Page 18 of 229 FirstFirst ... 81415161718192021222868118 ... LastLast
Results 426 to 450 of 5713

Thread: Trumpova Amerika sa saveznicima & ostatak svijeta

  1. #426
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pg020 View Post
    U gornjoj temi kod Teksasa broj je 38 a kod Ohaja 18 elektora, nikako ne mogu da izmijenim cak ni editovanjem, poceo da mi brljavi kompjuter, umjesto broja 8 stalno mi ubacuje smajlije...

    Stavi razmak izmedju 8 i zagrade.
    TAKUMI

  2. #427
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo cu reci ovo:

    Vidis prijatelju ona tri cobana? Sve dok oni mogu da nadglasaju mene i Sokrata, i onda donose odluke, u demokratiju ne vjerujem! (PLATON)
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  3. #428
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Kako god da se okrene, kad neko pobijedi sa tri miliona manje glasova, to ne može bit pravilno. U ovom slučaju jeste zakonito, ali nije pravilno. Isto bih rekao da je Klintonka pobijedila sa tri miliona manje glasova.

    Elektorski sistem ne valja iz više razloga, ne samo zbog toga što omogućava da se nekome ko je osvojio jedan elektorski glas više u nekoj saveznoj državi automatski pripišu svi glasovi iz te države. Pobjednik uzima sve potpuna je besmislica. Isto tako, ekstremno je loša i činjenica da elektori ne moraju da glasaju onako kako je glasao narod u njihovim državama. To nije njihova zakonska obaveza. Isto tako, poenta uvođenja elektorskog sistema glasanja odavno je prevaziđena, a oni je se drže kao pijani plota. Isto tako, ne valja ni činjenica da je sistem takav da niko van dvije velike partije ne može imat ni najmanje šanse da postane predsjednik. Sistem je daleko od prave demokratije. Isto tako, ne valja ni činjenica da sudije Vrhovnog suda imaju neograničen mandat, tako da sudbina američkih zakona, a samim tim i cijelog državnog uređenja, drastično zavisi od toga koje su sudije postavljene, odnosno da li je popunjavanje mjesta odrađeno za vrijeme republikanskog ili demokratskog predsjednika. Konkretno, mže se desiti da četiri od devet sudija postavi Tramp: jedno mjesto je upražnjeno otkad je umro sudija Scalia (poslije 30 godina uVrhovnom sudu), a troje preostalih sudija već imaju preko 80 godina. Velika šansa je da će ubrzo da odapnu ili da se povuku.

    Doduše, dobar dio demokratija ima problema sa demokratijom.
    Ovo je vec nesto drugo I usao si u pricu o americkom politickom (izbornom) sistemu.

    Prvo ne bih se slozio sa tim da nije pravilno. Kad je po zakonu, onda je pravilno. Mozes tvrditi da nije fer ali pravilno I zakonito jeste.

    Iako nisam pobornik Trampa mora se priznati da je njegova pobjeda regularna.

    Pretpostavljam da postoji precutna saglasnost izmedju Demokrata I Republikanaca o izbornom sistemu. Ovakav sistem (vecinski a ne proporcionalni) odgovara dvopartijskom sistemu I ne omogucava ostalim igracima da udju u trku. Dakle, ko oce da se kandiduje, a da ima bilo kakve sanse za uspjeh, mora ici kroz strukture jedne od dvije partije.

    Amerika je federalna drzava I ovaj sistem je odraz te cinjenice. Kao sto vidis niko ne pravi u Americi veliku frku oko toga.

    Slican sistem je I u GB.
    U pitanju je anglosaksonsko pravo (common law)koje ima svoje autohtone britanske korijene, za razliku od ovog naseg kontinentalnog koje vuce korijene iz rimskog prava I koje se primjenjuje u ostatku Evrope. Kod njih je sudska presuda izvor prava (precedent) a kod nas zakon. I jedan I drugi sistem imaju svojih prednosti I nedostataka.

    Odoh bzv. u sirinu......

    Moze da se prica o lazima u kampanji, izbjegavanju odgovora, konfliktu interesa..... ali pobjeda je cista.

    Ovo oko rednecksa je slicno Slavkovoj prici da nije u redu da glas nepismene babe ima istu tezinu kao doktora nauka.
    Fakat je da to nije fer, ali je ispravno I zakonito, jer kolko god se to nama ne svidja jednako pravo glasa je tekovina borbe za ljudska prava a populizam je posljedica.


    Sent from my EVA-L09 using Cafe Del Montenegro mobile app
    Last edited by kimmi; 30-01-17 at 09:35.

  4. #429
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,799
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    I rekoh da jeste zakonito, ali ako je princip demokratije da svaki glas jednako vrijedi, onda nije ispravno da 63 miliona glasova vrijedi više od 66 miliona. Pravilno jeste u smislu da je u skladu sa zakonom. Zato sam i kritikovao zakon, a nijednom nisam rekao da je Tramp neregularno pobijedio.

    Što se tiče presedana, upravo sam i naveo način na koji Tramp može da ojadi (ili usreći) američki narod na višestruko duži period od eventualnog dvostrukog predsjedničkog mandata. Preko četiri sudije Vrhovnog suda. Oni su ti koji odlučuju o validnosti zakona, pojedinačnih presuda na osnovu postojećih presedana, o validnosti novih presedana i tako dalje.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  5. #430
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Kako mozes da kazes da je pobjeda cista ako CIA tvrdi da su ruski hakeri djelovali na dan izbora?
    TAKUMI

  6. #431
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,799
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Ebi ga, teret dokazivanja je na onome koji nešto tvrdi. Tvrdila je CIA i da Irak ima nuklearno oružje pa trt. Osim toga, Klintonka je priznala izborni rezultat i to je to.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  7. #432
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Priznala prije nego je CIA objavila to. A onda je pocelo prebrojanje glasova u 3 drzave, onda je stopirano.
    TAKUMI

  8. #433
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,799
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Prebrojavanje glasova je zasebna stvar. Hakeri su, navodno, hakovali Klintonke mail-ove i objavljivali ih na internetu. Priča o ruskom hakovanju bila je aktuelna i prije izbora.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  9. #434
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    I rekoh da jeste zakonito, ali ako je princip demokratije da svaki glas jednako vrijedi, onda nije ispravno da 63 miliona glasova vrijedi više od 66 miliona. Pravilno jeste u smislu da je u skladu sa zakonom. Zato sam i kritikovao zakon, a nijednom nisam rekao da je Tramp neregularno pobijedio.
    USA izborni sistem (vecinski a ne proprocionalni) je posljedica
    federalnog uredjenja drzave I uobicajen je za anglosaksonsko pravo.

    Na federalnom nivou drzave su nosioci prava glasa (preko elektora) a ne pojedinci.

    Mozemo do sjutra o tome koliko je fer, ali ima svoje korijene I obrazlozenja.


    Sent from my EVA-L09 using Cafe Del Montenegro mobile app

  10. #435
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,799
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Tačno, i već sam rekao da su ta obrazloženja imala smisla u vrijeme Sjevera i Juga, kad su i donošena. Odavno prestala da budu validna.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  11. #436
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Prebrojavanje glasova je zasebna stvar. Hakeri su, navodno, hakovali Klintonke mail-ove i objavljivali ih na internetu. Priča o ruskom hakovanju bila je aktuelna i prije izbora.


    Ne, ovo za hakovanje na dan izbora je bilo aktuelno posle izbora sto je i logicno jel? A sto je tice mailova to je objavljeno priie pola godine i nema veze sa ovim.
    TAKUMI

  12. #437
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    ako je princip demokratije da svaki glas jednako vrijedi, onda nije ispravno da 63 miliona glasova vrijedi više od 66 miliona.
    Poprilicno sam siguran da (bar) na ovom forumu nisi toliko potencirao nas nefer izborni zakon u pogledu manjinskog cenzusa, koji ti u krajnjem omogucava isto sto i elektorki sistem u USA - sa manje glasova dobijes vecinu u parlamentu. Ne, bogome, nikako nije fer, slazem se. Teke nas manjine jeebu eo vise od dvije decenije po slicnom modelu, pa ne vidjoh ni priblizno ovoliku kuknjavu koliko oko Trampovog trijumfa tamo preko Atlantika. Nasa posla...


  13. #438
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,799
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Iako mislim da manjine treba da budu autentično zastupljene, više bih volio da postoji donja granica ukupnog učešća u stanovništvu koja bi im dala pravo na autentičnu zastupljenost. U prevodu, Hrvati ne bi trebalo da imaju mogućnost da sa 0.7% glasova dobiju mandat, Albanci i Bošnjaci, sa po preko 5% zastupljenosti treba da dobiju tu mogućnost. Da li je pravičan trenutni način na koji se to pravo ostvaruje - ne mislim da jeste. Na kraju krajeva, ako su Mandić i kvarna družina smatrali da je trenutni naziv predmeta crnogorski - srpski, bosanski i hrvatski jezik bio vrijedan njihove podrške za izmjenu Ustava kako bi se usvojilo sadašnji set izbornih zakona, ko sam ja da kritikujem vrlu opoziciju? Ipak su oni protiv dps-a i čine sve da ga smijene, a nisu im u prvom planu identitetska pitanja. Djela im to dokazuju. Not.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  14. #439
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    ko sam ja da kritikujem vrlu opoziciju?
    Ah, geotice, vid kako smo nevjesti i skromni.. Da te podsjetim, niko nije ni trazio od tebe da kritikujes vrlu opoziciju. Zakon je nakaradan, a ko je sve kriv za to, besmisleno je raspravljati. Cinjenica je da treba da se mijenja.. Medjutim, opet se vracam na ovo simpaticno "ko sam ja..", stvaaalno, ko si ti, geotice, da potrosis bar priblizno slova na nas nefer izborni zakon zbog manjina koje nam se ukakise u zivot, ali, buduci da u Americi nikad nije bilo nikog ko je protiv elektorskog sistema i posto tamo nema Meda i Mande, eto NHM ne patise, no sve o tome kako je nefer, nepravicno, neposteno.. Postedi nas licemjerja, molim te.


  15. #440
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,799
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Ako ne kapiraš sarkazam, žalim slučaj. Makar bi ti mogao da skalaš o licemjerju.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  16. #441
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Sarkazam ti je u pm.. bas slikovito objasnjava zasto te toliko vise boli kad manjina pobijedi vecinu u USA, nego kad se kod nas desi isto. Heh, vaazi..


  17. #442
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,799
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Ja ti opet kažem da me apsolutno ne boli što je manjina pobijedila u Americi. Volio bih da mogu da kažem da je to njihova stvar i da me baš briga, ali ti izbori utiču na cijeli svijet. I jednako su očajna oba kandidata bila.

    A rugam se, između ostalih, i tebi, jer si prvi koji mlati kako je bilo ko bolji od ove vlasti i onda podržavaš davanje podrške ljudima koji rade u njenom interesu. Primijeti da nisam rekao da ti lično podržavaš df, da ne bude ja ovo, ja ono.

    Kako god da se okrene, i dalje važi pojmanemamčija izreka da je demokratija očajan sistem, ali je najbolji koji postoji. I u Crnoj Gori sa manjinskim cenzusom i D'Ontovim količnikom, i u Americi sa arhaičnim elektorskim sistemom.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  18. #443
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    A rugam se, između ostalih, i tebi, jer si prvi koji mlati kako je bilo ko bolji od ove vlasti i onda podržavaš davanje podrške ljudima koji rade u njenom interesu..
    Sto god ovo bilo, Sveto, sunce mojeee...


  19. #444
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,799
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Ružo moja, nisi ti tupav da ne razumiješ, samo si bezobrazan.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  20. #445
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    145
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Ja ti opet kažem da me apsolutno ne boli što je manjina pobijedila u Americi. Volio bih da mogu da kažem da je to njihova stvar i da me baš briga, ali ti izbori utiču na cijeli svijet. I jednako su očajna oba kandidata bila.
    Није мањина победила у САД, него већина-Трампови гласачи су углавном белци и они чине већину од 70% бирача.То се понавља стално на председничким изборима , републиканци добију убедљиву већину белаца а демократе већину Афроамериканаца, Хиспаноамериканаца и Азијаца.Оваква расна расподела гласова је углавном водила победи демократског кандидата, јер су гласови мањина били довољни да се надокнади предност републиканаца међу белим гласачима.

    Једном је то морало да резултира победом републиканаца, односно "белог" кандидата, не могу стално да побеђују разни Клинтонови, Обаме и други демократски кандидати, дешава се да победи и Трамп или Буш.

  21. #446
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,799
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Jes, i u Crnoj Gori stalno pobjeđuje opozicija jer imaju podršku većine pravoslavnih glasača...
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  22. #447
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

  23. #448
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Slazem se sa njima.
    TAKUMI

  24. #449
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,623
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Starbucks je smece od kompanije koja na najociglednije nacine pokusava da izbjegava poreske obaveze. A i kafa im je nikakva. Sta se oni javljaju uopste i prosipaju "pamet" kad su odvojeni od realnosti kao i njihova kafa od ukusa.

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Interesantno je koliko se na ovom topiku ignoriše to da su se zapravo i sami republikanci pokajali što su glasali za čika Donalda:
    Ovako: http://www.politicususa.com/2017/01/...l-trump-8.html

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Biće ovo duuge četiri godine
    Ali zabavne.
    Last edited by VanjaTheMan; 30-01-17 at 17:43.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  25. #450
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    To da im je kafa nikakva to ne stoji.
    TAKUMI

Page 18 of 229 FirstFirst ... 81415161718192021222868118 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Nekad bio gaming komp,ostatak
    By bole083 in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 2
    Last Post: 10-12-16, 15:36
  2. Replies: 8
    Last Post: 23-04-14, 10:06
  3. Održiva Ekonomija: O Stvaranju Svijeta I Svijeta Novca
    By loken in forum Politika generalno
    Replies: 1
    Last Post: 30-08-09, 21:36
  4. Amerika
    By N_L in forum CG dijaspora
    Replies: 63
    Last Post: 08-03-08, 23:47
  5. Procjena i prodaja, Barton i ostatak
    By alien in forum Ostali oglasi
    Replies: 19
    Last Post: 12-06-07, 12:10

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •