Page 3 of 11 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 269

Thread: grbovi i zastave

  1. #51
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MNT View Post
    Da vas pitam nesto.

    Ova zastava koju gore vidite, zali je to ratna zastava Crne Gore? Ili zastava Vojske Crne Gore? Imali neko vise informacije od ove zastave?

    Sta pise na nju Za Pravo (ili Pravdu?) Cast i Slobodu Crne Gore?

    Gde se mogu kupiti takve zastave zbilja?
    To je zastava Zelenasa i nije ratna zastava ! Moz kupit na Cetinje (dje su nase sve svetinje) nije tesko nac !
    ZA PRAVO CAST I SLOBODU CRNE GORE
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  2. #52
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Vec od samoga pocetkaCrnogorski rodoljubni Cuvari zv.Zelenaskijeh pravaca (Crnogorske drzavnosti, slavne dinastije Petrovic-Njegos, imena,roda, tradicije), Borci za punu ravnopravnost Crne Gore,stecene iljadugodisnjom sopstvenom istorijom i drzavom, protivili su se takovom sramnom ujedinjenju,odnosno jednostavnom prisajedinjenjem, unistenju Crne Gore. Nazvani su "zelenasi"po zelenim listicima prilikom izbora selektorskijeh prestavnika za Podgoricku skupstinu . Borili su se za ravnopravno ujedinjenje u jugoslovenskoj (kon)federaciji u kojoj ce Crna Gora sacuvati svoja prava, dostojanstvo i slobodu. Uslov za to je bila sloboda,ocuvanje i obnavljanje dinastije Petrovic-Njegos. Bili su zakleti Crnogorskoj drzavotvornoj tradiciji.
    Odma po okupaciji, buknuo je u CG zelenaski oslobodilacki pokret,a zatim i oruzani ustanak,poznat pod imenom Bozicni ustanak. To je bio i jedini ustanak u zemljama koje su ukljucene u novu drzavnu tvorevinu, kraljevinu SHS. Bio je to nastavak tradicionalane borbe pod geslom " Za pravo cas i slobodu".Tako je glasio osnovni moto Bozicnoga ustanka.
    Vojni vodja Bozicnoga ustanka bio je poznati junak iz balkanskijeh ratova Krsto T Zrnov Popovic.Osnovni zahtjevi Ustanickoga odbora su bili
    1.Da su slozni da Crna Gora uljeze punopravno u jugoslovensku zajednicu.
    2. Da jedan narodni sud pronadje krivce za protekle dogadjaje i nistavnu Podgoricku skupstinu.
    3. Da se poniste odluke Podgoricke skupstinei organizuju slobodni izbori za CG. ciji ce izaslanici prestavljati je i izvana i iznutra.
    Organizatori su bili preduprijedjeni,ustanak je u krvi satrt,uz pomoc saveznickoga oruzja. Nastavljen je u vidu komitovanja -odmetnistva do 1926 g.Pobunjenici ,njihove famelje,i pristase"stavljeni su van zakona"Nad njima se poglavito vrsio "krvavi bijeli teror" .
    Kralj Nikola koji je i sam postao zrtva zvanicne politike serbije,u proglasu Crnogorcima na badnji dan1918 g.iz izgonstva porucuje:
    Vama je poznato da zvanicna serbija vec od poodavno nije gledala brata i drugara, na zajednickom poslu,nego protivnika koga je po nekomu cudnomu shvatanju trebalo trsit ,toboz,u interes serbije.
    Naoruzani nekom neobjasnjivom mrsnjom prema Crnoj Gori i njezinim prestavnicimai liseni solidne moralne osnove,izvijesni politicari iz beograda,prestavili su se prema Crnoj Gori na nacelo : cilj opravdava svako sredstvo"... Vodjena je prema nama kampanja kojoj je bio cilj omalovazavati ulogu CG u svakome ratu i srusiti njezin visoki ugledmedju saveznicima. Mene u izgnanstvu ostao je mucan i nicijem nezasluzen zadatak da branim cast i ugled CG. Pored svih kleveta,vlada serbije nije uspjela da diplomacki unisti CG . Kada je neprijatelj slomljen i napustio nasu milu CG ,okupirala ju je u ime serbije njena vojska . ona je usla ne s grancicom mira i bracke ljubavi nego s namjerom da srusi najvece dobro svakoga naroda i drzave - suverenitet njezin i da unisti njezino drzavno bice.
    Da bi se pred svijetom kao pilat mogla od svakoga bogomrskoga i u istoriji nezapamcenoga zlocina pravdati i preturati ga na narod Crnogorski,ona je falcifikovala volju naroda. Skupila je tzv. Veliku narodnu skupstinu na jedan nasilnicki nacin ,cijie odluke nemaju nikakve vaznosti. Crna je Gora Crnogoraca ! To je bilo i to ce biti !.... Sami Crnogorci i niko vise odlucice slobodno zakonskijem putem o buducnosti CG ..... Ja cu tu odluku prvi pozdravitikakva god ona bila . Ni ja ni moja kuca nijesmo se popeli i drzali na prijestolju CG na silu , necemo na njemu ni ostati ako to zahtijevaju interesi CG
    Prava volja narodna bila je i bice za nas zakon !!!!!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  3. The Following User Says Thank You to Zvek_Zivi For This Useful Post:


  4. #53
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Aaaa The_Severed_Garden i Zvek_Zivi fala za informaciju i slike.

    Kako sam ja %#%^$ bijo sam u Cetinje ispred dvora Kralja Nikole, i tamo sam kupijo nesto grbova i privjesaka za kljuceve, al sam najljepsi grb promasijo :mad: .

    A gde moze zastava tavka da se kupi? Mislio sam da je ovo grb Vosjke Crne Gore (od prijed) zbog macova i dalje, pa i mislijo da ce sad da ga uvedu opet za novu Vojsku. Ali mi je i ni nemamo.:blah:

    Al vala se zbunim koliko razlicitih grbova ima, sa crvenom zastavom, pa trobojkom pa to ovo. Bilo bi vrijeme da se nesto napravi standard za uvjek.

    Posto me interesuju mnogo grbovi i specialno vojni grbovi, se pitam dali se vec radi nesto okolo grbova Vojske Crne Gore, i Vojna Zastave.

    U naprijed hvala,

    MNT

  5. #54
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MNT
    Al vala se zbunim koliko razlicitih grbova ima, sa crvenom zastavom, pa trobojkom pa to ovo. Bilo bi vrijeme da se nesto napravi standard za uvjek.

    Posto me interesuju mnogo grbovi i specialno vojni grbovi, se pitam dali se vec radi nesto okolo grbova Vojske Crne Gore, i Vojna Zastave.

    U naprijed hvala,

    MNT
    Za vojne grbove, i uvode li se novi ili ne - kao i za pitanje kakvi su sadašnji ako ih uopšte ima - ne znam, pa će ti morati pomoći neko drugi.
    Možda bi FORMICA mogao da zna, on se bolje razumije u heraldiku i sl., pa možda ima i neke spoznaje o ovoj temi.

    Pozdrav.

  6. #55
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Na adresi:
    http://www.takeforum.com/forum/viewt...m=montenegrina
    se može naći dosta o prijedlozima i naslutiti dokle se došlo sa svim ovim. Prijedlozi su zanimljivi, pogledajte. Inače MNT nije nimalo čudno da se grbovi i zastave mijenjaju sa promjenom vlasti (pogledaj za Grčku na gornjoj adresi) ili čak sa promjenom ustava (kako je bilo u SFRJ)
    Last edited by FORMICA; 23-02-07 at 18:17.

  7. #56
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Na adresi:

    http://www.montenegrina.net/pages/pa.../grbovi_cg.htm



    možete naći knjigu "Crnogorski državni i dinastički grbovi"

  8. #57
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Karađorđeve zastave, srpske zastave iz I srpskog ustanka.
    Ne naodim nikakve sličnosti sa crnogorskijem barjacima.

  9. #58
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    495
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa sto je moralo bit' slicnosti?

  10. #59
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post
    pa sto je moralo bit' slicnosti?
    Pa i ne mora. Ali zbog trobojne zastave koja je jedno vrijeme bila državna zastava Crne Gore, a istovremeno je ista takva zastava bila zastava Srbije, tvrdi se da Crnogorci ne postoje jer su oni Srbi i da Crna Gora ne treba da postoji jer ako već postoji jedna država srpskog naroda ne treba postojati i druga srpska država.

  11. #60
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Što mislite o idejama SL u vezi simbola CG?
    Upravo sam čuo onu prebijenu kučku od Kadića kako vrijeđa Crnu Goru i Crnogorce u skupštini CG. Paśja pogan je izuzetak ali tih izuzetaka ima previše. Šta mislite o svemu tome?

  12. #61
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Kakve simbole predlazu?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  13. #62
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Grb sa bijelim dvoglavim orlom. Navodno se radi o srpskom orlu.
    Trobojnu zastavu crveno-plavo-bijelo sa bijelim dvoglavim orlom. Navodno se i ovđe radi o srpskoj zastavi.

  14. #63
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    jutros kupih knjigu GRBOVI, ZASTAVE I HIMNE U ISTORIJI CRNE GORE u izdanju Svetigore. Knjiga je fantastično urađena sa mnogo slika i standardnim greškama koje se ponavljaju već vjekovima.

  15. #64
    Join Date
    May 2007
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    jutros kupih knjigu GRBOVI, ZASTAVE I HIMNE U ISTORIJI CRNE GORE u izdanju Svetigore. Knjiga je fantastično urađena sa mnogo slika i standardnim greškama koje se ponavljaju već vjekovima.
    Значи вјековима нико ништа није знао само сте ви управу. И ви ћете да докажете нову историју. И како нисмо исти народ па сви ви имате бар половину фамилије у Србији православци смо и вијековима смо били на истој страни. Биле су двије државе али државе српског народа. Што се позивате на Црнојевиће па они су се потурчили а ваши ђедови нису. Што се тиче грбова нормално је да је Црна Гора имала свој Грб па за вријеме Цара Душана свака богатија породица је могла имати свој грб и сваки је био различит од другог. Сто тржите разлике кад има толико тога што нас спаја.
    Attachment 11208 ово је традиционална Бокељшка ношња
    Attachment 11209
    Attachment 11210
    Само Слога Србина Спасава

  16. #65
    Join Date
    May 2007
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pravila procitaj malo
    Last edited by DIDI; 17-05-07 at 17:46.
    Само Слога Србина Спасава

  17. #66
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Karađorđeve zastave, srpske zastave iz I srpskog ustanka.


    Ne naodim nikakve sličnosti sa crnogorskijem barjacima.
    Jesu li to srpske zastave prije nego li su im Turci dali trobojku?

  18. #67
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cp6uja007 View Post
    http://www.digital.nbs.bg.ac.yu/foto...G-1158-015.jpg

    Они су били заједно!!!
    Mozda si zaboravio pomenuti onaj povratni marsh iz Kosmeta kada je nasha vojska morala da se vrace preko snijegom pokrivenih albanskih planina jer im srpska komanda nije dozvolila da se vrate sa srpskom vojskom laksim putem. Tom prilikom mislim da je stradalo oko 150 crnogoraca iz istocnog odreda. Bratski, nema shto.

    Istočni odred je krenuo na marš po bespuću preko Bogićevice, Plava gusinja i dolinom rijeke Cijevne ka Skadru, gdje je sa 6000 ljudi i stigao 20. novembra i ušao u sastav Zetskog odreda.

  19. The Following User Says Thank You to Don_Sharky For This Useful Post:


  20. #68
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Karađorđeve zastave, srpske zastave iz I srpskog ustanka.
    Ne naodim nikakve sličnosti sa crnogorskijem barjacima.
    dobar je ovaj vepar, ima pogled dzejmsa bonda a i puno slici nashem orlu... ma uvijek smo bili zajedno


    Evo ti slika sa zvanicne prezentacije bokeljske mornarice. ja ne vidju ta ocila, mozda ti bolje vidis? Ostale sliek pogledaj odje:
    http://www.bokeljskamornarica.org/sl...lode/index.htm
    Last edited by Don_Sharky; 17-05-07 at 18:02.

  21. The Following User Says Thank You to Don_Sharky For This Useful Post:


  22. #69
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    A najsmjesnije je sto se ta slika ne moze naci nidje sem na www.rastko.org i www.njegos.org - 2 najextremnija propagandna sajta...

  23. #70
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Prije izvjesnog vremena sam saznao od kolega iz heraldičkog društva

    [img]

    da je u Domu vojske bila prezentacija novih uniformi Vojske Crne Gore. Na žalost nijesam mogao prisustvovati prezentaciji jer je ona bila organizovana za vojnu komisiju.

    Ipak evo kratki članak o ovome događaju iz dnevnih novina Vijesti:
    Crnogorska vojska dobija uniforme
    Modeli novih uniformi za Vojsku Crne Gore već su pripremljeni, ali će njihov konačan izgled biti poznat tek pošto Vlada uskoro usvoji uredbu, saznaje agencija Beta u crnogorskoj vladi.

    Predvidjene su uniforme za kopnenu vojsku, mornaricu i vazduhoplovne snage, a izrada će biti povjerena konfekcijskoj kompaniji koja pobijedi na tenderu.

    Prema informacijama agencije Beta na osnovu probne, nulte serije uniformi, pripadnici kopnenih snaga u crnogorskoj Vojsci nosiće uniformu petrolej zelene boje, vazduhoplovci će biti odjeveni crno, a za Mornaricu je predvidjena tamno plava.

    Pripadnici Vojske Crne Gore će imati zimsku i ljetnju uniformu, svečana i radna odijela, kao i sportsku varijantu sa kratkom jaknom.

    Za svečana odijela su predvidjene ešarpe oko pojasa, a na svim odijelima će biti obilježja Vojske Crne Gore.

    Osnovni znak crnogorske vojske će objedinjavati heraldiku savremene i kraljevske Crne Gore.
    Zatim evo fotografija do kojih sam uspio doći.
    Prvo su sve tri uniforme zajedno:

    [img]

    I još tri fotografije pojedinačne:

    [img]

    [img]

    [img]

    Tu je i znak Vojske Crne Gore:

    [img]

    Još da dodam da će se činovi označavati zvijezdicama sa šest krakova što je bila oznaka u crnogorskoj vojsci prije gubitka samostalnosti poslije I Svjetskog rata i grb obnovljene Crne Gore poslije dominacije Nemanjića je bila šestokraka zvijezda. Takođe su vjerovatne i izmjene nekog od prijedloga, o čemu ću pokušati najskorije da vas obavjestim.
    Pozdrav.

  24. #71
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cp6uja007 View Post
    Значи вјековима нико ништа није знао само сте ви управу. И ви ћете да докажете нову историју. И како нисмо исти народ па сви ви имате бар половину фамилије у Србији православци смо и вијековима смо били на истој страни. Биле су двије државе али државе српског народа. Што се позивате на Црнојевиће па они су се потурчили а ваши ђедови нису. Што се тиче грбова нормално је да је Црна Гора имала свој Грб па за вријеме Цара Душана свака богатија породица је могла имати свој грб и сваки је био различит од другог. Сто тржите разлике кад има толико тога што нас спаја.
    Attachment 11208 ово је традиционална Бокељшка ношња
    Attachment 11209
    Attachment 11210

    Naravno da ne mislim to što vi mislite da ja mislim. Ja samo tvrdim da nije tačno ono što se obično priča.

    Možemo redom
    Tačno sva familija moje majke je iz Srbije iz Vojvodine i u svom selu su vrlo cijenjenio kao vrijedni pošteni paori a u ratu žestoki borci što su dokazali brojnim žrtvama u posljednjim svjetskim ratovima. Takođe je tačno da mi je s očeve strane pola familije u Srbiji. Takođe je tačno da mi je veliki broj familije u Rusiji, Austriji, USA, Hrvatskoj, BiH, Francuskoj, Njemačkoj,...
    I svuđe su oni Crnogorci i niđe pa čak ni u Srbiji nemaju problema zbog toga. I različiti smo narodi jer su nam jezik, običaji, kultura, istorija,.. različiti.
    Tačno je od kad su Nemanjići nametnuli istočni obred u Zeti na istoj smo strani (znaš li koliko je puta Njegoš ili Sv. Petar cetinjski, boravio u srbiji?).
    Izgleda da neznaš sve za Crnojeviće. A Duklja i Zeta nijesu bile države Srba niti "srpske "države. Duklja je bila Sklavinija t.j. država Slovena. Zeta je bila pod vlašću Nemanjića i to je sve. Kasnije nas veže još zajednički život pod čizmom Karađorđevića, zatom kratki period obnovljene samostalnosti od 1941 do 1946, i ponovo zajedno u SFRJ. I to je sve.
    I ja sam za to da obraćamo pažnju na ono što nas spaja a ne razdvaja. Nažalost malo nas što spaja.
    Što se tiče slika
    Iz koje je godine slika onog Bokelja? Imaš gore adrese da vidiš pravu nošnju bokelja.
    Zanimljivo od kad je grb Kneževine Srbije mogao biti prikazan na nošnji Bokelja?
    Da i zanimljiva je ta ikona iz XIX vijeka na kojoj je prikazan politički program dinastije Petrovića (kad ih je zanosila luda misao da zasjednu na prijesto Srbije)

  25. The Following User Says Thank You to FORMICA For This Useful Post:


  26. #72
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nobelovac View Post
    Jesu li to srpske zastave prije nego li su im Turci dali trobojku?
    Nobelovče u pravu si ustanici su nosili crveni barjak sa grbom Tribalije i Srbije datim u Žefarićevoj Stematografiji koja je urađena na osnovu bezočno lažavih ilirskih grbovnika.
    Trobojku je poklonio turski sultan svom milom srpskom narodu. Ovo je istina jer tako piše u sultanovom proglasu.:dring:

  27. #73
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Podgoričke dnevne novine Vijesti će odpočeti sa akcijom pokretanja kolekcije medaljona sa likovima znamenitih ličnosi Crne Gore. Prvi od medaljona će imati lik Sv. Vladimira (titulisanog knezom dali je to tačno?). Vidi prvu sliku:

    http://keep4u.ru/full/070622/b60da4462260619854/jpg


    Bilo mi je malo čudno odakle znaju za lik koji meni do sad nije bio poznat. Možda je uzet sa neke od ikona što se može uzeti kao neka osnova pod uslovom da je ikonopisac duhovni čovjek, međutim ovi naši izmiškljaju likove. Sve je to u redu ali odkud knezu (ili možda knjazu ili možda neka druga titula) u desnoj ruci patrijaršijski krst i to još sa četiri ocila?. I još povrh svega na prsima dvoglavi orao nemanjića?! Kruna je već posebna priča !? Pogledaj drugu sliku:

    http://keep4u.ru/full/070622/c81f27cdce8b2d3278/jpg


    Sv. Vladimir Dukljanski je živio od 970 dp 1016 godine nekoliko vjekova prije pojave Nemanjića i gotovo milenijum prijr no što su ovi objekti ušli u upotrijebu u grbu Srbije!?!?!? Vjerovatno je namjera stvaraoca ikone po kojoj je vjerovatno učinjen ovaj medaljon, bila da potvrdi srpsko porijeklo Sv. Vladimira Dukljanskog (a ne Sv Jovana Vladimira čija je ikona poslužila za uzor).
    Imam utisak da su Crnogorci opet namagarčeni.

  28. #74
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    FORMICA, mislim da nije u pitanju magarcenje. Lav, ocila (i orao?) su tipicni vizantijski simboli sto se standardno podmece kao znak srpstva dje god je Vizantija ostavila uticaj.

    Koliko znam o Knjazu Vladimiru postoji samo jedan pisani izvor - "LJetopis popa dukljanina" 12st., ujedno i prva knjiga na Balkanu. Zbog svoje legendarnosti ne predstavlja "tvrde" istorijske fakte ali je dovoljan ѕа ikonografiju i narodno veselje

    Sa druge strane, ako su istoriju ucili sa srpske wikipedie zaista se ne bih zacudio da sa druge strane medaljona bude Radovan Karadzic

    Ново средиште српске независности крајем X и током XI века постаје Зета,под Јованом Владимиром(око 995.-1015.) који је био Самуилов(976.-1014.) зет и вазал,а потом и под Стефаном Војиславом(1038.-1050.).Војиславов наследник Михајло(1050.-1081.) уздиже Зету на ранг краљевине и она 1077.године постаје прва српска краљевина.После смрти Михајловог сина Константина Бодина(1081.-1101.) у Зети настају сукоби око власти у које се укључују и краљеви вазали рашки велики жупани.Сав терет борбе са Византијом у XII веку преузимају рашки велики жупани који средином XII века преузимају примат међу српским земљама на истоку.Као последица династичких борби међу великим жупанима на престо 1162.године на власт долази најстарији Немањин брат Тихомир чиме почиње ера Немањића у српској историји.

  29. #75
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Koliko znam o Knjazu Vladimiru postoji samo jedan pisani izvor - "LJetopis popa dukljanina" 12st., ujedno i prva knjiga na Balkanu. Zbog svoje legendarnosti ne predstavlja "tvrde" istorijske fakte ali je dovoljan ѕа ikonografiju i narodno veselje
    I pored te "legendarnosti" svaki istoricar ukljucujuci i srpske, poziva se na tu knjigu, kad pise o tom vremenu.

  30. The Following User Says Thank You to Ćipur For This Useful Post:


Page 3 of 11 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dr Danilo Radojevic: Zastave i Grbovi
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 20
    Last Post: 17-04-10, 19:04
  2. Opel Astra iz Zastave?
    By Carski in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 26
    Last Post: 02-09-05, 00:46
  3. rijesiti "pitanje" jezika, zastave, grba,himne ref
    By scholar1 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 34
    Last Post: 01-11-04, 01:07

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •