Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 62

Thread: Forum Cetinje dobio svog karikaturistu...

  1. #26
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Phénix View Post
    Zar nije karikaturista onaj sto pravi crteze od necije face? Tipa...


    Pitanje je sasvim na mjestu, posebno u ovim, potonjim "zanimljivim" vremenima, kad se zbog objavljivanja karikature neke, kako ti reče; face, tipa... lako može izgubiti glava, što nije slučaj samo danas, no bilo je karikaturista koji su zbog sličnih crteža gostovali na Golom Otoku.

    Zvončica ti je priložila veoma pregledan osvrt na to što je karikatura a ja ću je dopuniti sa razlozima kako i zašto je nastala, jer su ti razlozi čak i danas itekako aktuelni.
    Naime, za vrijeme francuske revolucije, koju je podigla opštenarodna "kuka i motika", malo ko je bio - pismen - pa je revolucionarno rukovodstvo koristilo letke, sa podrugljivim crtežima zadriglih buržuja i njihovih političkih slugu.

    U stvari, ovako oličena karikatura je vazda bila pouzdano propagandno "oružje", zato Titovih nije bilo tokom cijele njegove vladavine. Barem ne u YU, đe ih je, uglavnom, bilo ali o Staljinu i to najviše post mortem, đe se vidi nacrtan, kako stoji na oblaku, dok se ispod njega vide njegovi raspojasani saradnici. Ovu karikaturu je pratio tekst u kojem Staljin moli Svetoga Petra da ga pušti...:

    - "Samo pet minuta..."

    No evo i našeg doživotnog predsjednika Tita, na Koraxovoj karikaturi, za koju bi, u ona doba, zaradio više od ljetovanja na Golom...

    Last edited by metuzalem; 24-02-17 at 22:41.

  2. #27
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Metuzalem, ti si izgleda zaratio sa svakom politikom, a posebno sa činiocima istih, jer koliko mi se čini nijedna ti nije bila po volji
    Pametno.
    A čini mi se nikad više no sad baš tih zadriglih spodoba, dušu dali da se "obrade" karikaturom.

    Sent from my GT-I9300 using Cafe Del Montenegro mobile app
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  3. #28
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    Metuzalem, ti si izgleda zaratio sa svakom politikom, a posebno sa činiocima istih, jer koliko mi se čini nijedna ti nije bila po volji
    Pametno.
    A čini mi se nikad više no sad baš tih zadriglih spodoba, dušu dali da se "obrade" karikaturom.
    Ma kakvi zaratio... To se ni političarima jedva isplati a to što pominješ ove zadrigle, e njih mi je posebno žao, jer kukavci moraju da žderu, kako bi ispunili bezdanu prazninu u sebi i došli do nekog spokoja po svojoj mjeri. No najbolje bi bilo kad bi to pokušali sa implatatima, kao ove pevaljke, jer politika ionako nije ništa drugo do li opštenarodna - estrada...

  4. #29
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Nakon odsluženja JeNeA, 1963, više slučajno nego namjerno sam se obreo u Splitu, gdje sam silom (ne)shvatljivih prilika dobio veoma lijepo radno mjesto u Vojno Građevnoj Direkciji, gdje bih vjerovatno ostao da nijesam bio uslovljen.... No to nije važno kao ni cijela samoupravna YU-prošlost.

    U projektnom birou ove direkcije, imao sam priliku da radim skupa sa Dipl. Ing. Ilijom Jurićem, jednim divnim i jedinstvenim čovjekom, koji je naprosto bio obuzet Francuskom i njenom kulturom a da bi usavršio svoje poznavanje francuskog jezika, redovno je kupovao "Paris Match" i s mukom ga čitao do sljedećeg broja. Iskoristio sam priliku da ovaj magazin, ne samo prelistam već i da saznam o čemu piše, no jedino od svega što sam mogao shvatiti, bile su karikature potpisane sa Jean-Maurice Bosc, crtane očevidno nesviklom rukom, no zato opremljene idejama koje su prevazilazile sve ono do tada viđeno,

    Jean-Maurice Bosc, rođen 1924 na jugu Francuske, nakon izučenog bravarskog zanata pokušao je studirati ali je, poslije Drugog Svjetskog rata bio poslan u Vijetnam đe je dobio orden za hrabrost u borbi protiv Vijetkonga, koji ga je na kraju zarobio a nakon što je bio otpušten, postao ubijeđeni anti-militarista. Ovdje se najbolje vidi da je "Grande Nation Francaise" baš zato velika, ne samo zbog velikih djela i podviga, već i zbog toga jer je znala prepoznati velike ideje svojih podanika, ma koliko naizgled oni bili beznačajni ili baren tako izgledali. Vjerovatno ni vi ne bi čitali ovaj pledoyer, da ovaj filozof-karikaturista nije imao odlučujući utticaj na moje skromno stvaranje...kao ilustraciju prilažem jednu karikaturu za koju bih se zakleo da bi mogla predstavljati cetinjsku ljetnju pozornicu.., a ona druga uobičajenu cirkusku numeru... Fali samo cetinjska fukara da dovikne koju...
    ............... .......... ...........
    Last edited by metuzalem; 26-02-17 at 12:07.

  5. #30
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema kavaljera i kulturnog čojka mimo Talijana.
    Kad je poručnik Luiđi Pontekvoro kleknuo između Ćoćarinih razmaknutih butina, otpučio je šlic i uz blagi naklon Ćoćari rekao: PERMESO. Da li je drugarica Ćoćara odgovorila: ENTRA, SIAKOMODI-ne znam, ali je veoma moguće.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  6. #31
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Ovaj intermezzo sa Boscovim karikaturama, posjeti me na sopstveni poöetak u humoristiökom podlistsku - Pomet - koji je jednom ne+eljno izlazio u dnevnoj novini "Slobodna Dalmacija" đe su moje dvije prve karikarure, objeručke prihvatili i odmah objavili, što mi je dalo povoda da nastavim sa crtanjem. Uspjelo mi je da neke od njih sačuvam te mi je sada posebno drago, što ih mogu objaviti na forumu Cetinje. Nakon ovih slijediće druge i to u ciklusima; gastarbajterski, klasični pa može biti i erotski...

    ........................

  7. #32
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Iz ovih priloženih karikatura se jasno može viđet, da moja opsjednust zadriglim spodobama potiče i opstaje još iz olovnih samoupravnih vremena ali ne zato što su zadrigle, već zato što su nalik na muve zunzare čija je svaka trpeza a i zato što o svemu odlučuju, kao po svome pravu. Uostalom, pravi su nedoder, te je najbolje naviknut se na njih i prihvatiti kao prirodnu nepogodu.


    ...............................


    Otkad sam svoje karikature stao postavljati na ovaj forum, počeo sam shvatati književne kritičare koji se prema autobiografskom štivu odnose sa nipodaštavanjem, Tješi me samo e sam prvi koji je u karikaturama otkrio nesumnjive autobiografske elemente . Onoj spodobi iz - MONITORA - ipak moram odati priznanje što me je, onako iz ležećegstava, tako nepogrješivo procijenio iako posve odokativno... Baš zato!

  8. #33
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Evo ga jedan autohtoni primjerak, koji čini mi se, savršeno liježe u pomenuti opis.





    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  9. #34
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    E dobri moj, hvala na ovom jedinstvenom prilogu, jer ovaj na slici jeste slika i prilika onih koje je zapalo da vežu i driješe po svom nahođenju a na našu (hm!) korist i štetu. Osim toga, ovaj (zadrigli) lik, izgleda sasvim simpatično ili se. möžebiti samo "našminkao" za ovaj fototermin... E da nije zbog ničeg drugog, dobro je e sam pokrenuo ovu temu, kako ne bi izostali "biseri" ka što je ovaj i zato ti baš hvala.

    Zbog ovoga ću priložiti svoje dvije, toliko proročanske karikature da naprosto izgledaju kao da su istrgnute iz moje ojađele - autobiografije...

    ...............

  10. #35
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default A sad da predstavimo....:

    Gastarbajterski ciklus...

    Da vam predstavim:
    Gastarbajter Ali...
    čija domovina je - rad...
    Religija - novac...
    Partijska knjižica - takulin...

  11. #36
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default


    Prije odlaska u zemlju obećanu,

    smatrao sam razumnim obratiti se
    stručnoj osobi da me posavjetuje:



  12. #37
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Kako da izbrišem jedan od od ovedva posta?
    Kad god klicknem - delete - svaki put se pojavi ovo upozorenje.
    Pomagajte!
    vBulletin Message

    1. The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 5 characters.



  13. #38
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    A onda po onoj narodnoj...

    da bez alata nema ni zanata
    i da u "kadrovsku politiku" usuda
    nije razumno posumnjati,
    na put sam krenuo solidno opremljen.

    (Da ne bih već postavljene karikature na forumu "sve i svašta" ponovo postavljao na forum "Cetinje", prilažem link kako bi namjernici mogli dobiti brdsko-brzinski uvid u iste:


    http://www.forum.cdm.me/showthread.p...jne-karikature

    Na ovome threadu ću, ubuduće, objavljivati skice i nedovršene crteže, koje sam pronašao prebirajući svoju (hm!)duhovnu zaostavštinu
    Last edited by metuzalem; 02-03-17 at 09:24.

  14. #39
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Na birou rada(Arbeitsamt)

    ........

    Šalterski činovnik:

    - A ne, gospodine Kentaur, ne može nikako - čovjekonj... no ili čovjek ili konj!!!!
    Last edited by metuzalem; 05-03-17 at 10:19.

  15. #40
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Naknadno dođoh napomisao da bi neki namjernik mogao previdjeti link "Nedostojnih karikatura" postavljenih na forum "sve i svašta" te naknadno donosimsljedeće kRIKture u kojima je iskazana skoro sva esencija mučne gastarbajterske avanture....

    ........
    ×) Natpis: U slučaju nužde razbiti staklo!

    E tek sam sad siguran u svoj izbor alata kao osnove zanata....
    Svejedno, primijetio sam da vazda nekome smetam, đe god da me moja rabota ponese, bez obzira na vrijeme i prostor.No rabota je rabota (businnes is busines) kako rekoše naši stari...., bilo da su to dubinske dubine ili....

    ...da su to - visinske visine...
    ............................................
    ... a i u sigurnosti nove rabote, ponekad me obuzmu neke neobične,iako možda neosnovane - slutnje..

  16. #41
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Evo jošd vije neobjavljene gastarbeiterske karikature, đe su, na prvoj od ove dvije karikature, prikazani modeli visokih stolica za đecu, još nepoznatim na našim prostorima ali će se, sigurno pojaviti, barem u restoranima, ako već nijesu. Naravno, ne ovakvi već klasični, dok su ovdje prikazani - "napredni" - modeli, proizvod moje "pokvarene" mašte.

    Obješeni tekst na karikaturi, u slobodnom prijevodu bi glasio otprilike:

    "Nema želje koji mi ne možemo ispuniti..."

    ....dok se nazivi ovih modela, mogu barem naslutiti iz okvira zakačenih iznad izloženih...




    .................

    Sljedeću karikaturu je, i bez riječi, lako shvatiti, jer se radi o modelu dječjih kolica iz, takozvane - "domaće radinosti" - ali ćemo, svejedno, ispod nje navesti i - glasno - razmišljanje prikazane domaćice....:
    ...

    -"Jeftino,..., jeftino... Pi, jedino to znaš!"
    Last edited by metuzalem; 08-03-17 at 08:51.

  17. #42
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Žabac zvani - "Diogen"...

    Evo se "opučih" po furumu CDM tražeći ilustrovanu priču o žapcu zvanom "Diogen", koju sam neđe davno objavio na svome blogu "Trljač Murice", koji se ubzo nakon toga "oburdao", da se više ne ispravi, ali se ipak nadam da to nije bilo radinjega ("Diogena"). Sreća e sam ovu priču sačuvaodase ne izgubi,te ću je ovdje ponovo objaviti da ne propane e bi to stvarno bilo - greota...

    No evo da je sad iznesem i to ako se mogne - najedno cijelu....
    ...








  18. #43
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Oće li se nastavljat?
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  19. #44
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    Ja sam, shodno ovom pisaniju, bio ubijeđen da si ovoga vakta niđe drugo no u Svetu dolinu.
    Bilo bi dobro posjedovat neku od tih knjiga, ali otom-potom, a do tada ćemo čitat ove odlomke i prebirat svaku riječ da što bolje doživimo tadašnji ambijent.

    Otpozdrav.
    fala ti za ovu duhovitu napomenu te neću mnogo dužiti, no ću tebe i ostale koje zanimaju moje knjige, uputiti da se javite na mobilni:

    067 522 616

    đe možete dobiti pravo obavještenje i naručiti knjigu koja bi vas mogla zanimati...

    pozdrav!

    Thread se nastavlja....
    Last edited by metuzalem; 25-04-17 at 21:49.

  20. #45
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Ovo se baš i ne može uzeti kao karikatura, no ova fotografija, ipak posjeduje nesumnjiv umjetnički izraz, ako ni zbog čega drugog onda barem zbog činjenice da je skoro četiri neđelje, neke od osamdesetih godina prošloga vijeka, bila izložena na novootvorenoj cesti Cetinje - Titograd a u selu - Jankovići - i to sa veoma realnim pokrićem u činjenici da je u tom selu,tada "ordinirao", jedan mlad, zgodan i vatren bik, kod koga su se "vodile" krave iz okolnih sela. Dok ih je bilo, a sad ako ima i kukavice

    Last edited by metuzalem; 02-12-17 at 15:25.

  21. #46
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    E nije baš preporučljio, nasprdati se ovome debeljku, kojim ću dežurne matufe potsjetitina jednog davnjeg učitelja, koga smo zvali Stevo - "Škoć"

    Last edited by metuzalem; 06-12-17 at 12:55.

  22. #47
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

  23. #48
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

  24. #49
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

  25. #50
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mrzim svog šefa!!!
    By Kliker17 in forum Sve i svašta
    Replies: 43
    Last Post: 30-07-09, 13:47
  2. Smrkao pepeo svog oca, uzas
    By punisher in forum Sve i svašta
    Replies: 15
    Last Post: 07-04-07, 23:08
  3. Razmisljate li o ukidanju svog fiksnog telefona?
    By punisher in forum Internet
    Replies: 12
    Last Post: 06-01-07, 18:29
  4. Sta obozavate kod svog automobila?
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 56
    Last Post: 15-03-06, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •