,jednom rijecju postojanja. U sta vjerujem ili ne vjerujem je nebitno , ostavljam vrata otvorena za postojanje svega ali iskreno prizeljkujem, nadam se i sa strahom da mi se nece obistiniti , a opet uzbudjenjem i velikom radoscu iscekujem da krepam kao pas i... Nista.
    Sto se tice molitve skakljivo je to, izbjegavam je jer se osjecam kao licemjer, tesko je pomoliti se iskreno i potpuno pa i a da se ne uprlja egoizmom.. Recimo da kada dodje osjecaj da se pomolim , prepoznam ga i ne udovoljim mu. Neka ga, mozda je i to neka molitva
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  13. #213
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    @Nista, u vezi sa ovim tvojim prizeljkivanjem nistavila pitao sam se da li bi bilo moguce da se covek nikada ne zasiti sopstvenog postojanja. Pritom ne mislim samo da mu se egzistiranje svodi na udovoljavanje samom sebi nego da se radi i o nekoj najobicnijoj svakodnevnici. Zamislimo da je nekom pojedincu starenje zaustavljeno, spoljne okolnosti se ne menjaju preterano drasticno, u sustini radi se o danu mrmota ili bolje receno o godini mrmota, da se pokrije vise obicnih situacija. Da li bi neko, posle xyz godina prosto rekao: ne zelim vise da zivim, dosta mi je da stalno citam o pokvarenim politicarima i kriminalnim aferama, dosta mi je da stalno buljim u ekran samo da bih se necim zaokupio, dosta mi je i zene, i dece, i prijatelja, i istih ispraznih razgovara, ne zelim vise nikako da postojim. A odgovor je: MOZDA. Sigurno da odredjeni procenat ljudi stvarno zeli to nistavilo i da na smrt gledaju pozitivno. Smrt je preciznije receno neutralna. Stvarno ne bi imalo smisla da se necije postojanje, narocito na ovom vremenski i prostorno ogranicenom svetu, nastavlja beskonacno. Naravno, za samog pojedinca, odnosno najvecu vecinu njih, smrt je negativna. Negativna nam je i smrt bliskih ljudi koje jos ne mozemo da prezalimo a kamoli sopstvena. Ako bi vecnost bila prilicno limitirana mogucnostima siguran sam da bi mnogima smrt, odnosno nistavilo, bilo spas. A u tim nekim normalnim okolnostima, jako tesko da bi se neko, pa cak i ikada zasitio sopstvenog postojanja. Mada opet, u tako hipotetickim situacijama se ne moze nesto pouzdano znati.
    Last edited by Severnjak; 17-01-18 at 16:44.

  14. #214
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,211
    Thanks Thanks Given 
    119
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    Mozda.. Ima ljudi kojima je dobro, ima ih koji sebe uspjesno ubijede da im je dobro, dovoljno da ih ne zulja previse svakodnevnica. Od prvih mi na pamet odmah padne moj najmiliji, praznoglavi nasmijani brat kojeg volim najvise na svijetu a jos vise zato sto je tako sretan i zadovoljan. Ne bih se zakleo ali .. jedan je onih koji bi vjecno bili zadovoljni svojim postojanjem. Jednostavno samodovoljan je a sve ostalo je bonus. Sto je meni pakao, njemu je raj..
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  15. #215
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ništa umire vjerom, rođenjem, "velkim praskom", rakijom, spoznajom, smijehom, prašinom, svijetlom, prdežom, idejom, klompom..

    Šta?
    Ništa.
    Kako ništa?
    Ma znaš....
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  16. #216
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Kako vi znate sve to što ođe tvrdite ili osporavate?

    Mene još boli glava zamišljajući kako izgleda to "ništa", u materijalnom i prostornom smislu... a vi već prešli na masu drugih tema.

    Ili imate uvide izvan ovih naših poznatih dimenzija ili možda kao u Huxley-evom "Brave New World"-u operišete sa gotovim i suptilno nametnutim stavovima & zaključcima?
    Ma jok, kao da iko ovđe zna o čemu priča.
    Ono, drvo zna kako da raste, vjetar zna da duva sjevero-istočno, put zna đe vodi. Život jeste, život se dešava, i dovoljno je da prepoznaš da si dio tog života.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  17. #217
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sve il Ništa?
    ...omladinoooo, znate li vi barem što je ništa, ijevo vođen malo ko da se usaglasit može. Ko zna što proističe iz jednakosti mišljenja sa jedne strane izloga, spram svima različito pojmljivog "nič". Fazna razlika u korist ništa. Dakle, NIŠTA JE SVE!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  18. #218
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Sve il Ništa?
    ...omladinoooo, znate li vi barem što je ništa, ijevo vođen malo ko da se usaglasit može. Ko zna što proističe iz jednakosti mišljenja sa jedne strane izloga, spram svima različito pojmljivog "nič". Fazna razlika u korist ništa. Dakle, NIŠTA JE SVE!
    Ja nemam nista, dakle, imam sve

    Mozda je bolje potruditi se da izmedju ova dva nista bude "nesto".

  19. #219
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default Sudar svjetova

    Staviš na čist radni sto list papira. Onda ga baciš. Šta je ostalo na stolu? Ništa.

    Upotreba ove riječi van konteksta ovog primjera je... Fali mi riječ. Jer šta reći za “ništa”? Paaa, ništa naravno. Definisati “ništa” poriče suštinu “ništa” i samim tim tvori “nešto”.

    Ne znam da se neko bavio od filozofa ovim.
    Last edited by Caesar; 18-01-18 at 11:41.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  20. #220
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sala sa moje strane. Ako mogu vjerovati u antimaneriju koja je jedno naucno " nista " trebala bi se potruditi da skontam i ovo nista koje ovjde polemisemo.

  21. #221
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Staviš na čist radni sto list papira. Onda ga baciš. Šta je ostalo na stolu? Ništa.
    Ništa, gledajući golim okom.

    Mikroskopski je moralo ostati nešto od papira koji je samo promijenio mjesto, nije se dezintegrisao.

    Sem toga, površina stola ostaje kao prostor na kojem je papir bio a na njemu je masa toga, daleko od toga da je tu ništa.

    Ako potrošiš novac sa računa u banci, i dalje ti postoji račun u banci iako je na njemu nula.


    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Upotreba ove riječi van konteksta ovog primjera je... Fali mi riječ. Jer šta reći za “ništa”? Paaa, ništa naravno. Definisati “ništa” poriče suštinu “ništa” i samim tim tvori “nešto”.
    Dobro zapažanje.

  22. #222
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Kako vi znate sve to što ođe tvrdite ili osporavate?

    Mene još boli glava zamišljajući kako izgleda to "ništa", u materijalnom i prostornom smislu... a vi već prešli na masu drugih tema.

    Ili imate uvide izvan ovih naših poznatih dimenzija ili možda kao u Huxley-evom "Brave New World"-u operišete sa gotovim i suptilno nametnutim stavovima & zaključcima?
    Sjećaš li se vremena prije nego što si začet ?
    E, TO JE NIŠTA
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  23. #223
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Ne sjećam se ni mnogo čega iz postembrionalnog perioda, pa ne znači da toga nije bilo. Naprotiv. Nesjećanje nije "ništa".

    Da ne idemo u mistiku, i prije začeća sam, kao i svi drugi, morao postojati u genetskom kodu svojih predaka.

    Inače nas ne bi bilo.

  24. #224
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,176
    Thanks Thanks Given 
    257
    Thanks Thanks Received 
    1,166
    Thanked in
    565 Posts

    Default

    Prava religioznost je ona koja niti je posljedica tradicionalnog vjerovanja i porodičnog života, niti luka sigurnosti u koju se sklanja uplašen neurotik. Ona je rezultat mnogobrojnih sukoba i razračunavanja i sa sobom i sa svijetom oko sebe, ona proizilazi iz punoće života, a ne iz njegovog siromaštva.

    Tako nekako.

  25. #225
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Heh, a punoća života obuhvata šta?


    -Znam, ili mi se bar čini da znam, da čovjek u bilo koje doba rado odustaje od svojih trezvenih misli, međutim, uvek će se dosljedno pridržavati svojih ludosti. Čudno je što je to tako, ali je tako. Jedini način da se mirno živi među ljudima jeste da poštujem njihovo pravo na ludosti. Međutim, ovaj put to činim i zato što ničiju ludost ne želim da ispravim na svoju, znajući da bi to bila ludost ludosti. Postupak bi inače značio i neophodan nedostatak samopoštovanja, kao što i znači kod svakog koji sopstvenu ludost drži za nešto više od tuđe, jer sebe mogu da uvažavam samo u onoj mjeri u kojoj uvažavam drugoga i obratno. S tim, ako bih doveo u sumnju pravo drugog na ludost, neozbiljnim bih načinio i sopstveno pravo na trezvenost.


    Bela Hamvaš; Istorija i apokalipsa- Sablasti
    Last edited by Ulix; 19-02-18 at 00:05.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

Page 9 of 15 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 16-03-12, 20:45
  2. Replies: 4
    Last Post: 01-10-08, 01:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •