Results 1 to 3 of 3

Thread: Dom Revolucije

  1. #1
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default Dom Revolucije

    VERZIJA O PODMETNUTOJ EKSPLOZIJI U MAGACINU MINA KOD NIKŠIĆA DOBIJA POTVRDE

    Ko će da ruši dom revolucije

    Podgorica/Nikšić - Uklanjanje konkurencije za milionski posao na rušenju nikšićkog doma revolucije, za koji će biti potrebne tone dinamita, mogao bi biti povod za diverziju na magacinu eksploziva na Viru - saznaju “Vijesti” u dobro obaviještenim krugovima visokog biznisa.
    Istražitelji sve više sumnjaju da je eksplozija podmetnuta, topi se i vjerovatnoća da je riječ o nemaru, dok grom kao uzrok eksplozije više niko i ne pominje. Niko od nekoliko hiljada stanovnika Vira i okolnih sela kod Nikšića nije čuo grmljavinu u noći strahovite eksplozije skladišta sa oko 80 tona municije za teško naoružanje, pa je ta teoretska mogućnost isključena. Istraga je zato krenula i u drugom smjeru.

    ***

    Adaptacija ili rušenje tog objekta bilo je u predizbornom programu svih deset stranaka koje su se prošle godine takmičile na lokalnim izborima, a administracija gradonačelnika Nebojše Radojičića sve je bliža odluci da se makar dio mamutske betonske nakaze sravni sa zemljom.
    Odbornicima je na sjednici SO 3. jula polučasovnim filmom predstavljen projekat djelimičnog rušenja, djelo mladih arhitekata.
    Za rušenje doma revolucije, u čiju gradnju je od 1976. godine potrošeno preko 20 miliona maraka, potrebno je, prema preliminarnim procjenama stručnjaka, između 8 i 10 miliona eura. Lokalne vlasti su tokom ovog ljeta planirale da raspišu tender za ovaj posao.
    ljudi, ovo je stvarno nevjerovatno...

    znachi, dvije varijante su bile/jesu u opticaju.

    Varijanta 1: Rushenje
    Eliminisat konkurenciju -> ekspolzija -> srushene kuce
    Ugradit se u posao rushenja koji koshta 8-10 miliona eura-> izvor prihoda za partiju/e u lokalnoj samoupravi
    Prodat/Dat tu zemlju nekome da gradi neshto -> ugradit se -> izvor prihoda za partiju/e u lok. samoupravi
    Izdat dozvole za gradnju, platit komunalije i ostale namete -> ugradit se i tu -> izvor prihoda za partiju/e u lokalnoj samoupravi
    na kraju se dobije neshto (niko ne zna shto, naravno), chija upotreba sigurno nece biti proizvodjachka (neka fabrika koja bi otvorila nova radna mjesta) ili kulturna, jer bi bile ulozene prevelike pare za tako neshto...

    Cijena ove varijante je vishestruka: prvo, 8-10 m eura za rushenje su pare iz opshtinske/drzavne kase koje bi se mogle potroshit na neshto mnogo korisnije (ulice, pruga, obnoviti kuce ovim ljudima...). drugo, namjena novo-izgradjenog objekta bi vjerovatno bila shtetna, bilo ekonomski, socijalno ili kulturno.
    Naravno, o tome koliko je rushenje iz nekih ideoloshkih pobuda pogreshno ne treba troshiti rijechi- svidjalo se to nekome ili ne, period 1945-1990 je dio nashe istorije i ne moze biti izbrisan/ublazen/popravljen ako se srushi neka zgrada.

    Ajde sad da vidimo drugu, konstruktivn(ij)u varijantu.

    Privest tu zgradu nekoj namjeni. Ispitat da li su svi temelji i zgrada generalno u dobrom stanju, napravit projekat i latit se posla.
    Iskoristiti tih 8-10 miliona eura (i ako treba dodat neshto malo) i napraviti studenski centar/dom sa teretanom, biopskopskom salom, kantinom, salom za fiskulturu i naravno studenskim smjeshtajem. Ako je to previshe komplikovano, napraviti neke stanove (kakve takve) za ljude koji nemaju rijesheno stambeno pitanje a rade u kljuchnim institucijama (shkole, zdravstvene ustanove), i u sklopu toga otvoriti neki vrtic i kantinu da bi se ti ljudi mogli posvetiti svome poslu od kojeg nam zavisi buducnost. Naravno, ima toliko rjeshenja koja su bolja od rushenja i koja naravno zahtijevaju malo pazljvog i struchnog rada i analiza, samo treba malo zasukati rukave. medjutim, takva rjeshenja sadrze neuporedivo manje 'izvora prihoda za partiju/e u lokalnoj samoupravi', te se stoga i ne moze ochekivati da bi se konstruktivni planovi uopshte mogli chuti iz partijskih redova.

    evo ja ovo napisah mozda i pomalo impulsivno, jer me toliko iznerviralo ovo shto sam prochitao u vijestima danas. mozda ja i nijesam u pravu (poshto ne znam o situaciji ama bash nishta sem ovoga shto sam prochitao), pa bih bash volio da chujem argumente za rushenje, ukoliko ih ima. shto se estetika tiche, taj dom revolucije mozda i nije najljepsha gradjevina, al mislim da je mnogo vaznije da se pochnemo bavit vishe sushtinom a manje formom.

    ostajte mi zdravo i veselo

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Japan
    Posts
    93
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin
    ljudi, ovo je stvarno nevjerovatno...

    znachi, dvije varijante su bile/jesu u opticaju.

    Varijanta 1: Rushenje
    Eliminisat konkurenciju -> ekspolzija -> srushene kuce
    Ugradit se u posao rushenja koji koshta 8-10 miliona eura-> izvor prihoda za partiju/e u lokalnoj samoupravi
    Prodat/Dat tu zemlju nekome da gradi neshto -> ugradit se -> izvor prihoda za partiju/e u lok. samoupravi
    Izdat dozvole za gradnju, platit komunalije i ostale namete -> ugradit se i tu -> izvor prihoda za partiju/e u lokalnoj samoupravi
    na kraju se dobije neshto (niko ne zna shto, naravno), chija upotreba sigurno nece biti proizvodjachka (neka fabrika koja bi otvorila nova radna mjesta) ili kulturna, jer bi bile ulozene prevelike pare za tako neshto...

    Cijena ove varijante je vishestruka: prvo, 8-10 m eura za rushenje su pare iz opshtinske/drzavne kase koje bi se mogle potroshit na neshto mnogo korisnije (ulice, pruga, obnoviti kuce ovim ljudima...). drugo, namjena novo-izgradjenog objekta bi vjerovatno bila shtetna, bilo ekonomski, socijalno ili kulturno.
    Naravno, o tome koliko je rushenje iz nekih ideoloshkih pobuda pogreshno ne treba troshiti rijechi- svidjalo se to nekome ili ne, period 1945-1990 je dio nashe istorije i ne moze biti izbrisan/ublazen/popravljen ako se srushi neka zgrada.

    Ajde sad da vidimo drugu, konstruktivn(ij)u varijantu.

    Privest tu zgradu nekoj namjeni. Ispitat da li su svi temelji i zgrada generalno u dobrom stanju, napravit projekat i latit se posla.
    Iskoristiti tih 8-10 miliona eura (i ako treba dodat neshto malo) i napraviti studenski centar/dom sa teretanom, biopskopskom salom, kantinom, salom za fiskulturu i naravno studenskim smjeshtajem. Ako je to previshe komplikovano, napraviti neke stanove (kakve takve) za ljude koji nemaju rijesheno stambeno pitanje a rade u kljuchnim institucijama (shkole, zdravstvene ustanove), i u sklopu toga otvoriti neki vrtic i kantinu da bi se ti ljudi mogli posvetiti svome poslu od kojeg nam zavisi buducnost. Naravno, ima toliko rjeshenja koja su bolja od rushenja i koja naravno zahtijevaju malo pazljvog i struchnog rada i analiza, samo treba malo zasukati rukave. medjutim, takva rjeshenja sadrze neuporedivo manje 'izvora prihoda za partiju/e u lokalnoj samoupravi', te se stoga i ne moze ochekivati da bi se konstruktivni planovi uopshte mogli chuti iz partijskih redova.

    evo ja ovo napisah mozda i pomalo impulsivno, jer me toliko iznerviralo ovo shto sam prochitao u vijestima danas. mozda ja i nijesam u pravu (poshto ne znam o situaciji ama bash nishta sem ovoga shto sam prochitao), pa bih bash volio da chujem argumente za rushenje, ukoliko ih ima. shto se estetika tiche, taj dom revolucije mozda i nije najljepsha gradjevina, al mislim da je mnogo vaznije da se pochnemo bavit vishe sushtinom a manje formom.

    ostajte mi zdravo i veselo
    Dobro su temu otvorio jer niko nezeli iz Vlasti da prica o tome a Dom se nemoze izbrisati potezom pera.I dok se gradio poznato mi je da je bilo pozemnih voda i kakva je sad situacija nije mi poznato.Ako su dali 20 miliona maraka za taj promasaj i jos treba da daju 10 miliona da ruse tek se vidi kakva je to katastrofa od rasipanja para.Volio bih da vidim koliki je godisnji budzet Opstine Niksic.
    Dosta prenemaganja,prijenimo na trud i rabotu jer ostasmo na sprdnju i sramotu

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    usa
    Posts
    52
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mora se srusuti, nista se ne moze ucinjeti od podzemnih voda, to su alebi morali znati mnogo ranije i nijesu trebali rusiti staru skolu koja je bila u parku.
    lukavost jos nije dokaz pameti,ima glupana pa cak i ludaka koji su izvanredno lukavi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mobilna telefonija u smislu unapredjivanja seksualne revolucije
    By JohnMalkovich in forum Sex i erotika
    Replies: 79
    Last Post: 22-11-05, 15:06
  2. Kemal Pasha Ataturk i korejska rukavica
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-05, 00:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •