Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 37

Thread: Poltronstvo Vs. Mudrost

  1. #1
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Poltronstvo Vs. Mudrost

    Primjetio sam da većina ljudi u CG je nekako pobrkala ova dva pojma. "Mudro" je danas ćutati, klimati glavom i ne suprostavljati se lošim stvarima, a ponekad valja i podržati te stvari. Često ćete čuti od roditelja i dobronamjernih ljudi "ćuti, ne talasaj, podrži ih, sa rogatim se ne valja bosti..." Tako sam bio u prilici da čujem za neke po mom mišljenju pravedne i poštene ljude, koji nisu konvencionalno uspjeli u životu, da su tu gdje su jer nisu bili pametni. Među tim ljudima što savjetuju su kako rekoh roditelji, braća i sestre, kumovi, dobri drugovi... Mala digresija, ali da li je ovo još jedan znak da ne treba da dajemo savjete bilo kome jer svi imamo neki glitch u matrici?

    Kako je nastala ta tranzicija poltron-pametan-mudar je ne znam. Znam da kad pomenem ove što zagovaraju takvu "mudrost" da su im puna usta osude poltrona u CG. Paradox? Ni da trepnu jer poltrone jednostavno ne vole i tačka. Kad ih gledam tako ubjeđene, ponekad se zapitam jel možda do mene, možda ja ne shvatam ili previše nijansiram stvari. Da li je potrebno znati šta je mudrost da bi je razlikovali od poltronstva? Mislim da ne.

    Izgleda da je odlika našeg vremena da smo puni "mudraca", a nekad su to bili njegoš, laoce, konfučije, gete, jung... malim slovima nego šta, jer nisu ni do koljena lokalnim mudracima. Eto toliko za sad.

    Disclaimer: Ne velim da ja jesam ili nisam poltron ali i ako jesam znam da jesam.
    Last edited by Caesar; 14-04-16 at 10:24. Reason: disclaimer
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    zapusi lulu i neka ti zanovetanje, cudi sjedi i svoja posla ;pppppp
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  4. #3
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Zaustaviće te na svakom koraku, ogadiće ti svaki pokušaj, ponudiće ti bezbroj dokaza da je najbolje ćutati, mirovati, gledati iz prikrajka.
    A meni se čini da je strah najveća sramota ovog svijeta, i najveće poniženje čovjekovo. Izmahnut je nad njim, kao bič, uperen u grlo, kao nož. Čovjek je opkoljen strahom, kao plamenom, potopljen njime, kao vodom. Plaši ga sudbina, plaši ga sutrašnji dan, plaši ga vladajući zakon, plaši ga moćniji čovjek, i on nije ono što bi htio biti, već ono što mora da bude. Umiljava se sudbini, moli se sutrašnjem danu, poslušno ponavlja zakon, ponizno se smiješi mrskom moćnom čovjeku, pomiren da bude nakazna tvorevina sačinjena od straha i postajanja.
    ... život je zanimljivo rvalište u kojem jedni padaju, drugi pobjeđuju, a ne zato što su gluplji ili pametniji, već zato što su jedni nespretni, drugi lukavi. Nespretne ne treba žaliti, bili bi surovi kao i oni drugi, samo kad bi ih slučaj ili sreća bacili nekome na leđa. Ne treba se uzbuđivati ni zbog čega, i najbolje se svemu smijati, i paziti da ne dođes pod žrvanj. Ako nećes da budeš odozgo, pričuvaj se da ne budeš odozdo, i živi kako ti je volja.
    Ništa značajno se ne može učiniti javno. Javno se laže, javno se govore velike riječi, javno se pokazuje spoljni izgled, javno se vrši nasilje. Važne stvari, dobre ili rđave, čine se tajno, one se pripremaju dok mi slabašni spavamo...

    Čudo je kako niko na položaju ne očuva poštenje. Ili se boje gužve i promjene, a valja živjeti i kad te smijene, ili je položaj takav, pa je teško ne uzeti, dok te ne smijene.Ako je vlast nevolja, pohlepa je čini snošljivom.

    Postoje tri velike strasti, alkohol, kocka i vlast. Od prve dvije se nekako mogu izlječiti, od treće nikako. Vlast je i najteži porok. Zbog nje se ubija, zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik. Neodoljiva je kao čarobni kamen, jer pribavlja moć... Čovjeka na vlasti podstiču kukavice, bodre laskavci, podržavaju lupeži, i njegova predstava o sebi uvek je ljepša nego istina. Sve ljude smatra glupim, jer kriju pred njim svoje pravo mišljenje, a sebi prisvaja pravo da sve zna, i ljudi to prihvataju. Niko na vlasti nije pametan, jer i pametni ubrzo izgube razbor, i niko trpeljiv, jer mrze promjenu. Odmah stvaraju vječne zakone, vječna načela, vječno ustrojstvo, i vežući vlast uz boga, učvršćuju svoju moć. I niko ih ne bi oborio, da ne postaju smetnja i prijetnja drugim moćnicima. Ruše ih uvijek na isti način, objašnjavajući to nasiljem prema narodu, a svi su nasilnici, i izdajom prema vladaru, a nikome to ni na um ne pada. I nikoga to nije urazumilo, svi srljaju na vlast, kao noćni leptiri na plamen svijeće.

    Njega nije trebalo ni lomiti, on se savija prije dodira. Sličan je vodi, nema svoga oblika, prilagođava se sudu u koji ga naspu. Ništa mu nije gadno ako mu je korisno...

    Boj se ovna, boj se *****, a kad ću živjeti?

    Zar lukavstvo može zamijeniti znanje?
    — Iskusan čovjek bi upitao: zar znanje može zamijeniti lukavstvo?— Lukavstvo je nepošteno.— Nije uvek ni nepošteno. Zato što je neophodno. Neko to zove mudrošću.— Šta bi ti savjetovao čovjeku kome želis dobro?— Da se svojim mišljenjem ne izdvaja među ljudima s kojima živi. Zato što će se onemogućiti prije nego što išta učini.— Drugi moj savjet čovjeku kome želim dobro bio bi: ne govori uvijek ono što misliš.

    Čovjek se navikne na svaki smrad.
    p.s. Mesa nije mogao da zamisli mogucnost glasanja na izborima.. cutanje, klimanje, glasanje...

    Hvala Lepo


    Last edited by Maja; 14-04-16 at 11:09.

  5. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    NA PLANINI NA JELICI
    Posts
    5,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Every man for himself. Preživljavanje ima mnogo lica a jedno od njih je toliko prezirano poltronstvo. Jebiga, ponos je dobra stvar ali ponos ne puni frižider i ne plaća račune.

    Svi smo mi podizani na vrednostima koja više ne piju vodu. Roditelji su nas vaspitavali za svet koji više ne postoji.
    Зашто ме мрзиш што волим Шешеља?


  6. #5
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Лично нисам склона ректалном алпинизму, али јесам држању по страни што проистиче из менталног склопа. Еластичност неопходна јер и жмурка боли баш!
    Онда кад реагујем јер инат и тврдоглавост побију самоконтролу, или јер тако МОРА, пукне по кичми.

    Савијала се или не, кичма страда. Тешка времена.

  7. #6
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Miss_Lucifer View Post
    Every man for himself.
    Naravno, bez osude. Samo govorimo o zamjeni teza i kako je do toga doslo.

    Quote Originally Posted by Miss_Lucifer View Post
    Preživljavanje ima mnogo lica a jedno od njih je toliko prezirano poltronstvo. Jebiga, ponos je dobra stvar ali ponos ne puni frižider i ne plaća račune.
    Svako bira kako ce napunit frizider. Neki su ubice, prevaranti, lazovi... Legitimno danas. Neki, znam ih, setaju samo sa zbirkom pjesama u dzepu i obecanjima izdavaca. Izbor.

    Mozda je poltronstvo danas opste prihvacen maksimum negative do kojeg mozemo ici, a da koliko toliko budemo cisti pred sobom i drugima? Al kako smo jednu krajnost zamjenili drugom? Misterija.

    Quote Originally Posted by Miss_Lucifer View Post
    Svi smo mi podizani na vrednostima koja više ne piju vodu. Roditelji su nas vaspitavali za svet koji više ne postoji.
    Da je tako taj svijet ne bi nestao.










    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Last edited by Caesar; 14-04-16 at 23:06.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  8. #7
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Oni lijepo užireni momci od neki dan me podsjetiše na majmune i lopove. Slika treba da uđe u udžbenike sociologije. I ona đe na Cetinju miluju sliku premijera. Ozbiljno bez šale, djeca treba da uče o tome. Nije dovoljno reći im "sine ovako ne treba". Mora im se objasniti kako je ovaj kancer napao naše društvo. Ovi "bottom feeders" upozoravaju da dolaze generacije devijantnih, polusvjesnih i intelektualno inferiornih individua koji provode svoj život u sjenci. Ako ih bude previše, a bojim se da već jeste, nastaće dalje raslojavanje na predatore i lovinu.

    Takođe neki dan odgledah i konferenciju za štampu g-dina Ivanovića i slučaj "ko je kupio skupe cigare". Bilo me sramote njegove sramote ili ti ga tzv. transfer blama. Ista ona gore pomenuta teatralnost, bahatost i gordost, a od lijepog i mudrog ni mrvica.

    Svi oni se kreću u čoporima. Častan i pošten je uvijek sam bio. Ne zato što nema drugih koji su takvi nego zbog toga što časnom i poštenom nije potrebno odobravanje, a samim tim ide sam i lak je plijen. Ovima gore je potrebno odobravanje sličnih njima. Zašto je potrebno? Valda svi znamo šta je lijepo, a šta nije. Tako i oni. Znaju ali već su se jednom prodali i izdali, a dok postoje ovi drugi oni neće nikad moći da zaborave šta su i ko su. Zato se kreću u čoporima. Lakše je. Zaborave. Samo na tren :encouragement:.
    Last edited by Caesar; 30-05-16 at 17:01.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  9. #8
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Za sve je kriva Farma i Pink televizija. Čak i za propast moralnih i porodičnih vrijednosti na Zapadu kriva je Farma, i za rat devedesetih i za propast SSSR-a i za kubansku krizu...za sve je kriva televizija i video igre đe se puca. Ja još od vrtića (daklem od kako pamtim postojanje sopstva) slušam samo klasiku sa vinila, čitam Sokratusa i Kjerkegora i nikad nisam bio poltron nego vazda mud(r)o.
    Nemo što zamjerit, moradoh neđe izdušit od domaćih mud(r)onja i mud(r)onjica
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  10. #9
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,954
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    nije brate no brena
    nothing comes from violence and nothing ever could

  11. #10
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Bren Stark me poludje.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  12. #11
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    68
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    " Čovjeka na vlasti podstiču kukavice, bodre laskavci, podržavaju lupeži, i njegova predstava o sebi uvek je ljepša nego istina. Sve ljude smatra glupim, jer kriju pred njim svoje pravo mišljenje, a sebi prisvaja pravo da sve zna, i ljudi to prihvataju. "
    koja proročka slike crngorske politike, ista je slika i sa jedne i sa druge strane (mislite da opozicioni lideri nemaju oko sebe poltrone "drugove" za koje su oni uvijek u pravu) U našoj političkoj sceni nema pojma izvinjenja, nema pojma ljudskosti - niko se nikada nije izvinio za neku grešku.
    Ipak je važnije smijati se šefovoj,direktorovj,predjsjednikovoj šali, klimati glavom....možda bi umjeso političara trebali kao Neron dovesti konje - manje bi nas koštali.
    Ne možemo kriviti Pink, grand i slične umotvorine - ne drže oni daljinski u našim domovima nego mi. Niko nas ne sprečava da promijenimo kanal. Isto je i sa narodom....niko nas ne sprečava da promijenimo način razmišljanja, ako nema ljudi koji odskaču od prosjeka...nema ni naroda, nema ni napretka - a mi ga i nemamo već 25 godina....sve neko tavorenje, sve neko ubijanje vremena.

  13. #12
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    68
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ave Cesare, zamolio bih te da zapamtiš te momke, vjeujem da će oni biti prvi u redovima kad se te iste slike budu pljuvale. Najveći neprijatelji premijera doći će iz redova njegovih obožavalaca - tako je uvijek bilo u istoriji našeg/naših naroda.
    "Sve je to perje" reče gospodin spomenut u tvojim redovima.....malo je smiješno da kod nas napadaju oni koji bi trebali da se brane. Zašto jednostavno nijesu rekli - kupio je taj i taj (nać nekog da preuzme krivicu kao što je vozač izvjesnog ministra), "uslovno ga kazniti" i to je to ali očigledno da spomenuti gospodin tjera neki inat sa novinarima i kako je krenulo izaći će kao pobjednik.
    kod nas do stanova, automobila, zaposlenja prije dolaze vozači i šoferi funkcionera nego ekonomisti pravnici...i ljudi koji žive od plate (naravno da moraju biti pripadnici jedne političke partije )
    Zaključak: mudro je biti poltron ti isti će doprinijeti kraju ( nema ideala - kod nas je politika interes )

  14. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by NecanNepotizam View Post
    ..možda bi umjeso političara trebali kao Neron dovesti konje -.....
    uh

  15. #14
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Nas Incitatus je bio Ranja, konjoglavi.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  16. #15
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Izgleda da je odlika našeg vremena da smo puni "mudraca", a nekad su to bili njegoš, laoce, konfučije, gete, jung... malim slovima nego šta, jer nisu ni do koljena lokalnim mudracima. Eto toliko za sad.
    Mislim da su još uvijek.

    Kako je nastala ta tranzicija poltron-pametan-mudar je ne znam.
    Kad već spomenu Junga ... svaka osoba koja počne da pravi kompromise unutar psihe sa lošim iz 'nekog' razloga ima osjećaj nelagode koji nerijetko zna da se razvije u duševni poremećaj, da ne rečem kompleks.

    On kao takav sigurno je još nelagodniji kad se pljusne sam sebi u lice, lakše je to privremeno prekrečiti sa raznoraznim 'mudrim' izborima.

    Ljudi imaju pravo na izbor, pa čak da budu poltrončine. Ne mislim da je to nikakav mudar izbor niti da ova 'tranzicija' pije vodu - na nijednoj razini.

    Znam da kad pomenem ove što zagovaraju takvu "mudrost" da su im puna usta osude poltrona u CG
    Jung -
    Naravno da su im puna usta (zemlje?), oni sami najbolje znaju koliko je to teška rabota. Ko će bolje o tome?

    Paradox?
    Ambivalentno.

    Ne velim da ja jesam ili nisam poltron ali i ako jesam znam da jesam.
    jesi li?

    Mada se spotače ođen...
    Da li je potrebno znati šta je mudrost da bi je razlikovali od poltronstva? Mislim da ne.
    Mislim da je najbitnije u životu da čovjek zna zašto je nešto uradio, da sve ima prvenstveno svoje mjesto intro-psihe i da mu je shvatljivo. SVe ostalo su sitna crevca.

    Quote Originally Posted by NecanNepotizam View Post
    ...možda bi umjeso političara trebali kao Neron dovesti konje - manje bi nas koštali...
    nema pojma izvinjenja, nema pojma ljudskosti - niko se nikada nije izvinio za neku grešku...


    Bješe Kaligula...mada nije toliko ni bitno, koliko je smislen opis našeg političkog djelovanja i smisla.

    Čisto sumnjam da bi se primjetila neka promjena, osim možda što bi se okrenuli nekim ljepšim uzorima. Tako da pastuh kao jedan upečatljiv simbol seksualne energije možda bi imalo mnogo pozitivnijeg efekta - ma siguran sam da bi...ma neka koštaju koliko koštaju.

    Kad već moramo da budemo *ebačka nacija, onda da to budemo i bukvalno, da se ozbiljnije počne o tome razmišljati. Mnoge stvari bi legle na svoje mjesto i počele da dobijaju konture suvislosti - onako kolektivno.




    Last edited by gaul; 02-06-16 at 20:50.

  17. #16
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    68
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hvala Gaul, prmašio sam imperatora....ali su kojnje nijesam mislim da bi pojeli manje, od pomenutih. Psihologija prosječnog crnogorca, balkance nije samo u šlihtarenju nego i u nezamijeranju vođi. Ne radi se samo o vrhu CG nego i redom naniže. Mislim da Milo iako je izjavio sarađuje i sa neistomišljenicima - da ipak oko sebe ima samo istomišljenike. Jer nije lako sarađivati i raditi sa ljudima koji sumnjaju u tvoje odluke, razmišljanja i koji " ne vide" tvoj ugao gledanja. Zato priča o neistomišljenicima ne pije vodu. Mislim da Milo nema saradnika koji ima slobodu da mu se zamjeri ili suprostavi. Tako da se ova slika nastavlja dalje i naniže. Direktori stavljaju pomoćnike, šefove, rukovodioce koji im uvijek odobravaju i sarađuju sa njima (važno je smijati se šefovim forama). Poltronstvo je svuda prisutno, od najniže grane do najviše. A gospoda iz opozicije nijesu ništa bolja - samo im je pozicija drugačija.
    Osim toga mi jesmo je*ačka nacija, imamo političara koji je napisao "Parenje Labudova", neistomišljenici mogu samo da pomaze mu*a od labuda....još se i rimuje (očekujte poemu)

  18. #17
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Mala digresija, ali da li je ovo još jedan znak da ne treba da dajemo savjete bilo kome jer svi imamo neki glitch u matrici?
    Zanimljivo da si (ne/svjesno) iskoristio ovaj termin koji se dosta koristi i u elektronici... današnji ljudi aka roboti? Ko robotu ugrađuje sistem? Stvoritelj. Ima li robot svijest?

    Ko je vas stvorio? Ko vam je ugrađivao sistem? Trokira li kad? Dovodite li ga kad u pitanje? Mjenjate li ga nasilno ili svjesno?

    Ko je bila Njegoševa majka? Jungova majka? Geteova majka? Konfučijeva majka? Sve neke divne žene, a niko ništa o njima...
    Ko je vaša majka? Majka stvoriteljica mudraca ili poltrona? Sve je to već davno instalirano...

  19. #18
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    68
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve nas je stvorila garnitura na vlasti, servirala nam je sistem koji smo mi dobrovoljno ugradili, mi nemamo svijest, mi imamo isprogramiranost mase koju dobrovoljno prihvatamo - mi nijesmo poltroni, mi samo dobro izvšavamo dat namsistem. sistem trokira onog trena kad pomisliš da sistem nije dobar i tada te treba vratiti na sistemska podešavanja. njegoševa majka je žena koja ga je rodila, jungova majka je rodila junga...crnogorske majke nijesu rađale poltrone, oni su se vremenom prilagodili i adaptirali. kreteni koji nagovještavaju isprogramiranost mase - nema napretka bez glitch-a, jer sistem teži da kopira sam sebe kao najbolju varijantu ne videći ništa osim sopstvenog postojanja. onog trena kada se nađu roboti sposobni za sopstveno unapređivanje toga trena treba da prestane postoji ljudska rasa - jer unapređenja ljudske rase nema već duže vremena. samo kopiranje sopstvene matrice na sledeću generaciju, potomaka, glasača,.....okruženja
    Last edited by NecanNepotizam; 03-06-16 at 15:36.

  20. #19
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post

    jesi li?
    Nikad nisam imao prilike da ti pravo kazem. Mada mislim da bih bio sjajan poltron. Imam potencijala i maste. Ka ja. Sad sam prestarao za to valjda. Ako stojis sa strane i nista ne radis onda nikad neces imati prilike da uradis ni lose, a ni dobro. Ali sta je lose, a sta dobro? Ne znam i zato stojim sa strane i biram da se ne mjesam i ne delam. Tako je istovremeno izbor biti poltron ili ne izbjegnut. Za sada. Valjda je to ono " ...i ne vovedi nas u iskusenije"

    Jos jedna stvar daje potporu ovom gore. Koliko nam zlata treba? Dovoljno. Ima molitva filozofa u Misli vise i onih manje poznatih koja definise "dovoljno"





    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Last edited by Caesar; 03-06-16 at 23:20.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  21. #20
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Nikad nisam imao prilike da ti pravo kazem.
    Šta je prilika ? - da vrnem sa pitanjem

    Ne znam i zato stojim sa strane i biram da se ne mjesam i ne delam.
    Je si li ti otvorio ovu temu ? -

    I ono po meni mnogo važnije, doduše totalni je off-topic.

    ...i ne vovedi nas u iskusenije"
    Da li je ovo poenta bukvalizma, religije? - poništiti sebe. Naravno, ako ne prošetaš planinom smanjio si mogućnost da te fišti poskok.

    Imamo divan primjer velikog mučenika koji zaista prepoznaje naboj (božanski?) nespoznajni ali itekako osjetan koji ga gura da sazna , međutim kako obično biva to se prepozna kao zov da se popne na minbar i održi predivnu propovjed - svi loši - ja superb (uz isticanje poltronstva i dubinskog rektalizma ka nekom višem entitetu, koji ima crte jasnog autopotreta). Eksterna projekcija ? - ili griješim.

    Što se desi kad čovjek išćera samog sebe iz sebe? - postaje poltron.

    Ako je neko preskočio koju stepenicu kad je bio gurnut , ne obavezuje ga da bude kreten i lijenčuga - osim ako ne može drugačije. Onda se sklapaju ovi divni postulati tranzicione filozofije.

    I da (po)vratim na ovo...

    tranzicija poltron-pametan-mudar
    Floskula dekadencije.

    Prorok modernog doba (ali bukvalnom smislu mislim na prorok) Orvel je fino ovo već jasno nam ukazao, prikazao kroz sopstvene vizije, tj. vizije genijusa.

    Dvije noge dobre, četiri jednostavno jok!

    Quote Originally Posted by NecanNepotizam View Post
    Sve nas je stvorila garnitura na vlasti, servirala nam je sistem koji smo mi dobrovoljno ugradili...
    Riba ribi grize rep.

    Obrati pažnju na ...

    koji smo mi dobrovoljno ugradili
    Last edited by gaul; 04-06-16 at 12:00.

  22. #21
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Vecina ljudi ne zeli da ima preveliku odgovornost u zivotu a na mnoge stvari koje im inace smetaju se obicno ne bune, osim piskaranja po internetu i socijalnim mrezama. I kada se pojavi neko ko bi mogao da povede taj talas nezadovoljstva tog nekog slabo ko prati jer ljude mrzi da se cimaju i za toliko. Neko recimo organizuje protest protiv vlasti a pojedinac koji je protiv vlasti i pljuje je po internetu kaze sebi, "necu da idem, ne svidjaju mi se ti sto to organizuju a i bas cu im ja jedan mnogo zafaliti". Da mu neko kaze a sto se onda on sam ne pokrene i ne ucini nesto konkretno to bi mu bilo nenormalno. Nisu bas SVI takvi ali jeste ogromna vecina. Nece niko da skace u oci nekome ko je na visem polozaju od njega, zato radnici trpe mobing i ne placaju ih mesecima, zato moze svaka bagra da bude na vlasti i funkciji jer znaju da ih nijedan obican pojedinac ne moze previse ugroziti. U ogromnom broju slucajeva obicno i jeste tako, da obican covek nema tu moc da sam nesto promeni ili da povede za sobom dovoljan broj istomisljenika koji bi to mogli da urade i zato se pojedinac ne buni protiv losih stvari jer to smatra unapred osudjenim na propast. Ove internet peticije, FB inicijative i ostale "buntove" gde ne moras dici dupe sa stolice uopste ni ne racunam. A cak i organizovani protesti retko kada bilo sta promene sto je bar nama sa ovih prostora itekako poznato.
    Last edited by Severnjak; 04-06-16 at 11:59.

  23. #22
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mudrost mu ga dođe kao cjelovit cilj, poltronstvo kao "nužda"... ne postoji ni iluzija đe ih istim okom mogu viđet
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  24. #23
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    ... današnji ljudi aka roboti? Ko robotu ugrađuje sistem? Stvoritelj. Ima li robot svijest? Ko je vas stvorio? Ko vam je ugrađivao sistem? Trokira li kad? Dovodite li ga kad u pitanje? Mjenjate li ga nasilno ili svjesno?

    Ko je bila Njegoševa majka? Jungova majka? Geteova majka? Konfučijeva majka? Sve neke divne žene, a niko ništa o njima...
    Ko je vaša majka? Majka stvoriteljica mudraca ili poltrona? Sve je to već davno instalirano...
    Prvi dio je zbilja dobar, nova ideja za neki SF film? Nije za odbacit, treba je uzet u obzir. Drugi dio, svi ljude je majka rodila i Lao Ce je imao majku, što ga preskačemo? Sveti Vasilije je imao majku, znate li ko je ona? Sve ti Sava je imao majku, znate li ko je ona? Jesu li oni bili mudraci? Jesu li one, njihove majke bile mudre? Jel mudros nasledna? Zar je mudros bit jednostavan, praktičan, pravedan i pošten čovjek? To je mudrost - danas?! Jel to zaključak? Ako jeste, ne slažem se, izbor je svakako lična stvar. Pitanje da li ga jasno vidimo?

    Quote Originally Posted by NecanNepotizam View Post
    Sve nas je stvorila garnitura na vlasti, servirala nam je sistem koji smo mi dobrovoljno ugradili, mi nemamo svijest, mi imamo isprogramiranost mase koju dobrovoljno prihvatamo - mi nijesmo poltroni, mi samo dobro izvšavamo dat namsistem. sistem trokira onog trena kad pomisliš da sistem nije dobar i tada te treba vratiti na sistemska podešavanja. njegoševa majka je žena koja ga je rodila, jungova majka je rodila junga...crnogorske majke nijesu rađale poltrone, oni su se vremenom prilagodili i adaptirali. kreteni koji nagovještavaju isprogramiranost mase - nema napretka bez glitch-a, jer sistem teži da kopira sam sebe kao najbolju varijantu ne videći ništa osim sopstvenog postojanja. onog trena kada se nađu roboti sposobni za sopstveno unapređivanje toga trena treba da prestane postoji ljudska rasa - jer unapređenja ljudske rase nema već duže vremena. samo kopiranje sopstvene matrice na sledeću generaciju, potomaka, glasača,.....okruženja
    Od ovakvog scenarija treba odstupiti. Ima naznaka da je realan i primjenjljiv, ali to ne znači da je pravilan. Društvo će reći ovo, društvo podrazumijeva ono, ko te kao pojedinca tjera da prihvataš i usvajaš norme društa. Svako ima razum da sagleda pravilnost ili pogrešnost u ustaljenim normama, koliko god im ustaljenost bila prednost. Zato i danas postoje mehanizmi i sistemi odstupanja i usvajanja pravilnijih normi. Kažem pravilnijih u granicama shvatanja ljudi koji ih takvim vide. Sistem koji je ovđe gore opisan ne trpi i podrazumijeva izuzetke, sve mora biti prema njegovim načelima. To je upravo pogrešno! Opisani koncept je degradacija čovjeka kao individue i veličanje sistema, ideje, iluzije. Pogrešno! Upravo kad kažeš "pogrešno" i uputiš ga sistemu, taj te sitem identfikije kao pogrešnog sa njgovog stanovišta. Zanimljivo?

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Nikad nisam imao prilike da ti pravo kazem. Mada mislim da bih bio sjajan poltron. Imam potencijala i maste. Ka ja. Sad sam prestarao za to valjda. Ako stojis sa strane i nista ne radis onda nikad neces imati prilike da uradis ni lose, a ni dobro. Ali sta je lose, a sta dobro? Ne znam i zato stojim sa strane i biram da se ne mjesam i ne delam. Tako je istovremeno izbor biti poltron ili ne izbjegnut. Za sada. Valjda je to ono " ...i ne vovedi nas u iskusenije"

    Jos jedna stvar daje potporu ovom gore. Koliko nam zlata treba? Dovoljno. Ima molitva filozofa u Misli vise i onih manje poznatih koja definise "dovoljno"
    Može se i ovo protumačiti kao "pogrešno". Ukoliko odlučiš da ne radiš ništa, kako ćeš se opravdati, ako si bio u prilici da nešto promijeniš i nešto dobro uradiš, a nisi? Dal si tim "ne djelovanjem" stao na stranu, na upravo suprotnu stranu?

    Svi koji znaju i vide razliku između dobrog i lošeg znaju šta bi lako mogli biti, ali isto tako bolje znaju šta im je teže biti. Pitanje je opet šta će izabrati.

    Na kraju, oped dođosmo na isto, kako da znam da si dobar, ako to dobro nisi pokazao? Zato je bitno "iskušenije"?!

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Što se desi kad čovjek išćera samog sebe iz sebe? - postaje poltron. ....... Prorok modernog doba (ali bukvalnom smislu mislim na prorok) Orvel je fino ovo već jasno nam ukazao, prikazao kroz sopstvene vizije, tj. vizije genijusa. ...
    Prva rečenica ce zbilja odjekivati, ima potenicjala! Zbilja bravo!
    Druga, ne bi se moglo reći da je prorok, upravo zato što ga sistem tako identifikuje, a sistem bi mogao biti pogrešan, zato treba biti obazirv.

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Vecina ljudi ne zeli da ima preveliku odgovornost u zivotu a na mnoge stvari koje im inace smetaju se obicno ne bune, osim piskaranja po internetu i socijalnim mrezama. I kada se pojavi neko ko bi mogao da povede taj talas nezadovoljstva tog nekog slabo ko prati jer ljude mrzi da se cimaju i za toliko. Neko recimo organizuje protest protiv vlasti a pojedinac koji je protiv vlasti i pljuje je po internetu kaze sebi, "necu da idem, ne svidjaju mi se ti sto to organizuju a i bas cu im ja jedan mnogo zafaliti". Da mu neko kaze a sto se onda on sam ne pokrene i ne ucini nesto konkretno to bi mu bilo nenormalno. Nisu bas SVI takvi ali jeste ogromna vecina. Nece niko da skace u oci nekome ko je na visem polozaju od njega, zato radnici trpe mobing i ne placaju ih mesecima, zato moze svaka bagra da bude na vlasti i funkciji jer znaju da ih nijedan obican pojedinac ne moze previse ugroziti. U ogromnom broju slucajeva obicno i jeste tako, da obican covek nema tu moc da sam nesto promeni ili da povede za sobom dovoljan broj istomisljenika koji bi to mogli da urade i zato se pojedinac ne buni protiv losih stvari jer to smatra unapred osudjenim na propast. Ove internet peticije, FB inicijative i ostale "buntove" gde ne moras dici dupe sa stolice uopste ni ne racunam. A cak i organizovani protesti retko kada bilo sta promene sto je bar nama sa ovih prostora itekako poznato.
    Lijep opis! Zar nije neko ranije upravo o ovome razmišljao i na vrijeme postavio kockice, pardon, napakovao karte, da u svakom slučaju on bude u prednosti? Bježati od odogovornosti je bježanje od samog sebe, a dostina su tu dobri, pogledajmo realno oko sebe. Primjera je zbilja svuda. Šut s rogatijem zbilja slabo izlazi na kraj, ali i mala karta nekad može da "siječe" veću. Samo treba pratiti i dobro gledati, da što ne promakne.

    Na kraju, dal je svaka vlast ogledalo naroda? Dal je svaka vlast upravo ona koju taj narod zaslužuju? Ipak je vlast od toga naroda, ne bi trebala da je sa strane, al opet, ima izuzetaka.

    Zato se i treba moliti za "one na vlasti" jer su na vlasti, a znamo otkud svaka vlast, zar ne?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  25. #24
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    68
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kažu da je neki latinski filozof u doba dekadenicije rimskog carstva rekao: pokažite mi ženu koja ima samo dva ljubavnika i reći ću vam Eto uzorne žene
    situacija kod nas nije ništa drugačija, sistem se ne mijenja iz razloga koristi - svi oni koji su u lošem položaju a ne protestvuju i ne žele promjene je zato što se nadaju da će na neki način jednog dana i sami biti nosioci tih "povlastica". Opozicija sama po sebi je smiješna kod nas, da se lično bavim politikom najradije bih bio opozcija. Vičem malo protiv vlasti, imam sve povoljnosti i benefite vlasti bez i jedne odgovornosti. Nešto manje para, ali puno manje odgovornosti. Mislim da smjena vlasti kod nas ne bi ništa riješila, jer sa strane opozicije imamo samo gomilu neartikulisane vike čija je suština dolje vlast. Nema nikakvih primjera napretka - bemislenost cijelog našeg društva.

  26. #25
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NecanNepotizam View Post
    Kažu da je neki latinski filozof u doba dekadenicije rimskog carstva rekao: pokažite mi ženu koja ima samo dva ljubavnika i reći ću vam Eto uzorne žene
    situacija kod nas nije ništa drugačija, sistem se ne mijenja iz razloga koristi - svi oni koji su u lošem položaju a ne protestvuju i ne žele promjene je zato što se nadaju da će na neki način jednog dana i sami biti nosioci tih "povlastica". Opozicija sama po sebi je smiješna kod nas, da se lično bavim politikom najradije bih bio opozcija. Vičem malo protiv vlasti, imam sve povoljnosti i benefite vlasti bez i jedne odgovornosti. Nešto manje para, ali puno manje odgovornosti. Mislim da smjena vlasti kod nas ne bi ništa riješila, jer sa strane opozicije imamo samo gomilu neartikulisane vike čija je suština dolje vlast. Nema nikakvih primjera napretka - bemislenost cijelog našeg društva.
    Nešto poltronskije nisam odavno pročitao - da prostiš.

    Naravno da se sistem ne mijenja iz koristi, izuzev u nekim specifičnim situacijama kada se desi odronjavanje otpada ili zavjera službi.

    Revolucije, popravke sistema (sigurnije rečeno) , se strikno dešavaju uslijed kultorološkog napredovanja koja indukuje potrebu samog društva za nečim boljim.

    Sve ostalo je neko zamlaćivanje poput nečega što se nazvalo tranzicionim sistemima.

    Što je jako interesantno da sada mi smo poput nekih majmunčića poređani i posmatramo zapadnjake kako žive, što čine i pokušavamo sve to da oponašamo. Po principu kocke šećera kao nagrade kad nešto uspješno ponovimo mi osjećamo to neko ushićenje.

    Prije nekoliko decenija, isti ti su došli da sve to odrade po najpovoljnijim uslovima, bukvalno sve o svom trošku. Mi smo se digli na oružje i sve ih pobili, makar većinu. Uživali smo dok su nogama u guziu udarali dok su bježali. Sada kumimo i molimo da se vrnu.


    Čudan je ovo narod

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mudrost, pamet, inteligencija
    By August Dominus in forum Religija i filozofija
    Replies: 27
    Last Post: 12-01-10, 23:34
  2. Mudrost ili progres
    By simm in forum Religija i filozofija
    Replies: 11
    Last Post: 05-04-07, 23:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •