Page 6 of 20 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 126 to 150 of 487

Thread: Dvadeset pet godina od našeg sramnog pohoda

  1. #126
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Noc sa Dubrovnikom

    Svi smo u opsadi ovih crnih dana,
    Sve nas podjednako tuku, moj Gosparu,
    i s kopna, i s mora – sa svih strana
    Samo grmi: barut! barut! barut!

    Ne poznajem nikog sred dima i tmuše,
    ali ipak ćutim ovu mržnju staru
    koju nikogović sipa, obezdušen,
    na sve što smo bili, moj dični Gosparu.

    Njegovo je ovo vrijeme, i meci,
    a naša je patnja u suzi skrivenoj,
    što je svojoj mrtvoj dugujemo djeci
    kad budemo, nekad, smjeli da plačemo.

    Zašto li se sjetih tragičnog Solina,
    onog velegrada krasnih sarkofaga
    što ga, nakon dvije hiljade godina,
    zatrpaše zemljom pa ode bestraga.

    Nije onda bilo ni rata, ni flote,
    ni pijane rulje njihove i naše;
    mogao se Solin spasiti strahote,
    mogao je, ali – ipak nije spašen!

    A šta tebe čeka, Gospodine Grade,
    u ovoj noći bratske krvomutnje,
    dok krvnici mirno svoj posao rade?…
    Ne daj, Bože, da se steknu moje slutnje!

    Vitomir Vito Nikolić (Decembar 1991.)

  2. #127
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ja sam Dubrovčanin. Što se tiče mene koji se ne sjeća zbivanja, ja sam lako mogao biti žrtva rata jer su granate povremeno padale sve do listopada 1995. godine! Pravo je čudo da sam ja uopće živ! Naime, trebao sam biti rođen 3. rujna, a rođen sam 24. kolovoza 1995. godine. Dvije granate iz smjera istočne Hercegovine pale su na marinu u Komolcu i pupčana vrpca u majci se dvaput okrenula tako da sam ostao bez kisika. Hitno je majka prevežena na Medarevo (dubrovačka bolnica) i izvršen je hitan carski rez, rođen sam bez svijesti, beživotan. Dugo su me oživljavali i liječnik je zaključio da je pravo čudo što je porođaj uspješno završio. Tako je po mene sve dobro prošlo, materijalna šteta je sanirana (osim kuće u Slanome koju otac sada obnavlja kako bi iznajmljivao ljeti).

  3. #128
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    U Beogradu je, u 86. godini života, 12. prosinca preminuo zlikovački general Strugar. On je, nakon Kadijevića, drugi mrtvi zapovjednik napada na Dubrovnik. Još su živi Miodrag Jokić, Milan Zec i Vladimir Kovačević-Rambo.

  4. #129
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    dosta je pozivio....u sustini znam da je gledao kako da napuni svoje dzepove u to vrijeme...imao je svoju pratnju i svoj trnsporter(jos 2 u pratnji).ali nisu krivi oni koji su isli nego oni koji su ih slali....

  5. #130
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Prezanimljivo, jučer Nebojša Vukanović iz Trebinja u Narodnoj skupštini Republike Srpske u Banjoj Luci drži opširno predavanje o povijesti Dubrovačke Republike. Spominje i selo mojih predaka, Metohiju u općini Ston na Pelješcu, navodeći njeno ime i par prezimena u selu kao dokaz da su tamo sve do nakon smrti cara Dušana živjeli isključivo svetosavci. Za sve stanovnike Pelješca, Dubrovačkog primorja, Župe dubrovačke i Konavala tvrdi da su im preci pokatoličeni prilikom uspostave dubrovačke vlasti.



  6. #131
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Je li stradanje povijesne jezgre ipak malo preuveličano s naše strane? Mnogi su na televiziji čuli kako je Grad sravnjen sa zemljom, a onda se došavši začudili kako nije srušena niti jedna cijela zgrada i Grad izgleda skoro identično kao na prijeratnim fotografijama i snimkama. Kako to da nije pao niti jedan kip svetog Vlaha? Kako nije srušena niti jedna crkva? Kako se nije odlomio niti jedan kip, nadvratnik, natpis, ukras, arhitektonska pojedinost ni s jedne crkve? Kako nije uništena niti jedna arhitektonska pojedinost Kneževa dvora, Sponze, neke palače? Niti jedan IHS, niti jedan uklesani motiv. Nije pao Orlandov kip, nije pao Gundulićev spomenik. To je bilo tako loše granatiranje da gotovo ništa nije uništeno. Najveća je šteta devet baroknih palača čija je unutrašnjost izgorjela, ali ni one nisu u cijelosti razoreni objekti. Stradalo je i puno krovova. Kako Lokrum, koji je 90% šuma, nije izgorio?


    Kako nije poginulo puno civila? Na Wikipediji na hrvatskom piše da su poginula 92 civila, a na engleskom 82-88. To je neusporedivo manje nego u Vukovaru (1131 mrtvi civil), Sarajevu (5434 mrtva civila), Mostaru (par stotina mrtvih civila) itd. Pogrješno je stavljati stradanje Dubrovnika u istu rečenicu sa stradanjem Vukovara. Mi uopće nismo tako strašno fasovali, koliko su neki drugi gradovi. Na dubrovačkom bojištu su skroz izostale svireposti poput klanja nožem, kidanja udova motornom pilom i sl. Je li zabilježeno iti jedno sadističko brutalno ubojstvo ovdje? Je li itko doslovno zaklan? Nisam čuo da je itko. Za razliku od vukovarskog kraja, ovdje nisu paljene ni crkve. Cijelo bi selo bilo spaljeno, ali ne bi crkva. Spaljene su pretežno privatne kuće, skoro ništa nije uništeno od vrijednih kulturno-povijesnih arhitektonskih umjetničkih spomenika.

  7. #132
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Je li stradanje povijesne jezgre ipak malo preuveličano s naše strane? Mnogi su na televiziji čuli kako je Grad sravnjen sa zemljom, a onda se došavši začudili kako nije srušena niti jedna cijela zgrada i Grad izgleda skoro identično kao na prijeratnim fotografijama i snimkama. Kako to da nije pao niti jedan kip svetog Vlaha? Kako nije srušena niti jedna crkva? Kako se nije odlomio niti jedan kip, nadvratnik, natpis, ukras, arhitektonska pojedinost ni s jedne crkve? Kako nije uništena niti jedna arhitektonska pojedinost Kneževa dvora, Sponze, neke palače? Niti jedan IHS, niti jedan uklesani motiv. Nije pao Orlandov kip, nije pao Gundulićev spomenik. To je bilo tako loše granatiranje da gotovo ništa nije uništeno. Najveća je šteta devet baroknih palača čija je unutrašnjost izgorjela, ali ni one nisu u cijelosti razoreni objekti. Stradalo je i puno krovova. Kako Lokrum, koji je 90% šuma, nije izgorio?


    Kako nije poginulo puno civila? Na Wikipediji na hrvatskom piše da su poginula 92 civila, a na engleskom 82-88. To je neusporedivo manje nego u Vukovaru (1131 mrtvi civil), Sarajevu (5434 mrtva civila), Mostaru (par stotina mrtvih civila) itd. Pogrješno je stavljati stradanje Dubrovnika u istu rečenicu sa stradanjem Vukovara. Mi uopće nismo tako strašno fasovali, koliko su neki drugi gradovi. Na dubrovačkom bojištu su skroz izostale svireposti poput klanja nožem, kidanja udova motornom pilom i sl. Je li zabilježeno iti jedno sadističko brutalno ubojstvo ovdje? Je li itko doslovno zaklan? Nisam čuo da je itko. Za razliku od vukovarskog kraja, ovdje nisu paljene ni crkve. Cijelo bi selo bilo spaljeno, ali ne bi crkva. Spaljene su pretežno privatne kuće, skoro ništa nije uništeno od vrijednih kulturno-povijesnih arhitektonskih umjetničkih spomenika.
    Nijesu isti planovi bili za Dubrovnik i za Vukovar...
    Sve poskupljuje samo je covjek sve jeftiniji...

  8. #133
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A pošto sam novajlija na forumu,može li mi neko reći ko je ustvari od crnogorskih rukovodilaca vodio taj pohod na Dubrovnik, da li je neko od osoba koji su sa političke scene tada slali crnogorce odgovarao za to?

  9. #134
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default


  10. #135
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    3,125
    Thanks Thanks Received 
    1,032
    Thanked in
    421 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Je li stradanje povijesne jezgre ipak malo preuveličano s naše strane? Mnogi su na televiziji čuli kako je Grad sravnjen sa zemljom, a onda se došavši začudili kako nije srušena niti jedna cijela zgrada i Grad izgleda skoro identično kao na prijeratnim fotografijama i snimkama. Kako to da nije pao niti jedan kip svetog Vlaha? Kako nije srušena niti jedna crkva? Kako se nije odlomio niti jedan kip, nadvratnik, natpis, ukras, arhitektonska pojedinost ni s jedne crkve? Kako nije uništena niti jedna arhitektonska pojedinost Kneževa dvora, Sponze, neke palače? Niti jedan IHS, niti jedan uklesani motiv. Nije pao Orlandov kip, nije pao Gundulićev spomenik. To je bilo tako loše granatiranje da gotovo ništa nije uništeno. Najveća je šteta devet baroknih palača čija je unutrašnjost izgorjela, ali ni one nisu u cijelosti razoreni objekti. Stradalo je i puno krovova. Kako Lokrum, koji je 90% šuma, nije izgorio?


    Kako nije poginulo puno civila? Na Wikipediji na hrvatskom piše da su poginula 92 civila, a na engleskom 82-88. To je neusporedivo manje nego u Vukovaru (1131 mrtvi civil), Sarajevu (5434 mrtva civila), Mostaru (par stotina mrtvih civila) itd. Pogrješno je stavljati stradanje Dubrovnika u istu rečenicu sa stradanjem Vukovara. Mi uopće nismo tako strašno fasovali, koliko su neki drugi gradovi. Na dubrovačkom bojištu su skroz izostale svireposti poput klanja nožem, kidanja udova motornom pilom i sl. Je li zabilježeno iti jedno sadističko brutalno ubojstvo ovdje? Je li itko doslovno zaklan? Nisam čuo da je itko. Za razliku od vukovarskog kraja, ovdje nisu paljene ni crkve. Cijelo bi selo bilo spaljeno, ali ne bi crkva. Spaljene su pretežno privatne kuće, skoro ništa nije uništeno od vrijednih kulturno-povijesnih arhitektonskih umjetničkih spomenika.
    I sto kazes, lose granatiranje, nikakvo. Stvarno los heroin, nikakav.
    Rekoh ti ja da ste vi gospari bas depresivni.

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  11. #136
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by crane_operator View Post
    I sto kazes, lose granatiranje, nikakvo. Stvarno los heroin, nikakav.
    Rekoh ti ja da ste vi gospari bas depresivni.

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    Baš sam pregledao snimke Grada iz 1992., 1995. i 1997. na YouTube-u. Šteta je stvarno minimalna, ne vide se tragovi nikakvog golemog razaranja.













    Last edited by Samotnjak; 27-09-19 at 14:49.

  12. #137
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,722
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post

    a vidji Moma, ka da je obuka neku zensku pidzamu.
    Forever young, i want to be forever young

  13. #138
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,684
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Baš sam pregledao snimke Grada iz 1992., 1995. i 1997. na YouTube-u. Šteta je stvarno minimalna, ne vide se tragovi nikakvog golemog razaranja.


    Lijepo je I korisno kad neko sebi postavlja kriticka pitanja o svojima.

    Nemam precizne interne informacije iz okoline Dubrovnika, ali imam prilicno pouzdane o situaciji oko Slanog, Ravnog I zapadno.

    Koliko je meni poznato nikad nije pokusano da se zauzme Dubrovnik. Zato nije bilo artiljerijske pripreme koja se dogodila Vukovaru.
    Ni ja nisam cuo da je neko zaklan ili zvjerski mucen. Vecina Crnogoraca nije mrzila Hrvate generalno , velika vecina je otisla da oslobodi Jugoslaviju od
    usta$a
    ...koliko god to sada naivno zvucalo.

    Cuo sam pricu za slucaj silovanja. Kad su njegovi drugovi iz jednice saznali sta je uradio..unistili su ga od batina..zavrsio je u bolnici. Bili su bijesni sto ce da padne ljaga na cijelu jedinicu.
    Velika sramota CG vojske su bespotrebna paljenja napustenih kuca I ogromna pljacka. Prva 2 mjeseca su se stvari bez imalo sakrivanja kamionima dovozile u CG....onda je to kao stavljeno pod kontrolu...ali se I dalje nastavilo, samo prikriveno.
    Paljenja su trajala do zadnjeg dana I niko nije radio nista da se to zaustavi.

    Presijecanje Hrvatske po liniji Velicani - Slano je bilo vojno osmisljena operacija. U narednih 5 mjeseci linija fronta se pomijerila na zapad do iza Smokovljana...bez ikakve vojno planirane akcije. Pojednicne jednice bi usle u sledece selo jer im je bilo dosadno, jer bi trazili hranu,jer bi neko od pljackasa poginuo na nicijoj zemlji, pa onda ostali zauzeli to selo da otjeraju usta$e.
    Vojska jednostavno nije znala sta hoce. CG je u jednom trenutku imala oko 20000 ljudi na dijelu fronta zapadno od linije koju sam pomenuo. Nasuprot njima je bilo svega 400 slabo naoruzanih Hrvata.


    Znajuci sve ovo, I jos mnogo vise....pretpostavljam da je sporadicno granatiranje Dubrovnika bilo posledica samovolje pojednih komandanata na terenu. Neko im poginuo dan ranije ili su vise popili tog dana.
    Last edited by high; 27-09-19 at 21:49.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  14. #139
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    To je na sve ličilo, na vojsku nije, a epilog:
    Poginulo je 430 hrvatskih vojnika i 116 civila.
    Poginulo je 166 crnogorskih rezervista.
    U ratnom zarobljeništvu su bile 423 osobe
    Uništen je 2.071 objekat i opljačkana ogromna imovina.
    Ostala naša velika sramota...

    Ti što su krivi za to (ostalo su opravdanja) nisu odgovarali, jedan je umro, drugi je depresivan, a treći je predsjednik.

    Sent from my Motorola 8400

  15. #140
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    ,,Jedini metak u ovom ratu koji je ispaljen, a na kojeg Crna Gora može biti ponosna je onaj admirala Barovića. Njegovo crnogorsko shvaćanje časti nije mu dopustilo izdati zapovijed floti da bombardira primorske gradove i naselja u Dalmaciji kad mu je to naređeno" zapisao je 1996. godine crnogorski književnik Momir Marković.

    Barovic je na današnji dan 1991 godine na Visu izvršio samoubistvo.

  16. #141
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,396
    Thanks Thanks Given 
    2,169
    Thanks Thanks Received 
    300
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    https://portalanalitika.me/clanak/34...menu-bez-casti

    DA SE NE ZABORAVI: Dvadeset i osam godina od smrti admirala Barovića
    Časni čovjek u vremenu bez časti

  17. #142
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Fascinantno je gledati kako se konstruise mit ne o necem od prije 200 godina nego o dogadjaju koji jos ima zive svjedoke.

    Nikakvog dokaza nema, ni iole pouzdanog izvora, da potvrdi da to samoubistvo ima nekakvu politicku pozadinu - ali se ipak medalje dijele i vijenci polazu.

  18. #143
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Nema političku pozadinu ali ima ljudsku...
    Crna Gora nikad nije vršila napade na teritorije na koje nije polagala pravo.



    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  19. #144
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    JNA nije bila regularna vojska nakon proglašenja neovisnosti Hrvatske.

    Izložba o stradanju povijesne jezgre.





    Intervju povodom 28. obljetnice napada na Grad (1. listopada), gosti ratni zamjenik zapovjednika Odreda naoružanih brodova Vlado Onofri i načelnik Saniteta zapovjedništva obrane Dubrovnika Vicko Mihaljević.



  20. #145
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    JNA nije bila regularna vojska nakon proglašenja neovisnosti Hrvatske.

    Izložba o stradanju povijesne jezgre.





    Intervju povodom 28. obljetnice napada na Grad (1. listopada), gosti ratni zamjenik zapovjednika Odreda naoružanih brodova Vlado Onofri i načelnik Saniteta zapovjedništva obrane Dubrovnika Vicko Mihaljević.


    JNA je bila jedina ligitimna vojska jer proglašenje nije bilo zakonito.

    To je isto kao kada bi Zagreb sada odlučio da napravi referendum i da se pripoji Austriji.
    I onda mu ostatak Hrvatske kaže pa nemoj nemoj, ali Zagreb oće pa oće.
    Pa mu se ukaže sa to što oće da bude dio Austrije nije zakonito ali oće pa oće.
    Pa se pošalje Hrvatska policija i vojska alk džabe...

    I na kraju se Zagreb odvoji od Hrvatske i onda dođe @Samotnjak i zaključi kako Hrvatska policija nije regularna policija.

    Svaka čast.

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  21. #146
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    JNA je bila jedina ligitimna vojska jer proglašenje nije bilo zakonito.

    To je isto kao kada bi Zagreb sada odlučio da napravi referendum i da se pripoji Austriji.
    I onda mu ostatak Hrvatske kaže pa nemoj nemoj, ali Zagreb oće pa oće.
    Pa mu se ukaže sa to što oće da bude dio Austrije nije zakonito ali oće pa oće.
    Pa se pošalje Hrvatska policija i vojska alk džabe...

    I na kraju se Zagreb odvoji od Hrvatske i onda dođe @Samotnjak i zaključi kako Hrvatska policija nije regularna policija.

    Svaka čast.

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Nije bas tako. Svaka republika je imala pravo da izadje iz Jugoslavije. Sa danasnje distance,najbolje bi bilo za opstanak federacije da je nakon ww2 HR nastavila svojim putem a ostatak Juge svojim. Ali nije moglo tako...
    Last edited by fotograf; 04-10-19 at 08:47.
    Sve poskupljuje samo je covjek sve jeftiniji...

  22. #147
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Nije mogla imati referendum bez saglasnosti ostalih država.
    Isti slučaj je sa referendumom u Španiji kada je bio pokušaj otcepljenja. Španija je reagovala odmah i to sa vojskom i policijom zajedno hapseći vođe i gušeći svaku misao na to..

    SFRJ nije reagovala odmah, nije hapsila već je pustila da se sve razvije do ratnog stanja. Razlog je poznat, ogroman procenat (u odnosu na broj stanovnika) su imale Slovenija i Hrvatska u oficirskom kadru za koji ne kažem da je u većini bio za nezavisnost već da je bio dovoljno lijen da ne radi ništa protiv "svojih".

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Last edited by Bugi; 04-10-19 at 09:09.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  23. #148
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default

    Sve je to super ali kad te velike sile priznaju svi domaci zakoni i tacke ustava padaju u vodu. Nekoga na silu drzati protiv svoje volje u federaciji je suludo pa sve i da se nesto moglo uraditi a mogla je jedino vojska ali to bi bilo suludo. Zato i napisah u prethodnom postu da ih je 1945.trebalo pustiti da idu svojim putem (a pogotovo kad se vidi sta se radilo u ww2) jer su jos od kraljevine SHS tezili da imaju svoju drzavu...
    Sve poskupljuje samo je covjek sve jeftiniji...

  24. #149
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Nije mogla imati referendum bez saglasnosti ostalih država.
    Isti slučaj je sa referendumom u Španiji kada je bio pokušaj otcepljenja. Španija je reagovala odmah i to sa vojskom i policijom zajedno hapseći vođe i gušeći svaku misao na to..

    SFRJ nije reagovala odmah, nije hapsila već je pustila da se sve razvije do ratnog stanja. Razlog je poznat, ogroman procenat (u odnosu na broj stanovnika) su imale Slovenija i Hrvatska u oficirskom kadru za koji ne kažem da je u većini bio za nezavisnost već da je bio dovoljno lijen da ne radi ništa protiv "svojih".

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Tako je.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Ustavom SFRJ iz 1974 je definisano pravo na samoopredjeljenje. To pravo ne znaci da ako se ti samoopredijelis da ti treba saglasnost drugih republika.

    Potencirati krivicu Hrvata a zaboravljati samoproglasene I naoruzane SAO je jednostran pogled na krvavi raspad bivse nam drzave.

    Meni je lako da prdoklacim I iskazujem misljenja jer hvala bogu niko moj nije stradao u tom ratu niti je bio na ratistu.

    Upravo iz razloga sto ima dosta ljudi koji su izgubili nekog, mozda I ovdje na forumu, ne volim da ulazim u rasprave o tome ko je kriv. Bilo je sto je bilo I ajmo naprijed, ako je kako moguce.

    Jedino ne volim jednostrane price, ni sa jedne strane, jer u tom ratu nije bilo svetaca. Treba osuditi zlocince iz svog nacionalnog korpusa I priznati da su samo to I nista vise, dakle zlocinci. To je jedini put koji vidim za ozdravljenje ovih drustava.


    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  25. #150
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    1974 je Uveden je konsenzus republika i pokrajina prilikom odlučivanja, uključujući i promenu ustava. Legalizovano je pravo na samoopredeljenje i otcepljenje, ali je ostalo nejasno da li su nosioci toga prava narodi ili republike.

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

Page 6 of 20 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 20 Godina GSM-a
    By kenneth in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 0
    Last Post: 01-07-11, 21:12
  2. za 30 godina...
    By Hombre in forum Ženski kutak
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-06, 21:50
  3. Za 10 godina ?????
    By BOLOGMO in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 28
    Last Post: 25-04-05, 23:35

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •