Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 76 to 100 of 185

Thread: Kvantna Fizika

  1. #76
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Teško da širu javnost zanima da napreže svoj osjetljivi moždani sistem dalje od sezonskih popusta i privatnih života javnih ličnosti tako da sumnjam da su dostina išta shvatili.
    Nego, baš na tu temu evo jedan video o KBS-3 i baziran je na tri zaštitne barijere i mislim da Šveđani i Finci dosta vode na samu temu zaštite o kojoj govoriš.
    Stvar je nauke i sekjuritija ujedno,jedno bez drugog ne bi smjelo da ide.



    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  3. #77
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Ovo je super, vjerujem da je sama katastrofa u černobilu djelimično imala taj zastrašujući uticaj na Finsku da sve to dovede na ovako zavidan nivo sigurnosti. Ali opet nekako kad pogledaš, toliko je načina da se dobija energija iz prirode, da nešto ne znam koliko je ulaganje u ovaj izvor energije bitan. Hidroelektrane, solarna energija, onda wind energy itd. Kapiram da za sve to treba da postoje geološki uslovi, ali svakako da se ja pitam ove nuklearne elektrane bi bile last resort, iz sigurnosnih razloga.
    Čupatelj

  4. The Following User Says Thank You to Solid For This Useful Post:


  5. #78
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Teško Solid, pošto ima i drugi aspekt od hladnog rata đe se opet vraćamo na projekat Menhent.Vidiš i sam da Finska i Švedska više neće da prepuštaju stvari slučaju jer ima masu još idiota na vlasti širom planete,autoritativnih režima pa je neutralnost u ravni sa naivnošću kad si okružen takvima.Nego,da se ne hvatamo te teme ovdje.
    Ovaj lik sa (veritasiuma) što si ga postavio ima dobre i kratke emisije na temu,što je opet super za ljude koji ne barataju najbolje u nekoj oblasti.Ovaj video mu je recimo konekcija FFT(fast fourirer transform) i teme o kojoj pišeš odnosno kontroli samog testiranja.Na drugoj temi o samom algoritmu sam postavila meni bolji video odnosno detaljniji ali eto ovdje akcenat na ovaj momenat.



    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  6. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  7. #79
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Odličan video, nisam znao za ovu istorija vezano za FFT.
    Čupatelj

  8. #80
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Da istorija ili Conference of experts to study the possibility of detecting violations of a possible agreement on the suspension of nuclear test, ili prosto rečeno skup naučnika kako ove druge da uhvatimo u laži.Kakva ironija.

    U tom smislu ti FFT izvorno dođe ko prvi detektor laži, e sad što ima masu drugih primjena to dođe ko gratis.

    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Last edited by Bluemoon; 12-03-23 at 17:58.
    No pasaran!

  9. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  10. #81
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Šteta što je ova tema toliko zapostavljena kao da je nekakvo mračno biće iz pećine koje vreba,a toliko ima toga na istu.
    Recimo,Gausova distribucija je najvažnija distribucija vjerovatnoće u statistici jer odgovara mnogim prirodnim fenomenima kao što su starost,visina,rezultati testova,IQ rezultati,zbir bacanja dvije kocke..
    Ovo posljednje oko kockica ako bi ovi zavisnici od kocke provalili svaki kazino na svijet bi propao pa sva sreća to samo naučnike zanima.
    Nego, 3Blue je izbacio odličan video na temu CLT-a (središnja granična vrijednost) juče tako slikovito da jedna ubibože dosadna statistika izgleda kao nešto skroz zanimljivo.
    I na sve može da se primjeni,normalno ako neka zajednica prije svega unosi ispravno statističke podatke,ili ono drugo a ima i toga da ih negdje namjerno ne unosi.
    E to je zlo tek.Jer,statistika je jedna od početnih koraka da se uspostave najvažniji inputi za rješavanje bilo kojeg kolektivnog problema.

    No pasaran!

  11. #82
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Ovo je više klip za neku temu o matematici, mislim da je i bio neki topik za to ali sam zaboravio koji .
    Čupatelj

  12. The Following User Says Thank You to Solid For This Useful Post:


  13. #83
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Znam ali nisam našla pa se prebacih ovdje valjda ne smeta ili nek kockice budu kvantovi i sve sređeno.
    Zezam se no stvarno nisam vidjela temu sem one o logičkim igricama a opet mi se ne uklapa ni tamo.
    No pasaran!

  14. #84
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Pa napravi novu, i napiši naslov "Zanimljivosti i novisti iz svijeta Matematike" ili tako nešto.
    Čupatelj

  15. The Following User Says Thank You to Solid For This Useful Post:


  16. #85
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Nema veze,može i da se prebaci u onu zanimljivosti iz nauke da ne zatrpavam podforum novim temama.Inače sam dosta razmišljala o ovome što smo pisali na temu nuklearne energije,pa se prebacih tamo na sistem sigurnosti i faktore,i kako smanjiti greške da se ne ponavljaju.
    I na kraju dođoh i do statistike kroz uzorke i ovu zakonitost što je 3Blue napravio posljednji video.Moj faul.
    No pasaran!

  17. #86
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Ti imaš baš dosta slobodnog vremena kad možeš sve to da istražuješ, razmišljaš dublje o tim stvarima itd. Ja se sjećam kad sam bio na fakultet pa sam imao slobodnog vremena i tako sam često volio da istražujem, čitam, gledam naučne klipove. Znao sam da uđem na sajt MIT instituta i tamo gledam neka besplatna predavanja iz kvantne fizike, onda razmišljam pokušavam da nađem logično objašnjenje fenomena kod eksperimenta sa duplom rešetkom itd. . Kako bi dobro bilo da sam pun para da ne moram da radim niđe i onda samo tako istražujem i radim stvari koje mi se sviđaju a da ne moram da brinem oću li ostat gladan.
    Čupatelj

  18. #87
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Zapravo radim na tim projektima odavno još od studija,a ako ćemo pravo nije dužina ovih videoa ništa duža od neke utakmice,ili ogovaranja komšiluka pa eto dođe ti tu neđe.
    Mislim da nikad neću izaći iz tih tema a ima i onaj momenat straha znajući šta sve pojedini segmenti poput ove nuklearne energije sa sobom nose.
    No pasaran!

  19. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  20. #88
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default



    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  21. #89
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Sviđa mi se kako je ovdje objašnjena kvantna teorija polja i ima transkript u video-u.Dobro je koga mrzi da čita stranice Lewisove our universe from the quantum to the cosmos...

    No pasaran!

  22. #90
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    No pasaran!

  23. #91
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Kvantna Fizika

    Mahamaya




    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  24. #92
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Kako vi uopšte mislite da se nadgleda QKD, Quantum Key Distribution, alo?

    Znači sad neki mogu, lagano, bez ikakve frke, da planiraju bioterorizam, napad na Svjetski trgovinski centar ili ubistvo premijera, diktaturu, a da bukvalno NIKO ne zna za to.

    Ovo nije neka sky aplikacija. Ovo je quantum level kriptografija, ovo se ne probija.

    No, quantum cryptography would not be able to penetrate quantum cryptography. Quantum cryptography, specifically quantum key distribution (QKD), utilizes the principles of quantum mechanics to ensure secure communication and unbreakable encryption.
    Quantum cryptography relies on the fundamental principles of quantum mechanics, such as the Heisenberg uncertainty principle and the no-cloning theorem. It takes advantage of the properties of quantum particles, like photons, to establish secure communication channels. The key feature of QKD is that any attempt to intercept or eavesdrop on the quantum communication would disturb the quantum states being transmitted, alerting the sender and receiver to the presence of an intruder. This property, known as quantum indeterminacy or the observer effect, ensures the security of the communication.

    Therefore, if quantum cryptography, such as QKD, is implemented correctly and securely, it should remain immune to attacks, including attacks from other quantum cryptographic methods. However, it's worth noting that the security of quantum cryptography relies on correctly implementing the protocols and maintaining the integrity of the quantum systems involved. Any vulnerabilities or implementation flaws could potentially compromise the security of the system. Ongoing research and development in quantum cryptography aim to further enhance its security and practicality in real-world applications.


    ////


    Jeste li svjesni da samo ova stavka, isključuje Quantum kao riješenje ičega, uzimajući u obzir čovjeka.

    Quantum sa ovakvom kriptografijom predstavlja takav izazov kakvog nije imala planeta Zemlja.

    Ovo je kraj.



    Jako me zanimaju procesi Quantum tehnologije.

    Vidim da napreduju iz dana u dan.

  25. The Following User Says Thank You to Saruman For This Useful Post:


  26. #93
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    https://www.technologyreview.com/201...ctive-reality/

    A quantum experiment suggests there’s no such thing as objective reality

    Physicists have long suspected that quantum mechanics allows two observers to experience different, conflicting realities.
    Now they’ve performed the first experiment that proves it.


  27. #94
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    541
    Thanks Thanks Given 
    176
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    172 Posts

    Default

    Htio sam prije mjesec dana da napravim temu o ovome ali bojim se da bi brzo zamrla

  28. The Following User Says Thank You to nicky For This Useful Post:


  29. #95
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Kvantna fizika je zapravo metafizika... Pa oni ne vjeruju da ista postoji. A istovremeno vjeruju da postoji. Mislim ako bi zumirao objekat do atoma i subatomskog, stvarno nista od ovoga oko nas zapravo ne postoji. Ako tako posmatramo... sve je u posmatranju objekta. Cijela nasa realnost je posmatranje i nista drugo.

  30. #96
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    Kako vi uopšte mislite da se nadgleda QKD, Quantum Key Distribution, alo?

    Znači sad neki mogu, lagano, bez ikakve frke, da planiraju bioterorizam, napad na Svjetski trgovinski centar ili ubistvo premijera, diktaturu, a da bukvalno NIKO ne zna za to.

    Ovo nije neka sky aplikacija. Ovo je quantum level kriptografija, ovo se ne probija.

    No, quantum cryptography would not be able to penetrate quantum cryptography. Quantum cryptography, specifically quantum key distribution (QKD), utilizes the principles of quantum mechanics to ensure secure communication and unbreakable encryption.
    Quantum cryptography relies on the fundamental principles of quantum mechanics, such as the Heisenberg uncertainty principle and the no-cloning theorem. It takes advantage of the properties of quantum particles, like photons, to establish secure communication channels. The key feature of QKD is that any attempt to intercept or eavesdrop on the quantum communication would disturb the quantum states being transmitted, alerting the sender and receiver to the presence of an intruder. This property, known as quantum indeterminacy or the observer effect, ensures the security of the communication.

    Therefore, if quantum cryptography, such as QKD, is implemented correctly and securely, it should remain immune to attacks, including attacks from other quantum cryptographic methods. However, it's worth noting that the security of quantum cryptography relies on correctly implementing the protocols and maintaining the integrity of the quantum systems involved. Any vulnerabilities or implementation flaws could potentially compromise the security of the system. Ongoing research and development in quantum cryptography aim to further enhance its security and practicality in real-world applications.


    ////


    Jeste li svjesni da samo ova stavka, isključuje Quantum kao riješenje ičega, uzimajući u obzir čovjeka.

    Quantum sa ovakvom kriptografijom predstavlja takav izazov kakvog nije imala planeta Zemlja.

    Ovo je kraj.



    Jako me zanimaju procesi Quantum tehnologije.

    Vidim da napreduju iz dana u dan.
    Ovo je moćno, pokušah da nađem na udemy da vidim ima li neki kurs koji malo detaljnije objašnjava baš ovo, ali nema..
    Čupatelj

  31. The Following User Says Thank You to Solid For This Useful Post:


  32. #97
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    Ovo je moćno, pokušah da nađem na udemy da vidim ima li neki kurs koji malo detaljnije objašnjava baš ovo, ali nema..
    QKD je strašna stvar koja se razvija već od 70tih ili 80tih ja mislim. Od tada oni prave ovu kriptografiju konstantno je unaprijeđujući. Znači radi se o nečemu baziranom na Hajzenbergovom principu i čemu sve ne. Fotoni prolaze, ludilo. Fora je u tome što je kvantni mehanizam toliko osjetljiv u ovoj kriptografiji, da i NAJMANJA turbulencija u razgovoru dvije osobe, chatu ili bilo čemu, NAJMANJA turbulencija koja udara na kvantni mehanizam spolja, dakle haker, ona obavještava oba sagovornika da ih neko nadgleda, jer zapišti tamo sve...to je jako osjetljiva tehnologija, baš zbog složenosti cijelog procesa komunikacije i da se ne bi mogla probiti nikakvim mogućim načinom poznatim čovjeku. Znači jedino da uđeš lično u mjesto komunikacije i vidiš šta pišu na displeju i slično. Toliko je jaka kriptografija da jednostavno ne postoji ni teoretska mogućnost da se probije komunikacija. Možda za 5000 godina izađe neki alat za probijanje QKD. Quantum key distribution.

  33. #98
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Pretpostavljam da se iza svega toga krije onaj isti princip koji je prisutan kod eksperimenta duple rešetke, kad ne "posmatraš" elektron on se ponaša kao talas, a kad ga "posmatraš" on se ponaša kao objekat. Pretpostavljam ako kao haker presretneš tu komunikaciju ona postane na sličan način trajno promijenjena.

    Kod ove obične kriptografije inače ako ti treća osoba (haker) presretne komunikaciju ona može jedino da izmijeni nešto ili samostalno napravi zahtjev u tvoje ime ako ima "private key" sa tvojeg uređaja koji se koristi za enkripciju poruke, ali i tu postoje mehsnizmi koji i taj problem rješavaju gdje se za svaku komunikacionu sesiju generiše novi ključ, pa iako ti ga neko ukrade ima ga samo dok traje ta jedna sesija, ne može trajno da te "hakuje", tako da je trenutno taj nivo bezbjednosti dosta dobar ako bi isključili kvantne kompjutere koji čak mogu i brute force metodom da za kratko vrijeme provale te neke sisteme koji se smatraju bezbjednima u sferi običnih kompjutera. Tako da ta oblast je nešto čemu ću ja posvetiti malo pažnje u budućnosti.

    Sent from my S23 ultra using Tapatalk
    Čupatelj

  34. The Following User Says Thank You to Solid For This Useful Post:


  35. #99
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    Pretpostavljam da se iza svega toga krije onaj isti princip koji je prisutan kod eksperimenta duple rešetke, kad ne "posmatraš" elektron on se ponaša kao talas, a kad ga "posmatraš" on se ponaša kao objekat. Pretpostavljam ako kao haker presretneš tu komunikaciju ona postane na sličan način trajno promijenjena.

    Kod ove obične kriptografije inače ako ti treća osoba (haker) presretne komunikaciju ona može jedino da izmijeni nešto ili samostalno napravi zahtjev u tvoje ime ako ima "private key" sa tvojeg uređaja koji se koristi za enkripciju poruke, ali i tu postoje mehsnizmi koji i taj problem rješavaju gdje se za svaku komunikacionu sesiju generiše novi ključ, pa iako ti ga neko ukrade ima ga samo dok traje ta jedna sesija, ne može trajno da te "hakuje", tako da je trenutno taj nivo bezbjednosti dosta dobar ako bi isključili kvantne kompjutere koji čak mogu i brute force metodom da za kratko vrijeme provale te neke sisteme koji se smatraju bezbjednima u sferi običnih kompjutera. Tako da ta oblast je nešto čemu ću ja posvetiti malo pažnje u budućnosti.

    Sent from my S23 ultra using Tapatalk
    Savršeno i ukratko opisan osnovni princip hakovanja.
    No pasaran!

  36. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  37. #100
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Meni je interesantno to kako se bezbjednost bazira na nemogućnosti rješavanja / objašnjenja nekih koncepata iz matematike / nauke. Ovi poznati kriptosistemi koji se koriste danas kao što je recimo RSA, njegova bezbjednost se krije u tome što trenutno ne postoji nijedan algoritam koji može da za kratko vrijeme nađe proste činioce nekog baš velikog kompozitnog broja, a inače se tu koriste brojevi koji imaju nenoramlno veliki broj cifara i koji su proizvod isto masu velikih prostih brojeva, znači nema manjih prostih činioca tipa 3, 5, 11 itd. jer to bi onda olakšalo stvari hakeru. Ali ako bi se u budućnosti pojavio neki matematičar i provalio neki način za lako pronalaženje prostih činioca bilo kojeg broja, on bi onda bio u stanju da sve što koristi RSA enkripciju lagano hakuje .

    E vidiš, isto kao što su ovi kroptografi iskoristili neriješeni problem iz oblasti matematike kao bazu za bezbjednost algoritma, na sličan način su quantum computer naučnici iskoristili neku prirodnu pojavu iz oblasti kvantne fizike da im posluži kao bezbjedonosni sistem u sferi komunikacije kod kvatnih kompjutera.
    Čupatelj

  38. The Following User Says Thank You to Solid For This Useful Post:


Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 11-09-12, 01:23
  2. Matematika i fizika
    By radean in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 20-09-11, 20:45
  3. matematika i fizika
    By radean in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 10-03-11, 12:43
  4. Rakete, kvantna prasina i tenis
    By Ulysses in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 7
    Last Post: 15-04-05, 22:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •