Page 5 of 16 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 101 to 125 of 380

Thread: Vjeronauka u školama?

  1. #101
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kačavenda i Pahomije daju časove...

  2. #102
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,813
    Thanks Thanks Given 
    1,490
    Thanks Thanks Received 
    4,974
    Thanked in
    2,329 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Da fak?
    A haha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

    Sent from my Motorola 8400

  3. #103
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samo Niksic View Post
    Prodigal son returns... Čudno kako se vazda javi kad mu se u religiju takne
    Odgovaram tebi jer vidim da zivis u Italiji.Zasto zivis u toj zemlji u kojoj postoji vjeronauk u skolama? Ucitelji vjeronauka dobijaju odobrenje za predavanja, ne od ministra prosvete, vec od mjesnog biskupa(popa).

    Mogao bi odrzati tim nekulturnim i primitivnim Italijanima jednu bukvicu o ateizmu, objasni im model iz tvog Niksica.

  4. #104
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,202
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ad.processum View Post
    Odgovaram tebi jer vidim da zivis u Italiji.Zasto zivis u toj zemlji u kojoj postoji vjeronauk u skolama? Ucitelji vjeronauka dobijaju odobrenje za predavanja, ne od ministra prosvete, vec od mjesnog biskupa(popa).
    Ajde da odgovorim trollu kad je već na temu. Postoji vjeronauka, koja je fakoltativna, mada je većina djece uzima, iz više razloga, vjerovatno. Nekad je većina tih "učitelja" bilo iz crkve, ali se taj broj sve više smanjuje. Biraju ih kurije a plaća ih država, što je dosta loše. Ovo učenje je u Italiji u suprotnosti sa sekularnošću države, što im govori ustav, i to po mišljenju mnogih stručnjaka.

  5. #105
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ma u ovu našu državu ja bih pod ovavezno od prvog osnovne uveo pravo i učenje zakona ali svih.

  6. #106
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samo Niksic View Post
    Ajde da odgovorim trollu kad je već na temu. Postoji vjeronauka, koja je fakoltativna, mada je većina djece uzima, iz više razloga, vjerovatno. Nekad je većina tih "učitelja" bilo iz crkve, ali se taj broj sve više smanjuje. Biraju ih kurije a plaća ih država, što je dosta loše. Ovo učenje je u Italiji u suprotnosti sa sekularnošću države, što im govori ustav, i to po mišljenju mnogih stručnjaka.

    Znaci, mnogi strucnjaci u Italiji misle da je to lose, a vrlo mali broj ljudi se zalaze za vjeronauk? Ma sta nam naprica? I ti bas izabrao takvu drzavu za zivjeti? Kao da je neko antiislamista, pa izabere zivjeti u Saudijskoj Arabiji.

    Ali ajde da navedem primjer Njemacke, koji je bas onako drastican.Tamo predmet vjeronauk stiti diretno Ustav, to je jedini predmet koji obavezan za uciti po Ustavu te zemlje.Dalje, sve predmete mogu ukinuti, ili podnijeti zahtjev za ukidanje, osim vjeronauka. Dalje to znaci, ako bi neko u Njemackoj podnio zahtjev za ukidanje vjeronauka i skola, takvu inicijativu sud ne bi uzeo u razmatranje, zato sto je to protivno Ustavu.Ajde sad posavjetuj nesto i Njemce, predlozi im neki niksicki model.

  7. #107
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,202
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Uh, da ako te banuju danas, da ne truješ temu.

    Nije to tako jednostavno u Njemačkoj, različito je od regije do regije, čak se i islam uči. Nego, to je tebi nedokučivo.

  8. #108
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Italija ja lagana, boli ih ***** za ovakve stvari.

  9. #109
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samo Niksic View Post
    Uh, da ako te banuju danas, da ne truješ temu.

    Nije to tako jednostavno u Njemačkoj, različito je od regije do regije, čak se i islam uči. Nego, to je tebi nedokučivo.

    Nije od regije od regije, vec u samo 3 pokrajine nije Ustavom zagarantovan predmet. A u dvije od te tri regije se izuzava vjeronauk.S tim sto nije Ustavom zagrantovan predmet, dakle moze se ukinuti.Njemacka ima 12 ili 13 pokrajina, pa zamisli koliki je omjer.

    Ja se upravo zalazem da se sve religije izucavaju i da bude fakultativno.Ko hoce neka uci, ko nece-ne mora.Da prekopiramo italijanski model.Evo necemo kopirati njemacki,poljski ili spanski.Moze?

    PS: Zasto bi volio da me baniraju?Jer iznosim svoje misljenje koje tebi ne odgovara? Da ukinemo slobodu govora?

  10. #110
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,829
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ad.processum View Post
    Ali ajde da navedem primjer Njemacke, koji je bas onako drastican.Tamo predmet vjeronauk stiti diretno Ustav, to je jedini predmet koji obavezan za uciti po Ustavu te zemlje.Dalje, sve predmete mogu ukinuti, ili podnijeti zahtjev za ukidanje, osim vjeronauka. Dalje to znaci, ako bi neko u Njemackoj podnio zahtjev za ukidanje vjeronauka i skola, takvu inicijativu sud ne bi uzeo u razmatranje, zato sto je to protivno Ustavu.Ajde sad posavjetuj nesto i Njemce, predlozi im neki niksicki model.
    Ti fino znaš da je Kriger radio "partizanen ratatatata" Prletu i Tihome i opet pominješ švabe ka primjer. Da ne pominjem da Valtera zamalo ubiše.

    Bez šale, mnogi primjeri u svijetu govore da ima rezona uvesti vjeronauku i nadam se da su ti primjeri makar dovoljni da stave na dismis priču o totalnoj beskorisnosti, gubljenju vremena, zaglupljivanju... To jednostavno ne stoji i iskreno sam malo razočaran takvom neinformisanošću, krutošću i kratkovidošću ali opet živimo gdje živimo i nema bježanja.Opravdanost pravilno koncipirane vjeronauke je nedvosmislena ali živimo u dekadentnom društvu koje počiva na formi bez suštine. Ono o čemu se može pričati su modeli, ograničenja i ostali izazovi uvođenja. Nekad su ovi izazovi preveliki i jednostavno treba odustati jer nije vrijeme za to. Jedan od izazova bi svakako bio nizak nivo svijesti populacije o potrebi nečeg ovakvog.





    Sent from my GSXR1000 @299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  11. #111
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,202
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Treba se koncentrisati na ostale djelove obrazovanja, koji su važniji. Zašto bi se bacale pare na učitelje vjeronauke kad se nema ni za ove što uče korisnije stvari ?

    Eto praktični pristup.

  12. #112
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samo Niksic View Post
    Treba se koncentrisati na ostale djelove obrazovanja, koji su važniji. Zašto bi se bacale pare na učitelje vjeronauke kad se nema ni za ove što uče korisnije stvari ?

    Eto praktični pristup.

    Da se ne lazemo, ti bi se prvi zalagao za vjeronauk ako bi to bila preporuk i stav Mila Djukanovica.Da vidite Mila u crkvi kako se krsti, postali bi najveci vjernici.Morali bi.Ili ostadoste bez privilegija.

    Tada bi se ti zalagao da banuju ateiste.Prakticni pristup.

  13. #113
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,829
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samo Niksic View Post
    Treba se koncentrisati na ostale djelove obrazovanja, koji su važniji. Zašto bi se bacale pare na učitelje vjeronauke kad se nema ni za ove što uče korisnije stvari ?

    Eto praktični pristup.
    Korisnost je relativna stvar. Ja forsiram prirodne nauke kod djece dok moja supruga forsira društvene. Ne radi se o tome šta misli svako od nas već o ličnim afinitetima. Rangirati predmete koristan, korisniji i najkorisniji je pogrešno. Fizičko vaspitanje je jednako važno kao i matematika. Samo tako možemo stvoriti svestrano obrazovane pojedince. Oni će vidjeti čitavu sliku za razliku od onih koji će biti eksperti samo za "Adamov prst" u Sikstini.

    Sent from my GSXR1000 @299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  14. #114
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,202
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Da, da, imaš pravo, očigledno ja volim taj praktični pristup, prije bih uveo neko računovodstvo, pravo ili nešto treće.

    Svakako bih riješio pitanje religije kroz istoriju, filozofiju, sociologiju, prije nego kroz vjeronauku, kao što već napisah neđe.

  15. #115
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Novi Sad
    Posts
    8,989
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    160
    Thanked in
    109 Posts

    Default

    Vjeronauci nije mjesto u javnim školama, bar ne kao obavezni dio programa, a definitivno ne treba da "predaje" niko iz organizacije bilo koje crkve, ponajmanje svešteno lice.
    ...dip your hands in the water,
    the same deep water as me...

  16. #116
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,314
    Thanks Thanks Given 
    430
    Thanks Thanks Received 
    2,666
    Thanked in
    1,295 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Korisnost je relativna stvar. Ja forsiram prirodne nauke kod djece dok moja supruga forsira društvene. Ne radi se o tome šta misli svako od nas već o ličnim afinitetima. Rangirati predmete koristan, korisniji i najkorisniji je pogrešno. Fizičko vaspitanje je jednako važno kao i matematika. Samo tako možemo stvoriti svestrano obrazovane pojedince. Oni će vidjeti čitavu sliku za razliku od onih koji će biti eksperti samo za "Adamov prst" u Sikstini.
    Prirodne nauke su bolja varijanta. Mogu da se uce od samog starta, odnosno naucni principi mogu da se razloze na najsitnije djelove i mnogo ih je lakse pribliziti djetetu (sto je Richard Feynman odlicno prepoznao). Osim prirodnih nauka favorizovao bih i umjetnost. Za neko smisleno ucenje drustvenih nauka zahtijeva se malo vise zivotnog iskustva koje djeca nemaju.

  17. #117
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,597
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    464
    Thanked in
    217 Posts

    Default

    Ma kakav vjeronauk!
    Treba zatvoriti sve skole i bolnice, pa neka ljudi idu u crkvu i da uce, a i da se lijece. Tako je najbolje, najlakse, a i najeftinije - kako za Drzavu, tako i za svakog od nas pojedinacno.
    Krstovi, brojanice i krunice umjesto farmaceutsko-mafijaskih antibiotika i vakcina, a po 10 Oce nasa i 5-6 zdravo Marija ako kajla sa krstom ili brojanica na retrovizoru nije djelovala preventivno i dodje do nekih komplikacija.
    Prosto i jasno, Amfilohija (ljubim ruke) za Vrhovnog Vladara i Kralja.
    Amen 🙇 +

    Sent by CDM app
    /end

  18. #118
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad sam bila srednjoškolka, seoski pop je organizovao vjeronauku tri puta nedeljno ... Kao jedina 'ne komunjarska ' kuća u selo, prvi čas sam bila jedina. Čas me oduševio i počela sam djeci po selu krijući da pričam sve sto mi je pop rekao..malo po malo , ostala djeca su krijući išla na časove..uglavnom, pop nam nijedan put nije rekao da Bog postoji ili da je sve Božija volja.. Govorio je o Bibliji kao da je to tek još jedna knjiga, kao da je prepričavao Gorski Vijenac (a i njega smo se dotakli) , od njega sam prvi put čula da je Sveti Nikola, osim sto je zaštitnik djece, moreplovaca, putnika, takođe i zastitnik kurvi i prostitutki, da nije bilo fer sve sto se Kainu desilo, tražili smo zajedničke tačke između Dalile I današnjih cura, i na sta su sve cure spremne kako tad tako i danas, pričao je i o sudnjem danu i kako ga razne vjere tumače... Povezivao je Pravoslavlje sa svim ostalim vjerama, učio nas o starim Slovenskim bogovima, objašnjavao je tehniku slikanja ikona , kako i zašto baš tako se crkve grade, zašto je došlo do raskola (čak je raskol upoređivao sa brakom, i sa pravom žene i pravom muža kad dodje do razvoda, tako nam bilo lakše da razumijemo ) pomagao nam je oko domaćeg zadatka i učio nas je da pomazemo jedni drugim da završimo sve školske obaveze,učio nas je da je sasvim normalno ne vjerovati u Boga, ali da moramo da vjerujemo u nešto, bilo sto, od kamena, preko ljubavi, do čovjeka, jer kako on kaže " kad kreneš niz brdo, jedino sto ćete spasiti je vjera" ..skoro je čitava parohija počela da dolazi na njegove časove .. To je sve trajalo oko pola godine, dok nije došao ljetnji raspust... E takvu vjeronauku podržavam. Inače sam agnostik.

    Sent from my HTC Desire 825 using Cafe Del Montenegro mobile app

  19. #119
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Aoo, moj dobri, dje ti ode.. Super je to, treba vjeronaika evo sad vidim..

    Vasilije (svetovno Ljubomir Kačavenda; Sarajevo, 19. decembar 1938.) umirovljeni je episkop zvorničko-tuzlanski.

    Umirovljen je nakon više optužbi za pedofiliju, i seksualno zlostavljanje dece, ali su kao glavni razlozi penzionisanja navedeni zdravstveni problemi.[1][2][3] Tokom Rata u Bosni i Hercegovini u ranim 90-ima izrazio je netrpeljivost prema bošnjačkim civilima i blagosiljao je zločine počinjene tokom rata.[4] Tokom rata bio je blisko povezan sa Ratkom Mladićem i Radovanom Karadžićem.

    Pahomije (svetovno Tomislav Gačić; Čečava kod Teslića, 17. oktobar 1952) episkop je vranjski.

    U žižu javnosti je dospeo nakon optužbi za seksualno zlostavljanje dečaka[1]. Nakon nekoliko godina suđenja, u dva od četiri predmeta je nastupila apsolutna zastarelost, dok je u preostala dva oslobođen krivice usled nedostatka dokaza.
    Last edited by McS; 28-12-16 at 20:01.

  20. #120
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,813
    Thanks Thanks Given 
    1,490
    Thanks Thanks Received 
    4,974
    Thanked in
    2,329 Posts

    Default

    Ne, pomorci trguju bijelim robljem, tek po koji se bavi tim narkoticima, zato je ono kao fol' da žene ne smiju na brod. 😉😂😂😂😂😂

    Sent from my Motorola 8400

  21. #121
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,951
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,489
    Thanked in
    2,256 Posts

    Default

    Tako mi crkvene osude. Ako si gejo, gorećeš u paklu; ako si nevjernik, gorećeš u paklu; ako si zgriješio neki od sedam smrtnih grjehova, gorećeš u paklu; ako sve to radiš dok si zaposlen u crkvi, otići ćeš u penziju. Nije da Kačavenda živi od prosječne penzije, njegovo imanje od 3 miliona dobro ga služi. A mauzoleja koji je za sebe napravio ne bi se ni Njegoš postidio.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  22. #122
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,951
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,489
    Thanked in
    2,256 Posts

    Default

    U kojoj su godini globalni ateisti?
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  23. #123
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Korisnost je relativna stvar. Ja forsiram prirodne nauke kod djece dok moja supruga forsira društvene. Ne radi se o tome šta misli svako od nas već o ličnim afinitetima. Rangirati predmete koristan, korisniji i najkorisniji je pogrešno. Fizičko vaspitanje je jednako važno kao i matematika. Samo tako možemo stvoriti svestrano obrazovane pojedince. Oni će vidjeti čitavu sliku za razliku od onih koji će biti eksperti samo za "Adamov prst" u Sikstini.

    Sent from my GSXR1000 @299
    O ovom vodim dilemu odavno u svojoj glavi. Definitivno je dobro i korisno znati po malo o svemu kako bi se čovjek bolje ''snalazio'' u društvu, međutim kad je u pitanje egzistencija tj zarađivanje za život onda smatram da je bolje da se čovjek usko specijalizuje.
    Kod nas nažalost ni obrazovanje ni privredna aktivnost nije takva da čovjek može usko da se profiliše iz neke oblasti.
    A i često naš narod voli da površno zna o svemu kako bi pametan ispao u priči (volimo da se razumijemo su sve) ali kad dođe stani pani da se nešto završi uskostručno onda svi bježe.
    takođemi volimo često da kažemo svoje mišljenje i ondje đe ne znamo skoro pa ništa, pa čak i u nekim bitnim strukama kao što je zdravstvo. ja mislim da će naši ljekari prije da vam daju pogrešnu dijagnozu iako sami ne vjeruju da su u pravu ali to će uraditi kako im se ne bi reklo da ne znaju i da ispanu neznalice. A zapravo ispanu totalne budale.
    Da je više ovakvih doktora sve bi nam bolje išlo, bez namjere da reklamiram.



    No skrenuh sa teme.
    Last edited by autodijagnostika; 28-12-16 at 21:51.

  24. #124
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Korisnije je sexualno obrazovanje

  25. #125
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,314
    Thanks Thanks Given 
    430
    Thanks Thanks Received 
    2,666
    Thanked in
    1,295 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Aoo, moj dobri, dje ti ode.. Super je to, treba vjeronaika evo sad vidim..

    Vasilije (svetovno Ljubomir Kačavenda; Sarajevo, 19. decembar 1938.) umirovljeni je episkop zvorničko-tuzlanski.

    Umirovljen je nakon više optužbi za pedofiliju, i seksualno zlostavljanje dece, ali su kao glavni razlozi penzionisanja navedeni zdravstveni problemi.[1][2][3] Tokom Rata u Bosni i Hercegovini u ranim 90-ima izrazio je netrpeljivost prema bošnjačkim civilima i blagosiljao je zločine počinjene tokom rata.[4] Tokom rata bio je blisko povezan sa Ratkom Mladićem i Radovanom Karadžićem.

    Pahomije (svetovno Tomislav Gačić; Čečava kod Teslića, 17. oktobar 1952) episkop je vranjski.

    U žižu javnosti je dospeo nakon optužbi za seksualno zlostavljanje dečaka[1]. Nakon nekoliko godina suđenja, u dva od četiri predmeta je nastupila apsolutna zastarelost, dok je u preostala dva oslobođen krivice usled nedostatka dokaza.
    Nisu samo njih dvojica problem. Ako podjemo od masivnog problema sa pedofilijom u Katolickim crkvama, zasto bi pretpostavili da je situacija drugacija u Pravoslavlju? Zasto sto je Pravoslavlje iz nekog razloga bolje i ljudi koji zive na prostorima gdje je Pravoslavlje dominantna vjeroispovjest su kvalitetniji ljudi? Budalasta pomisao.
    Vjerske institucije su mjesto u kojem pedofili vide utociste. Toliko bi trebalo svima da bude jasno. A treba postaviti i pitanje da li je zaista moguce da jos neki kolege popovi nisu znali za aktivnosti otkrivenih pedofila.

Page 5 of 16 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Segregacija po školama u Crnoj Gori
    By acer in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 400
    Last Post: 12-08-11, 14:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •