Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 198

Thread: Meditacija & Yoga

  1. #26
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,040
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    2,347
    Thanked in
    1,212 Posts

    Default

    Moj otac od 70 godina svako jutro radi 5 tibetanaca, zovu ih Fontana mladosti. Toliko mu prija da je nevejrovatno. 5 vježbi a mnogo znače. Ja sam dvije godine pokušavala biti disciplinovana, ali ništa Niti jedno jutro se to ne preskače.

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,577
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    205 Posts

    Default

    Mozda bih i mogao da dostignem neku vrstu tkz. nirvane, vodeci se upustvima o meditaciji o kojima je Rene Decartes govorio i jednostavno kazem sebi: sad cu zatvoriti oci, zacepit cu usi, odvratit cu sva svoja osjecanja, cak cu i sve slike tjelesnih stvari izbrisati iz svojeg misljenja, ili cu ih, barem, jer se to jedva moze postici, smatrati ispraznim i laznim, te cu se obratiti sebi samom i nastojati, razmotrivsi bolje, upoznati bolje samog sebe i vise se pribliziti sebi...
    Ali, tesko je postici taj nivo iskljucene-ukljucenosti i odleprsati van okvira razumnog stanja i oduprjeti se nihilistickim mislima koje se prozimaju svim porama, a, iskreno, i ne vidim razlog zasto bih meditirao svakodnevno kad mogu da pijem i na mnogo laksi nacin dosegnem to neko "uzviseno" stanje svijesti...

  3. #28
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,540
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by clapton View Post
    Priroda ili si naucio?
    Priroda. Nisam siguran da to moze da se nauci. Ja sam misljenja da se ljudi ne mijenjaju, makar ne tako drasticno. Osim ako ne dobiju sifilis ili neku slicnu bolest koja moze da utice na mozak i samim time na licnost
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  4. #29
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Priroda. Nisam siguran da to moze da se nauci. Ja sam misljenja da se ljudi ne mijenjaju, makar ne tako drasticno. Osim ako ne dobiju sifilis ili neku slicnu bolest koja moze da utice na mozak i samim time na licnost
    lol

    I ja sam slicnog misljenja ali bih volio da je istina drugačija.

  5. #30
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Nesposobnost covjeka da se promijeni znacila bi samo krutost.. Covjek bi onda bio samo bice navike , uslovljenosti i skucenih obrazaca u kojima misli i djeluje. Namjerno kazem misli a ne razmislja.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  6. #31
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,716
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Caesar zna jer je sve to radio i sada radi.
    Au brate, pricas o sebi u trecem licu. Isplivava neka mini narcisoidnost, a?

    @Nista - sjajno receno.

  7. #32
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Arhitetka View Post
    Au brate, pricas o sebi u trecem licu. Isplivava neka mini narcisoidnost, a?
    Imam te mini narcisoidnosti, kako si lijepo rekla, ali ovo sa trećim licem je bilo onako fore radi

    Sent from my GSXR1000 @299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  8. #33
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,540
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    Nesposobnost covjeka da se promijeni znacila bi samo krutost.. Covjek bi onda bio samo bice navike , uslovljenosti i skucenih obrazaca u kojima misli i djeluje. Namjerno kazem misli a ne razmislja.
    Covjek ne moze sustinski da se promijeni. Moze da nauci vise i da stekne novo iskustvo koje ce ga oblikovati kao licnost, ali to nisu prave promjene. Na prvi pogled mogu da izgledaju kao da jesu, ali covjek samo moze da iskoristi steceno znanje i iskustvo da upozna drugi aspekt svoje licnosti koja je oduvijek bila dio njega. Ne moze da promijeni svoju licnost. Uzmi na primjer nekog lijecenog alkoholicara. Taj alkoholicar nije sustinski drugaciji od izlijecene verzije sebe. Samo je kroz steceno znanje i iskustvo donio odluke koje su ga dovede do toga da prestane da pije. Sve sto se promijenilo su njegove zivotne odluke. Ali te odluke je alkoholicar donio on na osnovu licnosti koju je vec posjedovao, dakle na osnovu necega sto je vec bilo dio njega. A cak i da su odluke donijeli drugi ljudi umjesto njega i to je pokazatelj njegove licnosti.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  9. #34
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  10. #35
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Moje iskustvo sa ovijem je počelo spontano kako i treba. Zvao me drug da probam jer sam mu neđe uzgred rekao da sam umoran od učenja i da mislim da treba da nešto promjenim. I tako sam krenuo sa meditacijom tj. Da učim o sebi. To ljeto je bilo baš dobro. Durmitor. Blejanje po brda i meditacija. Energija se osjećala u dlanovima. Nikad to nisam prije osjetio. Kako je vrijeme prolazio sve sam više primjećivao sinhronicitet, bivao empatičniji (drugi primjetili) , fokusiraniji. Prestao skoro skroz da pijem iako nisam nešto ni pio. Počeo sam da vidim sebe dok pijem i ono što sam vidio nije mi se dopadalo iako se drugima jeste. Neko će reći da je ovo ekstremno jer nema potrebe za lišavanjem svih zadovoljstava ali to počnete da vidite kao prepreke, a ne kao zadovoljstva. Nije dovoljno samo meditirati već i da znate šta želite. Bez toga...možda i može. Ne znam.

    Yoga je počela naknadno posle jednog članka na bodybuilding.com. Pomislio sam to je to. Počeo i stao zbog privatnih obaveza. Tri mjeseca kasnije diskus hernija. Sinhronicitet. Ponovo joga al ovaj put sa "vidljivim" razlogom. Uz teretanu joga zaista daje impresivne rezultate. Kad se spoji sa onim gore... Nekom možda nešto drugo odgovara i o ovo nije recept za svakoga ali za mene...

    Sent from my GSXR1000 @299
    Last edited by Caesar; 15-03-17 at 19:40.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  11. #36
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Covjek ne moze sustinski da se promijeni. Moze da nauci vise i da stekne novo iskustvo koje ce ga oblikovati kao licnost, ali to nisu prave promjene. Na prvi pogled mogu da izgledaju kao da jesu, ali covjek samo moze da iskoristi steceno znanje i iskustvo da upozna drugi aspekt svoje licnosti koja je oduvijek bila dio njega. Ne moze da promijeni svoju licnost. Uzmi na primjer nekog lijecenog alkoholicara. Taj alkoholicar nije sustinski drugaciji od izlijecene verzije sebe. Samo je kroz steceno znanje i iskustvo donio odluke koje su ga dovede do toga da prestane da pije. Sve sto se promijenilo su njegove zivotne odluke. Ali te odluke je alkoholicar donio on na osnovu licnosti koju je vec posjedovao, dakle na osnovu necega sto je vec bilo dio njega. A cak i da su odluke donijeli drugi ljudi umjesto njega i to je pokazatelj njegove licnosti.
    Sve je to stvar perspektive. Kao što jedna misao oblikuje jedan dio života tako druga može da dovede do nečega drugog. I'm not contradicting myself i'm just big enough to hold varieties. Može i tako i opet je sve u redu.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  12. #37
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Ja se najduze zadrzavam na sparkovim postovima.

    Sent from my SM-A510F using Cafe Del Montenegro mobile app

  13. #38
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Covjek ne moze sustinski da se promijeni. Moze da nauci vise i da stekne novo iskustvo koje ce ga oblikovati kao licnost, ali to nisu prave promjene. Na prvi pogled mogu da izgledaju kao da jesu, ali covjek samo moze da iskoristi steceno znanje i iskustvo da upozna drugi aspekt svoje licnosti koja je oduvijek bila dio njega. Ne moze da promijeni svoju licnost. Uzmi na primjer nekog lijecenog alkoholicara. Taj alkoholicar nije sustinski drugaciji od izlijecene verzije sebe. Samo je kroz steceno znanje i iskustvo donio odluke koje su ga dovede do toga da prestane da pije. Sve sto se promijenilo su njegove zivotne odluke. Ali te odluke je alkoholicar donio on na osnovu licnosti koju je vec posjedovao, dakle na osnovu necega sto je vec bilo dio njega. A cak i da su odluke donijeli drugi ljudi umjesto njega i to je pokazatelj njegove licnosti.
    Kao sto Ulix rece, stvar perspektive a gledajuci iz ove kako si opisao - u pravu si. Odlicno objasnjeno..i gledajuci tako covjek posjeduje potencijal tj sjeme svakog buduceg sebe samo je potreban da se stvori odredjeni uslov da ispolji ili upozna jos neku stranu svoje licnosti. No ja to gledam jednostavno da ne zalazimo sada u definisanje pojmova covjek i licnost. Nisam onaj covjek koji sam bio prije nekog iskustva, traume ili ljubavi, procitane dobre knjige itd, i definitivno onaj koji sam bio prije 10tak godinah(hvala je bogu). Ni karakter ni licnost ni covjek. Ne ponasam se isto, ne reagujem na situacije isto, ne mislim isto, ne osjecam isto. Tj drugi um. Nista vise. Snaga nekog iskustva definitivno je dovela do razvitka jednog dijela ili unistenja drugog.. promjene. Postoji jos covjek(nadam se).

    @Arhitekta - hvala.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  14. #39
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,112
    Thanks Thanks Given 
    246
    Thanks Thanks Received 
    1,105
    Thanked in
    539 Posts

    Default

    @VanjaTheMan

    Covjek ne moze sustinski da se promijeni.- Kako to znaš?
    Moze da nauci vise i da stekne novo iskustvo koje ce ga oblikovati kao licnost, ali to nisu prave promjene. - Štasu prave promjene, po tebi? Nema ih ili ima? Ako ima, na kojim nivoima se one mogu odigrati?
    Na prvi pogled mogu da izgledaju kao da jesu, ali covjek samo moze da iskoristi steceno znanje i iskustvo da upozna drugi aspekt svoje licnosti koja je oduvijek bila dio njega. Ne moze da promijeni svoju licnost. - Moželi pojašnjenje - šta je za tebe ličnost? Sa njom se rađamo,zapisana je u genima ili ?

    Uzmi na primjer nekog lijecenog alkoholicara. Taj alkoholicar nije sustinski drugaciji od izlijecene verzije sebe. Samo je kroz steceno znanje i iskustvo donio odluke koje su ga dovede do toga da prestane da pije. Sve sto se promijenilo su njegove zivotne odluke. Ali te odluke je alkoholicar donio on na osnovu licnosti koju je vec posjedovao, dakle na osnovu necega sto je vec bilo dio njega. A cak i da su odluke donijeli drugi ljudi umjesto njega i to je pokazatelj njegove licnosti. - Zanimljivorečeno, ako stvar posmatramo sa strane. Međutim, u životu, da listvari posmatraš samo iz Svog ugla, ili i iz ugla Svog sagovornikapa možeš da sagledaš i širu sliku, ili si samo Posmatrač i imaš"hladnu glavu"i emocija bez?

  15. #40
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    dnevna doza yoge

    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,215
    Thanks Thanks Given 
    703
    Thanks Thanks Received 
    1,163
    Thanked in
    650 Posts

    Default

    Od joge rastu prsti na rukama?

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  17. #42
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  18. #43
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Imao sam prilike da vidim i neku literaturu od joge i ono sto mi je najvise zasmetalo je isticanje da su ljudske emocije i ljudsko telo povezani i da se masiranjem nekih delova tela moze uticati na raspolozenje. Mozda se nisam najpravilnije izrazio ali prema takvoj filozofiji mogu da osecam samo odbojnost. Kad vidim one clanke kako trljanjem odredjenog prsta moze odmah da se srede neke emocije pa cak izlece i neke fizicke boljke (npr. glavobolja) odmah mi je muka. Sta ako neka osoba npr. nema sake, gde su njegovi "centri za kontrolu". A citao sam davno i o jednom cini mi se Francuzu koji je preplivao Lamans(?) a nema uopste udove. Kako je on to nasao motivaciju za nesto za sta se ogroman broj potpuno sposobnih ljudi ne bi nikada motivisao? Cini mi se da se u jogi spominje i butina, da je i ona nesto bitna za te "tacke raspolozenja". Ne sporim inace da joga moze biti korisna i preporucljiva ali covek kada oseca stres i nervozu treba prvo sam sebi da pomogne posto samog sebe najbolje poznaje. Zasto bi nesto sto se moze uspesno primeniti na nekoga moze primeniti na SVAKOG? Ne mora uopste.
    Last edited by Severnjak; 20-03-17 at 19:47.

  19. #44
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    A sto se tice meditacije, covek ne mora da sedne u turski sed, spoji odredjene prste i zmuri da bi se opustio, mozes naci taj "beg" pa cak i radeci nesto stresno sve dok ti je sopstvena svest slobodna za tako nesto.

  20. #45
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    ^To mu dodje otprilike isto kao sto masiranje i trljanje one stvari utice na raspolozenje . Samo se prosiri malo na ostale nerrvne zavrsetke.(valjda)
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  21. #46
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,579
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meditacija je predivno iskustvo. Jeste u poceku ludilo sa mislima i nemoguca kontrola, ali svakim novim meditiranjem protok misli se smanjuje. 10minuta dnevno, sasvim dovoljno. U meditacijama dolazi do raznih spoznaja, ovo pricam za ljude koji gledaju sa strane spiritualnosti. Vodjene meditacije su ideale za pocetak, jer usmjeravaju misi i imate bolju kontrolu nad mislima. Preporuka svakako!
    Za ovakve neke stvari, bitna je otvorenost uma. Onaj ko je ogranicenog shvatanja, ne moze da razumije neke stvari. Da ne pricam o osudjivanju i o tome kako ne valja itd. kako rece lejdi marianna gore, "To su sveznalice iz fotelje". Nikad probali nijesu niti se potrudili da razumiju, a vec imaju misnjenje da ne valja. Samo oni koji su isprobali jogu, meditaciju, znaju benefite koje im pruza.

  22. #47
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Kazu o veliki ucitelji, meditacija mora postati svakodnevnica i svakodnevnica meditacija.. To nije nista drugo nego prisutnost u svakom trenutku i onome sto radimo. Zato nije potrebno poci u planine ili osamu da bi se meditiralo. Nije bijeg od zivota nego umjetnost zivljenja. Joge i meditacije, tantre i mantre.. sve to mogu biti samo lijepe zablude ako se preskoci ovaj prvi korak. Otud mnogi ucitelji mnogih ucenja a nisu potpuna. Ucenja i odore.. nikakve velicine tu nema, bas naprotiv. Nista nema vise u jogiranju od kupljenja smeca ako je- taj koji jeste- svjestan dok kupi smece. Svako je sebi ucitelj u osami.. A to u drustvu sto pricamo , zastupamo i kako (se) predstavljamo je samo dobar cirkus.
    Last edited by Nista; 26-04-17 at 18:55.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  23. #48
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,716
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    prisutnost u svakom trenutku
    To je to.

  24. #49
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    To je to.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  25. #50
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Meditacija & Yoga

    ZAŠTO SVE VIŠE DOKTORA SA ZAPADA PREPORUČUJE JOGA TERAPIJU

    http://jogaportal.com/zasto-sve-vise...joga-terapiju/
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Info Yoga Pro 2/3
    By NeroAzzurro in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 2
    Last Post: 10-06-15, 08:56
  2. Prodajem Ln yoga i3
    By head-hunter in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 6
    Last Post: 29-06-13, 10:48
  3. Yoga u PG
    By Cortes in forum Centralni
    Replies: 0
    Last Post: 07-09-09, 08:44
  4. Kundalini meditacija
    By PHB in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 28-12-08, 19:15
  5. Meditacija za novo doba
    By Hari Krisna in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-04, 16:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •