Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 86

Thread: Simbolizam

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default Simbolizam

    Kako se svijet iz dana u dan sad mijenja svjetlosnom brzinom, razmišljam pomalo o simbolima. Znate, svuda sad iskaču neki simboli, petokrake, kukasti krstovi, srp i čekić, krst, mjesec i petokraka, Solomonov Pečat, Davidova zvijezda, zastave ove one, svuda je i neki okultni simbolizam, od Pentagrama satanista do različitih religija i kultova. Dan Brown je zasnovao cijelu svoju knjizevnost na simbolizmu, odnosno jurnjavi oko nekakvih simbola masonerije i ostalog. Pa da počnemo sa tim najprepoznatljivijim simbolom koji je obiljezio cijelu savremenu epohu. A to je, barem za mene, svakako novčanica od 1 dolara.

    Novus Ordo Seculorum

    Novi Svjetski Poredak

    i naravno Piramida sa Svevidećim Okom.




    Svevideće oko, poznato i kao Oko providnosti, simbol je koji se sastoji od oka iz kojeg zrači svjetlost te koje je smješteno unutar trokuta. Neki smatraju da vuče korijene iz Horusovog oka, staroegipatskog simbola iscjeljenja. Simbol kakvog danas prepoznajemo nastao je tek u razdoblju renesanse te je usko povezan s kršćanstvom. U kršćanskoj je simbolici trokut simbol Svetog Trojstva, a oko u sredini predstavlja jedinstvenog Boga koji djeluje kroz tri sile Trojstva. Kako god bilo, simbol je vezan uz nevjerojatno velik broj skupina i pokreta od iluminata preko masona, očeva-osnivača SAD-a, Svjetske banke, luciferijanaca do Novog svjetskog poretka. Najsnažnija asocijacija je vjerojatno ona s masonima, koji ga rabe ako simbol Božjeg sveznanja, ali oni su taj simbol preuzeli tek 1797., znači 15 godina nakon što se pojavila na američkoj novčanici od jednog dolara (gdje simbolizira providnost). U današnje doba taj upečatljiv simbol sve više poprima drugo značenje – povezuje ga se s rastućim nadzorom stanovništva koje provode svjetske elite. Tako je Oko od kršćanskog simbola postalo simbolom orvelijanskog Velikog Brata i zavjere različitih skupina za koje se sumnja da potajno upravljaju našim životima.

    Pošto više nije ni tajna da postoji ta skupina koja upravlja svijetom, šta vi mislite konkretno o simbolici? Zbog čega im je potrebna? Zašto? Šta će im toliki simboli svuda? Koga štuju? Satanu ili Boga ili su ateisti, šta su? Ali, konkretno, zašto je Svevideće Oko toliko prisutno svuda, od muzike do arhitekture? Zato što su oni svuda, sa tim nadzorom ili zato što time odaju počast nekom bogu, Bogu ili sami sebi?

    Moje mišljenje je da Svevidećim Okom prosto potvrđuju svoje vlasništvo nad nečim ili nekim. To je kao pečat... Pa ono i jeste u sklopu Great Seala, pečata Amerike.

    Naravno, piramida je svima znana zašto, 33. stepena Piramide masonerije...

    Mozete nastaviti u threadu o simbolima ko voli.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Samo bik dodao da logo nije isto sto i simbol. Hitler je imao logo svastike.

    Simboli se se koriste tamo gdje rijeci gube značenje. Za razliku od rijeci, simboli ne mogu da sluze kao vodic ka znanju vec samo kao potvrda stecenog znanja. Misticizam se zove samo tako jer ne znamo. Kad saznamo zove se znanje. Mnogo je tih simbola. Npr košnica na nekim masonskim simbolima. Ima na svijetu ista sto bolje odslikava onu “u mnoštvu vidjeti jedno”?

    Tumaciti religijske/masinske simbole je zaludna rabota. Ne kriju masoni nista samo se nesto rijecima ne moze iskazati.


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  3. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Naravno da Logo nije isto što i Simbol, i ne bih rekao da je Swastika bila samo logo

    ali temelj okultnih društava jeste simbolizam, i kroz simbolizam oni ispoljavaju sav svoj set vjerovanja. Masonerija je prepuna simbolizma, mozda si u pravu kad kazes da je uzaludno tumačiti ih, ali barem mozemo doći do nekih zaključaka o porijeklu Simbola i potencijalnom značenju, barem o kakvoj kategoriji simbola je riječ. Za koju svrhu, ne i potpuni smisao...

    Svevideće Oko je svuda, pa evo i kod NVIDIA, koja je baš skoro postala najuspješnija kompanija na berzi zakoračivši u AI tehnologiju sa svojim grafičkim karticama.

    Last edited by Saruman; 31-05-23 at 22:53.

  5. #4
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Hitler je navodno vukao neke okultne korijene iz teozofije i arijevskog okultizma tadašnjeg u Austriji. A i nacisti su kasnije imali ekspedecije u Indiju i Nepal.
    Swastika nije bila samo Logo, ona je bila simbol cijele ideologije, i danas kad se pojavi negdje, svi se zaprepaste, jer simboliše nešto, neku priču, dakle, nije običan logo.

    There is no religion higher than Truth, teozofija.


  6. #5
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,972
    Thanks Thanks Given 
    14,942
    Thanks Thanks Received 
    3,690
    Thanked in
    2,638 Posts

    Default

    Zmija u Medicini i Vuk u Vojsci.

    Ne bi valjalo da je obratno, ali dešava se i to.



    No pasaran!

  7. #6
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    The staff with the snake has long been a symbol of medicine and the medical profession. It originates from the story of Asclepius, who was revered by the ancient Greeks as a god of healing and whose cult involved the use of snakes.

    Mada ja imam neka drugacija razmisljanja o zmiji i stapu u farmaciji. Recimo uticaj Big Pharme je na mnoge bio poguban, taman kao zmija otrovnica. Ko je gledao onu skoro seriju kako je nastao Oxycodone, sve mu je jasno. Da ne govorim o svim tim ljekovima sa hiljadu nuspojava. Pa kakvi su to ljekovi ako ti u uputstvu pise:

    Nuspojava:
    - Iznenadna smrt
    - Dijabetes
    - Migrene
    - Povracanje
    - Osteoporoza
    - Samoubistvo
    ...
    I jos 50 drugih.

    Mati mila...taman zmija je najbolji simbol za farmaciju.

  8. #7
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,972
    Thanks Thanks Given 
    14,942
    Thanks Thanks Received 
    3,690
    Thanked in
    2,638 Posts

    Default

    Ne znam za te filmove ali ima podatak da se iz Crne Gore izvoze ilegalno vrste koje su korisne u farmakologiji i eto takva je ovo zemlja.Narušava se time biološki balans no koga briga."Zmija je zlo" i tako te krilatice.
    A može i jednostavno da se prevede svaki otrov je u određenoj dozi i lijek.

    Odosmo u digresiju mada i nismo jer simbolika je sasvim opravdana.
    No pasaran!

  9. #8
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default



    Neki ljudi smatraju da je zmija kao simbol povezana sa zmijama koje se sreću na Baphometu simbolu, okultnom bogu, kojeg su nekad davno Templari, navodno, donijeli iz Svete Zemlje. Pa su zbog toga izgubili sve. Jer Baphomet im bijaše glavni razlog presude. Danas poznat kao satanistički prikaz, mada nema dokaza da je Baphomet isto što i Satana. Drugi govore da je Baphomet zapravo Muhammed, i da su Templari preuzeli to u dodiru sa islamskom kulturom. Mada sve to zvuči smiješno danas.

    Oni su samo imali puno para koje je kralj Lepi od Francuske ćapio po suđenju.

  10. #9
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default


  11. #10
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default Simbolizam

    D: What is the best way of living?
    M: It differs according as one is a Jnani or ajnani.
    A Jnani does not find anything different or separate from the Self. All are in the Self.
    It is wrong to imagine that there is the world, that there is a body in it and that you dwell in the body.
    If the Truth is known, the universe and what is beyond it will be found to be only in the Self.
    The outlook differs according to the sight of the person. The sight is from the eye.
    The eye must be located somewhere. If you are seeing with the gross eyes you find others gross. If with subtle eyes others appear subtle. If the eye becomes the Self, the Self being infinite, the eye is infinite.
    There is nothing else to see different from the Self.
    - Talks with Sri Ramana Maharshi,

    Svevideće oko.

    I kod masona je isto. Samo su oni to podjelili u stepene i malo drugacije sistematizovali. Zasto je sve to tajna tj. clanstvo i tako to? Koji su njihovi motivi? Znam da neke stvari mogu biti zlouptrebljene za manipulaciju drugima. Ko to uradi i sam je iskliznuo iz šina, a stekao znanja da drugima naudi. Zato je to nekad bila tajna povjerena samo odabranima. Motivi su bili najčistiji usmjereni na evoluciju svijesti kod covjeka. Da li je to i dalje tako? I da jeste, da li bismo to vidjeli kao dobro ili kao lose?


    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 01-06-23 at 18:43.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  12. #11
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Masonerija i Zion Elders, Illuminati nepresušni izvori enigme i zavjere. Ali, tajna između 2 čovjeka ostaje tajna ako je 1 od njih mrtav. Zašto niko posle toliko nije progovorio iz tih društava? Sjetio bi se neko, proradila bi mu neka bubica... Da sve ispriča. Nikad niko, osim nekih već poznatih stvari.


    Pa sve i da ispriča, šta bi to promijenilo? Digli bi revoluciju protiv tajnih društava? Šta? Protesti? Peticije?


    Neko je rekao da sve ovo što se od korone pa na ovamo dešava, da je dio Kabbale. Ja nisam pročitao cijelu Kabbalu. Nisam ni dobar dio. Ima u Kabbali se traži da se Bog ne može uzimati u usta prljav. Moraš stalno prati ruke, i kada ustaneš posle spavanja, odmah oprati ruke, često prati ruke, stalno prati ruke... Jer samo opranih ruku u Kabbali, možeš se obratiti Bogu. Nečiste ruke su infekcija i nisu dostojni Boga.

    Taj dio Kabbale mi je nekako imao veze sa koronom.

  13. #12
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Ko voli o simbolima



    Imam je nedje vamo u biblioteci. Procitao sam dio i previse vremena mi je oduzimala. Jako zahtjevno štivo. Više za studiranje nego da se samo procita.


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  14. #13
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,972
    Thanks Thanks Given 
    14,942
    Thanks Thanks Received 
    3,690
    Thanked in
    2,638 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Ko voli o simbolima



    Imam je nedje vamo u biblioteci. Procitao sam dio i previse vremena mi je oduzimala. Jako zahtjevno štivo. Više za studiranje nego da se samo procita.


    Sent आत्मनः
    Razmišljala sam kako je to (slobodna asocijacija) povezano sa arhetipovima o kojima Jung govori,pa ti potvrdi (ili opovrgni) jer si tu knjigu čitao,jel bi prikladan naslov bio arhetipovi i simboli.
    Recimo ja sam pročitala knjigu od Ivana Nastovića o snovima gdje je više njih "okupio" pa i Junga gdje je ovaj dosta pridavao značaj tom arhetipskom kod čovjeka što je nekako meni neodvojivo i od simbolike.
    No pasaran!

  15. #14
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default Simbolizam

    Mislim da se knjiga zove “arhetipovi i kolektivno nesvjesno” a druga “covjek i njegovi simboli”. Kombinacija bi bila ovo sto si rekla. Arhetipovi mogu biti iskazani preko simbola. Jung je to povezao sa alhemijom. Rastumacio je on to al opet na kraju je ostalo da te svo to znanje, simbolika ne vode bilo kuda ali zato mogu da “potvrde” osobu. ni potvrda nije neophodna bez mozda na pocetku. Posle toga i simboli kao i rijeci su beskorisni jer najblize sto mozemo biti istini je ćutanje i tišina.


    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 03-06-23 at 10:02.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  16. #15
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,972
    Thanks Thanks Given 
    14,942
    Thanks Thanks Received 
    3,690
    Thanked in
    2,638 Posts

    Default

    Jeste čovjek i njegovi simboli a dobila sam je na poklon od jednog prijatelja što je bio opsjednut alhemijom kao temom.U suštini,to je to što si napisao na temu.
    A ova od Nastovića ima više slojeva posmatranja kroz aspekt snova ne samo arhetipski nego sve ukupno uključujući samog pojedinca.Jer ti arhetipski simboli se ne javljaju kod svakog pojedinca identično a da ne govorim o emocijama koje prate sve to.Zato su oni sanovnici glupost obična jer čovjek nije neka mašina sa jednostavnim uputstvom za korišćenje.
    No pasaran!

  17. #16
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default Simbolizam

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Jeste čovjek i njegovi simboli a dobila sam je na poklon od jednog prijatelja što je bio opsjednut alhemijom kao temom.U suštini,to je to što si napisao na temu.
    A ova od Nastovića ima više slojeva posmatranja kroz aspekt snova ne samo arhetipski nego sve ukupno uključujući samog pojedinca.Jer ti arhetipski simboli se ne javljaju kod svakog pojedinca identično a da ne govorim o emocijama koje prate sve to.Zato su oni sanovnici glupost obična jer čovjek nije neka mašina sa jednostavnim uputstvom za korišćenje.
    Postoje tzv. “važni snovi”. Takvih je jako malo. Ja sam ih sanjao 4 u toku citavog zivota. Ti snovi se tumače. Ovo ostalo su ostaci dana, nekakve potisnute emocije… površinske stvari. Ovi bitni snovi su zapravo arhetipski. Jung mi je dosta pomogao da ih prepoznam i shvatim ali jedan se izdvajao. Sanjao sam ga tri noci zaredom u nastavcima kad sam jedne prilike bio u Sveckoj. Tada je bila zima i tri kristalno cista i suncana dana u nizu sto su rekli nam tamo da ne pamte zimi. Bio je jos jedan san pored ovog triptiha, a koji shvatih kao uputstvo kako da zapravo živim. Ili umrem. Isto je.


    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 03-06-23 at 10:38.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  18. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  19. #17
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,972
    Thanks Thanks Given 
    14,942
    Thanks Thanks Received 
    3,690
    Thanked in
    2,638 Posts

    Default

    @Caesar razumijem.

    Nego nisam ti ja materijal za te stvari jednostavno sam ušla u tematiku zbog nekoga ko mi znači da ne ispadnem kreten barem kod biranja knjiga za poklon ili da mu ne posvetim na tematiku u kafani koju on voli najviše.I tako na temu mislim da je jednorog bio neki od najjačih arhetipskih simbola u toj knjizi.
    Pa sam bila spojila svoj dar za crtanje i to što on voli i mjesec dana se mučila oko slike jednoroga kad je napravio ispraćaj u drugu zemlju.Materijalizam je grozna stvar ako čovjek ne uloži dio sebe u prijateljstvima.

    Evo jednorog sa korice knjige Nastovića.

    No pasaran!

  20. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  21. #18
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default


  22. #19
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    E jel znas Bluemoon da zene ne mogu biti Masoni. Ili ateisti. Hehehe, kakva je to diskriminacija!

  23. #20
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,972
    Thanks Thanks Given 
    14,942
    Thanks Thanks Received 
    3,690
    Thanked in
    2,638 Posts

    Default

    Kako koje.

    To su sve neka bratstva ti masoni i ovi vjernici su nekakva bratstva tako da su mi svi u istu ravan.Muškarci su sve to izmislili žene nisu slobodno.

    Što se mene tiče nek se bratski bratuju i to ako im basta.
    I da mogu ne želim niti me zanima da budem dio svog tog scenarija par ekselansea.
    Jer bi bila podređena a meni to nije baš priroda da se podređavam.Tako da mi je sve to težak bulšit.
    Last edited by Bluemoon; 03-06-23 at 20:16.
    No pasaran!

  24. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  25. #21
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Kako koje.

    To su sve neka bratstva ti masoni i ovi vjernici su nekakva bratstva tako da su mi svi u istu ravan.Muškarci su sve to izmislili žene nisu slobodno.

    Što se mene tiče nek se bratski bratuju i to ako im basta.
    I da mogu ne želim niti me zanima da budem dio svog tog scenarija par ekselansea.
    Jer bi bila podređena a meni to nije baš priroda da se podređavam.Tako da mi je sve to težak bulšit.
    Ja bih sad volio da sam 33. Stepen.

    Ma i segrt ili Vitez Jerusalima, Vitez Sunca, Veliki Inspektor, Master ad Vitam, Princ Kraljevske Tajne...

    A ne 33.

    33. Stepen je bas ono full. Imam osjecaj da bih tu saznao smisao svog postojanja...

    Zidam zidam tvrdo...33. stepen...

  26. #22
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Zene mogu biti Rotarijanci. To mu dodje kao Freemasonry Lite verzija. Rotary ima i u CG svoju granu, valjda. Ali, ja sam za hardkor, slobodno zidarstvo.

    Samo me ne bi primili kad bi procitali sta pisem na forum. Banovali bi me instant.

  27. #23
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default


  28. #24
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default



    Solomonov Hram.

    Jerusalem.

    On ima jako puno veze sa simbolima...ustvari iz njega potiče brdo simbola savremenih. Ne možda iz same konstrukcije, ali svega religijskog ili okultnog što se tada događalo u Jerusalemu. Jel' znate KOLIKO je Jerusalem bio melting pot svega i svačega u doba Isusa recimo. Postojale su hiljade sekti. Ali bukvalno. To je bilo mjesto svakog mogućeg okultizma. Kasnije se to nastavilo i u doba Krstaških ratova.

  29. #25
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default


    Isto ko voli. Ima tu dosta interesantnih stvari.


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  30. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 'One eye' simbolizam u pop kulturi
    By starwalker in forum Sve i svašta
    Replies: 104
    Last Post: 21-03-13, 16:25

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •