Results 1 to 25 of 25

Thread: Zlato i srebro

  1. #1
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default Zlato i srebro

    Ima li ko od vas da skuplja zlatne ili srebrne poluge? Razmisljam da uzmem ovako nesto, nemam neke velike ustedjevine cisto mi zanimljivo izgleda
    Mislim da je ovo dobar nacin cak i za onog ko ima malo vecu ustedjevinu da ne gubi na vrijednosti, a trebalo bi i da moze nesto dobiti sudeci po cijenama kako se krecu i sve nestabilnijem svetskom trzistu i krizama. Vasa misljenja?


    Raspitah se malo za cijene u UAE danas je gram 22k bio 40e a 24k 45e. 22k su novcici zlatni a 24k ove poluge kao na fotografije iznad.
    Last edited by Archi; 11-08-16 at 20:45.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Niko nista? Nikakav savjet?
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Konkretan problem sa kupovinom zlata na malo je nemogucnost pristupa globalnom trzistu. Ti ga kupujes po trzisnoj cijeni a prodajes ga dileru koji tek treba da se ugradi na trziste.

    Recimo sada je gram 22k zlata u UAE 40eur, otkupna cijena u Srbiji je oko 30eur po gramu. I kod nas je nedje tako.

    Naravno ako cijena bude rasla onda je ok, ali ako ne poraste 30% ti na to nemas zarade

    Sent from my Lenovo P70-A using Cafe Del Montenegro mobile app
    One Ring to Rule them all...

  4. #4
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    A dobro ja na tu kolicinu sve i da poraste cijena opet ne bih imao neke zarade . Ovdje sam vise mislio na nacin da se "cuva" neka crkavica . Ali si u pravu, sve tu zavisi kako ce se kretati cijene. Mada sudeci po desavanjima u svijetu vjerovatno ce ici samo gore, govoreci dugorocno naravno.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,695
    Thanks Thanks Given 
    2,100
    Thanks Thanks Received 
    1,062
    Thanked in
    499 Posts

    Default


  6. #6
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sudeci na dešavanja u svijetu trenutno i neće baš. S&P 500 je na istorijskom maksimumu, već više puta je probijan u zadnjih desetak dana. Valja ponoviti ovo što teško da ćete iđe pročitati kod nas: Tržište akcija se nalazi u najboljem stanju od svog nastanka. A zlato logično, obično ima suprotna kretanja.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Sta je na istoriskom maksimumu? Evo chart za zlato u poslednjih 10god.

    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  8. #8
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    219
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Sta je na istoriskom maksimumu?
    Valjda tamo fino piše?

    Quote Originally Posted by Karbon View Post
    S&P 500 je na istorijskom maksimumu
    Pa ako ne znaš šta je S&P 500, kao što ni ja nisam znao, Google u šake i saznaš.

  9. #9
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako ne znas sta je S&P500, batali investiranje.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Nisam znao sta je. Nije sramota ne znati .. Evo sad sam vidio. Dobro, kako onda da to kad je S&P500 na istoriskom maximumu zlato nije na istoriskom minimumu posto rece da imaju suprotna kretanja?
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  11. #11
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    219
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Karbon View Post
    Ako ne znas sta je S&P500, batali investiranje.
    Nisam ni mislio da investiram, no kako sam čitao bilo mi je interesantno da potražim taj SP500, pa prokomentarisah da razjasnim ovo pitanje.

    A ta tvoja nadmena logika je šuplja, što, da se nisi ti rodio sa tim znanjem, čoče, ti si počeo da investiraš prije no si progovorio?

  12. #12
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Hahah pagan sta se odmah primas, vjerovatno je mislio na mene a ne na tebe
    Ja da sam neki profesionalac u investiranju sigurno se ne bih raspitivao za misljenja na forumu, a pogotovo ne na ovom gdje je svaki forumas profesionalac u svacemu. Ali eto otvorio sam temu cisto za onako pocetnicke savjete jer nisam iz ovog svijeta. Tako da eto tema se vec isplatila, ja i @Pagan Born smo naucili nesto novo, sta je S&P500 Samo jos da vidimo kako je to povezan sa cijenama zlata, posto ocigledno da nije isti (tj obrnut) trend S&P500 i cijena zlata.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  13. #13
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije cijena zlata povezana nikakvim ugovorom sa cijenom akcija tako da kad jedno ide gore, ovo automatski mora da ide dolje.

    Riječ je svakako o percepciji investitora (institucionalnih, velikih). Kad imaju loša očekivanja, vole da 'bježe' u zlato, tražnja raste, raste cijena. To je obično u kriznim periodima kad cijena akcija pada. U suprotnoj situaciji, suprotno. Moje trenutno objašnjenje je da se percepcija još nije dovoljno pozitivna (bombardovanje sa negativnim vijestima sa svih strana), kamatne stope su još izuzetno niske (što je neka signalizacija centralih vlasti da se jos uvijek radi na oporavku). S druge strane, razvojem finansijkih instrumenata novije generacije, našli su se sofisticiraniji (iako mnogo rizičniji) instrumenti od zlata.

    Kad bi sve bilo tako očigledno, pa onda bi se svi obogatili na jako prost način. Zato i ubacim ovo 'obično', jer ćeš u svakom trenutku naći oprečna mišljenja od jednako cijenjenih 'stručnjaka' o istom pitanju.

  14. #14
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Slazem se sa svim iznesenim. Hvala @Karbon na izdvojenom vremenu da podijelis ovo sa nama. Evo da i ja podijelim jednu informaciju sa svoje strucne strane (a to je data mining) koji se takodje koristi mnogo za investicije. Pohvataju se tako mnoge stvari koje mogu uticati na npr cijenu zlata ili neke akcije ili bilo cega drugog sto zelimo. Ubacimo istoriske podatke za to i onda na osnovu raznih modela mozemo doci do najbitnijih stvari koje uticu na cijenu toga. Takodje onda na osnovnu mnogobrojnih modela mozemo i predvidjati buduci tok cijena ili kada je najbolje vrijeme za investicije. Naravno ja jos uvijek nisam toliko strucan da to koristim za investicije jer koristim data mining za nesto sasvim drugo ali ljudi ulazu milione za dobre modele u ovome. Izmedju ostalog citao sam da su bas ovakvi ljudi i izazvali krah na berzama i ekonomsku krizu jer je vecina njih pratila modele i investirala u iste stvari u istim trenucima. Naravno kao sto rece @Karbon nije sve bas tako jednostavno ali eto zelio sam da i ja nesto podijelim sa vama.
    Ako koga zanima kako to dublje izgleda moze pogledati ovog momka na youtube ja ga pratim za dosta serijala stvarno sve fino objasnjava.
    Scikit-learn Machine Learning with Python and SKlearn: http://www.youtube.com/playlist?list...KCej-9jp-QdzZ3
    Naravno ovo su sve samo osnove, ovi na berzama koriste mnogo sofisticiranije modele u koje ulazu milione i milione
    Last edited by Archi; 16-08-16 at 09:40.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  15. #15
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Modeli su veci problem nego rješenje. Koriste se masovno zato što se jednostavno ne može odoljeti barem iluziji da možemo nešto predvidjeti. Data mining, super, obilje podataka ali je problem taj model koji treba da ih procesuria i da rezultat. Klasični argument je da jednostavno na osnovu prošlosti ne možemo predviđati šta će se dešavati dalje (barem ne kada su cijene fin. instrumenata u pitanju). Svaki model podrazumijeva određenu raspodjelu vjerovatnoća (Gausovu). Oni događaji u repovima, znači sa minimalnom vjerovatnoćom (koja je opet izvedena na osnovu prošlosti) bivaju zanemareni. A svaki šok je posledica takvih događaja (Crni labudovi, veoma neočekivani ali ipak mogući događaji).
    Pa jedna od najpoznatijih formula u finansijama Black-Scholes formula za izračunavanje cijene opcija (opcije su jedan jako moćan fin. instrument) dovela je do propasti investicionog fonda LTCM (opisan u mnogim knjigama). Čovjek koji je vodio investicije u fondu bio je upravo sutvorac formule Scholes, koji je dobio i Nobelovu nagradu za nju. Onda se formule dalje nastoje komplikovati, kao da komplikovanija formula je ipso facto bolja. Pa se uvodi teorija haosa i druge stvari iz fizike. Apsolutno ne mora da znači, tj. ne znači da se radi o boljem metodu. Takve teorije nemaju mjesta tamo đe ljudska psiha je presudan faktor.

    Sad bi neko ko čita rekao: Pa dobro onda, kako bilo ko zaradi na berzi? Sigurno ne tako što će ubaciti podatke u formulu i onda mu kazati da li da kupi ili ne. Naravno, može se ispostaviti da rezlutat bude tačan, ali to ne govori ništa u prilog samom modelu. Najbolja je situacija kada neko odlično poznaje stanje i tenedencije u sektoru u kome želi investirati. Hrvatski index turističkog sektora je recimo ostvario odlične prinose zadnjih godina. Druga je situacija insajderske informacije iz samih kompanija. Asimetričnost informacija je velika prednost.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Danas je cijena zlata i srebra znatno pala.
    https://www.bullionvault.com/gold-price-chart.do
    Dobro je da sam poslusao Karbona pa nisam nista kupovao Mozda je sad dobar trenutak?
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  17. #17
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jos bolje da si se 'kladio' na pad cijene

  18. #18
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Uzeo sam bio u decembar jednu plocicu 5g

    Sad je oko 2.5e skuplji gram. Dobro mi ide, sta mislis @Karbon? :butterfly:
    Salim se naravno, 5g je sitna riba na koju ne mozes ni zaradit ni izgubit mnogo Samo sta sam primijetio do sad jeste neki trend da u decembru cijene zlata padnu dok je dolar tad skoro najaci, posle u narednim mjesecima dolar pada a zlato raste. Tako je makar zadnje 2god od kako po malo ovo pratim.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Konkretan problem sa kupovinom zlata na malo je nemogucnost pristupa globalnom trzistu. Ti ga kupujes po trzisnoj cijeni a prodajes ga dileru koji tek treba da se ugradi na trziste.

    Recimo sada je gram 22k zlata u UAE 40eur, otkupna cijena u Srbiji je oko 30eur po gramu. I kod nas je nedje tako.

    Naravno ako cijena bude rasla onda je ok, ali ako ne poraste 30% ti na to nemas zarade

    Sent from my Lenovo P70-A using Cafe Del Montenegro mobile app

    Slazem se skoro svim odje...
    Da bi sve ovo imalo smisla, treba uzeti poluge 100g+ ... kao investiciono zlato, koje mozes unovciti posle kad god dje god da ne pitas za cijenu, vec samo vidis berzansku i to je ustvari kolicina love koju imas iste sekunde... sve mimo toga je naravno zajebancija iz hobija
    F.C.F.

  20. #20
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    1,680
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    190 Posts

    Default

    Čuo sam da je u Skadru jeftinije zlato?

    Послато са SM-G955F помоћу Тапатока

  21. #21
    Join Date
    May 2008
    Location
    NK
    Posts
    4,580
    Thanks Thanks Given 
    132
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Ja sam vise destina hiljada imao u investicionom zlatu. Kad je doslo stani pani samo nadjes pravog dilera koji je rekao da ce dati onoliko koliko je na trzistu - 1%. Meni je to odgovaralo, od momenta kad sam odlucio da prodam do para u ruke ~ 3 sata. Ali ne treba prodavati olosima koji hoce 3-4-5-6% ispod berzanske. Posebno ako ti je ta crkavica to sto si i zaradio.

  22. #22
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Nabavio sam neke polugice slicne ovim sa slika, kako je najbolje to unovcit? U zlataru pa koliku otkupnu dadnu ili dje je najbolje? Imam cini mi se oko 50g
    rm -rf /

  23. #23
    Join Date
    May 2008
    Location
    NK
    Posts
    4,580
    Thanks Thanks Given 
    132
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    nikako u zlataru

  24. #24
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Dje onda? Mogu i u BG ponijet kad odem sad ili eventualno u Austriju kad odem za mjesec no na net uglavnom ili zlatare ili oni sto otkupljuju sto su es pozatvarali
    rm -rf /

  25. #25
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,145
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    243 Posts

    Default

    Mene zanima dje se mogu kupiti te manje poluge?
    Vidim po netu neke zlatare u Srb, kod nas ništa?

    @Feeleep -e napiši koju više kad si već bio u tome, zasto ne zlatare? Cijena?
    Koga podrazumijevaš pod ovim "diler" u postu dje si pominjao provizije?


    @N_L ako ih nosiš preko, mada i za prodaju ovdje trebaš imati određenu dokumentaciju koliko procitah po netu.

    Poslato s Jadrana
    Last edited by Tom; 25-11-19 at 11:21.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. srebro
    By bluki in forum Ekonomija
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-14, 14:17
  2. Replies: 2
    Last Post: 21-07-11, 01:28
  3. Bižuterija, zlato, srebro i sitnice koje nas uljepšavaju
    By makica-pakica in forum Ženski kutak
    Replies: 19
    Last Post: 18-04-07, 01:30
  4. ZLATO-SREBRO-BRONZA
    By ceca-peca in forum Olimpijske Igre
    Replies: 25
    Last Post: 29-08-04, 00:42
  5. K2 "srebro i zlato" lyrics
    By institucija in forum Muzika
    Replies: 1
    Last Post: 18-03-04, 22:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •