View Poll Results: Moj najčešći izbor je:

Voters
121. You may not vote on this poll
  • AROMA

    12 9.92%
  • HDL

    38 31.40%
  • iDEA

    8 6.61%
  • VOLI

    63 52.07%
Page 90 of 187 FirstFirst ... 4080868788899091929394100140 ... LastLast
Results 2,226 to 2,250 of 4669

Thread: Trgovački lanci | poslovna politika i odnos prema kupcima

  1. #2226
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    A kome u inat direktore?
    Samo ti velim, domace+kvalitetno+podrzavas od stocara do radnika u mljekari u svojoj drzavi.



    Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    A što ako baš volim Imlek jogurt i njihov sir? Treba neko da nam zabrani da to pijemo i jedemo? Što kupujete Koka Kolu, Fantu, Sprite a ne pijete domaće sokove od šipkova u kafiće recimo? Ja nemam ništa protiv domaćih proizvođača ali je jasno da ova priča oko Imleka ima drugačuju pozadinu.

  2. #2227
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,039
    Thanks Thanks Given 
    5,044
    Thanks Thanks Received 
    2,446
    Thanked in
    1,318 Posts

    Default

    Srna je odlichna,a ne znam chija je niti me zanima.
    ...

  3. #2228
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    10,920
    Thanks Thanks Received 
    5,156
    Thanked in
    2,404 Posts

    Default

    Niste razumjeli @KRKNA.Manji je problem što su stopirali jogurt,ovaj a forsiraju onaj,stvar je u tome da NEMA nikakve pavlake u manju čašu!
    I ja pretpostavljam da su stopirali SRB pavlaku ali nisu računali da našu livadu(jasle), kravu,stočara,pakericu,distributera...zabolje više ona rabota za kupuj domaće nego tebe,moj(a)@no-mercy

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Last edited by joni; 24-07-20 at 12:38.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to joni For This Useful Post:


  5. #2229
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,671
    Thanks Thanks Given 
    577
    Thanks Thanks Received 
    77
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Zato ja fino zbog veličine poručim preko interneta, makar za ono što mi se svidi , a ođe nema...prežalim taj PDV
    Za svaki slucaj, probam ih dje ima, ako mi odgovara broj, uzimam ih...
    Tako sam ranije probao neke nike u Buzz, ali grdna neka boja, i narucim ih sa Asosa, jeftinije 20 eura i boja super

    Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    If at first you don't succeed, skydiving is not for you.

  6. #2230
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Emill View Post
    Za svaki slucaj, probam ih dje ima, ako mi odgovara broj, uzimam ih...
    Tako sam ranije probao neke nike u Buzz, ali grdna neka boja, i narucim ih sa Asosa, jeftinije 20 eura i boja super

    Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    Naravno.

  7. #2231
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,963
    Thanks Thanks Given 
    1,363
    Thanks Thanks Received 
    1,673
    Thanked in
    951 Posts

    Default

    O cemu pričate?

    Eo danas kupih malu pavalaku moja kravica u nas diskont.

    Inace da je sreće da taman ne uvozimo iz drugih zemalja kad imamo naš jogurt koji je super, vodu itd...


    Quote Originally Posted by joni View Post
    Niste razumjeli @KRKNA.Manji je problem što su stopirali jogurt,ovaj a forsiraju onaj,stvar je u tome da NEMA nikakve pavlake u manju čašu!
    I ja pretpostavljam da su stopirali SRB pavlaku ali nisu računali da našu livadu(jasle), kravu,stočara,pakericu,distributera...zabolje više ona rabota za kupuj domaće nego tebe,moj(a)@no-mercy

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Last edited by stefke; 24-07-20 at 13:26.

  8. The Following User Says Thank You to stefke For This Useful Post:


  9. #2232
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    10,920
    Thanks Thanks Received 
    5,156
    Thanked in
    2,404 Posts

    Default

    Ajde da ne pričam nego ispričam:
    Ulazim ja u Aromu u O.Revolucije,tražim pavlaku u plastičnoj čaši.U vitrini nema takve ni od jednog domaćeg,BiH... proizvođača a bilo ih je 5-6 već imaju samo jogurti njihovi.Bila je samo pavlaka Imlek u čaši.
    Moja pretpostavka je da ne mogu da isprate potražnju za pavlakom pa su pustili Imlekovu u prodaju a od Imleka ne bijaše nijedan drugi proizvod

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  10. #2233
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Vidio sam i ja pavlaku juče u Aromi i u većim gramažama. Nisu samo čaše u pitanju.

  11. #2234
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    10,920
    Thanks Thanks Received 
    5,156
    Thanked in
    2,404 Posts

    Default

    Pa jesi li vidio pavlaku Lazine,Srna...?

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  12. #2235
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Jesam, žena kupila prije neki dan onu manju kanticu 500gr mislim

  13. #2236
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,395
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,006
    Thanked in
    1,550 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    A kome u inat direktore?
    Samo ti velim, domace+kvalitetno+podrzavas od stocara do radnika u mljekari u svojoj drzavi.



    Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    koliko se sjecam mi smo potpisnici CEFTA sporazuma, po kojima ovo nije dozvoljeno. ako ste stvarno u pravu, i ako dodje do trgovinskog rata, malo gore ima mi da prodjemo. nasi proizvodi poput vina i sireva kao i mlijecnih proizvoda, najvise se prodaju srbiji i kosovu.
    s obzirom na nedostatak reakcije na nesto sto je tipicno krsenje sporazuma za koji je garant EU, prije ce biti da je nesto drugo u pitanju.

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  14. #2237
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Pa neko reče da su im držali robu zbog ispitivanja...zbog toga nisu mogli da plasiraju po prodajnim objektima u CG. Ali tu su ovi sveznadari da nas prosvijetle domaćim proizvođačima...

  15. #2238
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,512
    Thanks Thanks Given 
    5,374
    Thanks Thanks Received 
    3,870
    Thanked in
    1,529 Posts

    Default

    Nije problem da ima imlek i ostalih proizvodjaca. Problem je sto su uvjek prvi i najistureniji na police. Moraju nasi proizvodjaci da budu povlasceni. No jbg glavni se bavi uvozom i tu su najjace pare. Svim stranim proizvodima koje cg proizvodi veci porez pa ako oces mili strani proizvod ti ga plati malo skuplje

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

  16. The Following User Says Thank You to kaemSe For This Useful Post:


  17. #2239
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    10,920
    Thanks Thanks Received 
    5,156
    Thanked in
    2,404 Posts

    Default

    Neee,probaj obrnuto,ako ćeš da platiš skuplje ti kupi proizvod CG proizvođača,ako nećeš da platiš skuplje-onda biraj proizvođača

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  18. #2240
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Nije problem da ima imlek i ostalih proizvodjaca. Problem je sto su uvjek prvi i najistureniji na police. Moraju nasi proizvodjaci da budu povlasceni. No jbg glavni se bavi uvozom i tu su najjace pare. Svim stranim proizvodima koje cg proizvodi veci porez pa ako oces mili strani proizvod ti ga plati malo skuplje

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
    A po čemu su najistureniji? Jel ti znaš da se pozcija svuđe plaća u svijetu? Imlek jogurti imaju istu poziciju u marketima kao ostali jogurti. Evo je Bokan nabavio neko ulje, boja mu je kao voda, pa ko hoće nek izvoli i kupuje. Čije je brašno u kesama nikšićkog mlina? Isti Bokan poveća cijenu barskom maslinovom ulju da bi mogao da prodaje ona koja on uvozi i to na udarnim pozicijama maslinovih ulja. Isto radi i Laković. Imlek je decenijama prisutan , još iz SFRJ, ko pamti titogradski jogurt kao dijete zna da smo se sa njim gađali po odmorima jer se to nije moglo piti...

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Director For This Useful Post:


  20. #2241
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,038
    Thanks Thanks Given 
    3,964
    Thanks Thanks Received 
    6,540
    Thanked in
    3,116 Posts

    Default

    samo bez tenzija 😉
    nothing comes from violence and nothing ever could

  21. #2242
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,364
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,996
    Thanked in
    1,934 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    samo bez tenzija 
    Dodao bih: i etiketiranja, omalovažavanja sagovornika i slično.
    Last edited by hercules; 25-07-20 at 08:51.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  22. #2243
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    10,920
    Thanks Thanks Received 
    5,156
    Thanked in
    2,404 Posts

    Default

    Mogu li ja sebe da etiketiram ka holanđanina, argentinca ili brazilca jer sam iźeo toliko mesine s' tih prostora da im mogu pasoš tražit? Ono,ubjeđivali su me da je s Njeguša, iz Bijelog Polja i okoline...ali...

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  23. #2244
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,364
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,996
    Thanked in
    1,934 Posts

    Default

    Samog sebe da. Mislio sam na etiketiranje drugog forumaša da ne citiram sad pravilnik foruma.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  25. #2245
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    10,920
    Thanks Thanks Received 
    5,156
    Thanked in
    2,404 Posts

    Default

    Inače kad kupujete npr. Njeguški sir,zapitate li se jeste li viđeli kad goveda da pasu na Njeguše i koliko bi ih trebalo biti da bi se svaki Njeguški sir u naše prodavnice i restorane mogao računati da je otale?
    Može li se tovljena pastrmka iz Pivskog jezera zvati morskom ribom ako je posolim morskom solju iz Egipta?
    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Last edited by joni; 24-07-20 at 23:51.

  26. The Following User Says Thank You to joni For This Useful Post:


  27. #2246
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,364
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,996
    Thanked in
    1,934 Posts

    Default

    To pitanje postoji evo 25 godina od kad su počele sušare na Njeguše da rade. Ne treba previše filozofije da se toliko stoke na Njeguše ne drži. Ali kako se vrijeme promijenilo, pa se pršuta ne jede samo u posebnim prilikama od sredine jula nego preko cijele godine tako se i sami proizvod promijenio.
    Made in više nije toliko ni bitan. Made by nije nikad zaživio kako se očekivalo.
    Sad je moderno ono Designed By ________ in United States, Assembled in China i slični marketinški trikovi.

    Voli ima svoj brend DOBRO koji se u cjelosti proizvodi u Srbiju. Ali je njihov brend i to se broji valjda. Sve se svede na marketing.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  28. #2247
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    10,920
    Thanks Thanks Received 
    5,156
    Thanked in
    2,404 Posts

    Default

    Da,ali onda da batalimo sa "podrži domaćeg zemljoradnika,stočara..." ne kupuj tamo neko smeće iz...

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  29. #2248
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,948
    Thanks Thanks Given 
    514
    Thanks Thanks Received 
    1,814
    Thanked in
    659 Posts

    Default

    Meni vala nikoga nije žao što nema mogućnost da kupuje sad uvozno, šta god da je. Situacija je takva da se domaća proizvodnja mora štititi po svaku cijenu. To je odavno trebalo, ali sistematično i postepeno, ali dobro je da su ikako shvatili da tako mora.

  30. #2249
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,364
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,996
    Thanked in
    1,934 Posts

    Default

    Ajmo sad nazad na temu malo. Pokušah da dovolim da pišete ali nastaviste istim pravcem vrijeđanja prozivki i slično. Ovaj put bez sankcija.
    Idući post slične sadržine će biti ispraćen infrkacijom. Još jednom vas molim da pazite što pišete.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  31. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  32. #2250
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,364
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,996
    Thanked in
    1,934 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Da,ali onda da batalimo sa "podrži domaćeg zemljoradnika,stočara..." ne kupuj tamo neko smeće iz...

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    To je malo veća, a rekao bih i vječita diskusija kojoj nema kraja. Naročito između ekonomista, proizvođača i naroda koji je uvijek polarizovan. Tradicionalno imaš ove stavove:

    1. Kupuj domaće, zaštiti ga od uvoza zabranom istog..
    2. Dozvoli uvoz i povećaj konkurenciju a samim tim i konkurentnost domaćeg porzvođača.

    Ovo pod 1 u teoriji može da uspije, ali u praksi dosta rijetko. Jer kad počneš da štitiš domaće proizvođače, oni to iskoriste i često stave cijene svojih proizvoda većim nego što bi bile da imaš dozvoljen uvoz. Koristeći priliku ograničene ponude i veće tražnje, efekat je porast cijena. Ima i onih koji ne podižu cijene značajno, nego je i dalje drže na istom nivou kada bi bio dozvoljen uvoz. Kako je proizvođač zaštićen, on ne ulaže u moderniju proizvodnju, nove tehnologije, povećanje efikasnosti i sl. Zašto bi išta mijenjao kad je dobro ovako? IOnače muke ciječe Ex YU privede nakon raspada. Crvena Zastava se štitila stopama 100% od uvoza pa znamo kako je na kraju završila.

    2. Dozvoliš uvoz. Pa imaš situaciju da neko iz Makedonije doveze grožđe ovdje i prodaje ga jefitnije nego domaći proizvođač. Iako je misterija kako je to moguće, jer ovaj je isto radio oko grožđda, plus ga je dovezao kamionom i jefitniji je od lokalca. Odgvoor leži u činjenici sa su troškovi proizvodnje domaćeg poljoprivrenog proizvođača veći nego njemu u Makednoji npr. Kod nas se dosta tih poslova plaća jer neko neće da radi, a neko ne može da stigne sve to sam da odradi. A i neće (ili nema para) da investira u mehanizaciju itd itd. Najbolji primjer je lubenica. Tu nema nekog komplikovanog proizvodnog procesa. Jeftinija bude lubenica iz Srbje nego iz Zete. Osim halapljivosti prodavaca, ne vidim drugo pojašnjenje.

    Dodatno, često taj uvoznčki lobi ima dosta zaposlenih, i nekih protekcija kod države pa se i tu svašta radi. Tipičan primjer je voda Rosa. Ako ćeš da prodaješ coca colu moraš da imaš u ponudi vodu Rosa. Tu nema države da odradi posao i zabrani takvo uslovljavanje pa sve po cijenu da će Coca Cola poć iz države. A opet ne možeš biti turistička destinacija a da nemaš u ponudi Coca Colu zar ne?
    A ta Rosa jeftinja cijenom nego neke domaće vode iz CG iako je meni lično njen ukus bljutav i pijem je jedino ako nema nijedna druga da se kupi. Ne znam kako, jer pakovanj vode je isto u CG i SRB i svuđe po svijetu.

    Isto kao što nema države da naćera Voli, Laković, Idea i slične lance marketa da plaćaju u valuti domaće proizvođače. Nego probijaju rokove i na kraju neki daju novac a neki odrade kompenzaciju sa njima. Nije tajna da je jedna pekara snadbijevala lanac marketa a da joj je taj lanac plaćao dva puta godišnje 30.6 i 31.12. Pričamo o hljebu koji se svaki dan kupuje, i samim tim taj lanac dobija besplatnu likvidnost od pekare.

    U borbi 1 i 2 se nalazi potrošač. Kad se donose odluke o trošenju novca, često preovladava mišljenje da svako od nas želi da dobije najviše za novac koji troši, ne ide logikom da bude saosjećajan i kupi domaće.
    E sad ako treba da se brani domaći proizvođač nije problem da se brani. Pa ćeš moći da kupiš kremić Cre Monte 500g za 4 eura npr. Nekome se sviđa nekom ne. Opet, zbog protekcionizma, uvešćeš carine i takse pa će nutella koja se opet nekim svidja umjesto 4,99 koliko sad košta pola kg koštati 7€. I potrošač treba da plati 2€ više nego prije da bi se zaštitio domaći proizvođač. Ostaje otvorena diskusija o kvalitetu.
    Je li to pravedno? Nije nikako. Isto je sa svim ostalim proizvodima koji se štite.

    I na kraju imaš paradoks, da imaš carine na proizvode koje ne proizvodimo, npr auta. Koga tu štitimo? Nikoga, samo budžet punimo. I tako dalje i tako dalje.
    I ako štitiš jednu granu, onda moraš da štitiš sve grane. Poljoprivreda je popularna po zapadu, jer npr u Frnacuskoj je to značajno glasačko tijelo, ovdje nije pa mu se mnogo ne pridaje važnosti. I tako dođeš u sutiacju da zaštitiš proizvođače mlijeka, ali ne i proizvođače jaja.

    Najgore od svega, možeš da izazoveš opštu nestašiću roba, a samim tim i inflaciju.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  33. The Following 2 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


Page 90 of 187 FirstFirst ... 4080868788899091929394100140 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Odnos drzave prema poljoprivredi
    By autodijagnostika in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 08-05-13, 08:14
  2. A ljubaznost prema kupcima u barskim lokalima ??!!??
    By sagitarius in forum Primorski
    Replies: 60
    Last Post: 01-10-12, 20:43
  3. Zeljezara i odnos drzave prema Davidovicu
    By HIPER in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-11, 21:44
  4. Odnos drzave prema vjerskim zajednicama...?
    By getaway blues in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 28
    Last Post: 18-07-10, 11:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •