Prvi koji se pobunio na sudije bio je Bekenbauer smatrajuci da olako daju zute kartone za "otezanje igre". Ne racunajuci Pola koji je usao u istoriju fudbala sa 3 zuta kartona meni se cini da sudjenje nije lose i nema grubosti i povreda bas zato sto na vrijeme sankcionisu ostrije duele.
---------
ENGLESKI SUDIJA PAKUJE KOFERE NAKON POKAZANA TRI ZUTA KARTONA
Pol digao Fifu na noge
Fifa je na nogama - sudijske greske na Mundijalu kulminirale su kada je engleski arbitar Grem Pol, jedan od najboljih u svjetskom fudbalu, pokazao hrvatskom defanzivcu Josipu Simunicu tri zuta kartona na utakmici protiv Australije.
Prvi covjek svjetske kuce fudbala Sep Blater nije krio razocaranje.
- Na terenu su bile cetiri sudije i nije mi jasno kako nijedan nije intervenisao. Nijesam iznenadjen sto se Pol u onakvoj guzvi zbunio, ali je neko drugi morao da dotrci do njega i ukaze mu na propust. Imam povjerenja u Fifino sudijsko tijelo i mislim da ce oni u ovom slucaju znati da donesu pravu odluku. Ne smijemo da zaboravmo da je Pol u ranijim utakmicama odlicno sudio. Naravno, ne zelim da ga pravdam, ali moramo da razumijemo da su sudije ljudska bica, a ljudska bica grijese - rekao je Blater.
U izvjestaju Fife sa utakmice pise da se “Pol greskom protiv Australije upisao u anale fudbala”.
- Prvi put u istoriji svjetskih prvenstava jednom igracu su dodijeljena tri zuta kartona, a to je prevelika greska. Polovo sudjenje ce biti podrobno analizirano i za sada ne mozemo vise nista da kazemo - pise u izvjestaju.
Izvjesno je, medjutim, da Pol vise nece suditi na Mundijalu. Fifa je prije pocetka Svjetskog prvenstva upozorila sudije da ce biti udaljeni ako budu sudili ispod prosjeka, a sam Pol je u jednom intervjuu tada rekao:
- Ako sudija napravi veliku gresku, to ce mu biti posljednja utakmica na prvenstvu!
U odbranu Grema Pola stao je napadac Australije Mark Viduka.
- Svako moze da pogrijesi. Pol je jedan od najboljih sudija na svijetu, tako da protiv njega necu nista da kazem - rekao je Viduka.
Pol na utakmici Australija - Hrvatska nije dosudio dva ocigledna penala za “kengure”, ali im je priznao izjednacujuci gol za 2:2 iz cistog ofsajda.
ND "Vijesti"