Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 26 to 50 of 104

Thread: Registracija firme

  1. #26
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Prvo neka je sa srecom biznis koji pokreces

    Bolje ti je da registrujes DOO nego preduzetnik. Iz sljedecih razloga:

    - Knjige moras da vodis i kao DOO i kao preduzetnik. Preduzetnik kad predje 18.000 prometa mora da s registruje kao DOO. Tu opet imas troskove registracije koje si imao kao preduzetnik. Inaicijalno registracija kao preduzetnika je nesto jeftinija nego DOO.
    - Preduzetnik odgovora za poslovanje cjelokupnom svojom imovinom, odnosno svom svojom licnom imovinom jer ti je poreski identifikacioni broj tj PIB isti kao JMBG, dok DOO odgovara osnivackim kapitala koji je minimalno 1.
    - Kao preduzetnik ne mozes ugasiti firmu dok ne izmiris sve obaveze, dok kod DOO pokrenes stecaj i svi dugovi firme se naplacuju od imovine firme i kapitala. Kad zatvaras firmu kao preduzetnik, drzava ti moze za poreze krenuti u naplatu na tvoju imovinu ako imas ista ili nekad u buducnosti budes imao. Ne rukovodi se ono nemam nista na moje ime. Mozda sad nemas, ali ces nekada kupiti auto, stan, nesto od nekoga naslijediti i slicno. Dosta ljudi ne razmislja o tom momentu.
    - Porez kao preduzetnik placas pausalno ali placas nevezano imao promet ili ne. Kao DOO placas ono sto realizujes preko racuna.

    Moja preporuka ti je da ides kao DOO zbog gore navedenog.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  3. #27
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    saglasna u potpunosti. i doo moze do 18k.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  4. #28
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    149
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Mislim da je najpovoljnije bilo privatni preduzetnik. Mjesecno ti je bilo nesto oko 90e minimum, ali do odredjenog iznosa(cini mi se 8000e godisnje) mora da ti bude obrt a ako imas vise onda dodatno placas. Tako je nesto bila cifra ali reci ce ti neko ko je skorije oko toga radio :-)

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    Ako ti godišnji promet ne prelazi 18.000€, onda možeš da budeš "paušalac",
    plaćaš knjigovođu oko 50€ mjesečno, troškove preduzetnika ne znam tačno.
    Ako ti nije bitan staž, mislim da možeš proći sa oko 1.500€ godišnje ukupno za sve (porez/knjige/doprinosi),
    tako mi je rekao jedan knjigovođa prošle god (neka fora da ne uplaćuješ pune doprinose, nego samo pola, zato ti kažem ako ti nije bitan staž, tako je i meni rekao knjigovođa nešto).

    Ako pređeš 18.000€ u godini u prometu, ulaziš u PDV sistem i troškovi rastu, kako poreza, tako i knjigovodstva.
    Pozzz....

  5. #29
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Ovaj dio sa imovinom ti je najbitniji.
    Otvori doo i ne razmisljaj previše.

  6. #30
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,009
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    846
    Thanked in
    530 Posts

    Default

    Hvala na informacija, da pokupim sve na gomilu pa ću da vagam . Zavisi i od samog programa što može i kako.

  7. #31
    Join Date
    May 2018
    Location
    Pg
    Posts
    259
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    28
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Evo ti tacna cifra za doo, jer imam posla sa tim.. Doprinosi za jednog zaposlenog ti kostaju 144, 19e,plata koju moras preko racuna da uplacujes iznosi 222..to je cifra koja te kosta za osiguranika na 8 sati.. Da otvoris firmu preko knjigovodje koja se bavi tim, kosta te izmedju 120-150e..Sve to sam mozes da uradis i da te kosta oko 40-50e,takse koje trebaju da se plate, samo sto je malo cimanja, al nije strasno..
    To ti je sve sto ti treba da uplacujes da bi drzao firmu aktivnu.. Posle zavisi koju ces djelatnost da obavljas i placas pdv.. Imas u martu da uradis godisnji bilans i to je to.
    Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
    Last edited by talija083; 08-03-20 at 22:19.

  8. #32
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,330
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    542
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Takse su
    10 eu poreskoj upravi
    3 sluzbeni list i 6,05 izvod iz CDA
    Imas na sajt asistent.me proceduru.Statut i odluka o osnivanju su malo zaebani, obrazac registracije je lagan
    http://www.asistent.me/doo.html
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  9. #33
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,062
    Thanks Thanks Given 
    489
    Thanks Thanks Received 
    418
    Thanked in
    233 Posts

    Default

    Naveo bih da mozes d.o.o ali da ne pripadas pdv sistemu.
    Slicno kao preduzetnik do 18.000e
    kAd predjes 18.000 moras da doneses papirologiju naravno i ulazis u pdv sistem i onda naravno sve sto te sleduje da platisPecat 20-25e su zaboravili da navedu i otvaranje racuna u banku.


    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  10. #34
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    316
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Za registraciju jednoclanog preduzeca DOO moze li direktor da se nalazi u radnom odnosu (nepuno radno vrijeme) u vrijeme registracije? Naime lice koje bi bilo direktor trenutno se nalazi u radnom odnosu koji se zavsrava za dva mjeseca i zeli da zavrsi svu papirologiju kako bi po isteku ugovora o radu na odredjenom mogao da startuje sa radom u svojoj firmi.

  11. #35
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćiro View Post
    Za registraciju jednoclanog preduzeca DOO moze li direktor da se nalazi u radnom odnosu (nepuno radno vrijeme) u vrijeme registracije? Naime lice koje bi bilo direktor trenutno se nalazi u radnom odnosu koji se zavsrava za dva mjeseca i zeli da zavrsi svu papirologiju kako bi po isteku ugovora o radu na odredjenom mogao da startuje sa radom u svojoj firmi.
    ne

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  12. #36
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,936
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćiro View Post
    Za registraciju jednoclanog preduzeca DOO moze li direktor da se nalazi u radnom odnosu (nepuno radno vrijeme) u vrijeme registracije? Naime lice koje bi bilo direktor trenutno se nalazi u radnom odnosu koji se zavsrava za dva mjeseca i zeli da zavrsi svu papirologiju kako bi po isteku ugovora o radu na odredjenom mogao da startuje sa radom u svojoj firmi.
    Moze, ali u toj drugoj firmi mora biti na nepuno radno vrijeme, npr na cetiri sata, pa u novoj firmi da se prijavi isto na cetiri sata.

  13. #37
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,766
    Thanks Thanks Given 
    827
    Thanks Thanks Received 
    771
    Thanked in
    524 Posts

    Default

    Pitanje za iskusne.

    Otvara se firma početkom decembra. Neće biti pazara do sredine januara tj. ne bi trebalo.
    Otvara se kao DOO van sistema pdv-a ili kao preduzetnik isto van sistema pdv-a.

    Šta uraditi sa kasom zbog novog zakona ? Čuo sam da od sljedeće godine trebaju nove kase i ide sve online.
    Može li se raditi na paragon blokove dok ne počnu nove kase ? Šta preporučujete u ovom slučaju ?
    Love, peace and respect.

  14. #38
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    koliko mi se cini, fiskalizacija je odlozena opet. sto se tice otvaranja, sacekaj taj januar pa onda otvori da se ne patises na kraju godine sa administracijom i bzvz predajes zavrsni racun. a drugo, doprinosi krecu od dana otvaranja pa eto da ne bacas.

    p.s. kao preduzetnik se nemoj reg.
    Last edited by goozica; 13-11-20 at 14:45.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  15. #39
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,062
    Thanks Thanks Given 
    489
    Thanks Thanks Received 
    418
    Thanked in
    233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    koliko mi se cini, fiskalizacija je odlozena opet. sto se tice otvaranja, sacekaj taj januar pa onda otvori da se ne patises na kraju godine sa administracijom i bzvz predajes zavrsni racun. a drugo, doprinosi krecu od dana otvaranja pa eto da ne bacas.

    p.s. kao preduzetnik se nemoj reg.
    Pa svakako ce doo ali nece u pdv sistem.
    Sto znaci ne mora da predaje nista. Ali svakako ljepse da sacekaa ja mislim.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  16. #40
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    i doo do 18k je duzan da preda.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  17. The Following User Says Thank You to goozica For This Useful Post:


  18. #41
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,766
    Thanks Thanks Given 
    827
    Thanks Thanks Received 
    771
    Thanked in
    524 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    koliko mi se cini, fiskalizacija je odlozena opet. sto se tice otvaranja, sacekaj taj januar pa onda otvori da se ne patises na kraju godine sa administracijom i bzvz predajes zavrsni racun. a drugo, doprinosi krecu od dana otvaranja pa eto da ne bacas.

    p.s. kao preduzetnik se nemoj reg.
    Znam, slažem se, ali mora u decembru zbog ZZZCG i projekta bespovratnih sredstava za samozapošljavanje. Traže tako da se uradi zbog ugovora.
    Love, peace and respect.

  19. #42
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,766
    Thanks Thanks Given 
    827
    Thanks Thanks Received 
    771
    Thanked in
    524 Posts

    Default

    Pitanje oko uplatnica za PU, SL, CDA...

    Na asistent.me su 2 linka sa različitim iznosima uplata

    http://www.asistent.me/doo.html
    http://www.asistent.me/kostanje.html

    Šta je od ovoga tačno ? Koliko treba da se plati na račun PU, SL i CDA ?
    Love, peace and respect.

  20. #43
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,043
    Thanks Thanks Given 
    235
    Thanks Thanks Received 
    834
    Thanked in
    432 Posts

    Default

    Moze li preduzetnik biti lice koje je zaposleno? Nesto citah na netu i kolko vidim u Srbiji to moze, kakvo je kod nas stanje?

  21. #44
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,082
    Thanks Thanks Given 
    964
    Thanks Thanks Received 
    579
    Thanked in
    288 Posts

    Default

    Mogu li preko efirme da saljem zahtjev za otvaranje doo za neko drugo lice ili samo za onog na koga glasi sertifikat?

    Sent from my M2007J3SG using Tapatalk


  22. #45
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,062
    Thanks Thanks Given 
    489
    Thanks Thanks Received 
    418
    Thanked in
    233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nexus4 View Post
    Mogu li preko efirme da saljem zahtjev za otvaranje doo za neko drugo lice ili samo za onog na koga glasi sertifikat?

    Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
    Ja sad vidim moze se preko "efirme" otvoriti firma ?
    Sve zavrsiti fakticki online ?

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  23. #46
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    uz sertifikat
    nothing comes from violence and nothing ever could

  24. #47
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,043
    Thanks Thanks Given 
    235
    Thanks Thanks Received 
    834
    Thanked in
    432 Posts

    Default

    Imam jednog potencijalnog klijenta iz SAD i moguce da cemo sklopiti ugovor o nekom odrzavanju otprilike 4-5k dolara, interesovalo me kako tacno funkcionise porez na pare koje bi dobijao? Trenutno sam fizicko lice ali planiram da osnujem doo u slucaju da mi je tako bolje. Sa obzirom da je u pitanju amerika, ima li nesto dodatno da ja tu moram nabavit/zavrsit i da li mogu da sebe obezbijedim nekim specijalnim ugovorom? Cilj je da se napravi ugovor po kojem ja placam odredjene penale ili dobijam bonuse u zavisnosti od obavljenog posla, kako se ja mogu osigurati da taj ugovor koji potpisemo ima stvarno neku pravnu snagu u slucaju njihovog/mog nepostovanja istog?

  25. #48
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ja dok sam radio sa strancima sam otvarao DOO. Ne bih isao na fizicko lice, jer em nije legalno, em ti mogu donijeti zakon da retroaktivno platis sav iznos odjednom koji nisi placao od pocetka, nesto kao sto se u SRB desilo.
    Da bi ti banka otvorila devizni, moras da im dostavis samo ugovor izmedju tvog DOO i te firme sa kojom ces raditi odrzavanje, jer banka mora da zna porijeklo novca.
    Mislim da sa USA imamo zakon o obostranom neoporezivanju, pa ti oni uplacuju bruto na devizni racun sa 0% poreza, a ti dalje prebacujes i koristis sredstava. Ja sam imao racune u HB, i oko 20 eura je da prebacis tu svotu sa deviznog na tekuci racun, odakle dalje isplacujes plate i izvlacis novac. Pored ovoga, moras placati i racunovodju od 50 do 100 eura mjesecno, i knjigovodstveni program odakle ces generisati fakture, mada on je do 10 eura mjesecno maksimalno, imas ih dosta.
    Ukupan porez ti zavisi od plate. Ako ces da sebi das platu 3000 eura, kao jedinom zaposlenom, mislim da je ukupan iznos koji moras da platis 4482.11 eura, ali ovo svakako provjeri sa racunovodjom. Mozes i sebi da das platu od 450 eura, gdje bi ukupno sa doprinosima placao oko 560 eura, a ostatak novca da akumuliras i na kraju godine ga izvuces kao dobit. Ali imaj na umu da ces na taj nacin platiti i 15% na dobit, i 15% na dividendu. (Nisam 100% siguran za visine ova dva poreza, jer su se mijenjali skoro)
    Mislim da nemas garancije nikakve, osim da se nadas da ce vam saradnja teci glatko i kako treba. Ako dodjes do toga da se sudis sa firmom koja je u USA, nema leba od toga.

  26. #49
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,350
    Thanks Thanks Given 
    597
    Thanks Thanks Received 
    606
    Thanked in
    491 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Imam jednog potencijalnog klijenta iz SAD i moguce da cemo sklopiti ugovor o nekom odrzavanju otprilike 4-5k dolara, interesovalo me kako tacno funkcionise porez na pare koje bi dobijao? Trenutno sam fizicko lice ali planiram da osnujem doo u slucaju da mi je tako bolje. Sa obzirom da je u pitanju amerika, ima li nesto dodatno da ja tu moram nabavit/zavrsit i da li mogu da sebe obezbijedim nekim specijalnim ugovorom? Cilj je da se napravi ugovor po kojem ja placam odredjene penale ili dobijam bonuse u zavisnosti od obavljenog posla, kako se ja mogu osigurati da taj ugovor koji potpisemo ima stvarno neku pravnu snagu u slucaju njihovog/mog nepostovanja istog?
    Mislim da je tu najbolje rjesenje, ugovor o uslugama. Ako ti nesto ne radis dobro on samo koze da rwskine ugovor, sva odgovornost oko poreza i svega ostalog je na tebi, on je rasterecen svega, samo ti salje pare na devizni racun firme.

    Sent from my SM-S908B using Tapatalk
    Čupatelj

  27. #50
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    753
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by B-qL View Post
    Ja dok sam radio sa strancima sam otvarao DOO. Ne bih isao na fizicko lice, jer em nije legalno, em ti mogu donijeti zakon da retroaktivno platis sav iznos odjednom koji nisi placao od pocetka, nesto kao sto se u SRB desilo.
    Da bi ti banka otvorila devizni, moras da im dostavis samo ugovor izmedju tvog DOO i te firme sa kojom ces raditi odrzavanje, jer banka mora da zna porijeklo novca.
    Mislim da sa USA imamo zakon o obostranom neoporezivanju, pa ti oni uplacuju bruto na devizni racun sa 0% poreza, a ti dalje prebacujes i koristis sredstava. Ja sam imao racune u HB, i oko 20 eura je da prebacis tu svotu sa deviznog na tekuci racun, odakle dalje isplacujes plate i izvlacis novac. Pored ovoga, moras placati i racunovodju od 50 do 100 eura mjesecno, i knjigovodstveni program odakle ces generisati fakture, mada on je do 10 eura mjesecno maksimalno, imas ih dosta.
    Ukupan porez ti zavisi od plate. Ako ces da sebi das platu 3000 eura, kao jedinom zaposlenom, mislim da je ukupan iznos koji moras da platis 4482.11 eura, ali ovo svakako provjeri sa racunovodjom. Mozes i sebi da das platu od 450 eura, gdje bi ukupno sa doprinosima placao oko 560 eura, a ostatak novca da akumuliras i na kraju godine ga izvuces kao dobit. Ali imaj na umu da ces na taj nacin platiti i 15% na dobit, i 15% na dividendu. (Nisam 100% siguran za visine ova dva poreza, jer su se mijenjali skoro)
    Mislim da nemas garancije nikakve, osim da se nadas da ce vam saradnja teci glatko i kako treba. Ako dodjes do toga da se sudis sa firmom koja je u USA, nema leba od toga.
    Od kada je povecan porez na dobiti sa 9% na 15%? I od kada ovo 15% na dividendu?
    Ako se dobro sjecam, trebalo bi da je ovako isao obracun prije - recimo ostvario si 5.000 eura dobiti na kraju obracunske godine. Na tih 5.000 * 9% = 450 eura porez na dobit. Na ovaj iznos od 450 eura, trebalo je platiti jos 15% prireza = oko 67 eura.
    Ostatak (5000 - 450 - 67 = 4.483 eura) se prebaci sa racuna firme na racun vlasnika i raspolazes sa tim novcemu potpunosti kako tebi odgovara.
    Trebalo bi da je prag do koga se ne mora koristiti pdv - 30.000.
    Vjerovatno ce neko dati dodatno objasnjenje oko poreza.

    Ako neko radi samo sa strancima - prodaje proizvod ili uslugu, posto je to izvoz, ne bi trebalo da se obracunava PDV, pa iako prelazi prag od 30.000 eura. Da li sam u pravu?

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Otvaranje firme
    By kb8 in forum Ekonomija
    Replies: 41
    Last Post: 22-07-20, 09:23
  2. Info Osnivanje firme
    By Linno in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 20-09-13, 11:53
  3. registracija firme
    By sparco in forum Sve i svašta
    Replies: 4
    Last Post: 19-03-12, 14:35
  4. Registracija firme
    By HiddEn in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-11, 08:46
  5. Racunarske firme
    By Karlo in forum Hardware
    Replies: 85
    Last Post: 06-12-07, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •