Page 19 of 19 FirstFirst ... 91516171819
Results 451 to 466 of 466

Thread: Pravoslavlje

  1. #451
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default


    Sve je vise onih koji ovako sa mnogo safre i patetike provode ovaj dan. Zabrinjavajuće.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. #452
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Sto je to pravoslavlje?

    Tokom godina nisam uspio da usaglasim svoje poimanje toga termina sa drugim ljudima. Zbog toga sam pitao mnoge ljude ali koji mi nisu mogli dat odgovor koji bih jasno razumio. Tako sam ostao na to moje neko idejno razumijevanje te dvije rijeci: pravo i slaviti.
    pravo-slavlje, ortho-dox
    tebe zanima sta je doks, odnosno doksologija, pa evo da citiram:

    Doksologija je kratki hvalospjev koji veliča Boga i koji se svakodnevno koristi u liturgiji.
    znaci, mi pravoslavni smo liturgijski pravi/ispravni, pravilno slavimo Boga na liturgiji, a to moze implicirati da drugi nisu, tj. da ne slave pravilno [sto je diskutabilno, ja samo iznosim logicko shvatanje]
    Last edited by antivakser; 29-01-23 at 01:52. Reason: typos

  3. #453
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,540
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    E neka si ti odgovorio banovanom liku na post iz 2017. godine. Fantastican nekro post! Samo da si ti meni ziv i zdrav.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  4. #454
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,516
    Thanks Thanks Given 
    1,922
    Thanks Thanks Received 
    2,505
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    Mene je Ego bio skroz zanimljiv lik. Snima li jos za yt?
    Tu es mon héro!

  5. #455
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by antivakser View Post
    pravo-slavlje, ortho-dox
    tebe zanima sta je doks, odnosno doksologija, pa evo da citiram:



    znaci, mi pravoslavni smo liturgijski pravi/ispravni, pravilno slavimo Boga na liturgiji, a to moze implicirati da drugi nisu, tj. da ne slave pravilno [sto je diskutabilno, ja samo iznosim logicko shvatanje]
    Da, sve se vrti oko grckih rijeci, ali "ortho" / tacno - pravo/ jeste zanimljivo ako se pitamo oko porijekla naziva i imenitelja pravoslavne religije. Nemam to saznanje.
    Od drugog dela drugog veka nove ere, pojam "katoličko" počinje da nosi i značenje "pravoslavno", kao "ne-jeretičko", pošto su katolici (dakle, i na istoku i na zapadu, jer tada je Crkva bila jedinstvena) tvrdili da uče punu istinu i da predstavljaju čitavu Crkvu, dok je "jeres" prenaglašavala samo jedan vid istine.

    380. godine imperator Teodosije I je ograničio upotrebu pojma "katolički hrišćanin" samo na sledbenike pape Damasija I i patrijarha Petra Aleksandrijskog.

    Danas se Crkva na Istoku definiše u odnosu prema nečem drugom, dakle, Pravoslavna crkva, kao institucija koja slavi nešto ispravno u odnosu na one koji ne slave ispravno, dok je na Zapadu preživeo pojam "katolička" kao odlučujući, možda ponajviše (premda ostavljamo prostor da grešimo) zbog insistiranja Rima na papskom prvenstvu među hrišćanskim patrijarsima.

    (L. B.)
    Tekst iz 2014. Telegraf.
    Ali ni ovdje nema nekih bitnijih info, a najmanje odgovora, otkud taj naziv, ko je odlucio, imenovao ili utemeljio taj naziv.
    Zasto?
    Ortodoksnost se spominje i u drugim religijama koje nemaju veze sa Hriscanstvom.
    Sve mi se cini da neko ima razlog i interese zasto takvi podaci nijesu dostupni " stadu". Zasto li je tako?
    Ego je uvijek sa razmisljanjem, djelima i pitanjima bar deset godina ispred vecine.
    Last edited by LadyHawk; 30-01-23 at 21:59.

  6. The Following User Says Thank You to LadyHawk For This Useful Post:

    NSX

  7. #456
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Pravoslavlje


    Eo me na stairways to heaven Hram svetog save. Dobih neplanirano 90min vodica do vrha gdje sam imao prilike da ponesto saznam o istorijatu hrama i projekta od 1935g. Imao prilike da sa svestenikom koji me pratio malo pricamo o simbolici. Lik je bio zaduzen za medjureligijsku saradnju spc. Saznao da batalim preporucivanje Filokalije pocetnicima, da ukrstene kosti sa lobanjom ne samo da oznacavaju brdo Golgotu vec i da simbolizuju praoca Adama po hriscanskoj doktrini… i tako… Ponovo mi naglasili kako su netolerantni prema drugim religijama


    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 04-02-23 at 15:04.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  8. #457
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    CG
    Posts
    776
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    48
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    A u neposrednoj blizini su bolnice(klinike KCS), koje se bukvalno raspadaju.

  9. #458
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,362
    Thanks Thanks Given 
    2,456
    Thanks Thanks Received 
    2,329
    Thanked in
    1,331 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by suponik View Post
    A u neposrednoj blizini su bolnice(klinike KCS), koje se bukvalno raspadaju.
    bolje se u taj raspad lijeciti no u kodru , jesi li razmisljao o tome a plus duhovna moc.je oko tebe

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  10. #459
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Pa, o samoj reči. "Katolik" dolazi od grčke reči "katholikismos", koja se u našoj verziji Simbola vere prevodi kao "sabornost".

    Pošto sa izuzetkom tzv. filiokvea - rimskog dodatka koji kaže da Sveti Duh ishodi i iz Oca i iz Sina a ne samo iz Oca - nema nijednog drugog spora oko ovog dokumenta, ključni paragraf vezan za ovu tematiku na srpskom jeziku glasi: (verujem) "u jednu, svetu, sabornu i apostolsku crkvu", na latinskom "Et unam, sanctam, catholicam et apostolicam Ecclesiam", a na grčkom: "Εἰς μίαν, ἁγίαν, καθολικὴν καὶ ἀποστολικὴν ἐκκλησίαν".
    Dakle, Saborna crkva je Katolicka po pojmu, otud su Ekumenisti tj. ti koji su iz Pravoslavne Crkve / institucije/i kojih nije malo, zaduzeni za medjureligijsku saradnju tj ujedinjenje religija pod Papom jako svjesni sto propagiraju, jer je vec odluceno / potpisano uAstani Kazakstanu prosle godine/ . Zanimljiv je sam anagram imena grada.
    Sve to je vec finansijska igra interesa.
    Zato Saborne Crkve nemaju pecat skromnosti tj. pravoslavne duhovnosti, oltarne karakteristike i ikonografiju vec suvu predstavu materijalnog izobilja i materijalnog bogastva, sto zbunjuje vjerujuci narod u njihovoj neobavijestenosti.
    Last edited by LadyHawk; 05-02-23 at 10:54.

  11. #460
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Желим свима пуно среће и здравља уз Молитву Туманским чудотворцима, светом Зосиму и Јакову.

    Преподобни и богоносни оци наши Зосиме и Јакове, животом својим на земљи посведочили сте Христа. Одричући се од привремених блага, наследили сте вечна. Тајном богомислија освештали сте себе. Слободом својом изабрали сте Царство Божије, ради кога претрпесте све недаће живота. Стекавши смелост, као пријатељ Господњи и сажитељи светих у Рају, и нас недостојне спомените, да у дану вечног суда, са последњима обретемо милост Божију. И у време земнога бивствовања нашег, научите нас примером светим, како да правилно исповедамо истинитога Бога и живимо како је угодно у Њему, славећи га у Тројици, Оца и Сина и Светога Духа, сада и увек и у векове векова. Амин.

    https://verskikalendar.com/manastir-...dravlje-tekst/

  12. #461
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    https://www.bastabalkana.com/2017/08...-cina-u-crkvi/
    Uloga 40 Svetih Liturgija: Smisao svakog trenutka tog uzvišenog čina u crkvi


    U svim pravoslavnim crkvama Prečiste Tajne Stoje na Svetom Prestolu. Ako se ne klanjaš Crkvi, ne klanjaš se Hristu!
    Zanimljivo. Meni je cudno zasto " tajne"?
    Rituali? Mora tako ili nikako?
    Zasto Pravoslavna Crkva smatra losim bilo kakvo " gatanje, mantre, molitve, vracanje" i slicno, a?
    Koliko znamo rituali i obredi su karakteristika nevjerovatno sujevjernog " elitnog" svijeta na zapadu, i kompletno su u tom filmu vracanja, bajanja, sujevjerja da bi bili " uspjesni" u materijalnom svijetu/ sva tajna drustva od univerziteta pa nadalje/, mada ni obican narod ne zaostaje u slicnim aktivnostima, pa bila i samoodbrana u pitanju.
    Znaci li to da svi oni znaju nesto sto mi obican narod ne znamo? Mozda me zato cudi rijec " tajna" gdje je iskrenost vrhunski domet Hriscanstva?

  13. #462
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    E neka si ti odgovorio banovanom liku na post iz 2017. godine. Fantastican nekro post! Samo da si ti meni ziv i zdrav.
    bice da sam ja krivac, a sta je problem? i opet sam sam nagrnuo da ODGVOVORIM, JER SAM zABORAVAN, izvinjavam se , srednjih sam godina prek0 50
    Last edited by antivakser; 21-05-23 at 02:52.

  14. #463
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Pravoslavlje

    Quote Originally Posted by LadyHawk View Post

    Zasto Pravoslavna Crkva smatra losim bilo kakvo " gatanje, mantre, molitve, vracanje" i slicno, a?…
    Mantranje si greskom ubacila. Ostatak je tu tecimo sa pravom. Da li ti se nekad desilo da si se obratila gatačima i osjetila da si nekog izdala? Tako se Petar osjecao kad se odrekao Hrista. Zato crkva brani to.

    Naravno nije problem samo gatanje vec obraćanje nekome koga smatras van Božije jurisdikcije. Naravno takvo nešto ne postoji. Uglavnom ako se obratis gatarama i ostalima ako si malo senzibilnija svatices prije ili kasnije da si ispravan odgovor znala sve vrijeme. Oni mogu da pogode i promase u zavisnosti od dva faktora. Da li su sarlatani i da li je neko na “putu”. Onaj koji je na “putu” van je vida cak i tako darovitih ljudi i uticaja planeta naravno.

    Crkva to brani sa pravom ali ko shvata ovo gore moze i iz zabave otici da se cudi kako darovitih ljudi ima, sa posebnim sposobnostima. Sve su to Njegova djeca.

    Disclaimer: Termin Bog ne koristim inace al za svrhu ovog posta i slicnih moram rad konverzacije.


    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 21-05-23 at 11:50.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  15. #464
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    515
    Thanks Thanks Given 
    166
    Thanks Thanks Received 
    205
    Thanked in
    160 Posts

    Default

    Starac Sofronije

    "The way of the fathers requires firm faith and long patience", whereas our contemporaries want to seize every spiritual gift, including even direct contemplation of the Absolute God, by force and speedily, and will often draw a parallel between prayer in the Name of Jesus and yoga or transcendental meditation and the like. I must stress the danger of such errors-the danger of looking upon prayer as one of the simplest and easiest 'technical' means leading to immediate unity with God. It is imperative to draw a very definite line between the Jesus Prayer and every other ascetic theory. He is deluded who endeavors to divest himself mentally of all that is transitory and relative in order to cross some invisible threshold, to realize his eternal origin, his identity with the Source of all that exists; in order to return and merge with Him, the Nameless transpersonal Absolute. Such exercises have enabled many to rise to supra-rational contemplation of being; to experience a certain mystical trepidation; to know the state of silence of the mind, when mind goes beyond the boundaries of time and space. In such-like states man may feel the peacefulness of being withdrawn from the continually changing phenomena of the visible world; may even have a certain experience of eternity. But the God of Truth, the Living God, is not in all this. It is man's own beauty, created in the image of God, that is contemplated and seen as Divinity, whereas he himself still continues within the confines of his creatureliness. This is a vastly important concern. The tragedy of the matter lies in the fact that man sees a mirage which, in his longing for eternal life, he mistakes for a genuine oasis. This impersonal form of ascetics leads finally to an assertion of divine principle in the very nature of man. Man is then drawn to the idea of self-deification-the cause of the original fall. The man who is blinded by the imaginary majesty of what he contemplates has in fact set his foot on the path to self-destruction. He has discarded the revelation of a Personal God. He finds the principle of the Person-Hypostasis a limiting one, unworthy of the Absolute. He tries to strip himself of like limitations and return to the state which he imagines has belonged to him since before his coming into this world. This movement into the depths of his own being is nothing else but attraction towards the non-being from which we were called by the will of the Creator.

  16. #465
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Jedna knjiga o tome @nicky

    TRI GURUA, JEDAN MLADIĆ I STARAC PAJSIJE – Dionisije Farasiotis

    “U vreme eskalacije različitih oblika nehrišćanske religioznosti, koji se nude savremenom čoveku kroz meditaciju, jogu, dečiju jogu, jogu za trudnice, proricanje budućnosti, belu i crnu magiju, vidovitost i kvazi prozorljivost, spiritualizam… sve popločano dobrim namerama koje znamo kuda vode, autor nam iskreno deli svoje iskustvo nadajući se da ćemo se naučiti na tuđim greškama, dok još nije kasno da isplivamo iz mulja u koji smo upali svojim pogrešnim izborima.”

    Koga zanima. Uvod je ostriji od recenog u knjizi. Ali tolerantniji stav od ovog gore oca Sofronija. U smislu “svjetlost” nisam nasao vamo al sam nasao u pravoslavlju. I to je ok.


    Sent आत्मन:
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  18. #466
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    515
    Thanks Thanks Given 
    166
    Thanks Thanks Received 
    205
    Thanked in
    160 Posts

    Default

    Procitao sam je negdje i svidjela mi se. Pomislio sam prvo da ovaj lik stoji iza pseudonima, ali ne slaze se ipak


Page 19 of 19 FirstFirst ... 91516171819

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 03-05-05, 12:34
  2. Katolicanstvo i pravoslavlje
    By Bonja the Zmaj in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-05, 15:59
  3. Sveti Sava okuplja celo pravoslavlje
    By veliki majstor in forum Politika generalno
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-04, 22:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •