Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 79

Thread: Investicija u nekretninu iliiiii ...?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Investicija u nekretninu iliiiii ...?

    Ojha drugari....

    Jes da se korisne informacije za ove stvari obicno placaju, ali eto ajde da malo pokusam da pokrenem neku diskusiju, bice korisna i meni, a mozda i jos po kome...
    Razmjena iskustava....
    Sta covjek da radi sa nekom bankom od 40-50k koje ima recimo "sa strane" ... Kad kazem sa strane, mislim na to da se vec ima neki stalni posao....
    Da li se utopiti u masu i kao svi uzeti neki stan i rentati i na platu imati dodatnih 250eur i tako popraviti zivotni standard...
    Ako vec idemo na tu opciju i varijantu.... Gdje i kako?
    Da li klasicno izdavanje ili se mozda malo potrdruditi pa ici na varijantu STAN NA DAN... ? Da li ima od toga "leba" u CG...

    Eto, malo da razmrdamo masu, mozda procitamo nesto pametno i sto da ne i korisno....
    Svakako, hvala puno na diskusiji
    F.C.F.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    187
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Zar nije bolja opcija kupit poslovni i izdavat?
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  3. #3
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    223
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bježi odavde ako imaš te pare, kupi neku Skandinavku i Bog da te vidi

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Za nekoga ko je stambeno obezbijedjen i ko vec ima posao ovo je najsigurnija opcija. Mjesecni prihod 250eur bez ikakvih dodatnih izdataka, taj stanar placa sve troskove i veseli me Boze. To ti je povrat investicije za 13-5 godina sto nije ni malo losa stvar. Ili ti na cifru od 40 000 dodje povrat od nekih 7-8% na godisnjem nivou sto nije ni primaci 1.5-2% sto daju banke.
    Nekretninu ti niko ne moze uzeti a posto ne zivis u istoj vec ti ista donosi profit ti ces cak i da istrpis promjene u trzistu, upravo takve promjene da ako trzistna cijena stana ode i 15% dolje u prvih par godina a cijena izdavanja ostane stabilna prvo 2 godine, ti si istrpio promjenu. Mada cijene izdavanja u PG ne idu previse dolje ovo 12-3 godina koliko ja pratim. Uvijek je to 200-250e za neki jednosoban stan 250-300 ako je lokacija top i namjestena...

    Sto se tice Stan za dan... To je za nekoga ko ima vremena da se cima. Trenutna dnevna cijena stanova u PG je 25-35eur. Pa ako uzmemo da ces u prosjeku izdavati 30eur po danu znaci da bi morao da izdas stan 8 puta mjesecno da bi bio na istom kao da stan izdas stanarima. Plus nemoj zaboraviti da ti ide 20eur interneta + 20-25 struje + 10ak vode i smeca. Znaci u principu ti i to uzme 2 dana mjesecno + se moras cimati da cistis, peglas, susis i peres, popravljas pokvareno, razmisljas hoce li stan unajmiti neko da keca, ili 4 momka iz NK da naprave zurku i sve ti slome.
    Kako vec imas posao ja ti ovo ne bih preporucio da radis sa nekretninom. Jednostavno ti je preveliko cimanje, a da bi zaradio 300eur cisto moras biti pun skoro pola mjeseca.
    Isto tako ne bih ti preporucio nista na primorju, pogotovo ne u BD, posto su cijene stanova za izdavanje dolje postale smijesne. Jednostavno je tolika ponuda da se moze naci stan za 3-4 ljudi po 25-30eur u sred sezone + sto je to Budva i ljudi dolaze party, sex, ludnica. Ako ne zivis dolje nemas sta da trazis, jer opet neko dodje ostane 3 dana neko 5 neko 7, ti moras da se spustis odakle god do BD ocistis, pokupis pare itd itd.

    Vratimo se na kratko za nekretninu u PG na dugorocno izdavanje.

    Nadjes mladi bracni par, das im odlicnu cijenu spustis i na 220, ugovor kod notara, svi racuni se slikaju da su placeni i posalju na viber do 15og u mjesecu i veseli me boze. Jedna mala platica ti kapne sa strane, a opet imas nekretinu koju mozes prodati koliko si platio a i jeftinije jer ti donosi novce. Ne primaj studente ili studenkinje, jer veoma mali broj njih zadrzi stan poslije prve godine, tj dodju u septembru, odose ti u maju/junu pa onda imas prazan hod 3-4 mjeseca dok ne nadjes nove.

    Vrlo se dobro pripazi oko cijena stanova u PG. Moja ti je preporuka, gdje god da je stan NE VRIJEDI preko 1100eur, pusti mermerne stepenice, cinkovane elemente i eloksiranu bravariju njemacke prozivodnje. Tebi ne znaci nista ako platis 1300eur stan a za 3 godine cijena padne 400eur po kvadratu radi nestabilnog trzista, onda bukvalno izdajes stan 7 godina da bi isplatio razliku.

    Ovako do 11000eur imas marginu od 15% da ides dolje, sto znaci da i ako cijena padne na 900eur ti razliku izbijas za 2-3 godine i ne osjetis previse.

    Bez obzira kakvo je trziste sada, cijene nekretnina su prenapuvane, dolazi do zasicenja trzista i vremenom ce traznja da opadne a ponuda ce ostati ista. REALNA cijena stana u PG na duzi rok je od 850-950eur, sve preko toga ce na duzi rok biti izgubljeni novci.


    To ti je ukratko od mene, i neko moje licno misljenje. A vidio sam da dosta ljudi gubi pare ulazeci u nesto zbog toga sto svi to rade, iako prethodno ne ispitaju trziste. Konkretno pricam o ljudima koji su izgubili destine hiljada i stotine hiljada kupujuci stanove po CG po 2 - 3 - 4 000 eur a sad isti prostori vrijede 1 - 2 - 3 000...


    U svakom slucaju, srecnu kupovinu ti zelim i da odradis dobro istrazivanje. Ne zalijeci se i koliko god da cijene uvijek ponudi makar 10% manje. Ako imas srece zakucices nekoga, kome hitno trebaju pare, pustis glas da imas kesh i da ti treba stan i naleti neko.

    Sve je lakse kad imas pare na gomili
    Last edited by Gandalf_White; 19-02-16 at 05:40.
    One Ring to Rule them all...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    @Gandalf ....

    Prije svega puno hvala na opsirnom postu... Ima tu dosta istine, i moja je neka ideja bilo dati 1.1k maximalno i ne preko toga....
    Sto se tiche lokacija, iako nisam neki ljubitelj istog, mislim da je realo City Kvart nesto dje je trenutno najveca traznja i da se trebam tu fokusirati da vrebam nesto dobro... Jel se slazemo?

    Dalje, imaju dvije stvari dje sam totalni laik .... Stan Vs Poslovni prostor? Da li u sustini kad se uzme u obzir sve investicija i sve, to dodje na istom ili ipak jedno ima prednost? Ako da ... koju?

    Dalje, kupovina stana u invostranstvu i rentanje.... opet samo na glas razmisljam.... to nema previshe logike je li?
    F.C.F.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Za nekoga ko je stambeno obezbijedjen i ko vec ima posao ovo je najsigurnija opcija. Mjesecni prihod 250eur bez ikakvih dodatnih izdataka, taj stanar placa sve troskove i veseli me Boze. To ti je povrat investicije za 13-5 godina sto nije ni malo losa stvar. Ili ti na cifru od 40 000 dodje povrat od nekih 7-8% na godisnjem nivou sto nije ni primaci 1.5-2% sto daju banke.
    Nekretninu ti niko ne moze uzeti a posto ne zivis u istoj vec ti ista donosi profit ti ces cak i da istrpis promjene u trzistu, upravo takve promjene da ako trzistna cijena stana ode i 15% dolje u prvih par godina a cijena izdavanja ostane stabilna prvo 2 godine, ti si istrpio promjenu. Mada cijene izdavanja u PG ne idu previse dolje ovo 12-3 godina koliko ja pratim. Uvijek je to 200-250e za neki jednosoban stan 250-300 ako je lokacija top i namjestena...

    Sto se tice Stan za dan... To je za nekoga ko ima vremena da se cima. Trenutna dnevna cijena stanova u PG je 25-35eur. Pa ako uzmemo da ces u prosjeku izdavati 30eur po danu znaci da bi morao da izdas stan 8 puta mjesecno da bi bio na istom kao da stan izdas stanarima. Plus nemoj zaboraviti da ti ide 20eur interneta + 20-25 struje + 10ak vode i smeca. Znaci u principu ti i to uzme 2 dana mjesecno + se moras cimati da cistis, peglas, susis i peres, popravljas pokvareno, razmisljas hoce li stan unajmiti neko da keca, ili 4 momka iz NK da naprave zurku i sve ti slome.
    Kako vec imas posao ja ti ovo ne bih preporucio da radis sa nekretninom. Jednostavno ti je preveliko cimanje, a da bi zaradio 300eur cisto moras biti pun skoro pola mjeseca.
    Isto tako ne bih ti preporucio nista na primorju, pogotovo ne u BD, posto su cijene stanova za izdavanje dolje postale smijesne. Jednostavno je tolika ponuda da se moze naci stan za 3-4 ljudi po 25-30eur u sred sezone + sto je to Budva i ljudi dolaze party, sex, ludnica. Ako ne zivis dolje nemas sta da trazis, jer opet neko dodje ostane 3 dana neko 5 neko 7, ti moras da se spustis odakle god do BD ocistis, pokupis pare itd itd.

    Vratimo se na kratko za nekretninu u PG na dugorocno izdavanje.

    Nadjes mladi bracni par, das im odlicnu cijenu spustis i na 220, ugovor kod notara, svi racuni se slikaju da su placeni i posalju na viber do 15og u mjesecu i veseli me boze. Jedna mala platica ti kapne sa strane, a opet imas nekretinu koju mozes prodati koliko si platio a i jeftinije jer ti donosi novce. Ne primaj studente ili studenkinje, jer veoma mali broj njih zadrzi stan poslije prve godine, tj dodju u septembru, odose ti u maju/junu pa onda imas prazan hod 3-4 mjeseca dok ne nadjes nove.

    Vrlo se dobro pripazi oko cijena stanova u PG. Moja ti je preporuka, gdje god da je stan NE VRIJEDI preko 1100eur, pusti mermerne stepenice, cinkovane elemente i eloksiranu bravariju njemacke prozivodnje. Tebi ne znaci nista ako platis 1300eur stan a za 3 godine cijena padne 400eur po kvadratu radi nestabilnog trzista, onda bukvalno izdajes stan 7 godina da bi isplatio razliku.

    Ovako do 11000eur imas marginu od 15% da ides dolje, sto znaci da i ako cijena padne na 900eur ti razliku izbijas za 2-3 godine i ne osjetis previse.

    Bez obzira kakvo je trziste sada, cijene nekretnina su prenapuvane, dolazi do zasicenja trzista i vremenom ce traznja da opadne a ponuda ce ostati ista. REALNA cijena stana u PG na duzi rok je od 850-950eur, sve preko toga ce na duzi rok biti izgubljeni novci.


    To ti je ukratko od mene, i neko moje licno misljenje. A vidio sam da dosta ljudi gubi pare ulazeci u nesto zbog toga sto svi to rade, iako prethodno ne ispitaju trziste. Konkretno pricam o ljudima koji su izgubili destine hiljada i stotine hiljada kupujuci stanove po CG po 2 - 3 - 4 000 eur a sad isti prostori vrijede 1 - 2 - 3 000...


    U svakom slucaju, srecnu kupovinu ti zelim i da odradis dobro istrazivanje. Ne zalijeci se i koliko god da cijene uvijek ponudi makar 10% manje. Ako imas srece zakucices nekoga, kome hitno trebaju pare, pustis glas da imas kesh i da ti treba stan i naleti neko.

    Sve je lakse kad imas pare na gomili
    Odlicna i realna analiza. Bravo!
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Killy View Post
    @Gandalf ....

    Prije svega puno hvala na opsirnom postu... Ima tu dosta istine, i moja je neka ideja bilo dati 1.1k maximalno i ne preko toga....
    Sto se tiche lokacija, iako nisam neki ljubitelj istog, mislim da je realo City Kvart nesto dje je trenutno najveca traznja i da se trebam tu fokusirati da vrebam nesto dobro... Jel se slazemo?

    Dalje, imaju dvije stvari dje sam totalni laik .... Stan Vs Poslovni prostor? Da li u sustini kad se uzme u obzir sve investicija i sve, to dodje na istom ili ipak jedno ima prednost? Ako da ... koju?

    Dalje, kupovina stana u invostranstvu i rentanje.... opet samo na glas razmisljam.... to nema previshe logike je li?

    City kvart je sad realno no.1 u PG po potraznji. Sto mu i cijenu podize nekih 10-15-20%. Isrkreno cu ti reci da o kvalitetu gradnje u protekle 5-6 godina ne znam nista u PG jer nijesam zivio tamo, to ce ti bolje objasniti neko iz struke ili ko je skorije trgovao stan. Ja bih radije uzeo stan npr u bloku 6 ili 9, negdje u tolosima ako se pravi zgrada ili oko toloske sume, pa uzmes stan od 50 kvadrata za 50 000 a ne "jednosoban stan" od 38 kvadrata za iste pare... Cijena izdavanja ce se razlikovati u 20-30eur eto recimo i 50. Ali imas vecu kvadraturu. Profesorske zgrade/maksim cijeli tamo kvart oko vektre ako se nadje dobra cijena to se uzima bez razmisljanja.
    To ces najbolje ti osjetiti jer vidim da nijesi hazarder vec ozbiljno pristupas problemu.
    Poslovni prostor ti je crna rabota... Tu se sve radi o lokaciji. Tamo dje je lokacija odlicna za 50k mozes kupiti 20m2, da se otvori trafika ili kladionica ili nesto tako i da to naplatis 500eur. Ili mozes uzeti 50 kvadrata nedje dje ce 90% vremena da ti to zjapi prazno, ako nijesi kurate srece pa da ti to uzme kladionica po cijeni od 250eur jer mogu da te ucjenjuju posto znaju kako i koliko mozes izdati.


    Kupovina strana u inostranstvu nema previse logike posto inostranstvo kontam Beograd/Sarajevo, posto po hrvatskoj za to 40-50 ne mozes kupiti nista. Svaki put kad se promjene stanari moras ici u inostranstvo da pronadjes nove, da vidis stan ili das agenciji koja ce da ti uzima posto.

    Idi na tu kartu da pustis rijec da kupujes stan. Cuvaj te pare da te neko ne tipuje pa da ti otme. Kad pustis rijec da hoces da kupis sacekas i uzivas, dolazice ti same ponude. Okacis na internet ponudu, stavis u tender. Podjes pogledas... Prosto upoznas se sa trzistem.


    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Odlicna i realna analiza. Bravo!
    Hvala lijepo
    One Ring to Rule them all...

  8. #8
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Evo da se ukljucim malo.
    Problem kod cijene od max 1.1k po m2 je sto za te pare mozes kupiti samo jednosoban stan. Izdati jednosoban stan za velike pare ne mozes. Sve zavisi od lokacije naravno. Mislim da takav stan realno ne mozes izdati u City kvartu preko 170 do 180 eura. Ako ga namjestis (sto je dodatna investicija i to ne mala) mozes ga izdati cca 200 eura. Dakle pricam o jednosobnom stanu u novogradnji.

    Mozda bolje ici na dvosoban stan u starogradnji na nekoj malo losijoj lokaciji (blokovi, stari aerodrom ili eventualno zabjelo), i onda traziti familiju kao zakupca.

    Idealno bi bilo kad bi nasao dvije manje garsonjere za te pare u blizini fakulteta. Ako imas srece te garsonjere mozes izdati po 150 eura tih 9 mjeseci godisnje i trazis recimo po 50 ili 100 ljeti kad nisu tu da bi im ostala za sledecu godinu.

    Ja bih na tvom mjestu prosirio vidike.

    Plac na Verusi moze biti interesantan za kupiti. Kad se zavrsi autoput petlja ce biti na cca 1 km od autoputa. To ce biti ubjedljivo najblize vikend naselje do kog ce se stizati za 15 minuta. Znaci kad ljeti upece u PG ljudi ce moci poslije posla da odu do Veruse i ko ljudi spavaju uz obavezu da ustanu 15 minuta ranije i idu na posao.

    Vjerujem da ce cijena placeva na Verusi otici dosta visoko nakon zavrsetka autoputa, a sto nije daleko.

    Ja sam davno kupio odredjenu kvadraturu po smijesnoj cijeni i vec sam dobar minimum x4 ali jos uvijek cekam ☺.

    Dalje, ne bih zatvarao oci ni pred kupovinom akcija Telekoma npr. a koji godinama isplacuje veoma solidne dividende. Svaka kompanija koja u kontinuitetu isplacuje dividendu je za razmisliti. Ima ih... Pivara, Jugopetrol, vec pomenuti Telekom...
    Last edited by kimmi; 19-02-16 at 10:33.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Potrazi na oglase ovdje u forum moj oglas za stan u centru Pg 42m2 vec imas sigurne stanare na duzi period, kirija je 200e. Pa ako si zainteresovan javi se na pm sa nekom ponudom cijene posto vidim da si ozbiljno zainteresovan. Po mom misljenju i ja smatram da je ta opcija ulaganja u nekretnine i povrat kroz izdavanje trenutno najsigurnija.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,417
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Sa tim parama mislim da bi ti bilo bolje da uzmes neki poslovni prostor na nekoj finoj lokaciji i da izdajes. Da mi je ova pamet sad ne bih nikad ulagao u stanove vec iskljucivo u poslovne prostore. Takodje vremenom cijena stanu moze da padne na m2 dok poslovnom prostoru ne moze. Drugo i najbitnije ako na nekoj lokaciji za stan od 60 kvadrata mozes uzeti kiriju 200 eura, dok na istoj toj lokaciji na prizemlju zgrade za poslovni prostor od 30 kvadrata ces lagano da uzms 350-400 minimum.... pa ti racunaj...

    Drugo sto da kupis stan moras ga platiti oko 1000-1200 po kvadratu dok ako se malo iscimas i vidis nedje u da uletis pare u izgradnji mozes top poslovni prostor da uzmes za 850-950 eura, naglasavam u izgradnji. Isto tako i stan mozes jeftinije da uzmes u izgradnji ali dugorocno poslovni prostor donosi bolji zaradu od zakupa, cijena mu ne pada, a i nikad ne znas mozda ti sjutra dune da krenes u neki privatni sporedni biznis da obezbijedis jos jednu debelu platu i taj poslovni ti dodje kao kec na desetku, a vjeruj mi nista gore nema za nekog ko radi nesto privatno i mora da daje kiriju za zakup bukvalno imas osjecaj da bacas pare u moracu, to ce ti svi reci koji su se sreli sa tim, zato je bolje na kraju banci davati na kredit tu kiriju ali ti na kraju ostane prostor kao tvoje vlasnistvo, ali to nije sad tema.

    Ja sam na stari aerodrom u one nove zgrade naprejed lijevo od hotela kostas blok onaj uzeo poslovni prostor 65 kvadrata i platio ga u izgradnji oko 900 eura kvadrat, cekao oko godinu ipo dok se zavrsila zgrada i dobio kljuc u ruke. Sad u istoj toj zgradi stan od 70-80 kvadrata se izdaje namjesten! za 250 eura, dok ja poslovni prostor prazan od 65 kvadrata mogu da izdam lagano za 600-700 eura sjutra i to odma ali ga trenutno koristim za licne poslovne svrhe....

    Tako da ako mene pitas uzmi poslovni prostor.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  11. #11
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Momci, jos jednom hvala svima na ucestvovanju u raspravi...

    @Gandalf...

    Ovaj prvi dio sto si napisao oko veceg stana, a manje rente za 20-30eur .... kazem nisam siguran da mi je OK pricha, samo iz razloga jer kazem ti na ovo gledam cisto kroz biznis, e sad slazemo se ja i ti jednog dana mozda taj stan bude trebao, djetetu daj bozhe itd.... i tu se slazemo, ali to je o tom po tom sto se kazhe Sad me vishe zanima, profitna orjentisanost da od toga stana nesto kapa sa strane....

    Oko lokacija se sa tobom skroz slazem.... taj reon i ja gledam i razmisljam...
    Takodje i oko taktike za kupovinu, kao i inostranstva i poslovnih .... Tako da, sve osim ovo gore se slazem sa tobom... ovaj gornji dio nisam siguran da sam dobro uhvatio logiku iz mog ugla....

    @kimmi ...

    Pa meni se cini da si malo potcijenio izdavanje u City K .... Cini mi se da se jednosoban stan fino skockan tamo bez ikakvog problema izdaje 200 a nerijetko i 250? Mozda grijesim ali mislim da da...

    Uvijek sam za prosirenje vidika ali... Plac na Verushi... tvoja logika je super... ali mislim da je sad "vec kasno" ... kapiras sta zelim reci, ta informacija je vec 50% "izlizana" a sa druge strane nosi i relativni rizik... to su nasa nagadjanja samo nazalost....

    Akcije... Eh... pa znas i sam.... to je vec posebna profesija, ne zelim biti neka "tetka" koja je cula da od akcija ima love, pa ajde da i ja kupim
    Kapiras sta zelim reci...
    F.C.F.

  12. #12
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Ovo oko poslovnih prostora. Ako je sta padalo, padale su cijene poslovnib prostora. Ima mnooogo poslovnih prostora koji zvrje prazni i cijena im je niza nego stanovima.

    Za poslovni je presudna lokacija!!!

    VEOMA BITNO. Poslovni u novogradnji se kupuje u takozvanoj sivoj fazi. Imas instalacije i zatvoren je spolja. Uredjenje svega toga kosta mnogo para jer sve treba privesti namjeni poslovnog. Dakle racunaj da moras i zidove da sredjujes i podove i plafone i stekere i sanitarije a kad to sve stavis na papir izadje bas dosta para. I nakraju imas problem sto se za razlicite namjene na razlicite nacine sredjuju poslovni prostori. Ako sredis za prodavnicu mozes izdati samo marketima, ako za kancelariju.... ordinaciju....
    Last edited by kimmi; 19-02-16 at 11:16.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Sa tim parama mislim da bi ti bilo bolje da uzmes neki poslovni prostor na nekoj finoj lokaciji i da izdajes. Da mi je ova pamet sad ne bih nikad ulagao u stanove vec iskljucivo u poslovne prostore. Takodje vremenom cijena stanu moze da padne na m2 dok poslovnom prostoru ne moze. Drugo i najbitnije ako na nekoj lokaciji za stan od 60 kvadrata mozes uzeti kiriju 200 eura, dok na istoj toj lokaciji na prizemlju zgrade za poslovni prostor od 30 kvadrata ces lagano da uzms 350-400 minimum.... pa ti racunaj...

    Drugo sto da kupis stan moras ga platiti oko 1000-1200 po kvadratu dok ako se malo iscimas i vidis nedje u da uletis pare u izgradnji mozes top poslovni prostor da uzmes za 850-950 eura, naglasavam u izgradnji. Isto tako i stan mozes jeftinije da uzmes u izgradnji ali dugorocno poslovni prostor donosi bolji zaradu od zakupa, cijena mu ne pada, a i nikad ne znas mozda ti sjutra dune da krenes u neki privatni sporedni biznis da obezbijedis jos jednu debelu platu i taj poslovni ti dodje kao kec na desetku, a vjeruj mi nista gore nema za nekog ko radi nesto privatno i mora da daje kiriju za zakup bukvalno imas osjecaj da bacas pare u moracu, to ce ti svi reci koji su se sreli sa tim, zato je bolje na kraju banci davati na kredit tu kiriju ali ti na kraju ostane prostor kao tvoje vlasnistvo, ali to nije sad tema.

    Ja sam na stari aerodrom u one nove zgrade naprejed lijevo od hotela kostas blok onaj uzeo poslovni prostor 65 kvadrata i platio ga u izgradnji oko 900 eura kvadrat, cekao oko godinu ipo dok se zavrsila zgrada i dobio kljuc u ruke. Sad u istoj toj zgradi stan od 70-80 kvadrata se izdaje namjesten! za 250 eura, dok ja poslovni prostor prazan od 65 kvadrata mogu da izdam lagano za 600-700 eura sjutra i to odma ali ga trenutno koristim za licne poslovne svrhe....

    Tako da ako mene pitas uzmi poslovni prostor.
    Lucke91 ... Jako zanimljiv pogled, i tebi isto veliko hvala na ucestvovanju u raspravi....
    Meni sad jedna stvar malo nije jasna...zivimo u svijetu dje ipak htjeli mi ili ne trziste diktira stanje... e sad meni lucke nije jasno, kako je moguce... da jedna maltene SLICNA INVESTICIJA da ne kazem ISTA... znaci kupio ja stan za 50k ili kupio poslovni prostor za 50k ja uzimam nekretninu... e sad ti meni objasni, kako je moguce da od iste kolicine novca i maltene istog posla, razlika u mjesecnom prihoud bude maltene duplo veca... Mislim, slozicemo se oko jedne stvari, nista nije slucajno... i mora postojati neki SAKRIVENI RIZIK .... nije to trziste dzabe tako odredilo.... kapiras sta zelim da ti kazem? Da li je to veci rizik od toga sto je tezhe naci kupca ili sta....? Da samo dodam.... to sto odje dobijem 25kv a gore u stan 50kv to mi ne igra ulogu... ja govorim o kolicini investiranog novca i povrata... odje kvadratura nije bitna...
    Mislim ruku na srce znas i sam... eno cijela juzna tribina stadiona buducnosti poslovni prostori zjape prazni (ono bi izgledala kao ok lokacija) .... na kraju krajeva, tesko mi i uociti sta je to dobra lokalcija za poslovni prostor iskreno...

    Eto, jos malo pitanja od mene
    Last edited by Killy; 19-02-16 at 11:12.
    F.C.F.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zasto se baziras iskljucivo na Podgoricu? Mozes u nekom drugom gradu kupiti stan i izdavati.Izracunaj troskove i vidi gdje ces brze povratiti investiciju.Mozda Trebinje,Niksic,Budva,Novi Sad itd.

    U Podgorici je vidim nerealno skup kvadrat u odnosu na cijenu izdavanja.Kvadrat je recimo 1000 eura,a stanarina 200-220.U Nk je kvadrat 550-600 a stanarina 130-140 eura.Brzi je povrat investicije.
    Pogledaj jos u Berane,Bijelo Polje,Pljevlja,Foca,Istocno Sarajevo....pa izracunaj omjer ulozeno/povrat investicije.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Alley-oop View Post
    Zasto se baziras iskljucivo na Podgoricu? Mozes u nekom drugom gradu kupiti stan i izdavati.Izracunaj troskove i vidi gdje ces brze povratiti investiciju.Mozda Trebinje,Niksic,Budva,Novi Sad itd.

    U Podgorici je vidim nerealno skup kvadrat u odnosu na cijenu izdavanja.Kvadrat je recimo 1000 eura,a stanarina 200-220.U Nk je kvadrat 550-600 a stanarina 130-140 eura.Brzi je povrat investicije.
    Pogledaj jos u Berane,Bijelo Polje,Pljevlja,Foca,Istocno Sarajevo....pa izracunaj omjer ulozeno/povrat investicije.
    To je istina... Ali moras uzeti u obzir da je najgore ako stan STOJI PRAZAN.... A Podgorica je tu sa najmanje rizika...ako izuzmemo mozda NS iz cijele priche, dje nemam znanje...
    F.C.F.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,417
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Killy View Post
    Lucke91 ... Jako zanimljiv pogled, i tebi isto veliko hvala na ucestvovanju u raspravi....
    Meni sad jedna stvar malo nije jasna...zivimo u svijetu dje ipak htjeli mi ili ne trziste diktira stanje... e sad meni lucke nije jasno, kako je moguce... da jedna maltene SLICNA INVESTICIJA da ne kazem ISTA... znaci kupio ja stan za 50k ili kupio poslovni prostor za 50k ja uzimam nekretninu... e sad ti meni objasni, kako je moguce da od iste kolicine novca i maltene istog posla, razlika u mjesecnom prihoud bude maltene duplo veca... Mislim, slozicemo se oko jedne stvari, nista nije slucajno... i mora postojati neki SAKRIVENI RIZIK .... nije to trziste dzabe tako odredilo.... kapiras sta zelim da ti kazem? Da li je to veci rizik od toga sto je tezhe naci kupca ili sta....? Da samo dodam.... to sto odje dobijem 25kv a gore u stan 50kv to mi ne igra ulogu... ja govorim o kolicini investiranog novca i povrata... odje kvadratura nije bitna...
    Mislim ruku na srce znas i sam... eno cijela juzna tribina stadiona buducnosti poslovni prostori zjape prazni (ono bi izgledala kao ok lokacija) .... na kraju krajeva, tesko mi i uociti sta je to dobra lokalcija za poslovni prostor iskreno...

    Eto, jos malo pitanja od mene
    Pa prosto, uvijek je na jednoj lokaciji mnogo skuplji najam poslovnog prostora nego stana i to je fakat, podji u bilo koju zgradu dje imas pod zakup i jedno i drugo i prosto vidjeces, samim tim vec duplo profit na mjesecnom nivou.
    Akcenat je da uzmes poslovni na dobroj lokaciji i ne moras da brines. Sto se tice rizika rizik ti je da ti prostor bude neki period neizdat, isto takav rizik imas i kod stanova, ako ne uspijes do pred zimu da izdas stan pozdravi se sa njim do proljeca jer niko se ne seli iz iskustva ti pricam, 2 puta mi se to desilo.

    kad je dobra lokacija cijena poslovnom prostoru moze samo da raste , narocito ako uzmemo sve vecu urbanizaciju i sirenje uzeg jezgra grada.

    Sto neko gore pomenu da ti daju objekat u koji treba da se ulaze, to zavisi od dogovora sa onim koji gradi prostor, ja sam dobio gotov prostor gdje je samo bilo potrebno da ubacim namjestaj, izbrendirao ga spolja i to je to.

    Ja ti pricam iz iskustva, imam i stanove a i poslovni prostor jedan i kazem ti da mi je ova pamet bila od starta bih se okrenuo poslovnim prostorima kad je profit u pitanju, nego sam ja ranije slusao starije od mene koji su mi pricali bolje stan, bolje digni sprat od kuce i tako to trebace ti sjutra za djecu kad se ozene i tako to i ja poslusao kao brav. Kao da ja sjutra ne mogu prodati poslovni prostor ako hocu i za te pare kupim stan sinu kad bude htio da se zeni, a u medjuvremenu duplo vecu kiriju uzimam na poslovni nego sto bih na stan ali jbg nije imao ko da me nauci na vrijeme.....

    Na kraju ovo ti je samo moj savjet, ti izvagaj i razmisli i odluci sta je najbolje po tebe
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Rece li ovo gore tip Niksic ... 120eur da biras stan u NK. Cijela kuca 150-200eur. A ako kupis u NK pozdravi se da ces ga prodati IKAD. Izasla je cijena novogradnje na 500-600eur, zgrade koje su prije 4-5 godina bile po 900-1000.


    Sto se tice poslovnih, da ima covjek jedno 300 000 pa da kupi prostor dje moze sta hoce ili 2 prostora po 100-150 kvadrata.

    Ovako ima 50k i najbolje sto se moze na dobroj lokaciji je 20-25kvadrata poslovni, sto je dobro za mini prodavnicu/trafiku, neku agenciju ili kancelariju cak i za kladionice je to mali prostor, posto treba da se ubaci 4-5 stolova... A cini mi se da je pravilo da poslovni prostor bude skuplji od stambenog bar 20% i ovo sto kimmi kaze za sivu gradnju, samo neka bog pomogne ljudima.

    Jer mislim realno ako hoces da mi izdas prostor koji je 80% zavrsen ja cu ga zavrsiti i prilagoditi mojoj namjeni, ali ces ti na ovaj ili onaj nacin platiti da se to zavrsi.

    @Killy

    Ako uzimas cisto sa biznis perspektive onda ti je bolje lokaciju izabrati. Potez Dalmatinska - Blokovi(6/9) - iza Hrama - Tolosi - city kvart - vektra
    One Ring to Rule them all...

  18. #18
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Evo da se ukljucim malo.
    Problem kod cijene od max 1.1k po m2 je sto za te pare mozes kupiti samo jednosoban stan. Izdati jednosoban stan za velike pare ne mozes. Sve zavisi od lokacije naravno. Mislim da takav stan realno ne mozes izdati u City kvartu preko 170 do 180 eura. Ako ga namjestis (sto je dodatna investicija i to ne mala) mozes ga izdati cca 200 eura. Dakle pricam o jednosobnom stanu u novogradnji.

    Mozda bolje ici na dvosoban stan u starogradnji na nekoj malo losijoj lokaciji (blokovi, stari aerodrom ili eventualno zabjelo), i onda traziti familiju kao zakupca.
    Ne mislim da je to pametno. Ako pricamo o ulaganju u nekretnine, kao sigurnoj investiciji, koja samim tim i ne donosi znacajan profit, onda je pozeljno skoncentrisati se na jednosoban stan, do nekih 45 m2. Uostalom, njega ne zanima da izda stan za "velike pare", vec da ima pristojni dodatak redovnim mjesecnim prihodima, koji bi se kretao u iznosu od 200-250 eura.

    Podgorica je grad sa velikim brojem stanovnika u odnosu na ostatak Crne Gore, a i sama činjenica da je glavni grad značajno smanjuje rizik "praznog" stana. Pored toga, za jednosoban stan uvijek ima vise "klijenata" u odnosu na dovosoban, jer jednosoban stan mozes izdati i samcu, i mladom bracnom paru, i manjoj familiji, a dvosoban iskljucivo familiji. Sta se desava ukoliko nakon odredjenog vremena odluci da proda stan (nista nije sigurno, mozda iskrsne potreba da stan mora prodati za 10 godina)? Ako npr. uzme stan od 45 m2 po cijeni od 1000 m2, to ce ga kostati 45 000, dok ce stan od 75 m2 (dvosoban) izaci na 75 000. Nakon 10 godina, hipoteticki padne cijena na 800 e/m2, i racunica je sledeca:
    -jednosoban stan 36 000 (gubitak u odnosu na pocetnu cijenu iznosi 9 000)
    -dvosoban stan 60 000 (gubitak u odnosu na pocetnu cijenu iznosi 15 000).
    Naravno, ovo je samo "sirovi" primjer, koji ne uzima u ozbir mnogo faktora, ali sustina je tu. Uz to, veci stan - veci troskovi odrzavanja. I na kraju, jednosobni stanovi se lakse prodaju. Da ne razradjujem dalje...


    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Dalje, ne bih zatvarao oci ni pred kupovinom akcija Telekoma npr. a koji godinama isplacuje veoma solidne dividende. Svaka kompanija koja u kontinuitetu isplacuje dividendu je za razmisliti. Ima ih... Pivara, Jugopetrol, vec pomenuti Telekom...
    Postoje mnogi nacini i instrumenti za ulaganje novca u zavisnosti od potreba i "risk apetita" klijenta. Ukoliko ne znate nista o tome i niste finansijski pismeni (ovo nije uvrijedljivo), ne igrajte se sa akcijama.
    Last edited by AltaMarea88; 19-02-16 at 12:27.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  19. #19
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako icega ima - to je stanova za izdavanje koji zvrje prazni ... tako da ... nije to bas neka ideja.
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  20. #20
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Rece li ovo gore tip Niksic ... 120eur da biras stan u NK. Cijela kuca 150-200eur. A ako kupis u NK pozdravi se da ces ga prodati IKAD. Izasla je cijena novogradnje na 500-600eur, zgrade koje su prije 4-5 godina bile po 900-1000.

    Govorim o omjeru kupovina/izdavanje i povrat investicije.Ako je stanarina 120 eura,dobar stan u staroj gradnji se moze uzeti za 450-500 i prije ce se povratiti investicija nego u Podgorici.O tome govorim.Matematika tako kaze.

    Niksic je ipak grad sa populacijom od 60-70 000 i ne vidim zasto bi kasnija prodaja stana bila nemoguca?

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Zato sto je trziste prezasiceno. Skoro je drugar moj kupio kucu 80kvadrata sa 250 kvadrata dvorista za 20 000 (2km od centra grada)

    Trziste stagnira a preseljenjem studenata mahom u PG, Niksic vise nije kao sto je bio. Veliki broj mladih ljudi se odselio pa su ostali prazni stanovi, sobe spratovi kuca, i sansa da stan koji kupis izdas je masu masu manja nego u PG. Sa druge strane u PG ima ljudi sa svih strana CG koji se doseljavaju kako bi radili a ne samo studirali.

    Tako je i ova cijena koja je u pg 2x veca opravdana.

    Prodaje momak garsonjeru ovdje na forumu u najstrozijem centru grada 25kvadrata sa mogucnosti dogradnje 20 kvadrata za 12500eur. I evo godinu ne moze da proda... Garsonjera odlicna, lokacija savrsena. Uz ulaganje manje od 5000 dobije se strasan jednosoban stan... Ali nema traznje

    P. S.

    Dobri moj.. Ako u ovom trentuku u Nk zateknes 50 000 ljudi prepisem ti kucu i Nk.

    Sve se odseljava, sto na primorje sto u PG...
    One Ring to Rule them all...

  22. #22
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post
    Ako icega ima - to je stanova za izdavanje koji zvrje prazni ... tako da ... nije to bas neka ideja.
    al kad se trazi neka lokacija recimo oko fakulteta onda je tesko nac stan za izdavanje,zar ne.il su preskupi a nije ulozeno nista u njih...

  23. #23
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default

    Na tvom mjestu bih kupio brod za prevoz turista. Uz malo poznanstava i dobrom saradnjom sa agencijama veoma brzo ces da ga otplatis. U svakom slucaju ne gubi na cijeni i ako ne krene posao, a koliko vidim niko se iz tog posla ne povlaci...
    Sve poskupljuje samo je covjek sve jeftiniji...

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Sve se moze kad se hoce. Igra se covjek sa cijenom pa se spusti cijena pa se namjesti fino stan... Itd itd

    Nekretnina je najsigurnije ulaganje kada je trziste stabilizovano. A podgoricko je skoro zavrsilo stabilizaciju.

    Najsigurnije kazem ako neko vec ima sigurica posao, i ne zeli da mu ove pare leze u banci dje je kamata ponizavajucih 1.5% na godisnjem nivou...

    Nekretnina se uvijek moze prodati, zaloziti u banku za kredit, ostaviti u naslijedje itd itd.


    Ja iskreno nijesam od tipova koji vole sigurica ulaganja. Posto ovaj yield od 7-8% meni nije dovoljno veliki ili brz.

    Npr. Za mene bi realnije bilo da se kupi neke dzabe zemlje, uzme se ovo 50k i jos 50k od IRF-a i otvori se farma jagoda

    Yield bi bio nekih 30-32% na godisnjem nivou pod uslovom da osoba zna sta radi. Ali to znaci da svo vrijeme moras da posvetis tome, rizik vremenskih uslova, bolesti jagoda itd.

    Neko voli rizik i povrat para za 3 godine a neko voli sigurniju varijantu i povrat za 15.

    Opet... Sigurnije varijante a da je povrat preko 2% od nekretnine nema
    One Ring to Rule them all...

  25. #25
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Ne mislim da je to pametno. Ako pricamo o ulaganju u nekretnine, kao sigurnoj investiciji, koja samim tim i ne donosi znacajan profit, onda je pozeljno skoncentrisati se na jednosoban stan, do nekih 45 m2. Uostalom, njega ne zanima da izda stan za "velike pare", vec da ima pristojni dodatak redovnim mjesecnim prihodima, koji bi se kretao u iznosu od 200-250 eura.

    Podgorica je grad sa velikim brojem stanovnika u odnosu na ostatak Crne Gore, a i sama činjenica da je glavni grad značajno smanjuje rizik "praznog" stana. Pored toga, za jednosoban stan uvijek ima vise "klijenata" u odnosu na dovosoban, jer jednosoban stan mozes izdati i samcu, i mladom bracnom paru, i manjoj familiji, a dvosoban iskljucivo familiji. Sta se desava ukoliko nakon odredjenog vremena odluci da proda stan (nista nije sigurno, mozda iskrsne potreba da stan mora prodati za 10 godina)? Ako npr. uzme stan od 45 m2 po cijeni od 1000 m2, to ce ga kostati 45 000, dok ce stan od 75 m2 (dvosoban) izaci na 75 000. Nakon 10 godina, hipoteticki padne cijena na 800 e/m2, i racunica je sledeca:
    -jednosoban stan 36 000 (gubitak u odnosu na pocetnu cijenu iznosi 9 000)
    -dvosoban stan 60 000 (gubitak u odnosu na pocetnu cijenu iznosi 15 000).
    Naravno, ovo je samo "sirovi" primjer, koji ne uzima u ozbir mnogo faktora, ali sustina je tu. Uz to, veci stan - veci troskovi odrzavanja. I na kraju, jednosobni stanovi se lakse prodaju. Da ne razradjujem dalje...




    Postoje mnogi nacini i instrumenti za ulaganje novca u zavisnosti od potreba i "risk apetita" klijenta. Ukoliko ne znate nista o tome i niste finansijski pismeni (ovo nije uvrijedljivo), ne igrajte se sa akcijama.
    Nisam rekao da kupuje dvosoban stan po cijeni od 1000 po m2 vec da gleda dvosoban stan u starogradnji. Drug mi je kupio stan u bloku po 600e po m2. Doduse trosoban, ali i dvosoban se moze naci za malo vecu cijenu po m2.

    Rekao sam da je najisplativija varijanta 2 garsonjere u blizini fakulteta.

    Oko akcija. Rekao sam vrijedi razmisliti. Veci je rizik ali i veca dobit. Pa dividenda je prije neku godinu bila oko 20% vrijednosti akcija u TECG.

    Vrijedi razmisliti nisam savjetovao da kupi. Mozda disperziju napraviti.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 28-12-13, 23:17
  2. Replies: 0
    Last Post: 25-02-10, 15:48
  3. Milijardu eura investicija?
    By Pirun in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 31-03-07, 00:20
  4. Najpreca kapitalna investicija u sljedecih 4 godine
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 70
    Last Post: 10-06-06, 15:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •