Page 2 of 94 FirstFirst 1234561252 ... LastLast
Results 26 to 50 of 2335

Thread: Uvoz vozila iz inostranstva

  1. #26
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DadoMonte View Post
    To se zove preračunata stopa PDV-a.
    E sada, kako saznati koliki je PDV u bruto osnovici...
    Preračunatu stopu dobijate tako što uzmete stopu poreza i podijelite je sa 100+stopa poreza.
    Primjer gdje je porez 21%
    21/100+21=0,1735 Što znači, ako auto u Njemačkoj košta 20.000,00€ (sa PDV-om) povrat koji ostvarujete je 20.000,00€*0,1735=3.470,00€

    Primjer kod nas, gdje je stopa poreza 19%.
    19/100+19=0,15966 Što znači da ako proizvod košta 1.000,00€ (sa PDV-om), porez iznosi 1.000,00€*0,15966=159,66€

    Znači jednostavno uzmete stopu poreza i podijelite je sa 100+stopa poreza, i to je to.
    Hvala na objasnjenju Dado!

  2. #27
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Izgleda da nema niko da zna da mi izracuna tacno koliko bi doso ovaj auto do nasih tablica...bez ostalih troskova puta.

  3. #28
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Ne ...

  4. #29
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,593
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Novica View Post
    Drugi dio :

    Nakon zavrsene procedure u carini, tvoj spediter ti daje uplatnicu na kojoj pise koliko trebas da platis porez. Porez se obracunava 19% na osnovu netto cijene auta + trosak prevoza auta do CG (meni su na netto dodali 150Eura na racun prevoza auta do CG). To uplatis preko banke i cim legnu pare drzavi, carina ti oslobadja papire koje dobijas od tvog speditera. To traje par sati ako si uplatio do podna i isti dan dobijas papire od tvog speditera i idete da preuzmete kola sa carinskog parkinga.

    Papiri koje dobijes od spedittera nakon carinjenja su:

    - JCI ovjeren
    - Ovjeren racun auta (originalni)
    - Ovjerena saobracajna
    - Potvrda o homologaciji (izdata od masinskog fakulteta)
    - Prevod racuna auta
    - Prevod saobracajne

    Sa ovim papirima uzmes auto sa carinskog parkinga i odes na tehnicki I registraciju. Na kraju sa svim papirima koje prilikom tehnickog dobijes odes u policiji i predas za registraciju. Napominjem jos jednom da su mi u policiji trazili staru saobracajnu u kojoj je bilo ime prvog vlasnika (odnosno vlasnika prije mene) i srecom sam je imao jer mi ju je poslo prodavac (e-mailom) kad sam se dogovarao oko auta. Znaci dovoljna je i skenirana kopija te saobracajne.

    E sad, isplativost, da ili ne. Ja licno sam prosao jeftinije nego ovdje, ali zahvaljujuci povracaju PDV-a. Sa druge strane, dobio sam auto od prvog vlasnika (tj. firme, jer je auto bilo na firmu i zato je imalo povracaj PDV-a) sa full servisnom istorijom (i to dupla, jedna radjena u ovlascenom servisu a jedna vodjena od strane firme) i dokazom o predjenim kilometrima (Car Pass se zove taj dokumenat u Belgiji i obevazan je prilikom kupoprodaje da ga dobijes od prodavca) tako da je i bio skuplji nego ovdje ipak sam miran sa te strane jer znamo kako kod nas ide ta prodaja.

    Sigurno ce jeftinije biti ako se auto uvozi iz Njemacke, Italije, Slovenije, em je blize (manjii trosak do tamo i nazad) em je papirologija brza i jeftinija nego u Belgiji (barem po pricama prodavaca sa kojima sam bio u kontaktu u toku potraznje moga auta).

    Naravno da i tamo ima prevaranata, zato je dobro da se barem malo razumijete u kola i da znate neki strani jezik.

    Srecno u potrazi i kupovini
    Svaka cast!!! Ovo je vrh!!!

    Sent from my Lenovo P1c72 using Cafe Del Montenegro mobile app
    Servis bijele i smedje tehnike.
    069/495-559
    [email protected]

  5. #30
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Isplati se sigurno, ako auto dovozis za sebe.I da te izadje malo skuplje, bar znas sta vozis, imas nove gume, odradjene sve servise, auto garazirano....A to odje ne mozes da nadjes!

  6. #31
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Ne cvjetaju samo lale ni tamo vjeruj mi, ali ako povedes/posaljes nekog iskusnog prolazi se dobro.
    rm -rf /

  7. #32
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hoce li mi neko objasniti kako funkcionise ova opcija "povracaja poreza"? Ovo tipa kada na oglasima imamo dvije cijene, tipa 12000 (gross) i 10000 (neto) 19% VAT. Da li to znaci da ja placam 12000, platim i odje sve sto sleduje, a onda u jednom trenutku dobijam povracaj 19%? U sustini, u cijenu kostanja racunam ovu neto cijenu plus troskovi prevoza, carinjenja itd?

  8. #33
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Jeste, placas full iznos a onda ti vrate iznos pdv-a doduse ja sam ga platio odje a onda cekao jos 7.dana da mi uplate iz njemacke

  9. #34
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bijelo Polje
    Posts
    2,401
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DadoMonte View Post
    To se zove preračunata stopa PDV-a.
    E sada, kako saznati koliki je PDV u bruto osnovici...
    Preračunatu stopu dobijate tako što uzmete stopu poreza i podijelite je sa 100+stopa poreza.
    Primjer gdje je porez 21%
    21/100+21=0,1735 Što znači, ako auto u Njemačkoj košta 20.000,00€ (sa PDV-om) povrat koji ostvarujete je 20.000,00€*0,1735=3.470,00€

    Primjer kod nas, gdje je stopa poreza 19%.
    19/100+19=0,15966 Što znači da ako proizvod košta 1.000,00€ (sa PDV-om), porez iznosi 1.000,00€*0,15966=159,66€

    Znači jednostavno uzmete stopu poreza i podijelite je sa 100+stopa poreza, i to je to.
    A carinu od 6% nijesi dodao na ovo? Onda ti ispada 19% pdv plus 6% carina tj. ukupno 25%. Jer ne izdaju EU1 sertifikat vise za vecinu vozila tako da nijesi oslobodjen carine. Znam u avgustu sam licno isao u njemacku i uvezao auto tako da sam platio 25% na vrijednost racuna a ne 19%. Gore sam uzeo auto na licitaciju autobid.de i to preko zeta koji ima autoplac gore inace fizicka lica ne mogu kupovati auto na autobid. Ako koga jos nesto interesuje nek pita.

  10. #35
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    muti se sa tim e1 svasta nesto, nego nije za pricu al se definitivno moze izbjeci tih 6%

  11. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,242
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Meni je kolega sam uvozio u novembru i dobio E1 sertifikat, bez problema. Sve mu zavrsili ljudi sa auto placa.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  12. #37
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    884
    Thanks Thanks Given 
    23
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The Godfather View Post
    A carinu od 6% nijesi dodao na ovo? Onda ti ispada 19% pdv plus 6% carina tj. ukupno 25%. Jer ne izdaju EU1 sertifikat vise za vecinu vozila tako da nijesi oslobodjen carine. Znam u avgustu sam licno isao u njemacku i uvezao auto tako da sam platio 25% na vrijednost racuna a ne 19%. Gore sam uzeo auto na licitaciju autobid.de i to preko zeta koji ima autoplac gore inace fizicka lica ne mogu kupovati auto na autobid. Ako koga jos nesto interesuje nek pita.
    Ovdje je bilo pitanje povrata PDV-a koji je naplaćen u zemljama uvoza, a carinu i PDV plaćaš u svojoj zemlji.
    Nisi dobro razumio moj odgovor.

  13. #38
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bijelo Polje
    Posts
    2,401
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DadoMonte View Post
    Ovdje je bilo pitanje povrata PDV-a koji je naplaćen u zemljama uvoza, a carinu i PDV plaćaš u svojoj zemlji.
    Nisi dobro razumio moj odgovor.
    Covjek je otvorio temu i interesuje ga uvoz vozila iz inostranstva. A kad uvozis vozilo placas i 6% carine ako nemas E1 potvrdu/sertifikat sto je korisno da zna.

  14. #39
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znaci za sad znam sigurno da treba platit 19%pdv kod nas na netto cijenu u Njemacku i porez 6% jer se ne moze dobiti regularno E1 sertifikat.
    Jeli zna neko ostala dokumenta ostaju kao iz Novicinog posta ili se i tu nesto promjenilo? Ako je neko isao skorije vani za kola nek napise odje ili mi posalje pm. Hvala

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,654
    Thanks Thanks Given 
    745
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default Uvoz vozila iz inostranstva

    Matematika je prosta, kod nas placas:

    neto cijena u DE (placas bruto, a dobijas povrat kada izadjes iz EU) + 150/200 eur (carina to dodaje u vrijednost kao troskove transporta) + 5% ako nemas EUR1 i na sve to 19% PDV.

    To su procentualni troskovi. Ostalo su fixni i okvirno iznose: spediter (50?) + prevod tumaca (15-30) + ulazna deklaracija (30) + masinski (80 ako imas ili 180 ako nemas COC) + zoll tablice, saobracajna, zeleni karton i osiguranje (~200) + EUR1 i izvozna carinska (70) + hotel + gorivo + putarina i nakon par nedjelja ti dodje na kucnu adresu rjesenje za njemacki porez oko 20 eur, tj zavisi koliko si vozio. Za to nadjes nekog iz EU da ti uplati, oni nemaju provizije za placanje, jer bi odavde provizija za swift bila 15 eur.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Sale; 10-03-17 at 10:55.

  16. #41
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Jedno kratko pitanje, kako se vrši povrat PDV-a, uplate li ti na račun i đe se to prijavljuje, na granici ili?

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,654
    Thanks Thanks Given 
    745
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default Uvoz vozila iz inostranstva

    Racun ti pravi na neto (bez pdv). Daje vam priznanicu da je dobio novac za pdv.

    Prodavac/agencija u gradu gdje kupujes auto ti za oko 30 eur napravi izvoznu deklaraciju. Moras da im kazes na kojem prelazu izlazis iz EU. Onda idete do kancelarije carine da to oni unesu u sistem.

    Cariniku na granicnom prelazu iz EU dajes im kopiju te deklaracije. Obavezno da ti skeniraju barcode sa iste. U roku od dan/dva kod prodavca mozes da podignes kompletan PDV. Po dogovoru moze to da uradi neko drugi ili da ti uplati na devizni racun.

    Procedura u Srbiji... mislim da je 95% ista kao za CG: https://www.polovniautomobili.com/au...k-po-korak.php

    Vazno: u Srbiji vazi sljedece, pa kapiram da je i u CG, pitajte speditera - Za vozila do 6000 prodavac pise izjavu na racunu da je proizveden iz EU. Za preko 6000 morate da platite carinu i na sve to pdv, jer njemacki proizvodjaci (osim mercedes... za sada) vise ne izdaju potvrdu na osnovu koje spediteri/agencije u DE su mogli da naprave EUR1. Nasi priznaju samo taj papir kao dokaz da je vozilo proizvedeno u EU. Na taj nacin su na "mala vrata" ponovo uveli carinu.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Sale; 15-05-17 at 00:31.

  18. #43
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Fala.

    Što se izjave tiče to je donekle i razumljivo jer auto ne mora biti EU porijekla iako je proizvođač iz EU.

  19. #44
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    1,650
    Thanks Thanks Given 
    446
    Thanks Thanks Received 
    167
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Konacno dosta korisnih informacija

    Послато са Smartphone_6.1 уз помоћ Тапатока

  20. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,654
    Thanks Thanks Given 
    745
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Fala.

    Što se izjave tiče to je donekle i razumljivo jer auto ne mora biti EU porijekla iako je proizvođač iz EU.
    Moje auto je Made in Germany, pa sam morao da platim carinu... proizvodjaci vise nece da izdaju potvrde i posto bez toga nema EUR1... ima carina.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #46
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Mozda nije za pricu, al moze se carina izbjeci

    Raspitajte se malo

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  22. #47
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    PODGORICA
    Posts
    721
    Thanks Thanks Given 
    115
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Pa evo raspitujemo se o.O

  23. #48
    Join Date
    May 2010
    Location
    Podgorica, Old airport!
    Posts
    1,330
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da nije ko isao skoro po auto, njemacka-holandija da prenese iskustva?

  24. #49
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,145
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    243 Posts

    Default

    Ja bih iz Fr doveZo jedno 3,4 autica, trebaju mi nešto, pa ako neko zna kako nek i o tome piše.

    poslato s Jadrana

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,654
    Thanks Thanks Given 
    745
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    Citaj prethodne postove.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Page 2 of 94 FirstFirst 1234561252 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (1 members and 1 guests)

  1. beatnological

Similar Threads

  1. Prodajem Polovna bicikla - uvoz iz inostranstva
    By orlo in forum Ostali oglasi
    Replies: 91
    Last Post: 20-10-15, 13:33
  2. Usluge Dovoz uvoz automobila iz inostranstva
    By Auto-prodaja-Bar in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-14, 11:35
  3. Uvoz auta iz inostranstva
    By pedja@ in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-09, 18:22
  4. Uvoz vozila iz inostranstva
    By Gloralera in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 73
    Last Post: 13-08-08, 03:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •