Results 1 to 9 of 9

Thread: IRF - Program kreditiranja visokoškolaca

  1. #1
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default IRF - Program kreditiranja visokoškolaca

    Je li neko aplicirao i prošao proceduru ovog oblika kreditiranja IRF-a? Bile bi korisne neke informacije iz prve ruke.

    1. Nakon koliko vremena od predaje dokumentacije se dobije odgovor?
    2. S obzirom da se odobrava do 70% vrijednosti investicije, na koji način i da li uopšte traže da im se predoči izvor finansiranja prestalih 30%? Gotovina, bankarski kredit?
    3.
    • Profakture (kopija ili original) za nabavku opreme i sitnog inventara, predračune za izvođenje građevinskih radova, predugovore o kupoprodaji nekretnina (IRF CG A.D. neće prihvatati ponude/predugovore koje su izdate od fizičkih lica osim kod kupoprodaje nekretnina, ponude/predugovore od povezanih lica kao ni interne fakture). Predmetna dokumentacija ne može biti starija od 3 mjeseca od datuma predaje zahtjeva za kredit;

    Da li baš za svaki opreme prethodno treba kontaktirati dobavljače za profakture?
    4. Pretpostavljam da direktno uplaćuju novac dobavljačima i eventualnim izvođačima radova, da li imaju praksu uplatiti na račun korisnika kredita i pod kojim uslovima? (Iako na sajtu piše da da)


    Bilo kakvo dodatno iskustvo bi valjalo poslušati.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,585
    Thanked in
    1,775 Posts

    Default

    Predavao sam ja, al su me klasično izmuljali zbog nekih stvari koje nikakve veze nemaju sa programom...

    1. Zavisi kojeg referenta dobiješ i ima li nekog da ti "pogura" to... Meni su npr tek poslije mjesec dana poslali poštom da mi fale 2 dokumenta (kojih btw nema na listi potrebnih dokumenata, ako se dobro śećam u pitanju je bila je saglasnost članova domaćinstva za pristup podacima o kreditnoj zaduženosti), iako mi imaju i telefonski broj (zvali me već zbog prezentacije u nk), mail i fb... Moj savjet je da ih non stop zivkaš, a ako si iz pg ideš stalno u kancelariju i lično se interesuješ u kojoj je fazi obrade predmet...

    2. Čini mi se da je rok za obezbjeđenje sopstvenog dijela 6 mjeseci, tako da ne moraš odmah imati sredstva, ali je poželjno... Mogu pare, može bankarska garancija, mogu osnovna ili obrtna sredstva, nebitno je... Bitno je samo da su u vrijednosti 30% investicije...

    3. Prilikom predaje dokumenata mogu profakture... Vjerovatno ti je najbolje da odradiš par bitnijih na malo veću vrijednost, jer ćeš kasnije kad se odobri kredit svakako morati sve detaljno...

    4. Imaš pravo da 30% odobrenog kredita dobiješ na račun... Ne znam koliko su kasnije rigorozni u provjeri troškova, tj oćeš li smjeti ta sredstva da iskoristiš za bilo šta što nije vezano za projekat, ali to nije problem zaobići...
    #fakenews

  3. #3
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zahvaljujem. Oko investicionog projekta, da li je samo formalnost ili mu posvecuju paznju?

  4. #4
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,585
    Thanked in
    1,775 Posts

    Default

    Kao što rekoh, zbog razloga koji nijesu vezani za projekat nijesam bio podoban za njegovu regularnu obradu, već su me lagali i zavlačili dok nije bilo kasno za realizaciju... Što će reći ne znam tačne kriterijume u kasnijim fazama, ali iz komunikacije sa njihovim zaposlenima biznis plan ima najveći uticaj na eventualno odobrenje kredita... Što je i logično, budući da su ostali kriterijumi prilično jasno izneseni i njih moraš zadovoljiti prije razmatranja projekta...

    Ne vjerujem da biznis plan mora biti baš profesionalno odrađen, jer ga možeš i kasnije u dogovoru sa njima doraditi i promijeniti... No sigurno je bitno da vide da se razumiješ u materiju, tj konretno projekat za koji apliciraš i da ocijene da je realan i isplativ... Pretpostavljam da je najbolje da ih direktno pitaš na šta najviše da obratiš pažnju prilikom izrade plana, da kasnije ne bi gubio vrijeme...

    Još da dodam, iako vidim da nijesi pitao, jer nije isključeno da ne znaš proceduru... Ako kao sredstvo obezbjeđenja kredita navedeš nekretninu ili zemljište, potrebno je da izađe njihov procjenitelj, ne možeš ti kontaktirati koga želiš već isključivo njihove saradnike...
    #fakenews

  5. #5
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam da izlazi njihov procjenitelj. Ako je kao instrument obezbjedjenja hipoteka na stan, koji je dokument koji se predaje kao 'Predlog instrumenata obezbjeđenja' prilikom aplikacije same, prije nego izađe procjenitelj? Hvala još jednom.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,585
    Thanked in
    1,775 Posts

    Default

    Samo posjedovni list...
    #fakenews

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A dje ovaj irf je klasicna prevara, toliko te vrte da ti se vise smuci i da odustanes od svega.
    sent from tabure

  8. #8
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jos dva pitanja:

    Saglasnost za pristup podacima regulatornog kreditnog registra Centralne banke (RKR)
    Vadi se pretpostavljam u CB, kakva je procedura?

    Profakture za nabavku opreme i predracuni za ivodjenje gradjevinskih radova, izdaju se na moje ime (fizicko lice) kao podnosioca zahtjeva za kredit? S obzirom da nije registrovana firma, ovo mi je jedino logicno.

  9. #9
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,585
    Thanked in
    1,775 Posts

    Default

    Za saglasnost ti oni daju formu koji ti samo popuniš i potpišeš (i ostali članovi domaćinstva)...

    Profakture na tvoje ime...

    P.S. Čuo sam da direktora zovu 5%, pa vidi i to da im ponudiš...
    #fakenews

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. program kreditiranja visokoskolaca
    By koktahn in forum Ekonomija
    Replies: 0
    Last Post: 20-02-16, 20:54
  2. program?
    By C 63 in forum Software
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-11, 16:32
  3. Program
    By takemysoulaway in forum Software
    Replies: 10
    Last Post: 19-05-09, 06:00
  4. fax program za dsl
    By gagav in forum Software
    Replies: 2
    Last Post: 23-03-07, 12:06
  5. Program za HDD
    By Kapetan in forum Software
    Replies: 7
    Last Post: 26-12-05, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •