Page 4 of 19 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 466

Thread: Pravoslavlje

  1. #76
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Sustina svake vere bez koje nijedna ne bi postojala. Dosta sam o tome govorio na ranijim ovakvim temama pa da se ne ponavljam previse ali kada bi svako ko sebe smatra iskrenim vernikom samo poceo da RAZMISLJA kako bi izgledao takav zivot u jednom takvom monotonom stanju kao sto je Carstvo Nebesko tesko mi je da zamislim da bi i dalje bio odusevljen tom idejom. Jednom kada ti zivot vise nema nikakav cilj, takvo stanje ti brzo postane isprazno i monotono i baci te u depresiju. Razmislite zasto svi oni silni bogatasi koji su se nakupili para za deset zivota i dalje ostaje u biznisu, idu na sastanke, vode kompanije umesto da se penzionisu i zive do kraja zivota u svojevrsnom raju. A kada njihova deca pokusaju tako nesto obicno ubrzo postanu narkomani ili problematicne licnosti.
    Vječni život nema nikakve sličnosti sa ovim koji mi vodimo na zamlju. Smiješna je i uporedba. Čovjek je prevashodno duhovno biće, i kao takav nikad ne može zapasti u depresiju jer su čuda koja je Bog stvoirio nepresušna za istraživanja, proučavanja koja moraju čovjeka ispunit srećom i oduševljenjem.
    A ti posmatraš nebesko carstvo iz ugla sebičnog, maloumnog, MONSTRUMČIĆA koji ne zna što će od sebe jer mu je svaki grijeh dopušten.......pa naravno da slijedi depresija i......konačno ludilo.

  2. #77
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by djuza23 View Post
    Nije problem postaviti pitanje. Da bi u nešto vjerovao moraš da znaš nešto o tome, a niko se nije naučen rodio. Problem je kada kreneš agresivno da ubjeđuješ druge da je to u šta oni vjeruju budalaština, glupost i laž... to već nije ateizam, to je patologija.
    Um, inteligencija ili "pamet" (nazovi kako hoćeš), se mnogo bolje ISTIČU u postavljanju pitanja nego u davanju odgovora. Odgovore može svago da nauči, ili "ukrade" iz tuđeg dvorišta, ili jednostavno LAPRDA priču koju svi vrte ka hipnotisani. A pitanja dolaze ISKLJUČIVO iz sebe i ona su pravo mjerilo "vrijednosti".
    Ne upitati se prije toga....."kako ja mislim?", a davati neke odgovore u ime toga razmišljanja ......LOL!

  3. #78
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Vječni život nema nikakve sličnosti sa ovim koji mi vodimo na zamlju. Smiješna je i uporedba. Čovjek je prevashodno duhovno biće, i kao takav nikad ne može zapasti u depresiju jer su čuda koja je Bog stvoirio nepresušna za istraživanja, proučavanja koja moraju čovjeka ispunit srećom i oduševljenjem.
    Kad odeš u Raj i saznaš da je tvoja majka, otac, brat, sestra, žena i/ili dijete u Paklu da li će ti to i dalje biti Raj ?
    Last edited by Rakun; 10-02-17 at 03:04.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #79
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by djuza23 View Post
    Ok je to pitanje, al ako nastavimo ovako kako smo krenuli da se vatamo za svaki zarez, mogli bi do u beskonacno... Sva ova pitanja su vec "100" puta pitana i "100" puta je na njih odgovarano... "pun" ih je internet. Tako da, sledeci put bi ti mogao malo da se potrudis i proguglas da ne moram ja da se mucim сваки пут
    Evo jedan od odgovora, citiram:
    Bit jedno i bit jednak su dvije matematicke i logicke operacije.

    Jedno je sinonim Unije u Skupovima ili Matricama dok jednak je sinonim apsolutne jednakosti.

    Prost primjer. Kap u Moru. Dok je kap jedno sa morem, nije jednako. To svako zna koga je plusnula kapljica i koga su obalili jaki talasi da iako su jedno nisu jednako.

    Nije odje bio u pitanju zarez, jer bi to lako bilo - no tvrdnja otvorena isusova da je Bog veci od njega.

    I da je to samo ovdje Isus nesto tako rekao, nebih se ja drza toga jedinog no je on to ponovio mnogo puta u mnogim formama.

    Na poznat primjer:

    Luka 18,18 I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
    Luka 18,19 A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.

    Ili mnogo puta ponovljeno:

    Opominjite se reči koju vam ja rekoh: nije sluga veći od gospodara svog. Ako mene izgnaše, i vas će izgnati; ako moju reč održaše, i vašu će održati.
    Ali sve će vam ovo činiti za ime moje, jer ne poznaju Onog koji me posla.


    Tako da ja tu ne vidim nikakve osnove da ima da se opravdaju one tvrdnje u Nikejski dekret.

  5. #80
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Imaš sina. Ko je "veći" od vas dvojice?
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  6. #81
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pročitati knjigu od Bard D. Ehrmana, koju možete pronaći u pdf formatu a koja se zove: "Isus to nije rekao".
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  7. #82
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Vječni život nema nikakve sličnosti sa ovim koji mi vodimo na zamlju. Smiješna je i uporedba. Čovjek je prevashodno duhovno biće, i kao takav nikad ne može zapasti u depresiju jer su čuda koja je Bog stvoirio nepresušna za istraživanja, proučavanja koja moraju čovjeka ispunit srećom i oduševljenjem.
    A ti posmatraš nebesko carstvo iz ugla sebičnog, maloumnog, MONSTRUMČIĆA koji ne zna što će od sebe jer mu je svaki grijeh dopušten.......pa naravno da slijedi depresija i......konačno ludilo.
    Nije ni cudo sto si se toliko nalupetao kad pises komentare u pola 4 ujutru, odmori malo covece, kad te Bog primi u svoje carstvo vise neces morati da spavas. A koliko se grcevito boris protiv monstruma, udarajuci po junackoj tastaturi ima Bog licno da te nagradi sa bar 100 milijardi godina da piljis direktno u njega kada ga vec toliko obozavas. Ma moze i 200 milijardi, sta je to u odnosu na citavu vecnost, sitnica.

  8. #83
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    neznam Severnjak, ali se nebi slozio sa tobom. Ja sam se iznenadio koliko je jasan bio.

    Pise u otkrovenjju, da tamo ljudi nece imat sudije medju sobom... zamisli ti to! da ce ljudi sve medju sobom da resavaju nece im trebat treci da im presudjuje...

    Zamisli ti takvo drustvo?

    Dje ce ljudi bit takvi karakteri, najiskreniji prijatelji jedni drugima.

  9. #84
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Pročitati knjigu od Bard D. Ehrmana, koju možete pronaći u pdf formatu a koja se zove: "Isus to nije rekao".
    Jel isus reka da je jednorodni?

    Da je on jedini? Mimo svih ljudi?

    Jel vika "Ovako cete se moliti meni i mome Ocu..."

    Il sto drugo?

    Od 1800 vladika po Rimskome carstvu svega 250-300 se odlucilo svratit kod cara Konstantina na kavu... a i to je sumnjiva brojka jer su svi "reporteri" bili prisutni a svi su dali drugacije brojke.

    I oni su odlucili da je Isus Bog, rodjen a ne stvoren i da je jedan od trojice koji se jednako postuju.

    Zamisli ti to!

    A sto mislis ti Mabus-e jesu li oni dofacali knjige? koju prodaju?

    I zamisli ti toliko godina podrzavanje toga traje samo da bi sebi dali neki legitimitet i kontinuitet, pa makar bio i grijeh - laz na Boga.

    Srecom Mabuse, niko zivi da ga ja sretoh ne znavase ovo na pamet bez prvu recenicu.

    Dobro za njih, a i sto danas zivimo... da smo nekad ovako pricali glave bi nam lecele jer su se usudile da misle same sobom.

  10. #85
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Kad odeš u Raj i saznaš da je tvoja majka, otac, brat, sestra, žena i/ili dijete u Paklu da li će ti to i dalje biti Raj ?
    Pakao ne postoji, i neće postojati. Vazda si ti postavljao dobra pitanja! I to je dobar znak da postoje ogromne šanse (ako već i nisi )da i ti prihvatiš Isusa. Znaš.......mnogi ljudi Ga prihvate a i ne znajući to. To nije pitanje nekog naročitog trenutka, taj "proces" se prilično dugo odvija, tako da čovjek ni ne primijeti kad je prešao na stranu Spasitelja. A ti tvojim "sarkazmom" upravo otkrivaš svoj potencijal.
    Svako ko ne bude na obnovljenoj zemlji, biće s pravom isključen iz spasenja. Naše je da informišemo, a Svetoga Duha je posao da obraća (čitaj-OSVJEDOČAVA ) ljude. Oni ljudi koji sebi ne postavljaju pitanja.....NIKAD neće ni dobit odgovore.

  11. #86
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Nije ni cudo sto si se toliko nalupetao kad pises komentare u pola 4 ujutru, odmori malo covece, kad te Bog primi u svoje carstvo vise neces morati da spavas. A koliko se grcevito boris protiv monstruma, udarajuci po junackoj tastaturi ima Bog licno da te nagradi sa bar 100 milijardi godina da piljis direktno u njega kada ga vec toliko obozavas. Ma moze i 200 milijardi, sta je to u odnosu na citavu vecnost, sitnica.
    Što se ti pronađe uvrijeđenim??? Nisam mislio na tebe lično, već na ljude o kojima si i ti pisao. I to jeste fakat. Debilčići ili monstrumčići, ili "face"....svejedno je to Isti koš! E sad, što živi(mo) u paklu a ne prepoznaješ ga.....to je tvoj problem.
    Inače kad je kod tebe pola tri ujtro, kod mene je pola jedanaest

  12. #87
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Pročitati knjigu od Bard D. Ehrmana, koju možete pronaći u pdf formatu a koja se zove: "Isus to nije rekao".
    Interesantna knjiga, jednostavna, pitka, lako razumljiva... Evo bas citam, do 50-te sam nedje.
    P. S. Da je autor rastao u pravoslavlju ne bi morao onoliko da se muci da sazna pravu istinu 😜

    Sent from my SM-T560 using Cafe Del Montenegro mobile app

  13. #88
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by djuza23 View Post
    Interesantna knjiga, jednostavna, pitka, lako razumljiva... Evo bas citam, do 50-te sam nedje.
    P. S. Da je autor rastao u pravoslavlju ne bi morao onoliko da se muci da sazna pravu istinu 

    Sent from my SM-T560 using Cafe Del Montenegro mobile app
    Aoo, povlačim riječ... ja sam poslije uvoda očekivao potpuno drugačiji ishod, a ovaj je od "hrišćanina" postao antihrist! :tears_of_joy:
    I ovaj traži dlaku u jajetu. :tears_of_joy: A ne znam ni šta sam očekivao od jednog protestanta, još i američkog irate:
    Nađoj jedan dobar osvrt na ove i slične pojave:

    "А такво поуздање имамо у Бога кроз Христа, не да смо способни сами од себе што помислити, него је наша способност од Бога, који нас и учини способним да будемо служитељи Новога Завјета, не слова него Духа; јер слово убија, а Дух оживљује."

    (2. Кор 3,4-6)

  14. #89
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Svaka cast koju zasluzuje Pavlu, ali je Isus rekao:

    Opominjite se rijeci koje vam ja rekoh: nije sluga veći od gospodara niti poslanik od onoga koji ga posla.


    Kako moze to iko preinaciti?

    nemoze to preinaciti ni Pavle, ni Konstantin pa ni njih 318 koliko li...

  15. #90
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nije veći ali je jednak. Ako se neko sam gradi većim to je gordost, uzročnik pada prvog među anđelima.

    "Čašću činite jedni druge većim od sebe"
    Rimljanima, 12.10

    "Ali među vama da ne bude tako; nego koji hoće da bude među vama veliki, neka vam služi:I koji hoće među vama da bude prvi, neka bude svima sluga.
    Jer Sin Čovječiji nije došao da mu služe nego da služi, i da dade život svoj u otkup za mnoge."
    Marko 10:43-45

    I ne budi naporan više, nego pročitaj to što predlažeš drugima.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  16. #91
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    ma da je jednak bili rekao isus ovo?

    dotrči netko, klekne preda nj pa ga upita: "Učitelju dobri, što mi je činiti da baštinim život vječni?
    Isus mu reče: "Što me zoveš dobrim? Nitko nije dobar doli Bog jedini!

    Jel jednak govori ovako, zar nebi rekao jes, dobro me zoves dobrim i ja sam ko Bog dobar jednako?

    Ili kad ga pita majka i sinovi, sto joj ne odgovori, ja to ka Amfilohije dajem tikete ko moze pored mene stati, a nije to on rekao no:

    A on će joj: "Što želiš?" Kaže mu: "Reci da ova moja dva sina u tvome kraljevstvu sjednu uza te, jedan tebi zdesna, drugi slijeva."
    Isus odgovori: "Ne znate što ištete. Možete li piti čašu koju ću ja piti?" Kažu mu: "Možemo!" A on im reče: "Čašu ćete moju doduše piti, ali sjesti meni zdesna ili slijeva - to nisam ja vlastan dati, to je onih kojima je pripravio moj Otac."

  17. #92
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ti prosto nećeš da čuješ što ti se govori, samo tražiš argumente da budeš u pravu. Tako se ne razmišlja.
    Postavio sam ti pitanje, imaš sina ko bi bio "veći" od vas dvojice? Imaš oca, ko je veći od vas dvojice? To je koncept ljubavi.
    Evo sam ti postavio citat u kojem se vidi zašto se ne gradi većim i koja je njegova misija. A to što odgovara ljudima koji ga pitaju odgovara prema njihovoj vjeri da prime istinu. Kao što tebi ne ide u glavu da je Hristos Bog tako mu i oni ne vjeruju, i zato im on ukazuje na Oca. Jer ako smo svi djeca Božija Hristos kao dobar sin ukazuje na Oca a ne na sebe kao Boga. Time postaje jasno da on zna Boga i da je sam Bog, prema ranije rečenome. Da bi dobio 4 moraš sabrat dva i dva.

    8Reče mu Filip: Gospode, pokaži nam Oca, i biće nam dosta.
    9Isus mu reče: Toliko sam vremena s vama i nisi me poznao, Filipe? Ko je vidio mene, vidio je Oca; pa kako ti govoriš: Pokaži nam Oca?
    Jovan 14
    27Zatim reče Tomi: Pruži prst svoj amo i vidi ruke moje; i pruži ruku svoju i metni u rebra moja, i ne budi nevjeran nego vjeran.
    28I odgovori Toma i reče mu: Gospod moj i Bog moj!
    29Reče mu Isus: Zato što si me vidio, povjerovao si; blaženi koji ne vidješe a vjerovaše.
    Jovan 20
    16
    I zaista velika je tajna pobožnosti: Bog se javi u tijelu, opravda se u Duhu, pokaza se anđelima, propovjedi se neznabošcima, vjerova se u svijetu, vaznese se u slavi.
    Timoteju prva, 3
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  18. #93
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Pravoslavlje je nužnost, ili stvar dogovora.




  19. #94
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Pravoslavlje je samo lokalni naziv za ortodoksnu verziju hrišćanstva.

    Imala je ranije tema o razlikama između osnovne dvije varijante hrišćanstva "Pravoslavlja" i "Katolicizma".
    Prije 1054 te dvije varijante su slijedile istu dogmu a onda su se razdvojile.

    Evo nekoliko razlika ....
    U pravoslavlju smatraju da sveštenici i svi vjernici u crkvi trebaju da su okrenuti prema istoku (Jerusalimu)
    U katolicizmu sveštenik treba da je okrenut prema istoku (Jerusalimu) a vjernici prema njemu . Ovo utiče na to da li je ulaz u crkvu na istoku ili zapadu.

    U katolizizmu ikone se slikaju se realnom ("normalnom") perspektivom
    U pravoslavlju se slikaju po određenim pravilima po kojima je prespektiva narušena (Slično kao kod slikarskog pokreta "Kubizam"). Sve je to posljedica nekog filozofskog principa da stvari treba "gledati iznutra" :-)

    1490- i neke na inicijativu pape Grgura je uveden novi i precizniji (Gregorijanski) kalendar koji mi danas koristimo
    Katolička crkva i Grčka pravoslavna crkva su to prihvatili a Srpska i Ruska nijesu
    Tako da se praznici naprimjer Božić, Nova godina ... razlikuju na grešku od 14 dana u ove dvije verzije

    Imaju još razlike oko Petra i Pavla što se tiče prava imenovanja sveštenika

    ...
    Mislim da je suštinska razlika oko mogućnsoti proizilaženja Svetog duha od strane Hrista, jedni tvrde da može drugi da može samo od Oca.

    Mada , ipak je ovo stvar kodifikovanja dogme koja se nekako volšebno raširila upravo u granicama istočnog i zapadnog carstva i njihovog uticaja, a i poželjno je da se razlikuju (onako na prvu loptu).

    Pravoslavne babe su nosile crne marame, muslimanske bijele, katoličke šarene (nisam siguran)...inrteresatno jeste da su motke i ostalo oružje bilo veoma slično.
    Last edited by gaul; 14-02-17 at 19:36.

  20. #95
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Ti prosto nećeš da čuješ što ti se govori, samo tražiš argumente da budeš u pravu. Tako se ne razmišlja.
    Postavio sam ti pitanje, imaš sina ko bi bio "veći" od vas dvojice? Imaš oca, ko je veći od vas dvojice? To je koncept ljubavi.
    Evo sam ti postavio citat u kojem se vidi zašto se ne gradi većim i koja je njegova misija. A to što odgovara ljudima koji ga pitaju odgovara prema njihovoj vjeri da prime istinu. Kao što tebi ne ide u glavu da je Hristos Bog tako mu i oni ne vjeruju, i zato im on ukazuje na Oca. Jer ako smo svi djeca Božija Hristos kao dobar sin ukazuje na Oca a ne na sebe kao Boga. Time postaje jasno da on zna Boga i da je sam Bog, prema ranije rečenome. Da bi dobio 4 moraš sabrat dva i dva.
    Primjetio sam ja da si ti jako brz na zakljucak, dovoljna ti je mala predpostavka da pohitas na jedan. Cekaj da vidim sto je to zapravo isus rekao u potpunosti i ne mjerimo to olako sa par rijeci nevjernog Tome.


    Jovan 14,9 Isus mu reče: toliko sam vrijeme s vama i nijesi me poznao, Filipe? koji vidje mene, vidje oca; pa kako ti govoriš: pokaži nam oca?
    Jovan 14,10 Zar ne vjeruješ da sam ja u ocu i otac u meni? Riječi koje vam ja govorim ne govorim od sebe; nego otac koji stoji u meni on tvori djela.
    Jovan 14,11 Vjerujte meni da sam ja u ocu i otac u meni; ako li meni ne vjerujete, vjerujte mi po tijem djelima.
    Znaci odje Isus govori da je Bog u njemu i on u Bogu, i zato je on to rekao a ne zato sto je isus Bog.

    A kad su ga progonili i optuzivali da se gradio Bogom, isus im pdgovori:

    Jovan 10,32 Isus im odgovori: mnoga vam dobra djela javih od oca svojega; za koje od onijeh djela bacate kamenje na me?
    Jovan 10,33 Odgovoriše mu Jevreji govoreći: za dobro djelo ne bacamo kamenje na te, nego za hulu na Boga, što ti, čovjek budući, gradiš se Bog.
    Jovan 10,34 Isus im odgovori: ne stoji li napisano u zakonu vašemu: ja rekoh: bogovi ste?
    Jovan 10,35 Ako one nazva bogovima kojima riječ Božija bi upucena, i pismo se ne može pokvariti;
    Jovan 10,36 Kako vi govorite onome kojega otac posveti i posla na svijet: hulu na Boga govoriš, što rekoh: ja sam sin Božij?
    Jovan 10,37 Ako ne tvorim djela oca svojega ne vjerujte mi.
    Jovan 10,38 Ako li tvorim, ako meni i ne vjerujete, djelima mojima vjerujte, da poznate i vjerujete da je otac u meni i ja u njemu.
    Ode ti Ulix i ona prica o jedinorodnom u vjetar... cus ti veli bogovi su svi oni koima je rijec upucena. Jel sinovi Boziji kako intepretira to odje Isus.

    Eto ti ga sad na, nit je Isus rekao da je Bog, no Bog je u njemu, nit je rekao da je jedini sin Boziji no je svima govorio koji ga slusaju da je on sin covjeciji i da je njegov i nas otac Jedan Bog.

    On nije govorio da je on jednak Bogu, no naprotiv - da nije niko jednak Bogu.

  21. #96
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne, nepopravljiv si stvarno. Dobro je rečeno, zatvoriše uši da ne čuju i oči da ne vide, bješe li tako...?

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    nit je rekao da je jedini sin Boziji no je svima govorio koji ga slusaju da je on sin covjeciji i da je njegov i nas otac Jedan Bog.
    On nije govorio da je on jednak Bogu, no naprotiv - da nije niko jednak Bogu.
    a citiraš ovo, i ne vidiš

    36
    Kako vi govorite onome koga Otac posveti i posla na svijet: huliš, zato što rekoh: ja sam Sin Božiji?
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  22. #97
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Vidim ja odlicno, no ne vidis ti Psalm na koji se Isus poziva sebi u odbranu.

    Naime stih iz zakona:" Ja vam rekoh bogovi ste, sinovi Svevisnjega svi".

  23. #98
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    To nije njegova odbrana no nas poziva na naše prevashodstvo. No ti ne vjeruješ ni da je Hristos Bog a kamoli ti.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  24. #99
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    O cemu ti govoris sad?

    U tekstu kaze da su Isusa gadjali kamenjima, i da ih je on pitao sto ga gadju kamenjima, zbog kojeg dobra djela sto im je uradio. A oni su rekli da ga ne gadju zbog dobra djela no zbog toga sto je covjek a gradio se Bogom.

    A Isus je u svoju odbranu rekao da ako je po njihovom Zakonu, naziva Bog one kojima je svoju Rijec uputio bogovima i sinovima Svevisnjeg(Psalm), zasto oni njega osudjuju sto je on rekao da je sin Boziji.


    kapiras sad?

  25. #100
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    E to je već nešto drugo. Kada počneš da sebi postavljaš pitanja onda možeš i da očekuješ odgovore.

    Jevreji su tada živjeli po tradiciji i običajima Staroga Zavjeta u kojem je bilo predskazanje o dolasku Mesije, Izabranog. U knjigama Starog Zavjeta su i Psalmi Davidovi koji je bio i prorok i Car. Svi Psalmi su Bogonadahnuti i poštuju se u rangu Svetog Pisma.
    U Pslamima stoji stih: Ja vam rekoh bogovi ste, sinovi Visnjega svi.
    To jasno govori o naznačenju čovjeka da je svaki čovjek sin Božiji i samim tim je i ravan Bogu. Samo zbog svojih grijehova, zato im je i bilo dato deset zapovijesti, izgubili su svoje božansko naznačenje.
    Kada je došao Mesija, Hristos, Izabrani kako je i prorokovano, ljudi izmijenjeni grijehom ga nijesu prepoznali.
    Drugim riječima ono što smo mi u stvari smo toliko izobličili i izdeformisali da kada je došao naš, kako nas on naziva je li, prijatelj, brat mi ga nijesmo prepoznali.

    Poenta ovog događaja jeste, ako ih Zakon, Pismo koje oni poštuju naziva, njih Sinovima Božijim, zašto hoće da ga kamenuju kad on kaže da je Sin Božiji.
    A njegova djela govore više od riječi, zato i pita za koje djelo me kamenujete.

    Suština Jevanđelja ili radosne vijesti jeste upravo to, da se Bog izmirio sa ljudima time što je poslao Hristosa i opet nas učinio ravnim sebi. Naravno ko povjeruje u to. Ko ne, dovoljno je samim tim kažnjen.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

Page 4 of 19 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 03-05-05, 11:34
  2. Katolicanstvo i pravoslavlje
    By Bonja the Zmaj in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-05, 14:59
  3. Sveti Sava okuplja celo pravoslavlje
    By veliki majstor in forum Politika generalno
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-04, 21:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •