Page 4 of 16 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 380

Thread: Vjeronauka u školama?

  1. #76
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,411
    Thanks Thanks Given 
    609
    Thanks Thanks Received 
    635
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by avet View Post
    Moze i jos jedan predmet kad smo vec tu - Kako prepoznati svestenika pedofila?
    a ja ne pominjem te ljude, svudje ima raznih ljudi, ali u ovom slucaju ne znaci da ako neko zloupotrebljava vjersku poziciju da je vjera kao takva losa stvar. Ali biti homoseksualac i nije bas dobra stvar za nekoga, mada to je sad duboka tema, jer ti sad mozes da reces da se pe*er radja ali da ne sirimo, svatas sto ocu da ti kazem.

  2. #77
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    mene cudi kako nisu do sad uveli lgbt predmet dje uce djecu kako da stupe u seksualan kontakt sa istim polom , mislim da bi ovo evropska unija i amerika pordzala ovakav potez, i ako bi ih bilo vise to bi znacilo da smo u skladu sa 21 vijekom i odma bi dobili kartu za evropu i nato..
    kako je krenulo,bice i toga.....:dispirited:

  3. #78
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,176
    Thanks Thanks Given 
    257
    Thanks Thanks Received 
    1,166
    Thanked in
    565 Posts

    Default

    Ukoliko bi ista za cilj imala:
    - stimulisanje tinejdzera da otkriju svoje strasti i rade na razvijanju istih i time pronadju svoju svrhu,
    - stimulisanje tinejdzera da pomazu covjecanstvu (od najbanalnijeg ne bacanje smeca okolo, pa do strasti koje koriste covjecanstvu)
    - prihvatanje razlicitosti i dozvoljavanja drugima da Budu
    - neodređenost po pitanju onoga što je logici uma - grijeh, haos, nered, problem, tragedija, ... itd.

    Zašto da ne.

    Poznajete li takve profesore? Ili možda važnije pitanje, poznajete li takve roditelje? Da li ste Vi takav roditelj?

  4. #79
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da se vjeroNAUKA podredi interesu đaka da se lakše nose sa neizbježnim životnim nedaćama koje zalaze u duhovnu sferu pojedinca, da nas uči zajedništvu i čovjekoljublju.......... a NE da se zloupotrebljava za instalaciju slijepe poslušnosti. Da se iz drugačijeg ugla upozna i nematerijalna sila - đe se pojam Boga sagledava mimo svih administracija u njegovo ime... to bi silna vjeronauka bila!

    Jer kako to već Tesla u jednom od svojih postova reče:
    Svi mi moramo imati neki ideal koji će upravljati našim ponašanjem i zadovoljiti nas, ali da nije materijalan, bez obzira da li je vjera, umjetnost, nauka ili bilo što drugo, samo je važno da djeluje kao nematerijalna sila.
    Last edited by Xerxes; 28-12-16 at 03:08.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  5. #80
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,096
    Thanks Thanks Given 
    2,226
    Thanks Thanks Received 
    2,387
    Thanked in
    1,229 Posts

    Default

    Nisam čitala prethodno.
    Ko oće na vjeronauku, otvoriti u okviru crkvi.
    Kod nas je (mada generalno svuda) i vjera kao i sve ostalo izopačeno, tako da odlučno NE

  6. #81
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Podrzavam uvodjenje vjeronauke.Dosad nismo imali vjeronauku, nekih 60 godina, pa vidimo kakve generacije su izlazile iz takvog sistema.Bez trunke morala, casti i srama koje su spremne na sve.Sjajno ih je opisao Amfilohije: "Nekrstena djeca krstenih komunista".

    Mislim da je nase drustvo dotaklo dno u moralnom i etickom smislu, i uvodjenjem vjeronauke moze biti samo bolje.Gore sigurno ne moze. Vecina zapadnih zemalja ima vjeronauku u skolama, u razlicitim oblicima.Neke zemlje kao obavezan predmet a neke kao izborni predmet.Da ih sad sve ne nabrajam, mozda vam bude zanimljivo, Norveska je jedna od zemalja koja ima obaveznu vjeronauku.

    Samo tri drzave u EU nemaju vjeronauku u skolama, to su Slovenija,Bugarska i Francuska.

  7. #82
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,657
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Većina nas ovdje govori iz ugla ateiste ili onih koji su religiozni i to ovu priču svodi na onu tepšku priču ateista/vjernik. Ne bi trebalo da bude tako jer ovo treba sagledati nepristrasno.Država je ta koja potencijalno uvodi vjeronauku, a ne bilo koja konfesija. Nema potrebe ta navođenjem djelova UCG jer ustav ovim ne bi bio narušen. Ima uvođenje vjeronauke svojih dobrih i loših strana kao i mnoge druge stvari vezane za školstvo. Ateisti vide samo loše stvari iako ostaje nejasno kakvu misle da bi pobjedu vjeronauka odnijela spram sile ostalih predmeta na drugoj strani. Odakle taj strah?Sa druge strane religiozni ljudi vide samo dobre strane ali ne i one loše kojih zaista ima, a koje su po meni vezane samo na sprovođenje koncepta. Ne bih ova ekstremna mišljenja uzimao kao previše ozbiljna, iako mogu izolovano ukazati na loše strane, jer su previše obojena onim pitanjem "Postoji li TO?"

    Uglavnom se polazi od koncepta dogme kao lošeg za učenje sa čime se u potpunosti slažem. Vjeronauka kako su neki rekli može da bude i više od toga i o uvođenju tog koncepta treba raspravljati. Cilj vjeronauke ili matematike je da pruži informacije i nauči nečemu, a ne da stvara male popove ili matematičare. To je stvar opredeljenja i afiniteta i tako to treba gledati.

    Neki to ne vide usled zaslepljenosti predrasudama i stereotipima usvojenim u jednom društvu koje u svakom elementu propada kako na lokalnom tako i na globalnom planu. Završio bih sa onim dajte nam umjetnosti jer propadosmo od istine. Nije daleko umjetnost od religije. Dvije grane jednog drveta.

    Sent from my GSXR1000 @299
    Last edited by Caesar; 28-12-16 at 07:38.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  8. #83
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Ne mogu ni ovo što imaju od predmeta da savladaju ti retardi a ne još vjeronauku da uče.
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  9. #84
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Ništa te ne sprečava da sam pročitaš šta te zanima. Nisu se ni druge škole opučale od toga. Gimnazija je imala Logiku u trećem i Filozofiju u četvrtom razredu. To je sve. Obje knjige očajno bile napravljene, sa očajnim primjerima.
    A nije to to kad ti neko ne ispredaje i objasni, naravno mora da bude dobar/ra prof. Vi u gimnaziju se susrijećete sa dosta tih društvenih predmeta i tačno se uoči razlika, ne kažem da je proći gimnaziju najbolja opcija ali definitivno u ovim stvarima je korisnija. Ja žalim što nisam i malo psihologije imao. Takođe, neko reče ne treba građansko obrazovanje, treba treba itekako ovim skorojevićima.

  10. #85
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Ja bih predmet istorija izbacio iz učenja u škole, a ne dodao još jedan gori, lol.

  11. #86
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Amerika i Evropa su konzervativne zemlje. Misterija je zasto se u Crnoj Gori pod zapadom podrazumijeva nekakav teski liberalizam i razvrat. Tacno jeste da u tim zemljama postoji sloboda govora i da recimo lgbt i slicne populacije imaju sva prava, ali konzervativci su oni koji vode igru.Dok su ostali u podredjenom polozaju.

    U Crnoj Gori je obratno.Konzervativne i tradicionalne snage su u podredjenom polozaju, ziveci od milostinje takozvanih "naprednih snaga", a inace bivsih komunista ili iz komunistickih porodica, koji pod zapadom podrazumijevaju novac i liberalizam. Oni kreiraju crnogorsku stvarnost.Zbog toga dolazi do frustracija u narodu, pa dolazi do tuca na lgbt paradama, napada na lgbt osobe i slicno. Do cega ne bi dolazilo ako bi konzervativniji dio naroda vodio igru i nametao svoj standarde, kao sto je recimo slucaj u Americi.

    Imamo situaciju u Crnoj Gori da ne postoji vjeronauka i da su celni ljudi deklarisani ateisti.Ne jedan, vec citava garnitura rukovodilaca, pocevsi od ministara pa do ambasadora.Skoro 100 godina nismo imali vjernika na celu drzave. Dok predsjednici i premijeri Francuske, Italije,Spanije, Njemacke,Amerike javno ispovijedaju hriscanstvo, nasi se izjasnjavaju kao ateisti.I onda se neko iscudjava zasto Amfilohije ima takvu retoriku i zasto frustrirani narod napada LGBT. Sjasite vise ateisti.

  12. #87
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,796
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ad.processum View Post
    Amerika i Evropa su konzervativne zemlje.
    Jes, Evropa je vrlo konzervativna zemlja. Nije konzervativnija od Azije, ali ipak konzervativna.


    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    A nije to to kad ti neko ne ispredaje i objasni, naravno mora da bude dobar/ra prof. Vi u gimnaziju se susrijećete sa dosta tih društvenih predmeta i tačno se uoči razlika, ne kažem da je proći gimnaziju najbolja opcija ali definitivno u ovim stvarima je korisnija. Ja žalim što nisam i malo psihologije imao. Takođe, neko reče ne treba građansko obrazovanje, treba treba itekako ovim skorojevićima.
    Ako je profesor dobar, kao što meni nije bio, može jedino da te zainteresuje za materiju. Nema toga ko se filozofije i psihologije načitao i naučio samo na osnovu nekog navođenja osnovnih pravaca i njihovih predstavnika. Dodaj tome da ti se sa 17-18 godina ne razglaba o tome kako biće jeste, a nebiće nije i kako se u istu rijeku ne može dvaput ući - eto razloga da se bježi cijele godine sa časova filozofije. Been there, done that.

    Obrazovanje je mnogo širi pojam od pukog završavanja škole.
    Last edited by NHM; 28-12-16 at 08:51.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #88
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Jes, Evropa je vrlo konzervativna zemlja. Nije konzervativnija od Azije, ali ipak konzervativna.

    Puno vise monarhija ima u Evropi nego u Aziji, mislim na monarhisticki uredjenje zemlje. Sam onda procijeni koji je kontinent konzervativniji.

  14. #89
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,796
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Jes, pošto engleska kraljica i danska kruna imaju veliki uticaj na mentalitet ljudi i njihove vrijednosti. Čuo sam i da će kod nas princ Nikola sve da nas pospremi u naš lokal zbog prećeranog liberalizma.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  15. #90
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Jes, Evropa je vrlo konzervativna zemlja. Nije konzervativnija od Azije, ali ipak konzervativna.




    Ako je profesor dobar, kao što meni nije bio, može jedino da te zainteresuje za materiju. Nema toga ko se filozofije i psihologije načitao i naučio samo na osnovu nekog navođenja osnovnih pravaca i njihovih predstavnika. Dodaj tome da ti se sa 17-18 godina ne razglaba o tome kako biće jeste, a nebiće nije i kako se u istu rijeku ne može dvaput ući - eto razloga da se bježi cijele godine sa časova filozofije. Been there, done that.

    Obrazovanje je mnogo širi pojam od pukog završavanja škole.
    Paz ovo, malo kojeg gimnazijalca znam a da nije ateista. kako, zasto je tako...? nisam siguran.

  16. #91
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Jes, pošto engleska kraljica i danska kruna imaju veliki uticaj na mentalitet ljudi i njihove vrijednosti. Čuo sam i da će kod nas princ Nikola sve da nas pospremi u naš lokal zbog prećeranog liberalizma.

    Princ Nikola nije regularni vladar, upravo zbog manjka konzervatizma i tradicionalizma naseg naroda.Nemoj ga uporedjivati sa zvanicnim kraljevima Danske i Britanije.

    Kao drugo, engleska kraljica je najpopularnija licnost u njihovoj zemlji. Toliko o uticaju, koji si ti spomenuo.

  17. #92
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Paz ovo, malo kojeg gimnazijalca znam a da nije ateista. kako, zasto je tako...? nisam siguran.
    Sistem ih tome uci, plus profesori koji su skoro svi ateisti, zaposljeni po partijskoj liniji DPS ili SDP, ciji su partijski lideri Djukanovic i Krivokapic deklarisani ateisti.U takvom gimnazijskom okruzenju vjernike gledaju kao posast.

  18. #93
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,796
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Paz ovo, malo kojeg gimnazijalca znam a da nije ateista. kako, zasto je tako...? nisam siguran.
    Bilo ih je skoro 1800 u 4 razreda u dvije smjene kad sam ja tamo išao. Treba znat puno gimnazijalaca da bi se donio takav zaključak. Eto mi kolega bivši gimnazijalac, sadašnji magistar i na korak od doktorata. Još sav ambiciozan, ima ga i u politici, pa još nabudžio nekih sertifikata a nisi ga mogao ubijedit da ona "energetska" narukvica ne povećava snagu, ravnotežu i energiju. Skinuo je tek kad je firma koja prodaje narukvice osuđena zbog prevare i kad su priznali da narukvica ništa ne radi. Bio malo tužan.

    Evo ti pola političara bivši gimnazijalci i fakultetlije, magistri i doktori, pa većina njih lože sekvoje od badnjaka za Božić. Eto je Danilović po struci filozof, a svaki mu se autorski tekst svodi na odbranu crkve i srpstva jadnog ugroženog.

    Žestoko čovjek treba da radi na sebi i da doživi određene stvari iz iskustva da bi mogao da prevaziđe ono što je pokupio iz kuće.


    Quote Originally Posted by ad.processum View Post
    Princ Nikola nije regularni vladar, upravo zbog manjka konzervatizma i tradicionalizma naseg naroda.Nemoj ga uporedjivati sa zvanicnim kraljevima Danske i Britanije.

    Kao drugo, engleska kraljica je najpopularnija licnost u njihovoj zemlji. Toliko o uticaju, koji si ti spomenuo.
    Jes, mora da Nikola nije vladar zbog toga. I ođe je Amfilohije najpopularnija ličnost. Ali mi nismo konzervativni, a Britanci jesu. Nisi mi nešto sve ovo dobro promislio.
    Last edited by NHM; 28-12-16 at 09:24.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  19. #94
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    @NHM
    Eto teme za poll na forumu.
    A ovo sto velis za Danilovica i druge politicare, oni crkvu i vjeru brane vjerovatno zbog svojih politickih i nacionalnih interesa.

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Žestoko čovjek treba da radi na sebi i da doživi određene stvari iz iskustva da bi mogao da prevaziđe ono što je pokupio iz kuće.
    Naravno, kod nas toliko treba da se promijeni da bi smo bolji, blizi civilizovanijem svijetu.
    Medjutim ja imam osjecaj kao da je nas narod tako jedva docekao ateizam jer inace se zna da smo dosta puni sebe, velikog ego-a i da volimo da radimo onako kako sami odredimo.
    Last edited by autodijagnostika; 28-12-16 at 09:37.

  20. #95
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Danilovic je usamljena jedinka na nasoj politickoj sceni, u odbrani crkve i hriscanskih vrijednosti.Jos je opozicija, a ne vlast.Dok je suprotnih primjera koliko hoces, politicara na visoim pozicijama.Djukanovic,Krivokapic,Marovic,Marovic,L uksic,Konjevic, i bukvalno svi ministri.Ali ti njihov ateizam vidim ne smeta, vec ti smeta Danilovic.

    Dokazao sam ti da su Evropa i Amerika konzervativnije od Azije i svih ostalih kontinenata.Ali sve ti znas,expert si totalni.

  21. #96
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,796
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Čudna neka definicija dokaza...


    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Naravno, kod nas toliko treba da se promijeni da bi smo bolji, blizi civilizovanijem svijetu.
    Medjutim ja imam osjecaj kao da je nas narod tako jedva docekao ateizam jer inace se zna da smo dosta puni sebe, velikog ego-a i da volimo da radimo onako kako sami odredimo.
    Ne bih rekao da je tako. Većina ljudi je jednog boga zamijenila drugim. Nekad je to bila komunistička partija, sad su to kojekakvi političari puput Mila. Ako neko ovo ospori govoreći kako većina ljudi ipak nije za Mila, samo se treba sjetit da je Amfilohije najpopularnija ličnost u CG. Milo i Amfi zajedno pokrivaju sigurno 70% ljudi u CG. Sve je to isti oblik ponašanja. Čak se i za Darvina, koji je kreator teorije evolucije koja potire crkveno učenje o postanku svijeta, govorilo da je jednog boga zamijenio drugim - evolucijom.

    Ne bi religija imala tako dobro uporište širom svijeta da ljudska priroda nije sklona da vjeruje u višu silu.
    Last edited by NHM; 28-12-16 at 09:47.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  22. #97
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Čudna neka definicija dokaza...
    Sta da ti kazem, citajuci vas "prozapadne ateiste" neko bi pomislio da ljudi na Zapadu imaju sex po ulicama, setaju se goli, plivaju u novcu i ne znaju sta je Bozic.Dok u Crnoj Gori ljudi masovno idu u crkve i slave Bozic, usput gladujuci i nemajuci sex. Nidje veze.

    Kada bi se kod nas organizovao referendum za uvodjenje vjeronauka, 90% bi glasalo protiv.Sto se i vidi po komentarima.

  23. #98
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,796
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,317
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Da fak?

  24. #99
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,623
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ad.processum View Post
    Sta da ti kazem, citajuci vas "prozapadne ateiste" neko bi pomislio da ljudi na Zapadu imaju sex po ulicama, setaju se goli, plivaju u novcu i ne znaju sta je Bozic.Dok u Crnoj Gori ljudi masovno idu u crkve i slave Bozic, usput gladujuci i nemajuci sex. Nidje veze.
    Ako je taj neko lud covjek ciji tok misli nema dodirnih tacaka sa realnoscu i oslanja se iskljucivo na par forumskih postova da bi formirao svoju sliku o svijetu, onda si u pravu. Normalan covjek koji zna par stvari o svijetu ne bi to pomislio.

  25. #100
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Prodigal son returns... Čudno kako se vazda javi kad mu se u religiju takne

Page 4 of 16 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Segregacija po školama u Crnoj Gori
    By acer in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 400
    Last Post: 12-08-11, 14:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •