Quote Originally Posted by karamazov View Post
Oce li mi ko reci, kako ide to oko prosidbe i vjeridbe...
Treba li prsten kad je zaprosis?
Treba li onda da se ide u famelju i da se trazi njena ruka i sl?
Oko svadbe se ne sjekiram mnogo, imao sam dje da naucim, nego me zanima ovo prije...
A to mi je nesto romanticnije nego sama svadba, foliranje obicno...
Danas ti je to sve sto se ono kaze kako dje i kako kod koga. Najbolje ti je kad ona ne zna sta namjeravas. Obavezno kupis vjerenicki prsten. I onda priredis nesto neuobicajeno, tipa putovanje na neko lijepo mjesto, nedje dje ona nikad nije bila i sl. I u sred te neke najvece romantike, ti ga izvadis (prsten), pitas je zeli li ili hoce li da se uda za tebe, ili ne pitas nista, stavis joj ga (prsten) na prst ili ako nijesi siguran koji prst treba i koja ruka kazes njoj da ga stavi.

Posle kad se ti dogovoris sa njom ides kod njenih roditelja da im ucinis cast i trazis im njenu ruku, ali posto si se vec dogovorio s njom, trazis im blagoslov. Odes sa bracom i i kumom, vele da je obicaj da tu ide neparni broj momaka. Pripremis tu noc gozbu kod tebe ili kod tvojih kuci i kad isprosis mladu ides na gozbu dje je pozvano svo drustvo i bliza ili dalja rodbina, zavisi koliko si spreman da se otvoris.

Dosta ljudi preskace ovu gozbu jer vidis kakvo je vrijeme, nema se para. Ali ja mislim da je to nesto sto vrijedi proslaviti. A dosta ljudi preskace i ovaj odlazak kod roditelja na ovaj nacin, danas su svi moderni i urbani pa su im ti obicaji strani.