Results 1 to 10 of 10

Thread: Boris Akunjin - Avanture Erasta Fandorina

  1. #1
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up Boris Akunjin - Avanture Erasta Fandorina

    Upravo čitam ili bolje reći gutam 8 knjigu iz serijala "Avanture Erasta Fandorina". Radi se o veoma čitanim detektivskim romanima koji za svoju podlogu uzimaju istorijske događaje iz druge polovine XIX vijeka. Vjerujem da će se svakom ko je volio Agatu Kristi ili A.Konan Dojla dopasti i knjige Borisa Akunjina (Grigorij Čhartišvili). U Rusiji i svijetu vlada prava pomama za Akunjinovim romanima. Izdavač za Srbiju i Crnu Goru je Informatika AD. Do sada je kod nas objavljeno 10 knjiga, a očekuje se štampanje i posljednje. Knjige su odlično prevedene, a mogu da pohvalim i odlično urađen pojmovnik na kraju romana kao i interesantne priloge na koricama.

    Romani su u odnosu na radnju hronološki poređani i ovim redoslijedom ih treba čitati!!!

    Azazel - 1876
    Turski gambit - 1877
    Levijatan - 1878
    Ahilejeva smrt - 1882
    Posebni zadaci : - Žandar pik - 1886, - Dekorater - 1889
    Državni savjetnik - 1891
    Krunisanje - 1896
    Ljubavnica smrti - 1900
    Ljubavnik smrti - 1900
    Dijamantska kočija

    Glavni junak je simpatični i oštroumni detektiv Erast Fandorin koga najbolje opisuje sam pisac u jednom intervjuu:

    "Erast Petrovič Fandorin, s moje tačke gledišta, jeste veoma lep čovek. Šta znači lep čovek? To je čovek koji, upadajući neprestano u svakakve teške situacije, postupa na lep način ne zato što želi da se pokaže, već zato što je takve prirode i ne može da postupi drugačije. Konfucije ima izuzetni termin koji se na ruski jezik prevodi rečima „blagorodni muž”. Konfucije i njegovi sledbenici imaju mnogo sentenci tipa: „Blagorodni muž može da postupi tako i ne može da postupi ovako”. E pa, Erast Petrovič Fandorin - to je tipičan blagorodni muž koji u najvećoj mogućoj meri ima osećaj ličnog dostojanstva. Ne u smislu snobizma i nadmenosti, već u pravilnom, u pravom smislu. Za mene, on spaja u sebi odlike tri istorijska tipa koji su meni simpatični: to nije ruski plemić, već ruski inteligent, to je britanski džentlmen i to je japanski samuraj. Ako ne uzmete najgore, već najbolje kvalitete sva ta tri tipa, upravo će se dobiti, po mom mišljenju, blagorodni muž.

    Ruski inteligent je veoma privlačan, sjajan lik, harizmatičan, drag, samopožrtvovan, ali kod ruskog inteligenta sa samozaštitom nije baš sve u redu. Kada treba preći sa reči direktno na dela. A u životu se događaju i takve situacije. Ja bih želeo da, e to, takav ruski inteligent vlada borilačkim veštinama koje poseduje samuraj, i da pri tome živi prema određenom kodeksu ponašanja koji ima britanski džentlmen. Eto, to bi bio Erast Petrovič Fandorin.
    "


    Moga sa zadovoljstvom da preporučim ove sjajne romane i volio bi da vidim utiske onih koji su čitali.



    http://www.knjigainfo.com/index.php?...Fo_id%3D20956@

    http://www.akunin.ru/main.html

    http://www.knjigainfo.com/index.php?...lcid%3D100986@
    Last edited by ATAMAH; 21-06-06 at 23:19.
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja sam dosao do Krunisanja, koje je malo drugacije pisano u odnosu na ove kn jige ranije. Ono sto mogu da kazem, koliko sam volio Serloka, Poaroa, tako je i Erazmo omiljen lik.... Jednostavno knjiga za odmor, za citanje, za zaboravljanje svakodnevnice... I da se vratis kocijama, kaljugama, Masi i mocima prerusavanja i praktikovanja cudnih zamisli... Nekako poslije kad predjeh na den brauna ( koji je sada kao tip top popularnosti ) - smijesan je... malo.
    A opet zanimljiva je ideja... Akunjin je pisao da bi necim zabavljao suprugu ( to sam negdje procitao ) a Tolkien je pisao da bi zabavljao djecu ??? Ali nema analogije u temama, samo u nacinu kako su nastale knjige.....
    I jedva cekam da pocnem sa ljubavnicom...
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  3. #3
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, Akunjin je počeo pisati da bi zabavio suprugu. U nekom intervjuu je rekao da je primijetio da njegova žena nosi sa sobom knjigu korica umotanih u papir. To je bio neki detektivski roman, a ona ga je uvila jer je bilo sramota od ostalih putnika dok bi čitala putujući metroom. Naime, u sovjetskom periodu , a i prvih godina nakon njega u Rusiji se detektivski roman smatrao neozbiljnim. Posljednjih godina su se stvari drastično promijenile i detektivski žanr je itekako popularan.

    Zaboravih da kažem da je Akunjin poznati ruski japanolog i prevodilac sa japanskog pa su u romanima primjetni i elementi dalekog istoka.

    Zanimljivo je da se dugo nije znalo ko se krije iza pseudonima Akunjin. Sve dok pisac nije pozajmio svoje pravo prezime (Čhartišvili) sporednoj ličnosti u jednom od romana (mislim u "Žandar pik"). Tada su ga "provalili" njegovi prijatelji.


    Evo i ja sam na Krunisanju. Danas sam dobio Ljubavnika smrti i Ljubavnicu smrti.
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  4. #4
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    NK
    Posts
    288
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Nije baš tema, ali kako vam se sviđa Евгений Замятин? Meni je on super, posebno "X".

  5. #5
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Akunjin je zapravo Gruzijanac.

    Umjetničko ime na japanskom u prevodu znači bad guy.

    Odlomak iz knjige Državni Savjetnik.

    Čovjek neupućen u zamršenu razgranatost ruskog državnog stabla teško bi shvatio u čemu je razlika između Ohrane i Gubernijske žandarmerijske uprave.Službeno,prva se trebala baviti traženjem političkih prijestupnika,a potonja ispitivanjem,no s obzirom na to da je u tajnim istragama traženo neodvojivo od ispitivanja,oba su odjela obavljala isti posao: zatirala revolucionarnu pošast svim zakonom predviženim i nepredviđenim sredstvima.I žandari i pripadnici Ohrane bili su ozbilljni,višekratno provjereni ljudi,s pristupom najskrovitijim tajnama,međutim,Žandarmerijska je uprava bila podređena Specijalnom žandarmerijskom korpusu,a Ohrana Odjelu policije..U Moskvi se vječita zavada između žandara i Ohrane do neke mjere ublažavala rukovođenjem jednog čovjeka-i jedni i drugi su bili podređeni gradskom upravitelju policije-no,to su stanovcnici zelene kuće bili u stanovitoj prednosti; imali su moćniju mrežu agenata pa su bili obavješteniji o životu i raspoloženjima velikoga grada nego njihove kolege u modrim odorama,a pretpostavljenima su obavješteniji bili vredniji.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Inače, veliki protivnik režima Vladimira Putina.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Uživo.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk

    http://penbih.ba/2022/03/boris-akunj...-biti-ova-noc/
    Last edited by Bluemoon; 25-03-22 at 20:47.
    No pasaran!

  8. #8
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Nije neki književnik ali jes političar ČOČE.
    A Peljevina i S.N.U.F.F. niko ne pominje, zar nije ti knjiga o svemu što sad gledamo u Ukrajini, Rusiji i EU...
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  9. #9
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Akunjin is a famous Russian Japologist and translator from Japanese, so elements of the Far East are noticeable in the novel. wheredle

  10. #10
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    drift hunters I love your article very much. It's so great. The article is the sharing of the enthusiasm of a sharing enthusiast. Thank you very much
    Last edited by abel1303; 20-12-22 at 04:09.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •