Results 1 to 18 of 18

Thread: Prva KOLUMNA, a dali je UMNA???dnevne novine

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default Prva KOLUMNA, a dali je UMNA???dnevne novine

    Pogled iz Danske

    Ljudi, radite nešto i sami izberite svoju ulogu, ako poslodavci po vasem misljenu imaju sve privilegije, budite vi POSLODAVAC, a ne najemnik, preuzmite odgovornost i drzite SUDBINU u svoje ruke.

    Zarobljena (ne)svijest, postkomunističke traume, blokirana sistemska siva masa, čekanje Godoa, tovarenje odgovornosti na državu i opštinu (ambijent za rad nije idealan,to znamo) potiskuje inventivnost prosječnog crnogorskog građanina da sam sebi kreira budućnost. Nikako mi nije jasno zašto poslodavci imaju tolika prava, da rade po svom nahođenju a tako jeftino prolaze. Ali nijesu oni krivi. Krivi smo mi, odnosno vi.

    Zasto vi (baš vi koji čitate ovo) ne izaberete jedan od 10000 proizvoda iz Delta sitija, i kući napravite fabriku sa jeftinom radnom snagom. Od svakog podruma i garaže radionicu, od svakog djedovog imanja - ranč , farmu ili sušnicu ili možda preradu voća i povrća u ekološke sokove i đuseve. Šta vi radite? Koga čekate? Opet neki Titeks, Dakić ili Duvanski. Neće to doći opet. Ni Godo. Nema više ležanja od 7 do 3 ni produženih vikenda, praznika i slava.

    U Brskut je sa kosom i kosijerom, grebuljom , vilom i motikom živjelo i preživljavalo hiljadu stanovnika, od svoga rada. Danas nema čojeka sa traktorima i kosačicama da ga puškom gađeš. Izrodili smo izjalovčad i temune.Majka sina kupa u četvrtu deceniju, tata ga gleda kao genija a baba blagosilja unuka. Neudata tetka mu kupuje trenerku da bar jednom u životu potrči, jer se budi u podne, a sjedi do zore u kafić ili na fejsbuku. Moj rođak je slomljen i nepokretan bez štaka od jedne šarulje na Zlatici zarađivao 300 eura, od mlijeka, sira i baljega. Njegovo imanje su naselile drače i koprive, jer se niz Peljev brijeg, lomparevim putem iz vremena Austrije do Brskuta, sve stuštilo u kockarnice, kladionice. Ostali gledaju Pink serije, da vide ko više suza prolije.

    I niko ne mrda. Ništa ne teče i ništa se ne mijenja.
    Last edited by milovan; 10-10-11 at 12:00.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  2. #2
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na zapadu nista novo ...
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nas na ZAPADU NE ZAPADA LAKO,
    nije lako Njemcima ustedjet 5500 milijardi eura,
    koje bi Crnogorci prokockali dok reces KEKS,
    ili KUPILI JAHTE I CESNE, da lete iznad brda i dolina, i gledaju CGu, kamo je razrudjena i fina,
    a nidje OVCE NIT COBANA NEMA,
    sva se MLADOST ZA SVAJCARSKU SPREMA,
    da gledaju kako drugi TRCE,
    dok ih suti i rogati prce.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default Pismo g. Srdjanu Kusovcu glavnom uredniku Pobjede

    Evo i moje pismo g. Srdjanu Kusovcu glavnom uredniku Pobjede...https://forum.cdm.me/attachment.php?attachmentid=65914

    Gospodine Kusovac, obracam Vam se ovdje na forumu kao sagovorniku od "davnijA dana", i zbog vaseg divnog teksta koji ste objavili skoro kao o "novim klasama" u CG spominjuci junacko leglo CNP (znate vec za vinske i masne fleke od prejedanja i prolivanja pica po njihovom crvenom tepihu), e pa i veceras se sjetih i Vaseg teksta i Vas..
    Elem, dolazeci taksijem na dogovoreno mjesto/restoran, imala sam priliku da i sama vidim ono sto ste i vi zapazili sa parkiranjem ispred CNP... Tablice bas upadljive, a vozaci istih, jos upadljiviji....
    Nakon 45 minuta izlazeci sa mojim kolegama koji su gosti iz zapadne evrope uputili smo se ka njihovom parkiranom automobilu i tu ispred restorana i stanbene zgrade uredno ubacena folija sa kaznom od 20e. Ovi stranci sa autom stranih tablica su poceli da se okrecu oko sebe po onom mraku trazeci aparat za parking, tablu bilo sta.. Nista u blizini..
    Pomalo ljuti, razocarani uz pricu da im se nece desiti vise da gostuju u tom + parking skupom restoranu..prekinuh im ljutnju objasnjavajuci im upravo Vas pogled na "novu klasu", i kako su to potomci uglavnom skorojevica koji sada imaju svoje momente u zivotu i u istom smislu.. Sve do direktnog ukazivanja na vecerasnje parkiranje ispred CNP-a.. U pokazivanju PG kao malenog gradica nekoliko puta smo opet uvidjeli koliko je "nova klasa" drcna ispred CNP-a, i apsurdnost ove sredine, pored tih parkiranih automobila koji zauzimaju kompletnu stranu bulevara (mozda i sada dok ovo pisem) prolazio je popularni "pauk" noseci bijeli golf (dace njegov vlasnik penziju da ga ponovo dobije nazad) ko zna koje god. proizvodnje. Moram biti iskrena, nasmijali smo se svi takvom "sprovodjenju zakona"
    Koliko mi je drago jer sam se sjetila Vaseg remek-djela, toliko mi je zao sto ta suva istina o klasi skorojevica i uprkos Vama i Vama slicnima koji tu bahatost i provincijalizam kritikujete, oni ipak nemaju i nece imati mjeru.
    Nadam se da cete ukazivati sve cesce na te nakaradne mjere, ako nista, jer saobracajna policija i oni klinci koji pisu kazne po coskovima ne smiju ni da pogledaju u pravcu CNP-a.. Mozda radi novih generacija koji ce se kad-tad smijati danasnjim jadnim "junacima" saobracajne policije u CG.
    https://forum.cdm.me/showthread.php?4677-Cudesna-Crna-Gora-postmoderne!&p=2408566#post2408566




    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 10-10-11 at 21:29.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    prolazio je popularni "pauk" sa bijelim golfom ko zna koje god. proizvodnje. Moram biti iskrena, nasmijali smo se svi takvom "sprovodjenju zakona"
    Koliko mi je drago jer sam se sjetila Vaseg remek-djela, toliko mi je zao sto ta suva istina o klasi skorojevica i uprkos Vama i Vama slicnima koji tu bahatost i provincijalizam kritikujete, oni ipak nemaju i nece imati mjeru.
    Nadam se da cete ukazivati sve cesce na te nakaradne mjere, ako nista, jer saobracajna policija i oni klinci koji pisu kazne po coskovima ne smiju ni da pogledaju u pravcu CNP-a.. Mozda radi novih generacija koji ce se kad-tad smijati danasnjim jadnim "junacima" saobracajne policije u CG.

    Hvala Lepo
    Ja koliko znam komunalna se prije neku godinu modernizovala pa ispred ''pauka bauka'' ide tkz bela Dacia. Mozda ste nesto ipak pogrijesili, ali nebitno u poenti price se slazemo.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko sam razumio, golf ko zna koliko star je bio na pauku, nije mu bio prethodnica.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Kako su RIJETKI ljudji i ljuDJi zene kao Maja,

    koji javno iznesu svoj stav, o tom NAJADNIJOM DEMONSTRACIJOM MOCI I PRIMITIVIZMA,
    sa sluzbenim autima i osisanim TIJELOHRANITELJIMA I SOFERIMA,
    mnogi to ne primijete,
    potpuno su ravnodusni, ili se sprdaju sa pokojnim Ministrom Radovicem, koji je svojim biciklom ukazivao PROMITIVCIMA na najljepsu ljudsku osobinu SKROMNOST, od koje su skorojevici sa zitkim baljegama na opanke operisani,
    a policajci su kao EKOPLANT za MUGIJEVE PALME,
    oni OBLIJECU oko mocnika, uredno se susaju ugoje vratove da lice na BIKA IZ SPANSKE KORIDE,
    jedno uz drugo u CRNA LUXUZNA SLUZBENA AUTA IDE,
    i od nikoga se ne STIDE,
    jer je njima OBRAZ PECATIRAN i deblji od OPANAKA koje su objesili o KLIN,
    kad su zamijenili karijeri COBANINA JEDNIH BRAVA U DRUGE OVCE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  8. #8
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Gospodine Milovane, svako civilizovan zna da vrh u bilo kojoj drzavi zapada ima za obavezu da bude primjer za ugledanje na njih. Ta odgovornost je primjer ponasanja, postovanja zakona, normi, ljudskih nepisanih kodeksa itd...
    Samo u primitivnim drzavama se silom hoce nametati zakon i norme gradjanstvu dok sopstveni skorojevici iz "nove klase" misle da oni to ne treba da postuju jer im je silom dato, i da se obaveza odgovornosti ne odnosi na njih.
    Ko je tome kriv? Narod nije za takve skorojevicke primjerke kriv, mada pokusavaju da to gradjanima nametnu kao njihov izbor da bi sebe opravdali, jer u CG ne postoji politicki FPTP mogucnost izbora.
    Bez evidentnih Primjera odgovornosti i postovanja zakona, reda, i kulture od strane Vrha drzave i drzavnih institucija, bez njihovog kulturnijeg ophodjenja i cijenjenja svojih radnih pozicija/drzave, drzavne imovine, drustvenih normi, gradjanina... Nema ni zelje za evolucijom gradjanskog odnosa prema drustvenom i socijalnom miljeu. Odnosno nema zelje ni namjera za dostizanje savremene civilizacije. Sve bez toga je obicna farsa za geto- lokalizam, nikako za vaspitan, obrazovan i savremeni svijet.
    "Ispostuj da bi bio ispostovan.. "- moj moto za sve politicare i ostale "nevid" aktiviste u CG.

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 10-10-11 at 23:42.

  9. #9
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,925
    Thanks Thanks Given 
    3,209
    Thanks Thanks Received 
    5,592
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Kako su RIJETKI ljudji i ljuDJi zene kao Maja,

    koji javno iznesu svoj stav, o tom NAJADNIJOM DEMONSTRACIJOM MOCI I PRIMITIVIZMA,
    sa sluzbenim autima i osisanim TIJELOHRANITELJIMA I SOFERIMA,
    mnogi to ne primijete,
    potpuno su ravnodusni,


    Znas li zasto ne primijete i zasto postoji ravnodusnost, Milovane? Zato sto narod to isto radi, apsolutno isto. A jedino onaj koji uredno parkira auto na mjesto predvidjeno za to moze reagovati savjesno i ne biti ravnodusan. Dok ovi ostali, koji ce radije rizikovati da se parkiraju gdje ne treba da bi platili racun ili popili pice u grad i pritom popuju kaznu samo ce negodovati zbog toga sto oni popiju kaznu, a ovi glavasi ne. A to je nedovoljan i primitivan motiv za reakciju.

    Narod bi isto krao kao politicari da im se moze. To je najgore od svega. Jer narod ne razmislja u stilu 'srecnik, naplastice se taj poslanik ili ministar a nista ne radi'. Upravo bi taj obican narod u istu tu fotelju sio bez ikakvog srama sto nisu profesionalno podobni i spremni da odgovore izazovu. I opet, dok je tako, ne moze biti kultivisane akcije i osude.

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Postovana Maja,
    prije nekoliko dana sam vidio sest ministara koji stizu biciklima pred palatu Danske Kraljice, i njih desetak koji stizu sluzbenim autima po troje Ministara u jedno sluzbeno vozilo, a par policajaca odrzava red na trgu da auta nesmetano udju kroz kapiju za prijem deuznosti, cista ceremonija ali skromna, ljudska i dostojanstvena bez GORILA SA DEBELIM SIJAMA.

    Kao da ZIVIM na drugoj planeti, kad vidim Vesnu Medenicu i Biljanu Stankovic na RTCGe,
    sve je USTIRKANO KAO PODSUKNJA mojih drugarica iz srednje skole,
    a direktori drustvenih firmi koji zive na BUDZET, su posebno BEZGLAVLJE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ja sam primijetila zahvaljujuci tekstu gospodina Kusovca jer te lokalne hajducije nemam priliku da vidim u CG kao Vi koji ovdje zivite.
    Dobila sam potvrdu za napisano gledajuci iz taxi auta drcni "parking" CNP na bulevaru.
    A to sto stranci ocekuju neki pokazatelj da se parking placa i onaj ispred zgrade, bez ikakvog obiljezja, bez mogucnosti da znaju kako to funkcionise u PG, a i bez lokalnog tel broja itd. To je deseto. Ne zalim ih zbog novca, jer to je sitnis za njih, ali zbog principa ih zalim.
    Kad se toliko zbune gledajuci oko sebe gdje su pogrijesili, jer to sebi ne bi dozvolili sigurno, i kad im pojasnih kako se to lokalno zna i razumije.. Prva zona, druga, treca...Zasto nije obiljezeno, zasto strance ne obavijeste na granici o tome, zasto.. E onda se fino objasni na primjeru "nove klase" skorojevica koji te zakone namecu gradjanima i strancima sirovo i bahato, a za njih skorojevice to nista ne vazi. Vidjeli su i nasmijali se... Ipak je za njih CG nesto kao Safari..
    A ostalo je sve ono - medju nama. Oni ce imati utiske koje treba da imaju - grez onakvi kakvi se namecu... Ali, CG ostaje sa skorojevicima, ne sa njima.

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 11-10-11 at 00:03.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Postovana Maja,
    prije nekoliko dana sam vidio sest ministara koji stizu biciklima pred palatu Danske Kraljice, i njih desetak koji stizu sluzbenim autima po troje Ministara u jedno sluzbeno vozilo, a par policajaca odrzava red na trgu da auta nesmetano udju kroz kapiju za prijem deuznosti, cista ceremonija ali skromna, ljudska i dostojanstvena bez GORILA SA DEBELIM SIJAMA.

    Kao da ZIVIM na drugoj planeti, kad vidim Vesnu Medenicu i Biljanu Stankovic na RTCGe,
    sve je USTIRKANO KAO PODSUKNJA mojih drugarica iz srednje skole,
    a direktori drustvenih firmi koji zive na BUDZET, su posebno BEZGLAVLJE.
    Normalno, odgovornost da budu primjeri drustvu..
    Mi to razumijemo odlicno, ali ... Samo zbog foliranja kako je narod kriv sto je sve tako a narod je jadan izabrao partije vjerujuci u njihov izbor mjera vrijednosti a nije njihove pojedince. Partije biraju svoje "primjere" i ti su kakvi su.


    Hvala Lepo

  13. #13
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by skobalj View Post
    Koliko sam razumio, golf ko zna koliko star je bio na pauku, nije mu bio prethodnica.
    Ups, da..Upucujem izvinjenje i Maji i ostalima.

  14. #14
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Good cop/bad cop

    From Wikipedia, the free encyclopedia

    Jump to: navigation, search
    For other uses, see Good cop bad cop (disambiguation).
    Good cop/bad cop, known in British military circles as Mutt and Jeff (from an American newspaper comic strip of that name) and also called joint questioning and friend and foe,[1] is a psychological tactic used for interrogation.
    'Good cop/bad cop' tactics involves a team of two interrogators who take apparently opposing approaches to the subject. The interrogators may interview the subject alternately or may confront the subject at the same time.
    The 'bad cop' takes an aggressive, negative stance towards the subject, making blatant accusations, derogatory comments, threats, and in general creating antipathy between the subject and himself. This sets the stage for the 'good cop' to act sympathetically: appearing supportive, understanding, in general showing sympathy for the subject. The good cop will also defend the subject from the bad cop. The subject may feel he can cooperate with the good cop out of trust or fear of the bad cop. He may then seek protection by and trust the good cop and provide the information the interrogators are seeking.
    Although the technique is especially useful against subjects who are young, frightened, or naďve, it may still cause an instinctive psychological response in those who are familiar with it. However, as they are aware of the attempted manipulation, they may just close-down entirely or attempt to disrupt the procedure. Experienced interrogators assess the subject's level of intelligence and experience with the technique prior to its application.
    There are various countermeasures available that can disrupt the tactic or cause it to backfire:[original research?]
    • An experienced subject may choose to deliberately bait the 'bad cop' with provocative behavior of his own short of violent provocation (such as derogatory remarks about the bad cop or his family, racial, ethnic and gender slurs if applicable, offensive gestures), hoping that the 'bad cop' will lose self-control and react violently towards the subject. Most liberal democracies expect professionalism from law enforcement personnel, so any physical violence towards a subject during interrogation in the absence of bona fide physical provocation could compromise the prosecution's case or lead to civil or criminal legal consequences for the interrogators.
    • Severe verbal abuse or otherwise insulting behavior targeted at the 'good cop' has also proven highly disruptive on occasion.
    The good cop/bad cop routine is a common dramatic technique in cinema and television, where the bad cop often goes beyond the boundary of legal behavior.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Koliko puta glasno iznesoh misli o propustima i kasnjenjima CG u odnosu na ostale u Regionu i to sve u "hodu" prolazeci Crnom Gorom.. Mikro menadzeri se zaokupljaju "domacim izdanicima", politikantima, sebicnim skorojevicima, samoprodavacima, samoupravljacima, sta ko rece, kad rece, zasto rece, ko se nadje prozvan u svemu tome, a ono krucijalno i ne primjecuju..
    Rozaje, prelaz ka Kosovu.... Priroda za bol od ljepote..... Snijeg pokrio sume.. put osuncan, chist, sunce ne zali da oslobodi vidik Nase predivne prirode... Neopisivo ..
    I u toj ljepoti, uzivanju dakako.. misao - Zasto Podgorica ne insistira na putu koji bi do te ljepote skratio mjeru na sat vremena.. Zasto, za medjunarodnu konekciju, transport, razmjenu jeftinijih roba koji bi povecao gradjanima CG kupovnu moc i bez podizanja plata na stetu Budzeta.. Zasto..(dosadih kolegama koje ta tema zanima, ali CG u tom kontekstu ni najmanje - stranci). Nasmiju mi se od mojih ocekivanja od CG strateskog aparata. Ma kakvi aparata - to je improvizacija, kurbla majka..
    Kosovska granica.. Zahtjev za njihovim auto osiguranjem.. OK. Postujem ali i dobacim albanskom sluzbeniku kako nije fer.. Eeee, Fer gospodjo? Pa ne bi mi gospodjo trazili tih 30e za tot dana, nego nasima kad izlaze sa Kosova traze po 160e.. Sta je onda i prema kome fer?
    Rekoh, jeste..
    Kulturni, jako ljubazni trude se maksimalno da odgovore na crnogorskom jeziku, sa postovanjem dodaju da mi nije potreban pasos; prelazite kao gradjani CG sa LK. Odahnuh od "stambiljanja" od onog koji je bio nekad po istocnoj Evropi.. Stranci kolege su mi bar u tom trenutku "pozavidjeli".
    U medjucaskanju detaljno objasnise sve putne linije do moje destinacije, strpljivo, po nekoliko puta - da ne pogrijesim. Usput na prijatan nacin popricase i sa ljudima koji su bili u automobilima sa srpskim tablicama..
    Cim pokrenuh auto prokomentarisah - jel ovo moguce, a mediji...... Ao..
    Pec, okolina.. novih kuca na sve strane, radnji, srpskih tablica na kamionima kijamet.. Vidim plodna crna zemlja, ravnice.. I tu dodajem - nije ni cudo sto su Crnogorci dosli u tu plodnu ravnicu posle onih nasih gudura..Ah da, Metohija je trebala da hrani citavu CG... Jes.. Nisu gradili puteve pa je izolacija bila sasvim prirodna.
    Nailazim na dio auto puta ka Peci koji se radi i radi.. Spajaju Pristinu i Pec.. Ok, pomislih, fantasticno strateski, Pec je 20 km od CG granice.. Kakva konekcija, vrijedi bogastva i za Makedoniju i Kosovo... a mi? Kud mi?
    Pa PG da izgradi onaj mrchni put ka Rozajama bila fantasticno povezana sa Pristinom i Skopljem.. Eh, ni onog uskog puta, a kamoli da se razmishlja o autoputu .....
    Tek Kosovari spartaju po Kosovu i povezuju interne i internacionalne linije..

    U potrazi za frizerom po Pristini...

    Obicno u svakom gradu zatrazim mojih "sat vremena" da samostalno prosetam i odgledam narod, radnje, zdanja, pomake... I ovaj put sam to sebi priustila.
    Sok u basti starog komunistickog hotela Grand.. Zastave na jarbolima, USA, Alb, EU, DE, Kosovska.. odmah zatim japanska, francuska, italijanska.. Nase nema - nema veze.. Mozda bi i postavili da se nasi sjete da poklone hotelima itd..Ko zna. Objasnise mi kasnije da je hotel privatizovan i to mi je objasnilo renovirani desni dio hotela. Projekat buduceg izgleda hotela istaknut ispred zdanja zaista ima sve estetske elemente koji naslucuju buduci kvalitet.
    Ljubazna konobarica u basti hotela, limitirana poznavanjem samo albanskog jezika, trudi se na sve nacine da zadovolji moj zahtjev za sokom od crne ribizle i case pune leda. Uz smijeh smo se razumjele. Na racunu sam vidjela da to nazivaju crnom borovnicom, ili su bar tako zaveli na fiskalnom racunu, ali fruktalov sok od crne ribizle i case leda do vrha su bile na stolu uz prijatan osmjeh.1.30 e.
    Mladi ljudi do 25 god savremeno, zapadnjacki obuceni, muskarci sa modernim afro i loknama duze kose, neki ekstremno kratke sa izrazajnim naocarima, Djevojke i djevojcice - slatko bas.
    Nesto starije gospodje obucene klasika, ili nesto u stilu London 70-tih, poslovna verzija, emancipovano djeluju, prilaze terasi hotela i narucuju kao po defaultu sve cappuccino.. Ruku pod ruku sa svojim izabranicima, mladji parovi se drze za ruke (razlika u Albaniji je to malo drugacije).... Bar po neki detalj. Zanimljivo. Konstatujem da je muski svijet ipak nesto "ljepsi" ili odrzavaniji u kasnijim godinama od zena. Odijela, kravate, poslovni, i samo jedan prolaznik sa bijelim carapicama u crnim cipelama. Fino iznenadjenje.
    Setnja gradom, naroda "korzoom" nevjerovatno puno u podnevnim satima, klupe na sve strane, sjede, telefoniraju, malih mobilnih kioska na kulturnim distancama dovoljno, fotografisem, mnogi prolaznici se u tom trenutku zaustavljaju pokazujuci svoju strpljivost da mi ne bi "pokvarili" kadrove svojim iznenadnim prolaskom...
    Ulazim u supermarket.. proizvodi uglavnom isti kao u CG, iz Srbije, Slovenije, Hrvatske.. Soko Stark na sve strane, Vitaminka.... na tren pomislih - ovo je ex YU u kompletu. Da, trazih CG proizvode.. Rekose mi da imaju samo Vranac, ali kompletna linija. Istina. U prvoj liniji od vrha do dna Vranac - na cjenovniku pise - Plantaze...
    Nasmijah se tek kad sam prisla frizideru za mlijecne proizvode.. Uvoz mlijeka iz Bosne, Slovenije.. iz CG jok. Nasi proizvodjaci su daleko, dalji od BIH. Ni tu "nas" nema.
    Da, podnaslov je jasan.. bila sam u potrazi za frizerom u Pristini, nesto kao "motiv".. U svoj toj setnji bacala sam pogled ka lokalima ne bih li napokon naletjela na frizersku radnju. Nekoliko km pjesacenja, i zalazeci u sporedne ulice naletjeh na tablu sa reklamom na engleskom jeziku i strelicom koja je pokazivala put. Olala..
    Par koraka i divan savremen frizerski salon. Koje odusevljenje.
    Frizer iz Turske, razumije engleski, i sa tipicnom turskom poslovnom linijom odmah prilazi poslu. Caskanje, otkud u Pristini itd.. Gospodin iznosi svoje vidjenje boravka na Kosovu. Sad vec srednjih godina, kaze da je bila potreba za tim zanatom i da je vec 9 godina prisutan, da ih tu ima iz Turske 6, i da samo oni obavljaju tu vrstu uslluge na zapadnom nivou i lokala, i svega ostalog. Ne voli ostali dio zivota u Pristini i uvijek jedva ceka da "skokne" do Istambula da se provede. Upravo sam ja bila poslednji klijent prije njegovog odlaska "kuci". Da, 2 mlade koleginice su vjesto pomagale svom sefu, a masaza korjena kose je zaista na max nivou i traje oko 15 minuta..

    Utisci u poslovnoj verziji...
    Nekoliko sastanaka sa nasim predstavnicima se vodio vecim dijelom na crnogorskom jeziku, svi izuzetno govore iako mogu da biraju na kojem jeziku zele da razgovaraju. Poslovni saradnici takodje, i biser na poslovnom rucku u restoranu su insistirali da na usluzi budu kelneri samo oni koji govore crnogorski ili srpski jezik. Sta reci..Do jedne upadice potencijalnog poslovnog saradnika koji je djelovao iskreno malo uplasen govoreci: "Da li su Crnogorci i dalje najdivljiji narod u ex YU?"
    Iako iznenadjena, i skoro na rubu da se nasmijem od srca, odgovorih krajnje ozbiljno iz patriotskog poriva -" Sve tece sve se mijenja" (ostatak koji bi isao u stilu "..samo Crnogorci JOK", zadrzala sam u sebi - patriotski dakako)..
    O gradu i pomacima na bolje osim pozitivizma (nema depresije kao u CG vec suprotno), zamjerke i dalje postoje oko nabavke struje i nestasica u zimskom periodu... Ostalo, uz zakljucak da Turci preuzimaju teren uopsteno u mnogim lokalno bitnim biznisima, iako uporedo i sami zakljucuju da je tu "krivica" gradjana koji ne zele da rade ali da ce se vremenom i oni prizvati pameti - sve ostalo ok.

    Od Pristine prema Skoplju, uz put 30-40km prostire se industrijska zona, gradjevine u zamahu, zdanje do zdanja, trgovina, moderne hale, proizvodnja, prodaja.. Nema depresije - sto li (?!)...
    Foto impresije - naknadno.

    Nastavice se..

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 14-10-11 at 14:44.

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Draga Maja,

    Ovo su prave kolumne,
    ovo su BOZANSTVENI DAROVI CGi, da stanemo pred zrcalo,
    saljem ih redakciji dnevnih novina, jer sam dobio BLAGOSLOV od tebe, koja daje sve od sebe a nista ne trazi za uzvrat,
    ali imas moju zahvalnost i OBOZAVANJE,
    a mislim da je sve veca podrska nase javnosti, takvim BRILJANTIMA koje bastini nasa RODINA CGa.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #17
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

  18. #18
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Od ponedjeljka Dnevne novine
    By Scepan in forum Sve i svašta
    Replies: 104
    Last Post: 17-10-11, 16:06
  2. P> Novine
    By DeViLiSh|Je$$uS in forum Ostali oglasi
    Replies: 8
    Last Post: 27-01-10, 20:38
  3. Kolumna : Suicid Mladosti!
    By loken in forum Politika generalno
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-08, 21:51
  4. Novine na G-server-u
    By Balsa in forum Game Server CG
    Replies: 62
    Last Post: 20-10-06, 19:07
  5. Internet novine
    By lacman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 14-06-06, 15:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •