Results 1 to 5 of 5

Thread: Dinar, dojčmarka, euro.. - rublja?

  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Dinar, dojčmarka, euro.. - rublja?

    Dinar, dojčmarka, euro.. - rublja?


    Danas se jedino matufi poput mene mogu sjetiti AB-revolucije, kad su radnici „Radoja Dakića“ krenuli da valjaju „Foteljaše“ i to sa transparenima koji su glasili – „Mi smo gladni“ – iako su im plate tada bile 1.500 DM, preračunato po tadašnjem kursu dinara. U ovome valjanju su bili više nego uspješni te sad imaju vlast po svojoj mjeri...

    Od tada se mnogo što promijenilo o čemu najbolje svjedoči slučaj Sveta Marovića, koji se, od ideologa „Rata za Mir“, dospio do „Greote od čoeka“ u očajničkoj potrazi za jatacima kod kojih bi se sklonio dok poćera ne prođe.

    Nije mi baš namjera da izigravam proroka opšte prakse, no kako se približava dan ulaska u NATO, ne mogu a da ovo mlado općinstvo ne opomenem na obaveze koje im nameće novo doba, posebno kad vidim koliko važnosti pridaju političarima i njihovoj politici, pritom zaboravljajući da političari nijesu ništa drugo do šahovske figure koje ne odlučuju ništa.

    Mnogi su ubijeđeni da je Crna Gora svoju samostalnost dobila referendumom 2006, dok je svakome ko umije mislit svojom glavom, njena samostalnost uslijedila uvođenjem dojčmarke u platni sistem, čime je Crna Gora, nakon što je nakon marke uvela euro, ostvarila status salona za pranje svih onih milijardi maraka, koje je Njemačka Centralna Banka oštampala na crno, i puštila u promet bez stvarnog pokrića, kako bi zemlje socijalističkog bloka u raspadu, mogle biti ekonomski okupirane... Bilo mi je zabavno kad bih, u Njemačkom Parlamentu, čuo nekog iz publike, kako visoke dužnosnike pita; otkuda Crnoj Gori euro u isto vrijeme kada i ostalim članicama EU a oni ne umiju pružiti neki prihvatljiv odgovor.

    Zbog ovoga za mene, na referendumu potvrđena samostalnost Crne Gore, nije bila nikakvo iznenađenje, već potvrda da njena državnost ima finansijsko pokriće mimo koga ionako ona ne može postojati, što se najbolje moglo viđet u vrijeme inflacije.

    U stvari, Milova davija sa Mirom Slobovom, potpuno je zakonomjerna jer je sasvim namjerno inicirana od mjerodavnih SLUŽBI, kako bi razdor bio potpun a Crna Gora upućena na Zapad đe i pripada. U cijelom ovom procesu, najzagonetnija je uloga velečasnog Amfilohija, jer kad sam primijetio da se on, uoči referenduma, značajno primirio, to mi je donijelo osjećaj izvjesnosti da je referendum gotova stvar.

    Slično se događa i uoči skorog ulaska u NATO, što upućuje da su sudbinski dealovi već učinjeni i da će, vjerovatno, kao buduća „moneta za podkusurivanje“ umjesto – rublje - i dalje biti euro, kojem će se prikloniti, ne samo on no i najžešći protivnici NATO Alijanse...

  2. #2
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    lijep osvrt na "našu" monetarnu politiku.
    Iako bi isti osvrt znatno lakše pao na nekada pun stomak.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  3. #3
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    lijep osvrt na "našu" monetarnu politiku.
    Iako bi isti osvrt znatno lakše pao na nekada pun stomak.
    Kad se osvrnem na godine moga boravka, šegdesetih, u Francuskoj, sjetim se kako sam u ovoj zemlji vrhunskog hedonizma, lipsavao od gladi, grđe no u mojoj Crnoj Gori...Barem u početku, jer me je ovo mučno iskustvo itekako motivisalo.

    A koliko je sve relativno, pa i siromaštvo vazda se sjetim berlinske podzemne željeznice čiji se vagoni nakon 8 h uveče stanu puniti spodobama pretrpanim plastičnim kesama, očevidno u potrazi za nekim mostom, haustorom ili bilo kakvom rupetinom đe bi mogli prekonačit.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Meni je onda njih u budućnosti žao, jer je kod njih još dobro...
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  5. #5
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Kao što se moglo i očekivati, ostade nam evro da plaćamo račune i u budućnosti ukoliko to plaćanje ne preuzme država ka što to čini, koliko sam mogao zaključiti, time što vjernim glasačima, u predizbornom periodu, oprašta kilovate i kubike...

    No ipak nijesam mislio da će izjava nekadašnje kolumnistice samoupravnog zagrebačkog "Danasa" - Tanje Torbarine:

    "Ko nije imao majstore u kući,
    taj ne zna što je diktatura proletarijata..."


    ....i u vremenu Gručo-marxizma, biti tako aktuelna, kao što se to moglo zaključiti iz slučaja sa ovim kukavim majstorom Ostojićem kojega jedan NVO, na pravdu Boga napade i to tako žestoko, da se - čekićem (bez srpa) - morao braniti od nje. Iščitao sam gomilu komentara, što mi je donekle pomoglo da shvatim da za opravke u današnje vrijeme nije dovoljan ni novac kao što je evro, jer kad sam u početnoj vijesti pročitao da je majstor poručio napadačima:

    "Nije vam ovo zbog para...!"

    naprosto sam se zgrozio, jer to znači da se njegov postupak mora kvalifikovati kao - atentat - ako ne i kao terorizam...

    No ovo je ništavno pri onome što će usloviti ulazak u Nato... Evo bi se sad mogao kladiti e će, ovoga ljeta, po Crnoj Gori šume goreti žešće no poslije referenduma. Daj Bože da izgubim ovu opkladu...
    Last edited by metuzalem; 08-06-17 at 08:34.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Marka televizora
    By Nk-001 in forum Hardware
    Replies: 14
    Last Post: 08-09-12, 12:22
  2. najbolja marka?
    By straus in forum Ostali oglasi
    Replies: 51
    Last Post: 22-04-08, 16:20
  3. DA za Preper ,dinar ili kako god da je nazovemo
    By Milos111111 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 115
    Last Post: 08-09-06, 22:40
  4. Ideja SNS-a: Da se u Crnu Goru vrati srpski dinar !
    By Regi in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 17-10-05, 12:22
  5. MaRkA
    By Anonymous in forum Sve i svašta
    Replies: 33
    Last Post: 28-06-04, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •