Results 1 to 4 of 4

Thread: Kako žive podgorički klošari, dobra priča iz današnje Republike

  1. #1
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    405
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Kako žive podgorički klošari, dobra priča iz današnje Republike

    I skitnice su znak da Podgorica ima manire velegrada

    Noć u ''Čečeniji''



    Stigne čovjek, pitaj Boga odakle, u glavni grad, ostane tu da živi neprijavljen, ''izgubi'' dokumenta i dobije status skitnice. – Beskućnicima pogoduje naša klima, a i odnos socijalnih službi prema njima visoko je tolerantan - kaže za Republiku koordinator za odrasle osobe u Centru za socijalni rad Nedim Pepić

    Slično većim evropskim gradovima, samo u manjoj mjeri, i skitnice su jedan od ''znakova pored puta'' da Podgorica dobija manire velegrada, gdje jedan broj ljudi odjednom postaje usamljen i gdje grad ima velike oči koje sve vide, a najmanje čovjeka pojedinca.

    - U Podgoricu me donio ratni vihor sa 60.000 onih njemačkih maraka u džepu. Kupio sam garsonjeru i 90-ih godina prošlog vijeka postao član miljea, popularno nazvanog zelena mafija. Na velikoj pijaci išlo je dobro dok se nijesam posvetio kazinu, pokeru i kladionici. U osvit novog vijeka ostao sam bez garsonjere i bez prebijene pare. Od tada živim od milostinje bivših prijatelja- priča sada beskućnik koji insistira na pokrivenom imenu Pločo.
    Na pitanje gdje je, kako i kada bezbjedno zanoćiti, Pločo priča da je u ovom podneblju vedra noć uvijek prelijepa, a ljudi bezopasni ako nemaš para. Pokazuje prostrano zajedničko dvorište škola ''Milorad Musa Burzan'' i ''Boro Ćetković'' i tu fiksira jedan improvizovan ležaj, uz samu ogradu prema podvožnjaku na Velikoj pijaci.

    - Ja i moje ''kolege'' najčešće koristimo klupe u parkovima, a ponekad i stepeništa javnih ustanova - priča on, dodajući da je u slučaju kiše njegov omiljeni konak u podrumu jedne zgrade na Zabjelu, koju zbog zapuštenosti skitnice nazivaju ''Čečenija''.
    Ako je vjerovati parafrazi jedne doktrine onda su srećni ljudi slični kao jaje jajetu, a skitnice su ''oriđinali''. Jedan od njih Timotije S. priča kako se on snalazi među ovdašnjim ljudima.

    - Po danu najviše boravim na pijacama, neko mi plati da prebacim gajbe sa mjesta na mjesto. Noćim isključivo po selima oko Podgorice. Mnogo je napuštenih starih kamenih kuća okolo, a njihovi vlasnici obično su negdje daleko, u Beogradu, Kanadi, Njemačkoj, Švedskoj ... Popnem se noću na krov, pomjerim nekoliko tigala, stavim tu parče rebrastog lima zbog eventualne kiše, upadam u kuću kroz portelu. Tu živim i ne kradem- priča Timotije.

    Čiji je pištolj

    Vlasnik kuće u kojoj sam nedavno boravio bio je penzionisano vojno lice, a došao je iznenada da glasa na referendumu. U trenutku dok sam čistio njegov trofejni pištolj, koji je bio u ladici stola, on uglavljuje ključ u bravu sa namjerom da uđe u svoju kuću. Hitro sam pokupio djelove oružja i brzinskom brzinom drvenim stubama, koje tu stoje godinama, popeo se na plafon kroz portelu. Prvo što je palo na um posjetiocu sopstvene kuće je bilo da potraži pištolj. Vidjevši da ga nema očito ljut napustio je kuću. Taman kad sam se spustio u prostoriju i vratio pištolj u ladicu, evo ga opet otključava, ovog puta sa policajcem. Ja trk uz drvene stube na plafon i tamo sam čuo ''posjetioca'' kako povišenim glasom reče policajcu - Odavde mi je nestalo moje lično oružje - a odmah potom - Od kuda moj pištolj ponovo ovdje - priča svoj doživljaj Timotije S.

    Ljeti ih je više

    Odnos prema skitnicima, odnosno beskućnicima, u našoj sredini visoko je tolerantan - kaže Nedim Pepić dodajući da u skladu sa Zakonom imaju pravo na socijalnu, tuđu i jednokratnu pomoć od 10 do 20 eura u trenutku kad izgube dokumenta, dok se ne snađu. - Tačan njihov broj u Podgorici teško je utvrditi, a prošle sezone je po našoj evidenciji bilo 32 skitnice. Ljeti ih je više, pogoduje im klima ovog podneblja - objašnjava Pepić.



    Milorad Bošković

  2. #2
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uvijek je bilo i uvijek ce biti skitnica,nista novo nista staro...Treba im pomoci,ali neki ljudi jednostavno utuceni nekim problemom su sebe nasli u tome i jednostavno tako zive,sve da im das ne znam sta.
    Eto sticajem nekih okolnosti bio sam u Berlinu,gdje je nevidjen broj mladih skitnica,(skinsi,dizelasi,reperi,nacisti itd)
    Jednostavno zive na stanicama Metro-a,sviraju gitare i prose,piju piva i osjecaju se na smrad.Obavezno na svakog skitnicu ima 3-4 psa,koji su cisti nego oni,sa svim ogrlicama itd..I vodic nam pricha kako oni jednostavno zive i uzivaju u takvom zivotu,imaju stanove i porodice,bracu i sstre.Ali oni vode zivot skitnice jer tako osjecaju slobodu bez ikakve obaveze.Bili su opasni do prije 3-4 godine po turiste i razne rase...i nacije.Ali donosenjem njemackih zakona do 20 godina robije zbog i najmanje optuzbe tipa "rasna uvreda" su ogromne kazne,a kamo li za pljacku,prebijanje i gore...stvari!
    Ovo sam isprichao da bih prizblizio nachin zivota skitnica,neki su prinudjeni da zive tako,a neki jednostavno uzivaju u tome,neko ce reci kako uziva.Pa jednostavno..Berlin je primjer toga...
    Meni je iskreno zao skitnica,ali ovaj koji je prokockao sve toga mi ni malo nije zao iskreno ali ni malo...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Sve mogu svarit,ali kad mi pridje alkoholichar i pochne onu prefinjenu prichu:
    Izvini,moze jedno pitanje?
    Moze.
    Ja sam taj i taj,zivio sam tamo i tamo,bio sam tamo i ovamo,i.....
    ....imash li da mi dash 50 centi.....? :roleyes:

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    ima ih dosta al su totalno bezopasni. sto veli Dzoni ove koji sve prokockaju nije mi ih zao ni malo, ali ove koje zadesi muka neka tipa tragedija/rat/koznastojos pa su u depresiji cio vijek... treba pomoc na neki nacin definitivno.
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Satanizam
    By Night_Blade in forum Religija i filozofija
    Replies: 92
    Last Post: 22-07-07, 08:02
  2. Sexy vicevi...
    By [azzo-kSv] in forum #montecafe
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-06, 22:46
  3. (Naj)vaznije
    By nihil in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 126
    Last Post: 30-04-04, 11:28
  4. OTMICA U ŠTRPCIMA
    By Waterman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 27-02-04, 14:06
  5. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 20:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •