Page 8 of 15 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 176 to 200 of 351

Thread: Sudar svjetova

  1. #176
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nama dok god nešta nije mjerljivo ono nam je "ništa", što god ne uspijemo strpat u naše razumijevanje ono neminovno zalazi u naše ništa.

    Mnogo toga nam je još "ništa", mnogi naučnici zađoše u 'ništa", pa pod čudnim okolnostima i sami pođoše u ništa. Jer ako bi ništa postalo nešto, tj. bilo objašnjeno, onda bi se ništa povuklo pred nečem, i eto nama paradoksa papazjanije...
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  2. #177
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    mikrokosmos
    Posts
    179
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cetvrti covek View Post
    A svi vi koji tražite "istine" a u širokom luku se mimoilazite sa Biblijom......ste okrenuti za 180 stepeni u odnosu na iste
    Kad bi svi vjernici ovoga svijeta vjerovali u istog boga i ucili iz istih knjiga, onda bi mozda, ali mozda mogao da opravdas takve argumente, u suprotnom, prica nema puno smisla. Sta, ti si imao srece sto si rodjen na Balkanu i nametnuta ti je Biblija pa, citajuci istu, razumijes kako svijet funkcionise, a neko sto je rodjen na drugom kraju svijeta jednostavno nije imao srece pa su njemu, po rodjenju, nametnuta totalno druga vjerska polazista koja mu ne dozvoljavaju da sagleda istinu na pravi nacin. Takvo razmisljanje je opet produkt religijskih ucenja koja su sa razlogom raznovrsna. Religija i postoji iz razloga da se lakse manipulise sirokim narodnim masama Kad bi svi ljudi vjerovali u istog boga, religija bi izgubila svaku smisao. Zivot posle smrti je samo jedan u nizu trikova na koje se "primaju" naivni sledbenici. Prvo su te naucili da je covjek iznad svih ostalih zivih bica, i onda ti je logicno da sva ostala ziva bica radjaju, zive i uginu, a samo covjek je taj koji se radja, zivi, pa kad umre, onda i posle smrti ima jos nesto. A vazi...

  3. #178
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Charles, religije se medjusobno iskljucuju a licno ne verujem da je ijedna tacna, ali samim tim sto toliko ogroman broj ljudske populacije smatra sebe pripadnikom neke religije govori o tome da njima nistavilo predstavlja odsustvo bilo kakvog smisla postojanja ljudskog zivota, dok religije barem nude nekakvu nagrade za onoga ko joj se poslusno potcini. Iako ne volim da govorim o superiornosti, jeste cinjenica da je covek kao razumno i svesno bice superiornije od bilo koje zivotinje ili biljke a to da li i za ta ziva bica postoji nekakav afterlife, time se stvarno nisam bavio. Priroda, iako sustinski vazna za zivot uopste na planeti ne mora uopste da ima ikakve veze sa covecjim duhovnim postojanjem, koje naravno spada samo u rang teoretisanja.

    Ulix, ovim ti je assassinate sve rekao:

    Dalje ne mogu da te pratim, jer vidim da neke veoma jednostavne stvari koje sam rekao vidis na neki veoma komplikovan nacin i toliko volis da zamrsis stvari da se na kraju vjerujem i sam pogubis
    Nemam stvarno nista protiv tebe a jos manje sa tim da se ti ili bilo ko drugi ne slaze sa mojim stavovima, to stvarno ne trazim ni od koga, ali za te nedoslednosti jako gresis i ne znam gde si ih nasao posto sam se vec vise puta toliko detaljno objasnjavao u svojim stavovima da stvarno ne bih da se opet ponavljam.

  4. #179
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nikakav problem.
    Pitao sam jednu prostu stvar.
    Može li Ništa da umre?
    Imate li odgovor ili nemate?
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  5. #180
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Može li neko da definiše šta je to "ništa"?

    Ima li kakva naučna definicija toga?

    Je li pronađeno?

    Ako jeste, đe se nalazi?

  6. #181
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Pa "nista" odnosno nistavilo je sama smrt, stanje u kojem nista ne postoji. Kada se ono odnosi na pojedinca onda je tom pojedincu potpuno nebitno sta se drugo nastavlja posle njega, mada nema samo ni taj pojedinac rok trajanja. Cak su i za svemir izracunali da ce nestati za 22 milijarde godina, bar tako tvrde neki naucnici.

  7. #182
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Ja ću kad umrem biti na oblaku i kulirati, poslije izvjesnog vremena ću sigurno opet umrijet od dosade ali ne znam đe se onda ide, zna li ko?

  8. #183
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Pa "nista" odnosno nistavilo je sama smrt, stanje u kojem nista ne postoji. Kada se ono odnosi na pojedinca onda je tom pojedincu potpuno nebitno sta se drugo nastavlja posle njega, mada nema samo ni taj pojedinac rok trajanja. Cak su i za svemir izracunali da ce nestati za 22 milijarde godina, bar tako tvrde neki naucnici.
    Ček ček, ništavilo je smrt?
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  9. #184
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    mikrokosmos
    Posts
    179
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    samim tim sto toliko ogroman broj ljudske populacije smatra sebe pripadnikom neke religije govori o tome da njima nistavilo predstavlja odsustvo bilo kakvog smisla postojanja ljudskog zivota, dok religije barem nude nekakvu nagrade za onoga ko joj se poslusno potcini. Iako ne volim da govorim o superiornosti, jeste cinjenica da je covek kao razumno i svesno bice superiornije od bilo koje zivotinje ili biljke a to da li i za ta ziva bica postoji nekakav afterlife, time se stvarno nisam bavio. Priroda, iako sustinski vazna za zivot uopste na planeti ne mora uopste da ima ikakve veze sa covecjim duhovnim postojanjem, koje naravno spada samo u rang teoretisanja.
    Znaci, nije da vjerujes da je sve onako kako religije nalazu da jeste, ali ipak vjerujes jer veliki broj ljudi vjeruje, pa zasto ne bi i ti? Takav fenomen se u psihologiji naziva "kolektivno neznanje", i prozima se u svima sferama drustvenih odnosa i djelovanja, a kad je religija u pitanju, prestavlja veoma mocno oruzje. Potraga za sustinom bitisanja zna biti sizifov posao ako si ogranicen na subjektivni dozivljaj i obecanja za koje nikad neces imati garanciju da ce biti ispunjena.

  10. #185
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Kako je tebi uspelo da na osnovu tog boldovanog zakljucis da sam vernik stvarno mi nije jasno. Jos sam takav odnos okarakterisao kao poslusno potcinjavanje sto se jasno vidi u tom boldovanom tekstu, bas zato sto prezirem takav odnos u kojem pojedinac veruje u prazne i nedokazane price iz pradavnih vremena zato sto je ili kukavica koja to radi zbog slepog pridrzavanja tradicije, ili neko previse labilan da nesto toliko diskutabilno i nicim dokazano uzima za apsolutnu istinu. Ali se mora priznati da to nije losa nagodba: samo ti reci da verujes u to i to, drzi se malo nekih pravila, ne moras bas svih postova i svetaca i ceka te vecna uzivancija u raju. Katolicka crkva je u srednjem veku prodavala oprostajnice grehova a i dan danas Crkva ozbiljno profitira na svom prodavanju magle.

  11. #186
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Može li neko da definiše šta je to "ništa"?
    Ima li kakva naučna definicija toga?
    Je li pronađeno?
    Ako jeste, đe se nalazi?
    Evo ja ću ti prepričat dokle smo stigli, pošto vidim da nisi sve pohvatao od ovih stručnjaka.
    Prema predanju Sv Otaca, Bog je, naravno slobodno i iz ljubavi, stvorio ovaj svijet ex nihilo, ili iz ničega, iz ništa, iz ništnine, ili kako bi se reklo u hrišćanskoj terminologiji, iz nebića. Ovo Ništa, nebiće, je u apsolutnom smislu riječi, nasuprot platonističkom razmišljanju o pramateriji, ili nekakvom ukrašavanju svijeta, već postojećeg, od strane hrišćanskog Demijurga. Za Hrišćane, ovo ima važnost u smislu objavljivanja da svijet nije postojao, i da veza između Boga i svijeta nije prirodna u smislu da je svijet vječan, već kako ima početak tako ima i kraj, dok naravno za Boga se to ne može reći.
    Nauka takođe ne poriče mogućnost ovakvog vida stvaranja, ako izuzmemo Boga naravno, svakako logičke i egzistencijalne posljedice po čovjeka i svijet uopšte su, kao što je i rekao @Severnjak:
    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Pa "nista" odnosno nistavilo je sama smrt, stanje u kojem nista ne postoji. Kada se ono odnosi na pojedinca onda je tom pojedincu potpuno nebitno sta se drugo nastavlja posle njega, mada nema samo ni taj pojedinac rok trajanja. Cak su i za svemir izracunali da ce nestati za 22 milijarde godina, bar tako tvrde neki naucnici.
    Dakle, stvorenom svijetu, tvari, stalno prijeti opasnost od povratka u ništavilo, koju svako pojedinačno biće doživljava kao raspad i kao smrt. Strah od smrti, dakle nije strah od patnje i bola, već povratka u ništavilo.
    Prema Darvinu, čovjek kao prvi, odnosno na najvećoj ljestvici evolucije, jeste superioran prema ostalim bićima zbog svojeg intelekta. Međutim, u svom odnosu prema svijetu i životinje i drugi organizmi se odlikuju "racionalnošću", tako da neku značajniju razliku možemo vidjet u tome, što čovjek jedini pokušava da sam stvori uslove za svoju kulturu, istoriju i civilizaciju. Odnosno jedini čovjek pokušava da prevaziđe svoju datost kao tvar. Naravno, isključivo usljed postojanja slobode da to učini. To Crkva i naziva imago Dei, odnosno čovjeka koji je, poput Boga, slobodan da stvara "iz ničega", a da to nije tvar.
    Međutim to i dalje ne rješava čovjekov problem smrtnosti.
    Jedini način jeste transcedencija, odnosno pomjeranje granica, tako što će se tvarni i ograničeni svijet vezati za nestvoreno i bezgranično. Tu se čovjek pokazuje kao kruna stvaranja, koji treba svu prirodu, kao "sveštenik tvari", da uzdigne Bogu, onostranom, a to je moguće jedino ukoliko se pokazuje kao onaj koji gospodari i vlada svijetom. Međutim, ukoliko se sa nipodaštavanjem ponaša prema tvorevini, čiji je sastavni dio (sic!), tj kao nešto izdvojeno, izolovano, kao pojedinac, onda završava u ćorsokaku, kao što i tvrde gospoda naše kolege.
    Dakle, čovjek treba da se usavršava, kako bi svoju ljudsku dimenziju mogao na ekstatičan način, što i jeste svojstvo ljubavi, da iskoristi za uzdizanje tvoprevine do nepropadivosti. A to nije moguće ukoliko smatraš da si viši od tvari, iako si osuđen da sa njom propadaš u ništavilu.

    Da je tako nešto moguće, hrišćani vjeruju zbog Hrista Vaskrsloga, kao istinskog i posvjedočenog Čovjeka. Kao Onoga koji je prvijenac spasenja svih ljudi. Ne zbog kazne i straha, već kao Onoga koji slobodno sebe prinese da bi drugi imali život.
    Smrti gdje ti je žalac?! Ade gdje ti je pobjeda?!
    Last edited by Ulix; 15-01-18 at 22:17.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  12. #187
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Kako je tebi uspelo da na osnovu tog boldovanog zakljucis da sam vernik stvarno mi nije jasno. Jos sam takav odnos okarakterisao kao poslusno potcinjavanje sto se jasno vidi u tom boldovanom tekstu, bas zato sto prezirem takav odnos u kojem pojedinac veruje u prazne i nedokazane price iz pradavnih vremena zato sto je ili kukavica koja to radi zbog slepog pridrzavanja tradicije, ili neko previse labilan da nesto toliko diskutabilno i nicim dokazano uzima za apsolutnu istinu. Ali se mora priznati da to nije losa nagodba: samo ti reci da verujes u to i to, drzi se malo nekih pravila, ne moras bas svih postova i svetaca i ceka te vecna uzivancija u raju. Katolicka crkva je u srednjem veku prodavala oprostajnice grehova a i dan danas Crkva ozbiljno profitira na svom prodavanju magle.
    Zašto tražiš Hrista tamo đe ga nema? Zašto gledat tuđe religije koje rade suprotno od one koju nam je propovijedao i svojom smrću osvjedočio Onaj koji se svima nama otkrio i rekao....."Ja sam"
    On je još reka i da će mnogi U NJEGOVO IME izgoniti demone i govoriti da su oni izaslanici Božiji. I da će se govoriti joššššš "eno ga tamo i gle eno ga ovamo".......ali nam je takođe reka da ne vjerujemo.......nego da ćemo ISTINU po njenim RODOVIMA(čitaj-načinu života u savršenom skladu sa Biblijom) poznati.
    A ljudi , a pogotovo ateisti upravo traže potvrdu o nepostojanju Boga u bašššš tim prodavcima magle.
    Isus je svetkovao subotu........a ljudi(prodavci magle) su promijenili Božiju zapovijest pa na mjesto subote postavili neđelju!
    Isus se nije klanjao ni kipovima ni ikonama.....a ljudi (prodavci magle) upravo to rade jer neki od njih ni ne vjeruju u Boga a neki namjerno izvrću zapovijesti i slave paganske praznike i to bezmalo u ISUSOVO ime.
    A On nam je sasvim jasno rekao......."JA SAM ALFA I OMEGA. JA SAM PRVI I POŠLJEDNJI. JA SAM ISTINA. JA SAM PRAVDA. JA SAM JEDINI PUT U SPASENJE I NEMA DRUGOGA PUTA OSIM MENE."
    A ovi ljudi koje ti nazivaš s punim pravom prodavcima magle sve to gaze i oni tvrde da mogu da prodaju oproštajnice grijeha i oni vežu i driješe gore na nebu i oni direktno odavde postave neke ljude na visokim mjestima na nebo i proglase ih svecima......kojima kasnije moraš da se klanjaš i ljubiš njihovu sliku.
    A Isus je baššššš tamo đe ga ovi progone...a njihovi preci su ga i ubili. Taman tako hladnokrvno kao što i sad ubijaju Bibliju i biblijske istine......varajući narod.

  13. #188
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Charles Vane View Post
    Kad bi svi vjernici ovoga svijeta vjerovali u istog boga i ucili iz istih knjiga, onda bi mozda, ali mozda mogao da opravdas takve argumente, u suprotnom, prica nema puno smisla. Sta, ti si imao srece sto si rodjen na Balkanu i nametnuta ti je Biblija pa, citajuci istu, razumijes kako svijet funkcionise, a neko sto je rodjen na drugom kraju svijeta jednostavno nije imao srece pa su njemu, po rodjenju, nametnuta totalno druga vjerska polazista koja mu ne dozvoljavaju da sagleda istinu na pravi nacin. Takvo razmisljanje je opet produkt religijskih ucenja koja su sa razlogom raznovrsna. Religija i postoji iz razloga da se lakse manipulise sirokim narodnim masama Kad bi svi ljudi vjerovali u istog boga, religija bi izgubila svaku smisao. Zivot posle smrti je samo jedan u nizu trikova na koje se "primaju" naivni sledbenici. Prvo su te naucili da je covjek iznad svih ostalih zivih bica, i onda ti je logicno da sva ostala ziva bica radjaju, zive i uginu, a samo covjek je taj koji se radja, zivi, pa kad umre, onda i posle smrti ima jos nesto. A vazi...
    Pazi.....postoji nešto što si možda previdio ili ipak ne možeš ni da vidiš iz potpuno razumljivih razloga.
    Nije život samo to što nam oči vide. Najvažnija "komponenta " života je duhovnost. Vidim da se pozivaš na logiku
    E pa druže logika ti je ovo.....
    NaJJači dokaz za postojanje Boga se nalazi u čovjeku.
    1. Dostojanstvo
    2. Ljubav
    3. Plemenitost
    4. Osjećaj za pravdu
    5. Požrtvovanje
    6. Iskrenost
    .........sve su ovo karike koje sačinjavaju "NAJJSNAŽNIJI" dio lanca u životu čovjeka i vrlo LOGIČNO zvuči da je neko(Bog) morao NA NATPRIRODAN NAČIN da utisne u našu genetiku da bismo ovako mogli funkcionisat.
    Opet ovoj LOGIČNOSTI najviše daje na snazi trenutna situacija u svijetu. Gdje su sve ove osobine DIREKTNO na udaru! Ali one i dalje kod "neke vrste ljudi " opstaju......prkoseći sili grijeha.
    A ako ti tu ne vidiš logiku .........onda nemo se mnogo bakćat sa ovim .......odživi život u skladu sa svojom savješću(šaputanjem Boga) .....i ne brini se......ima neko ko se već pobrinuo za sve nas

  14. #189
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moram LOL! se još osvrnut malo na ovo "ništa" o čemu tako simpatično raspravljate. A znam da mi je pametnije ćutat jer 1. niko neće shvatit ništa....a 2. ni ja baš najjasnije ne kapiram neke stvari.......ali sam dovoljno bleskast da ću ULOŽITtttt
    NIŠTA = nepostojanje, je teoretski gledano nemoguće. Ali ipak SAMO teoretski. Praksa nam govori sasvim drugačije.
    Odnosno.....bilo je vrijeme kad nas nije bilo ALIIII!!!!! Jeste Bog! Što ovo znači???
    Svi mi vrlo dobro znamo za Alberta, Nikolu i jošššš neke ljude sa kojima sam ja bio na "ti" Ali Ajnštajn i Tesla su nekako markantne ličnosti (a što ću moram se smijat.....jer tako se ponašaju ljudi koji nisu bašššš sasvim svoji) pa bih se sad rado samo njih $etio.......jer su oni dvojica pokušali da u filadelfijskom eksperimentu prođu kroz vrijeme. Neka što su imali viziju "cijepanja prostora" (što i IMA logike)......nego su htjeli da urade nešto što nema veze sa zdravim razumom.......proć kroz vremensku kapiju....ejjjjj!?!
    Zašto sam naveo baš ovaj primjer? Zato što ovo najbolje pokazuje koliko je ljudski um zaslijepljen čak i na tako visokom nivou kao što je to kod Tesle i Ajnštajna.
    Koliko je bitno vjerovati u Boga i božanske istine.......ovo najbolje pokazuje. Samo jedan molekul iz sadašnjosti kad bi "bio prenesen" unazad SAMO JEDNU sekendu u "prošlosti".........desila bi se crvotočina .......ne postoje riječi kojima bi se moglo opisat što bi se desilo........jer je nemoguće gledano iz bilo kojeg ugla. Morao bi i Bog da nestane LOLxLOL!
    Da pojednostavim.......
    Za nas NIŠTA ne postoji......Ali za Boga nije problem da NEŠTO uvede u NIŠTA i da iz NIŠTA napravi NEŠTO.
    Bog je jedini iznad vremena i Nikola i Albert su ispali "adolescentno" naivni i glupi.....samo zato što i pored njihove nadprosječne inteligencije.....nisu bili potčinjeni nemjerljivoj božanskoj mudrosti.

  15. #190
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cetvrti covek View Post
    Bog je jedini iznad vremena i Nikola i Albert su ispali "adolescentno" naivni i glupi.....samo zato što i pored njihove nadprosječne inteligencije.....nisu bili potčinjeni nemjerljivoj božanskoj mudrosti.
    Zašto su ispali naivni i glupi?
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  16. #191
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Charles Vane View Post
    Kad bi svi vjernici ovoga svijeta vjerovali u istog boga i ucili iz istih knjiga, onda bi mozda, ali mozda mogao da opravdas takve argumente, u suprotnom, prica nema puno smisla. Sta, ti si imao srece sto si rodjen na Balkanu i nametnuta ti je Biblija pa, citajuci istu, razumijes kako svijet funkcionise, a neko sto je rodjen na drugom kraju svijeta jednostavno nije imao srece pa su njemu, po rodjenju, nametnuta totalno druga vjerska polazista koja mu ne dozvoljavaju da sagleda istinu na pravi nacin. Takvo razmisljanje je opet produkt religijskih ucenja koja su sa razlogom raznovrsna. Religija i postoji iz razloga da se lakse manipulise sirokim narodnim masama Kad bi svi ljudi vjerovali u istog boga, religija bi izgubila svaku smisao. Zivot posle smrti je samo jedan u nizu trikova na koje se "primaju" naivni sledbenici. Prvo su te naucili da je covjek iznad svih ostalih zivih bica, i onda ti je logicno da sva ostala ziva bica radjaju, zive i uginu, a samo covjek je taj koji se radja, zivi, pa kad umre, onda i posle smrti ima jos nesto. A vazi...
    Tako je.

    Kakav je to bog koji kažnjava ako mu se ne moliš, koji dozvoljava da mlada nedužna djeca umiru? Vjernici bi rekli ali ali to su sigurno zaslužili njihovi roditelji pa im djeca zbog toga ispaštaju ili đavo to sve radi. Pa čekaj ako bog dopušta đavolu dau to radi onda on nije dovoljno jak. A ako on to sam radi onda nije dobar. Takav bog nikome ne treba i dobro je što ne postoji jer bi bio smešan.

    Nego ne treba uopšte rsspravljati ovakve stvari zbog potencijalne agresivnosti pomahnitalih vjernika. Tako da treba zadržati za sebe mišljenja koja se kose sa mišljenjima pomahnitale većine.

    Još je rano za bilo kakvu raspravu sa njima. To savjetujem svim ateistima i agnosticima.

    A vjernicima savjetujem neka pročitaju svoje svete knjige i neka svojim očima vide šta taj bog govori o ženama, homoseksualcima, robovima i sličnim. Kada to pročitate bićete srećni što su "svete knjige" napisali pijani seljaci prije 2000 godina mislima iz svojih malih mozgova a nikako sam bog. Jer ako je bog tako nešto rekao onda je to bruka samo takva na račun boga.

    Još neštp zašto bi uopšte priče hrišćanstva i islama bile tačne? U istoriji ćovječanstva postojalo je preko 1000 različitih religija(vjera) prema kojima ste svi vi vjernici "atesti".(Ateisti ste prema Zevsu, prema Thoru i prema ostalim "bogovima" i vjerama.)

    Bog ako postoji on postoji u obliku stvaraoca cijelog Univerzuma a NIKAKO u obliku nekoga ko špiunira svaki vaš korak i potez, " ej anđele ovaj je ukrao hleb, ići će u pakao", a bježi tamo.

    Ili " nisi mi se dovoljno molio sad ću da ti dijete ubijem ", i takvom stvorenju da se molim?
    Last edited by bosspravi; 16-01-18 at 14:22.

  17. #192
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    A ne možeš mu pobjeć. Ja sam jednom zaboravio da se pomolim prije spavanja, ali stvarno, probudio sam se usred noći i naćera me da se pomolim. I to sam morao da sklopim ruke onako znaš već. Ima masu takvih primjera.
    Jednostavno ko mu se ne moli napravi intelektualnog bogalja od njega i to neće da se raspravlja. On ćera svoje. Prinuđen si.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  18. #193
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    284
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    15
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Religija je ustvari vjerovanje u nešto više, natrpirodno, nešto pomoću čega objašnjavamo nešto što nemamo pojma zašto se dešava, i onda je najlakše reći a tako Bog htio ili ono viša sila.

    Sada ja postavljam glavno pitanje zašto bi monoteističke religije bile ispravnije od "paganskih" kako ih vjernici zovu?
    Evo mi Slaveni sada smo pripadnici tih monoteističkih religija, a i sami smo imali svoju religiju pa su Ćirilo i Metodije doći da nas pokrste ( zato je ostalo običaj slavljenja Slava jer nisu se naši preci dali tako lako pokrstiti)?
    Zašto je ispravnije vjerovati u Isusa kao predstavnika jedne od monoteističkih religija, a neispravno vjerovati u božicu Vesnu (inače prema slavenskoj mitologiji božica proljeća)?

  19. #194
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Uf,uf... @bosspravi

    Imala sam jednog decka koji je citao Bibliju tako malko bukvalno...i onda se iznervira covjek pri religija-konverzaciji pa samo sto me ne gadja s njom jer se ne uklapam s onim sto je on procitao i rastumacio.I ja mu fino stalozeno kazem da procita malo i za sebe nesto...evo odje ti pise da ti je bolje da oko izvadis viljuskom no da me pogledas,a ti ne da me gledas no se cijeli dan ne skidas s mene cistoto moja dobra.

    Citati Bibliju sam za sebe i tumacit bukvalno bilo da si vjernik bilo da nisi je vrlo nezgodno.Od jednog ce stvoriti fanatika a od drugog antiteistu,pa za oboje se na svoj nacin moze rec da su dosli do malo poremecenih vijuga.Zbog takvih stvari recimo postoji tumac Sv Ave Justina koji valja procitati cisto radi boljeg razumijevanja i ako nista bar da covjek sam sa sobom ne lupa kad je vec cita.
    Postoji vrsan teolog koji mi je rekao za jedan odredjeni citat u jednoj knjizi da mu je bilo potrebno 30 god da ga shvati kako treba.A ne mi smrtnici obicni,posebice vi antiteisti.Ateiste istinske doduse postujem jer i oni postuju vjernike uprkos neslaganjima.



    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk



    "Tiha voda brijeg roni..."

  20. #195
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    A ne možeš mu pobjeć. Ja sam jednom zaboravio da se pomolim prije spavanja, ali stvarno, probudio sam se usred noći i naćera me da se pomolim. I to sam morao da sklopim ruke onako znaš već. Ima masu takvih primjera.
    Jednostavno ko mu se ne moli napravi intelektualnog bogalja od njega i to neće da se raspravlja. On ćera svoje. Prinuđen si.
    Molitva ako je iskrena vodi u kontemplaciju ili hrišćansku yogu uma. Nikad se ne molim za nešto već da osjećanja koja me zaslepljuju budu odvojena od razuma. Mislim da sam dijelom uspio jer sam se u to uvjerio neki dan kada je osjećanje nade bilo u pitanju. Jedno od veoma interesantnih iskustava moram priznati. Mislim da i nemamo prava da se izašta drugo molimo čak ni za zdravlje. Nemamo prava da tražimo jer traženje za sebe je uzimanje od drugog. Mislim da su moja smrt ili život važni na mnogo načina koje ne vidim te stoga " Ko sam ja da tražim da se kosmički red sve zbog mene promjeni?" Zato što je Bog dobar? Naravno da nije jer bi onda mogao biti bolji. Ne molim se Njemu jer nemam prava već se molim da razumijem da je sve onako kako treba da bude i da se vratim tamo gdje pripadam. Na kraju nije ni bitno jel se molimo za jahtu ili ovo sto napisah jer ako je iskreno vodiće u introspekciju i shvatanje vrijednosti jahte.

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Postoji vrsan teolog koji mi je rekao za jedan odredjeni citat u jednoj knjizi da mu je bilo potrebno 30 god da ga shvati kako treba.A ne mi smrtnici obicni,posebice vi antiteisti.Ateiste istinske doduse postujem jer i oni postuju vjernike uprkos neslaganjima.
    Ti si žensko i ti ovo ne razumiješ i ostavi nas na mir da se igramo i prepiremo ka ljudi. Šalim se naravno. Ovo kod shvatanja citatata, naravno da treba vremena ali nije ga bjesomučno ponavljanje citata dovelo pretpostavljam do razumjevanja istog već ono što je sam doživio, a citat samo potvrdio. Tada ga je shvatio. Na žalost kod nas se svete knjige shvataju "naučio sam sva slova i umijem da čitam ergo ja razumijem svete knjige". Više svete knjige razumije onaj nepismeni seljak na ilindanskom suncu sa kosijerom no većina od nas. Mislim, ipak nema android aplikacije za život jel?. Ima za ajfon, izvinjavam se

    Quote Originally Posted by FoSte95 View Post
    Zašto je ispravnije vjerovati u Isusa kao predstavnika jedne od monoteističkih religija, a neispravno vjerovati u božicu Vesnu (inače prema slavenskoj mitologiji božica proljeća)?
    Sve religije su monoteističke. Uzrok ili nepokrenuti pokretač je jedan. Manifestacije su mnoge. Te manifestacije su dobile svoja lica, a lica svoja imena. Kosmogonije drevnih naroda ovo potvrđuju.

    Quote Originally Posted by bosspravi View Post


    Još je rano za bilo kakvu raspravu sa njima. To savjetujem svim ateistima i agnosticima.



    Još neštp zašto bi uopšte priče hrišćanstva i islama bile tačne? U istoriji ćovječanstva postojalo je preko 1000 različitih religija(vjera) prema kojima ste svi vi vjernici "atesti".(Ateisti ste prema Zevsu, prema Thoru i prema ostalim "bogovima" i vjerama.)

    Bog ako postoji on postoji u obliku stvaraoca cijelog Univerzuma a NIKAKO u obliku nekoga ko špiunira svaki vaš korak i potez, " ej anđele ovaj je ukrao hleb, ići će u pakao", a bježi tamo.

    Ili " nisi mi se dovoljno molio sad ću da ti dijete ubijem ", i takvom stvorenju da se molim?
    Moram da te ispravim. Idiotizam kao pojam nije vezan samo za vjernike. Psiholozi to potvrđuju. Ekstremno shvatanje religije nije veći idiotizam od ekstremnog shvatanja politike ili bilo koje drištvene sfere. Ratovi su vodjeni i bez religijske potke. Idiotizam, složićeš se. Ekstremi su problem, a ne društvene kategorije gdje oni egzistiraju. Treba da znaš da su mnoge svete knjige pogrešno i prepisivane itd i da ne možemo knjige kriviti za sve. Musliman može biti dobar čovjek iako u Kuranu i Starom zavjetu ima ostrašćenih likova. Ne čine te dobrim svete knjige već ti njih činiš onakvim kakve jesu. One su naše ogledalo, a ne mi njihovo kako se često misli i od strane ateista i od strane vjernika. Uvijek je ljudski faktor u pitanju.
    Last edited by Caesar; 16-01-18 at 17:04.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  21. #196
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sad bez šale @Cezar, Kjerkegor je rekao jednu mnogo dobru stvar
    "The function of prayer is not to influence God, but rather to change the nature of the one who prays."
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  22. #197
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Sad bez šale @Cezar, Kjerkegor je rekao jednu mnogo dobru stvar
    "The function of prayer is not to influence God, but rather to change the nature of the one who prays."
    potpisujem. samo me ono sto si napisao inspirisalo da podijelim nesto o molitvi sa drugima.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  23. #198
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    @Cezar ne znam bas nacin na koji je i kako shvatio ali je on prvashodno htio reci da neke knjige nisu jednostavne ni za njih a ne za nas.Al svakom je lakse da se pravi mudar i da cita i tumaci kako njemu odgovara.Ja Boga mi volim da pitam.

    Odoh da ne ometam.

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk



    "Tiha voda brijeg roni..."

  24. #199
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hajde da se igramo, sta bi bilo kad bi bilo…. Zamislite da od ljudskog postanka sve do danas vjerujemo u to da se radjamo, zivimo i umiremo. Smrt je zavrsetak naseg postojanja u bilo kom obliku. Nepostoje bogovi, raj a ni pakao, niti bilo koja druga manifesacija naseg duha posle tog defintivnog cina,smrt. Kraj.
    Zamislite kako bi se covjecanstvo razvijalo da sve ono sto nasim primitivnim predcima nije bilo objasnjivo u pocetku smo vec tad imali kapacitiet da sve fino objasnimo, ’ajde da kazem na jedan dokaziv nacin. Znaci da je svako zasto imalo svoje nepobitno zato vec tad.

    Evo, cak i sa ovim urodjenim nevjerstvom i razvijenom mastom tesko mi je zamisliti taj scenario. Zasto? Mentalno sam ogranicena, evolucija je spor proces, nazalost. Jednostavnije mi ovo filozfosko presipanje iz supljeg u prazno bez cvrste naucne podpore, nego li razumjeti sebe, svoj mentalni sklop i raditi na razvoju istog, kao pojedinac ali ikao celija u drustvu.
    Ako krenem od sebe same, lakse mi je da se ne bavim tim poslom previse. Naporan rad. Rezultat nesiguran.
    Pogotovo kada se nema podrska sirokih narodnih masa, motivacija je ravna 0.
    Covjek je izgleda osudjen da bude u kontradikciji sa sobom.


  25. #200
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,176
    Thanks Thanks Given 
    257
    Thanks Thanks Received 
    1,170
    Thanked in
    567 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Molitva ako je iskrena vodi u kontemplaciju ili hrišćansku yogu uma. Nikad se ne molim za nešto već da osjećanja koja me zaslepljuju budu odvojena od razuma. Mislim da sam dijelom uspio jer sam se u to uvjerio neki dan kada je osjećanje nade bilo u pitanju. Jedno od veoma interesantnih iskustava moram priznati. Mislim da i nemamo prava da se izašta drugo molimo čak ni za zdravlje. Nemamo prava da tražimo jer traženje za sebe je uzimanje od drugog. Mislim da su moja smrt ili život važni na mnogo načina koje ne vidim te stoga " Ko sam ja da tražim da se kosmički red sve zbog mene promjeni?" Zato što je Bog dobar? Naravno da nije jer bi onda mogao biti bolji. Ne molim se Njemu jer nemam prava već se molim da razumijem da je sve onako kako treba da bude i da se vratim tamo gdje pripadam. Na kraju nije ni bitno jel se molimo za jahtu ili ovo sto napisah jer ako je iskreno vodiće u introspekciju i shvatanje vrijednosti jahte.
    Meni logika zaista nije jača strana, priznajem, ali ovo mi nekako čudno - da ne kažem nelogično o_0

Page 8 of 15 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 16-03-12, 20:45
  2. Replies: 4
    Last Post: 01-10-08, 01:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •