Page 10 of 15 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast
Results 226 to 250 of 351

Thread: Sudar svjetova

  1. #226
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Može biti baš taj trenutak, naše najveće ludosti, kada je uočimo, zagledamo se u nju i prihvatimo je kao dio sebe.
    Usredsređenost.
    Protočnost.
    Ranjivost.
    Maštovitost.
    Daš sebi dozvolu da živiš sopstvene vrijednosti, redovno provjeravajući i održavajući dozvoljeno stanje. Jer ništa nije konstantno i sve treba održavati. Osim ljubavi i zahvalnosti jel.

  2. #227
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Heh, a punoća života obuhvata šta?


    -Znam, ili mi se bar čini da znam, da čovjek u bilo koje doba rado odustaje od svojih trezvenih misli, međutim, uvek će se dosljedno pridržavati svojih ludosti. Čudno je što je to tako, ali je tako. Jedini način da se mirno živi među ljudima jeste da poštujem njihovo pravo na ludosti. Međutim, ovaj put to činim i zato što ničiju ludost ne želim da ispravim na svoju, znajući da bi to bila ludost ludosti. Postupak bi inače značio i neophodan nedostatak samopoštovanja, kao što i znači kod svakog koji sopstvenu ludost drži za nešto više od tuđe, jer sebe mogu da uvažavam samo u onoj mjeri u kojoj uvažavam drugoga i obratno. S tim, ako bih doveo u sumnju pravo drugog na ludost, neozbiljnim bih načinio i sopstveno pravo na trezvenost.


    Bela Hamvaš; Istorija i apokalipsa- Sablasti
    Previse je tu sebe, previse je tu drugih..

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Može biti baš taj trenutak, naše najveće ludosti, kada je uočimo, zagledamo se u nju i prihvatimo je kao dio sebe.
    Usredsređenost.
    Protočnost.
    Ranjivost.
    Maštovitost.
    Daš sebi dozvolu da živiš sopstvene vrijednosti, redovno provjeravajući i održavajući dozvoljeno stanje. Jer ništa nije konstantno i sve treba održavati. Osim ljubavi i zahvalnosti jel.
    Dozvoljeno stanje?
    Zivis ili ne zivis...
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  3. #228
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    Previse je tu sebe, previse je tu drugih..
    E pa zamisli, punoća života obuhvata i druge.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  4. #229
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Ne zamisli. Zivi.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  5. #230
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Obrni okreni bez drugih ne možeš
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  6. #231
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    A ni sa sobom zbog toga

  7. #232
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    A opet, paradoksalno, ko zaista vidi drugog

    Nego, Ništa, živiš ili ne živiš - tako lako a opet šta pod tim podrazumijevaš?

    Živi i alkoholičar, ali to ne znači da ima volju za životom.

  8. #233
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    A ni sa sobom zbog toga
    Ne možeš znat sebe bez drugih.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  9. #234
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Poražavajuće, velim.

  10. #235
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Šta ima tu da se porazi prije svega.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  11. #236
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Prije svega - sve.
    Poslije svega - niš'.

  12. #237
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ergo, kao da je poslije svega već tu. Voila.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  13. #238
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    A opet, paradoksalno, ko zaista vidi drugog

    Nego, Ništa, živiš ili ne živiš - tako lako a opet šta pod tim podrazumijevaš?

    Živi i alkoholičar, ali to ne znači da ima volju za životom.
    Sebe smatram alkoholicarem koji nema volju za zivotom. No nekada sjednem i popijem pivo. Kada ulozim napor, znam koliko sam gutljaja svjetan bio, koliko sam puta prinio botilju, koliko puta spustio. To podrazumjevam. Zivot bez nekih projekcija , filmova, zanosenja ili ako je film i zanos makar da smo ga svjesni. Pa neka se zanesemo nema tu nista lose. A kada vidim danasnje citatore, nasmijane euforicno neuroticne grabitelje zivota.. znam da cu svoju ne volju za zivotom poslednju napustiti.Nego nebitno. Ne pridavam znacaj...
    Prisutnost.
    Izvinjavam se ako je konfuzno napisano, trijezan sam...

    @Ulix-e nisam mislio da treba iskljuciti druge, samo je previse ludosti i ega u onom tekstu koja staje na put ludosti. Nismo toliko bitni(pogotovo u ocima drugih) i ludi koliko bi voljeli da jesmo. A bas ta nebitnost je sloboda koju bi trebalo iskoristiti. Inace ovo citatori se nije odnosilo na tebe i gore navedeno.
    Last edited by Nista; 20-02-18 at 12:49.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  14. #239
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Nisam tebe "gađala" sa alkoholičar, već pričah uopšteno, a daleko bilo da je jedina navika iz koje se vidi da ljudi imaju malo ili nimalo volje za životom.
    Kažu da, dok spavamo ili neurotik u nekim stadijumima ludila, zapravo intenzivno osjećamo i svjesni smo sebe kao subjekta, osjećamo se najviše živim, najviše budnim, za razliku od onih koji svaki dan ustaju, jedu, idu na posao i tamo sve što ih pitate znaju da urade ili da završe jer imaju znanje, napreduju, dobro manipuliše sobom i drugima.Ali kad je u pitanju život, uglavnom su polubudni ili manje od toga.

    Ukratko, odgovor bi bio, spoznaj samoga sebe, ali na način da se uvijek vidiš novo, drugačije, vraćajući sebe u život i dajući život iz sebe. A tako i u odnosima sa drugima.

    Neki su prokleto budni, ali to nije samo trenutak već istrajnost. Poslije je kažu jednostavno i lako.

  15. #240
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,716
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,222
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    U snu vrlo malo spavam, na javi još manje. Svjestan sam svakako zanemarljivo malo.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  16. #241
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Nisam tebe "gađala" sa alkoholičar, već pričah uopšteno, a daleko bilo da je jedina navika iz koje se vidi da ljudi imaju malo ili nimalo volje za životom.
    Kažu da, dok spavamo ili neurotik u nekim stadijumima ludila, zapravo intenzivno osjećamo i svjesni smo sebe kao subjekta, osjećamo se najviše živim, najviše budnim, za razliku od onih koji svaki dan ustaju, jedu, idu na posao i tamo sve što ih pitate znaju da urade ili da završe jer imaju znanje, napreduju, dobro manipuliše sobom i drugima.Ali kad je u pitanju život, uglavnom su polubudni ili manje od toga.

    Ukratko, odgovor bi bio, spoznaj samoga sebe, ali na način da se uvijek vidiš novo, drugačije, vraćajući sebe u život i dajući život iz sebe. A tako i u odnosima sa drugima.

    Neki su prokleto budni, ali to nije samo trenutak već istrajnost. Poslije je kažu jednostavno i lako.
    Znam da nisi ,
    Moze biti, ne znam, znam jedino koliko sam spavam, koliko nisam budan. A upravo ta budnost ili svijest je ono o cemu pricamo. Iz nje dolazi samospoznaja a iz nje sve ostalo, samo po sebi, pa i novo vidjenje zivota. Mozes htjeti ili umisliti da vidis sve novo.. ali tu postoje nivoi i nivoi, filteri i filteri a jedino mjerilo je budnost, svijest, cistina vidjenja, cistina uma. Bez zamisljanja i umisljanja. I u toj cistini se budni prepoznaju bez rijeci. I da, to nije trenutak, vec istrajnost, napor, najvazniji od svih,do poslednjeg izdaha. Za trenutak moze se razbristriti i mislis o postignucu ali to je jos jedna zabluda. Dobar putokaz da se potvrdi put ali sve se to mora napustiti... I opet ostaje samo napor. Koliko napora toliko svijesti. Sve ostalo je visak i lijepa prica.... ogradjujem se- ovo je moje razumjevanje ovog nivoa. E sada za poslije .. kazu nije potreban, Lako, nelako, ako si tu reci, ako stignes prva, javi, ne budi sebicna
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  17. #242
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Marks je rekao "Potreba da se odustane od iluzija o stanju jeste potreba da se odustane od stanja kome su neophodne iluzije. Odnosno, ako održava iluzije, osoba održava nezdrave okolnosti koje postoje i nastavljaju da postoje samo zato što osoba ima iluzije."

    Mora se kritički razmišljati, sve, svako, ali ne na nivou hobija, nego na nivou osobine, sposobnosti, u službi života na način koji će nam uklanjati prepreke koje nas paralizuju, individualno i društveno. Mora se (samo)analizirati, mora se prevazići sopstveni narcizam.
    Kada ne pokušava ugađati, niti se zadivljuje, već počine u sebi, to znači da osoba radi na sebi. Budi se.

    Nego, gore navedoh ludilo i san, ali o snu ne dovrših, a vidim neki i o tome

    Kada govorimo o snu kao stanju u kome smo zapravo najviše budni, mislim na neopterećenost spoljašnjim informacijama, manipulisanjem svijeta, odbrane sebe ili potraga za hranom - neki odmor uma i protočnost za druge nivoe svijesti odnosno budnost u smislu snova koji nam dolaze kao poruke koje su vrlo precizne, jasne, ali opet dobro upakovane, maštovite, a opet pune filtera, ili štitova, i nije ni čudo što su se najpoznatiji psihoterapeuti bavili snovima i tumačenjem istih kod svojih pacijenata, jer upravo kada bi o istima razgovarali mnogo manje bi bilo moguće vrdanje, nego što se to dešava kada se samo razgovara, pa imate mogućnost da vas osoba povuče na skroz pogrešan "trag".

    To nije lako jer, kako navedoh gore, a gaul davno reče - zar postoje drugi? Ko zaista vidi drugu osobu? Skoro niko. Svi smo srećni i zadovoljni da vidimo i otkrijemo našu površinu. Zato su nam i kontakti siromašni, ili da jedva i postoje, zatrpavaju ih izvjesna prijateljstva, drugarstva i smješenje, smješenje, smješenje.
    Okupljamo se na druženja u grupama, po kucama ili kafanama, da bi izbjegli situacije 1 na 1 odnosno bliskost i moguću usredsređenost. Svi su tu, a zapravo ništa se ne dešava.
    Ako i ima trenutaka kada se desi usredsređenost i čak bliskost, nismo dovoljno vješti ili adekvatni da mudro reagujemo i zaista pomognemo drugome, već to uveliko bude ona narodna "budi dobar izij vnogo".

  18. #243
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Slazem se sa skoro svime recenim, osim snovima jer o tome slabo znam iako zvuci logicno. Samo neke stvari nisu lake.. Kako prevazici sopstveni narcisizam, strahove itd.. a da sam pokusaj prevazilazenja ne stvori jos jedan filter , blokadu...i novi narcisizam? Moras biti nemilosrdno usresredjena, sa macem u ruci da iskidas sve sto se pojavi, jasnog pravca i vizije a dovoljno meka i otvorena da te taj pravac ne zaglupi i ne odvuce.. Opet se vracamo na jednostavnost i stalno opominjanje.. Nije lako.. ne..(ali nije ni tesko jer -tesko- je opet neki zabludni misaoni proces). E ovo
    "Kada ne pokušava ugađati, niti se zadivljuje, već počine u sebi" je jako bitno.. Odmor. od dvije krajnosti , i ostalih medjustanja.. Budni odmor..Jer sve koristimo tacno do granice ugodnosti, ugodnosti snova.Malo ko kaze- hocete budjenje-na*ebali ste. Ponavljam kao papagaj bas da vidimo jesmo li se dobro razumjeli a na to se nadovezuje zadnji dio tvog posta.. Pricamo a ne cujemo se, pricamo a ne znamo o cemu pricamo, ali naucili smo lijepo da pricamo i mudrujemo,to sto se cujemo je samo zahvatanje po povrsini. Povrh svega toga i kada se desi da upoznas nekoga, koliko traje ta otvorenost, bliskost, dok se ne jave druga stanja, dok se ne pomuti i postane zelja, ali zelja za ispunjenjem neke nase uobrazilje ,dok ne predje u borbu i otimanje..Zbog toga u sta prelazi, jako cijenim smijesenje i siromasna prijateljstva. Ispraznu ljubav, ispraznu bliskost, bezbolni su, relativno u odnosu na pakao koji neko nudi u zamjenu za svoju bliskost i ljubav. Tj, uglavnom onaj mali prozor se brzo zatvori i ustupa mjesta svemu ostalom. Mozda zvucim ogorceno, ne, naprotiv, imam vise lijepih iskustava sa ljudima, ali prirodno me stra' od ljudi , kontakta, veza, odnosa..
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  19. #244
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    @Ulix-e nisam mislio da treba iskljuciti druge, samo je previse ludosti i ega u onom tekstu koja staje na put ludosti. Nismo toliko bitni(pogotovo u ocima drugih) i ludi koliko bi voljeli da jesmo. A bas ta nebitnost je sloboda koju bi trebalo iskoristiti. Inace ovo citatori se nije odnosilo na tebe i gore navedeno.
    I da si mislio na mene velik posa, još jedna ludost amo tamo.
    Ne znam kako si primio ono da se staje na put ludosti. Nasuprot. Prihvataš tuđu ludost isto kao i svoju trezvenost. I upravo tako zadobijaš slobodu koju pominješ, jer se na taj način oslobađaš kantara pravednosti koji ti na kraju i ne pripada. Kako se kaže, kakvom mjerom mjeriš, tako će ti se i mjerit.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  20. #245
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    Slazem se sa skoro svime recenim, osim snovima jer o tome slabo znam iako zvuci logicno. Samo neke stvari nisu lake.. Kako prevazici sopstveni narcisizam, strahove itd.. a da sam pokusaj prevazilazenja ne stvori jos jedan filter , blokadu...i novi narcisizam? Moras biti nemilosrdno usresredjena, sa macem u ruci da iskidas sve sto se pojavi, jasnog pravca i vizije a dovoljno meka i otvorena da te taj pravac ne zaglupi i ne odvuce.. Opet se vracamo na jednostavnost i stalno opominjanje.. Nije lako.. ne..(ali nije ni tesko jer -tesko- je opet neki zabludni misaoni proces). E ovo
    "Kada ne pokušava ugađati, niti se zadivljuje, već počine u sebi" je jako bitno.. Odmor. od dvije krajnosti , i ostalih medjustanja.. Budni odmor..Jer sve koristimo tacno do granice ugodnosti, ugodnosti snova.Malo ko kaze- hocete budjenje-na*ebali ste. Ponavljam kao papagaj bas da vidimo jesmo li se dobro razumjeli a na to se nadovezuje zadnji dio tvog posta.. Pricamo a ne cujemo se, pricamo a ne znamo o cemu pricamo, ali naucili smo lijepo da pricamo i mudrujemo,to sto se cujemo je samo zahvatanje po povrsini. Povrh svega toga i kada se desi da upoznas nekoga, koliko traje ta otvorenost, bliskost, dok se ne jave druga stanja, dok se ne pomuti i postane zelja, ali zelja za ispunjenjem neke nase uobrazilje ,dok ne predje u borbu i otimanje..Zbog toga u sta prelazi, jako cijenim smijesenje i siromasna prijateljstva. Ispraznu ljubav, ispraznu bliskost, bezbolni su, relativno u odnosu na pakao koji neko nudi u zamjenu za svoju bliskost i ljubav. Tj, uglavnom onaj mali prozor se brzo zatvori i ustupa mjesta svemu ostalom. Mozda zvucim ogorceno, ne, naprotiv, imam vise lijepih iskustava sa ljudima, ali prirodno me stra' od ljudi , kontakta, veza, odnosa..
    Neko te pohvali ili te kritikuje, ili se razočara u tebe jer si rekao ili uradio nešto, i ako si narcis to te pogađa toliko da možeš da se naljutiš ili padneš u depru. Narcisoidna osoba može da oprosti štošta, ali nikad ne prašta kada joj probiješ ili povrijediš sopstveni narcizam, to je kao da si je ubio.
    Postoji i kolektivni narcizam, đe društvo vjeruje da su oni najbolji narod, najbolja vjera, najbolje kuvaju, najbolje porodice, plemena, najbolje ovo ono - to je narcizam siromašnog čovjeka duhom - prosječnog čovjeka koji nema čime da zadivi pa se hvata za ova iskustva. I tako dalje i šire ima o tome dosta.

    Razumjevanje narcizma je od važnosti za razumijevanje iracionalnih postupaka ljudi i razumijevanje sebe. A stepen istog varira kod svakog. Kako izbjeći klopku i formiranje novog narcizma jeste samo kroz doživljaj istog, a ne samo puko teoretisanje ka mi ođe Dakle osjetiš ga kod sebe, preživiš i osvijestiš. Žene recimo imaju tu prirodnu prednost odnosno mogućnost da nakon rođenja doje svoje dijete. Svakakvih uvida bude. Ali neće sve da doje, i nije to samo danas tako, kroz istoriju među plemićima postojalo je zanimanje dojilja/dadilja a majke su se bavile narcizmom

    Prevazilaženje narcizma je početak svake ljubavi. Bratske, roditeljske, partnerske, božanske, jer narcizam otuđuje ljude jedne od drugih. Samoljublje nije narcizam već ljubav, a u ljubavi nije važno šta je objekat moje ljubavi. I ja sam ljudsko biće. Imati potvrdan, naklonjen stav prema sebi. Naravno da je teško jer svako je sam sebi sudija i nema tačku po kojoj može da se orijentiše, da ocijeni ili izmjeri. Za to je potreban čitav život, a da li svi odnosno ja ili ti dostignemo tu tačku možda i nije toliko važno koliko je važan sam pravac kretanja u tom smjeru.

    Npr. Dostina momaka u teretani voli da se gleda u ogledalu dok radi vježbe opterećenja jer subjektivno nisu sigurni koliko je izvođenje same vježbe dobro i oće li donijeti napredak. Možda prebrzo izvodi vježbu, možda nema dobro držanje, a ne postoji način da to drugačije izmjeri, nema tačku orjentacije pa se zato gledaju u ogledalu.
    Tako i nama, tačka orjentacije u pravcu prevazilaženja narcizma može predstavljati druga osoba. Ali, iskreno, dostina se ne unosi. I to je ok.

  21. #246
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    I zaboravih ovo, kad pomenu želje, uobrazilje, borbu, otimanje i takmičenje.
    Čudno sam se osećala odmalena jer nikakvu želju nisam imala, ali po 1000ti put skoro stadoh sa sobom da pričam što sam ja to željela kao mala. I ništa. Dugo sam se kažnjavala, upoređujući se sa drugima koji znaju šta žele da rade, kuda idu, s kim, koji im je zadatak, ko će biti, šta će smisliti.
    Ja to nemam. Ne zanimaju me želje. Ali, sa druge strane osjećam ushićenje kada su u pitanju neke moje sopstvene izjave (drugima možda lude) a koje se obistinjuju.

    "The soul's agenda is clear:
    To declare and announce.
    To perform and fulfill.
    To become and experience.
    To recreate the new self at any moment of the present, in each subsequent version of the greatest vision she has ever had about what she Is."

    Naš život nije o nama.

  22. #247
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    I da si mislio na mene velik posa, još jedna ludost amo tamo.
    Ne znam kako si primio ono da se staje na put ludosti. Nasuprot. Prihvataš tuđu ludost isto kao i svoju trezvenost. I upravo tako zadobijaš slobodu koju pominješ, jer se na taj način oslobađaš kantara pravednosti koji ti na kraju i ne pripada. Kako se kaže, kakvom mjerom mjeriš, tako će ti se i mjerit.
    Ovako objasnjeno - tako je. Posao sam od druge pretpostavke kao i odbojnosti od ovolikog , tebe, mene ,sebe se -- nebitnosti sebe , slike o sebi, u ocima drugih(pa i svojim), zatim o drugima nebitnosti svog pogleda na njih... bla bla.. Znaci u startu prekinuti kariku koja uslovljava. Ili razumiJo skroz pogresno, djavo ce ga crni znati...

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Neko te pohvali ili te kritikuje, ili se razočara u tebe jer si rekao ili uradio nešto, i ako si narcis to te pogađa toliko da možeš da se naljutiš ili padneš u depru. Narcisoidna osoba može da oprosti štošta, ali nikad ne prašta kada joj probiješ ili povrijediš sopstveni narcizam, to je kao da si je ubio.
    Postoji i kolektivni narcizam, đe društvo vjeruje da su oni najbolji narod, najbolja vjera, najbolje kuvaju, najbolje porodice, plemena, najbolje ovo ono - to je narcizam siromašnog čovjeka duhom - prosječnog čovjeka koji nema čime da zadivi pa se hvata za ova iskustva. I tako dalje i šire ima o tome dosta.

    Razumjevanje narcizma je od važnosti za razumijevanje iracionalnih postupaka ljudi i razumijevanje sebe. A stepen istog varira kod svakog. Kako izbjeći klopku i formiranje novog narcizma jeste samo kroz doživljaj istog, a ne samo puko teoretisanje ka mi ođe Dakle osjetiš ga kod sebe, preživiš i osvijestiš. Žene recimo imaju tu prirodnu prednost odnosno mogućnost da nakon rođenja doje svoje dijete. Svakakvih uvida bude. Ali neće sve da doje, i nije to samo danas tako, kroz istoriju među plemićima postojalo je zanimanje dojilja/dadilja a majke su se bavile narcizmom

    Prevazilaženje narcizma je početak svake ljubavi. Bratske, roditeljske, partnerske, božanske, jer narcizam otuđuje ljude jedne od drugih. Samoljublje nije narcizam već ljubav, a u ljubavi nije važno šta je objekat moje ljubavi. I ja sam ljudsko biće. Imati potvrdan, naklonjen stav prema sebi. Naravno da je teško jer svako je sam sebi sudija i nema tačku po kojoj može da se orijentiše, da ocijeni ili izmjeri. Za to je potreban čitav život, a da li svi odnosno ja ili ti dostignemo tu tačku možda i nije toliko važno koliko je važan sam pravac kretanja u tom smjeru.

    Npr. Dostina momaka u teretani voli da se gleda u ogledalu dok radi vježbe opterećenja jer subjektivno nisu sigurni koliko je izvođenje same vježbe dobro i oće li donijeti napredak. Možda prebrzo izvodi vježbu, možda nema dobro držanje, a ne postoji način da to drugačije izmjeri, nema tačku orjentacije pa se zato gledaju u ogledalu.
    Tako i nama, tačka orjentacije u pravcu prevazilaženja narcizma može predstavljati druga osoba. Ali, iskreno, dostina se ne unosi. I to je ok.
    Razumijem, valjda- nakon 3 citanja ali pricas o vrhunskom dostignucu. Ali ako postoji taj ko ga dostize ili sta dostize.... Nije lako.. Naprotiv.. Mislim da se osvjescivanjem, koje prati razumjevanje, dolazi do napustanja sebe(narcizma- koje opet mora biti nenasilno i prirodno) a napustanjem sebe do te neke vrste ljubavi prema sebi, ali(spekulacije) ovaj put samo kao osjecaja , samog bica, neuslovljeno i neposredno.. A oni pamfleti, mantre itd - volite sebe.. blah
    Sto se tice drugih... kao tacke orijentacije, mora biti uzajamno, konstantno.. teze je. No.. teoretisanje.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  23. #248
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Tačno mi se javlja da će Četvrti da vam uleti i pobača vas ka kegle i objasni vam šta je život. Dok on ne dođe ja nesto jednom pročitah tipa "ne živite život već živite sebe". Ne znam koliko je važno za ovo što pričate al eto pade mi na pamet. Možda nekom bude valjalo... U svakom slučaju ne može da šteti.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  24. #249
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Hahahaha
    Mene strah od Ulix-a on je vidovit.

  25. #250
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Tačno mi se javlja da će Četvrti da vam uleti i pobača vas ka kegle i objasni vam šta je život. Dok on ne dođe ja nesto jednom pročitah tipa "ne živite život već živite sebe". Ne znam koliko je važno za ovo što pričate al eto pade mi na pamet. Možda nekom bude valjalo... U svakom slučaju ne može da šteti.
    Nece nas pobacati nego spasiti, a posto sam seljak da zabrljam svu pricu- zivim sebe kada masturbiram
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

Page 10 of 15 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 16-03-12, 21:45
  2. Replies: 4
    Last Post: 01-10-08, 02:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •