Page 5 of 15 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 101 to 125 of 351

Thread: Sudar svjetova

  1. #101
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ne postoji sustinska razlika izmedju vlasti, moci i vjere. Razlika je tek kozmeticka. A vjernici nisu nista drugo do ovce u sluzbi politicara i vladara koji sebe predstavljaju kao duhovne vodje a svoje bolesne osvajacke ciljeve predstavljaju kao nesto uzviseno i cak bozansko.
    To je tek sociološki pogled na izvanjsku organizaciju neke religiozne zajednice i to na način projekcije - drugi su ovce (umetnut ću u njih sve ovčije), a ja nisam.
    Rekla bih, vrlo osiromašeno gledište na fenomen koji u svojoj biti ima duboki, nevidljivi karakter i dinamiku odnosa.

    To nas može i poticati da postavimo pitanje:
    što nas to ovčije uznemirava u drugome da bismo svaki ovčiji element u sebi satrli?
    Last edited by naftali; 07-06-17 at 07:38.

  2. #102
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ima odlicna prica u upanishad.

    Dodjose dva ucenika kod jednog ucitelja, i godinama su bili pored njega da bi se pokazali dostojni da mu budu ucenici i da bi otkrili mudrost. Dok meni nisu poznata znacenja potuna zvucalo mi je da je jedan studen bio od jedne vrste ko sin boziji a drugi ko od demonskog roda.

    I ucitelj im stade besjediti da je poznavanje Sebe najvisi cilj. Medjutim njima nije bilo jasno sto je to "Sebe"?!

    I ucitelj im rece, okitite se najljepse sto mozete i dodjite da vam pokazem. I oni tako ucinjese, i jednog po jednog ih ucitelj doveo do povrsine vode koja je bila mirna ko ogledalo i rekao im evo to je "Sebe".

    I oni obojica podjose zadovoljni. medjutim jedan od njih razmisljao uzput i rece sebi: "Ako je ovo tijelo Sebe, i ono ce proci i ostarati koja je svrha onda ga ukrasavati kad ce sve jedno propasti". Ne svidi mu se ta prolaznost svoje ljepote pa se vrati ucitelju da ga pita u vezi toga. I korak po korak on shvati da je "Sebe" duhovno stanje a ne fizicko.

    Interesantno je da se onaj drugi nikad nije bio vratio. On je bio prezadovoljan sa odgovorom koji je nasao. Parafrazirao sam dosta od ove price ali sustinu nisam vjerujem omanuo.





    The knowledge of the Self is the ultimate knowledge. It is true knowledge which dispels our ignorance and delusion. By knowing the Self, we overcome our fears and anxieties and become assured in the knowledge that the Self is indestructible and never amiss. It is also important how knowledge is gained. It must be gained through discernment and unclouded judgment, which is possible only when the mind is pure, and the knowledge is grasped clearly, without errors.
    Last edited by Ego_and_his_own; 07-06-17 at 18:05.

  3. #103
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by naftali View Post
    To je tek sociološki pogled na izvanjsku organizaciju neke religiozne zajednice i to na način projekcije - drugi su ovce (umetnut ću u njih sve ovčije), a ja nisam.
    Rekla bih, vrlo osiromašeno gledište na fenomen koji u svojoj biti ima duboki, nevidljivi karakter i dinamiku odnosa.

    To nas može i poticati da postavimo pitanje:
    što nas to ovčije uznemirava u drugome da bismo svaki ovčiji element u sebi satrli?
    U čemu je problem sa tim što vas je Vanja nazvao ovcama ? Vaši svještenici to rade svakih sat vremena nazivajući vas stadom (jedinke u stadu se nazivaju ovcama), pa vas čak časte direktno vas nazivajući ovcama (ovčica gospodnja).
    Čim ste u ekstazi kad vas vaš šaman časti tim pridjevom ja zaključujem da vam imponuje kad vas neko naziva ovcama. S'toga reći vjerniku da je ovca je najveći mogući superlativ kojeg mogu da se sjetim
    Last edited by Rakun; 07-06-17 at 17:59.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #104
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ruku na srce razdvojene su ovce i jarad. Niko nije izostavljen.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  5. #105
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve je to blabla. U danasnje vrijeme te "filozofije" ne rade. Cus Allah rekao " uistinu voli one koje cine dobro". Da nije to rekao ne bismo znali. Whaouu kakva novost jbt. A to sto je najgore!!! Je sto danas svaka debilcina tumaci to sto cita na svoju corbu.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  6. #106
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Svako ima svoj svijet. Po svojoj mjeri.

    Bla bla je bilo što što nas ne interesuje, tako da je to očit dojaz da od nas zavisi što je bla bla a što nije.

    I ovako kad ljudi iskažu različita interesovanja dođe do konfuzije.

    I za muziku je isto. Neko voli neki žanr kad ga čuje skače. Ritam ga pomjera jednostavno reaguje na taj ritam i frekvencije. Dok pak neko drugi gleda ga mrtav ladan čak mu se ni malo ne sviđa ta muzika.

    Tako da je to... sve stvar ukusa.

  7. #107
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cus stari, novi zavijet, tora, kuran, isus, Bhagavad-Gîtâ itd. Aj snadji se pobro. Ali svi vole dobro. A svijet poso u u racku. To je do ljudi a ne dje su sta procitali. Baci tvoj Iphone i ostale zaebancije i zivi kao u to vrijeme. Pa cemo posle pricat'.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  8. #108
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ti živi kako hoćeš, ali nemoj drugima nametat ništa protiv njihove volje jer to nećeš uspjet prvo a drugo animozitet stvaraš kad silom bi to da radiš. Ko što mnogi ođe to pokušavaju da rade. Mijenjaj sebe, a podijeli sa drugima rad Boga ako si pronaša što pametno.

    Ne očekuj da tvoje pametno je svima pametno, ljudi su na različitim tačkama razvoja, neke stvari su prerane za neke dok za druge prekasne a samo ponrkome može bit u pravi čas. Sve u svoje vrijeme.

    Moja poenta je, jedini način da se ljudi promijene jeste da se sami promijene.

    Nemožeš ih ti promijenit, jer im je Bog dao da imaju svoju volju baš kao i tebi.
    Last edited by Ego_and_his_own; 16-10-17 at 18:37.

  9. #109
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brate nije logicno. To sto je neko napisao prije ihaha godina nemoze sad da vazi. Ovi sto se dizu u vazduh zbog boga? To su debili i tacka. 72 nevine ih cekaju u onaj svijet. 72!!! Vec sa jednom si na muke. Glupost. Treba zabranit' sve te iluzije.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  10. #110
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pitaj samo sebe, kad bi bio konkurs za stručnaka u toj oblasti o kojoj donosiš toliko krupne sudove, bili se prvo javila.

    Prva stvar je svjesnost svog neznanja. Ako ne postoji to, onda ništa tu nema težinu.

    A ja sam siguran da bi ti, kad bi sćela, mogla nać i istrazivat i saznat toliko da mi usta začepiš ođe. Ali nebi ti to tad ni radila no bi rekla: znam bolje od tebe ali si bio u pravu za ovo i ono.

    Ali ovako... tebi je sve to bla bla jer ne vidiš(ne znaš) osnove svega ovoga što ja govorim.

  11. #111
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ti živi kako hoćeš, ali nemoj drugima nametat ništa protiv njihove volje jer to nećeš uspjet prvo a drugo animozitet stvaraš kad silom bi to da radiš. Ko što mnogi ođe to pokušavaju da rade. Mijenjaj sebe, a podijeli sa drugima rad Boga ako si pronaša što pametno.

    Ne očekuj da tvoje pametno je svima pametno, ljudi su na različitim tačkama razvoja, neke stvari su prerane za neke dok za druge prekasne a samo ponrkomr može bit u pravi čas. Sve u svoje vrijeme.

    Moja poenta je, jedini način da se ljudi promijene jeste da se sami promijene.

    Nemožeš ih ti promijenit, jer im je Bog dao da imaju svoju volju.
    sad si rekao nesto a kao da nisi. Opet blabla u prazno. Nije to nikakav animozitet. Ali rad Boga? Koji je rad Boga? Ozb, sta radi lik? Ok. Nemogu promijenit ljude, nisam ni pokusala, a tvoja poenta je (kao malom djetetu) pojedi povrce inace ces ga svakako pojesti.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  12. #112
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Pitaj samo sebe, kad bi bio konkurs za stručnaka u toj oblasti o kojoj donosiš toliko krupne sudove, bili se prvo javila.

    Prva stvar je svjesnost svog neznanja. Ako ne postoji to, onda ništa tu nema težinu.

    A ja sam siguran da bi ti, kad bi sćela, mogla nać i istrazivat i saznat toliko da mi usta začepiš ođe. Ali nebi ti to tad ni radila no bi rekla: znam bolje od tebe ali si bio u pravu za ovo i ono.

    Ali ovako... tebi je sve to bla bla jer ne vidiš(ne znaš) osnove svega ovoga što ja govorim.
    nije meni cilj da nekome usta zacepim. Ti kazes sto mislis ja isto. Tacka. Iako sam bila "gruba", postujem to o cemu pricas. Ne razumijem ali postujem.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  13. #113
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Premnogo pitanja imaš zato. Polako. Ako budeš tražila iskreno odgovore ne sumnjam ja da ćeš ih nać i da nećeš zasigurno luđet od njih no bit spokojna.
    Last edited by Ego_and_his_own; 16-10-17 at 18:58.

  14. #114
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Premnogo pitanja imaš zato. Ako budeš tražila iskreno odgovore ne sumnjam ja da ćeš ih nać i da nećeš zasigurno luđet od njih no bit spokojna.
    ok. Ali kome trebam da se molim? Allahu, Isusu (vidis stavljam veliko slovo jer postujem)od svih ljudi na planetu Bog ce mene pogledat'? Ma bas...
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  15. #115
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pročitaj, i viđet ćeš kome treba da se moliš. Tvome Tvorcu. Tvom Izvoru.

    Ali ne nosi svoj nos u molitvu. Jer on ne voli ljude koji su slijepi na svoje mane a vide ih svima drugima. One te paraju nosem nebo. Znaš na kakve mislim vjerujem.

  16. #116
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A vidio sam ni ti ih ne voliš, sigurno nebi svjesno takva bila nikad. Niko neće da bude ono što ne voli.
    Last edited by Ego_and_his_own; 16-10-17 at 19:06.

  17. #117
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naravno da imam premnogo pitanja i sta? Odjednom ce me Bog pogledat' medju svih ljudi na planeti i pomoci ce mi? Ma daaaj.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  18. #118
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    A vidio sam ni ti ih ne voliš, sigurno nebi svjesno takva bila nikad. Niko neće da bude ono što ne voli.
    Koga ne volim?
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  19. #119
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Volim ja svakoga. Ali u rikverc ne ide.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  20. #120
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    On te gleda sigurno, ne samo tebe no sve nas.

    Sad što mi neznamo kako i što. I kako je to Bog toliko moćan da je sve prisutan i zna svačije misli... to nije neki argument.

    Naše neznanje nije argument.

  21. #121
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Phénix View Post
    ok. Ali kome trebam da se molim?
    Znaš kad kažu djeca vide istinu
    Zaključak: Moli se Đeda Mrazu
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #122
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Da se niko ne nađe uvrijeđen, ovo je samo moje mišljenje.
    I prije crkve, bi` vjere.
    Vjera je danas ispolitizovana da je to toliko očigledno i primjetno.
    A i ako ćemo pravo sve ove 3 "glavne" religije su širene ognjem i mačem tako da su mi toliko daleke i strane.
    I one su za siromašne, grješne i slabe (uglavnom).
    Npr. ni pravoslavalje ni katolicizam se ne poklapaju sa starim i novim Zavjetom kao ni sa biblijom.
    Nijedan od ovih danas "novopečenih" vjernika nije pročita` Bibliju.
    Da jeste, otpisao bi obje religije
    I samo jedno pitanje: Ako je Bog stvorio sve ovo, ko je Njega stvorio?

  23. #123
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,820
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,047
    Thanked in
    841 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    I samo jedno pitanje: Ako je Bog stvorio sve ovo, ko je Njega stvorio?
    Drugi Bog?
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  24. #124
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Drugi Bog?
    A drugog Boga?
    Znači ima više Bogova?
    Dajte ljudi...

  25. #125
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,820
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,047
    Thanked in
    841 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    A drugog Boga?
    Treći Bog? Ne znam šta si htjeo da dokažeš ovim pitanjem. Na kraju niza će postojati Nepokrenuti pokretač. Ili ćemo ovako postavljati pitanja unedogled.

    Da ne skrećem sa teme, mislim da je dobro što je pravoslavna crkva malo šenula u stranu Stari zavjet. Mudro je to. Ispravno bi ga bilo odbaciti jer prestavlja kosmogoniju drugih naraoda i prije jevreja i predstavlja više priča ispričanih na različite načine. Par knjiga u starom zavjetu među kojima i prve dvije je vrijedno ovo ostalo mućni pa prospi. Novi zavjet je nešto drugo. Predstavlja jedno učenje, doduše ne novo, ali svakako vrijedno u kako @Xerxes rece u humanističkom smislu. Insistirati na povezanosti Starog i Novog zavjeta je nonsens po meni. Moj Bog nije onaj ostrašćeni i zli degen iz Starog zavjeta već onaj iz Novog. Možda zato jer Jehova i nije onaj koji na vrhu već neki tamo 4 ili peti u nizu. Mislim, pričam što pročitah neđe da postoji dosta toga između Njega i nas. Čitavi svjetovi. Bajka. Ljepše je vjerovati u bajke no u Jehovu iz Starog zavjeta . Pisao sam o jehovi koji je copypaste Ilda Balot (ili nešto slično da ne listam sad) iz haldejske teogonije.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

Page 5 of 15 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 16-03-12, 20:45
  2. Replies: 4
    Last Post: 01-10-08, 01:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •