Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 51 to 75 of 145

Thread: Patriotizam

  1. #51
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,802
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Kako je lako patriotizam izmijesati sa dnevnom politikom, sa stomacima i tanjirima.. Cak mozes filozofijom doci do toga kako si patriota ali ajde, domovina ti ne dozvojava da to budes.. Moze se sve obesmisliti.. U sustini ili si patriota ili nijesi.
    Tako je. Odvec ga je lako obesmisliti i iskoristiti. Ali naravno da jeste kao i svako osjecanje uostalom. Vidio si primjer mog drugara. Vidio si da je za mnoge nova ideja da je patriotizam bolest osiromasenih. Vidio si da se pominje nekih fantomskih 5-10% koji su odgovorni za patriotizam i dobre stvari al opet svi znamo kojih 5-10% vodi zemlju i da su sa osjecanjima taman ko i ova bukva ispred kuce mi. Trajno osteceni.Sjeti se teme o crnogorskm pokretu i rasplamcelog optimizma na krilima osjecanja patriotizma iako je iole nepristrasnom posmatracu bilo jasno da ta prica nema buducnost. I opet za tu pojednostavljenu sliku je krivo izolovano osjecanje patriotizma.

    Ali nije mi cilj da obesmislim ideju patriotizma vec da joj dam legitimitet. Ideja je mnogo vise od osjecanja jer ona je i misao tj. racio. Zivjeti tako da imas za ciljeve iskorjenjivanje siromastva i rast zivotnog standarda svog naroda uz miroljubivu koegzistenciju sa prirodom i ne na stetu drugih naroda. Ciljevi koji zahtjevaju prvenstveno neprekidni rad na sebi jer lanac (drzava) je jak onoliko koliko i najslabija karika. Um i srce. Ovo za mene predstavlja okvir za osjecanja koja djeluju kao gorivo za cijelu ideju patriotizma. Gorivo samo po sebi neskladisteno pravilno je zapaljivo i toksicno. Za moje shvatanje ovakav patriotizam je u sluzbi covjecanstva i vrline, a sve ostalo je kako rekoh iracionalna vezanost za nekretninu. Ta iracionalna vezanost, taj patriotizam je uglavnom ono sto vidim kod nas.

    I ovo sve vazi za mir, a sta je sa drugim stanjem drzave? Sta je u ratu patriotizam?



    Sent from my GSXR1000 @299
    Last edited by Caesar; 14-07-16 at 17:13.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. #52
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Pa uglavnom i jeste. Zato sto te patriotizmu uce "patriote" od slucaja do slucaja. Pojedini napunise 3 decenije slusajuci o "patriotizmu" na cg nacin.
    Da smo ih imali bolje, i mi bi bili bolje patriote

  3. #53
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    2,646
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo, ubrajam li se ja sad u patriote???


    Sent from my SM-N920C using Tapatalk

  4. #54
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default Patriotizam

    Ne, pokrio si grb maskom

  5. #55
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,715
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,217
    Thanked in
    2,126 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Tako je. Odvec ga je lako obesmisliti i iskoristiti. Ali naravno da jeste kao i svako osjecanje uostalom. Vidio si primjer mog drugara. Vidio si da je za mnoge nova ideja da je patriotizam bolest osiromasenih. Vidio si da se pominje nekih fantomskih 5-10% koji su odgovorni za patriotizam i dobre stvari al opet svi znamo kojih 5-10% vodi zemlju i da su sa osjecanjima taman ko i ova bukva ispred kuce mi. Trajno osteceni.Sjeti se teme o crnogorskm pokretu i rasplamcelog optimizma na krilima osjecanja patriotizma iako je iole nepristrasnom posmatracu bilo jasno da ta prica nema buducnost. I opet za tu pojednostavljenu sliku je krivo izolovano osjecanje patriotizma.
    Nije patriotizam bolest osiromašenih, već je to nacionalizam ili nacional-šovinizam. A dosta ljudi brka te dvije stvari, a većina političara pokušava da proda priču da su te dvije stvari iste.

    Države će uvijek voditi patriote na iznajmljivanje, ali da patriotizam nije prisutan kod većine onih kojima vladaju, ni njihovo vladanje ne bi bilo moguće. Nije baš 100% ljudi ogrezlo u materijalizam pa da vladajuća klika na aukciji ljudi rješava svoje potrebe. Umijeće vodeće elite sastoji se u tome da svoje radnje obuku u ruho nacionalnog interesa, između ostalog i u ruho patriotizma. Jedino tako mogu biti prihvatljivi velikom broju ljudi.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  6. #56
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nije patriotizam bolest osiromašenih, već je to nacionalizam ili nacional-šovinizam.
    Analizirajući južnoameričke fevele može se uviđeti jasna nacionalistička ustrojstva, pojava šovinističkih grupacija sa jasnim i definisanim ciljevima...naravno nacionalnim.

    Utvrđeno jeste da je patriotizam neka aritmija koju izaziva siromaštvo, a nije tajna da svaka kritika sistema proizilazi iz puke zavisti i ljubomorne siromašnih. Ljubav je utjeha siromašnih, jer nemaju para za vrhunske kurave koje bi im otkrile čari ljubavi.

    Ako ne volite asparagus, to je opet teško oboljenje statusa bez gaća.

    Jedna od najnevjerovatnijih teorija oko bolesti koje izazaivaju siromaštvo jeste neslušanje folk muzike. Siromašni ne izlaze često i ne bivaju toliko njojZi izloženi pa tako se i formira taj ukus...što je prevazišlo teoriju jedne kobile da samo siromašni čitaju obimnije knjige, jer ne čine niđe ništa (što ih čini siromašnim) pa imaju vremena, dok njojZi bi pasovala Braća Karamazovi od 80-ak stranica (short edition).

    Što se svi fataju tih Karamazovih ?

    @NHM

    Malo šale...uzgred i jedno ozbiljno pitanje.

    Kad si zadnji put srio nekog ko nije dio elitnih odreda?

    Ajde ne budi sirotinja, već budi iskren

    Onako patriotski sa gaćama i bez gaća.


    Vidio si da se pominje nekih fantomskih 5-10% koji su odgovorni za patriotizam i dobre stvari al opet svi znamo kojih 5-10% vodi zemlju i da su sa osjecanjima taman ko i ova bukva ispred kuce mi
    Mislim da si spominjao Junga neđe.

    Misliš da sam prećerao?-sa ovolikim procentom (inače sam ga isturio onako ovlaš ukazujući na veoma mali broj ljudi)
    Last edited by gaul; 15-07-16 at 19:50.

  7. #57
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fuji View Post
    Evo, ubrajam li se ja sad u patriote???


    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
    Ovo je realno?


    sa gaćama i bez gaća...

  8. #58
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,802
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    .
    Misliš da sam prećerao?-sa ovolikim procentom (inače sam ga isturio onako ovlaš ukazujući na veoma mali broj ljudi)
    Volim da mislim da nisi precerao sa procentima. Iskreno ne znam jesi li precerao ali znam ko vlada i do cega su doveli zemlju. "Dobre" stvari koje pominjes su se desile kao nusefekat te vladavine. U zemlji u kojoj ne mozes nista dobro uraditi jer si manjina, patriotizam se zapravo mjeri naporom koji si dao i postignutim uspjehom u specavanju desavanja losih stvari. Tako je to kad se pitas koliko i bula sa gacama u svojoj zemlji. Ali i dalje ne bih se zakleo da su neke stvari dugorocno dobre. Primanje izbjeglica? Koliko se vratilo okle su dosli? Da li je ko mjerio ekonomski efekat tih silnih patriotskih odluka? Da znam koliko me kosta taj patriotizam. Nisam ni ja gubav. Imam i ja svoju cijenu.







    Sent from my GSXR1000 @299
    Last edited by Caesar; 15-07-16 at 21:54.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  9. #59
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zašto je potrebno da se promovira patriotizam:


  10. #60
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Volim da mislim da nisi precerao sa procentima. Iskreno ne znam jesi li precerao ali znam ko vlada i do cega su doveli zemlju. "Dobre" stvari koje pominjes su se desile kao nusefekat te vladavine.
    Jedini nusefekat jeste tragično mali procenat.

    Tako je to kad se pitas koliko i bula sa gacama u svojoj zemlji.
    Demon est Deus inversus - kako reče.

    Šta kad se desi inverzija?

    Mislim da se nedoumica otklanja odgovorom na ovo pitanje - Da li misliš da je državni aparat u službi naroda?

    Tako da sam pristalica meke revolucije, koja je jasno vidljiva ne samo kod nas, već i u Regionu. Neko se poneđe ritnuo, ali su još uvijek establirane strukture paradoksa iz 90-ih (njima se svi hipnotisano vraćaju). Veoma sličan vremenskom, društveni paradoks se uvijek vraća na svoj početak sa tendencijom da se rješi.

    Tada nije nadvladao nadlični interes , preovladale su ideje koje su suštinski bile netačne. Sada kada je možda krešendo te strukture, kada je veći tim prihoanalitičara nego li uzorak,djeluju sve usporeniji sa sve gaćama i bez gaća. Postoji sve veća bojaznost da veći dio ljudi više neće ni da učestvuje u toj rapsodiji. Zašto bi? - kako sam reče :''U zemlji u kojoj ne mozes nista dobro uraditi''.

    Apsurd i paradoks možemo viđeti pojavama veoma specifičnih društvenih fenomena tipa Jugonostalgija, nekad se prozvodilo, radilo, moglo (iako su hiljadu puta ubjeđivani da su sve to nerealne gluposti) - nešto slično se sada dešava u Iraku, Libiji...

    Patriotizam , kao neka iracionalna rabota, apstrakovani sopstveni interes jeste usko skopčana sa intelektom. Svak kako je u mogućnosti.

    Slično kao i ljubav koju mnogi žele dokazati ubjeđujući druge da su spremni skočiti sa mosta u ambis - toliko je jaka! Kriminalac koji puca u koljeno nekome braneći svoju čast ...

    Koliko ljudi može izgovoriti da nikada nisu prebili istu tu ljubav? - ili da tako nešto ne isprate progodnim komentarom koji ukazuje na uslovljenost tako nečega i da je tako nešto nenormalno. Prebijanje je često bilo u korist oplavljene, u tom trenutku nije znala šta je najbolje u njenom interesu.
    Last edited by gaul; 17-07-16 at 17:01.

  11. #61
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,802
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Jutros posle treninga u svlacionici jedan matori nabildovani lik sa onim sarmatntim sjevernjackim unjkanjem poce o preduzetnistvu i patrotizmu. Banke su mu bezveze i nelikvidne su, barem ova njegova.Veli on ima jer puno radi a drzava mu je tu bitna jer mu pruza sve ostalo i kako bi za domovinu zivot dao. Nicim izazvan. Reko ono da nema tog parceta nekretnine za koje bih ratovao, a on kako on bi i kako zna one sto bi odma pobjegli. Rekoh mu da sad zna jos jednog uz smjeh. Zavrsi on sa tim kako ja i on nikad u istom odredu ne bi mogli bit! Slazem se rekoh i uz smjeh preko vrata. Osta patriota sa njegovim virtuelnim odredima i ratovima.

    Svi mi vodimo ratove ali kad pocnemo protivu drugih da ih vodimo...

    Moze li se bit patriota i ako ne zelis da ratujes?

    Sent from my GSXR1000 @299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  12. #62
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    90's never dies!
    Kako to patriota, a da se ne ku*cis?

    Sent from my D5803 using Cafe Del Montenegro mobile app
    nothing comes from violence and nothing ever could

  13. #63
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nije taj patriota ako nema "bodem oči" tetovažu koja mu tu priču i potkrijepljuje...

    Moje pitanje je - kako taj živi od takvog "patriotizma", isplati li se to, ajd što sutra u ratu bi, no ovako - u miru?
    Last edited by Xerxes; 27-10-16 at 09:25.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  14. #64
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by TheLucas View Post
    Patriotizam je kad ne das na sebe i na svoje. Kad ne das na komsiju. Kad se sastane cijela ulica da rijesi neki komunalni problem. Kad si gradjanski aktivan. Kad ne das da ti arce drzavne firme i ekonomiju. Kad ne das da ti iznose pare iz drzave, dok je narod sve siromasniji. Kad ne das da drzavnu zemlju rasprodaju i unistavaju. Kad se boris protiv kriminala. Kad se boris protiv anomalija u drustvu. Kad oces bolji zivot sebi i drugim gradjanima. To je patriotizam.


    Ostalo zajebi.
    Realno, posle ovog komentara je komotno mogao lock na temu.

  15. #65
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,242
    Thanks Thanks Given 
    417
    Thanks Thanks Received 
    2,568
    Thanked in
    1,251 Posts

    Default

    Ovdje neki padaju na price o odbrani drzave od agresora kao pozitivnu stranu patriotizma. Je li ozbiljno ne kapirate da ne bi bilo ni agresora da nema patriotizma? Ko moze da te ubijedi da treba da ubijas druge ljude i da za to postoji opravdanje ako te prije toga ne ubijedi u neku patriotsku ideju? I agresija pocinje sa patriotizmom. Ne bi morali da se branimo ni od Turaka ni od Njemaca ni od ovih i onih da i ovi i oni nisu bili patriote.

  16. #66
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    mene samo nervira što svi patriotizam vezuju za debile koji ga manifestuju tetovažama na tijelu, maskama telfonskim iscrtanim cg simbolima, auto branicima sa naljepnicama i ostalim pokaznim rekvizitima....ja patriotizmom zovem sasvim druga osjecanja, nenametljiva i iskrena, a ti bukači se vazda na djelu pokažu samo kao bukači! To je nekako uvijek svojstveno njima i ne uzimam ih u obzir i decidno odbijam da budem u istu grupu patriota sa njima! Oni su "patriote" a sebe smatram PATRIOTOM! I ne mislim da je patriotizam voditi ratove niti vikati iz svega glasa kako voliš CG niti se opasati zastavom po ulici i po plaži! ovdje ću stati
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  17. #67
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    NA PLANINI NA JELICI
    Posts
    5,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    patriotizam me radi manje od izlapelog piva

    sve je ovo ovuda zezanje i znam da neki neće verovati, ali moja osećanja prema Srbiji i Crnoj Gori su potpuno ista. Za obe me podjednako boli uvo.

    za ideale ginu budale, jedina pametna stvar koju je Bora Čorba izrekao u životu.
    Зашто ме мрзиш што волим Шешеља?


  18. #68
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by TheLucas View Post
    Patriotizam je kad ne das na sebe i na svoje. Kad ne das na komsiju. Kad se sastane cijela ulica da rijesi neki komunalni problem. Kad si gradjanski aktivan. Kad ne das da ti arce drzavne firme i ekonomiju. Kad ne das da ti iznose pare iz drzave, dok je narod sve siromasniji. Kad ne das da drzavnu zemlju rasprodaju i unistavaju. Kad se boris protiv kriminala. Kad se boris protiv anomalija u drustvu. Kad oces bolji zivot sebi i drugim gradjanima. To je patriotizam.
    AKO riječ patriotizam podrazumijeva nešto dobro - onda ga ovaj post odlično definiše.
    Ako je partiotizam nešto drugo - onda odlično znamo što je to!
    Last edited by Xerxes; 04-12-16 at 22:42.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  19. #69
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,802
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Podsjeti me pitanje skoro preminulog pjesnika, sa kojim sam eto imao čast da sjedim povremeno, na to šta je možda u pozadini patriotizma:

    "...I šta bi danas Crnogorci bili bez svog uzvišenog hrišćanskog mita o potrebi stalnog žrtvovanja i herojskog ginjenja za Čast, Čest i Otadžbinu?"

    Sent from my GSXR1000 @299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  20. #70
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,802
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Patriotizam

    Koliko profesionalnih patriota vidim po fb jado moj

    A ja se svadjam sa narodom oko kese čipsa becene u jezero, a ti isti manu zastavom dvaput I ja budem ljakse sto dizem dževu oko kese čipsa, a oni face patriote.

    Btw happy Independence day

    EDIT:

    I kad sadiš drveće ispod koga nećes sjediti! (Grčka poslovica). I to je patriotizam.
    Last edited by Caesar; 22-05-17 at 14:20.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  21. #71
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Kotor
    Posts
    220
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Patriotizam je valjda kad podrzavas partiju koja ti unistava grad 27 godina a koristis simbole partije koju je unistila partija koju podrzavas. To sam cuo od jednog Cetinjanina , valjda bi trebalo da je to to...

  22. #72
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bila na kipru 2 nedelje i za te dvije nedelje su se vozikali srbi sa srpskom zastavom cijelo vrijeme uz pjesmu "This is the rhythm of night". Ne razumijem koja je fora poci nedje na odmor sa svojom zastavom(???) Je li to patriotizam?
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  23. #73
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    To su srbi samo, ne sjekiraj se

  24. #74
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postavih pitanje. Ne sjekiram se.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  25. #75
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Не посједујем.

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dolar, Patriotizam i Socijalizam na Američki Način
    By loken in forum Politika generalno
    Replies: 9
    Last Post: 08-10-08, 20:03
  2. NACIONALIZAM I PATRIOTIZAM, poslednje predavanje dr Zorana Djindjića
    By Bonja the Zmaj in forum Politika generalno
    Replies: 8
    Last Post: 21-12-07, 13:14
  3. Sto je patriotizam?
    By Bonja the Zmaj in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 166
    Last Post: 24-11-07, 12:28
  4. Lokal patriotizam
    By Bonja the Zmaj in forum Centralni
    Replies: 85
    Last Post: 15-06-06, 11:19

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •