Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 32

Thread: Polaganje ispita za sertifikovanog racunovodju ili knjigovodju

  1. #1
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,214
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default Polaganje ispita za sertifikovanog racunovodju ili knjigovodju

    Je li polagao ko?

    Koliko kosta?

    I da li mora da se ima 3g iskustva iako je zavrsen Ekonomski fakultet i program strucnog osposbljavanja odradjen u knjigovodstvu (9 mjeseci)?

  2. #2
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,330
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    542
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Ja imam sertifikat (irrcg) , preko zzzcg bilo free prije 3 god.Nije bilo uslova
    E sad preko onog drugog instituta ISRRCG je bilo preko 2k € polaganje

  3. #3
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,214
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Koja je razlika izmedju irrcg i isrrcg?

    Na sajtu oba ova pise da je obavezno 3g iskustva

  4. #4
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    73
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto ce ti sertifikat ako imas zavrsen Ekonomski fakultet?
    Valjda umijes voditi knjige.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,330
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    542
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AmFi View Post
    Koja je razlika izmedju irrcg i isrrcg?

    Na sajtu oba ova pise da je obavezno 3g iskustva
    Iskreno, veze žive nemam.Oba instituta imaju licencu od Ministarstva prosvjete za programe koje organizuju, to je valjda najbitnije.
    A što se tiče radnog iskustva samo znam da je za revizora to neophodno

  6. #6
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    73
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne treba ti nikakav sertifikat, niti moras prolaziti nikakvu obuku, pod uslovom da imas zavrsen Ekonomski fakultet. I naravno, moras znati voditi knjige.

  7. #7
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,082
    Thanks Thanks Given 
    964
    Thanks Thanks Received 
    579
    Thanked in
    288 Posts

    Default

    Ovi su bili jedan institut ali su se odvojili zbog pojedinih interesa. Kod jednog dobijes zvanje licencirani racunovodja, kod drugog sertifikovani i to je to. U IRRCG cini mi se da bjese oko 1500e ako se polaze sve iz prve.


  8. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    na irrcg ti priznaju neke ispite i tako umanjis cijenu, dobijes kod njih i literaturu. Kod ovih drugih ne znam cijenu, ali ne dobijes literaturu. Razlika izmedju ova 2 instituta je sto kod irrcg ne mozes polagati za revizora, a isrrcg ti ne priznaje vec polozeno kod irrcg nego moras sve ispocetka kod njih. i cini mi se da treba da imas 3 ili 5 godina iskustva u racunovodstvu. sad, svaka cast na ekonomoskom faksu, praksa je nesto sadvim drugo i velika je razlika izmedju knjigovodje i racunovodje.

  9. The Following User Says Thank You to goozica For This Useful Post:


  10. #9
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,082
    Thanks Thanks Given 
    964
    Thanks Thanks Received 
    579
    Thanked in
    288 Posts

    Default

    Ja sam preko faxa bio na predavanje u irrcg prije 2 godine, sjecam se da su pomenuli i cijene za knjige i da ih treba uzeti u neku kopirnicu. Samo ako nisu sad nesto promjenili.


  11. #10
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "I liked to study the non-physical phenomena. But I thought about my essay writing service and exam tasks too much: I didn't practice grammar and it was rather poor." - Nikola Tesla
    Moj ispitni istraživački projekt bio je povezan s Računovodstvom i upravljanjem. Moj zadatak je bio stvoriti tvrtku u Crnoj Gori, izračunati sve moguće varijante poslovnog planiranja i intervjuirati revizore: KPMG, Deloitte, PricewaterhouseCoopers. Studiram na Institutu sertifikovanih računovođa Crne Gore.

  12. #11
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    149
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    i cini mi se da treba da imas 3 ili 5 godina iskustva u racunovodstvu. sad, svaka cast na ekonomoskom faksu, praksa je nesto sadvim drugo i velika je razlika izmedju knjigovodje i racunovodje.
    Pozdrav ljudi, razmišljam se da uplatim neki online kurs za knjigovodstvo (iz 2 dijela, prosto i dvojno knjigovostvo), 250€ su oba kursa tj. 200€ ako se oba odmah uplate, kreator kursa tj prof/dr/mr iz SRB tvrdi da si nakon završenih oba kursa u potpunosti spreman da vodiš knjige za preduzeća.

    Što treba tačno da bi neko bio ovlašćeni knjigovođa?
    Da radiš za neku knjigovodstvenu firmu dovoljno je da znaš to da radiš pretpostavljam?
    A za licencu, što treba tačno? Probah da googlam, nađoh ove irrcg i isrcg, ali tamo nema konkretno i jasno što treba.

    I koja je tačno razlika između knjigovođe i računovodje? :upset:

    U svakom slučaju, ovaj kurs kreće od procedure otvaranja firme, pa do knjigovođstva, prostog i dvojnog,
    pa rek'o može to valjat "sutra" ako se bude kakva firma otvarala, mogu sve to sam završavat'.
    Ili mogu li?

  13. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,273
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,921
    Thanked in
    1,901 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ravick View Post
    Sto ce ti sertifikat ako imas zavrsen Ekonomski fakultet?
    Valjda umijes voditi knjige.
    Moze ih on vodit i bez fakulteta sto se toga tice. A zavrseni ekonomski fakultet ti ne donosi licencu racunovodje.

    Nego treba ovo sto @guzica napisa u postu detaljno ako zelis da budes ovlasceni racunovodja.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  14. #13
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    149
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    I na irrcg i isrcg mi rekoše da za knjigovođu ne treba nikakva licenca/sertifikat.
    Potrebno je samo da znaš da vodiš knjige i da je neko raspoložen da ti povjeri da mu vodiš knjige,
    a ako nešto pogriješiš, firma plaća kaznu. Bukvalno mi tako rekoše.

    Može da se obavlja kao fizičko lice, po ugovoru o djelu, tako mi rekoše na oba ova instituta (što li su već...)

    E sad, za računovođu je vjerovatno druga priča, tu postoji sertifikat, pokaza mi ga prijatelj koji ga je dobio na irrcg.
    I za njega treba fakultet, a ovaj ima visoku školu, kako ga je dobio ne znam (CG miracle, daa).
    Mada ga on odavno ima, 10-ak god, možda ranije nije trebao faks...

  15. #14
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Koliko je meni poznato, za ovu licencu treba visoko obrazovanje ali nije navedeno koji fakultet, nije nuzno ekonomski (bar je tako bilo ranije)
    Ovo pominjem iz razloga sto mi je brat pravnik koji se godinama bavi poreskim pravom i kazu da je prilicno dobar u tome sto radi. Ne vidim razlog zasto ne bi mogao privatno da otvori nesto iz ove branse tj da ga ogranicavaju sa ekonomskim faksom

  16. #15
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    S obzirom da sam trenutno u procesu sticanja zvanja Ovlašćeni računovođa (OR) kod ISRCG podijelio bih sa vama par informacija kako ne bi bilo zabune na osnovu prethodnih postova na ovu temu

    Za sticanje zvanja Ovlašćeni računovođa je preduslov završena viša škola ili fakultet. U zavisnosti od toga koji ste fakultet i smjer završili, oslobođeni ste od polaganja nekih ispita ali ih isto morate platiti kao da ste ih polagali (70€ po ispitu). Ne dobija se originalna literatura već se može kupiti u jednoj od fotokopirnica dok se npr. kod predmeta Poreski sistem dobija priručnik od 150ak strana koja sadrži sve najbitnije zakone, zadatke i sl. Od ISRCG možete tražiti da vam pošalju prethodne rokove koji su dolazili kako bi stekli uvid u format samog testa.

    Neko je pitao šta je potrebno sve za sticanje zvanja OR - završena viša škola ili fakultet kao što rekoh i položeni svi ispiti. Nakon dobijanja licence istu je potrebno "održavati" skupljanjem određenog broja poena u toku godine prisustvom na seminarima, kongresu, pretplatom na časopis i sl.

    Ukoliko neko ima nekih konkretnih pitanja slobodno pitajte da ne bih sad širio priču

  17. The Following 4 Users Say Thank You to Bidon_nk For This Useful Post:


  18. #16
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bidon_nk View Post
    S obzirom da sam trenutno u procesu sticanja zvanja Ovlašćeni računovođa (OR) kod ISRCG podijelio bih sa vama par informacija kako ne bi bilo zabune na osnovu prethodnih postova na ovu temu

    Za sticanje zvanja Ovlašćeni računovođa je preduslov završena viša škola ili fakultet. U zavisnosti od toga koji ste fakultet i smjer završili, oslobođeni ste od polaganja nekih ispita ali ih isto morate platiti kao da ste ih polagali (70€ po ispitu). Ne dobija se originalna literatura već se može kupiti u jednoj od fotokopirnica dok se npr. kod predmeta Poreski sistem dobija priručnik od 150ak strana koja sadrži sve najbitnije zakone, zadatke i sl. Od ISRCG možete tražiti da vam pošalju prethodne rokove koji su dolazili kako bi stekli uvid u format samog testa.

    Neko je pitao šta je potrebno sve za sticanje zvanja OR - završena viša škola ili fakultet kao što rekoh i položeni svi ispiti. Nakon dobijanja licence istu je potrebno "održavati" skupljanjem određenog broja poena u toku godine prisustvom na seminarima, kongresu, pretplatom na časopis i sl.

    Ukoliko neko ima nekih konkretnih pitanja slobodno pitajte da ne bih sad širio priču
    Koja je razlika između zvanja računovođe i zvanja ovlašćenog računovođe?
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  19. #17
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    U ISRCG postoje tri vrste zvanja - Knjigovođa, Ovlašćeni računovođa (OR) i Sertifikovani računovođa (SR). Za dobijanje zvanja Knjigovođa je preduslov samo srednja stručna sprema dok je za ostala dva viša škola ili fakultet. Ispiti za Knjigovođu su znatno lakši nego za ostala dva zvanja i dovoljni su za sticanje nekog osnovnog znanja o računovodstvu, knjiženju i sl. Da bi neko mogao steći zvanje Sertifikovani računovođa mora prvo da položi za ovlašćenog i mora minimum 3 godine da provede u tom zvanju da bi mogao polagati ispite za SR.

    U praksi, osoba i bez ovih zvanja može "voditi" knjige ali su preporučljivi svakako zbog obimnosti potrebnog znanja (poznavanja zakona, prethodne prakse i sl.).

    Kod IRRCG su vjerovatno malo drugačiji nazivi ali u suštini se uče i polažu isti predmeti.

  20. The Following User Says Thank You to Bidon_nk For This Useful Post:


  21. #18
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    149
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bidon_nk View Post
    U ISRCG postoje tri vrste zvanja - Knjigovođa, Ovlašćeni računovođa (OR) i Sertifikovani računovođa (SR).
    Da bi neko mogao steći zvanje Sertifikovani računovođa mora prvo da položi za ovlašćenog i mora minimum 3 godine da provede u tom zvanju da bi mogao polagati ispite za SR.
    Hvala na informacijama do sada!
    A da li možeš da kažeš u čemu je u suštini razlika između OR i SR?
    SR je veći stepen dakle, a šta on može a OR ne može?

  22. #19
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    149
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    Pošto član Bidon_nk (nažalost) slabo zalazi na forum,
    ima li ko drugi da zna, što je potrebno da bi neko mogao da potpiše završni račun?

    Pošto mi iz pomenutih instituta rekoše da za vođenje knjiga nekome ne treba nikakva licenca,
    mora da je "fora" kod završnog računa, da to može samo neko sa licencom računovođe,
    dal ovlašćenog dal sertifikovanog.

    Da li neko zna, ili moram zvat ponovo u PG...

  23. #20
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Evo me . U suštini, SR je veće zvanje od OR i npr. ako neko želi da se bavi revizijom mora biti sertifikovani računovođa (između ostalog), sa OR to ne može. Razlika između ta dva zvanja je u 5 ispita.

    Za vođenje knjiga, završni račun i sl. nije potreban nikakav sertifikat ali jeste znanje koje između ostalog stičeš polaganjem ispita za sticanje zvanja OR. Svakako da je ovlašćeno lice u kompaniji dužno da potpiše zvanične finansijske iskaze.

    Ne preporučuje se da neko bez dovoljno znanja vodi knjige, radi završni račun i sl. jer je zakonska regulativa kao i međunarodni računovodstveni standardi koji se moraju poštovati obimna a kazne rigorozne. Dosta ljudi se tako zalete da završe neki kraći kurs računovodstvenih poslova i misle da onda mogu da vode knjige ali u stvarnosti to baš i ne ide tako

  24. #21
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    148
    Thanks Thanks Given 
    86
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Googlah nešto o knjigovodstvu, te "iskopah" ovu temu.
    Vidim da se 2011-te pričalo o izmjeni zakona o računovodstvu, i još ga ne izmjeniše.
    Polako, nije trka...

    Uglavnom, knjige se u CG i dalje vode ovjerom ugovora kod notara. I nikakva licenca ne treba.
    Što je meni totalno ludilo, ali mnogo toga jeste tako kod nas.
    Isto tako, završni bilans mogu da potpišem ja, sa završenim kursom od 4mj i bez ikakvog iskustva.
    Ludilo...


    Uglavnom, to najviše htjedoh da pišem.
    Zimus sam naišao na reklamu za online kurs računovodstva, završio sam prosto i dvojno knjigovodstvo za 4 mjeseca.
    Kurs je napravljen sjajno, može ga razumjeti svako od 7 do 77, detaljan i jasan.
    U formi YouTube videa, prof ti otvara poglavlja povremeno i 2 x nedeljno konsultacije.

    Ovo pišem ako je nekome ovo interesantno,
    stvarno sam dosta naučio (robno, poresko, finansijsko knjigovodstvo, nivelacija, amortizacija, završni račun, bilans uspjeha/stanja...), ali mi je sad cilj da dobijem sertifikat od nekog od ova 2 instituta u CG, iako to za sad ne treba, ali i oni pricaju da će zakon da se mijenja i da će biti potreban.

    Ali vidimo da se od 2011te priča o tome...

    Ovaj kurs košta 250€ i vrijedi svaki cent.
    Ja sam ga prošao za 4mj, mogao sam i malo brže da sam svaki dan radio, ali to je to otprilike.

    Ako nekome treba, mogu mu poslati link na PP.
    Pozdrav i javite ako neko traži knjigovođu bez iskustva...



    P. S.
    Na drugom topiku o istoj ovoj temi se pominje da samo jedan od dva instituta u CG ima licencu da izdaje sertifikat za računovođu, ISRCG valjda, a IRRCG nema licencu.
    Jel to istina?

  25. #22
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,330
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    542
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Knjižene je lagano naučiti ali milijardu propisa znati je zaje bano
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  26. #23
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    148
    Thanks Thanks Given 
    86
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Markys View Post
    Knjižene je lagano naučiti ali milijardu propisa znati je zaje bano
    Hehe, da. Ali to je i osnovna razlika izmedju knjigovođe i računovođe, zar ne.
    Knjigovođa je medicinska sestra, dok je računovođa doktor.


    Ukoliko se baviš ovim poslom, u kom programu radiš?

  27. #24
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Slabo si nešto googlao . Donešen je novi Zakon o računovodstvu 2016-e. Što se tiče licence za izdavanje sertifikata, mislim da su sad oba instituta ovlašćena za to od strane Ministarstva finansija. Svakako ako kreneš kod IRRCG traži im da li imaju napismeno ovlašćenje od Ministarstva.

  28. #25
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    148
    Thanks Thanks Given 
    86
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bidon_nk View Post
    Slabo si nešto googlao . Donešen je novi Zakon o računovodstvu 2016-e.
    Da, jeste, ali ni tom izmjenom nije uvedena licenca za ljude koji se bave knjigovodstvom, to sam mislio.

    A na ovom istom forumu ima druga tema (koja je zaključana) iz 2011-te gdje su ljudi govorili kako će sledećom izmjenom zakona biti uvedene licence, ali od toga nista do dana današnjeg.

    To sam mislio prvim postom, tako da nisam loše googlao...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. I: Polaganje ispita za kosarkaskog sudiju
    By YUGO-SLAVIJA in forum Ostali sportovi
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-20, 08:18
  2. Polaganje vozackog ispita BC kategorija.
    By PrijekiLijek in forum Automobilizam
    Replies: 13
    Last Post: 29-08-13, 14:03
  3. Testovi za polaganje vozackog ispita
    By konte2909 in forum Sve i svašta
    Replies: 9
    Last Post: 15-12-11, 01:58
  4. P: Student buba za polaganje ispita
    By _Djuka_ in forum Ostali oglasi
    Replies: 15
    Last Post: 06-11-10, 15:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •