Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789
Results 201 to 220 of 220

Thread: Spoljni dug Crne Gore u jednom danu porastao za 50% !!!

  1. #201
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    405
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Srbi - obicna politicka nacija - najkraci opis

    Ovaj post-topic ima moc da izlijeci zacas od srpskog nacionalizma, vec sam mnoge srpske nacionaliste izlijecio sa ovim postom, ovaj post ima snagu da coeka usmjeri na prave stvari u zivotu, a ne na svetosavske bajke.


    Srbi - obicna politicka nacija


    Srbi su politicka nacija kao recimo Talijani.

    Nacija sastavljena od vise naroda.
    Ako su Milanez i Sicilijanac jednog etnickog porijekla, e onda su i Lala i Hercegovac, ili Vranjanac i Kninjanin.

    Naravno u Italiji nikome ne pada na pamet da kaže da u Sicilijanac i Milanez istog etničkog porijekla.

    Srbe spojila religija - kao Talijane.
    Srbe spojila pravoslavna religija koja je raširena po Balkanu za vrijeme Turaka, jer su Turci u 16. i 17. vijeku polomili katolickih stotine crkava i manastira dok su se u isto vrijeme pravoslavne bogomolje veselo gradile.
    Balkansko „stado” je u 16. i 17. vijeku prelazilo kod pravoslavnih popova jer su Turci neprestano proćerivali direktne exponente njihovog najveceg neprijatelja - rimskog Pape.
    Direktni exponenti su naravno bili katolicki fratri i svjestenici.
    Recimo, prvi pravoslavni manastir u Bosni izgrađen je u 16. vijeku, za vrijeme najjače vlasti Turaka, u isto vrijeme Turci su najstrožije zabranjivali gradnju katoličkih crkava i manastira na njihovoj teritoriji.

    Spojio ih vjestacki jezik, kod Talijana ga napravila Firenza, kod Srba Vuk.
    Vuk Karadžić je početkom 19. vijeka smislio srpsku naciju, živio je u Beču i vidio je tadašnje procese pravljenja nacija u Evropi, pa je postupio po poslovici:
    "Viđela žaba da se konji potkivaju, pa i ona digla nogu"!

    Talijani uzeli ime po bajkovitom plemenu Italicima od prije 2500 godina, a Srbi po socijalnom terminu - SEBRIMA, koji su zivjeli u srednjevjekovnoj Srbiji.
    Te srednjevjekovne SEBRE Turci su davno zbrisali, unistili i odveli u ropstvo, njihovi posljednji potomci su iselili iz uže Srbije još 1690. godine u današnju Vojvodinu.
    Potomaka srednjevjekovnih Srblja-Sebara, u Srbiji i Vojvodini sada ima možda oko 10%.

    Praznu užu Srbiju, su u 18. i 19. vijeku naselili pripadnici raznih balkanskih naroda.

    Dakle, u politicku naciju možeš, i ne moras da ucestvujes.
    Mi Crnogorci nećemo.
    Riječ Srbin dolazi od latinske rijeci SERVUS = SLUGA, ROB.
    Dakle,
    SERVI=SRBI
    SERVIA=SRBIJA

    Besmisleno je i paradoksalno da CRNOGORCI-DUKLJANI, najslobodarskiji narod na Balkanu, uzme ime i preimenuje se slugeranskim, robovskim imenom?!

    Do 1918. godine skoro se niko zapadno od Tara-Drina nije deklarisao - nacionalno izjasnjavao kao Srbin.
    Nikada tokom istorije nijesu postojali Srbi ijekavci.
    Oni su dekretom uvedeni 1918. godine, o čemu imamo dokumenta za sva vremena.
    Blistava istorijska, nepobitna dokumenta.
    http://www.cyberbulevar.com/forum/vi...=14192&start=0

    http://www.durmitorcg.com/forum/view...?t=729&start=0

    Tvorac programa Velike Srbije, jedan od najvecih Srba u istoriji - Ilija Garasanin, nije znao za bilo kakve Srbe u Bosni i Crnoj Gori!
    Poslusajmo njegove rijeci, vrlo jasne:

    -----
    „...Na istočnog veroispovedanija Bošnjake veći upliv imati neće biti za Srbiju težak zadatak...”
    Ilija Garašanin, Načertanije (1844. g.)
    ------


    A evo kako je Ilija davao instrukcije ne da se pisu istinite, vec proniciljive i sposobne istorije!
    Vjerovatno je zato Dobrica Ćosić rekao da je u Srba laž najveća vrijednost.

    -----
    „...Na ovo djelo treba osobito vnimanije obratiti i istoriju o kojoj je gore reč dati napisati črez čoveka vrlo sposobnog i duboko pronicavajućeg”...
    Ilija Garašanin, Načertanije (1844. g.)

    ------

    No ko zna, mozda je Ilija Garasanin bio agent Vatikana, ili Kominterne, ili agent CIA???

  2. #202
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Boban156
    ...Bregalnici (planina u Makedoniji)...
    Rijeka. .

  3. #203
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Boban156
    ... Pre toga su Srbi , Bugari i Grci potpisali sporazum koliko kome pripada ali u medjuvremenu je pala bugarska vlada a nova je trazila da joj pripadne cela Makedonija, koju je oslobodila Srbija prema odredbama San Stefanskog mira...
    U stvari Bugarska je trazila i vise nego sto joj je pripadalo a Srbija je odbila da joj preda onaj dio Makedonije za koji su se unaprijed dogovorili da ce biti bugarski (da sad ne ulazim u detalje zasto i kako). Tako da je diplomatski krivica obije strane ali veca srpska.

    Naravno, sve je to izbrisano kad je Bugarska rijesila da stvari, umjesto diplomatski, rijesi iznenadnim napadom na Srbiju i Grcku.

    Sto se ucesca CG vojske tice u pravu si, radilo se o Crnogorskoj diviziji regularne vojske, 12.000-14.000 ljudi, dakle izmedju trecine i polovine citave CG vojske. Ona je ucestvovala u vrlo krvavim borbama na Bregalnici i taj rat nije bio nikakva sala, Bugari su se zestoko borili.

  4. #204
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado Dapčević
    Naravno, za Srbina i srpsku istoriografiju imati 90 godina zajednicke istorije je sasvim dovoljan period da bi se taj narod mogao smatrati za posrbljeni narod...
    Ko uopste sa tobom raspravlja o posrbljavanju i nacionalnom identitetu?

    Tu si lupetao da se nikada Srbi i Crnogorci nisu borili zajedno pa si uhvacen u... izmisljanju.

    Pa si trazio da ti se da ime makar jedne bitke koju su vodili zajedno pa su ti ljudi dali dvije.

    Logicno, nakon sto si se dva puta obrukao za jedan dan, sad skreces na nove teme.

  5. #205
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    405
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Tu si lupetao da se nikada Srbi i Crnogorci nisu borili zajedno pa si uhvacen u... izmisljanju.
    Pa kad, napisi kad su se zajednicki borili u nekoj bici protiv Turaka?
    Kad? :lolblue:

  6. #206
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Nemoj se samo oslanjati na Vladove price o istoriji, covjek kao da je ucio iz frizerskog prirucnika

    Kako su Srbija i Crna Gora fizicki uspostavile zajednicku granicu 1912. to i nisu mogli voditi zajednicke bitke prije toga (samo zajednicke ratove, kao onaj protiv Turske 1876.)

    Posle 1912., a do 1916., kad je CG kapitulirala, imao si zajednicke bitke ispod Skadra (1912.), na Bregalnici (1913.) i zajednicke operacije protiv Austro-Ugara u Bosni (1915.). Sto je vise nego dosta uzevsi u obzir posmatrani period (1912.-1916.)
    Meni je drago sto si ti sad ovo meni objasnio,ok bile su koliko ovo aha 3 bitke...ok bile su 3 bitke necu da osporavam.
    Ali mi je jos draze sto si ovo kao srbin napisao a znas li zasto...sto napokon shvatate da je crna gora bila nezavisna i samostalna drzava i da je postojala kao nacija i da crnogorci postoje i da nisu srbi...braca jesmo i uvijek cemo biti ali braca i 2 nacije...i mi smo samo obnovili drzavu i nista vise...i svi smo mi u cg crnogorci...:mrgreen:

  7. #207
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzoniS
    Meni je drago sto si ti sad ovo meni objasnio,ok bile su koliko ovo aha 3 bitke...ok bile su 3 bitke necu da osporavam.
    Ali mi je jos draze sto si ovo kao srbin napisao a znas li zasto...sto napokon shvatate da je crna gora bila nezavisna i samostalna drzava i da je postojala kao nacija i da crnogorci postoje i da nisu srbi...braca jesmo i uvijek cemo biti ali braca i 2 nacije...i mi smo samo obnovili drzavu i nista vise...i svi smo mi u cg crnogorci...:mrgreen:
    Ko ista od toga dovodi u pitanje?

  8. #208
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prilicno sam siguran da je fon Borojevicu bilo ponudjeno da bude general major u vojsci Kraljevine SHS, ali je on odbio zato sto je bio feldmarsal, pa bi takvo imenovanje bilo degradiranje za tri cina (on bi trebao da bude general-pukovnik i vojvoda)...elem, on je odbio poziv da ostane u Sloveniji, ALI NIJE BIO IZBACEN KAO NEPOZELJAN ZATO STO JE BIO AUSTROUGASKI OFICIR. To je bio problem i sa crnogorskim oficirima, ALI I SA SRPSKIM,jer je Petar (Aleksandar, zapravo) smatrao da cinovi dobijeni u ratu treba u mirnodopskom stanju da se umanje za jedan do dva cina...(mora se biti fer)...samo je Serdar Janko Vukotic ostao bez umanjenja, i postao pocasni adjutant NJ.V.Kralja Aleksandra I (kako mu i pise na grobu u Aleji vfelikna na Novom groblju u Beogradu..divan je spomenik...sto jes'-jes'!)
    I nije bio jedini general srpskog porekla ...bili ih je nekoliko..Rukavina,jedan i jos par sigurno...to je onako bez provjere po enciklopedija, po sjecanju na price i na procitano, pa me ispravite..(ocekujem Atamana i druge sa foruma Istorija da *skoce ka sivi sokolovi* (pozdrav njima!)

    Ma neznam ni sto ovo pisem, no ne zamjerite...povuce me post sa Borojevicem

    Pozdrav
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  9. #209
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone
    ...To je bio problem i sa crnogorskim oficirima, ALI I SA SRPSKIM,jer je Petar (Aleksandar, zapravo) smatrao da cinovi dobijeni u ratu treba u mirnodopskom stanju da se umanje za jedan do dva cina...(mora se biti fer)...
    Opet (evo sad ti mene isprovocira da pisem o temi koja malo koga interesuje ) je prica tu dosta komplikovana.

    Koliko ja znam, posle rata nije doslo da umanjivanja cinova, ali je bilo velikih problema sa integracijom vojski. Poseban problem je bio crnogorska vojska, jer su njeni visi oficiri (brigadiri i visi cinovi, dakle generali) vrlo rijetko imali zavrsenu vojnu akademiju (sto je i u srpskoj i u Austro-Ugarskoj vojsci bio uslov da se uopste bude oficir).

    Da bi se izbjeglo smjenjivanje i izbacivanje iz nove SHS vojske velikog broja CG generala svima su priznati stari cinovi (iz CG vojske) ali su oni cije obrazovanje nije odgovaralo standardima sklonjeni na mirnija mjesta i ubrzo penzionisani.

    Posebno je, koliko se sjecam, bilo nefer rijeseno pitanje potporucnika u srpskoj vojsci koji su zavrsili vojnu akademiju pred sam rat i, zbog nekih srpskih administrativnih pravila, ostali u tom cinu ili cinu porucnika kroz citav rat 1914-1918 (povlacenje preko Albanije, Solunski front itd), dok su njihovi ekvivalenti u AU i CG vojskama napredovali po 2 cina vise. Na kraju rata su svi cinovi zadrzani kakvi su bili, tako da su ovi baksuzi ostali potporucnici i porucnici a njihovi "kolege" istih godina iz druge dvije vojske su ostali kapetani i majori.

  10. #210
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Ko ista od toga dovodi u pitanje?
    pa opozicija U crnoj gori dovodi u pitanje...

  11. #211
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Necu se ni ja poturcit, niti su moji stari.....ZASTO? Crnoj Gori ide, ajd da se kaze, solidno sa perspektivom brzog napretka...a ja u njoj zivim.


    No, da sam-ko sto nisam- na mjestu Srba, ja bih OZBILJNO RAZMISLIO da je krajnje vrijeme za ISTORIJSKI KOMPROMIS, jer SRBIJA NEMOZE ZASTITIT SVOJE INTERESE NA NACIN KAKO ONA MISLI DA JE FER...TACKA!!


    Life
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  12. #212
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy
    Cudo da se tvoji ne poturchise za turskog doba, kada tako razmisljash?! :mrgreen:

    Po tebi je "klaustrofobija" zasititi svoju teritoriju i narod, ili traziti svoja prava koja imaju svi slobodni evropski narodi!?
    Necu se ni ja poturcit, niti su moji stari.....ZASTO? Crnoj Gori ide, ajd da se kaze, solidno sa perspektivom brzog napretka...a ja u njoj zivim.


    No, da sam-ko sto nisam- na mjestu Srba, ja bih OZBILJNO RAZMISLIO da je krajnje vrijeme za ISTORIJSKI KOMPROMIS, jer SRBIJA NEMOZE ZASTITIT SVOJE INTERESE NA NACIN KAKO ONA MISLI DA JE FER...TACKA!!
    Life is a bitch... a prema Srbima pogotovo. Bolje je da progutaju OGROMNU I GADNU MAJKU SVIH ZABA (parafraziram Djindjica, naravno) i da krenu konacno u buducnost....ako je to uopste moguce bez gradjanskog rata koji bi otpocli radikali?!?

    Tesko je o Srbiji I RAZMISLJAT!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  13. #213
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Opet (evo sad ti mene isprovocira da pisem o temi koja malo koga interesuje ) je prica tu dosta komplikovana.

    Koliko ja znam, posle rata nije doslo da umanjivanja cinova, ali je bilo velikih problema sa integracijom vojski. Poseban problem je bio crnogorska vojska, jer su njeni visi oficiri (brigadiri i visi cinovi, dakle generali) vrlo rijetko imali zavrsenu vojnu akademiju (sto je i u srpskoj i u Austro-Ugarskoj vojsci bio uslov da se uopste bude oficir).

    Da bi se izbjeglo smjenjivanje i izbacivanje iz nove SHS vojske velikog broja CG generala svima su priznati stari cinovi (iz CG vojske) ali su oni cije obrazovanje nije odgovaralo standardima sklonjeni na mirnija mjesta i ubrzo penzionisani.

    Posebno je, koliko se sjecam, bilo nefer rijeseno pitanje potporucnika u srpskoj vojsci koji su zavrsili vojnu akademiju pred sam rat i, zbog nekih srpskih administrativnih pravila, ostali u tom cinu ili cinu porucnika kroz citav rat 1914-1918 (povlacenje preko Albanije, Solunski front itd), dok su njihovi ekvivalenti u AU i CG vojskama napredovali po 2 cina vise. Na kraju rata su svi cinovi zadrzani kakvi su bili, tako da su ovi baksuzi ostali potporucnici i porucnici a njihovi "kolege" istih godina iz druge dvije vojske su ostali kapetani i majori.
    Fino si dopunio i hvala.
    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  14. #214
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    405
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Posebno je, koliko se sjecam, bilo nefer rijeseno pitanje potporucnika u srpskoj vojsci koji su zavrsili vojnu akademiju pred sam rat i, zbog nekih srpskih administrativnih pravila, ostali u tom cinu ili cinu porucnika kroz citav rat 1914-1918 (povlacenje preko Albanije, Solunski front itd), dok su njihovi ekvivalenti u AU i CG vojskama napredovali po 2 cina vise.
    Na kraju rata su svi cinovi zadrzani kakvi su bili, tako da su ovi baksuzi ostali potporucnici i porucnici a njihovi "kolege" istih godina iz druge dvije vojske su ostali kapetani i majori.
    Jes vala, vazda su ti Srbi bili ugrozeni i vazda je bila neka nepravda nad njima, sto nam potresno uvijek svjedoci SPC, suze same idu kad procitasmo ovu tuznu pricu o nesretnjoj sudbi srpskih podoficira u toj zloj po Srbe drzavi Srba, Hrvata i Slovenaca.

  15. #215
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bas su zlatni :mrgreen:

  16. #216
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado Dapčević
    vec sam mnoge srpske nacionaliste izlijecio sa ovim postom
    Iako mislim da je nacionalizam neizljeciva bolest, zivo me zanima- zasto se uopste bakces da nekog "lijecis" oko ovakvih stvari?
    Vecina ljudi je zla

  17. #217
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    405
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Iako mislim da je nacionalizam neizljeciva bolest, zivo me zanima- zasto se uopste bakces da nekog "lijecis" oko ovakvih stvari?
    Druze Edvarde!
    Vratite se vasem partijskom radu u vezi tranzicije, institucija, antikorupcije...
    Ne brinite bas svaku brigu druze Edvarde!

    p.s.
    Druze Edvarde, vama se taj moj ljekoviti post ocito dopao?

  18. #218
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vlado, pozdravio te Zikica Jovanovic-Spanac i rekao da te se rado sjeca sa forsiranja Prozora (ono kad je Prozor pao, sjecas se?)...

    A vas dvojica, po Bonovoj skromnoj procjeni, zaista nemate NIKAKVE VEZE SA NACIONALIZMOM....sto jes'-jes'! Pametni il manje pametni, ali nacionalisti su drugacijeg sklopa i drugacije recenice...evo sam stekao refleks da ih prepoznajem (sa gadjenjem) -pa prepoznajem i one koji to nisu.

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  19. #219
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Spoljni dug Crnme Gore sada je pao na 482 miliona ?!!

    Quote Originally Posted by Vlado Dapčević
    Pobjeda, 11.07.2006.

    POTPISAN FINANSIJSKI SPORAZUM IZMEđU SRBIJE I CRNE GORE


    Uskoro podjela imovine bivše SCG



    Crnoj Gori će pripasti 37,9 hiljada unci zlata bivše države, a zadržaće 5,88 odsto akcija njene Centralne banke u bazelskoj Banci za međunarodna poravnanja

    Beograd, 10. jula -„Srbija i Crna Gora uskoro bi trebalo da rješavaju i podjelu fizičke imovine državne zajednice, odnosno ambasada i konzulata“, rekao je ministar finansija Crne Gore Igor Lukšić.
    Lukšić je nakon potpisivanja sporazuma u kojem se reguliše nasljeđe u međunarodnim finansijskim instutucijama precizirao i da isplata stare devizne štednje još nije dogovorena, i očekuje se da se to pitanje riješi sporazumom svih bivših članica SFRJ. “Veoma brzo smo se dogovorili, a to govori jako puno o odgovornosti i zrelosti rukovodstava Crne Gore i Srbije i šalje dobru poruku međunarodnim institucijama, rekao je Lukšić. On se nada da će uskoro početi pregovori i o podjeli fizičke imovine dvije države, kao i regulisanju pitanja penzika građana dvije države.
    Crnoj Gori će pripasti 37,9 hiljada unci zlata bivše države, a zadržaće 5,88 odsto akcija njene Centralne banke u bazelskoj Banci za međunarodna poravnanja. Lukšić je rekao da je Crna Gora posebno zainteresovana za rješavanje pitanja penzija crnogorskih državljana. On je predložio da se isplata vojnih penzija definiše posebnim sporazumima, dok za civilne ne očekuje probleme.
    Današnjim sporazumom se reguliše pored nasljeđivanja članstva u međunarodnim finansijskim institucijama i organizacijama i razgraničenje finansijskih prava i obaveza između Srbije i Crne Gore, a potpisali su ga ministri finansija Srbije i Crne Gore i guverneri centralnih banaka: Mlađan Dinkić, Igor Lukšić, Radovan Jelašić i Ljubiša Krgović.
    Sporazum predviđa da Srbija nasljeđuje članstvo u Međunarodnom monetarnom fondu, Svjetskoj banci, Evropskoj banci za obnovu i razvoj i Razvojnoj banci Savjeta Evrope. Crna Gora će pokrenuti postupak učlanjenja u pomenute finansijske organizacije, a dok se to članstvo ne reguliše obaveze Crne Gore, i dugove Srbije servisiraće se preko Narodne banke Srbije.
    Po ovom Sporazumu Crnoj Gori treba da pripadne 5,88 odsto od ukupnih deviznih rezervi i zlata koje je naslijedila Srbija i Crna Gora u sukcesiji bivše SFRJ. Spoljni dug Srbije, zajedno sa Kosovom je 8,8 milijardi dolara, a Crne Gore 750 miliona evra.
    Za učlanjenje u međunarodne finansijske organizacije Crna Gora treba da izdvoji oko 1,5 miliona eura.
    Srbija i Crna Gora treba da se dogovore i o isplati penzija građanima koji su pravo na penziju stekli u jednoj od članica bivše državne zajednice u kojoj trenutno ne žive.
    „Postignut je načelni dogovor da penzije isplaćuje država u kojoj je ostvareno pravo na penziju, ali preko ovlašćene banke, tako da bi penzioneri isplate dobijali u mjestu gdje žive“, rekao je ministar finansija Srbije Mlađan Dinkić.

    V. Cvejić


    -------------------------


    Sjecamo se da je do skoro spoljni dug Crne Gore bio, prema stotinu izjava iz Vlade, oko 500 miliona eura.
    Vlada i DPS su tvrdili i hvalili se stotinu puta kako smo nisko zaduzena zemlja.
    Medjutim od juce je dug Crne Gore abrakadabra u jednom danu porastao za 50 %!
    Ocigledno je DPS poklonio Srbiji, to jest preuzeo na Crnu Goru jos 250 miliona eura duga, umjesto da sav dug Crne Gore prebaci na Srbiju - kao nasljednicu SCG.
    Vidimo da DPS i dalje narod smatra stokom, koju nije briga sto se dug Crne Gore povecao u jednom danu za 50%!!!

    Iz Ministarstva finansija saopštili da Crna Gora duguje 653 miliona eura


    Ko ne vjeruje, neka provjeri kod MMF-a



    PODGORICA - Ukupan dug Crne Gore krajem jula je iznosio 653.2 miliona eura, od čega je 482.7 miliona bio ino a 170.5 miliona domaći dug – saopšteno je juče iz crnogorskog Ministarstva finansija. Iz ove institucije je objašnjeno i da se povećanje duga odnosi uglavnom na povlačenje ranije potpisanih kredita sa stranim bankama i pristizanje novih rješenja za isplatu restitucije.
    Za razliku od računice Ministarstva finansija, predstavnici koalicije SNP, NS i DSS-a su u srijedu saopštili da ukupni javni dug iznosi 1,2 milijarde eura, a ne 644,4 miliona, kao što to navodi Ministarstvo.
    Ministarstvo je, u saopštenju koje je potpisao ministar, Igor Lukšić, ocijenilo da su predstavnici te opozicione koalicije na neprimjeren način interpretirali podatke o javnom dugu Crne Gore.
    - Nije naveden ni jedan relevantan dokaz da je stvarni dug veći nego što je zvaničan podatak Ministarstva finansija. Može se zaključiti da predstavnici SNP dobrovoljno žive u sopstvenoj horor priči - navodi se u saopštenju Ministarstva, koje potpisuje Lukšić.
    U Ministarstvu su ocijenili kao “zanimljivo, vulgarno i licemjerno” da SNP poteže pitanje eventualnih dugovanja vojnim licima.
    - Zaostale novčane obaveze prema vojnim licima u evidenciji Ministarstva finansija ne postoje. Pokrenuti su sudski sporovi protiv bivše državne zajednice, za šta je odgovorna SNP i lično Dragiša Pešić, koji je kao bivši ministar finansija i predsjednik Savezne vlade bio autor propisa iz kojih proizilaze moguća dugovanja - navedeno je u saopštenju.
    Ocijenjeno je da “komično” zvuči primjedba da se Crna Gora neselektivno zadužuje, navodeći da su poslanici te partije u parlamentu bivše SCG podržali svaki projekat o zaduživanju.
    Navodi se da Ministarstvo finansija obračunava javni dug u skladu sa međunarodnim računovodstvenim standardima i smjernicama o statistici spoljnog duga koja su propisana od MMF-a.
    Podsjeća se da MMF, Svjetska banka, Evropska investiciona banka, Evropska banka za obnovu i razvoj, kao najveći kreditori, prate sve makroekonomske pokazatelje Crne Gore od 2000. godine, tako što, između ostalog, unakrsno porede podatke o dugu, dobijene iz raznih izvora.

    R.E.

    Prebivalištem oštetili štediše

    U Ministarstvu tvrde da je svojevremeno, tokom vladavine SNP-a, savezni parlament usvojio Zakon o regulisanju javnog duga SRJ po osnovu devizne štednje građana, čime je, prema ocjeni Ministarstva, ta partija doprinijela da građani Crne Gore budu značajno oštećeni i u podređenom položaju u odnosu na građane Srbije. - Tim Zakonom je precizirano da osnov za isplatu bude prebivalište građana, a ne sjedište banke, što je isključilo iz isplate štediše Jugobanke Beograd, ekspoziture Kotor, Tivat i Herceg Novi, Invest banke Beograd poslovna jedinica Podgorica, JIK banka Beograd ekspozitura Bar - tvrde u Ministarstvu finansija. Oni podsjećaju i da je crnogorska Vlada zbog toga bila prinuđena da pokrene inicijativu da se u procesu sukcesije imovine bivše SFR Jugoslavije nađe rješenje po kome bi obaveze svih zemalja sukcesora bile nediskrimatorske prema pojedinim građanima.

    http://www.republika.cg.yu/naslovna....ijest&id=56010

    ..
    Last edited by G R A D; 25-08-06 at 14:40.

  20. #220
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Jug CG (Boka)
    Posts
    72
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E vala su nas svuda oštetili i pokrali nas - a mi onako radni i puno zaradili đe bi nam bio kraj da smo stalno bili samostalni i suvereni - bili bismo najbogatija država na svijetu, a bićemo za pet godina.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. CRNA GORA NOVIJEG VREMENA - MITAR BAKIC
    By gromada in forum Istorija
    Replies: 10
    Last Post: 13-03-05, 10:38
  2. Kad spoznas istoriju ,znaces buducnost sto ti nosi !!
    By Grad Heroja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 31
    Last Post: 29-10-04, 11:17
  3. Ko su bili Nemanjici - sazeto.
    By BeranacOnajStari in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 111
    Last Post: 26-02-04, 10:36
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52
  5. 14 mart 2002 dan rodjenja Srbogore
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-04, 18:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •