Results 1 to 10 of 10

Thread: Boris Akunjin - Avanture Erasta Fandorina

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up Boris Akunjin - Avanture Erasta Fandorina

    Upravo čitam ili bolje reći gutam 8 knjigu iz serijala "Avanture Erasta Fandorina". Radi se o veoma čitanim detektivskim romanima koji za svoju podlogu uzimaju istorijske događaje iz druge polovine XIX vijeka. Vjerujem da će se svakom ko je volio Agatu Kristi ili A.Konan Dojla dopasti i knjige Borisa Akunjina (Grigorij Čhartišvili). U Rusiji i svijetu vlada prava pomama za Akunjinovim romanima. Izdavač za Srbiju i Crnu Goru je Informatika AD. Do sada je kod nas objavljeno 10 knjiga, a očekuje se štampanje i posljednje. Knjige su odlično prevedene, a mogu da pohvalim i odlično urađen pojmovnik na kraju romana kao i interesantne priloge na koricama.

    Romani su u odnosu na radnju hronološki poređani i ovim redoslijedom ih treba čitati!!!

    Azazel - 1876
    Turski gambit - 1877
    Levijatan - 1878
    Ahilejeva smrt - 1882
    Posebni zadaci : - Žandar pik - 1886, - Dekorater - 1889
    Državni savjetnik - 1891
    Krunisanje - 1896
    Ljubavnica smrti - 1900
    Ljubavnik smrti - 1900
    Dijamantska kočija

    Glavni junak je simpatični i oštroumni detektiv Erast Fandorin koga najbolje opisuje sam pisac u jednom intervjuu:

    "Erast Petrovič Fandorin, s moje tačke gledišta, jeste veoma lep čovek. Šta znači lep čovek? To je čovek koji, upadajući neprestano u svakakve teške situacije, postupa na lep način ne zato što želi da se pokaže, već zato što je takve prirode i ne može da postupi drugačije. Konfucije ima izuzetni termin koji se na ruski jezik prevodi rečima „blagorodni muž”. Konfucije i njegovi sledbenici imaju mnogo sentenci tipa: „Blagorodni muž može da postupi tako i ne može da postupi ovako”. E pa, Erast Petrovič Fandorin - to je tipičan blagorodni muž koji u najvećoj mogućoj meri ima osećaj ličnog dostojanstva. Ne u smislu snobizma i nadmenosti, već u pravilnom, u pravom smislu. Za mene, on spaja u sebi odlike tri istorijska tipa koji su meni simpatični: to nije ruski plemić, već ruski inteligent, to je britanski džentlmen i to je japanski samuraj. Ako ne uzmete najgore, već najbolje kvalitete sva ta tri tipa, upravo će se dobiti, po mom mišljenju, blagorodni muž.

    Ruski inteligent je veoma privlačan, sjajan lik, harizmatičan, drag, samopožrtvovan, ali kod ruskog inteligenta sa samozaštitom nije baš sve u redu. Kada treba preći sa reči direktno na dela. A u životu se događaju i takve situacije. Ja bih želeo da, e to, takav ruski inteligent vlada borilačkim veštinama koje poseduje samuraj, i da pri tome živi prema određenom kodeksu ponašanja koji ima britanski džentlmen. Eto, to bi bio Erast Petrovič Fandorin.
    "


    Moga sa zadovoljstvom da preporučim ove sjajne romane i volio bi da vidim utiske onih koji su čitali.



    http://www.knjigainfo.com/index.php?...Fo_id%3D20956@

    http://www.akunin.ru/main.html

    http://www.knjigainfo.com/index.php?...lcid%3D100986@
    Last edited by ATAMAH; 21-06-06 at 22:19.
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •