Page 99 of 100 FirstFirst ... 49899596979899100 LastLast
Results 2,451 to 2,475 of 2488

Thread: Uvoz vozila iz inostranstva

Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

Quote Originally Posted by NSX View Post
    treba kupoprodajni, pođeš kod notara sa saobraćajnom (ona mala plastična Deel I) koju prevedeš kod sudskog tumača i ostalo ti završi špediter, možeš se javiti meni na PMpotvrdu proizvođača možeš uzeti ovdje kod šiševića sa homologacijom kasnije kad se ocarini auto treba ti odjava za registraciju vratiš tablice u Holandiju i dobiješ potvrdu o odjavi (Vrijwaringsbewijs)
    Danas bio u RDW-u (drzavna instanca za registracije), poslali me u garazu u kojoj rade export vozila i zavrsavaju papirologiju. Kod RDW-a je sljedeca procedura. Vratis se sa tablicama i odjavis auto zatim na carini zatrazis potvrdu o izvozu (aangifte ten uitvoer). Kada dobijes exportnu saobracajnu sa tim dokumentom mozes u CG prijaviti vozilo za carinjenje i dalji postupak (homologacija, tehnicki pregled itd.). Ovi u garazi koja se bavi eksportom ne rade sa aksportom na vlastitim tablicama. Kod njih se moze za 5 min. sve zavrsiti ako ides na opciju privremenih tablica. Vaze dvije sedmice. Oni regulisu odjavu, carinsku deklaraciju, kupoprodajni ugovor (pitam se kako jer nema notara u toj njihovoj kombinaciji) i privremeno osiguranje. Njihova tarifa za sve ovo je nekih € 180,-. Ja sam vise pristalica kombinacije uvoza na vlastitim tablicama ali pravljenje ugovora i potvrda notara je problem. Prvo, sto se kod notara moras najaviti i rezervisati termin (min. 7 dana unaprijed) i notarska tarifa koja je poprilicno paprena jer ne prave razliku izmedju kupoprodajnog ugovora za npr. kucu ili za auto. U sudu i opstini se ne bave takvim ovjerama. Posto polazim, sada, za ovaj vikend ta opcija sa notarom svakako otpada.

Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

Da li mogu bul bar i side bar proci homologizaciju i tehnicki pregled? Za kuku sam vec cuo da ne moze proci.
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_3012.jpg 
Views:	113 
Size:	12.9 KB 
ID:	178934

Thanks Thanks Given 
    791
    Thanks Thanks Received 
    1,298
    Thanked in
    724 Posts

Koliko sam ja u toku prica, ne mozes, moras da skines pa ponovo stavljas nakon teh. pregleda.

Isto vazi i za kuku, krovni nosac…

Thanks Thanks Given 
    2,513
    Thanks Thanks Received 
    4,709
    Thanked in
    2,745 Posts

Quote Originally Posted by Kankale View Post
    Da li mogu bul bar i side bar proci homologizaciju i tehnicki pregled? Za kuku sam vec cuo da ne moze proci.
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_3012.jpg 
Views:	113 
Size:	12.9 KB 
ID:	178934

Nope.

Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

OK. Kuka nije problem (2 sarafa), krovni nosaci su na click sistem i to ide brzo. Ovaj bul bar i ovi sa strane su druga prica, morace na kanal. Znaci, nista kucna radinost Hvala na odgovorima. Ja krecem danas, sa bozjom pomoci jer su u Njemackoj za danas najavili crveni meteo alarm. Kisa do 120 l/m2, poplavne bujice, jaki udari vjetra i mogucnost tornada!?

Thanks Thanks Given 
    2,214
    Thanks Thanks Received 
    1,022
    Thanked in
    456 Posts

Ako neko od forumasa kupuje auto i treba mu provjera na carVertical ostala mi je jedna provjera ne treba mi i ističe 04juna.

Thanks Thanks Given 
    2,214
    Thanks Thanks Received 
    1,022
    Thanked in
    456 Posts

Rezervisan carVerical za jednog forumaša.

Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    22 Posts

Za uvoz auta iz Njemacke, da li uvijek moze da se vrati PDV? Kupovina od pravnog/fizickog lica?
    Ako je samo od pravnog, da li uvijek poslije kupovine od pravnog lica moze da se vrati PDV?
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

Thanks Thanks Given 
    287
    Thanks Thanks Received 
    183
    Thanked in
    119 Posts

Kupovina od pravnog lica,
    može povrat, AKO JE NAGLAŠENO DA GA IMA, i mora Njemačka špedicija da ti radi izvozne papire, zatim njihov lokalni carinski organ da izvrši pregled vozila - i tek onda možeš ići.

Dobro je kad naidješ na prodavca koji je profesionalac i hoće da pomogne. Dan ipo sam izgubio zadnji put.
    Srećom sam imao svu njihovu podršku.

10. The Following User Says Thank You to cvxcomputers For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    2,214
    Thanks Thanks Received 
    1,022
    Thanked in
    456 Posts

Quote Originally Posted by cvxcomputers View Post
    Kupovina od pravnog lica,
    može povrat, AKO JE NAGLAŠENO DA GA IMA, i mora Njemačka špedicija da ti radi izvozne papire, zatim njihov lokalni carinski organ da izvrši pregled vozila - i tek onda možeš ići.

Dobro je kad naidješ na prodavca koji je profesionalac i hoće da pomogne. Dan ipo sam izgubio zadnji put.
    Srećom sam imao svu njihovu podršku.
    AKO JE NAGLASENO DA GA IMA to je prvo i osnovno.

Ali ovaj drugi dio da za Njemacku špediciju da radi papire i lokalna carina da izvrsi pregled auta za to prvi put cujem. Mozda je nesto desavalo sa bas tim autom koji si kupio ili neka Njemacka pokraina blesava.

Ja sam kupio iz DE naravno navedeno da ima povrat, u Sloveniju mi radili exportne papire kada je auto izaslo iz EU regularno vratio kod Njemaca PDV

12. The Following User Says Thank You to METZ For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    2,214
    Thanks Thanks Received 
    1,022
    Thanked in
    456 Posts

Quote Originally Posted by mc_esseny View Post
    Za uvoz auta iz Njemacke, da li uvijek moze da se vrati PDV? Kupovina od pravnog/fizickog lica?
    Ako je samo od pravnog, da li uvijek poslije kupovine od pravnog lica moze da se vrati PDV?
    Ako je pravno lice u DE ( njihove auto kuce, auto placevi itd.) kupilo auto, kompezovalo ili šta god od fizičkog lica na ta auta se ne moze vratiti njihov PDV.

PDV se moze vratiti ukoliko su (opet njihove auto kuce, auto placevi itd) kupili, otkupili auta od pravnih lica(obicno to budu lizing kuce, banke, firme, u ovo naravno idu i nova auta) e na takva auta mi mozemo vratiti PDV.

Obično to budu auta do4-5 godina starosti, ima i starijih ali vrlo, vrlo malo.

Od kupovine auta kod fizičkog lica kao vlasnika automobila vraćanje PDV je nemoguće.

Ovo sam ranije nedje pisao pa ga opet kopirah sad.

Svakako da u 99% slucajeva navode na koje se auto moze vratiti PDV što je prvo i osnovno kao što je i napisao kolega @cvxcomputers , ova moja ostala pisanija ti je samo da znaš kako sistem funcioniše
    Last edited by METZ; 01-06-24 at 23:01.

14. The Following User Says Thank You to METZ For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

Kao sto je vec receno, PDV se moze vratiti samo ako kupujes od pravnog lica, pod uslovom da auto prije toga nikad nije bilo u vlasnistvu fizickog lica i pod uslovom da pravno lice od kojeg kupujes pristane da ti vrati PDV jer po zakonu nijesu u obavezi to da urade. Dobro provjeri reputaciju prodavca jer mogu obecati da ce ti vratiti PDV a posle da te zajebavaju i nikad ga ne vrate.

Ja sam poslao upit njemackoj carini (kopiracu cijeli odgovor na kraju) i objasnili su mi da je procedura takva da prodavac (ili njegov punomocnik) mora da pribavi eksportnu deklaraciju ("Ausfuhrbegleitdokument", skraceno ABD) tako sto ce prvo elektronski podnijeti zahtjev a zatim vozilo dovesti na inspekciju u lokalnu carinsku ispostavu ili platiti naknadnu da carinik dodje kod njega da obavi inspekciju. Ako je sve ok, lokalna carina elektronski salje deklaraciju prodavcu. Prilikom izlaska iz EU transporter treba da pokaze deklaraciju granicnoj carinskoj sluzbi koja ce da elektronski ovjeri deklaraciju i posalje obavjestenje lokalnoj carinskoj ispostavi (u kojoj je deklaracija sacinjena) da je vozilo napustilo EU. Lokalna ispostava dalje o tome obavjestava prodavca i to je dokaz da je vozilo napustilo EU i na osnovu toga on moze da vrati PDV. Ovo sve vazi za robu u vrijednosti iznad 1000e ili tezu od 1000kg, za ostalu robu imate takodje odgovor u mail-u ispod mada je to nebitno za automobile.

Evo i cijelog njihovog odgovora na engleskom (mozete im i sami postaviti pitanje na mail: [email protected]). Pitanje koje sam im postavio je da li je prodavac (pravno lice) u obavezi da vrati PDV:

First of all, there is no obligation for the selling company in the law; this is always a contractual matter, even if they get an exemption from VAT from their tax office (separate from customs).

Customs only confirms export, amongst others for VAT purposes. In your case an electronic export declaration has to be made, by the seller, and you need export plates, if the car is driven on its own wheels. Both export plate (if applicable) and VIN have to be mentioned in the export declaration.Details on the process:
    Whenever a company exports goods into a country, which does not belong to the European Union, an export declaration must be submitted.

Only for goods of a value of at most EUR 1,000 and a weight of at most 1,000 kg an oral declaration at the border customs office where the goods leave the European Union is sufficient - provided no export permit is necessary and the destination is no embargo country.
    If these value or weight limits are exceeded, or in case of a permit or embargo country, the exporter is obliged to use the electronic export procedure.
    To make declarations themselves companies in Germany can choose between the following possibilities:

• Internet declaration 'Internetausfuhranmeldung IAA Plus' (free of charge):
      (https://www.ausfuhrplus.internetzollanmeldung.de/iaap/)
    • ATLAS-software of a so-called 'Dezentraler Kommunikationspartner':
      This means a company does not install the ATLAS software on their server, but send declarations via someone else's software and pay for this service.
    • Install ATLAS-software on their server:
      Either a company buys certified ATLAS software from another company or they develop their own software which would have to be certified.

All declarations have to be made in German.
    To disburden themselves a company can authorise a customs broker or a freight company to do the customs declaration by proxy.

Export Procedure

Two-stage procedureAs basic principles:

• the export procedure has to be performed in two stages, this means the declaration has to be sent to the local customs office before the goods are transported to the border;
    • the goods must be physically presented to the local customs office.

There are exceptions: To avoid presenting the goods at the customs office, but rather on a company's premises, a company can make an application according to § 12 (4) Foreign Trade and Payments ordinance (Außenwirtschaftsverordnung). In such a case they have to pay a service fee to customs.
    The relevant locally competent export customs office (Ausfuhrzollstelle) may be found here: http://www.zoll.de/DE/Service/Dienst...uche_node.html
    The customs office will check the declaration and – if everything is acceptable – send an export accompanying document (Ausfuhrbegleitdokument = ABD) with a reference number (MRN) to the declarant electronically.
    The declarant prints out the ABD and gives it to the carrier who has to show the document to the border customs office where the goods leave the European Union.
    The border customs office will send an export confirmation electronically to the German customs office where the declaration was made.
    This customs office will then send an export notice (in German: Ausgangsvermerk) electronically to the person who made the export declaration (German exporter or their representative).
    Above export notice is proof of export for VAT purposes.

One-stage procedure

If the goods are worth less than 3,000 euros, the declaration can be made directly at the border customs office before leaving the European Union.
    However, the German IT procedure can only be used if the border office is in Germany (seaport or airport or border to Switzerland). In this case a company can choose the one-stage export procedure using ATLAS software or Internetausfuhranmeldung IAA Plus. The declarant will only get a reference number (LRN plus EORI) and can tell that to the carrier.
    If the goods are worth less than 3,000 euro but leave the European Union via another member state, a company has the following possibilities:

• IAA Plus, but they have to choose the two-stage export procedure (see above),
    • make a one-stage export procedure with the national IT procedure for export declarations of the relevant member state, or
    • authorise a customs agent in the other member state to do the customs clearance by proxy.

As far as this answer contains legal statements, the information can only be given to the best of our knowledge and does not establish any legal claims.
    Last edited by BlackHawk; 02-06-24 at 04:24.
    Just because you're paranoid doesn't mean they aren't after you.
    Montenegro

16. The Following 2 Users Say Thank You to BlackHawk For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    1,556
    Thanks Thanks Received 
    845
    Thanked in
    525 Posts

Ovo oko pdv bi trebalo zalijepiti na pocetku teme cisto da je lakse da se nadje i da se ljudi ne ponavljaju opet i opet objasnjavaju jedno isto...

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

18. The Following 2 Users Say Thank You to darko cfc For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    22 Posts

Hvala svima na objasnjenju, sve je jasno sad. Znaci sanse da se vrati PDV su zapravo vrlo vrlo rijetke.
    Pretpostavljam da je isti slucaj za Holandiju, Belgiju i Svajcarsku?
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

Thanks Thanks Given 
    42
    Thanks Thanks Received 
    718
    Thanked in
    469 Posts

Zavisi sta su ti kriterijumi prilikom pretrage, recimo mene ne bi zanimala kupovina od fizickog lica vec iskljucivo od auto kuce i kad god sam trazio nesto, 90% vozila je imalo bruto i neto cijenu…rijetko je bilo da je samo jedna cijena (bruto) na koju nema povrata.

Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

Pa ne bih uopste rekao da su sanse rijetke, ako je prodavac istakao na oglasu da je "VAT refundable" mislim da su velike sanse da to sve bude ok. Licno nemam konkretnog iskustva osim ovih informacija koje sam dobio ili sam istrazio pa neka me neko ispravi ako grijesim. Uskoro treba da uvezem auto pa cemo vidjeti. Ovo je za Njemacku, za ostalje zemlje ne znam mada pretpostavljam da je slicna procedura.
    Just because you're paranoid doesn't mean they aren't after you.
    Montenegro

Thanks Thanks Given 
    7,824
    Thanks Thanks Received 
    4,868
    Thanked in
    1,870 Posts

Hvala svima na objasnjenju, sve je jasno sad. Znaci sanse da se vrati PDV su zapravo vrlo vrlo rijetke.
    Ako ima istaknuta bruto i neto cijena na oglasu, zapravo je obratno, tj šanse da se ne vrati PDV su vrlo vrlo rijetke (tj nisam još čuo za slučaj da je provjeren prodavac nekog zeznuo).

Pod provjeren se podrazumjeva svaki sa par desetina ocjena.

Sent using Tapatalk
    #fakenews

Thanks Thanks Given 
    2,779
    Thanks Thanks Received 
    2,673
    Thanked in
    1,298 Posts

zavisi, ako je noviji auto i ako ga uzimaš od firme postoji dobra šansa da vraćaju PDV
    She is only here to annoy herself!

Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    22 Posts

Quote Originally Posted by NSX View Post
    zavisi, ako je noviji auto i ako ga uzimaš od firme postoji dobra šansa da vraćaju PDV
    Gledam nesto 15-20godina, tako da su sanse minimalne
    ~

Thanks Thanks Given 
    2,779
    Thanks Thanks Received 
    2,673
    Thanked in
    1,298 Posts

a zaboravi to, imaš u opcijama tamo da staviš da ti se vraća PDV, ponekad iskoči nešto starije ali rijetko
    She is only here to annoy herself!

Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    16 Posts

Kakva je situacija sa uvozom motora, tj ima li ko da dovodi motor?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

Da li radi neko u CG licitacije na alcopa za fizicko lice, naravno za naknadu?

Thanks Thanks Given 
    725
    Thanks Thanks Received 
    486
    Thanked in
    253 Posts

Prentis auto. Meni nije bilo računice.

Thanks Thanks Given 
    791
    Thanks Thanks Received 
    1,298
    Thanked in
    724 Posts

Ih, meni jeste bilo i te kako. Doduse zavisi kakvu cijenu ubodes. Meni je ispalo 4K povoljnije nego sto sam nac u CG, Srb, Bih.

Kod tih licitacija je sustina da budes strpljiv dok ne ispane prilika da du svi potrosili pare i ostane to tvoje auto meni se desilo iz prve, drufu posle 5-6 licitacija.

Thanks Thanks Given 
    86
    Thanks Thanks Received 
    947
    Thanked in
    593 Posts

Ja sam ga cekao od kraja oktobra do pocetka februara. Na kraju me c4 picasso 2012 ispao oko 6900 sa servisima, reg itd. 180k km, funkcionalan dpf, zdrava masina itd. I ne, nema ga za te pare odje, sto god pricali. Takav je na placu bio 1000e vise i opet ne znam jesu li ga sminkali ili ne. Uglavnom, sto pise u onom tehnickom listu, to i dobijes.

Page 99 of 100 FirstFirst ... 49899596979899100 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)