Page 2 of 11 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 269

Thread: grbovi i zastave

  1. #26
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default



    Crnogorska pravoslavna crkva :





    Last edited by Zvek_Zivi; 21-01-07 at 11:26.
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  2. #27
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Parallel Universe
    Posts
    614
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ima li neko sliku grba balsica, ali da je velika?

  3. #28
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    U petak 26.I 2007. sam bio održan okrugli sto Matice crnogorske. Tema je bila novi ustav Crne Gore u okviru čega se govorilo i o grbu i zastavi Crne Gore.

    http://keep4u.ru/full/070128/b52ac6f31ec0126beb/jpg
    http://keep4u.ru/full/070128/ee300b6a3ad94a7f0b/jpg

    Bio sam pozvan da prisustvujem kao posmatrač. Radovi će biti prezentirani u biltenu Matice crnogorske. Pozvao me moj dobri drug iz Crnogorskog heraldičkog društva.

    http://keep4u.ru/full/070128/489e119895b51fa454/jpg

  4. #29
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Formice, postoji li neki sajt ako znaš, od CG heraldičkog društva (ako ga imaju), i postoji li možda CG-rodoslovno društvo, i eventualno neki njihov sajt?

  5. #30
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Još jedna verzija grba Crnojevića, ne znam iz kojeg vremenskog perioda:

    Attachment 8630

  6. #31
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The Severed Garden View Post
    Formice, postoji li neki sajt ako znaš, od CG heraldičkog društva (ako ga imaju), i postoji li možda CG-rodoslovno društvo, i eventualno neki njihov sajt?
    Trenutno nemaju, mada se vrše pripreme za otvaranje sajta na kojem će pored heraldike biti i genealogija, veksililogija, sfaleristika, signumanistika, filatelija, numizmatika a bi će i forum posvećen svim ovim istorijskim disciplinama. Koliko znam u Crnoj Gori ne postoji niti društvo niti na mreži postoji sajt koji se bavi ovim disciplinama. Pored ovog foruma postoji i na forumu Montenegrina tema za heraldiku i veksilologiju. Crna Gora se obrađuje i na sajtu srpskog heraldičkog društva Beli Orao i na srpskom sajtu Centar za monarhističke studije. Crnogorskom heraldičkom društvu su potrebni ljudi koji izučavaju ove discipline pa ko misli da može pomoći neka se obrati na adresu: [email protected] ili [email protected] na kojoj može stupiti u kontakt sa CGHD i njegovim predsjednikom Aleksandrom Samardžićem.
    A što se tiče onoga grba koji si postavio radi se o rekonstrukciji grba Crnojevića koju je načinio A. Palavestra i koja je objavljena u knjizi "Rodoslobne tablice i grbovi srpskih dinastija i vlastele". Knjiga je lijepo urađena mada ima i dosta grešaka naročito (zapravo jedino) u dijelu koji se odnosi na heraldiku Crne Gore. Grb je iz vremena dinastije Crnojevića. Mada stvarni izgled grbova Crnojevića i Crne Gore iz tog doba izgleda ovako:
    http://keep4u.ru/full/070128/95b0a8b8a7db1c48bf/jpg

    http://keep4u.ru/full/070128/6064bfc762e1ea05ee/jpg

    http://keep4u.ru/full/070128/e4d6c57561b2f6d7d1/jpg

    http://keep4u.ru/full/070128/a0a1202694bdfe4d88/jpg

    Do razlike je došlo ker je Palavesrta za izvor rekonstrukcije koristio jedino inkunabulu iz štamparije Crnojevića ne želeći da zna za druge izvore jer se oni kose sa političkim programom.

  7. #32
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Čiato sam davno, da je Rovinski navodno našao u mletačkim arhivima u 19. vijeku nekakav pečat Crnojevića sa zlatnim orlom (na crvenoj podlozi) na nekom starom dokumentu koji je bio iz 15. vijeka. Znaš li što o tome, i jel' možda (ukoliko je tako zaista bilo) taj pečat "preživio" do danas?
    Čini mi se da sam čitao da i sam Rovinski o tome piše u nekom textu o CG, ali se ne sjećam tačno naslova.

  8. #33
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Pogledaj ovu kartu:
    http://keep4u.ru/full/070129/89c81733c3039e64fd/jpg
    Čini mi se da se radi o tom dokumentu. Na karti iz XVII vijeka se vidi grb Crne Gore. Naravno ako potražiš naći ćeš i grb Zete i Srbije (Tribalije) i Hercegovine. Tad je bio običaj da se boja prikazuje šrafiranjem, mada je sam sistem šrafiranja različit zavisno od autore do autora. Sami sistem sve do zadnjih vjekova nije bio standardizovan (čuveni ISO i IQ 9000 i neki ). U vezi samog pečata nebih ti mogao nešto određeno reći jer se njima nijesam bavio. Uskoro se očekuje izdavanje knjige u kojoj će sve biti objašnjeno. Knjigu piše moj dobri drug Aleksandar Samardžić inače predsjednik Crnogorskog heraldičkog društva (CHD). I ja sam član CHD i pokušavam doprinjeti razvoju heraldike u CG koliko god mogu. Pogledaj na adresu podforum Projekti:
    http://www.takeforum.com/forum/index...m=montenegrina
    đe sam predstavio dosta podataka o heraldici država. Tamo možeš naći ponešto i o drugim temama.
    A viđi da te pitam, ništa indiskretno, samo iz radoznalosti, zašto koridstih grb Gruzije za avatar. Lično, meni se taj grb puno sviđa. Na gornjoj adresi ćeš naći ponešto i o njemu. Zanimljivi podatci. Milo mi je da sa nekim mogu pričati o ovim, inače zanimljivim, temama. Pozdrav
    Last edited by FORMICA; 29-01-07 at 22:50.

  9. #34
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Pogledaj ovu kartu:
    http://keep4u.ru/full/070129/89c81733c3039e64fd/jpg
    Čini mi se da se radi o tom dokumentu. Na karti iz XVII vijeka se vidi grb Crne Gore. Naravno ako potražiš naći ćeš i grb Zete i Srbije (Tribalije) i Hercegovine. Tad je bio običaj da se boja prikazuje šrafiranjem, mada je sam sistem šrafiranja različit zavisno od autore do autora. Sami sistem sve do zadnjih vjekova nije bio standardizovan (čuveni ISO i IQ 9000 i neki ). U vezi samog pečata nebih ti mogao nešto određeno reći jer se njima nijesam bavio. Uskoro se očekuje izdavanje knjige u kojoj će sve biti objašnjeno. Knjigu piše moj dobri drug Aleksandar Samardžić inače predsjednik Crnogorskog heraldičkog društva (CHD). I ja sam član CHD i pokušavam doprinjeti razvoju heraldike u CG koliko god mogu. Pogledaj na adresu podforum Projekti:
    http://www.takeforum.com/forum/index...m=montenegrina
    đe sam predstavio dosta podataka o heraldici država. Tamo možeš naći ponešto i o drugim temama.
    Evo me.
    Mislim da to nije taj dokument. Jer, koliko se sjećam, radilo se o nekoj povelji, ili takvom nečem, i na nju je u Mlecima nabasao Rovinski pa to objavio. Ugl., ako se dobro sjećam texta u kome sam o tome čitao, podloga pečata je bila crvene boje (a možda je bila i neka tkanina s pečatom slijepljena) - a na vrhu - tj. na pečatu - taj zlatni grb dvoglavog orla... tako nekako. Nije opis baš najsrećniji , ali sam to zaista davno čitao. Ugl., mislim da je u tom textu koji sam čitao na netu, pisalo kako Rovinski taj pečat pominje u jednom od svojih radova, ili knjiga o Crnoj Gori. Pa mi je palo napamet da možda ti znaš o tome nešto više, pošto si dobro podmazan u heraldici.


    A viđi da te pitam, ništa indiskretno, samo iz radoznalosti, zašto koridstih grb Gruzije za avatar. Lično, meni se taj grb puno sviđa. Na gornjoj adresi ćeš naći ponešto i o njemu. Zanimljivi podatci. Milo mi je da sa nekim mogu pričati o ovim, inače zanimljivim, temama. Pozdrav
    Inače, ako se ne varam, ne radi se o grbu Gruzije, već Jermenije
    Gruzija je takođe interesantna po pitanju porijekla zastave, tj. ona 4 krsta na zastavi. A i samo ime nije razjašnjeno, bar ako se dobro sjećam.

    Jermenska zastava mi nije nešto posebno, iako nije loša - ali ovaj grb prosto razvaljuje

    Inače, ne znam kako ti stojiš s tim, ali meni je daleko najdraži grb knjaza Danila (Zvek_Zivi ga ima na avataru), pa žalim što ta verzija nije uzeta za zvanični grb, iako razumijem da je ova možda sličnija onome knjaza Nikole, pa su je možda zato izabrali.

    Pozdrav.
    Last edited by The Severed Garden; 09-02-07 at 16:16.

  10. #35
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Auh upravu si izvinjavam se:oops:
    Izvod iz moje arhive:
    JERMENIJA
    REPUBLIC OF ARMENIA
    HAYASTANI HANRAPETUT`YUN

    Državni grb u upotrebi


    http://keep4u.ru/full/070210/672de1ae9784bf8d4e/jpg


    poslije 19.4.1992

    Grb se zasniva na grbu prve republike. Nosači u dio ispod štita su zlatni. Središnji štit je zlatan. Pola jedan i četiri su plava sa srebrnim lavovima.

    Prošlost zemlje

    Naseljena oblast Jermenije koja se prostire i u današnjoj Turskoj je vjekovima je imala različitu ulogu. Njime su vladali i Rim, Persija, Arapi, Vizant, Osmansko carstvo
    146/56 Period nezavisnosti
    1722 Ruska vojska osvaja dio Jermenije
    1746 Persija anektira dio Jermenije
    1813/28 Persijski dio pripada Rusiji
    1878 Rusija okupira dio Osmanske Jermenije dio oko Karsa i Ardahana
    1895/96 Turci u krvi etnički čiste svoj dio Jermenije
    1914/15 Turske vlasti dozvolile veliku emigraciju u Rusiju
    28.6.1918 Proglašena je nezavisnost Jermenije
    1920 Ruska i turska vojska su pokorile novu državu. Turska anektira olast oko Karsa i Ardahana
    1923 Priznata je aneksija turske
    29.11.1920 Sovjetski Savez formira Jermensku Socijalističku Republiku
    12.3.1922 Jermenska SR se ujedinjuje Gruzijskom SR i Azarbejdžanskom SR u Transkavkasku Socijalističku Federativnu Sovjetsku Republiku
    1936 Raspada se Transkavkaska Socijalistička Federativna Sovjetska Republika i Jermenija ponovo postaje CSSR
    21.9.1991 Jermenija postaje nezavisna zemlja
    1988 Između Jermenije i Azarbejdžana dilazi do rata zbog Azarbejdžanske oblasti Nagorno Karabah naseljene Jermenima

    Prošlost grba


    http://keep4u.ru/full/070210/9728c81bd935446f01/jpg


    jul 1919. – april 1921.


    http://keep4u.ru/full/070210/a84a2143cd830aa322/jpg


    1922. – 1937.


    http://keep4u.ru/full/070210/7dd2516ac133c8ce42/jpg


    1937. – 19.4.1992


    http://keep4u.ru/full/070210/c268534caf01cfdf57/jpg


    poslije 19.4.1992.

    Proglašenjem nezavisnosti 1919 uveden je u upotrebu državni grb. Na njemu je štit podijeljen srebrnim krstom na četvrtine. U prvom zlatnom polju je crveni lav, U drugom crvenom je zlatni dvoglavi orao, u trećem crvenom polju su dva orla sa suncem izmedju njih, u četvrtom polju zlatnom je crveni krunisani lav sa krstom. Na velikom štitu u središtu je manji štit na kojem je prikazana planina veliki i mali Ararat sa nojevom barkom. Držači štita su crveni stojeći lav i plavi orao. Ispod štita je grana masline i klas žita okovi mač i traka u bojama zastave. Sa nastankom Jermenske CSSR uveden je u upotrebu novi grb. Grb je u obliku diska na čijem obodu je ispisano jermenskim pismom "proleteri svih zemalja ujedinite se". Na drugom manjem disku je prikazana planina veliki i mali Ararat iza kojeg izlazi sunce i iznad njega srp ičekić. Oko prizora je vijenac od žita.. Kad se 1936 raspala Transkavkaska SFSR Jermenija je dobila novi grb koji se zasnivao na prijethodnom. Na njemu je iznad planine Ararat prikazana petokraka zvijezda sa srpom i čekićem. Sa sticanjem nezavisnosti usvojen je grb koji je u upotrebi i danas,

    Ne znam o kom se to dokumentu radi. Ako otkrijem javiću.

    Grb Crne Gore uz doba knjaza Danila je zaista vrlo lijep. U suštini bi takav trebao biti ubuduće jer se orao mora postaviti na štit koji bi i po sadašnjem zakonu trebao biti crvene boje.
    Pozdrav

  11. #36
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Eo ti sad se malacko nagledas ove ljepote :

    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  12. #37
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala na podacima za jermenski grb Formice. Interesantna je ta Jermenija. I nju su našutavali, gazili, komadali, kao konačno i čitav Kavkaz. Podsjeća me na naš Balkan.

    Nema frke za ovaj dokument od Rovinskog. Ako se ja sjetim đe sam to čitao, ili ako ponovo naletim na taj text - staviću ga na forum.


    Quote Originally Posted by Zvek_Zivi View Post
    Eo ti sad se malacko nagledas ove ljepote :

    Jes' bogme, lijep je Danilov grb.
    Last edited by The Severed Garden; 10-02-07 at 19:51.

  13. #38
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Tačno najljepši je i jeste pravi grb. Na crvenom štitu zlatni orao sa štitom na prsima ... . Jedino što ne bih prihvatio je mač u desnoj kandži zajedno sa skiptarom. Doduše tad su i dvoglavi orlovi u grbu Ruskog i Austrougarskog carstva u desnoj kanži pored skiptra držali i mač, ali su to neka druga vremena i radi se o carevinama. Danas zbog asocijacija na agresivnost i pretenzije na susjedne zemlje nije uputno zadržati mačeve. Takođe kako nijesmo, danas, ni nasljedna monarhija ne ide ni heraldičli plašt iza štita. Svakako treba vratiti orla na crveni štit, jer bez štita nema ni grba. Tako je makar po pravilima. Zato ni grbovo Socijalističkih zemalja nijesu zapravo grbovi u pravom smislu riječi jer nemaju štit, pa čak i ako se štit i javlja u takvom grbu (kao kod SR Srbije ili SR Hrvatske ili SR Bugarske ili SR Čehoslovačke ...), ne radi se o pravom grbu jer sadrži elemente koji ne pripadaju heraldičkom opisu grba. Treba li štit imati nosače i postolje i devizu da bi se poštovalo heraldičko pravilo, možda i ne mora. To je prije pitanje ukusa i shvatanja lijepog.
    Last edited by FORMICA; 11-02-07 at 15:12.

  14. #39
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Tačno najljepši je i jeste pravi grb. Na crvenom štitu zlatni orao sa štitom na prsima ... . Jedino što ne bih prihvatio je mač u desnoj kandži zajedno sa skiptarom. Doduše tad su i dvoglavi orlovi u grbu Ruskog i Austrougarskog carstva u desnoj kanži pored skiptra držali i mač, ali su to neka druga vremena i radi se o carevinama. Danas zbog asocijacija na agresivnost i pretenzije na susjedne zemlje nije uputno zadržati mačeve. Takođe kako nijesmo, danas, ni nasljedna monarhija ne ide ni heraldičli plašt iza štita. Svakako treba vratiti orla na crveni štit, jer bez štita nema ni grba. Tako je makar po pravilima. Zato ni grbovo Socijalističkih zemalja nijesu zapravo grbovi u pravom smislu riječi jer nemaju štit, pa čak i ako se štit i javlja u takvom grbu (kao kod SR Srbije ili SR Hrvatske ili SR Bugarske ili SR Čehoslovačke ...), ne radi se o pravom grbu jer sadrži elemente koji ne pripadaju heraldičkom opisu grba. Treba li štit imati nosače i postolje i devizu da bi se poštovalo heraldičko pravilo, možda i ne mora. To je prije pitanje ukusa i shvatanja lijepog.
    Slažem se, tj. za ovo da je Danilov grb lijep. Ovo drugo nije baš moja domena, pa se ne bih štel mješati - ali vjerujem da si u pravu, jer mi zvuči suvislo.

    Zapravo mi je palo napamet jedno pitanje dok sam čitao što si napisao. Mislim da sam to pročitao isto na nekom forumu, al' ne znam ima li veze sa stvarnošću, pa da te pitam... ima li što istine u tome da ako recimo grb sadrži ptičurinu s raširenim krilima (kao npr. CG, ili ruski grb) - da ta raširena krila simbolizuju nekakve pretenzije, ili ekspanzionističke aspiracije same države ili dinastije koja baštini dati grb? (U našem slučaju nema dinastije, pa ni u ruskom - već bi se onda kao radilo o državnim pretenzijama).

  15. #40
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Garden moguće da neko danas tumači na taj način položaj krila međutim u heraldici to nema značaja. Kad je ptica postavljena kao orao u našem grbu ima uvijek raširena krila. Krila podignutih krajeva su obično prikazivana u engleskoj heraldici dok su krila spuštenih vrhova obično prikazivana u evropskoj heraldici. U novije vrijeme se ptica može prikazivati i horizontalno postavljenim krilima tako da vrhovoi budi sa strana. Svaki od tih položaja se razlikuje različitim blazonom tj. opisom, pa time predstavlja i različitu sliku, ali niđe nijesam našao da ti specifični položaji imaju neko posebno značenje. Na isti način sam nalazio tvrdnje da četvoronoga životinja ako ima podignutu prednju lijevu nogu znači ranjavanje nosioca grba u bitci, a desna znači pogiviju i slično. Sve to nema veze. Životinja u takom položaju je u hodu (pasant) a po pravilima lijepog prikazivanja udaljenija noga (od gledaoca) je na zemlji i ništa više. Sve ostalo su prazne priče i izmišljotine. Neko može i tako tumačiti, ali to je već proizvoljno lično tumačenje koje nema puno veze sa stvarnošću.

  16. #41
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala na odgovoru.

  17. #42
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Eo malacko i ovije grbova








    [/
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  18. #43
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Californication
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crnogorska Kapa
    NOTHING IN LIFE IS CERTAIN BUT TAXES AND DEATH

  19. #44
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Krešimire đe si našao ove slike?
    Zanimljivo mi je da se ove kape imenuju crnogorskim, iako se zna kako je crnogorska kapa izgledala i izgleda, budući da postoje opisi svjedoka stari vjekovima. Naročito me zanimaju boje i čudni vez koji ranije nijesam viđao izuzev na nekim kapama iz okoline Niša. U tom slučaju se na radi o crnogorskoj kapi naročito što muška ima i grb kneževine Srbije. Možeš li dati više podataka odakle su kape iz kojeg doba i slično.

    Uzgred napominjem da je u osnovnom obliku crnogorska kapa žarkocrvene boje izgleda plitkog cilindra. U znak žalosti se običavalo da se postavlja crna traka oko kape. No kako se vazda imao razlog biti u koroti nije čudno što je ta crnina ušla u svakidašnju upotrebu. Dosta kasnije su se na kapi počeli stavljati inicijali, grbovi Crne Gore i razne druge oznake. Nije bio rijedak slučaj šestokrake zvijezde a poslije II Svjetskog rata i zvijezda petokraka. Grb kraljevine Stbije se stavljao poslije prisajedinjenja Crne Gore Srbiji, po naređenju ili ukazu kralja Aleksandra Ujedinitelja Karađorđevića. Nikad prije, jer ni Srbija prije Obrenovića nije imala taj grb.
    Last edited by FORMICA; 18-02-07 at 14:40.

  20. #45
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ove dvije kape su na Cetinje u muzej konunga Nidza a radjene su u serebiju i dokaz su nNidzovoga serbovanja i njegove malomune politicke filozofije koja mu se slomi o lobanju ( e da zna versace za Nidzove modne kreatore) dalje da bi razkrinkali mit o serebaljstvu u CG eo texst :
    Srpska agentura izmišlja i širi "legende" i "simbole" o kapi

    Usmenijem, a i pismenijem putem, omoćavana je legenda da deravija na crnogorskoj kapi označava "korotu za Kosovom", a četiri ognjila oko krsta, na tepeluku, da predstavlja početna slova riječi "samo sloga Srbina spasava". Pošto se ova neozbiljna legenda uzima kao "dokaz" za ozbiljne stvari (vezuje i za Njegoševo ime), nužno je objasniti njezine osnove.

    Legendu da je Petar II Petrović Njegoš naredio da se crnogorska kapa, koja je do tada, navodno, bila sva crvena, obavije crnijem platnom (deravija, oblista) u "znak žalosti za Kosovom" – prvi je zabilježio Ljubomir Nenadović. Izmislio ju je neki romantičarski propagator, ali je sada, kao i vazda, teže onome koji pobija izmišljotinu nego onome koji je izmisli, jerbo za pobijanje se traži dokumentacija, a izmišljotina je "dovoljna sama po sebi", pa joj neupućeni vjeruju.

    Lj. Nenadović veli: "I oko muškijeh kapa svuda je naokolo crno platno prišiveno. I to je znak žalosti za propalijem carstvom. Ozgo je kapa sva od crvene čoje, jedno malo mjesto na toj čoji pri kraju zagrađeno je zlatnim prugama. To predstavlja kako je Turčin sve pritiskao, samo je onaj mali deo ostao, to je Crna Gora. Najviše pokojni vladika (Petar II) uveo ih je u Crnu Goru."

    Andrija Jovićević dao je svoj doprinos održavanju ove legende. Prepisujući je od Nenadovića, on kaže da se "kapa počela nositi za vrijeme mitropolita Petra II" (dalje slijede isti sastojci legende). Jovičević dodaje da ona slova na kapama znače: N(ikola) I(prvi) Ž(ivio).

    Tri godišta poslije Jovićevića, tu legendu bilježi i proto Toma A. Bratić, samo u izmijenjenom obliku, jer on zbori da je "zavratka…do crnogorskoga knjaza Danila I bila crvena, bez obliste, a on joj je dao značenje, kako se priča, tako da crna oblista znači pokorene srpske zemlje, crveni dio – krvavo polje Kosovo" itd. Očito je da je legenda doćerivana, "usavršavana", ali je njezin duh ostao isti. Ona ce kasnije, nakon "ujedinjenja", biti dopunjena dodavanjem djelova grba Srbije.

    Mitar Vlahović ponavlja ono što su rekli Nenadović, Jovićević i Bratić, dodajući i ponešto svoje.


    Vuk Karadžić opovrgava srpsku romantičarsku simboliku

    Kao god što je neslovesno prihvatiti "simboliku" kapi crnogorskoj, tako je netačno i vezivanje "uvođenja" te "simbolike" za određene ličnosti, Njegoša ili Danila I. Romantičarski nacionalistički propagatori računali su da se na kapama, inače, nose kokarde i drugi znaci, kao god i na to da kape mogu, same po sebi, označavati pripadnost određenoj društvenoj klasi.

    Venijamin Borodski, pišući o crnogorskoj kapi (1846), zbori: "Glavu pokriva jedna crveno čojana do gore obvezana kapa, koje obvez dok je nov s crnijem tafetom ili kapefesom spolja postavljen je". O "simbolici" kape crnogorske Borodski ne zbori ništa, jer se legenda nije još formirala. Trebalo je čekati sedamdeseta godišta XIX v. kada se podžegla najžešća unitarističko – nacionalistička propaganda.

    Jos prije Brodskoga, Vuk Karadžić je zabilježio, prilikom boravka u Crnoj Gori (1834), da Crnogorci "na glavi nose kape od crvene čohe posuvraćene do vrha, a spolja posuvraćena strana postavljena je crnijem platnom". Tako Vuk bilježi za nepuna četiri godišta poslije Njegoševog dolaska na mitropolitsku stolicu, a ne zbori o tome da je Njegoš dodao crnogorskoj kapi oblistu, niti veli o "simbolici" boja na crnogorskoj kapi, mada je Vuk poznat po podrobnostima pri saopštavanju tradicije, već o običaju Crnogoraca da u bojevima zađenu iza toga crnoga omotača fišeke, da bi im bili pri ruci, kao i o tome da kapa ostaje crvena kada se podere omotač. Jasno je da legenda tada još nije postojala, jer bi je Vuk zapisao. I još nešto: u svom prvom izdanju Rjecnika, 1818, Vuk imentuje crnogorsku kapu "šišak", "kariklija". Za naziv "kariklija" Vuk izričito kaže (u izdanju Rjecnika od 1852) da ovako crnogorsku kapu nazivaju Srbi, vjerovatno što ih je crni, posuvraćeni omotač, neprišiven gornjom ivicom, podsjećao na kariku. Inače, Dj. Daničić kaže za naziv "kariklija" da je izveden od osnove "karika".

    Iz ove kratke analize možemo izvesti zaključak da je sadašnje boje (crvenu i crnu) crnogorska kapa imala i prije Njegoševog doba, a da joj je srpska nacionalna romantika dala "simboliku" koju ona nema, i da je vezala za Njegoševo ime. Zlatom izvezeni ukrasi (polukrugovi i šestokraka zvijezda) dodati su na kapu u skladu sa konačnijem uobličavanjem crnogorske narodne nošnje i predstavljaju odgovarajuće sastojke narodnog veza sa crnogorskoga odijela. Pođekoji Crnogorci davali su da im se na kapama izvezu inicijali knjaza (kralja) Nikole I, a poneki (kao i danas) izrađivali su svoje inicijale.

    Krst i četiri ognjila (a ne "četiri slova zlatna") utisnuli su UJED(I)NITELJI 1918.g.

    Tek poslije "ujedinjenja", preko proizvođača kapa, nametnut je dio iz grba Kraljevine Srbije (krst sa četiri ognjila), namjesto zvijezde ili inicijala kralja Nikole I, mada su i tada mnogi zadržali svoje inicijale ili šestokraku zvijezdu, koja je stvarno, izvorno etnografsko obilježje, dok krst i ognjila predstavljaju izraz unitarističke velikosrpske prevlasti. "Ujedinitelji" su dodali kapi crnogorskoj strani elemenat, uzet iz grba Kraljevine Srbije – krst sa četiri ognjila, kao "nacionalno znamenje".

    Iako su nauci poznate činjenice, da stari srpski grb čine srebrni krst i četiri ognjila, na crvenom polju, ipak o tome moramo nešto reći, jer romantika je "pretvorila" ognjila u "slova zlatna".

    Mavro Orbini je uzeo iz dijela Sebastiana Munstera Cosmographia (1544) grb sa četiri ognjila (kod Munsteraje sastavni dio turskoga grba) i proglasio ga srpskijem grbom. Stojan Novaković kaže za postupak M.Orbinija, da je "Srbiji kao i drugim državama njenoga susedstva grb krsta s ocilima načinio, držeći se, može biti kojega gore navedenih znaka starine, s kojim je on bio vrlo slobodno i bez ikakvih obzira rukovao…Može se gotovo kao izvesno smatrati da je M.Orbini prvi krst s ocilima nacrtao na štitu i proglasio ga kao grb Srbije"… Najstarije objašnjenje ocila nalazi se u knjizi P.Ritera Stematographia, Beč 1701. Kao ispod svakoga drugog, tako i on ispod grba Srbije načinio je četiri latinska stiha: "Signa crucem calybsque rubro fert Servia campo" ("Na crvenom polju Srbija nosi znake krsta i ognjila".) Pomenuto dijelo P.V.Rihtera bilo je vrlo popularno, i na njemu se zidala nacionalna romantika. Ovi grb, srebrni krst su četiri ognjila na crvenom polju, uzeo je Mojsije Petrović za grb Biogradske mitropolije (1777).

    Ustavom od 1835. Krst sa četiri ognjila postao je grb vazalne kneževine Srbije: "Grb narodni predstavlja krst na crvenom polju, a među krakovima krsta po jedno ognjilo okrenuto krstu". Poslije proglašenja Srbije kraljevinom (1832), ovi grb je uljegao kao detalj novoga grba, te je ostao u grbu Kraljevine Srbije do kraja njezinoga postojanja. Unešen je i u grb bivše Kraljevine SHS, odnosno Jugoslavije. A u članu osmom Ustava SR Srbije opisan je grb, đe stoji: "Nad sunčanijem zracima je štit na kome su pravilno rasporedjena četiri ocila". Srebrni krst i četiri ognjila nalazi se i danas u grbu Srpske pravoslavne crkve.

    Vidimo, dakle, da se kao "simbol" na crnogorskoj kapi protura isječak jednoga drugoga naroda. Međutijem, srpski narod je iz svoga grba bio uklonio krst, a na crnogorskijem kapama se i sada viđa!

    Iako su navedene činjenice o nastanku heraldičkoga znaka, krsta i četiri ognjila, poznati, ipak ima jedan broj ljudi koji to ne znadu, pa i danas poju onu "pjesmu" o "četiri slova zlatna" koja su "jedno drugom okrenula leđa". Takvo "čitanje" ognjila bilježi još Đuzepe Barbanti – Brodano, u knjizi Garibaldinci na Drini 1876. U Napomenama i komentarima uz ovu knjigu, Milan Ž. Živadinović daje ispravku takvoga tumačenja nekadašnjega srpskoga grba. Održavanju toga pogrješnoga tumačenja doprinijeli su i drugi, kao što je Radosav Grujić, koji u Stanojevićevoj Narodnoj enciklopediji daje takvo "objašnjenje" grba.
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  21. The Following User Says Thank You to Zvek_Zivi For This Useful Post:


  22. #46
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Zveku sve što si napisao je živa istina.

  23. #47
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,032
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    evo neko moje mudrovanje ;-)

  24. #48
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    evo neko moje mudrovanje ;-)
    I nije loše. Samo orao iz crnogorskog grba treba biti zlatne boje. Ostalo je sve u redu.

  25. #49
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da vas pitam nesto.

    Ova zastava koju gore vidite, zali je to ratna zastava Crne Gore? Ili zastava Vojske Crne Gore? Imali neko vise informacije od ove zastave?

    Sta pise na nju Za Pravo (ili Pravdu?) Cast i Slobodu Crne Gore?

    Gde se mogu kupiti takve zastave zbilja?

  26. #50
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da vas pitam nesto.

    Ova zastava koju gore vidite, zali je to ratna zastava Crne Gore? Ili zastava Vojske Crne Gore? Imali neko vise informacije od ove zastave?

    Sta pise na nju Za Pravo (ili Pravdu?) Cast i Slobodu Crne Gore?

    Gde se mogu kupiti takve zastave zbilja?
    Koliko znam radi se o "zelenaškom" grbu (nalazio se i nekom ordenju - VIDI ISPOD).... ... Ali ne znam tačno jel' korišten i na nekakvoj zastavi od strane "zelenaša" u to doba - ili je ovo jednostavno umjetnički izraz onoga koji je tom zastavom mahao u novije vrijeme.

    Piše:

    "Za Pravo Čast i Slobodu Crne Gore".


    Što se kupovine tiče, moraće ti na to pitanje neko drugi odgovoriti - s moje strane, evo ti mali poklon :

    Attachment 9382


    druga strana:

    Attachment 9383



    Inače, taj je grb po meni kao stvoren za grb Vojske Crne Gore. Ali, što će nam grb kad ni vojske nemamo... skoro...
    Last edited by The Severed Garden; 22-02-07 at 00:36.

Page 2 of 11 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dr Danilo Radojevic: Zastave i Grbovi
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 20
    Last Post: 17-04-10, 19:04
  2. Opel Astra iz Zastave?
    By Carski in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 26
    Last Post: 02-09-05, 00:46
  3. rijesiti "pitanje" jezika, zastave, grba,himne ref
    By scholar1 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 34
    Last Post: 01-11-04, 01:07

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •