Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 26 to 50 of 77

Thread: Crnogorska vojska

  1. #26
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako mislimo da nas NATO brani od velikosrpskog i velikoalbanskog necionalizma (a oboje *pikiraju* na CG, I PIKIRACE U BUDUCNOSTI), mi moramo da se uclanimo, i da doprinosimo na nacin kako se od nas bude trazilo.
    i
    Dobar je znak sto je ovaj Amerikanac bio prije par dana, kad je rekao da se na nas racuna. Po meni, uslugu su nam ucijili Rusi kad su predlozili da se ne uclanjujemo (ka oni....a branili bi nas od komsija, kad bi nedaj Boze zatrebalo- podrskom moralnom).

    Ali sto cemo sa 6 djenerala( da ja znam: ova 3 sto ih juce nabrojase, plus Grahovac, Martinovic, Jokic...ima li jos koji... na 1000 vojnika.

    Mi mozemo dat 1000 vrhunskih komandosa, sa specijalizacijom za, recimo, brdsko-planinske operacije.
    Mozemo dat jednu luku i arsenal za remont.
    Mozeno dat pozicije za osmatracnice , poligone za vjezbu i slicnu logisticku podrsku...NADAM SE DA CE TO BIT DOVOLJNO DA NAM GARANTUJU KOLEKTIVNU BEZBJEDNOST OD KOMSIJA!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  2. #27
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    177
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne trosite vrijeme na ove teme.
    Ekonomiju i zivotni standard u fokus

  3. #28
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo je PRETPOPSTAVKA SVAKE EKONOMIJE!
    Pozdarav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  4. #29
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Da se ja pitam, ukinuo bi vojsku osim 20es ljudi onako u svečanim i kićenim uniformama da dočekuju strane pre$ednike.

  5. #30
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,365
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,997
    Thanked in
    1,935 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis
    Da se ja pitam, ukinuo bi vojsku osim 20es ljudi onako u svečanim i kićenim uniformama da dočekuju strane pre$ednike.
    Dobro nece ih bit bas 20 ali jedno 200 ja mislim e oce. Onu pocasnu gardu treba imat eto reda radi, ove druge cisto da trose kalorije iu za ne daj boze kakve nemire sa navijacima da intervenisu mada bis e Choldo Malisic pobunio odma :-)
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  6. #31
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ukinuo bih je i ja AKO NAM PUSTI NATO, ali da on garantuje bezbjednost.

    Posto nije u njihovoj prirodi da oni placaju nasu bezbjednost,trazice da doprinesemo saglasno svojim mogucnostima, dakle da se izdvaja do 3% GDP, pa da se ulaze KAKO NAM KAZU, naravno saglasno potrebama samog NATO-a.
    A vi ukidaci nikad nemojte zaboravit da se u nas nije ulagalo 20 godina zato sto nije bilo dovoljno BEZBJEDNO , po procjeni stranoga kapitala, koji je, ponavljam, kukavica NAJVECA!
    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  7. #32
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    nemojte mi zamjerit shto se vracam ovome treadu, jer to chinim iz prostog razloga shto se tekst koji zelim da prokomentarishem mnogo bolje uklapa u diskusiju koja se odje vodila, negoli u diskusije na slichnim/skorijim temama.

    dakle, ralzog za ovaj tekst je autorski tekst (http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.ph...jest&id=211290) penzionisanog generala Blagoja Grahovca objavljen u danashnjem (04.09.'06.) izdanju Vijesti a koji je za mene mene bio ochekivani nastavak 'prepirke' izmedju Grahovca i Marasha od prije par dana. moj utisak ovog teksta je dvojak i svakako ga dozivljavam kao pravu stvar.

    prvo, ovaj tekst je izuzetan primjer gradjanske hrabrosti - akt koji je teshko ochekivati od bilo koga i koji ce svakako rezultirati kolatelaralnim zrtvama na obije strane. ne samo da ovako neshto ima snagu da mobilishe one prave gradjanske vrijednosti koje (nadam se) svi zelimo kao dominantne u crnogorskom drushtvu, vec se daje pravi primjer kako operativno pristupiti u slichnim situacijama ubuduce. Ipak, strategijska analiza tek treba da uslijedi, a ja cu se usuditi da dam moje vidjenje i sugerishem onima koji su u poziciji, koji se sloze sa ovom analizom, i koji zele da doprinesu pokretu koji ce valjda nastati kao rezultat razvoja dogadjaja u vezi sa tekstom Blagoja Grahovca.
    Naime, strategijska analiza je otprilike ovakva: Grahovac je iznio prijetnju i savjetovao Vujanovica da podnese ostavku. Reakcija je takodje bila prijetnja i to u obliku deterrence by punishment,kredibilitet prijetnje, Vujanoviceva i Marasheva je bila osudjena na propast, iz r u ovom sluchaju prijetnja tuzbom. Kako svaka kvalitetna strategija zasnovana na deterrence doktrini zahtijeva prije svega azloga shto su i oni svjesni da bi sudjenje otkrilo mnogo chega shto njima (nikako) ne odgovara. Toga je bio svjestan i Grahovac pa je vec u startu odbacio prijetnju sudom kao neshto shto se nikad nece desiti. Naravno, on se nije povukao jer njegov konachni cilj (a to je nadam se izmedju ostalog i raskrinkavanje mutnih rabota i nedozvoljavanje da crnogorska vojska bude preuzeta i uchaurena kao shto je to bio sluchaj sa vojskom srj ranih 90tih) nije bio ispunjen. Dakle, on je svoju prijetnju ispunio i iznio u javnost dio (naravno ne sve) stvari koje zna. Ono shto ja smatram da slijedi je da ce prozvana ekipa, koji su u deterrence tripu (iako im to jako loshe ide), pokushati da upotrijebe neku vrstu sile nebili ostvarili dva cilja: 1) odbili ovaj napad, i 2) pokazali odluchnost kako bi preduprijedili sve moguce napade koji bi uslijedili nakon ovoga. Upravo anticipiranje ovakvog razvoja dogadjaja me je i navelo da napishem ovaj post.

    Druga strana ovog istupa Grahovca je vishe politichka. Opravdano se postavlja pitanje zbog chega bash sad ovako neshto. Moje vidjenje je sljedece:
    Crnogorska vojska je u fazi formiranja i koplja se lome sad; uz to prozvana ekipa je takodje svjesna blizine izbora rachuna na to da ce se zbog izbora ovako neshto pushtiti da prodje. Dakle, sushtina je sljedeca: ako se ovo pushti sad, pushteno je i ispushteno za dugo vremena. Suprotstavljanje, s druge strane, ne samo da pokazuje gradjansku hrabrost i suprotstavljanje ovakvim mutnim radnjama, vec moze imati i politichke posljedice. Naime, snazan javni otpor koji bi proizashao kao rezultat ovog teksta Grahovca mozda bi mogao rezultirati izbornim rezultatom ne-apsolutne vecine dps-sdp koalicije i samim tim stavi ekipe slichne prozvanoj u ovoj situaciji pod brojniju i jachu kontrolu. Tako da, ukoliko vam gradjanski motivi iz prethodnog pasusa nijesu dovoljni, mozda ovi politichki donesu prevagu da se ukljuchite
    Last edited by augustin; 11-09-06 at 23:34.

  8. #33
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja ne vladam materijom pa nisam dovoljno kompettentan za neke kvalitetne sudove, ali mi Grahovac ipak imponuje hrabroscu (iako ima nesto mnogo uobrazeno-IMA I OSNOVA ZA TO)....NEKA GA TUZE,OBECALI SU!Samo to mogu rec...

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  9. #34
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,139
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ...izgleda da je Gralu propa neki posa? ... vala ih je i završio onoliko ... ali me jedno zanima ... pošto je izmijenio savjetnička mjesta kod svih državnih funkcionera, koje je listom opljuva kad su ga šutnuli, a priča se da će ga i Ranko išćerat ... đe će siroma Grale ? ... hoće li mu novine i dalje objavljivat "otvorena" pisma, kao "hrabrome" građaninu ... ili će konačno poć u zasluženu pemziju ...

  10. #35
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    razlog zbog kojeg sam predlozio raspravu na ovu temu se posljednjih dana pokazao kao prilichno opravdan. naime, jako mi je smetalo shto se javnost, tj. mediji u prvom redu jako malo i slabo bave analizom buducnosti crnogorske vojske. nekoliko je aspekata zbog kojih mislim da ovakav odnos nije dobar.

    prvo, u crnoj gori ce se s vojskom u stvari konstituisati nova osovina moci. iako ce naravno vecina odluka biti doneshena na politichkom nivou, neminovno je da ce se formirati odredjene strukture koje bi mogle narushiti postojecu ravnotezu u relacijama moci. na primjer, ljudi koji ce se vratiti iz beograda, a koji su uchestvovali u radu zajednicke administracije bi mogli imati odredjene pretenzije na neka od novih mjesta. dalje, penzionisani generali koji su igrali odredjenu ulogu u proteklim godinama, narochito u periodu '97-'00 svakako ce rachunati na neke od pozicija.

    uz to, velike razlike u konceptima koji se predlazu za uredjenje crnogorske vojske u mnogome ce odrediti odnose moci u narednom periodu. u tekstu Petra Komnenica objavljenom u posljednjem izdanju monitora ugrubo je predstavljeno nekoliko strana ove priche. prvo, ono shto je svima vec jasno je da ce vojska biti profesionalna i sa znachajno manjim brojem zaposlenih nego do sad. drugo, izjava Borislava Lalevica, nachelnika Uprave za Odbranu, pominje 'nacionalnu strukturu' koja bi oslikavala 'gradjanski karakter crne gore' (mislim da ce ovo biti vrlo znachajna odrednica). trece, nezvanichna cifra koja se najcheshce pominje je 2400 pripadnika.
    ono shto mene vrlo intrigira je zapravo model koji predlaze Grahovac- oko 700 vojnika, dobra plata, pristojna oprema i vrhunski trening. najzanimljiviji aspekti su naravno 1)dobra plata, koja bi privukla veliki broj ljudi a u kombinaciji sa gore pomenutom 'nacionalnom strukturom' i crnogorskim mentalitetom mislim da nije teshko pretpostaviti kuda bi to vodilo; 2) pristojna oprema, koju naravno treba nabavit, tj. kupiti jer je mi nemamo (ko bi kontrolisao kupovinu, od koga bi se kupovalo i po kojoj cijeni su uvijek bila najzanimljivija pitanja...). svakako, odredjivanje standarda kao shto su ovi u mnogome je odredjeno ochekivanjima NATO-a i odrednicom da finansiranje vojske ne bi trebalo da prebachi 2-2,5% BNP-a.
    ipak, ovakav model zvuchi prilichno racionalno i zapravo lichi na pristojan plan (vis-a-vis forme).
    u dotichnom tekstu takodje se pominju mornarica i avijacija, tj. neke zamjene tipa helihopterska jedinica i obalska straza. mene ipak to brine mnogo manje od vojne obavjeshtajne sluzbe.
    obavjeshtajnu sluzbu naravno treba svaka ozbiljna vojska i drzava. kao shto smo imali prilike da iskusimo u posljednjih 50tak godina, obavjeshtajne sluzbe, kao centri moci, rasle su i razvijale se bez nekog pretjeranog uticaja spolja. i to nije toliko chudno, tj. prilichno je ochekivan proces. zbog toga je izuzetno vazno postaviti zdrave i sigurne osnove (po mogucstvu sa shto vishe mehanizama kontrole) kako te nove strukture moci (koje se po mom mishljenju neminovno moraju formirati) ne bi negativno uticale na reforme i pozitivne promjene crnnogorskog drushtva. ono shto svi ochekujemo u skoroj buducnosti je svakako reforma policije i njenih obavjeshtajnih sluzbi, shto je neophodno i da se zadovolje kriterijumi koje postavljaju inostrani partneri. opasnost koja vrijeba je svakako zamjena, tj. reforma policije i anb, dok bi se istovremeno formirale vojne sluzbe koje bi imale istu funkciju.
    naravno, u cijeloj ovoj prichi neophodno je zadrzati se na crnogorskim nacionalnim intresima, tj. uspjeshnoj odbrani od raznih uticaja sa strane. kao shto je najavljeno danas ( a prenio pcnen) ns je najavila da ce se boriti za smjenu vlasti i novi referendum. ukoliko se to sagleda zajedno sa pozivom sns-a za srpsku listu, jasno se vidi da se uplitanja nekih struktura iz srbije nijesu zavrshila proglashenjem nezavisnosti. stoga, svaka odgovorna politichka elita trazice nachin da takva mijeshanja drzi pod kontrolom i u najmanjoj mogucoj mjeri.
    takodje, gore-pomenuti nachelnik Uprave za Odbranu izjavio je danas da 's obzirom na struchne kadrove' koji su angazovani u Upravi i poslove koje su obavljali, ovo tijelo ce posluziti u nekom prelaznom periodu dok se ne konstituise ministarstvo odbrane. naravno postavlja se pitanje ko su ti 'strruchni kadrovi' i kakve su oni to poslove obavljali.
    i da zakljuchim ovaj vec predugachki post, intresantno bi bilo napravit neku anketu na ulicama crnogorskih gradova i provjeriti koliki je broj gradjana i u kojoj mjeri upoznat s imenom, a kamoli funkciom i biografijom ljudi koji su odje pomenuti kao potencijalni uchesnici procesa formiranja i razvoja crnogorske vojske. moja je procjena da bi rezultati bili porazavajuci, shto nikako ne bi valjalo za razvoj 'gradjanskog drushtva i pravne drzave' (uf kako mrzim ove floskule )
    ewo sam ja izbacila jedan nauchni raditj na tu temu pa vam ga prosljedjujem kad b00de i na netu...Ulazite mi u area of expertize:bart: ...s obzirom na to da je UPRAWO TO bila tema mog novopechenog magistarskog rada...ne znma shta da wam kazhem, sem da tje trebati malo wremena da se swe dowede na "kako treba"...nije u pitanju samo reforma vojske...dakle, kad se govori o toj reformi, u to se ukljuchuje i reforma resornog ministarstva, cijele vojne hijerarhije - elem, cijelog vojnog sistema drzhave...a u to ulaze i mnogobrojen dr00ge institucije: da ne petljam...ako vas bash zanima...proslijedicu wam master thesis...pa se 'zabavite' ako Wi je wolja

    HaLaJ maNet..

    P.S.Mogu mislit sad komentara:"shta je 'zhena'mogla da napishe na 'tu' temu??"???xixixiixix
    P.P.S.Mogu li ja da b00dem ministar odbrane??
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 13-09-06 at 13:49.

  11. #36
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    eh i da...mozhe samo jedna primjedba za ono Grahowac-Vujanovitj...?Swe je to sad kao"na mjestu"...samo me zaima zashto sad..a ne malo ranije kada je radio u Kabinetu Predsjednika Drzhave...Hm...Interesting...Mozhda grijeshim...Who knows..

  12. #37
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ View Post
    hahahahaah...kako se mnediji "malo bave"?!ewo sam ja izbacila jedan nauchni raditj na tu temu pa vam ga prosljedjujem kad b00de i na netu...Ulazite mi u area of expertize:bart: ...s obzirom na to da je UPRAWO TO bila tema mog novopechenog magistarskog rada...ne znma shta da wam kazhem, sem da tje trebati malo wremena da se swe dowede na "kako treba"...nije u pitanju samo reforma vojske...dakle, kad se govori o toj reformi, u to se ukljuchuje i reforma resornog ministarstva, cijele vojne hijerarhije - elem, cijelog vojnog sistema drzhave...a u to ulaze i mnogobrojen dr00ge institucije: da ne petljam...ako vas bash zanima...proslijedicu wam master thesis...pa se 'zabavite' ako Wi je wolja
    Hej moodo, kakav nick za jednu damu! A tek za magistra! Da li na osnovu nicka mogu da naslutim za koju si varijantu vojske, neka mikro varijanta, ili se varam, mozda se tu krije eksplozija nevidjenih razmjera...

  13. #38
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ View Post
    ewo sam ja izbacila jedan nauchni raditj na tu temu pa vam ga prosljedjujem kad b00de i na netu...Ulazite mi u area of expertize:bart: ...s obzirom na to da je UPRAWO TO bila tema mog novopechenog magistarskog rada...ne znma shta da wam kazhem, sem da tje trebati malo wremena da se swe dowede na "kako treba"...nije u pitanju samo reforma vojske...dakle, kad se govori o toj reformi, u to se ukljuchuje i reforma resornog ministarstva, cijele vojne hijerarhije - elem, cijelog vojnog sistema drzhave...a u to ulaze i mnogobrojen dr00ge institucije: da ne petljam...ako vas bash zanima...proslijedicu wam master thesis...pa se 'zabavite' ako Wi je wolja

    HaLaJ maNet..

    P.S.Mogu mislit sad komentara:"shta je 'zhena'mogla da napishe na 'tu' temu??"???xixixiixix
    P.P.S.Mogu li ja da b00dem ministar odbrane??

    ae bachi to nedje na pm/mail. bash me intresuje da to prochitam... i ja se time bavim pomalo, samo sam ja tek prva godina :P
    al dobro, ima se kad

  14. #39
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ View Post
    ewo sam ja izbacila jedan nauchni raditj na tu temu pa vam ga prosljedjujem kad b00de i na netu...Ulazite mi u area of expertize:bart: ...s obzirom na to da je UPRAWO TO bila tema mog novopechenog magistarskog rada...ne znma shta da wam kazhem, sem da tje trebati malo wremena da se swe dowede na "kako treba"...nije u pitanju samo reforma vojske...dakle, kad se govori o toj reformi, u to se ukljuchuje i reforma resornog ministarstva, cijele vojne hijerarhije - elem, cijelog vojnog sistema drzhave...a u to ulaze i mnogobrojen dr00ge institucije: da ne petljam...ako vas bash zanima...proslijedicu wam master thesis...pa se 'zabavite' ako Wi je wolja

    HaLaJ maNet..

    P.S.Mogu mislit sad komentara:"shta je 'zhena'mogla da napishe na 'tu' temu??"???xixixiixix
    P.P.S.Mogu li ja da b00dem ministar odbrane??
    Moodo-apsolute
    Teze su vrlo, vrlo OK! Ton ti je super, jer Bone obozava pametne i duhovite zenske!
    Dakle sve ti je
    Appoved by Bone!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  15. #40
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by forumen View Post
    Hej moodo, kakav nick za jednu damu! A tek za magistra! Da li na osnovu nicka mogu da naslutim za koju si varijantu vojske, neka mikro varijanta, ili se varam, mozda se tu krije eksplozija nevidjenih razmjera...
    hahahahahhaha...nishta na osnovu nick-a ne mozhesh da naslutish...poshto vjerojatno ne bi ni na kraju pameti imao da se o"dami" iliti curi radi da nijesam pisala u tretjem licu zhenskog roda:mrgreen: :twisted: ...
    znash kako...nick nije toliko "tragichno" nedamski...totano je zhenski...al netjemo o tome...:mrgreen: shto se vojske tiche...iskljuchivo profi vojska je moj favorit...onako simpa nab00dZena...xxixiixixi..naravno, swe u skladu sa NATO standardima...:mrgreen:

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Moodo-apsolute
    Teze su vrlo, vrlo OK! Ton ti je super, jer Bone obozava pametne i duhovite zenske!
    Dakle sve ti je
    Appoved by Bone!
    hahahahah welish li Old Bone????!!! aaaaaa...aj ako ti welish da ti vjerujem...inache tako nijesam misla o sebi...xaxaxaxxaxaxaxax:mrgreen: :twisted:...al ajde: da ne b00de da ne umijem primiti kompliment i da sam neskromna:hvala!...
    Last edited by Hari Krisna; 15-09-06 at 16:40.

  16. #41
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ko o chemu vojska o skracenju,
    moodo o qurchenju institucija prvrzenih VOJSCI.

    Poshto se POLICAJAC I VOJNIK,
    ne postaje, nego se radja,
    treba te TALENTE SMJESTIT u pravom AMBIJENTU,
    da troshe energiju sa ZOLJAMA I DROLJAMA,
    da se ne kriju pored shkola i obdanishta.

    Kad mi kuca gori,
    prvo bi sa crijevom zadavio VATROGASCA,
    toliko volim UNIFORME,
    BOLIJEST JE SVACHIJA, 23 mjeseca u JNA mornarica, nema toga UMA, koji nebi izgubio RAZUM u takvom AMBIJENTU.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #42
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Ko o chemu vojska o skracenju,
    moodo o qurchenju institucija prvrzenih VOJSCI.
    Kad mi kuca gori,
    prvo bi sa crijevom zadavio VATROGASCA,
    toliko volim UNIFORME,
    BOLIJEST JE SVACHIJA, 23 mjeseca u JNA mornarica, nema toga UMA, koji nebi izgubio RAZUM u takvom AMBIJENTU.
    hm...ne znma o chemu se radi...?! topic je takaw kakaw je a i radi se o nechemu shto je trenutno "u zhizhi"...a ti ako ti se ne sviNNNdZa...nemoj da chitash...eh, da...josh jedna stwar...bar shto se mene tiche...molila bih da powedesh rachuna o terminologiji..ja se ne"qur...", a i da imam chime...ne bih...nisam taj tip...eto...toliko...

  18. #43
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,761
    Thanks Thanks Given 
    10,902
    Thanks Thanks Received 
    2,125
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    Koliko li ce se zaboga Crnogoraca prijavit za profesionalnu vojsku?To je naviklo jadan da ima sve beneficije a da ladi m...To se i pokazalo ovih nesretnjih godina.Ako se udje u partnerstvo za mir,nase trupe profesionalaca bi isle po bijelome svijetu u raznorazne "mirovne" misije,a poznajuci nas narod,racunam da bi jedino sa srcem odje ginuo,ne daj boze potrebe,a po svijetu ,tesko da ima para za koje bi kosti ostavljao.Ova drzava nece moci da obezbijedi u skorije vrijeme adekvatan novac i ostale, povelike, beneficije da stimulise ljude.Bar ja tako mislim.Tesko bih svog sina savjetovala da ode, recimo, u Avganistan zarad dobre zarade,ustvari nijedan roditelj ne bi.Sto znam,ipak je bolje da se neko sam prijavi ,pa ma kakvi mu motivi bili,nego kao dosad,pod obavezom sluzenja vojnog roka ni krivo ni duzno,neiskusno dijete,pravo u centar pa sto mu bog da! Veli pjesma:Rado Srbin ide u vojnike, dva ga vuku a trojica tuku! Nesto mislim da se ovo moze i na Crnogorca primijenit

  19. #44
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne prichaj gluposti...

    Kako ih ima shto se dobrovoljno u policiju prijavljuju - a nisu policajci samo saobracajci nego imash raznoraznih specijalnih jedinica a vojska je josh prestizhnija od svega toga pa ce se nac i za nju dobrovoljaca...

    A shto se tiche NATO-a i slanja trupa po svijetu to je potpuno druga pricha - mi uopshte i ne treba da ulazimo u NATO po mom mishljenju...

    Makedonci recimo imaju u iraku 300 ljudi chini mi se mi bismo mozda po 30 slali - chisto da su prisutni ali ne bi trebalo ni toliko tako da se nadam da ce se ako ne garnitura vladajuca promijenit bar njihovi pogledi na to NATO :P

  20. #45
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Koliko li ce se zaboga Crnogoraca prijavit za profesionalnu vojsku?To je naviklo jadan da ima sve beneficije a da ladi m...To se i pokazalo ovih nesretnjih godina.Ako se udje u partnerstvo za mir,nase trupe profesionalaca bi isle po bijelome svijetu u raznorazne "mirovne" misije,a poznajuci nas narod,racunam da bi jedino sa srcem odje ginuo,ne daj boze potrebe,a po svijetu ,tesko da ima para za koje bi kosti ostavljao.Ova drzava nece moci da obezbijedi u skorije vrijeme adekvatan novac i ostale, povelike, beneficije da stimulise ljude.Bar ja tako mislim.Tesko bih svog sina savjetovala da ode, recimo, u Avganistan zarad dobre zarade,ustvari nijedan roditelj ne bi.Sto znam,ipak je bolje da se neko sam prijavi ,pa ma kakvi mu motivi bili,nego kao dosad,pod obavezom sluzenja vojnog roka ni krivo ni duzno,neiskusno dijete,pravo u centar pa sto mu bog da! Veli pjesma:Rado Srbin ide u vojnike, dva ga vuku a trojica tuku! Nesto mislim da se ovo moze i na Crnogorca primijenit
    falila si skroz. nece u tome bit problem, bice dobrovoljaca. problem ce u NATO-u da nastane kad ukapiraju da im nece nijedno generalsko mjesto ostat kad se Crnogoorci prikljuche
    shalu na stranu, ako je idje bilo momaka ornih za tuche, pucnjave i ostale vidove 'zabave', kod nas ih je bilo (i bice ih do daljnjega)...

  21. #46
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mi smo bili policija u jednoj od inostranih kriza i prije 100 g....I TO VRLO STROGA I USPJESNA (perjanici Knjaza i neki dobrovoljci).

    NE SUMNJAJ DA CE SE NAC DOBROVOLJACA KOJI CE *UREDNO* GINUT, KADA PRODJU OBUKU, KOJA JE PO METODU LEGIJE STRANACA.....to je ispiranje mozga od 6 mjeseci, posle kojeg jedan tip muskaraca ne razmislja puno gdje se bori i zasto ubija-UBIJA ZATO STO SU MU TAKO REKLI!

    Naravno i gine, ako je takve srece.....


    Dakle, naci ce se vojnika za dobre pare, i to najboljih na svijetu (ili u toj prvoj ligi, ubijedjen sam)
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  22. #47
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    falila si skroz. nece u tome bit problem, bice dobrovoljaca. problem ce u NATO-u da nastane kad ukapiraju da im nece nijedno generalsko mjesto ostat kad se Crnogoorci prikljuche
    shalu na stranu, ako je idje bilo momaka ornih za tuche, pucnjave i ostale vidove 'zabave', kod nas ih je bilo (i bice ih do daljnjega)...
    Pitanje je da li su najveci tucharosi spremni da za male pare budu profi vojnici, kao i policajci uostalom. Oni uglavnom rade neke druge stvari za velike pare. A policija i vojska bice ambicija nekih momaka iz skromnih porodica koji su spremni da izvrsavaju naredjenja i da mjesecno dobiju skromnu nadoknadu. Isti profil vojnika kao za miliciju prijavice se i za vojsku, nezaposleni sa neizvjesnim drugim poslom u blizoj buducnosti... Osim, ako ne ponude, daj boze, po 1000E plus hrana, stan... Ali, malo morgen...

  23. #48
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default ewo mali isjechak...it will be continued:)

    "...
    Beside numerous discrepancies within North Atlantic alliance on the future of NATO, after many negotiations, consulting, passed reform plans and significant crises, this institution remains even stronger not only in military-safety field, but also in economic and political plan. Therefore, in the 21st century it will represent a powerful organization, which will be, one of the basic instruments of collective safety and stability in Europe and in the world. Having in mind previously mentioned importance of NATO nowadays and in the future, membership in this organization, this work is to show how are to be undertaken reforms of Montenegro military system on its way to NATO..."

    pa kazhe dalje:"..NATO standardization function represents structural coordination method through which are realized: “.... development and implementation of concepts, doctrines, procedures and plans by which necessary level of compatibility, replacibility and unity in operational, financial and administrative field is provided and maintained in the aim of operational ability achieving…”. It has a role of synchronizing aims and activities of NATO organizational units on all levels of hierarchy achieved by three sub-functions:

    -operational (standards on present/future military actions and procedures);

    - material ( standards on present/future material means – control, armament, command and communication);

    - administrative (standards on material and operative terminology…) standardization.

    Therefore, the basic role of standardization is implementation and development of NATO standardization documents (NATO standardization treaties–Standardization Agreements = STANAGs and three types of Alliance Publications on standardization = APs)defined as texts on same or similar military equipment, ammunition, systems of supply and storage, and operational, logistic and administrative procedures...

    A partner state(before membership countries must enter PfP Program!) can develop abilities, which will be helpful in participating in NATO standardization process and implement NATO standardization documents on its forces, by realizing activities from the field under the name operational, financial/material/ and administrative [FONT='Times New Roman']standardization aspects. Within stated fields, concrete tasks of achieving of necessary level for common actions are defined as: (1) work in NATO staff; (2) development of command-information systems; (3) using NATO procedure for fuel transport; (4) language in operational use; (5) usage of information technologies; (6) air space control according to NATO procedures; (7) establishing of connection teams; (8) usage of approved NATO maps, schemes and symbols; (9) report submittance and (10) work in joint commissions while realizing peace support operations (see PARP-Planning and Revision Process)..."

    itd i itb...to je to...chisto informatiwno kako se dolazi do chlanstwa u NATO-u kroz iskustwa PfP programa
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 17-09-06 at 12:23.

  24. #49
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ View Post
    "...
    Beside numerous discrepancies within North Atlantic alliance on the future of NATO, after many negotiations, consulting, passed reform plans and significant crises, this institution remains even stronger not only in military-safety field, but also in economic and political plan. Therefore, in the 21st century it will represent a powerful organization, which will be, one of the basic instruments of collective safety and stability in Europe and in the world. Having in mind previously mentioned importance of NATO nowadays and in the future, membership in this organization, this work is to show how are to be undertaken reforms of Montenegro military system on its way to NATO..."

    pa kazhe dalje:"..NATO standardization function represents structural coordination method through which are realized: “.... development and implementation of concepts, doctrines, procedures and plans by which necessary level of compatibility, replacibility and unity in operational, financial and administrative field is provided and maintained in the aim of operational ability achieving…”. It has a role of synchronizing aims and activities of NATO organizational units on all levels of hierarchy achieved by three sub-functions:

    -operational (standards on present/future military actions and procedures);

    - material ( standards on present/future material means – control, armament, command and communication);

    - administrative (standards on material and operative terminology…) standardization.

    Therefore, the basic role of standardization is implementation and development of NATO standardization documents (NATO standardization treaties–Standardization Agreements = STANAGs and three types of Alliance Publications on standardization = APs)defined as texts on same or similar military equipment, ammunition, systems of supply and storage, and operational, logistic and administrative procedures...

    A partner state(before membership countries must enter PfP Program!) can develop abilities, which will be helpful in participating in NATO standardization process and implement NATO standardization documents on its forces, by realizing activities from the field under the name operational, financial/material/ and administrative [FONT='Times New Roman']standardization aspects. Within stated fields, concrete tasks of achieving of necessary level for common actions are defined as: (1) work in NATO staff; (2) development of command-information systems; (3) using NATO procedure for fuel transport; (4) language in operational use; (5) usage of information technologies; (6) air space control according to NATO procedures; (7) establishing of connection teams; (8) usage of approved NATO maps, schemes and symbols; (9) report submittance and (10) work in joint commissions while realizing peace support operations (see PARP-Planning and Revision Process)..."

    itd i itb...to je to...chisto informatiwno kako se dolazi do chlanstwa u NATO-u kroz iskustwa PfP programa
    Zato mi i mozemo da budemo clan sa jednim bataljonom od 1000 ljudi pjesadije (puske i uniforme na kredit i donacije, par bivsih komadosa iz 63 padobranske za instruktore, 1 uvezeni instruktor iz Delta Force, kasarna u Masline i Danilovgradu...i za godinu dana jedno 900 komandosa prve lige...ehgleski bi bio komandni jezik, a onaj i Delti bi imao prevodioca, pa ce ovi nasi naucin za godinu dana dovoljno, KAO STO NAUCI SVAKI LEGIONAR FRANCUSKI DOVOLJNO, PO ISTOM SISTEMU)
    Svi troskovi na beskamatni kredit od 30 godina, uz obavdezu placanja glavnice do 1% od onih 3% koliko ce se iz budzeta izdvajati za vojsku...ostatak ide njima za plate i odrzavanje.
    Eto vidis kako moze...znam da nije tako lako, ali morace se nekako
    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  25. #50
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A narocito ce se morati posle *frke u Tuzima*!
    Kuku nama bez NATO!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorska istorija [FOTO/VIDEO]
    By Regi in forum Istorija
    Replies: 71
    Last Post: 18-08-22, 15:38
  2. Mojkovacka bitka : Crnogorska Troja
    By Petar Mrvaljevic in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 29-07-10, 13:52
  3. Bitka u Moraci juna 1877 godine
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 8
    Last Post: 13-09-09, 01:29
  4. Replies: 0
    Last Post: 19-02-05, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •