Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 91

Thread: fjord i urc....

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Angry fjord i urc....

    Saopštenje za javnost povodom tekstova u „Vijestima“ od dana 06. i 07. juna koji govore o izgradnji novih objekata na lokacijama URC i sadašnjeg FJORD-a u Kotoru

    Saopštenje za javnost

    Povodom pisanja dnevnih novina „Vijesti“ o budućoj izgradnji objekata na lokacijama URC i na mestu sadašnjeg hotela Fjord želimo da, kao organizacija koja se bavi prostorom i promovisanjem njegovih vrijednosti, ukažemo na nekoliko opasnosti za koje smatramo da prijete Kotoru i Boko Kotorskom zalivu kao izuzetno vrijednom prostoru Crne Gore.

    Prije svega, fotografije (kompjuterskog 3d modela) idejnog rješenja budućih hotela, koje se pojavljuju u pomenutim tekstovima, predstavljaju formu arhitekture koju je profesionalno teško objasniti i komentarisati, naročito ako se ima u vidu kontekst u kome se nalazi. Podsećamo da se obje pomenute lokacije nalaze u neposrednoj blizini Starog grada Kotora, na izuzetno atraktivnim lokacijama uz samu obalu. Takođe podsjećamo da se prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora nalazi na UNESCO-voj Listi svjetske baštine i da taj status obavezuje na posebnu pažnju u tretmanu i oblikovanju prostora Kotora, ne samo u zoni Starog grada nego i cijelog područja Kotorsko-Risanskog zaliva („od Veriga do Veriga“), a posebno na lokacijama koje se nalaze u kontakt zoni Starog grada. Cijelo područje Kotora, čija je izuzetna univerzalna vrijednost prepoznata, nije samo nasljeđe Kotora i Crne Gore već čitavog svijeta, i shodno tome sve lokacije koje se nalaze u njemu takav tretman zaslužuju.

    Ne ulazeći u analizu samih objekata i njihovog odnosa prema okruženju (Starom gradu i zalivu) i ostavljajući prostor autorima projekta da odbrane svoj profesionalni stav, postavljamo u ovom trenutku pitanje izgradnje ovakvih oblikovnih/vizuelnih rješenja u Kotoru. Teško nam je da povjerujemo da bi iko mogao da potpiše dozvolu za objekte koji stilski i oblikovno ne odgovaraju, ne samo ovim prostorima i njegovim naslijeđenim vrijednostima, već ni elementarnim kriterijumima dobre arhitekture.

    Ovim putem apelujemo na profesionalnu savjest i odgovornost nadležnih u Opštini Kotor, Regionalnom zavodu za zaštitu spomenika kulture Kotor, J.P. Morsko dobro i Ministarstvu zaštite životne sredine i uređenja prostora, i pozivamo ih da se izjasne o navedenim tekstovima u „Vijestima“, odnosno o objavljenim fotografijama projekata. Takođe, molimo pomenute institucije da pojasne da li se predloženi projekti zaista razmatraju za izdavanje dozvola za gradnju i, generalno, kakav će biti njihov stav o budućem izgledu i funkciji objekata koji će se podizati na lokacijama URC i Fjord.

    Nadamo se da su ovo samo predložena rješenja (koja nisu odobrena od stane nadležnih) i koja će morati da se preispitaju / odbace ali svakako smatramo da je neophodno da se, i zvanično, javnost obavijesti o stavovima nadležnih jer neadekvatna gradnja na ovim lokacijama može trajno uništiti vrijednost ovog prostora od izuzetnog značaja.

    S poštovanjem
    za EXPEDITIO

    dipl.ing.arh. Tatjana Rajić
    dipl.ing.arh. Aleksandra Kapetanović
    dipl.ing.arh. Biljana Gligorić
    Last edited by noodle; 09-06-06 at 18:41.
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

  2. #2
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    45
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jel to tvoj mail posto se ne mogu pogledati slike,makar ih ja ne mogu pogledat bez username-a i pass-a!
    The Doctor....

  3. #3
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    2,173
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    da je prosto vazda se nadjuseljacine koje ce nagrdit grad nedopustajuci normalnom narodu da vrate turizam odje! dobro su ih pustili i URC da sruse koji je maltene za nas grad (kako neki gledaju) SPOMENIK bio...stvarno katastrofa sto cine ljudi...
    History comes to life when you get involved and do it yourself.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kotor - Dobrota b.b.
    Posts
    1,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dje ce sad bit tradicionalni maskembal, kako cemo bez toga...
    Samsung Galaxy S7

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    201
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dark_Side
    da je prosto vazda se nadjuseljacine koje ce nagrdit grad nedopustajuci normalnom narodu da vrate turizam odje! dobro su ih pustili i URC da sruse koji je maltene za nas grad (kako neki gledaju) SPOMENIK bio...stvarno katastrofa sto cine ljudi...

    axaxaxa koji crni spomenik da se neko ranije sjetio da napravi nest ood toga lijepe bi pare skinuo
    ono je najveca sramota u kotor bila one rusevine u sred grada :P

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Tivat
    Posts
    848
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^AlieN^
    axaxaxa koji crni spomenik da se neko ranije sjetio da napravi nest ood toga lijepe bi pare skinuo
    ono je najveca sramota u kotor bila one rusevine u sred grada :P
    potpisujem!
    N*A*S*M*E*J*A*N*I[*] A*N*A*N*A*S

  7. #7
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    2,173
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ja sam samo reko daje za jedan dio gradjana kotora bio to maltene spomenik...sto se mene tice ako ce sve do temelja srusit
    History comes to life when you get involved and do it yourself.

  8. #8
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    osporavano idejno rjesenje:

    urc


    hotel fjord



    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I sto fali ovim projektima? Sto fali da ove gradjevine budu i cak malo dominantne u zalivu? Kao da ova kanta od sadasnjeg Fjorda ne bode ochi?!
    Ali ja mislim da bi kotorani bili najsrecniji da se to kako moze pod zemlju podkopat.
    Kad smo stoka i nista nam ne valja pa cak ni napredak!

    ...cast izuzetcima
    Open your minD

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bas mi se i ne cini da se ove gradjevine bas na nabolji nacin uklapaju u sam zaliv....ali ako ti mislis da bi bilo lijepo napravit naradžanstu zgradurinu pored starog grada,podji do stoliva.tamo negdje pri kraju imas fini narandžastu kucetinu medju kamenim pa ces vidjet kako to izgleda i bode oci. a o samoj arhitekturi ovih zgrada koje bi trebale da budu na mjesu fjorda da i ne pricam.bice kao da smo dosli u sangaj a ne u neki srednjovjekovni mediteranski grad....

    niko nije reko da je lose napravit nesto novo,ali na pravi nacin. pogledaj naprimjer hotel splendid na prcanju. za mene je to izvrsno rijesenje.uklopio se idealno u sam zaliv.uporedi njega i novi fjord,pa ces vidjet koliko je ovo rijesenje lose.
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam samo htio da kazem da ove buduce gradjevine nece vishe bost ochi od ovog sadasnjeg Fjorda i Jugooceanije, koje su sada dvije dominantne gradjevie u zlivu a ne sluze prakticno nicemu.
    Za Splendid svaka chast,ali to je ipak jedan mini hotel. Hotel takvih kapaciteta kao sto ce bit taj novi Fjord morat ce bit dominantan pa sve i da mu se nece.
    Za onaj chardak u Stoliv se slazem,ali i ono je neko morao da dozvoli.
    Last edited by UndertoW; 24-06-06 at 23:18.
    Open your minD

  12. #12
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    2,173
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    brate mili najbolje da sruse cijeli grad pa da svi budemo zadovoljni a?
    History comes to life when you get involved and do it yourself.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    isto tako ce neko morat i ovo dozvolit. samo se nadam da nece bit u stilu onog iz stoliva,jer je ono stvarno uzasno.a ne bi se slozio sa tobom da ce ovo bosti oci manje nego fjord......ipak je fjord po meni koliko toliko uklopljen.makar nema neke kule i nije narandžasti

    @dark side

    i da onda napravimo jos ljepsi i stariji kotor, ha? )

    pa mozda bi i bilo nabolje da pocnemo za pocetak sa starom rivijerom,autobuskom stanicom i autobokinom garazom jer su to stvarno rusevine u centru grada i prestavljaju rugla.
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

  14. #14
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    2,173
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by noodle
    pa mozda bi i bilo nabolje da pocnemo za pocetak sa starom rivijerom,autobuskom stanicom i autobokinom garazom jer su to stvarno rusevine u centru grada i prestavljaju rugla.
    garaza autoboke je prodata i sele je u zonu...sto je sa rivierom i livnicom ne znam
    History comes to life when you get involved and do it yourself.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs down

    Ne znam zasto sam pomislila da se polako vracamo u normalu. Ako ono ruglo naprave, brisu cjelokupnu istoriju i kulturu Boke. Onda mogu i cijeli Kotor pretvorit u ono, sto da ne! Nadam se da im nece uspjeti! Ono je strahota i vrijedjanje za svaku osobu koja barem malo gleda oko sebe i shvata bogatsvo ovog prostora. Pih! Koja bolestina.. :mad:
    Why do we kill people who kill people to show people that killing people is wrong?

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Ja gledam oko sebe, ali ne vidim mjesto dje stranac moze u Kotor da osjeti malo luksuza...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A u onom kiču bi osjetio luksuza? Mislim da ono sto dovodi strance u Kotor sigurno nije potreba za luksuzom.
    Why do we kill people who kill people to show people that killing people is wrong?

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Ti stranci koji dodju u Kotor, a nemaju potrebu za luksuzom se zadrze par sati, eventualno rucaju i otputuju dalje... Ako je tebi ono kich, to je stvar tvoga ukusa... Isto tako ne znachi i ako je kich da nije luksuz... Pobrkao/la si malo neke pojmove...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  19. #19
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Tri sorele!?

    Ma to su ove tri pop..kile sto nisu zakacile posao i ovajdile se zestoko! Pa nasle za zgodno da se potpisuju arh, dr, mg,...

    Sto nisu svih ovih zadnjih godina te nase strucnjakinje ;P uradile nesto?!
    Iza mr, dr, pr treba da stoji na kojim su to poznatim projektima ucestvovale... sta im daje za pravo da znamo o cemu pricaju? Sta su to uradile veliko? Ili malo, ajde i to!
    Citava strucnost im se ogleda u: stavi ovi kauc ovamo, madrac lijevo, a plafon u crno! Ma bjeste da vas ne gledam!

    Djela, djela, djela!

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Misliš da stranim turistima nedostaje upravo ovo? Ok, to je tvoje mišljenje. Ja ne mislim da je ovo način da se turisti više zadrže, mislim da hoće da naprave od Kotora ono što on nije, ali nema veze. Ako se vama Kotoranima sviđa ovo, onda se mi ostali nemamo što bunit. Disneyland u sred Boke, to je stvarno divota. Neka sve unište. Na kraju, što se mene tiče, mogu cijelu Boku potopit. Iako sam Bokeljka. Bolje to nego da gledam ova čudesa koja se dešavaju. I na kraju su krive ove "iskompleksirane" iz Expeditia što se bune, umjesto da se dive ovom vrhuncu arhitektonskog stvaralaštva koji je toliko u skladu sa ambijentom i koji će dovući stotine hiljada stranaca željnih luksuza..
    Ovo je prava stvar za Boku! Živjela totalna devastacija!
    Why do we kill people who kill people to show people that killing people is wrong?

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    46
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo,apsolutno nije kich! Na kraju krajeva,kao sto je neko i reko,ukusi su raziciti. Meni je milo sto ce hoteli biti ispunjeni 90 % tokom godine,kao i sto su buduci vlasnici najavili / obecali , u tim hotelima ce rabotat nasi ljudi,sto je jos jedna prednost! Takodje,Kotor vec dugo je iza nekih gradova CG po broju gostiju ljeti,a ne treba da pricamo kakvi su tek kichevi ti isti gradovi!
    Tacno je da se nece uklopit u ambijent Kotora,al ipak,hoteli se nece nalazit u starom gradu,nego malo izvan,dje ipak nema nekih starijih gradjevina!
    Ieri
    Oggi
    Domani
    x sempre
    JUVE!!!

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    I ako zelimo da sachuvamo nase kulturno znamenje i uspomene na nase pretke pomorce i rodjene Kotorane ne znachi da se moramo odreci blagodeti elektrichne energije i mobilnih telefona... Onaj hotel ne narusava stari grad niti bilo koju palatu u dobrotu, a to sto odskace od tih arhitektonskih rjesenja, mozda je zbog toga sto je proslo 800 godina?!
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne narusava sam stari grad, ali mu opasno kontrira. Ne kazem da je to lose, ali sto ako to postane jedina atrakcija grada a ne stari palaci i crkve.. Ni to nije nemoguce. Ni ja ne smatram da treba graditi hotele u stilu od prije osamsto godina, niti imam nista protiv nekog savremenog rjesenja, ali koje svojom arogancijom ne bi vrijedjalo zaliv. Kao ovo..

    MnM, mislis da treba napraviti cirkus od grada, samo zato da bi doslo sto vise ljudi? Bogami, ja ne bih voljela da gledam novu Budvu u Boku, dovoljno mi je ona jedna na koliko-toliko sigurnom odstojanju.
    Last edited by Acherontia_Styx; 04-07-06 at 20:08.
    Why do we kill people who kill people to show people that killing people is wrong?

  24. #24
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Resenje!

    Pod 1: Ne zasluzuje rasprava oko ovoga na ovom postu (radi 3 arh. sorele)!

    Pod 2: Niko ne navodi nikakav i nikoga kao primjer (pozitivan)!
    Moramo imati Kotorsku referencu ispod cijeg nivoa kojeg ne mozemo pricati!
    Npr: Hotel taj i taj; stil taj i taj; sve od kamena (ne Bileckog)...

    Pod 3: Od sharma starog grada ni ranije nismo zivjeli pa necemo ni po sada!
    Turisti i dalje hrle u Budvu i Herceg Novi!

    Pod4 : Ako mi ne znamo - kao sto ne zna ova sjajna trojka gore u vrh navedena - da dovedemo turiste zna neko drugi i ne mijesajmo se u posao koji NE ZNAMO!

    Pod 5: Ljudi imaju novac i zele da ga uloze! Bas me briga da ce Diznilend da naprave. Sto? Zar ljudi ne zele citavog zivota i tamo poci?

    Pod 6: Nova radna mjesta! Koliko ih god bude bilo. A sto se tice iznosenja novca iz zemlje, mi ga necemo donositi nikako.

    Pod 7: Kakvi pomorci kakve kucine!? Oni plove sto hoce i sto moraju a ne zato sto zele da se uzele Kotora jedno 8 mjeseci pa kad se vrnu da se oduseve! ;P. Nisu ni prije plovili radi Kotora no radi svojih potreba!

    Poz.

  25. #25
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Genijalno resenje?

    @Acherontia_Styx

    Ajde reci nam tvoje sjajno resenje molim te. Nacrtaj nam i ti nesto! Zaposli me!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Fjord & URC prodati
    By cattaro in forum Primorski
    Replies: 99
    Last Post: 28-08-05, 12:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •