Results 1 to 11 of 11

Thread: Ruka Sv Jovana u Rusiju, zasto ne u Vatikan?

  1. #1
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default Ruka Sv Jovana u Rusiju, zasto ne u Vatikan?

    Ovo mi izgleda zanimljiva tema, pa da je postavim i ako se ne razumijem u crkvi i njena pravila, ali da idem nekom logikom.
    Mene su neki moji drugovi i drugarice napadali da je Filip Vujanovic dogovorio sa Papom da se iznese i manastira Svetog Petra Cetinjskog ruka Sv. Jovana, i pricali su mi kako to ne smije da se desi i koje kakve budalastine.

    Evo nije proslo par mjeseci od tada ruka je iznesena iz manastira Sv. Petra Cetinjskog i otisla je u Rusiju (iskreno strah me sto ce biit sa njom , ako znamo sto je bilo sa ikonom Filermosom ). E sad postavljam pitanje, zasto imaju ljudi poput tih mojih drugara, protiv da se ruci Sv Jovana poklone i u Vatikanu, pa valjda su i oni Hriscani?

    (izvinjavam se ako sam pogrijesio nesto u iznosenju ovih termina (mada ih je malo i bilo) jer se stvarno ne razumije mnogo)
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  2. #2
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    samo mi nije jasno što su tebe nadali? jesi ti neki crkveno vjerodostojnik?
    Kako Vaša bolest ?

  3. #3
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    samo mi nije jasno što su tebe nadali? jesi ti neki crkveno vjerodostojnik?
    naravno da nijesam, ali ja kao i svako normalni nemam nista protiv katolika i onda ... ma znas vec kako onda to ide
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  4. #4
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma salim se Rusija je majka
    (i sad se šalim )

    uglavnom, naravno da nemaš ništa protiv katolika a sto bi imao... oni su vjerovatno ogorceni zbog odnosa katlicanstvo-pravoslavlje, to su konkurenti, pa se pribojavaju sta li.. nemam pojma
    Kako Vaša bolest ?

  5. #5
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Predlozicu da ide i u Vatikan..i ako imaju IMALO sluha-poslace je!

    A ako ne posalju-ja cu biti pametniji za jedno korisno iskustvo i procjenu ljudi ii institucija.
    Dobra ideja!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  6. #6
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone
    Predlozicu da ide i u Vatikan..i ako imaju IMALO sluha-poslace je!

    A ako ne posalju-ja cu biti pametniji za jedno korisno iskustvo i procjenu ljudi ii institucija.
    Dobra ideja!
    uh... odma bi poceli pricu ``ostace tamo`` ``strah nas je``... i sl.
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  7. #7
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by komsija
    uh... odma bi poceli pricu ``ostace tamo`` ``strah nas je``... i sl.
    Znas, kad je neko vjernik njemu je crkva bitna kao posrednik ka Bogu, idenje u crkvu pomaze kao sto sportisti pomaze redovni trening, koji nije uvjek isto uchinkovit, ali koji pored rutine ima i *uzlete* kad sam se sam Bog projavi na ponekoj liturgiji (jednom u godinu ili sl.) A TO NEMA CIJEN U!...TO SE NEMOZE NISACIM POREDITI i to vrijedi svega-pa i prastanje gresaka te iste crkve!
    Mislim da shvatas da Bone nije baba koja gleda u popa *otvorenih usta*, vec da zna da je to institucija koja ima svoju politiku i koju vode LJUDI (a ljudi su kvarljiva roba od kad ih je Bog stvorio (Adamov i Evin grijeh..koji su i Boga uspjeli da iznevjere ). Dakle crkva nije nepogresiva!

    Moja rijec u toj instituciji ima ODREDJENU, manju tezinu, ali ipak neku tezinu (pri tom zaista ne umisljam da sam prebitan).Pitanje kako ce Mitropolit i oni oko njega (narocito oni) reagovati na moj predlog,...jer im sigurno nije prijatno to se ostvarilo ono sto sam im ranije u par navrata rekao u formi uvijene kritike- da ne rade mudro, da ce dovest vjernike SPC da im bude neprijatno u drustvu BEZ IKAKVE POTREBE...dakle sve savjete je zivot potvrdio kao mudre!!!

    Ovo ce biti jos jedan savjet, a ako pokusaju da me *eskiviraju* sa takvom nekakvom pricom kakvu ti u postu navodis-jasno bi mi bilo da se u crkvu uvlaci i licemjerje, kojeg do sad ipak nije bilo u vecoj mjeri.
    Stav SPS se znao-zajednicka drzava! Legitimno i razumljivo!
    Ali sad zivot namece potrebu za redefinisanjem politike SPC i prema drzavi i prema tom pomenutom Vatikanu, koji je uticajan u Evropi i samoj Crnoj Gori (da nista drugo dovoljno je da su bratski nam hriscanski vjernici -komsije nase katolici- okrenute ka tom Vatikanu.
    Da se ne pominju post-diplomske sudije Mitropolita u Rimu, uvjek dobar docek Mitropolita Amfilohija tamo....vise nego dobar cak, po njegovom pricanju i ocjeni-(BRATSKI DOCEK, narocito od reda st. Eudjidija, kojije veoma uticajan /ali taj red je ipak par exelance Vatikan, jer da to nije odobreno, takvog doceka ne bi bilo/.

    Ja nisam politicar i znam da su u crkvi mudriji od Odl Bona, ali ipak znam sto je cojstvo i srcem osjecam sto bi bilo *oponashanje Hrista*, koje je mozda glavni cilj dobrog Hriscanina( a to je da se uvjek pokusava, bas u svakoj situaciji, reagovati na nacin na koji bi Hrist reagovao...a Hrist reaguje kao *preblagi, tihi, svedobri ucitelj, ciji je *jaram* lak i koji svakome od nas pomaze uvjek kad pokusavamo da se ponasamo *kao ljudi*-sto bi bila neka kombinacija opisa Hrista u Bibliji i kod vjecnog Njegosa. Taj jaram su one obaveze koje svaki dobar Hriscanin mora (ili treba) da nosi i ispunjava.
    E, BONE JE SIGURAN DA BI TAJ DOBRI HRIST VOLJEO DA MU SE POKLONE I U RIMU, U NAJLJEPSOJ KOMBINACIJI BOZJE I LJUDSKE TVOREVINE-U PRELIJEPOJ ITALIJI!

    To cu rec i ocekujem da se to prihvati dobronamjerno, kako ce dobronamjerno i bit receno!
    A to, pretpostavljam, znaci neku tihu ponudu redu Malteskih vitezova da preuzme organizaciju izlaganja i osiguranje relikvija, jer je moralno i pravo da oni imaju prednost u tome. ( Ko ne zna-oni su relikvije cuvali u poklonili caru Pavlu posle pada Malte...a potom su *pale na Cetinje malo 1941, cistom Bozjom promishlju! NEVJEROVATNO JE KAKO SU OVDJE! Tu nema slucaja-TO JE CISTA BOZJA VOLJA, i neka kroz tu pricu razmisle Hrscani-pocetnici kako su *nedokucivi i cudni putevi Gospodnji*.



    ***


    Sa velikom pauzom cu istaci -jednostavno sam advokatski deformisan da sam uvjek pomalo i prakticari-da je i patriotski cin da se malo izreklamira Crna Gora, ta Bozja suza radosnica, cije su najvece bogatstvo bas te tri hriscanske relikvija i svetinje najvise, koje su, ponavljam svjesno, chudesno ostale u Crnoh Gori! Za one koji ne znaju-to su:1.)desnica ruka sv Jovana,koja je krstila Hrista (koja se nalazi u Cetinjeskom manastiru), 2.) ikona Bogorodica Filermosa (koja se nalazi u Cetinjeskom muzeju) i 3.) chestica krsta na kojem je raspet Hristos( koja se takodje nalazi u Cetinjskom manastiru)....SVE TRI SVETINJE JE UKRASIO RUSKI CAR PAVLE, NEPROCJENLJIVIM DIJAMANTIMA, RUBINIMA I DRUGIM DRAGIM KAMENJEM, (nije ih zalio, slobodno!)....A SVE JE U OKOVU OD 24k. ZLATA.....svaka relikvija je SAVRSEN SPOJ DUHOVNE, ESTETSKE I MATERIJALNE VRIJEDNOSTI - LJEPOTA NEVIDJENA!!! I samo od pravilne turisticke prezantacije i eksploatacije Crna Gora moze duplirat svoj prihod od turizma, pa vjerovali ili ne!!!

    Ako sam u ovom postu pretjerao-oprostite forimasi...mi vjernici smo malo cudni agnosticima-primite ovo kao jedan pogled na predmet.

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  8. #8
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by Old Bone
    Moja rijec u toj instituciji ima ODREDJENU, manju tezinu, ali ipak neku tezinu (pri tom zaista ne umisljam da sam prebitan).Pitanje kako ce Mitropolit i oni oko njega (narocito oni) reagovati na moj predlog,...jer im sigurno nije prijatno to se ostvarilo ono sto sam im ranije u par navrata rekao u formi uvijene kritike- da ne rade mudro, da ce dovest vjernike SPC da im bude neprijatno u drustvu BEZ IKAKVE POTREBE...dakle sve savjete je zivot potvrdio kao mudre!!!
    vidji vidji... a ja se bash pitao ko je to nudio amfiju da postane prvi crnogorski mitropolit
    shalim se naravno

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nema nicesovijeh dokaza osim bajki svetosavskih da je to stvarno ruka Jovana Krstitelja ! I na koncu svega Zar bi (maceha) Rusija dala najvecu za sad poznatu svetinju nama (velesili ) hahahha na cuvanje, posebno kad znadu e smo na takvom geogravskom podrucju dje se koplja lome svaki bogovetni dan sa Turcima s jedne bande i katolickijem silama s druge !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  10. #10
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nijesu to svetosavske bajke, već "bajke" (ukoliko su stvarno bajke) "malo" starije od svetosavlja. No, isto tako bi i Isusovo postojanje mogla biti bajka, kao i mnogo toga drugoga... ima li uopšte smisla ulaziti u to, dal' je nešto što je pitanje vjere bajka ili ne. Vjera ionako skoro nikad nije bila stvar "objektivnih" činjenica.
    Bitan je potencijal koji te 3 relikvije imaju. Za jednu malu CG, to je nešto neizrecivo. Uz kvalitetnu propagandu, i pametan, ali dakako dostojanstven odnos prema tome; ni 120 Svetih Stefana nije ravno tim relikvijama. Drugo je pitanje dal' su tripperi na CG vlasti sposobni da taj potencijal pretvore u nešto konkretno, i da ovaj jadan narod više nahrane nečim konkretnim - a ne samom sto godina starim hljebom - i hiljadu puta viđenim igrama.

    Drugo, nije Rusija dala Crnoj Gori ništa; već je spletom istorijskih okolnosti to završilo u CG. Inače, Karađorđevići su te relikvije ostavili u Ostrogu, na putu za zapad, dok su preko Nikšića '41. bježali iz svoje "otadžbine".
    Dakle, nije Rusija nama ništa dala, već naši "voljeni" vladari Karamasonovići sa Dedinje - dok su (teška srca :mrgreen napuštali Jugovinu, i mali Montenegro.

    Nesvjesno, krvoloci i dželati Crne Gore, ostavili su svojoj nekadašnjoj žrtvi nešto što možda predstavlja i najveće hrišćansko duhovno blago današnjice.
    Ali, nijesmo se pokazali zrelima za te Božje darove ovom jadnom narodu... jer mjesto da za to skrbimo, a i zarađujemo od toga dovoljno za pošten i lijep život; nama je to više onako, ka ping-pong loptica; za politička nadjebavanja.
    Nakarada jedna.

    ...posebno kad znadu e smo na takvom geogravskom podrucju dje se koplja lome svaki bogovetni dan sa Turcima s jedne bande i katolickijem silama s druge !!!!!!!!!!!!!!!!!
    nema li tu neke gotovo čudesne simbolike, da baš u "beznačajnoj" Crnoj Gori to završi, od svih mjesta na svijetu...
    Last edited by The Severed Garden; 12-06-06 at 15:53.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The Severed Garden
    Nijesu to svetosavske bajke, već "bajke" (ukoliko su stvarno bajke) "malo" starije od svetosavlja. No, isto tako bi i Isusovo postojanje mogla biti bajka, kao i mnogo toga drugoga... ima li uopšte smisla ulaziti u to, dal' je nešto što je pitanje vjere bajka ili ne. Vjera ionako skoro nikad nije bila stvar "objektivnih" činjenica.
    Bitan je potencijal koji te 3 relikvije imaju. Za jednu malu CG, to je nešto neizrecivo. Uz kvalitetnu propagandu, i pametan, ali dakako dostojanstven odnos prema tome; ni 120 Svetih Stefana nije ravno tim relikvijama. Drugo je pitanje dal' su tripperi na CG vlasti sposobni da taj potencijal pretvore u nešto konkretno, i da ovaj jadan narod više nahrane nečim konkretnim - a ne samom sto godina starim hljebom - i hiljadu puta viđenim igrama.

    Drugo, nije Rusija dala Crnoj Gori ništa; već je spletom istorijskih okolnosti to završilo u CG. Inače, Karađorđevići su te relikvije ostavili u Ostrogu, na putu za zapad, dok su preko Nikšića '41. bježali iz svoje "otadžbine".
    Dakle, nije Rusija nama ništa dala, već naši "voljeni" vladari Karamasonovići sa Dedinje - dok su (teška srca :mrgreen napuštali Jugovinu, i mali Montenegro.

    Nesvjesno, krvoloci i dželati Crne Gore, ostavili su svojoj nekadašnjoj žrtvi nešto što možda predstavlja i najveće hrišćansko duhovno blago današnjice.
    Ali, nijesmo se pokazali zrelima za te Božje darove ovom jadnom narodu... jer mjesto da za to skrbimo, a i zarađujemo od toga dovoljno za pošten i lijep život; nama je to više onako, ka ping-pong loptica; za politička nadjebavanja.
    Nakarada jedna.



    nema li tu neke gotovo čudesne simbolike, da baš u "beznačajnoj" Crnoj Gori to završi, od svih mjesta na svijetu...
    HVALA TI MNOGO *SEVENTH GARDEN*...da nebude da ja propovedam....


    Padaju mi naum stihovi iz pjesme Radovana Becirovica -Trebjeskog *Pogibija Blaza Boskovica*, o sablji Skenderbega, gdje kaze (o sablji):

    *Kad je care ratovo na Kroju
    Skenderbeze dobi je u boju
    pa je pala na Cetinje malo
    gdje je vile od rdje cuvahu
    dok je dosla Boskovicu Blazu
    da on njome po starinski mane
    kao nekad Skendrbeze bane*

    Zar nije Bozje cudo da su te najvece svetinje *pale na Cetinje malo, gdje ih vile od rdje cuvahu* do sad......KO NE VOLIO CRNU GORU, VAS SE AMBISA...sto kaze nash Zvek..i:dring:i malo :cry: za one koji rade protiv nje, a i njihova je ona ljepotica(patetichno a?)
    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 13-02-10, 22:05
  2. Replies: 0
    Last Post: 18-01-05, 09:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •