Page 3 of 16 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 51 to 75 of 380

Thread: Vjeronauka u školama?

  1. #51
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Znači da to ne mogu da ustanove u vjerskim objektima nego moraju u školi?

    Poslato sa sjajne pisaće mašine Edge x2
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Da? Isto kao predmet gradjansko vaspitanje/obrazovanje, mogu se i kuci vaspitati i obrazovati o gradjanskom ponasanju ne treba im predmet je li?

  2. #52
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Како је питање вјеронауке ријешено у секуларним државама запада Европе,ико?

    Не говори без доказа
    (Кур'ан 2:111)

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,920
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,323
    Thanked in
    1,856 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Da? Isto kao predmet gradjansko vaspitanje/obrazovanje, mogu se i kuci vaspitati i obrazovati o gradjanskom ponasanju ne treba im predmet je li?
    Građansko obrazovanje važi za sve građane bilo koje vjere. Vjeronauka makar onako kako je ti zamišljaš u školi bi bila ona koja favorizuje jednu vjeru...

    Poslato sa sjajne pisaće mašine Edge x2
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  4. #54
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    brate Gando,kad to sve stize?

  5. #55
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Pa vidis, ti vjerujes da je tvoja vjera ispravna, i zdusno je branis.
    Zbog toga ja necu da mi dijete sjutra ide na vjeronauku, iako ce se po tradiciji roditi kao pravoslavac, ne zelim da mu pravoslavni svjestenik ispira mozak kako je to jedina prava vjera i kako su Rusi i Srbi nebeski narod. Jer ta prica veze blage sa vezom nema. Zelim da upravo bez ikakvog nametanja moje dijete nadje vjeru ili vjerovanje koje mu odgovara.

    Tebi je vjera nametnuta, prvo kroz tradiciju a onda kroz sve ostalo. Nijesi imao priliku da biras vec si uzeo ono sto se prvo dalo, tako nemoj tu pricu "vide i ustanove". Ja sam probao, molio se na dosta razlicitih nacina. Klanjao po dzamijama u 15 islamskih zemalja, crkvama, katedralama, pecinama, livadama, sinagogama, hramovima malih i velikih bogova, dobrih i loshih... Procitao dok nijesam punoljetstvo stekao toliko knjiga o religijama i mitovima zivim i mrtvim da se i dan danas cudim kad mi je bilo vremena. I na kraju nijesam nasao nista sto ce me ispuniti jer je sve jedna velika lazh.
    Znaci moze se reci da sam ja imao ovo "vidio i ustanovio" i dosao do nekog zakljucka.
    Tebi moze srce govoriti sta hoce ( u stvari su to drugi za tebe odlucili), ja upravo necu da mi dijete ima dodira sa bilo kakvim kancerom od SPC ili slicnih kvazi religijskih fabrika.
    Meni licno nije niko nametnuo, djed mi je bio kumunisticki pukovnik, vjerom se nikada bavio nije, Nikoljdan se krijuci slavio jer je baba to htjela, mada ni ona nije neki vjernik, cisto su se slava i Bozic postovali. Otac i majka isto tako dok su bili zivi. Bavio sam se raznim istrazivanjima, procitao stotine knjiga isto kao i ti, nisam posjecivao toliko mjesta jer nisam imao priliku, ali pravoslavlje kao ispravan put sam sam ukapirao. Jer istinsko pravoslavlje je nista drugo do mir,ljubav,blagostanje.

  6. #56
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Građansko obrazovanje važi za sve građane bilo koje vjere. Vjeronauka makar onako kako je ti zamišljaš u školi bi bila ona koja favorizuje jednu vjeru...

    Poslato sa sjajne pisaće mašine Edge x2
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Pogresno si me protumacio negdje, vrati se stranicu nazad i procitaj gdje sam napisao da bi predmetni profesori bili vise religija, ne samo pravoslavni.

  7. #57
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Neko reče da smo u 21.vijeku... jesmo, ali medijskom!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  8. #58
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Vjeronauka u školama?



    Ne, apsolutno ni slučajno!

    Ko odlučuje koja dogma će biti učena?

    S druge strane takav potez (uvođenje vjeronauke) ide direktno protiv Ustava Crne Gore:

    Član 14

    Vjerske zajednice odvojene su od države.

    Vjerske zajednice su ravnopravne i slobodne u vršenju vjerskih obreda i vjerskih poslova.
    http://www.skupstina.me/images/dokum...-crne-gore.pdf


    Prema ovome ne postoji jedinstvena nacionalna religija u Crnoj Gori već su sve religije ravnopravne (ukoliko su naravno registrovane i ne krše zakon) pa s toga vjeronauk u državno finansiranim školama bi direktno išao protiv ovog člana (ravnopravnosti) stavljajući jednu religiju ispred drugih (zavisno čija bi se dogma učila na toj vjeronauci).

    Prema ustavu, ovako kako je napisano, Hrišćanstvo, Islam, Budizam itd bi svi trebali imati jednaki pristup.

    S druge strane, prvi dio člana 14 govori o tome da je država striktno odvojena od vjerskih zajednica. Ovo znači da država ne može finansirati vjersku indoktrinaciju u javnim školama (odnosno u školama koje se finansiraju novcem poreskih obveznika).

    Naravno, niko ne sprječava privatne škole (uključujući i vjerske škole koje se finansiraju samo sredstvima prikupljenima od strane crkve koja je otvorila školu) da u svom kurikulumu drže vjerske časove.

    S druge strane ako te privatne škole dobivaju novac direktno od države (zbog nekih beneficija ili stimulacija) u tim školama se takođe ne smije držati vjeronauka.

    S druge strane treba misliti i na tu đecu. Indoktrinirati ih i učiti kako su bajke stare 2000 godina istinite je u suštini zlostavljanje djece pogotovu ako se propagira ideologija vječne kazne poput pakla i sličnih gluposti.

    I na kraju, škole su mjesta gdje se uči o nauci, istoriji, gdje se uče vještine i gdje bi se trebala razvijati vještina logičnog razmišljana i gdje se gaji istraživački duh. U školama nema mjesta za dogme, podjele i praznovjerja.

    Predlažem kompromis, treba možda uvesti predmet poput istorije religije gdje se proučava kontekst i učenja raznih religija, gdje se preispituju razlozi vjere i gdje se vjerski spisi proučavaju kritički. I ovakav predmet bi se učio samo na višim stepenima obrazovanja, kada je mentalni sklop učenika već formiran i sposoban da se odupre memetičkom uticaju.
    Last edited by funestis; 27-12-16 at 18:53. Reason: manje ispravke

  9. #59
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,278
    Thanks Thanks Given 
    422
    Thanks Thanks Received 
    2,618
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Kao izborni predment? Apsolutno!
    A ko bi je predavao? Hriscanin, Musliman, Ateista, Agnostik, Budista, Hindus...? Ko bi formirao nastavni plan i program?

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Pogresno si me protumacio negdje, vrati se stranicu nazad i procitaj gdje sam napisao da bi predmetni profesori bili vise religija, ne samo pravoslavni.
    Mnogo si naivan.

  10. #60
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,788
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,311
    Thanked in
    2,163 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    S druge strane takav potez (uvođenje vjeronauke) ide direktno protiv Ustava Crne Gore:

    S druge strane, prvi dio člana 14 govori o tome da je država striktno odvojena od vjerskih zajednica. Ovo znači da država ne može finansirati vjersku indoktrinaciju u javnim školama (odnosno u školama koje se finansiraju novcem poreskih obveznika).

    S druge strane ako te privatne škole dobivaju novac direktno od države (zbog nekih beneficija ili stimulacija) u tim školama se takođe ne smije držati vjeronauka.

    S druge strane treba misliti i na tu đecu. Indoktrinirati ih i učiti kako su bajke stare 2000 godina istinite je u suštini zlostavljanje djece pogotovu ako se propagira ideologija vječne kazne poput pakla i sličnih gluposti.
    Pošteno si ovo opkolio. Ako znam na koju stranu da se okrenem, pomamio se.

    Flashback na neke druge teme na kojima se tvrdilo kako su na fox news profesionalni , objektivni i sposobni novinari. A vezano za ovu temu (pa da vidimo bi li AMfi dozvolio nekom drugom liše popu njegovom da predaje):

    Last edited by NHM; 27-12-16 at 19:05.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  11. #61
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Pošteno si ovo opkolio. Ako znam na koju stranu da se okrenem, pomamio se.
    Hahahahahaha
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  12. #62
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    brate Gando,kad to sve stize?
    Znas li da ni sam ne znam. Zapitam se cesto, koliko brzo sam ja to zivio i odakle mi zivota toliko.
    I prije nesto kontam, ova 2016 godina mi je bila najsporija posto sam dobio dijete pa se nije moglo kretati previse, a onda skontam da sam samo ove godine posjetio 5 zemalja koje ranije nijesam i onda se zapitam kako ja to sve stigoh


    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Jer istinsko pravoslavlje je nista drugo do mir,ljubav,blagostanje.
    Ovo se moze reci za skoro svaku ama bas svaku religiju na planeti u svom izvornom obliku.

    Svaki pravac hriscanstva ( da ne kazem sekta) ima iste poruke - mir, ljubav, isus. Muhamed ima iste poruke, cak donekle i prefinjenije u odredjenim djelovima kurana.
    I ovo sto ti kazes je apsolutno za postovanje.

    Samo sto postoji jedan problem. SPC - Ruska pravoslavna Crkva i ostale stagniraju bas iz razloga sto za razliku od katolicke crkve nijesu uspjele da priblize religiju i snagu vjere vjernicima. Nijesu se modernizovali, ista im je prica kao prije 500 godina itd... I to je jedan od glavnih razloga sto ja ne zelim vjeronauku za moje dijete.
    Last edited by Gandalf_White; 27-12-16 at 19:39.
    One Ring to Rule them all...

  13. #63
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    hahaha,pa ti brate imas godina koliko i "onaj" Gandalf!svaka cast!

  14. #64
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ja smatram da naš narod (manje obrazovan, sa ruralnijih područja i sl) nije uopšte nešto religiozan i ne praktikuje vjeru kako treba nego sam praktikuje kako smatra da treba i kako su učeni od prababa i baba.
    I iz tog razloga je radije sklon sujeverju i okultizmu, u smislu da ako mu se nešto loše dešava odma optužuje da mu je neko bačio magiju i sl, ili ako mu loše ide da ga Bog ili neka viša sila kažnjava zbog nečega a ne zna ni on sam da objasni.
    Skloniji su da povjeruju babama vračarama, astrolozima, prorocima sudbine i sl (otud imamo dobro razvijen biznis) nego da se pridržavaju zapovijesti, da idu u crkvu, traže ispovijest i sl.
    i iz tog razloga bi valjalo da oni koji iole vjeruju u postojanje Boga ili više sile da se malo edukuju kako o zvaničnoj religiji u zemlji tako i o drugim.
    Nemojmo zaboraviti da u mnogim zemljama postoje teološke škole i fakulteti đe se proučavaju koncepti Boga i vjere.

  15. #65
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo je samo panika SPC jer im se stado osipa.
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  16. #66
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Titograd, Montenegro
    Posts
    541
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default



    Sent from my Redmi Note 3 using Cafe Del Montenegro mobile app

  17. #67
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Znas li da ni sam ne znam. Zapitam se cesto, koliko brzo sam ja to zivio i odakle mi zivota toliko.
    I prije nesto kontam, ova 2016 godina mi je bila najsporija posto sam dobio dijete pa se nije moglo kretati previse, a onda skontam da sam samo ove godine posjetio 5 zemalja koje ranije nijesam i onda se zapitam kako ja to sve stigoh




    Ovo se moze reci za skoro svaku ama bas svaku religiju na planeti u svom izvornom obliku.

    Svaki pravac hriscanstva ( da ne kazem sekta) ima iste poruke - mir, ljubav, isus. Muhamed ima iste poruke, cak donekle i prefinjenije u odredjenim djelovima kurana.
    I ovo sto ti kazes je apsolutno za postovanje.

    Samo sto postoji jedan problem. SPC - Ruska pravoslavna Crkva i ostale stagniraju bas iz razloga sto za razliku od katolicke crkve nijesu uspjele da priblize religiju i snagu vjere vjernicima. Nijesu se modernizovali, ista im je prica kao prije 500 godina itd... I to je jedan od glavnih razloga sto ja ne zelim vjeronauku za moje dijete.
    Vjera da se modernizuje? Pa je li Bog auto pa treba da se modernizuje? Novi spojler, sportsko vjesanje, da se chipuje da brze ide? Salis li se?

  18. #68
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Vjera da se modernizuje? Pa je li Bog auto pa treba da se modernizuje? Novi spojler, sportsko vjesanje, da se chipuje da brze ide? Salis li se?

    Ne salim se, nego ti ozbiljno pricam. Pogledaj sta radi rimokatolicka crkva. Pokusavaju da pridobiju i vrate vjernike na sve moguce nacine. Papa je umjereniji nego mu prethodnici, smanjuje se hajp oko abortusa, obraca se ogromna paznja na siromasne, svestenici se priblizavaju narodu jos vise itd itd

    Izmedju ostalog u Spaniji su izbacili aplikaciju za telefon gdje se registruju svestenici i u real time mozes locirati najblizeg svestenika, i ispovijediti se. To je modernizacija izmedju ostalog i pracenje trendova
    One Ring to Rule them all...

  19. #69
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,788
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,311
    Thanked in
    2,163 Posts

    Default

    Postoji razlika između ortodoksnog i dijalektičkog pristupa tumačenju stvari. Ovo ortodoksno sasvim slučajno odgovara ortodoksnom hrišćanstvu, kako se pravoslavlje naziva u engleskom jeziku. Pojmovi su širi i ne odnose samo na tumačenje religije.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  20. #70
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ne salim se, nego ti ozbiljno pricam. Pogledaj sta radi rimokatolicka crkva. Pokusavaju da pridobiju i vrate vjernike na sve moguce nacine. Papa je umjereniji nego mu prethodnici, smanjuje se hajp oko abortusa, obraca se ogromna paznja na siromasne, svestenici se priblizavaju narodu jos vise itd itd

    Izmedju ostalog u Spaniji su izbacili aplikaciju za telefon gdje se registruju svestenici i u real time mozes locirati najblizeg svestenika, i ispovijediti se. To je modernizacija izmedju ostalog i pracenje trendova
    Nasmijao si me ali bas. To je tacno, ne kazem da je normalno jer je ekstremno bolesno, ali katolicka crkva je satanizam level PRO, ovaj papa je totalna prevara, toliko je satanistickih govora odrzao, pun ih je youtube, narucis svestenika kao picu preko aplikacije, e za ovakve stvari sluzi izreka BOZE MI POMOZI.

  21. #71
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,398
    Thanks Thanks Given 
    605
    Thanks Thanks Received 
    626
    Thanked in
    507 Posts

    Default

    mene cudi kako nisu do sad uveli lgbt predmet dje uce djecu kako da stupe u seksualan kontakt sa istim polom , mislim da bi ovo evropska unija i amerika pordzala ovakav potez, i ako bi ih bilo vise to bi znacilo da smo u skladu sa 21 vijekom i odma bi dobili kartu za evropu i nato..

  22. #72
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Biga, da ti ja kazem koji sam malo upuceniji u veru od nekih ovde a prosao sam i tu veronauku. Vera je nepotrebna stvar. U veru mozes verovati samo iz dva razloga, ili ako si dovoljno naivan, da ne kazem nesto teze da verujes da ce te neko vecno prziti vatrom pa si vernik iz straha ili zato sto fizicku smrt nikako ne prihvatas kao konacnu mogucnost pa verujes u razne price, opet iz straha. A ako si bio dobra osoba za zivota zasto te Bog svejedno ne bi nagradio tim blagostanjem? A ako Bog samo trazi podanike, da li bi ti stvarno hteo u takvom stanju neprestano da egzistiras?

    Inace koliko vidim ovu veronauku pominje samo taj famozni Amfilohije tako da je to vec u startu - pisi propalo.

  23. #73
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,379
    Thanks Thanks Given 
    4,185
    Thanks Thanks Received 
    4,503
    Thanked in
    2,183 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    mene cudi kako nisu do sad uveli lgbt predmet dje uce djecu kako da stupe u seksualan kontakt sa istim polom , mislim da bi ovo evropska unija i amerika pordzala ovakav potez, i ako bi ih bilo vise to bi znacilo da smo u skladu sa 21 vijekom i odma bi dobili kartu za evropu i nato..
    Moze i jos jedan predmet kad smo vec tu - Kako prepoznati svestenika pedofila?
    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  24. #74
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by avet View Post
    Moze i jos jedan predmet kad smo vec tu - Kako prepoznati svestenika pedofila?
    Sveštenici siluju djecu ?! Kako li je to moguće ?!

  25. #75
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,278
    Thanks Thanks Given 
    422
    Thanks Thanks Received 
    2,618
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Vjera da se modernizuje? Pa je li Bog auto pa treba da se modernizuje? Novi spojler, sportsko vjesanje, da se chipuje da brze ide? Salis li se?
    Ne mislis valjda da je to nesto novo? Svaka vjerska grupa ima svoj marketing putem kojeg pokusava da poveca klijentelu. Kad dodje do zastoja koriste se novim tehnikama i prilagodjavaju se novim trendovima. Pogledaj na sta se svelo Hriscanstvo. Kriterijumi koje vjernik treba da zadovolji da bi usao u raj se smanjuju iz godine u godinu. Ti to ne primjecujes, ali da zivis negdje u 15-om vijeku bio bi najveci nevjernik.
    Last edited by VanjaTheMan; 27-12-16 at 20:57.

Page 3 of 16 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Segregacija po školama u Crnoj Gori
    By acer in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 400
    Last Post: 12-08-11, 14:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •