Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 185

Thread: Kvantna Fizika

  1. #1
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default Kvantna Fizika

    Last edited by Solid; 27-10-16 at 00:42.

  2. #2
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kvantni Darvinizam ... pokušavam da shvatim :-)

    ... ali tvrd je orah voćka čudnovata :-)



    https://sciencepole.com/quantum-darwinism/#

  4. #4
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    ^a ovaj nesto ovo slabo objasnjava, samo se koristi ovim strucnim izrazima, sto znaci da treba da budes bas duboko u materiju da bi ga moga svatit.

    evo nesto:

    Quantum superposition of states and decoherence


    ova aplikacija za Android je mnogo dobra, objasnjava sve fino, osnovne stvari vezano za Kvantnu fiziku:

    Quantum by Štěpán Brychta
    Last edited by Solid; 27-10-16 at 00:26.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Odlično je ovo.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  6. #6
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Meni je recimo ovaj eksperiment (Mach–Zehnder interferometer) cudniji od eksperimenta sa duplom resetkom ali nema na youtube klipa koji ga dobrog objasnjava:

    a evo animacija klasicnog Interferometera:

    Interferometer Animation
    Last edited by Solid; 27-10-16 at 00:28.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Kako to izgleda, u stvari, primijenjeno?
    Čitavo naše okruženje je u stvari konstanti fluks kvantnih vjerovatnoća u četiri dimenzije. Ukoliko posmatramo nešto, mi u stvari biramo, odnosno dešava se biranje, jedne od bezbroj mogućnosti, i posmatranjem postaje dio naše realnosti i to zovemo neka "stvar". Međutim to je samo naša percepcija te stvari. Razmjenjujući iskustva posmatranja sa drugima usaglašavamo se, odnosno prihvatamo isti model percepcije i onda ta stvar bude "stalnija".
    Jesam li daleko ili šta?
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  8. #8
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    na doborom si putu samo ti si to vise filozofski nekako objasnila, ovaj lik je izgleda bazira svoju teoriju na Many-worlds interpretaciji, sto je meni licno glupa interpretacija u kvantnoj fizici.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Otprilike se tako posmatra fizikalni realitet, na nivou mikrokosmosa se stvar dodatno komplikuje, ali petokraka sve to u red dovede...
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  10. #10
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Da, ali na kraju kakva je u stvari razlika. Možemo li reći da je svaki pokret udaljenje od nulte tačke. Svaki sljedeći pokret se vezuje na taj pokret. Govorim o minimalnim pomacima. Dakle ono što mi uzimamo kao realnost je u stvari odnos sljedećeg u odnosu na prethodni dok odnos prema nultoj tački ne uzimamo više u obzir, odnosno postaje samo jedna od bezbroj mogućnosti. samim tim implikacija multi svjetova u prošlosti je neostvarena koliko i svaki neučinjeni pokret između dva koja su urađena. Drugim riječima za nas nemaju nikakve veze.
    Kako ga zamuljah.

    ps: jedan savjet, valjalo bi postavljat suve linkove, jer će tema početi kao gif animacije da se otvara ljetnji dan do podne. Nije atraktivno, ali kad je nauka bila takva ) Inače super tema.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  11. #11
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    a kako ces drugacije da saznas sto se desava u neki eksperiment ako ne vidis na klip neki .

  12. #12
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Da, sad provjerih, kad postaš yt link opet prenosi klip na forum. Ja sam do sada sve išao preko ikonice za video.
    Ništa, neka administracija opet razmotri predlog za bb code. Koči kad otvara, ništa drugo.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  13. #13
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    ova aplikacija za Android je mnogo dobra, objasnjava sve fino, osnovne stvari vezano za Kvantnu fiziku
    Vidis prvi video u preporucenim ti je sa MIT-a. Bolje od toga nema. Imaju kvalitetna predavanja sa izuzetnim predavacima koji dobro drze paznju. Ako odes na njihov sajt daju ti pored predavanja i sav potreban materijal za vjezbe ako imas slobodnog vremena da se udubis u materiju: https://ocw.mit.edu/courses/physics/...i-spring-2013/

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Kako to izgleda, u stvari, primijenjeno?
    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Čitavo naše okruženje je u stvari konstanti fluks kvantnih vjerovatnoća u četiri dimenzije. Ukoliko posmatramo nešto, mi u stvari biramo, odnosno dešava se biranje, jedne od bezbroj mogućnosti, i posmatranjem postaje dio naše realnosti i to zovemo neka "stvar". Međutim to je samo naša percepcija te stvari. Razmjenjujući iskustva posmatranja sa drugima usaglašavamo se, odnosno prihvatamo isti model percepcije i onda ta stvar bude "stalnija".
    Jesam li daleko ili šta?

    Ovo je ono sto kvantnu mehaniku cini toliko cudnom jer se kosi sa svime sto znamo o makro svijetu. Ni Ajnstajn nije mogao da svari o cemu se radi
    U makro svijetu su stvari totalno drugacije. Neka stvar, recimo lopta postoji u odredjenom stanju nezavisno od posmatraca. Mozemo da filozofiramo o tome da li nasa percepcija definise postojanje tog objekta, ali u materijalnom svijetu se nista nije promijenilo. Posmatrac samo saznaje osobine posmatranih objekata koje su konstantne. U svijetu kvantne mehanike posmatranjem cestica bukvalno gubi kvantno svojstvo zbog cinjenice posmatranja.

    Pazi ovo:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Double-slit_experiment

    Last edited by VanjaTheMan; 26-10-16 at 00:09.

  14. #14
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Da, sad provjerih, kad postaš yt link opet prenosi klip na forum. Ja sam do sada sve išao preko ikonice za video.
    Ništa, neka administracija opet razmotri predlog za bb code. Koči kad otvara, ništa drugo.
    evo nekako na jade uspjeh da napravim youtube linkove da su samo linkovi, sad ce manje kociti.

    @VanjaTheMan To je tako ispricana prica da ljudi koji nemaju znanja pomisle da samo posmatranje utice na to kako ce se elektron (ili neki drugi kvantni objekat) ponasati, ustvari salje se odredjeni zrak koji detektuje gdje se nalazi elektron i on valjda utice na to da dodje "kolapsa" talasne funkcije i onda se elektron ponasa kao makro objekat jer se interferencija gubi.
    Last edited by Solid; 26-10-16 at 00:33.

  15. #15
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    evo nekako na jade uspjeh da napravim youtube linkove da su samo linkovi, sad ce manje kociti.

    @VanjaTheMan To je tako ispricana prica da ljudi koji nemaju znanja pomisle da samo posmatranje utice na to kako ce se elektron (ili neki drugi kvantni objekat) ponasati, ustvari salje se odredjeni zrak koji detektuje gdje se nalazi elektron i on valjda utice na to da dodje "kolapsa" talasne funkcije i onda se elektron ponasa kao makro objekat jer se interferencija gubi.
    Kvantna dekoherenca, mislim da je naziv? Mada stvari jos uvijek nisu jasne. Ali nesto mora da utice na cestice jer nisu zive pa da se postide
    Jedno je sigurno. Ko definitivno rijesi to pitanje dobice Nobelovu nagradu za fiziku.
    Last edited by VanjaTheMan; 26-10-16 at 00:42.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Da nema neka knjiga ili link ili Youtube video/kanal na domaćem jeziku?

    Poslato sa sjajne pisaće mašine Edge x2
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  17. #17
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Da nema neka knjiga ili link ili Youtube video/kanal na domaćem jeziku?
    Mislim (nisam 100% siguran) da sam vidio knjigu o kvantnoj mehanici u knjizari Mamut u Delti.

  18. #18
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Kvantna dekoherenca, mislim da je naziv? Mada stvari jos uvijek nisu jasne. Ali nesto mora da utice na cestice jer nisu zive pa da se postide
    Jedno je sigurno. Ko definitivno rijesi to pitanje dobice Nobelovu nagradu za fiziku.
    jeste, a postoje logicna objasnjenja sto se tu dogadja ali obicno bi treabo ici i neki dokaz u vidu dodatnog eksperimenta praceno objasnjenjima eventualno praceno matematikom itd. da bi dobio nobelovu nagradu..

    a secas li se mozda koliko je kostala ta knjiga u knjizaru mamut?

  19. #19
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    jeste, a postoje logicna objasnjenja sto se tu dogadja ali obicno bi treabo ici i neki dokaz u vidu dodatnog eksperimenta praceno objasnjenjima eventualno praceno matematikom itd. da bi dobio nobelovu nagradu..
    Da. Rezultat eksperimenta bi morao biti pracen matematickim iskazom.
    Quote Originally Posted by Solid View Post
    a secas li se mozda koliko je kostala ta knjiga u knjizaru mamut?
    Nisam pogledao cijenu. To je bilo negdje u septembru a usao sam samo da uzmem knjigu koju sam planirao pa se nisam zadrzavao. Samo se sjecam da sam negdje krajem oka na jednoj od prve dvije gomile (dakle nije stajala na policama) vidio knjigu na kojoj samo pise Kvantna mehanika ili Uvod u kvantnu mehaniku. Te knjige su obicno ispod 10e. Znam da su knjige Stivena Hokinga sve bile ispod 10e kad sam uzimao.
    Last edited by VanjaTheMan; 26-10-16 at 14:52.

  20. #20
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    evo nekako na jade uspjeh da napravim youtube linkove da su samo linkovi, sad ce manje kociti.
    Hvala! Sad radi kao sat.

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Neka stvar, recimo lopta postoji u odredjenom stanju nezavisno od posmatraca. Mozemo da filozofiramo o tome da li nasa percepcija definise postojanje tog objekta, ali u materijalnom svijetu se nista nije promijenilo. Posmatrac samo saznaje osobine posmatranih objekata koje su konstantne. U svijetu kvantne mehanike posmatranjem cestica bukvalno gubi kvantno svojstvo zbog cinjenice posmatranja.
    Pa sad, to da li se u materijalnom svijetu išta promijenilo ne može se znati bez posmatrača. To je u stvari i poenta. Naša kognicija zavisi od posmatranja.

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    @VanjaTheMan To je tako ispricana prica da ljudi koji nemaju znanja pomisle da samo posmatranje utice na to kako ce se elektron (ili neki drugi kvantni objekat) ponasati, ustvari salje se odredjeni zrak koji detektuje gdje se nalazi elektron i on valjda utice na to da dodje "kolapsa" talasne funkcije i onda se elektron ponasa kao makro objekat jer se interferencija gubi.
    Tako nekako zar ne. Onda je pitanje kako mi vidimo? Uz pomoć svjetlosti, i već govorimo o interferenciji.
    Last edited by Ulix; 26-10-16 at 16:22.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  21. #21
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Pa sad, to da li se u materijalnom svijetu išta promijenilo ne može se znati bez posmatrača. To je u stvari i poenta. Naša kognicija zavisi od posmatranja.
    Ali pitanja tipa "ako drvo padne u sumi a niko ga nije cuo, da li je napravilo zvuk" je vec domen filozofije a ne fizike i konkretnije kvantne mehanike. Iako mozda izgleda tako na prvi pogled. To je interesantno pitanje ali za neku drugu temu.
    Last edited by VanjaTheMan; 26-10-16 at 16:48.

  22. #22
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pa i ne baš, ako pogledaš eksperiment sa detektorima.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  23. #23
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Tako nekako zar ne. Onda je pitanje kako mi vidimo? Uz pomoć svjetlosti, i već govorimo o interferenciji.
    ne kapiram sto oces da kazes, ja sam samo htio da kazem da tu niko nista ne gleda nego se metodom detekcije kuda je prosao elektron gubi njegova superpozicija tj. za elektron inace vazi da je prosao kroz obije resetke a kad odredjeni uredjaj detektuje da je prosao kroz jednu resetku onda interferencija koja se inace pojavljuje vise nije prisutna i elektron vise nije u mogucnosti da se ponasa kao talas.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

  25. #25
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 11-09-12, 01:23
  2. Matematika i fizika
    By radean in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 20-09-11, 20:45
  3. matematika i fizika
    By radean in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 10-03-11, 12:43
  4. Rakete, kvantna prasina i tenis
    By Ulysses in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 7
    Last Post: 15-04-05, 22:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •