Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 26 to 50 of 131

Thread: Nasilje u porodici

  1. #26
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,838
    Thanks Thanks Given 
    1,129
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ja vjerujem da dijete nikd ne može da zasluži batine....pričam o maloj djeci...ova starija kako-tako, nijesam za batine ali znam da su neki karakteri nepopravljivi i da roditelji izgube živce pa udri po njima....znate što, onaj karakter koji ne možete savješću i lijepom riječju da "slomite" i smirite nećet uspjeti ni batinama, tj batine će možda trenutno da primire ali to nezadovoljstvo će samo da se skuplja i kad eskalira i eksplodira biće ono "do danas miran i uzoran momak iz čista mira izvadio kalašnjikov i pobio pola odjeljenja" i sl....
    Не може да заслужи у правом смислу те ријечи, јер ко може заслужити физички бол.
    Међутим управо зато што су дјеца, и то мала, ријечи баш и неће разумјети, тако да нека васпитна или макар прут на столу чини доста, па чак и благе батине. Под батине мислим по рукама прутом.
    Управо ако се ово деси док су мали научиће неке ствари, а то лијепим ријечима ништа не направи јер ће дјетету ући кроз једно изаћи кроз друго, што је сасвим нормално. Крајњи резултат ће бити да ће дијете научити да да може проћи некажњено и са неким ријечима типа " не смијеш то радити, није лијепо" .
    Све у мјери, избалансирано, то је кључ. Али батине су итекако моћно средство
    , макар су тако на мене дјеловале
    Sent from my HTC One_M8
    Sate sate sate

  2. #27
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Pricala sam sa nekim novinarima u CG oko te teme... Ono sto me iznenadilo jeste info da svi mediji u CG svako jutro dobijaju info o broju zlostavljanih osoba koje su se javile na medicinski tretman itd... Radi se o ogromnom broju osoba, ali mediji te podatke ne objavljuju.. Mozda nije zanimljivo urednicima. Mozda su oni takvi pa su im to normalni odnosi i ne zele da se o tome kriticki govorii... Oni kanalisu drustvene teme i na sta bi trebalo obratiti paznju za zajednicu, ali im ocigledno ne odgovara da se o tome vise cuje. Podaci su im svakodnevno servirani...
    Nije mali broj ni zlostavljanih muskaraca od strane supruga, ali ....
    Balkansko licemjerje nema granica...

    Hvala Lepo

  3. #28
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nimfa View Post
    Све у мјери, избалансирано, то је кључ. Али батине су итекако моћно средство
    , макар су тако на мене дјеловале
    Sent from my HTC One_M8
    Batine ne mogu nikako biti "mocno sredstvo" i ne moze to da se "izbalancira", ili bijes ili ne. Vidjela sam jednom neku zenu sa djetetom u prodavnici, mali je plakao/vristao cijelo vrijeme za neku igracku a ona mrtva hladna, vjerujem da je tako vise naucio da mu to ne vrijedi nego da mu je opalila samarcinu. Isto tako sam imala drugaricu (na koju sam, moram priznati bila ljubomorna zbog toga) mene otac peglao kuci a na nju nikad takao, i rekla mi je, nisam nikad vidjela moje roditelje da se svadjaju. Jednostavno njoj daju 5-6 franaka idi vani kupi nesto i oni se svadjaju (vjerovatno) kad nije tu. Zato kazem vama roditeljima, kad se svadjate, nemojte ispred djece. To je mozda i gore nego batina.
    Last edited by Phénix; 21-11-15 at 18:34.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  4. #29
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Nedje sam procitala, zanimljivost, da cak i "nasilan" prekid dojenja ostavlja emotivni trag kod bebe, djeteta... govore, morale smo na posao nakon 2 mjeseca nazad u fabriku, dojenje je samo navika nakon 6 mjeseci, ili one sto ciljano ne doje da se ne bi "pokvarile"...
    I jeste to posebna emotivno/prezivljavajuca veza izmedju bebe i majke.

    koliko smo krhki...

    Kako onda da govorimo o fizickom i psihickom nasilju kao o necemu sto je dobro, za nase dobro ? Za sutrasnje dobro nase djece?

    Samo obrasci ponasanja, vec vidjeni, nema tu niceg freskog, istrazenog, savladanog, mudrog, boljih ljudi, ljudi koji rade na sebi... jer, cini mi se da je roditeljstvo prilika da se mnogo lakse i brze "samoOglednete" u Malom/oj.

    No dobro.

  5. #30
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nimfa View Post
    Не може да заслужи у правом смислу те ријечи, јер ко може заслужити физички бол.
    Међутим управо зато што су дјеца, и то мала, ријечи баш и неће разумјети, тако да нека васпитна или макар прут на столу чини доста, па чак и благе батине. Под батине мислим по рукама прутом.
    Управо ако се ово деси док су мали научиће неке ствари, а то лијепим ријечима ништа не направи јер ће дјетету ући кроз једно изаћи кроз друго, што је сасвим нормално. Крајњи резултат ће бити да ће дијете научити да да може проћи некажњено и са неким ријечима типа " не смијеш то радити, није лијепо" .
    Све у мјери, избалансирано, то је кључ. Али батине су итекако моћно средство
    , макар су тако на мене дјеловале
    Sent from my HTC One_M8
    Batine nijesu moćno sredstvo, batine su pokazivanje nemoći i baš me zanima da li bi taj roditelj koji dijete mlati krenuo komšiju da mlati kad ga iznervira?!
    Ne slažem se jednostavno, ne velim da nijesam dijete mlatnula, jesam, ali to je bilo onako majčinski, nježno tj bolje reći kontrolisano, jer ne može se neko udariti nježno, ali eto, i iz nemoći bukvalno...
    I griješiš da malo dijete ne zna...i te kako zna, i te kako razumije...uostalom, koga nervira dječija radoznalost, dječije upoznavanje svijeta koji ne poznaje a bi da ga upozna nesvjesno opasnosti, taj stvarno ne treba da ima dijete
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  6. #31
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nemam djecu ali iz iskustva mog odgoja i odgoja oko mne likova... Koji smo popila par doooobrih batina od roditelja za stvari za koje ja vjerujem da nam se u tom periodu nisu mogle objasbit pricom. Tako da istuc dijete po dupetu il nogama a bogome i zavalit vaspitnu nije nista strasno.

    Strasno je ako te odgajaju na neki moderan nacin jer je to in samo a odrastas u okolini koja je sve samo ne in i nema veze sa nekim razvijenim sredinama onda dobijes krelca razmazenog ... No da ne duzim...

    P.S. Procitah par postova i NE NE podrzavam takve torture kakvi su neki prosli! Lijepo vaspitno sa prutem po noga ili kajisem po guzici! No ja nisam imao takva kardinalna iskustva... Otac me nikad udario nije a volio bih da jes no sto me je psihicki pricom tuka kad za***** nesto... A kao majkin ljubimac od nje sam dobio par takvih batina sa vojnickim kajisom da je to bruka... Al ne pamtim to kao neko zlostavljanje...vec vaspitnu mjeru...
    Last edited by Crka; 22-11-15 at 00:25.
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  7. #32
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Madrid
    Posts
    203
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To je taj pogrešan momenat koji je prisutan kod nas. Roditelji ovdje misle da ukoliko izmlate dijete (bilo prutom il kaišem) zbog nekog nestašluka da ono to neće više ponavljati. Evo prije neki dan u centru grada, djevojčica od možda nekih 3-4 godine prosu nekoliko bombona po ulici, otac viče na nju tako da svi okreću i pali par šamara. I takav tip je roditelj. Što kaže zvončica batine su klasičan odraz nemoći.
    żPlata o Plomo?

  8. #33
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Crka View Post
    Nemam djecu ali iz iskustva mog odgoja i odgoja oko mne likova... Koji smo popila par doooobrih batina od roditelja za stvari za koje ja vjerujem da nam se u tom periodu nisu mogle objasbit pricom. Tako da istuc dijete po dupetu il nogama a bogome i zavalit vaspitnu nije nista strasno.

    Strasno je ako te odgajaju na neki moderan nacin jer je to in samo a odrastas u okolini koja je sve samo ne in i nema veze sa nekim razvijenim sredinama onda dobijes krelca razmazenog ... No da ne duzim...
    vjerujem da ćeš promijeniti mišljenje kad dijete budeš imao...nadam se da ne griješim...uostalom ja smatram da nema ništa loše u tome ako je dijete razmaženo kod svojih roditelja ako zna i nauči se da je samo tamo razmaženo....a to je moguće vjerujte mi...
    Dječiji nestašluci su tako trivijalan razlog da dijete dobije batine da je to strašno....čuješ prosuli se bonboni pa vika i dreka....lijepo pokupiš zajedno s djetetom pričajući da mora da bude pažljivo ada meni od po vijeka se desi da mi ispadne iz ruke nešto i da prospem a ne djetetu?! No da ne mlatim bezveze, vidjećete koliko su djeca sjajna i koliko su pametnice male i koliko su slatki i stvoreni da ih ljubite grlite i mazite a ne da ih bijete
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  9. #34
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,808
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by parisien View Post
    To je taj pogrešan momenat koji je prisutan kod nas. Roditelji ovdje misle da ukoliko izmlate dijete (bilo prutom il kaišem) zbog nekog nestašluka da ono to neće više ponavljati. Evo prije neki dan u centru grada, djevojčica od možda nekih 3-4 godine prosu nekoliko bombona po ulici, otac viče na nju tako da svi okreću i pali par šamara. I takav tip je roditelj. Što kaže zvončica batine su klasičan odraz nemoći.
    Slazem se. Sa djetetom u tim godinama cak i mladjem treba porazgovarat i upitat ga zasto je to uradio i ukazat na mu drustvenu neprihvatljivost takvog ponasanja.
    f6

  10. #35
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by parisien View Post
    To je taj pogrešan momenat koji je prisutan kod nas. Roditelji ovdje misle da ukoliko izmlate dijete (bilo prutom il kaišem) zbog nekog nestašluka da ono to neće više ponavljati. Evo prije neki dan u centru grada, djevojčica od možda nekih 3-4 godine prosu nekoliko bombona po ulici, otac viče na nju tako da svi okreću i pali par šamara. I takav tip je roditelj. Što kaže zvončica batine su klasičan odraz nemoći.
    To je debilizam i ponasanje za zatvor.... Ja vise pricam o situacijama kad bi se to dijete na ulici zalijecalo na prometbu ulicu a djetetu od 3-4god ne vjeruhem da mozes objasnit rijecima da kola bum bum
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  11. #36
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Crka View Post
    To je debilizam i ponasanje za zatvor.... Ja vise pricam o situacijama kad bi se to dijete na ulici zalijecalo na prometbu ulicu a djetetu od 3-4god ne vjeruhem da mozes objasnit rijecima da kola bum bum
    Crka, istina je da dijete od dvije godine ne može shvatiti da kola bum bum ali dijete od dvije, četiri godine se ne ispušta iz ruke i ne pušta da samo ulicom šeta jer dijete može svašta da zaokupi i da ga skrene sa puta i natjera da potrči...vodiš ga u šetnju u park, u ulicu slobode poslije 5 kad nema kola recimo...ako se diejte zaleti na ulicu prometnu mamu i tatu treba po guzici, izvini! Ono se ne pušta....druga je stvar dijete od 6 godina ili više, ono već treba da zna takve stvari i da razumije i u tom slučaju mogu da zamislim vaspitnu mjeru u vidu vike, zabrane eventualno šljap po guzi ali baš šljap i to od šoka prije nego od koristi toga "šljapa"....djetetu je dovoljno da vidi da si ti jako ljut i da zna da je debelo zgriješilo...a ono ne voli da si ljut
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  12. #37
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Crka, istina je da dijete od dvije godine ne može shvatiti da kola bum bum ali dijete od dvije, četiri godine se ne ispušta iz ruke i ne pušta da samo ulicom šeta jer dijete može svašta da zaokupi i da ga skrene sa puta i natjera da potrči...vodiš ga u šetnju u park, u ulicu slobode poslije 5 kad nema kola recimo...ako se diejte zaleti na ulicu prometnu mamu i tatu treba po guzici, izvini! Ono se ne pušta....druga je stvar dijete od 6 godina ili više, ono već treba da zna takve stvari i da razumije i u tom slučaju mogu da zamislim vaspitnu mjeru u vidu vike, zabrane eventualno šljap po guzi ali baš šljap i to od šoka prije nego od koristi toga "šljapa"....djetetu je dovoljno da vidi da si ti jako ljut i da zna da je debelo zgriješilo...a ono ne voli da si ljut
    Upravo ja o tome pricam. Nemojte pomislit da sam neki zagovornik batinjanja ali daleko od toga da bih ga izbacio iz upotrebe.

    Ja se sjecam da je baba na selu vazda imala prutic mali tanki i svaki put kad bih krenuo puT ulice (jer jbg na selu si i doveki su te da trckaras okolo i nista ti ne moze bit no samo ako iskocis na ulicu) bi me tim pruticem po nogama al me onda ne bi vratila no kaze dje ces sad i ako bi ja opet nastavio ona bi opet malo i tako par puta i eto ne iskocih na ulicu

    Ne znam... Mozda imam pogresan stav i malo sam preplasen od ovih modernih roditelja te im djeca lice na klovnove i totalna su cudovista a kulture nidje...

    Nemam pojma... Taj dio zivota me i dalje ceka pa cemo vidjet
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  13. #38
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    219
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo Zvoncice, da ne bude da sam nesoj. Sad me nekako grize savjest.
    Tukli su me kao i svako drugo dijete i nijedne batine nesto posebno ne pamtim. Lazem. Jednom sam bio na selo i tamo me je neka baba tetka koju nimalo nijesam volio pitala da joj nesto pomognem. Bio sam nervozan pa sam joj rukama pokazao mućak (prebacio sam ruku preko ruke, sto sam vidio na tv i nijesam uopste znao sta znaci), ona je to prospijala ocu koji me umecio od batina. Kao- znas li da ti je to baba, kolko je nju jada ubilo u zivotu, da joj pokazes onu stvar je li fukaro mala. Bas me pretuka ka macku ali mi je to ostalo u sjecanje samo zbog toga sto uopste nijesam znao sto to znaci tako da iz mog ugla nijesam bio kriv.
    Osim tih, jedine batine koja sam zapamtio nijesu bile od roditelja nego od trenera. Trenirao sam fudbal i bio sam dosta pogan. Stojali smo u kolonu i cekali red, neko je poceo da prica, trener je po automatizmu mislio da sam ja i zviznuo mi samarcinu. Oci su mi se napunile suza bile iako nijesam bio placi***** i to ne zbog samara naravno nego zbog nepravde. Ovaj je odmah ukapirao da nijesam bio kriv. Kad je dosa moj red provuka sam loptu golmanu kroz noge.
    Eto. Otac i majka su me tukli kad bih skrivio, prutem i kaisem. Sjecam se da oni tanki sto zvijucu bole najvise. Ali kao sto napisah, ne bole batine vec nepravda.
    I stalno su se kuci svadjali. Dan danas se svadjaju, oko para uglavnom. Mislim da cak nijesu sposobni normalno da komuniciraju. Ali pored toga mislim da je njihov brak jaci, iskreniji i sa masu vise ljubavi nego ovi "idealni brakovi" koji su mi se vazda gadili.
    Pa kad majka kaze ocu "Krsto, reci mu !!" Neprocjenjivo.
    Last edited by Nero; 22-11-15 at 01:02.

  14. #39
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Nero, hvala...ti znaš zašto, ne mogu rep da ti dam Ali moći ću pa dugujem
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  15. #40
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nero View Post
    Evo Zvoncice, da ne bude da sam nesoj. Sad me nekako grize savjest.
    Tukli su me kao i svako drugo dijete i nijedne batine nesto posebno ne pamtim. Lazem. Jednom sam bio na selo i tamo me je neka baba tetka koju nimalo nijesam volio pitala da joj nesto pomognem. Bio sam nervozan pa sam joj rukama pokazao mućak (prebacio sam ruku preko ruke, sto sam vidio na tv i nijesam uopste znao sta znaci), ona je to prospijala ocu koji me umecio od batina. Kao- znas li da ti je to baba, kolko je nju jada ubilo u zivotu, da joj pokazes onu stvar je li fukaro mala. Bas me pretuka ka macku ali mi je to ostalo u sjecanje samo zbog toga sto uopste nijesam znao sto to znaci tako da iz mog ugla nijesam bio kriv.
    Osim tih, jedine batine koja sam zapamtio nijesu bile od roditelja nego od trenera. Trenirao sam fudbal i bio sam dosta pogan. Stojali smo u kolonu i cekali red, neko je poceo da prica, trener je po automatizmu mislio da sam ja i zviznuo mi samarcinu. Oci su mi se napunile suza bile iako nijesam bio placi***** i to ne zbog samara naravno nego zbog nepravde. Ovaj je odmah ukapirao da nijesam bio kriv. Kad je dosa moj red provuka sam loptu golmanu kroz noge.
    Eto. Otac i majka su me tukli kad bih skrivio, prutem i kaisem. Sjecam se da oni tanki sto zvijucu bole najvise. Ali kao sto napisah, ne bole batine vec nepravda.
    I stalno su se kuci svadjali. Dan danas se svadjaju, oko para uglavnom. Mislim da cak nijesu sposobni normalno da komuniciraju. Ali pored toga mislim da je njihov brak jaci, iskreniji i sa masu vise ljubavi nego ovi "idealni brakovi" koji su mi se vazda gadili.
    Pa kad majka kaze ocu "Krsto, reci mu !!" Neprocjenjivo.
    neprocjenjivo zbilja! Eto, upravo ovo sve što si naveo, tj tvoj osjećaj da nijesi bio kriv jer ti i ne znaš što si uradio i jeste argument koji ja potežem protiv batinjanja djece Naravno svjesna da djeca nekad izlude i da nas više isprepadaju pa ih iz straha udarimo, ali razmisliti i nikad ne trčati na prvu, kao što Cezar gore reče, pobjeć i iskulirat malo pa se smiren vratiti da riješiš situaciju
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  16. #41
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Citajuci price g. Nera, jedino sto se provlaci konstantno, jeste da sve neki spijuni u oko njega.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Oblici zlostavlljanja koje institucije CG ne prate...
    http://www.cdm.me/drustvo/crna-gora/...deno-sest-beba
    Tabu o kojem se ćuti: Iz incesta rođeno šest beba

    Komentari (2)A A A

    Nevladina organizacija Crnogorski ženski lobi CŽL u posljednjih 10 godina registrovala je osam slučajeva incesta na teritoriji Crne Gore, a iz rodoskvrnujućih „veza” rođeno je šestoro djece.
    .......
    U CŽL smatraju da slučajeva incesta ima više nego što su oni registrovali, ali da je takve podatke teško prikupiti jer je incest u Crnoj Gori tabu tema, odnosno nešto o čemu se ne govori.
    ................
    Ako se ne izvrsi moralni pritisak na drzavne institucije koje ovo pitanje moraju da shvate ozbiljno ako su ozbiljna drzava, nevine zrtve ce i dalje biti na marginama zajednice. Cudi me da oni koji imaju veca prava kao LGBT i mnogi drugi, i drzava se sa svojim aparatchicima ubi da pokaze svoju civilizovanost za njih, elita CG takodje, sve sa NVO sektorom.. Onda ovakvi institucionalni propusti i zlostavljanja su precutno odobreni od istih. Ako je to OK za zajednicu, onda... sta reci.. Nastaviti sa cutnjom a time i odobravati?


    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 22-11-15 at 14:01.

  17. #42
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,838
    Thanks Thanks Given 
    1,129
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Phénix View Post
    Batine ne mogu nikako biti "mocno sredstvo" i ne moze to da se "izbalancira", ili bijes ili ne. Vidjela sam jednom neku zenu sa djetetom u prodavnici, mali je plakao/vristao cijelo vrijeme za neku igracku a ona mrtva hladna, vjerujem da je tako vise naucio da mu to ne vrijedi nego da mu je opalila samarcinu. Isto tako sam imala drugaricu (na koju sam, moram priznati bila ljubomorna zbog toga) mene otac peglao kuci a na nju nikad takao, i rekla mi je, nisam nikad vidjela moje roditelje da se svadjaju. Jednostavno njoj daju 5-6 franaka idi vani kupi nesto i oni se svadjaju (vjerovatno) kad nije tu. Zato kazem vama roditeljima, kad se svadjate, nemojte ispred djece. To je mozda i gore nego batina.
    И ти мислиш да је дијете игнорисањем нешто научило ту?
    Не знам прочита ли мој пост у потпуности, али не причам О млаћењу шакама и ногама. Прутић неки мали фини, то је то. Феникс, не капирам о каквом бијесу причаш, мислим да се нисмо разумјели.
    Даље @звончице, нису сва дјеца иста и наравно да не треба батињати за сваку ситницу, нисам ваљда то написао. Кажем да има случаја у којима дијете не може и неће да претвори, и тада батине шаљу врло добру поруку и лекцију. Ви који причате да све можете са причом да да урадите сте у таквој заблуди, невјероватној.
    Феникс, да баланс, зна се како, када, колико и којој ситуацији. Не знам какво искуство си ти имала и на који начин је то образовало твоју свијест о батинама али ја имам своја а и туђа искуства и не слажем се.


    Sent from my HTC One_M8
    Sate sate sate

  18. #43
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Roditelj treba da bude primjer djetetu za vaspitavanje. Mislim da ukoliko se dijete odrzi pod staklenim zvonom, bez licnog ucesca u primjere svoje porodice i bliznjih uopste, tesko da se to moze djetetu "nacrtati".. Normalno, uvijek postoji rasomonijada na kraju, kako je ko sta shvatio, ali...
    Djeca istih roditelja, ista situacija i ucesnici, isti primjeri, a na kraju razlicito razumijevanje situacije i shvatanja primjera.
    Kako to izbalansirati ...
    Zastititi dijete od svega realnog i desavanja - "stakleno zvono", kako to dijete onda moze razumijeti sta je dobro a sta lose, kako razviti emocije "dushu", empatije, humane vrijednosti...
    Zahtijevati od djeteta ambiciju, jak karakter, liderstvo, dobro vladanje, red prema zadacima, higijeni, stavu, drustvu, a da roditelji ne posjeduju sami nista od toga... Po mom vidjenju je i to oblik nasilja, iako se tretira kao "lijecenje kompleksa" od strane roditelja i zadovoljenje njihovih promasenosti u tim pravcima...
    No... boh...

    Hvala Lepo

  19. #44
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,871
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    116
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Logično, put po vremenskoj transverzali je nešto što svi radimo svakodnevno. :black_eyed:
    Da, ja ujutro prije kafe obavezno putujem vremenskom transferzalom...
    look right through me

  20. #45
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Drugarica prije dvije godine isla kuci , i iz kuce pored puta cula viku , muskarac i zena , lome se stvari itd itd...kako je to predgradje ,vratila se tim "seoskim putem " do patrole koja je bila na magistrali , rekla im sto se desava ,na sta su joj ovi odgovorili : "A nema veze , mozda je to tako kod njih normalno " .
    Tako da ,mlatite ljudi , lagani ste ,samo ne protestvujte .
    A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

  21. #46
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nimfa View Post
    Ви који причате да све можете са причом да да урадите сте у таквој заблуди, невјероватној.
    Феникс, да баланс, зна се како, када, колико и којој ситуацији. Не знам какво искуство си ти имала и на који начин је то образовало твоју свијест о батинама али ја имам своја а и туђа искуства и не слажем се.


    Sent from my HTC One_M8
    i ja imam tudja i svoja iskustva i ne ne slazem se sa tobom. A kakvo sam iskustvo imala sam opisala gore, i tudje i moje.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  22. #47
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,534
    Thanks Thanks Given 
    1,932
    Thanks Thanks Received 
    2,527
    Thanked in
    1,089 Posts

    Default

    Treba djeci pomalo vaspitnih prutica po nogicama... no ce me prijavit
    Tu es mon héro!

  23. #48
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    E koliko se presmijah na neke postove,vazda hvala.Još sam vrat iščašila (nezgodno spavanje) pa se u krivo nekako smijem (sa malo jecanja).
    Inače...mislim da se neka djeca rode jaka i zdrava al iznutra osjetljiva ili,što bi moja baba za života govorila,boleća (nešto poput mene) pa ako bi se samo povisio ton to bi bilo dovoljno.Batina je u tom slučaju psihičko nasilje.Ipak,kad se dodje do zrelog doba svi mi praštamo i smijemo se batine koju smo zasluženo dobili dok nepravda nekako ostane u memoriji pa treba biti bistar da tako nešto treba da se odbaci kao nepotrebno smeće koje ne vodi ničemu korisnom jer i roditelj nekad pogriješi ili prosto ne zna za bolje.Tako da i sva priča na tu neku temu ne treba ni da postoji jer čovjek samo ponavlja u glavi to nešto što se uglavnom odrazi na sam njegov napredak u životu.Pravo nasilje je tek posebna priča gdje su zna se potrebne stručne osobe kao pomoć da se zakorača bez svega toga.I nikad nije bolno i strašno nasilje samo po sebi već samo taj neki osjećaj da su propustili nešto očinsko ili majčinsko koje daje toplinu oko srca i osjećaj ponosa.

    Danas sam se tako presmijala malom od prijateljice,nešto se zapričao kad je trebao da bude tih i otac mu viknu ono grleno.Skoči dijete i bez ikakve povučenosti ufati se za srce i uz ono uuuh veli "a nemoj tata,ovako može srce da me okine"



    "Tiha voda brijeg roni..."

  24. #49
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Roditelj treba da bude primjer djetetu za vaspitavanje. Mislim da ukoliko se dijete odrzi pod staklenim zvonom, bez licnog ucesca u primjere svoje porodice i bliznjih uopste, tesko da se to moze djetetu "nacrtati".. Normalno, uvijek postoji rasomonijada na kraju, kako je ko sta shvatio, ali...
    Djeca istih roditelja, ista situacija i ucesnici, isti primjeri, a na kraju razlicito razumijevanje situacije i shvatanja primjera.
    Kako to izbalansirati ...
    Zastititi dijete od svega realnog i desavanja - "stakleno zvono", kako to dijete onda moze razumijeti sta je dobro a sta lose, kako razviti emocije "dushu", empatije, humane vrijednosti...
    Zahtijevati od djeteta ambiciju, jak karakter, liderstvo, dobro vladanje, red prema zadacima, higijeni, stavu, drustvu, a da roditelji ne posjeduju sami nista od toga... Po mom vidjenju je i to oblik nasilja, iako se tretira kao "lijecenje kompleksa" od strane roditelja i zadovoljenje njihovih promasenosti u tim pravcima...
    No... boh...

    Hvala Lepo
    Fantastično i tačno... Na osnovu čega od djece tražimo ono što sami nijesmo bili sposobni , ili nijesmo imali predispozicije da uradimo u životu!!! Koji su naši motivi? To se ne zove kompleks, nego jeste kompleks i jeste izvesno mentalno nasilje nad djetetom.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  25. #50
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Majka me nikad nije udarila, a otac me mlatio i kad je trebalo (po njegovom) i kad nije...i mogu samo reći da sa tim nije ništa postigao, čak je imalo i kontraefekat..
    Vi koji imate djecu, nikakvo rešenje nije da ih bijete, ni prutom, ni šamar, ni šakom..ni nečim gorim..užas..
    Zna da boli iz duše, ne samo onaj fizički bol
    Kako god, znam da moje dijete, kad ga budem imao, NIKAD neću udariti niti ću dozvoliti nekome da to uradi

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ziro racun za pomoc porodici Kaludjerovic
    By Serhi in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 23-10-11, 02:42
  2. Pomognimo porodici Bulajić
    By Berankrsh69 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 9
    Last Post: 26-10-05, 13:48
  3. Porodici Draže Mihajlovića biće vra&#2
    By Cetinjanin in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-04, 17:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •