View Poll Results: Moj najčešći izbor je:

Voters
121. You may not vote on this poll
  • AROMA

    12 9.92%
  • HDL

    38 31.40%
  • iDEA

    8 6.61%
  • VOLI

    63 52.07%
Page 91 of 187 FirstFirst ... 4181878889909192939495101141 ... LastLast
Results 2,251 to 2,275 of 4669

Thread: Trgovački lanci | poslovna politika i odnos prema kupcima

  1. #2251
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1,456
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    27
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Katunjanka u Voliju 7,99€ do kraja mjeseca... Nikad jeftinija.

  2. The Following User Says Thank You to aigokeros For This Useful Post:


  3. #2252
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,586
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    To je malo veća, a rekao bih i vječita diskusija kojoj nema kraja. Naročito između ekonomista, proizvođača i naroda koji je uvijek polarizovan. Tradicionalno imaš ove stavove:

    1. Kupuj domaće, zaštiti ga od uvoza zabranom istog..
    2. Dozvoli uvoz i povećaj konkurenciju a samim tim i konkurentnost domaćeg porzvođača.

    Ovo pod 1 u teoriji može da uspije, ali u praksi dosta rijetko. Jer kad počneš da štitiš domaće proizvođače, oni to iskoriste i često stave cijene svojih proizvoda većim nego što bi bile da imaš dozvoljen uvoz. Koristeći priliku ograničene ponude i veće tražnje, efekat je porast cijena. Ima i onih koji ne podižu cijene značajno, nego je i dalje drže na istom nivou kada bi bio dozvoljen uvoz. Kako je proizvođač zaštićen, on ne ulaže u moderniju proizvodnju, nove tehnologije, povećanje efikasnosti i sl. Zašto bi išta mijenjao kad je dobro ovako? IOnače muke ciječe Ex YU privede nakon raspada. Crvena Zastava se štitila stopama 100% od uvoza pa znamo kako je na kraju završila.

    2. Dozvoliš uvoz. Pa imaš situaciju da neko iz Makedonije doveze grožđe ovdje i prodaje ga jefitnije nego domaći proizvođač. Iako je misterija kako je to moguće, jer ovaj je isto radio oko grožđda, plus ga je dovezao kamionom i jefitniji je od lokalca. Odgvoor leži u činjenici sa su troškovi proizvodnje domaćeg poljoprivrenog proizvođača veći nego njemu u Makednoji npr. Kod nas se dosta tih poslova plaća jer neko neće da radi, a neko ne može da stigne sve to sam da odradi. A i neće (ili nema para) da investira u mehanizaciju itd itd. Najbolji primjer je lubenica. Tu nema nekog komplikovanog proizvodnog procesa. Jeftinija bude lubenica iz Srbje nego iz Zete. Osim halapljivosti prodavaca, ne vidim drugo pojašnjenje.

    Dodatno, često taj uvoznčki lobi ima dosta zaposlenih, i nekih protekcija kod države pa se i tu svašta radi. Tipičan primjer je voda Rosa. Ako ćeš da prodaješ coca colu moraš da imaš u ponudi vodu Rosa. Tu nema države da odradi posao i zabrani takvo uslovljavanje pa sve po cijenu da će Coca Cola poć iz države. A opet ne možeš biti turistička destinacija a da nemaš u ponudi Coca Colu zar ne?
    A ta Rosa jeftinja cijenom nego neke domaće vode iz CG iako je meni lično njen ukus bljutav i pijem je jedino ako nema nijedna druga da se kupi. Ne znam kako, jer pakovanj vode je isto u CG i SRB i svuđe po svijetu.

    Isto kao što nema države da naćera Voli, Laković, Idea i slične lance marketa da plaćaju u valuti domaće proizvođače. Nego probijaju rokove i na kraju neki daju novac a neki odrade kompenzaciju sa njima. Nije tajna da je jedna pekara snadbijevala lanac marketa a da joj je taj lanac plaćao dva puta godišnje 30.6 i 31.12. Pričamo o hljebu koji se svaki dan kupuje, i samim tim taj lanac dobija besplatnu likvidnost od pekare.

    U borbi 1 i 2 se nalazi potrošač. Kad se donose odluke o trošenju novca, često preovladava mišljenje da svako od nas želi da dobije najviše za novac koji troši, ne ide logikom da bude saosjećajan i kupi domaće.
    E sad ako treba da se brani domaći proizvođač nije problem da se brani. Pa ćeš moći da kupiš kremić Cre Monte 500g za 4 eura npr. Nekome se sviđa nekom ne. Opet, zbog protekcionizma, uvešćeš carine i takse pa će nutella koja se opet nekim svidja umjesto 4,99 koliko sad košta pola kg koštati 7€. I potrošač treba da plati 2€ više nego prije da bi se zaštitio domaći proizvođač. Ostaje otvorena diskusija o kvalitetu.
    Je li to pravedno? Nije nikako. Isto je sa svim ostalim proizvodima koji se štite.

    I na kraju imaš paradoks, da imaš carine na proizvode koje ne proizvodimo, npr auta. Koga tu štitimo? Nikoga, samo budžet punimo. I tako dalje i tako dalje.
    I ako štitiš jednu granu, onda moraš da štitiš sve grane. Poljoprivreda je popularna po zapadu, jer npr u Frnacuskoj je to značajno glasačko tijelo, ovdje nije pa mu se mnogo ne pridaje važnosti. I tako dođeš u sutiacju da zaštitiš proizvođače mlijeka, ali ne i proizvođače jaja.

    Najgore od svega, možeš da izazoveš opštu nestašiću roba, a samim tim i inflaciju.
    Nijesi pomenuo možda i glavni problem... Veliki lanci (prvenstveno Voli), redovno dampinguju cijene poljoprivrednih proizvoda, i samim tim gase manje proizvođače iz CG...

    Takođe, ogroman problem je i naša svijest, većina malih proizvođača će radije da ugasi proizvodnju nego da sarađuje sa konkurentima... Bukalno nemaju nikakvu pregovaračku moć, niti mogu konkurisati za ozbiljnija sredstva i mehanizaciju... S tim što ovaj problem može da se riješi i bez intervencije Države, al kad nema svijesti sve džaba...
    #fakenews

  4. #2253
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ranija iskustva prodavaca i proizvođača recimo krompira ili paprike su bila sljedeća:

    Prodavac dogovori isporuku x tona krompira Lakoviću po cijeni 50 eur centi recimo. Isporuka u magacinu. Laković primi robu, spusti cijenu ispod nabavne, obračuna prodavcu umanjenja lošeg krompira i plati mu nakon ko zna koliko mjeseci. Sada je kažu drugačije. Minuse lanci peglaju krvnickim maržama na hemiju i ostalo...

  5. #2254
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,982
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,337
    Thanked in
    1,865 Posts

    Default

    I Voli i HDL plaćaju malim proizvođačačima sa zakašnjenjem.
    Kada budu "pritisnuti" od strane malih onda im daju u kompenzaciju brašno ili ulje (tačnije sirovine koje im trebaju da bi napravili novi proizvod - peciva, kolači, mlijeko...)...

    Ako mali previše pritisnu prekinu saradnju sa njima.

    Mali proizvođači su na muci, novac im treba kako bi biznis bio obrtan, ali ne mogu do njega jer veliki (nadam se) nesvesno guše male ne plaćajući im na vrijeme.


    Voli je prošle godine ima skoro 1m prometa dnevno. Znam troškove koje može da ima firma (logistika, transport, uvoz, radna snaga, lokacije, plate, kazne...), ali takođe znam da su to likvidna preduzeća koja bi jednostavno mogla da isplaćuju u valuti domaće proizvođač kako bi stimulisali privredu. Ali neće, jer im se može i to je ružno.


    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  6. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  7. #2255
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Naravno da neće da plaća na vrijeme domaćim jer robu koju nabavi u Italiji ili Njemačkoj ne smije da pomisli da kasni ili uzima avansiranjem...

  8. #2256
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,982
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,337
    Thanked in
    1,865 Posts

    Default

    Ima dosta lufta i za robu uzeti van.
    Posebno mislim na SRB i BiH.

    Ogroman lobi je tu, toliko da HDL i Voli rade zajedno naružbu Jaffe (primjer) kako bi im došla jeftinije u CG zbog količine.

    Razlika je što Njemcu i Italijanu ne bi trebalo da kasne preko valute i ne kasne.
    Takođe ako dobiju ponudu za avans 3% avansiraju se ogromne svote.

    E to boli, jer se ima, a nema za domaćeg malog proizvođača. A svi se duvaju kako su prava CG firma.



    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  9. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  10. #2257
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,948
    Thanks Thanks Given 
    514
    Thanks Thanks Received 
    1,814
    Thanked in
    659 Posts

    Default

    Treba shvatiti matematiku koja ubija domace proizvodjace. Kada Voli uvozi Carnex, on na prodaju ima dvije marže: veleprodajnu i maloprodajnu. Kada prodaje Goranović ima samo maloprodajnu maržu, jer uzima direktno od njih. Zato je njima u interesu da forsiraju uvoznu robu.

  11. #2258
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,365
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,997
    Thanked in
    1,935 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Nijesi pomenuo možda i glavni problem... Veliki lanci (prvenstveno Voli), redovno dampinguju cijene poljoprivrednih proizvoda, i samim tim gase manje proizvođače iz CG...

    Takođe, ogroman problem je i naša svijest, većina malih proizvođača će radije da ugasi proizvodnju nego da sarađuje sa konkurentima... Bukalno nemaju nikakvu pregovaračku moć, niti mogu konkurisati za ozbiljnija sredstva i mehanizaciju... S tim što ovaj problem može da se riješi i bez intervencije Države, al kad nema svijesti sve džaba...
    To je dio ovoga te im ne plaćaju na vakat nego da ne opterećujem narod. A đe su minimalci sa platama svima odreda, viškovi i manjkovi na popis itd itd. Ima caka dosta.

    Djer_Djuro osim toga, ima tu i nešto do naroda i navika. Narod bi da Goranović npr ima najkvalitetnije suhomesnato i jeftinije od CARNEX-a kupovao Goranovića, džabe bi uvozio Carnex i gurao ga.
    A ima nešto i do navike. Mnogim domaćicama je vegeta i dan danas pojam što se tiče začina iako realno ima boljih tako nekima i CARNEX.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  12. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  13. #2259
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,952
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Jedno pitanje, da nema slucajno da se uzme surutka Drezga?
    Kisjelo mlijeko im je odlicno a valjalo bi da imaju surutku ili ako ima neko da preporuci neku dobru, ranije sam uzimao neku SRB i odlicna je bila od kad je nema dobru nisam nasao, a probao sam par :-)

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  14. #2260
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,040
    Thanks Thanks Given 
    5,048
    Thanks Thanks Received 
    2,446
    Thanked in
    1,318 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Jedno pitanje, da nema slucajno da se uzme surutka Drezga?
    Kisjelo mlijeko im je odlicno a valjalo bi da imaju surutku ili ako ima neko da preporuci neku dobru, ranije sam uzimao neku SRB i odlicna je bila od kad je nema dobru nisam nasao, a probao sam par :-)

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    I ja sam neku koziju,zaboravio sam ko je proizvodjach,bila je odlichna,a evo imash ovu alternativu pa vidji...https://www.seljak.me/oglas/prodaja-...eko-i-surutku/
    ...

  15. #2261
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,952
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Ne bih koziju. Nesto koze i mlijeko i njihove preradjevine ne konzumiram. Hvala :-)

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  16. #2262
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,040
    Thanks Thanks Given 
    5,048
    Thanks Thanks Received 
    2,446
    Thanked in
    1,318 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Ne bih koziju. Nesto koze i mlijeko i njihove preradjevine ne konzumiram. Hvala :-)

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    Probaj Caprino baby,koziji sir,ako se ne navuchesh kao ja,duzan sam ti piće,i meni je vazda bio odvratan onaj shmek,ali toga ovdje nema
    ...

  17. #2263
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,952
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Hahahhaha, smek i nista drugo :-)

    Voli ili HDL?

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  18. #2264
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,040
    Thanks Thanks Given 
    5,048
    Thanks Thanks Received 
    2,446
    Thanked in
    1,318 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Hahahhaha, smek i nista drugo :-)

    Voli ili HDL?

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    U Ideu ga ja uzimam,300 grama oko 7€ ispada,ali iskljuchivo taj baby,ljepshi je nego obichni
    ...

  19. #2265
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,952
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Pa 25eur kilo sira? Necu ga onda ni probavati :-)

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  20. #2266
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5,033
    Thanks Thanks Given 
    798
    Thanks Thanks Received 
    447
    Thanked in
    358 Posts

  21. #2267
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,788
    Thanks Thanks Given 
    10,934
    Thanks Thanks Received 
    5,158
    Thanked in
    2,406 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Probaj Caprino baby,koziji sir,ako se ne navuchesh kao ja,duzan sam ti piće,i meni je vazda bio odvratan onaj shmek,ali toga ovdje nema
    Nema tu onda ni koze

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  22. #2268
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1,456
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    27
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Evo se vratio Imlek jogurt... navalite

  23. #2269
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,958
    Thanks Thanks Given 
    4,803
    Thanks Thanks Received 
    9,846
    Thanked in
    3,735 Posts

    Default

    Bitno je da su se odma razvile teorije zavjere, kako su pojedinci zapjenili, tačno da nas nema bi nas trebalo izmisliti, or NOT.
    War. War never changes.

  24. #2270
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,563
    Thanks Thanks Given 
    1,963
    Thanks Thanks Received 
    2,570
    Thanked in
    1,103 Posts

    Default

    Da se odma kupi 10 kila gustog da nas vrati u zivot

    Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    Tu es mon héro!

  25. The Following User Says Thank You to no-mercy For This Useful Post:


  26. #2271
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,576
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    692
    Thanked in
    217 Posts

    Default


  27. #2272
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Nije loš polutvrdi sir Banjani

  28. #2273
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1,456
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    27
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Bitno je da su se odma razvile teorije zavjere, kako su pojedinci zapjenili, tačno da nas nema bi nas trebalo izmisliti, or NOT.
    i to kod Bokana koji je "blizak" vlasti, inače glavnog uvoznika i distributera srpskih proizvoda za CG... :anonymous::loyal:

  29. #2274
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5,033
    Thanks Thanks Given 
    798
    Thanks Thanks Received 
    447
    Thanked in
    358 Posts

    Default

    Zadnja dva puta sam kupio Lazine jogurt jer nije bilo drugih. Jako neprijatan miris u flasi od jogurta.

  30. #2275
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Srnin je bolji mnogo od Lazina.

Page 91 of 187 FirstFirst ... 4181878889909192939495101141 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Odnos drzave prema poljoprivredi
    By autodijagnostika in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 08-05-13, 08:14
  2. A ljubaznost prema kupcima u barskim lokalima ??!!??
    By sagitarius in forum Primorski
    Replies: 60
    Last Post: 01-10-12, 20:43
  3. Zeljezara i odnos drzave prema Davidovicu
    By HIPER in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-11, 21:44
  4. Odnos drzave prema vjerskim zajednicama...?
    By getaway blues in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 28
    Last Post: 18-07-10, 11:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •