Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 71

Thread: Obrazovanje i obrazovne ustanove

  1. #26
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Jedino je problematično ovo 'u pogledu prava na nastavak studija'. Ako je tako, onda će neko sa BSc četvorogodišnjim osnovnim studijama moć' drito na doktorske.

  2. #27
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Трст
    Posts
    3,511
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tako da oni koji ne teze medicini, arhitekturi, advokaturi i sudstvu i jos nekim specijalistickim pozivima, mogu komotno da ne bacaju pare na fakultet i mlate praznu slamu na UCG i privatne fakultete. Ali s obzirom da djecina od 18 godina nemaju pojma sto ce da cine, taman tih 4-5 godina kafenisanja i studiranja mozda makar malo nekome da vremena da se izduva i skonta sto zeli da radi u zivotu.[/QUOTE]

    Toeto, samo upisivanje gore pomenutih fakulteta mi je presmijesno, jet se ne pronalaze, vec idu za masom. Ovi sto upisuju jer ih isti interesuje a ima ih 5-10% maksiiiimum, ce se svakako sigurno istaci, tako da ovo izjednacavanje nece nikog posjec. Lezibegovici ce ostati lezibegovici, ovi sto se trude ce se potruditi.


    Послато са GT-I8190 уз помоћ Тапатока
    Kako ti svaki put zadrhti ruka maleni čovječe što te kupuju za 2 sendviča i kutiju pralina...

  3. #28
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Hm, kako da počnem.

    Prvo magistarske studije takozvanom starom načinu su bile neuporedljivo teže no Master studije. Takođe i osnovne studije po starom sistemu, govorim kao neko ko je po Bolonji učio i nisam sujetna da kažem da sam vjerovatno završila po lakšem sistemu. Ne samo što je lakši nego nije za nas. Jer za Bolonju ti treba da imaš mnogo više vježbi pratičnog znanja što kod nas nije slučaj.

    Drugo, ako ste upućeni naš sistem prelazi sa 3+1+1+3 na 3+2+3. Jer u drugim zemljama nema specijalističkih diploma, i kao takve su neupotrebljive. Evo kod komšija u Hrvatskoj nema tog stepena diplome. To je diploma koja samo kod nas važi.
    E sad kad uzmete u obzir da neće biti više tog modela studiranja normalno je da zakidate ljude koji imaju diplomu specijalista i morate nešto preduzeti. Hm natjerati ljude da upišu master? Pa naravno ne, nisu oni krivi što mjenjamo sistem obrazovanja kao neko čarape, zato će izjednačiti te dvije diplome barem što se zapošljavanja tiče i što je negdje fer.
    Last edited by the_lady_marianna; 07-05-17 at 00:54.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  4. #29
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    270
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    Hm, kako da počnem.

    Prvo magistarske studije takozvanom starom načinu su bile neuporedljivo teže no Master studije. Takođe i osnovne studije po starom sistemu, govorim kao neko ko je po Bolonji učio i nisam sujetna da kažem da sam vjerovatno završila po lakšem sistemu. Ne samo što je lakši nego nije za nas. Jer za Bolonju ti treba da imaš mnogo više vježbi pratičnog znanja što kod nas nije slučaj.

    Drugo, ako ste upućeni naš sistem prelazi sa 3+1+1+3 na 3+2+3. Jer u drugim zemljama nema specijalističkih diploma, i kao takve su neupotrebljive. Evo kod komšija u Hrvatskoj nema tog stepena diplome. To je diploma koja samo kod nas važi.
    E sad kad uzmete u obzir da neće biti više tog modela studiranja normalno je da zakidate ljude koji imaju diplomu specijalista i morate nešto preduzeti. Hm natjerati ljude da upišu master? Pa naravno ne, nisu oni krivi što mjenjamo sistem obrazovanja kao neko čarape, zato će izjednačiti te dvije diplome barem što se zapošljavanja tiče i što je negdje fer.

    Reci mi onda ja koji sam zavrsio po ovom sadasnjem sistemu ne mogu upisati specijalisticke jel ? Nego moram Master ??

  5. #30
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Po stoti put, kako vi to shvatate 'izjednačiti barem što se zapošljavanja tiče'? Ko, kome i kako?
    Last edited by Quazar; 07-05-17 at 12:00.

  6. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rade_pg View Post
    Reci mi onda ja koji sam zavrsio po ovom sadasnjem sistemu ne mogu upisati specijalisticke jel ? Nego moram Master ??
    Mislim da ne vazi to za studente kojima je broj indeksa stariji od 2017, dakle pocev od ove godine ko se upise na fakultet na prvu godinu ide po sistemu 3+2+3.
    Neka me ispravi neko ako grijesim.

  7. #32
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,089
    Thanks Thanks Given 
    969
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Tako je. Stariji studenti imaju fore do 2020 da zavrse a da ne prelaze u novi sistem.

    Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk


  8. #33
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Čuh jednu zanimljivu informaciju:

    Navodno, ko je završio specijalističke studije (spec. sci) će moći da upiše doktorske studije pošto se u CG specijalisti i novi masteri (3+2 sistem) izjednačavaju.

    Je li ovo tačno?

  9. #34
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bijelo Polje
    Posts
    2,401
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Čuh jednu zanimljivu informaciju:

    Navodno, ko je završio specijalističke studije (spec. sci) će moći da upiše doktorske studije pošto se u CG specijalisti i novi masteri (3+2 sistem) izjednačavaju.

    Je li ovo tačno?
    Nijesi dobro cuo. Izjednačavaju u smislu ostvarivanja prava prilikom zaposljavanja ali ne u nekom drugom smislu.

  10. #35
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Nešto si pobrkao. Nisam gluv pa da ne mogu da čujem. Druga stvar je da li je informacija koju sam čuo tačna ili ne.

    Biće interesantno vidjeti šta će se desiti sa specijalistima i doktorskim studijama. Tj da li će morati da upisuju jednogodišnji (koji bi trebalo da se ukine) ili dvogodišnji master da bi mogli da upišu doktorske ili, ako je ova glasina tačna, će odmah moći na doktorske. Sjećam se da je u Srbiji po starom sistemu bilo moguće upisati doktorske odmah nakon osnovnih studija ako si dobar student.

  11. #36
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Ne samo da sam dobro čuo, nego sam izgleda čuo i tačnu informaciju.


    "No, vjerujem da će svakako mali broj “starih” studenata čekati da upiše master studije po reformisanom modelu, imajući u vidu da se prelaznim odredbama novog zakona definiše izjedačavanje starih diploma sa studija u trajanju od četiri ili pet godina, sa master diplomom", rekla je Kurpejović.
    Kako je navela, to izjednačavanje je u pogledu prava na nastavak studija i prava na zaposlenje, i ne podrazumijeva izdavanje novih diploma za "stare" studente.

    http://www.vijesti.me/vijesti/agenci...zovanja-934863



  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Kao Specijalista ni dlaka mi ne misli na pocetak doktorskih studija ni da me 20 000e sad ceka tamo prilikom upisa a kamoli sto drugo hahahhaha

  13. #38
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Trebali su od početka staviti da osnovne studije tj. Bachelor diploma se dobija sa 240 kredita, a ne 180 i ovih problema ne bi imali.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  14. #39
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Quazar View Post
    Jedino je problematično ovo 'u pogledu prava na nastavak studija'. Ako je tako, onda će neko sa BSc četvorogodišnjim osnovnim studijama moć' drito na doktorske.
    To ja rekoh ranije.

  15. #40
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    270
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    A nigdje vise ne spominju besplatne osnovne studije ?

    O cemu se radi ??

  16. #41
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    One su uglavnom bile besplatne i do sada.

  17. #42
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Najblesplatnije je ludo radovanje loših đaka...
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  18. #43
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rade_pg View Post
    A nigdje vise ne spominju besplatne osnovne studije ?

    O cemu se radi ??
    Pominju se besplatne studije. Evo npr ovdje:

    "Šehović kaže da besplatne osnovne i master studije na javnim ustanovama, koje se prvi put uvode u Crnoj Gori, predstavljaju najbolju investiciju u budućnost."

    http://www.vijesti.me/vijesti/magist...i-ispit-937190

  19. #44
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Problematično izjedanačavanje specijalističke i master diplome

    Prorektor Univerziteta Crne Gore Predrag Stanišić kazao je u razgovoru za Dan da je loša odluka Ministarstva prosvjete da izjedanačava specijalističke i master diplome, čime poklanjaju 60 ECTS kredita visokoškolcima koji nijesu stekli taj akademski stepen.

    On upozorava da je znatan broj rješenja u nacrtu zakona o visokom obrazovanju, koji će uskoro biti dostavljen Vladi Crne Gore, nekvalitetan, počev od toga da je maturski ispit zamjena za prijemni za upis na osnovne studije, da nije predviđeno rangiranje privatnih univerziteta i da rješenje da svi studijski programi budu besplatni nije finansijski održivo. Prema njegovom mišljenju, zbog besplatnih osnovnih studija, na UCG će najvjerovatnije biti smanjena upisna kvota. On ukazuje i da državni univerzitet nije zaštićen od nekontrolisanog licenciranja privatnih fakulteta.

    Na pitanje kako ocjenjuje izjednačavanje master i specijalističkih diploma po novim rješenjima, on je poručio da specijalistička diploma vrijedi 240 ECTS kredita i ne treba je ni sa čim „izjednačavati“.

    - Master diploma vrijedi 300 ECTS kredita i predloženo rješenje suštinski znači poklanjanje 60 kredita koji nijesu stečeni. Moglo se govoriti o ekvivalenciji diploma između bolonjskog i starog sistema, gdje predmeti i studijske godine nijesu bili vrednovani kreditima, ali se sada radi o promjenama unutar samog bolonjskog sistema, gdje je sve jasno vrednovano, i to više nije ista situacija. Na stranu što je poklanjanje nestečenog akademskog stepena po sebi etički problematično i nepravedno, ovakvo rješenje omogućilo bi „četvorogodišnjim“ specijalistima, pa i bečelorima, da upisuju doktorske stucije, što nigdje nije moguće. Ovakvim rješenjima, uz priličnu dozu populizima, evidentno se pokušava materija iz zakona o radu i drugih povezanih akata tretirati Zakonom o visokom obrazovanju, gdje joj nije mjesto. Stvar je poslodavca kakvu radnu snagu traži. Jasno je da će se naročito u javnom sektoru dugo godina za većinu pozicija tražiti i 240 i 300 kredita, a individualna stvar je svakog pojedinca da li će se doškolovati ili ne, kazao je Stanišić.

    (...)

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...tum=2017-05-26

    http://www.ucg.ac.me/me/media/press/...master-diplome
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  20. #45
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,193
    Thanks Thanks Given 
    1,276
    Thanks Thanks Received 
    4,308
    Thanked in
    2,011 Posts

    Default

    The more things change, the more they stay the same.

  21. #46
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,193
    Thanks Thanks Given 
    1,276
    Thanks Thanks Received 
    4,308
    Thanked in
    2,011 Posts

    Default

    Momak sa stavom

    The more things change, the more they stay the same.

  22. #47
    Join Date
    May 2017
    Posts
    116
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Obrazovni sistem je takav zato sto ga vode nestrucni ljudi koji su tamo dosli po politickoj liniji. Pocevsi od ministra, pa do inspektora, direktora skola, profesora i skoro kompletnog kadra. Ako si Bosnjacka stranka, DPS ili SD(P), onda mozes raditi u obrazovnom sistemu. To je dovelo do stanja u kojem se skolstvo sada nalazi. Trebace nam minimum 50 godina da se oporavimo i postavimo prosvetu na zdrave temelje.

    Nemoguce se zaposliti u prosveti ako nijesi pripadnik neke vladajuce partije. To dovodi do negativne selekcije kadrova i zato propadamo.

  23. #48
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Možemo i ovdje diskutovati kakvi kadrovi rukovode obrazovnim sistemom, što je juče još jednom povrđeno takozvanom copy-paste aferom.


    Plagirati nešto a da nijesi ni naveo autora, ili ne daj Bože tražio dozvolu ili konsultovao toga ko je uložio trud, novac i prije svega ekspertizu, a da pritom sve to predstavljaš kao sopstvenu reformu, ima samo jedan naziv - fukarluk.



    KOPIRALI PLANOVE OD HRVATA

    Jokić: Nemoralan i nečastan postupak Zavoda za školstvo


    Crnogorski đaci će dijelom učiti i prema planovima i programima koje su osmislili nastavnici u Hrvatskoj, jer je crnogorski Zavod za školstvo kopirao dobar dio hrvatskih kurikuluma - iz fizičkog vaspitanja, istorije, geografije, pa i crnogorskog jezika.

    To je "Vijestima" potvrdio bivši predsjednik Ekspertske grupe koja je radila na reformi obrazovanja kod susjeda Boris Jokić.


    "Naša metodologija i kurikulumi su javni dokumenti. Nama kao naučnicima i učiteljima je jako drago da djeca u Crnoj Gori ili bilo kojoj drugoj državi, dobiju priliku za kvalitetno obrazovanje. Ipak smatram nemoralnim i nečasnim to što su naši kurikulumi preuzeti bez konsultovanja nas koji smo na tome radili ili obrazovnih vlasti u Hrvatskoj", poručio je Jokić.


    Novi hrvatski školski planovi i programi, na kojima je radilo oko 500 stručnjaka iz svih oblasti, objavljeni su u februaru, a iako su prošli javnu raspravu, još nije postignut dogovor oko početka njihove primjene.

    Iz Zavoda za školstvo, na čijem je čelu Rešad Sijerić tvrde, da nijesu prepisivali od komšija, te da su se pozvali na njihove kurikulume.

    "U predmetnom programu, pojam literatura se ne odnosi na onu koja je korišćena u izradi ovog predmetnog programa, već je to predložena literatura koju nastavnici mogu da koriste u izvođenju nastave. A u finalnoj verziji, na kraju je navedeno da su u izradi predmetnog programa fizičko vaspitanje korišćeni: predmetni program fizičko vaspitanje Crne Gore iz 2011, Prijedlog Nacionalnog kurikuluma nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura Hrvatske iz 2016, te Učni načrt Športna vzgoja Slovenije iz 2011. Iz tehničkih razloga, greškom na sajtu nije okačena finalna verzija”, tvrde iz Zavoda za školstvo.

    http://www.vijesti.me/vijesti/jokic-...kolstvo-951434

    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  24. #49
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ne očekujem ništa bolje od ovakvog sistema koji je izgrađen u startu u nemoralu.

  25. #50
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Prepisali bi mi od njemaca ili engleza nego treba znat te jezike pa je malo nezgodno.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Domen jave ustanove
    By Drug Tito in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 28-03-13, 21:24
  2. Sexualno obrazovanje
    By antilopa in forum Ženski kutak
    Replies: 127
    Last Post: 29-01-13, 19:48
  3. Sexualno obrazovanje-da ili ne
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum Sex i erotika
    Replies: 28
    Last Post: 22-11-12, 18:06
  4. obrazovanje
    By milicaaaaaaa in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 161
    Last Post: 20-07-12, 12:04
  5. obrazovanje
    By IceAge in forum Nauka generalno
    Replies: 27
    Last Post: 10-04-07, 23:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •