Page 14 of 15 FirstFirst ... 4101112131415 LastLast
Results 326 to 350 of 351

Thread: Sudar svjetova

  1. #326
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,766
    Thanks Thanks Given 
    827
    Thanks Thanks Received 
    771
    Thanked in
    524 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    @Geralte, neđe sam sa Samsonom imao raspravu oko te "molitve" da se neko s "njom" izliječi ili da ne pogine (ne bilo nikome ovo) .
    Pa me zanima sljedeća situacija.
    Bila dva pilota, jedan svaštačina, nikakav, loš čojak a drugi dobričina.
    Za drugoga se majka moli svaki put kad "leti" da joj se kući vrne a za prvog se mole da pogine kakav je.
    Ovaj dobri pogiba a drugi i dalje leti?
    Objasni taj "fenomen"?
    Bog da` bog uzeo? Ili oće kraj sebe samo dobre? Ili s druge strane ona izreka: "fukari neće ništa bit"?
    Možda vjeruju u lažnog Boga i osoba A i osoba B ?

    Sent from my HTC U11 using Tapatalk
    Love, peace and respect.

  2. #327
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,695
    Thanks Thanks Given 
    1,466
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    1,669 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Око насиља ,на нивоу констатације - почетак сваког физичког сукоба је ментално насиље ,најчешће вербалног типа,од породице па до међународне политике.

    А поменути научник Докинс ,парадоксално, само је још један радикални првосвештеник са идејом која треба да поправи већ савршен свијет,следбеницима те идеје и батином (борбени атеизам).И како се дало претпоставити у тој причи,потпуно небитно колико малој,на крају увијек неки Пилат (модератор) пере руке.
    Bilo bi dobro da malo konkretizujemo o kakvom mentalnom nasilju govorimo.
    Iz mog iskustva najveći dometi agresivnih ateista je to da u raspravama vjernike proglašavaju glupima i neobrazovanima.
    Međutim, radi se o manjini, i opet ponavljam da Dawkins sa ovakvim ponašanjem nema veze. Za šta ga konkretno okrivljuješ?

    Sa druge strane monoteističke religijie propagiraju da se oni koji ne vjeruju neće "spasiti", neko da im slijede vječne muke, prokletstvo, ili štogod.
    Takođe se plasiraju priče da su nevjernici slijepi/gluvi na duhovne stvari, ukratko da sa njima nešto nije u redu i da njima nešto fali da vide stvari kako treba - onako kako ih vidi vjernik.
    Pa imali smo i na forumu par učesnika sa stavom da nevjernici ne mogu biti dobri ljudi.

  3. The Following 4 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  4. #328
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    696
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    @Geralte, neđe sam sa Samsonom imao raspravu oko te "molitve" da se neko s "njom" izliječi ili da ne pogine (ne bilo nikome ovo) .
    Pa me zanima sljedeća situacija.
    Bila dva pilota, jedan svaštačina, nikakav, loš čojak a drugi dobričina.
    Za drugoga se majka moli svaki put kad "leti" da joj se kući vrne a za prvog se mole da pogine kakav je.
    Ovaj dobri pogiba a drugi i dalje leti?
    Objasni taj "fenomen"?
    Bog da` bog uzeo? Ili oće kraj sebe samo dobre? Ili s druge strane ona izreka: "fukari neće ništa bit"?
    Не знам што бих ти рекао.

    Чини се да ту фали још само сексуална тензија између пилота,стјуарда/стјуардесе и путника па да фантазијски сет буде комплетан.

  5. The Following User Says Thank You to Geralt of Rivia For This Useful Post:


  6. #329
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    696
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Bilo bi dobro da malo konkretizujemo o kakvom mentalnom nasilju govorimo.
    Iz mog iskustva najveći dometi agresivnih ateista je to da u raspravama vjernike proglašavaju glupima i neobrazovanima.
    Međutim, radi se o manjini, i opet ponavljam da Dawkins sa ovakvim ponašanjem nema veze. Za šta ga konkretno okrivljuješ?

    Sa druge strane monoteističke religijie propagiraju da se oni koji ne vjeruju neće "spasiti", neko da im slijede vječne muke, prokletstvo, ili štogod.
    Takođe se plasiraju priče da su nevjernici slijepi/gluvi na duhovne stvari, ukratko da sa njima nešto nije u redu i da njima nešto fali da vide stvari kako treba - onako kako ih vidi vjernik.
    Pa imali smo i na forumu par učesnika sa stavom da nevjernici ne mogu biti dobri ljudi.
    Не знам шта није јасно .Заправо знам али је то дуга лопта .

    Не спорећи опасност тешке генерализације (mea culpa) усудићу се да примјетим да је разлог размимоилажења у погледима на суштину метод који се користи,гдје је анализа доминантно атеистички , а синтеза доминанто религијски принцип мишљења.

    Невердлес,уз доста напора и воље могуће је подићи мостове између те двије удаљене обале једног свијета.

  7. #330
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,695
    Thanks Thanks Given 
    1,466
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    1,669 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Не знам шта није јасно .Заправо знам али је то дуга лопта .

    Не спорећи опасност тешке генерализације (mea culpa) усудићу се да примјетим да је разлог размимоилажења у погледима на суштину метод који се користи,гдје је анализа доминантно атеистички , а синтеза доминанто религијски принцип мишљења.

    Невердлес,уз доста напора и воље могуће је подићи мостове између те двије удаљене обале једног свијета.
    Nije jasno kakvo to mentalno nasilje vjernici trpe od ateista osim gore navedenog. Promiče li mi nešto, ili je to to?

    Dalje, nije jasno eventualno uzimanje Dawkinsa za personifikaciju mentalnog nasilja nad vjernicima.
    On svakako jeste personifikacija antireligijskog aktivizma jer se tome posvetio zadnjih 20 godina kroz knjige, dokumentarce, debate i gostovanja po tribinama.
    Međutim, nije se bavio dehumanizacijom i generalnim vrijeđanjem vjernika.

    U suštini, ako on vrši mentalno nasilje, vrši ga svako ko se trudi da svoje stavove predoči drugim ljudima i iste ubijedi u njihovu ispravnost, uključujući sve nas ovdje na forumu.
    Uz tu razliku da se to ovdje radi u slobodno vrijeme a Dawkins se tome posvetio full-time.

  8. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  9. #331
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    361
    Thanks Thanks Given 
    70
    Thanks Thanks Received 
    88
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Ja znam za jedan slučaj đe su dozivali Boga u avionu... i zakucali se u zgrade.
    Zašto bako Crnogorci voze crne blindirane Audijeve? To je sine korota za Kosovo.

  10. The Following User Says Thank You to el_ For This Useful Post:


  11. #332
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    696
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Nije jasno kakvo to mentalno nasilje vjernici trpe od ateista osim gore navedenog. Promiče li mi nešto, ili je to to?

    Dalje, nije jasno eventualno uzimanje Dawkinsa za personifikaciju mentalnog nasilja nad vjernicima.
    On svakako jeste personifikacija antireligijskog aktivizma jer se tome posvetio zadnjih 20 godina kroz knjige, dokumentarce, debate i gostovanja po tribinama.
    Međutim, nije se bavio dehumanizacijom i generalnim vrijeđanjem vjernika.

    U suštini, ako on vrši mentalno nasilje, vrši ga svako ko se trudi da svoje stavove predoči drugim ljudima i iste ubijedi u njihovu ispravnost, uključujući sve nas ovdje na forumu.
    Uz tu razliku da se to ovdje radi u slobodno vrijeme a Dawkins se tome posvetio full-time.
    Милитантни атеизам се,је ли, баш тако зове јер у њему све врви од толеранције и уважавања различитог па тиме и осјећања за суживот шире заједнице.

    То је тачно исто колико је неког називати глупим хумано.

    Насиље се ван политике као ни зло не скалира у мјери већег или мањег.Просто,малигни потенцијал насиља увијек је исти независно од броја нула иза јединице којим се мјери његов тренутни учинак .

    Смијем се судбини Докинса који се у својој бескомпромисној ортодоксији претворио у исту врсту опскурног лика (симболички) против којих се читавог научног живота борио,и не мање судбини његових следбеника по природи ствари трансформисаних у Зилоте.

    На тој адреси дух просвјећености одавно више не станује.

    Сад те стварно не бих више задржавао.
    Last edited by Geralt of Rivia; 22-11-20 at 17:47.

  12. #333
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,708
    Thanks Thanks Given 
    1,112
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Не знам што бих ти рекао.

    Чини се да ту фали још само сексуална тензија између пилота,стјуарда/стјуардесе и путника па да фантазијски сет буде комплетан.
    Pa nije to moj scenario.
    Nego, možda si ti zainteresovan za mjesto pilota?
    Mislim da bi tvoji putnici bili sigurni jer ih čuva...

  13. The Following User Says Thank You to jokaš For This Useful Post:


  14. #334
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    696
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by el_ View Post
    Ja znam za jedan slučaj đe su dozivali Boga u avionu... i zakucali se u zgrade.
    Добар,признајем!

    А неки су истовремено узвикивали и ТАЧДАУН ,додуше ван авиона,па то нема везе са рагбијем.

  15. #335
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,695
    Thanks Thanks Given 
    1,466
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    1,669 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Милитантни атеизам се,је ли, баш тако зове јер у њему све врви од толеранције и уважавања различитог па тиме и осјећања за суживот шире заједнице.
    То је тачно исто колико је неког називати глупим хумано.
    Militantni ateizam u današnje vrijeme je etiketa koju su ateistički aktivisti prihvatili u sarkastičnom i ironičnom kontekstu.
    "Militantni" ateizam podrazumijeva primjenu istih standarda na sve vrste nenaučnih, natprirodnih i neracionalnih uvjerenja i gledišta.
    Ukratko, abrahamske religije su podložne svakoj skurtinizaciji, kritici, preispitivanju i sprdnji kao i bilo koja druga ideologija,
    i "militantni" ateizam podrazumijeva uskraćivanje pretpostavljenog poštovanja i imuniteta za organizovane religije, proisteklog iz njihove društvene popularnosti, vremešnosti i ukorijenjenosti u tradiciju i kolektivnu svijest.
    To je to. I sa takvim stanovištem se slažem.

    Militantni ateizam: 0 mrtvih.
    Sa druge strane, militantno hrišćanstvo i militantni islam za sobom ostavljaju gomile mrtvih.

    Sad, ako pod militantnim ateistima podrazumijevaš užu grupu snobova koji uživaju u umišljenom kompleksu superiornosti i bave se vrijeđanjem vjernika, to je druga priča, ali se radi o manjini. (i opet 0 mrtvih)
    Sa ovakvim tipovima se ne slažem.
    I ne smatram da je proglašavanje vjernika glupim korektno i prihvatljivo.

    U suštini smatram da je (ne)religioznost samo jedan askpekt nečije ličnosti a ne neka definišuća crta karaktera.
    Dalje, mogu jedan dio nečijih vjerovanja/ubjeđenja da smatram za totalne gluposti a da i dalje cijenim i poštujem tu osobu. (nevezano samo za religiju)
    Inteligentni ljudi su takođe sposobni da vjeruju u idiotluke, pogotvo ako su u cijelu priču involvirane i emocije.
    Međutim, ako neko dovođenje njegovih ubjeđenja u pitanje doživljava kao lični napad, to nije do mene nego do te osobe.

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Насиље се ван политике као ни зло не скалира у мјери већег или мањег.Просто,малигни потенцијал насиља увијек је исти независно од броја нула иза јединице којим се мјери његов тренутни учинак .
    Ne slažem se.
    Ako nekoga žigošeš kao glupog (bez osnove), iako zloban čin, ne nosi ni približno istu težinu kao kad nekoga žigošeš kao lošeg čovjeka, koji je proklet i kojem je tvorac univerzuma namijenio vječne muke.
    Ovo drugo ima mnogo veći potencijal da eskalira u nešto ozbiljnije - kao što je izopštavanje iz porodice, društva ili fizičko nasilje i ubistvo.

    Ovo nisu hipoteze. Primjeri postoje.
    Šerijatske države ateizam i napuštanje islama kažnjavaju smrću.
    U SAD-u i mnogim drugim državama se roditelji odriču djece nevjernika i izbacuju ih iz kuće.

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Смијем се судбини Докинса који се у својој бескомпромисној ортодоксији претворио у исту врсту опскурног лика (симболички) против којих се читавог научног живота борио,и не мање судбини његових следбеника по природи ствари трансформисаних у Зилоте.

    На тој адреси дух просвјећености одавно више не станује.
    Dawkins je postao doktor nauka, profesor na Oksfordskom univerzitetu i Kalifornijskom univerzitetu, napisao nekoliko knjiga o biologiji i evoluciji, i snimio četri naučna dokumentarca za BBC do svoje 60-te godine. (bavio se i religijom ali usputno)
    Da ne tražim sad liste, ali mislim da bi mogao zidove po kući da okiti nagradama i priznanjima.
    Da ništa više nije radio, mogao je da leži na lovorikama.

    U antireligijski aktivizam je ušao sa 60 i kusur godina, poslije 9-11 napada, tj. otprilike 2002. a svoju fondaciju "za razum i nauku" osnovao 2006.
    I u tome poslu je bio vrlo uspješan i uspio da dopre do široke publike.

    Svašta može da bude, ali "opskurni lik" teško.
    U javnosti ga nema puno zadnjih godina jer je 2016. imao moždani udar, a sad ima skoro 80 godina.
    Uglavnom čovjek je skovao riječ "meme" i njeno značenje. Malo li je...
    Last edited by ASC; 22-11-20 at 20:18.

  16. The Following 4 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  17. #336
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Militantni ateizam: 0 mrtvih.
    Ovo ti naprosto nije tačno.
    Za mene militantni ateisti perfektno predstavljaju sljedbenici marskističke ideologije, tipa onih koji napraviše revoluciju u Rusiji prije 100god, koji su gonili Crkvu, svešetnike ubijali, i nadalje. I ostali komunisti kojih bješe i na naše prostore.
    Da ne pominjemo i politiku kod nas koja je uglavnom bila repak komunizma i koja se evo tek sada posle 75 godina mijenja.

    Ali ako samo misliš na ove savremene ateiste poput Dokinsa koji se retorikom i naukom bore onda ajde da priznamo da kod njih nema nekog očiglednog nasilja.
    Mada vjerujem da se koriste perfidnijim načinima da srozavaju sve one vrijednosti koje čine vjeru.

  18. #337
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,695
    Thanks Thanks Given 
    1,466
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    1,669 Posts

    Default

    Kao što rekoh, u današnje vrijeme.

    A marksizam je daleko šira ideologija koja religiji pristupa iz drugog ugla u odnosu na današnji antireligijski aktivizam ili što biste rekli - militantni ateizam. Drugačija im je pozadina, metode i ciljevi.

    Ilustrovano:

  19. #338
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Viđećemo ako se ispostave tačne neke pretpostavke, recimo da su Kinezi (kao komunjare jelte) pustili (namjerno kažem pustili a ne da su stvorili) ovaj korona virus eto još primjera.
    Inače su neki pohitali da pohvale komunistička uređenja da su bolja za borbu protiv epidemija.

  20. #339
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    696
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Kao što rekoh, u današnje vrijeme.

    A marksizam je daleko šira ideologija koja religiji pristupa iz drugog ugla u odnosu na današnji antireligijski aktivizam ili što biste rekli - militantni ateizam. Drugačija im je pozadina, metode i ciljevi.

    Ilustrovano:
    Збиља?

    Милитантно хришћанство се у свим епохама константно регрутује из свих дјелова хришћанског свијета ,од протестаната до православних, будући религијски монолитно и догматски једнообразно .

    Милитантни атеизам коме је БОГОБОРСТВО темељни принцип и акциони именитељ нема везе са својим историјским преходницима из француске буржуаске револуције , комунизма совјетског типа и кинеске културне револуције јер је из различите епохе и има ,као, за оквир академску заједницу,тачније један њен дио .

    Резултат представљен у жртвама, сравњујући тиме миленијуме са задњих пола вијека(?) , јесте непознат број помножен са милион према непознат број помножен са нулом.

    Ајде?

    Јасно је дакле зашто се инсистира на "независном " бројању и одбија да критеријум насиља које свако богоборство без обзира на "позадину,методе и циљеве" немовино порађа буде његов огроман малигни потенцијал .

    Не увиђати то у "данашње вријеме" у коме наука под корпоративном кринком убија као и било која религија током Историје ,са том разликом што то чини хладнокрвно и индустријски, исто је што и спрдати се са здравим разумом.

    Са мимовима или без њих.
    Last edited by Geralt of Rivia; 23-11-20 at 09:24.

  21. The Following 3 Users Say Thank You to Geralt of Rivia For This Useful Post:


  22. #340
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,977
    Thanks Thanks Given 
    3,805
    Thanks Thanks Received 
    3,095
    Thanked in
    1,583 Posts

    Default

    Mogu vam reći momci lijepa rasprava vjernika i ateista. Uz par simpatičnih verbalnih izleta, ipak ste malo pretvrdi. Baš držite do stavova i nikako da se makar malo primaknete. Mada, igra se u okvirima fer pleja, moguće i zbog moderatora. A meni je ovdje završio jedan post sa drugog crtkvenog topica, tako vas i nađoh.
    Moguće da ću proći sa čvrgama sa obije strane ako kažem da bih ja ovdje bio neki srednji put. "Srednji put" u hrišćanstvo sam prvi put čuo u seriji Novi papa, kada zaglavare Džona Malkoviča kao papu. I mogu vam reći da sam se tu malo prepoznao. Čovjek kojeg sjednu kao kompromis pokušava praviti kompromise i papstvo mu prolazi u preispitivanjima, a tu mu je prošao i dio života. No da ne prepričavam i spojlujem vrijedi pogledati.
    Elem, dakle ja sam hrišćanin. Vjerujem li u hrišćanstvo i Isusa. Da vjerujem. Da li je bio Božiji sin? Valjda jeste, nisam siguran. Svakako, Isus i njegovo učenje imaju nešto božansko čim traju koliko traju. Da li mi je zbog "valjda jeste" slaba vjera? Možda. Da li sam onda loš vjernik? Pa kako se uzme. U odnosu da određeni broj glavosječa i zlikovaca koji su proglašeni svecima, moguće da sam bolji vjernik.
    Kršten sam u tridesetim u pravoslavnoj crkvi. Do toga je došlo jer me iguman manastira uspio ubijediti da se krstim. Da li sam pravoslavac? Pa jesam. Zašto "pa jesam"? Rođen sam i živio u pravoslavnoj zajednici, ako je Bog složio tako stvari, ajde da budem pravoslavac. Nikakva ekskluziva. Čak mislim da su pravoslavci i religijski i kulturološki malo iza drugih djelova hrišćanstva. Nisu imali renesansu, reformaciju crkve, freske su im 2D etc... Ali kao što rekoh Božiji plan da živim među pravoslavcima i da od njih potičem.
    Drugi par rukava je što crkva u ovom stanju u kakvom je danas, po mom mišljenju nema previše veze sa hrišćanstvom. Kao što rekoh, ljudska prava bi spasila Isusa od razapinjanja da se pojavi danas (još je Dostojevski o tome pisao u Velikom inkvizitoru). Mada bi ga vjerovatno spakovali u neku ustanovu zatvorenog tipa.
    Koliko god bila Božije tijelo na zemlji, crkvu čine ljudi koji su grešni i prave sranja, pa ih pravi i crkva. Hoćemo li u daleku prošlost do Konstantina koji je svetac jer je uzdigao hrišćanstvo do zvanične religije? Ukazao mu se krst "ovim pobjeđuj"? Sjajan PR i vrhunska bajka. Suština je da mu je trebala ujednjiujuća priča za carstvo u raspadu, a to nije mogla biti ni jedna druga religija, jer bi u dominantni položaj stavila određeni dio carstva. Par sitnica npr. što je sina ubio to su finese koje neće okrnjiti oreol sveca. Pa da odemo do Sv Save koji je naložio tamanjenje bogumila, ili druge svece Nemanjiće? Njegoša koji je na bilijar kiksao dva manastira i prodao ih Austrijancima. Voleo da igra, ali ga nije išlo. I na kraju napravio biljardu pored manastira, što je kao da neko ubaci poker aparate u crkvu danas. Što je na riječ i vjeru makar 30-ro ubio? A svi su oni sveci ili ih pokušavaju, poput Njegoša, napraviti svecima.
    Poenta je da se na kraju crkva svede na neku vrstu politike. Svetac postaješ ako Crkva ima matematiku da te proglasi, obično ako joj završiš nešto važno u širenju ili pogineš za vjeru na način da je zgodno za jedno fino žitije i PR.

    Naročito je to nezgodno kod nas poludivljih gorštaka, koji funkcionišu samo na strah. Pa se onda popovi bave kletvama. Ja se ne mogu prisjetiti, pa eto pomognite mi i recite kada se neki vladika, patrijarh i sl javno pokajao za nešto što je uradio. I dao vjernicima primjer da je pokajanje i samopreispitivanje osnov hrišćanstva.
    Izgleda da više crkva voli priču o izgnantvu iz raja kad pojedeš jabuku sa drva saznanja i počneš da sumnjaš, nego priču kako ti je bog dao blagoslov slobodne volje kojom upravljaš. Nije tvoje da razmišljaš, ima ko je za to zadužen. Da nije bilo sumnje još bi zemlja bila ravna ploča. Mada, kako ide moguće da se vratimo na tu tezu...

  23. #341
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,695
    Thanks Thanks Given 
    1,466
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    1,669 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Збиља?

    Милитантно хришћанство се у свим епохама константно регрутује из свих дјелова хришћанског свијета ,од протестаната до православних, будући религијски монолитно и догматски једнообразно .
    Postoje značajne razlike između raznih denominacija hrišćanstva, nije sporno.
    Istina da je recimo u postkomunističkim državama odnos hrišćana prema nevjernicima mnogo bolji nego kod američkih protestanata.
    I katolicizam je takođe skoro revidirao odnos prema nevjernicima kroz izjave Pape da ateisti mogu u raj.

    Međutim, potencijal za nasilje postoji u svakoj religiji koja propagira da su nevjernici (odnosno ljudi van te religije) inferiorni kao ljudi.
    Ako propagiraš vjernicima da je benevolentni tvorac univerzuma nevjernicima spremio vječite muke, možeš slobodno da očekuješ da jedan dio vjernika zaključi da nevjernici mogu biti samo zlotvori, kad je već bog kao otjelotvorenje dobrote i pravičnosti njima namijenio pakao. A shodno tome da se istih treba kloniti, ili ih eliminisati.


    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Милитантни атеизам коме је БОГОБОРСТВО темељни принцип и акциони именитељ нема везе са својим историјским преходницима из француске буржуаске револуције , комунизма совјетског типа и кинеске културне револуције јер је из различите епохе и има ,као, за оквир академску заједницу,тачније један њен дио .

    Резултат представљен у жртвама, сравњујући тиме миленијуме са задњих пола вијека(?) , јесте непознат број помножен са милион према непознат број помножен са нулом.

    Ајде?

    Јасно је дакле зашто се инсистира на "независном " бројању и одбија да критеријум насиља које свако богоборство без обзира на "позадину,методе и циљеве" немовино порађа буде његов огроман малигни потенцијал .
    Svako "bogoborstvo" bez obzira na pozadinu metode i ciljeve neminovno porađa nasilje?
    Reče Geralt nakon što mi u uvodu posta spočitava površnost i generalizaciju.

    Takozvani "novi ateizam" iliti savremeni "militantni ateizam" nije postavio nikakve ideološke okvire koji propagiraju zabranu religije, dehumanizaciju vjernika ili nasilje prema njima.
    15+ godina je bilo sasvim dovoljno vremena da dođe do manifestacije organizovanog ateističkog nasilja prema vjernicima.
    Međutim, ide se na loptu, a to što vjernike uzrujava da im se dira lopta je isključivo njihov problem.
    Razumijem da bi mnogi vjernici voljeli da je ta lopta neđe u počasnoj vitrini đe niko ne smije da je takne, ali se ipak nalazi na terenu kao i svaka druga ideologija.

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Не увиђати то у "данашње вријеме" у коме наука под корпоративном кринком убија као и било која религија током Историје ,са том разликом што то чини хладнокрвно и индустријски, исто је што и спрдати се са здравим разумом.

    Са мимовима или без њих.
    Nauka je instrument za spoznaju fizičke stvarnosti. Tehnologija instrument za manipulaciju tom stvarnošću.

    Hoće li da spašavaju ili ubijaju zavisi od ljudi koji ih koriste. Ne od njih samih po sebi.
    Međutim, nemoguće je ignorisati njihov pozitivan učinak na kvalitet ljudskog života, inače bismo i dalje spavali po pećinama i umirali od inficiranih posjekotina.

  24. The Following 2 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  25. #342
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Postoje značajne razlike između raznih denominacija hrišćanstva, nije sporno.
    Istina da je recimo u postkomunističkim državama odnos hrišćana prema nevjernicima mnogo bolji nego kod američkih protestanata.
    I katolicizam je takođe skoro revidirao odnos prema nevjernicima kroz izjave Pape da ateisti mogu u raj.

    Međutim, potencijal za nasilje postoji u svakoj religiji koja propagira da su nevjernici (odnosno ljudi van te religije) inferiorni kao ljudi.
    Ako propagiraš vjernicima da je benevolentni tvorac univerzuma nevjernicima spremio vječite muke, možeš slobodno da očekuješ da jedan dio vjernika zaključi da nevjernici mogu biti samo zlotvori, kad je već bog kao otjelotvorenje dobrote i pravičnosti njima namijenio pakao. A shodno tome da se istih treba kloniti, ili ih eliminisati.



    Svako "bogoborstvo" bez obzira na pozadinu metode i ciljeve neminovno porađa nasilje?
    Reče Geralt nakon što mi u uvodu posta spočitava površnost i generalizaciju.

    Takozvani "novi ateizam" iliti savremeni "militantni ateizam" nije postavio nikakve ideološke okvire koji propagiraju zabranu religije, dehumanizaciju vjernika ili nasilje prema njima.
    15+ godina je bilo sasvim dovoljno vremena da dođe do manifestacije organizovanog ateističkog nasilja prema vjernicima.
    Međutim, ide se na loptu, a to što vjernike uzrujava da im se dira lopta je isključivo njihov problem.
    Razumijem da bi mnogi vjernici voljeli da je ta lopta neđe u počasnoj vitrini đe niko ne smije da je takne, ali se ipak nalazi na terenu kao i svaka druga ideologija.


    Nauka je instrument za spoznaju fizičke stvarnosti. Tehnologija instrument za manipulaciju tom stvarnošću.

    Hoće li da spašavaju ili ubijaju zavisi od ljudi koji ih koriste. Ne od njih samih po sebi.
    Međutim, nemoguće je ignorisati njihov pozitivan učinak na kvalitet ljudskog života, inače bismo i dalje spavali po pećinama i umirali od inficiranih posjekotina.
    Divim ti se kako imas zivaca. Evo su i Geralt i autodijagnostika u ovoj seriji postova koji su poceli na temi "Crkva nad crkvama" briljantno demonstrirali sve standardne metode relativizacije, zamjene teza, "drz lopova" diverzija, "a sto rade druge releigije" i sl. Poceli smo sa konkretnom pricom - Zdravko Krivokapic i razni crkveni 'velikodostojnici' tvrde da se ne moze vjernik zaraziti koronom prilikom pricesca. Dakle, tvrde da se na njih u kontinuitetu ne odnose prirodni zakoni zbog njihove vjere. Realnost ih svakim danom demantuje na najgrozomorniji nacin. I mi odje sad pricamo o "militantnom" ateizmu. Sve se relativizuje do besmisla dok ljudi pate i umiru zbog kvazi-religijske dogme. Nijedan od tih ljudi koji su pricali svakakve budalastine i bagatelisali i koronu i mogucnost zaraze i posljedice, i nakon svega sto se desavalo, nije izasao da uputi izvinjenje ili da pozove ljude da se paze. Ovo je konkretna sustina koja se zatrpava raznim kvazi-filozofskim ezotericnim pricama i na koju niko nece da se osvrne jer im to ne odgovara.

    Kad smo vec kod sustine, ni jedan od navedenih navodnih primjera militantnog ateizma i stete koju je napravio nije validan - svaki primjer je imao za ideolosku osnovu nesto drugo, a ne ateizam. Ateizam nije bio zvijezda vodilja ni Hitleru, ni Marksu, ni Titu, ni korporacijama. Ali dok se izmisljaju metafore i parabole, hipteticki scenariji i diskutuje o "malignom potencijalu" ateizma, bagatelisu se konkretni i realni katastrofalni proizvodi radikalnog poimanja pravoslavlja. Evo konkretno par pitanja za Geralta i autodijagnostiku:
    1. Vjerujete li se da se vjernik ne moze zaraziti koronom pri pricescu i drugim vjerskim obredima?
    2. Ako da, kako objasnjavate zarazu, bolest i smrt istaknutih poglavara SPC-a?
    3. Ako ne, osudjujete li javno propagiranje takvih i slicnih tvrdnji od strane klira SPC?

    Ateizam meni nije zvijezda vodilja u zivotu niti impuls za ovo sto sam pisao, niti ova gorenavedena pitanja imaju ikakve veze s istinskom vjerom ili ateizmom. Meni je za svu ovu raspravu impuls humanizam, jer ne mogu da ostanem nijem na ovo sto se radi isto kao sto ne bi mogao ostat nijem da neko pocne da roka mitraljezom po narodu i da vice "Vi mene ne razumijete, ja ovo radim jer sam religiozan i moram ovaj ritual da sprovedem jer imam religijske potrebe koje ne mogu nikako da pauziram. Ne bojte se, ko vjeruje nece mu meci nista, a kome bude nesto nema veze - ceka ga sljedeci zivot".

    @ASC Zbog svega ovoga se ne slazem s tvojom i starwalker-ovom odlukom da se ova rasprava izmjesti s teme na kojoj je originalno pocela - tim ste cinom doprinijeli da se relativizuje i zamagli sustina o realnom i konkretnom katastrofalnom produktu djelovanja (pod plastom religije i religijskog autoriteta) konkretnih ljudi i institucije. Imam potrebu da taj stav iznesem, bez zelje da o tome respravljamo jer znam ta rasprava nidje ne vodi.

    P.S. Imao sam privilegiju da prisustvujem tribini na kojoj je govorio Richard Dawkins prije dvije-tri godine. Ogroman broj (rekao bih mozda cak i pola) ljudi koji su prisustvovali su bili vjernici. Velika vecina ljudi koji su postavljali pitanja su bili vjernici. Rasprave su se vodile o konkretnim stvarima, na osnovu dokaza i uvazavajuci cinjenicu da one stvari koje se mogu dokazati, vidjeti i cuti postoje (a ne da se eliminisu ili ignorisu jer ne odgovaraju religijskoj ili ideoloskoj dogmi). Kamo srece da je SPC miltantna kao Richard Dawkins - ne bi se bacale kletve na neistomisljenike, i osvestavali tenkovi i mitraljezi sto su isli na Srebrenicu.

  26. #343
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    696
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Augustin je у праву.Жонглирање са нечијим интерпретативним низом да би се уз помоћ релативизације формирао контрастав тачка је у којој умире свака расправа. Енде.

    Зато сада нешто потпуно другачије:

    Парт ван;

    “Љубав рађа љубав.Дајући љубав исту задобијаш.Само кад волиш осјећаш се добро”
    Св.Никодим Егински *

    Или што би стари Црногорци упрошћено казали : Лав из ол ју нид.Претпоставка је (не и чињеница ,јелте ) да човјеку без љубави у себи (Бога у срцу) казна није вјечни Пакао јер Пакао већ живи.

    С тим у вези,вјечност није физички појам.Oнa нема трајање ,она “јесте”.

    *религијски фанатик

    Парт ту;

    Милан Кундера у Смијешним љубавима даје важан увид у генезу Богоборства у постреволуционарним друштвима Источне Европе (Чехословачка) .И данас је,иако не и једино важан, врло актуелан за пуно разумјевање “Судара Свјетова” ,како на овом простору тако уз одређене варијације и много шире.

    “Морамо ,наиме ,спознати (за оне којима није позната историјска позадина догађаја) да у то вријеме људима није било забрањено да иду у Цркву,али је било прилично опасно посјећивати је.
    То није нимало тешко схватити.Они који су извојевали Револуцију гаје у себи велики понос који се звао СТАЈАТИ НА ПРАВОЈ СТРАНИ ФРОНТА.
    Кад ,међутим,прођу десет-дванаест година од револуције(како је то отприлике било у вријеме у коме се одиграва наша прича) линија фронта се почиње расплињавати,а са њом и њена права страна.
    Зато није никакво чудо што се некадашеи заговорници револуције осјећају преваренима и почињу на брзину трађити надомјештај фронта.Захваљујући Вјери могу (као атеисти насупрот вјерницима) могу поново стајати у пуном сјају на правој страни и тако сачувати драгоцјени патос надмоћи на који су навикли.”
    Last edited by Geralt of Rivia; 24-11-20 at 12:10.

  27. #344
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    Ateizam meni nije zvijezda vodilja u zivotu niti impuls za ovo sto sam pisao, niti ova gorenavedena pitanja imaju ikakve veze s istinskom vjerom ili ateizmom. Meni je za svu ovu raspravu impuls humanizam, jer ne mogu da ostanem nijem na ovo sto se radi isto kao sto ne bi mogao ostat nijem da neko pocne da roka mitraljezom po narodu i da vice "Vi mene ne razumijete, ja ovo radim jer sam religiozan i moram ovaj ritual da sprovedem jer imam religijske potrebe koje ne mogu nikako da pauziram. Ne bojte se, ko vjeruje nece mu meci nista, a kome bude nesto nema veze - ceka ga sljedeci zivot".
    Kao što sam već ranije čini mi se ASC-u odgovorio, ovo ti nikako nije fer poređenje.
    Duboko vjerujem da nema namjere nanošenja zla obredom pričešća. Pričešće skoro pa jednako nosi težinu opasnosti koliko i bilo koje drugo nepoštovanje epidemioloških mjera ako uzmemo u obzir da nije to neki veliki broj ljudi koji se inače pričešćuje.
    Lično se ne pričešćujem, imam neki svoj stav o tome (koji ću možda u budućnosti promijeniti) za koji bi iz crkve rekli da je možda i jeres tako da ne želim da dublje ulazim u to pitanje.
    Za sve detaljnije ćeš morati za sagovornika imati nekog direktno iz Crkve. Mislim da si veliki teg stavio na tu temu oko crkve, ima tu čini se one anti SPC političke ostrašćenosti.

    Svakako da je trebalo naći neko društveno odgovornije rešenje kad je u pitanju bila sahrana mitropolita Amfilohija. Ali eto upravo oni, mitropolit i patrijarh podniješe najveću žrtvu.
    Kad bi trebalo da govorimo o humanizmu, ima toliko drugih bolesti u svijetu pandemijskih razmjera o kojima se skoro i ne govori a vodeći su uzroci smrti svugdje u svijetu.
    Da ne govorimo o gladnima.
    Evo kako je krenulo biće i kod nas dosta gladnijih a ne može se reći da je politika zadnjih 30 godina radila da toga bude manje.
    Last edited by autodijagnostika; 24-11-20 at 20:57.

  28. #345
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    30 godina se narod pati tu što ja znam. Nepravde ne na kile no na tone se prosuše dnevima, godinama i decenijama.

    I tek kad je njihov posa i laž od koje žive bio ugrožen su krenuli da predvode narod.

    Kako su vi popovi požrtvovani nema što. Baš se opučili evo 30 godina što ja viđeh (a i mnogo dulje što ne viđeh no čitam).

    I onda se hvastaju poznajom Božije namjere i držanja ključeva od kapija Raja i pokosi ih pandemija a da niko ne pita kako se ovo desi ako svetim ljudima. Sva im priča propade.


    I da ja tamo vjerujem kome što. Toboš ih ima mase vjernika a ovđe forum zjapi prazan neumiju beknut ništa o vjeri nit im se spoznaja o Bogu vidi no jedino što znaju jeste da nose ikone davno preminulih i da Boga koriste za svoje političke motive... i ne strecaju dal su ti njihovi politički motivi jedna velika laž. Ja nisam takav vjernik no se bojim. Pa svaki put kad mi neko prigovori o mojim motivima i mišljenima da su lažni i pokaže mi dokaze ja ti brže bolje se promijenim. Jer znam da je grešnik veliki onaj koji Bogu pripisuje laž.

    Da ima toliko vjernika nebi ovakva Crna Gora bila a pogotovo ne ovakva spoznaja o Bogu kakva se može uviđet ođe na forum a i u medijima širom Crne Gore.

    Baš se vidi koliko tu znanja ima.

  29. #346
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Sudar svjetova

    https://phys.org/news/2022-09-ocean-...ilometers.html

    Genesis- Prva knjiga Mojsijeva 8.2.

    Pade mi na pamet da u Bibliji je receno da je voda izbijala i iz zemlje kad je Noa zaplovio.

    https://www.scripture4all.org/Online...brew_Index.htm


    Sent from आत्मन:
    Last edited by Caesar; 27-09-22 at 16:49.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  30. #347
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,246
    Thanks Thanks Given 
    683
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    Sloboda je najrelativnija riječ ikad. Međutim, sloboda je samo riječ, dok je ne izgubiš.

    Onda shvatiš šta je za tebe lično sloboda.
    Obrasce ponašanja i doživljaja svijeta smo naslijedili i sve je uslovljeno, pa i sloboda.

    Žan Žak Ruso dodaje:

    Čovjek se rađa slobodan, a posvuda je u okovima.

    Znaš ima i ona domaća reklama jedne kompanije, sa paradoksalnim i distopijskim reklamnim lineom

    OKOV - sve oko vas.
    Ne sjećam se ko, ni đe, ali neko je pomenuo Froma.
    Kao neurotičar, makar po internet popularnim psiho testovima, a po Fromu, osoba sam koja nije bila spremna da se potpuno preda u borbi za svoje lično ja..i dalje, spasenje tražim u "fantazijskom životu". Individualizam - pogodno tle za nastanak fašizma (beznačajni i nemoćni pojedinac - piše po internetu, hvali Putina kao vođu, kudi Putina kao nacistu, oduševljava se otporom manje države većoj - this is Sparta tip), nego.. From naziva psihoanalizu izopačavanjem, kome podliježu osjećanja, emocije, ali i ORIGINALNO MIŠLJENJE. Naime, u glave ljudi "ulivaju se gotove misli" (škola!).
    "Združivanje cinizma (Putin botoks) i naivnosti (Twitter vijesti) tipično je za modernog čovjeka." Kad se združe te dvije stvari imamo ometanje pojedinca da samostalno misli i odlučuje.
    Ovo sam počeo da pišem na drugom tredu pa se prebačih ovđe jer je of topik, bar po mišljenju osobe do koje mi je stalo. A ako je i ovđe of topik, aj em sori, ozbiljno, brišite.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  31. #348
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Не знам што бих ти рекао.

    Чини се да ту фали још само сексуална тензија између пилота,стјуарда/стјуардесе и путника па да фантазијски сет буде комплетан.
    evo je i seks. fantazija i to y avionu, pa rokaj do maksimuma, hitcina, ako se ja pitam, naj-najbolje od let3, otkida ako se ja pitam
    :
    Last edited by antivakser; 21-05-23 at 03:09.

  32. #349
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    i osvestavali tenkovi i mitraljezi sto su isli na Srebrenicu.
    a sta cemo sa:
    https://www.slobodnaevropa.org/a/kem.../32416735.html
    Најмање 52 Српских села је Насер Орић са својим муслиманима поклао све у њима, силовао све женско, није поштедео ни децу па их онда на најзверскије начине клао. Најмање 30 масовних Српских гробова у Изетбеговићевом Сарајеву

  33. #350
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,354
    Thanks Thanks Given 
    2,454
    Thanks Thanks Received 
    2,329
    Thanked in
    1,331 Posts

    Default

    ...daj im nesto da vjeruju da budu pokorni

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    Last edited by NetworkMaster; 21-05-23 at 07:39.

Page 14 of 15 FirstFirst ... 4101112131415 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 16-03-12, 21:45
  2. Replies: 4
    Last Post: 01-10-08, 02:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •