Page 4 of 14 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 76 to 100 of 341

Thread: Teisti i Ateisti da objasne

  1. #76
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Uskacem, sa zakasnjenjem...

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Nije kontradiktorno samo ne razumiješ. To što neko vjeruje u Boga ne znači da ide Božjim putem. On se nalazi na putu (neko to naziva iskušenja) i uvijek može izabrati da uradi nešto loše i da krene sasvim drugim putem.
    Najlakse je nekom rec' "ti to ne razumijes". Necemo valjda tako da se 'igramo'...

    Fino je to sto ti mislis da je 'boziji put' onaj put 'dobra' a svaki drugi 'put zla'. Ne bih da ulazim dublje u to jer ti tako mislis, ja recimo ne mislim, ni najmanje. No ipak, nesto razmisljam... Ako (po tebi) onaj koji vjeruje u boga moze da ide njegovim putem a moze i nekim drugim izvire sledece pitanje... Onaj koji NE vjeruje, da li on automatski ide pogresnim putem? Ili i takav nevjernik moze ici dobrim putem sto tvojom analogijom znaci i 'boziji put'. ?

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Ne slažem se da je sve unaprijed predodređeno. Bog jeste sve zapisao, šta će biti ako idemo njegovim putem, i šta ako krenemo za onim drugim.
    Eto, opet ne razumijem izgleda. Ne slazes se da je sve predodredjeno sa njegove strane ali vjerujes da je on sve zapisao. Zar nije i ovo kontradiktorno? Osim u slucaju da je bog sve zapisao iz dosade i da to nema nikakvog uticaja na nas.

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Pročitaj još jednom, pa ćeš vidjeti da je dijete koje je to željelo opet našlo načina da dođe do noža iako je sklonjen. Ne vidiš poentu napisanog.
    Ne zelim da ulazim u filozofiju banalnog, izmisljenog primjera.

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Vidi, za sve bolesti postoje uzrok. Za sve genske mutacije postoji uzrok, koji ti ne vidiš ali postoji objašnje i sve se to prenosi sa roditelja, a kasnije putem ishrane i mnogo čega drugog.
    Pa da li je bas tako? Za vecinu svakako da ali koliko puta si cula da je doslo do neke 'greske' koja nema nikakvog 'opravdanja'? Mogu naci i primjere, nije problem.
    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    I još jedna stvar, zašto se dese neka izlječenja za koje ni medicina ne može objasniti? Zašto baš tim ljudima?
    Kojim ljudima? Pa nije medicina (niti nauka uopste) savrsena i konacna. Ona napreduje svakim danom i svakim danom znamo vise nego sto smo znali juce... Svako malo se otkrivaju neke nove stvari, pronalaze nove metode lijecenja, operacija itd. itd.To sto medicina (i nauka uopste) nema odgovore na neka pitanja ne znaci da ih nece imat' u nekoj (bliskoj) buducnosti. Upravo je to 'ogranicen vidik' za koji si mene optuzila.

    Najlakse je za svako pitanje bez jasnog i konkretnog odgovora (za sad) rec' "To je bog tako htio" ili nesto slicno. Da smo tom filozofijom napredovali vjerovatno bi i dalje bili u pecinama.

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Previše gledaš usko, izolovano, a u suštoni sve je uzročno posledično posvezano.
    Da, vec pomenuh to usko i izolovano gledanje...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #77
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Uskacem, sa zakasnjenjem...


    Najlakse je nekom rec' "ti to ne razumijes". Necemo valjda tako da se 'igramo'...

    Fino je to sto ti mislis da je 'boziji put' onaj put 'dobra' a svaki drugi 'put zla'. Ne bih da ulazim dublje u to jer ti tako mislis, ja recimo ne mislim, ni najmanje. No ipak, nesto razmisljam... Ako (po tebi) onaj koji vjeruje u boga moze da ide njegovim putem a moze i nekim drugim izvire sledece pitanje... Onaj koji NE vjeruje, da li on automatski ide pogresnim putem? Ili i takav nevjernik moze ici dobrim putem sto tvojom analogijom znaci i 'boziji put'. ?


    Eto, opet ne razumijem izgleda. Ne slazes se da je sve predodredjeno sa njegove strane ali vjerujes da je on sve zapisao. Zar nije i ovo kontradiktorno? Osim u slucaju da je bog sve zapisao iz dosade i da to nema nikakvog uticaja na nas.


    Ne zelim da ulazim u filozofiju banalnog, izmisljenog primjera.


    Pa da li je bas tako? Za vecinu svakako da ali koliko puta si cula da je doslo do neke 'greske' koja nema nikakvog 'opravdanja'? Mogu naci i primjere, nije problem.

    Kojim ljudima? Pa nije medicina (niti nauka uopste) savrsena i konacna. Ona napreduje svakim danom i svakim danom znamo vise nego sto smo znali juce... Svako malo se otkrivaju neke nove stvari, pronalaze nove metode lijecenja, operacija itd. itd.To sto medicina (i nauka uopste) nema odgovore na neka pitanja ne znaci da ih nece imat' u nekoj (bliskoj) buducnosti. Upravo je to 'ogranicen vidik' za koji si mene optuzila.

    Najlakse je za svako pitanje bez jasnog i konkretnog odgovora (za sad) rec' "To je bog tako htio" ili nesto slicno. Da smo tom filozofijom napredovali vjerovatno bi i dalje bili u pecinama.


    Da, vec pomenuh to usko i izolovano gledanje...
    Fidel, da li si siguran da onaj koji ne vjeruje u ovom trenutku neće postati vjernik kroz određeni period (godinu- pet -deset...)? Upravo taj što u njemu leže iskonske vrijednosti i što ide ispravnim putem, koji jednostavno ima izražen osjećaj za ispravno od lošeg?
    Na forumu imaš primjer "velikog teistu" koji je postao ateista. Imaš primjere i velikih naučnika, koji su pred kraj života upravo postali vjernici, jer su spoznali.

    Bog je nama dao slobodnu volju - izbor, dao nam je pisanu riječ kroz sveta pisma kao i milijon drugih načina da čujemo Njegovu riječ (na to se odnosi zapisano), ali ti kao i svaki pojedinac imaš svoju slobodnu volju izbora kojim ćeš putem da ideš. Bog nije tiranin.

    Što se tiče izlečenja, mislila sam na ljude koji su izliječini i što medicina svrstava u čuda, a opet su sa molitvom došli.

    Fidel, ja bih bila najveći ateista kada bih slušala slijepe vjernike i "sudila" o Bogu po njihovim djelima, one što se krste a ne znaju ni zašto to rade, što se kunu u Ostog, što se bave politikom iza lica crkve i tako redom...
    Last edited by Břgíńjĺ; 24-08-15 at 22:19.

  3. #78
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo ako te bas interesuje od nekih slicnih. Bill Gates je Dinosaurus sad.






  4. #79
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A vidish ovaj zadnji dokumentarac. Ja sam imao iste perkove kao on. Ali u Crnoj Gori ja nisam imao prilike.

    Ljudi koJe je ovaj narod izabrao sebi za vodje su veoma glupi ljudi. Vrlo su posesivni i na prevaru su se domogli sto su stekli, oni su svakog ko valja otale ocerali ili unistili mu zivot da nebi zasija pored njih.

  5. #80
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ali nije to tragedija, tragedija je fakat da ljudi biraju ono sto bi sami htjeli biti.

    Jer da je samo ono prvo, lako bi se to rijesilo. A ovo drugo ce vazda proizvoditi ono prvo.

  6. #81
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uvjek je izgleda lakše krivicu (ako je ima) svaliti na "nekog drugog".

    Onaj koji je čuo za Boga i koji je upoznat sa Božijim putem (koliko toliko, da ne ulazim u detalje) ima dva izbora, jedan je da Ga prati i da se trudi da živi po Božijim zakonima i u skladu sa njima, dok je drugi suprotnost prvom. Koliko god se u drugom načinu trudili bit dobri, pažljivi, požrtvovani i sve pozitivno, ipak ste u drugoj varijanti, uljepšavali je ili ne, ona će uvjek biti druga, a ne prva.

    Bog je sve unaprijed pripremio i podesio, ali ništa nije ostavio konačno, jer ljudi svojim postupcima na zemlji mogu to unaprijed pripremljeno izmijeniti, kako na bolje i još bolje, tako i suprotno. U Božiji unaprijed pripremljeni plan uključena je slobodna volja ljudi, nije izostavljena. Nemojete zaboraviti da je Bog savršen.

    Za bolesti. Sve bolesti su s nekim ciljem. Na primjer, nije li onaj od rođenja slijepi čovjek iz Biblije, bio u stvari slijep da bi se na njegovom primjeru prikazala i pokazala Božija veličina kad je progledao? Zamislite čuda koga je tada prvi put svojim očima ugledao? Zar je moguće čovjeku izliječiti se od neke bolesti bez Boga i njegovog uticaja? Neko će reć: "pa jeste, izliječio se jer ima jaku konstituciju" ili "to je bila slučajnost" ili opet "pravo čudo". Čuda ne postoje u smislu da se ne zna šta je bilo i kako je bilo, ne znaju možda ljudi, ali svakako Bog zna.

    Koliko god da nauka i medicina napreduju, nikada neće biti u stanju da urade ono što je Bog u stanju. Ne kažem da one ne napreduju, ali ljudi i Bog se ne mogu uporediti, niti ljudi imaju i mogu imati pravo da izigravaju Boga, što smo dosta puta vidjeli da su ljudi pogrešno radili.

    Kreacija, ne može nadmašiti i prevazići samog kreatora, može samo gajiti takve ilizije i nade, ništa drugo.

    Bog nikog ne prisiljava da ide Njegovim putem. Ali, prije ili kasnije svi ćemo stati pred Boga, a djela naša će govoriti o nama (ne tuđa djela i ne o drugima), upravo o nama.
    Last edited by SpongeBob; 25-08-15 at 09:41.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  7. #82
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Fidel, da li si siguran da onaj koji ne vjeruje u ovom trenutku neće postati vjernik kroz određeni period (godinu- pet -deset...)? Upravo taj što u njemu leže iskonske vrijednosti i što ide ispravnim putem, koji jednostavno ima izražen osjećaj za ispravno od lošeg?
    Na forumu imaš primjer "velikog teistu" koji je postao ateista. Imaš primjere i velikih naučnika, koji su pred kraj života upravo postali vjernici, jer su spoznali.
    Moglo bi se vise uci u psihologiju nego filozofiju te 'promjene misljenja na kraju zivota'. Obicno je to iz nekog 'krajnjeg afekta' i kad obicno nisu ni pri sebi 100%. Pricam i za jednu grupu i za drugu. I za one koji 'na samom kraju' osjete strah za ono sto dolazi poslije pa se navodno pokaju za grijehe i 'prihvate boga' kako bi otisli u raj; kao i za one koji su vjernici cijeli zivot a onda se tako 'na samom kraju' naljute na boga sto ih odnosi sa ovoga svijeta i onda iz 'inata' vise ne vjeruju u njega...

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Bog je nama dao slobodnu volju - izbor, dao nam je pisanu riječ kroz sveta pisma kao i milijon drugih načina da čujemo Njegovu riječ (na to se odnosi zapisano), ali ti kao i svaki pojedinac imaš svoju slobodnu volju izbora kojim ćeš putem da ideš. Bog nije tiranin.
    E pa dobro... sad znam na sta si mislila... Jer smo mi pisali o tome da je (po vama) bog sve zapisao (svaki korak svih nas) a ti si potvrdila da je on sve zapisao pa misljah da si na to mislila a ne na ono sto je on napisao po knjigama koje su nama dostupne. Vezano za to da 'bog nije tiranin', bilo je dosta price i ne bih da vrtim opet isto ali je prilicno problematicna izjava, zavisno od onog sto ko vjeruje i sto ko pripisuje bogu. Samo cu rec' da vecina smatra da je bog SVE stvorio (i da samim tim i dalje sve stvara na zemlji) pa je onda malo arogantno i licemjerno pripisivat' mu svako dobro koje se desi a za ono lose krivit' ljude).

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Što se tiče izlečenja, mislila sam na ljude koji su izliječini i što medicina svrstava u čuda, a opet su sa molitvom došli.
    Ja sam mislio uopsteno na slucajeve za koje medicina ili nema odgovora ili nema lijeka. Jer tih slucajeva svakako jos ima i jos ce ih biti. Iz razloga koje pomenuh prethodno. Mogu se pomenut i 'istjerivaci djavola' koji to rade pod mantijom fratra (posebno kod katolika). Znam za slucajeve (ako nekoga zanima mogu da nadjem clanke i sl.) gdje su u pitanju tezi oblici sizofrenije i sl. gdje medicina jednostavno ne moze da pomogne. Onda roditelji koji su vjernici obicno se okrecu ovim 'egzorcionistima' (ne znam ni kako se pravilno kaze kod nas) da oni istjeraju djavola iz djeteta jer je 'medicina nesposobna da ista uradi povodom toga'. Onda to 'istjerivanje djavola' traje mjesecima i godinama. U Spaniji je jedan slucaj trajao 6-7 godina cini mi se. Strasne price, pogotovo nacini na koje su se ta djeca 'lijecila' od strane tih katolicnih svestenika. Jedan od njih je cak gostovao u emisiji jednoj i intervju je bio definitivno 18+. Ne treba zaboravit' da se nekad i ljudi koji ne vjeruju u boga izlijece 'sami' (opet kad medicina nema pomoci) kao sto je u pitanju rak i sl. gdje se predvidja kratak zivot a pacijent se opet izlijeci bez ikakve molitve ili icega. I u tom slucaju je licemjerno pripisivat' izlijecenje bogu, makar ja tako mislim.

    Elem, primjera ima milion, za svaki slucaj posebno. Kao sto rekoh, najlakse je sve pripisat' nekom bogu bez ikakvog objasnjenja. Ipak, znatno je ozbiljnije sagledat' siru sliku.

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Fidel, ja bih bila najveći ateista kada bih slušala slijepe vjernike i "sudila" o Bogu po njihovim djelima, one što se krste a ne znaju ni zašto to rade, što se kunu u Ostog, što se bave politikom iza lica crkve i tako redom...
    Ne treba bit' ni ateista ni vjernik zbog (ne)djela drugih vec zbog sopstvenih uvjerenja. A takvih i kojima ti pricas najvise i ima.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #83
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Uvjek je izgleda lakše krivicu (ako je ima) svaliti na "nekog drugog".
    Kao sto rekoh Boginji... ako ti mozes da propisujes svako 'dobro' koje se desi bogu, onda i ja mogu da pripisem svako 'zlo' istom tom bogu. Nije komplikovano. Uopste.

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Onaj koji je čuo za Boga i koji je upoznat sa Božijim putem (koliko toliko, da ne ulazim u detalje) ima dva izbora, jedan je da Ga prati i da se trudi da živi po Božijim zakonima i u skladu sa njima, dok je drugi suprotnost prvom. Koliko god se u drugom načinu trudili bit dobri, pažljivi, požrtvovani i sve pozitivno, ipak ste u drugoj varijanti, uljepšavali je ili ne, ona će uvjek biti druga, a ne prva.
    Sto si htio da kazes sa ovim? Da oni koji ne 'prate biziji put' se trude da NE zive po 'bozijim zakonima'? A u koju grupu svstavas one koji poznaju 'njegov put' ali ih on ne zanima i zive 'svojim putem' koji smatraju boljim i uzvisenijim? Mozda je to ipak pretesko da bi ti shvatio ili da bi to jedan mozak kao tvoj prihvatio (nije u pitanju [ne]inteligencija vec zatucanost)...

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Bog je sve unaprijed pripremio i podesio, ali ništa nije ostavio konačno, jer ljudi svojim postupcima na zemlji mogu to unaprijed pripremljeno izmijeniti, kako na bolje i još bolje, tako i suprotno. U Božiji unaprijed pripremljeni plan uključena je slobodna volja ljudi, nije izostavljena. Nemojete zaboraviti da je Bog savršen.
    Ovo je onaj pokusaj da se sve dobro pripise njemu a da za sve lose bude kriv covjek sa njegovom slobodnom voljom koji je na taj nacin 'otisao od boga'. Jos jedan LICEMJERAN pokusaj. Indeed.

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Za bolesti. Sve bolesti su s nekim ciljem. Na primjer, nije li onaj od rođenja slijepi čovjek iz Biblije, bio u stvari slijep da bi se na njegovom primjeru prikazala i pokazala Božija veličina kad je progledao? Zamislite čuda koga je tada prvi put svojim očima ugledao? Zar je moguće čovjeku izliječiti se od neke bolesti bez Boga i njegovog uticaja? Neko će reć: "pa jeste, izliječio se jer ima jaku konstituciju" ili "to je bila slučajnost" ili opet "pravo čudo". Čuda ne postoje u smislu da se ne zna šta je bilo i kako je bilo, ne znaju možda ljudi, ali svakako Bog zna.
    Ne znam kako mozes da izjavis nesto kao "Sve bolesti su s nekim ciljem". Zbilja ne znam kako neko to moze da izjavi. Jos jedan citat koji treba zapisat' i kojeg ces se, sasvim sigurno, i ti postidjet jednog (skorog) dana. Ne bih dalje jer ako bi se okrenuo prema tebi sa tim tvojim citatom, vec bih onda ja bio okrutan a to mi nije namjera. Ali nadam se da znas na sta mislim. Necu objasnjavat'.

    A ovo je opet jedna klasicna izjava da ljudi mozda ne znaju sve ali zato bog zna... Za sve se desi, a ljudima trenutno nije jasno, treba rec "Ne znas ti ali bog zna". Za sve gdje je razlog nepoznat' treba rec' "Ne znas ti razlog ali bog zna zasto je to uradio" itd. itd. Jos jedna klasicna LICEMJERNA ideja vjernika. Nije mi jasno kako neko moze tako ograniceno da razmislja. Zbilja ne znam.

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Koliko god da nauka i medicina napreduju, nikada neće biti u stanju da urade ono što je Bog u stanju. Ne kažem da one ne napreduju, ali ljudi i Bog se ne mogu uporediti, niti ljudi imaju i mogu imati pravo da izigravaju Boga, što smo dosta puta vidjeli da su ljudi pogrešno radili.
    Kreacija, ne može nadmašiti i prevazići samog kreatora, može samo gajiti takve ilizije i nade, ništa drugo.
    Ok, opet isto... Covjecanstvo napreduje ali nikad nece dostici 'humanoida sa oblaka' (by: Rakun) jer je on savrsen, on sve zna i on zna razlog za sve sto se desava. Toliko usko da uze ne moze bit'.

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Bog nikog ne prisiljava da ide Njegovim putem. Ali, prije ili kasnije svi ćemo stati pred Boga, a djela naša će govoriti o nama (ne tuđa djela i ne o drugima), upravo o nama.
    Bog ne prisiljava? Cemu onda sve kazne? Cemu pakao? Kako mozes da kazes da nema prisile nakon citanja biblije i svega sto se desavalo svakom ko se i u najmanjoj mjeri 'udaljio od boga i njegovog puta'?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  9. #84
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Kao sto rekoh Boginji... ako ti mozes da propisujes svako 'dobro' koje se desi bogu, onda i ja mogu da pripisem svako 'zlo' istom tom bogu. Nije komplikovano. Uopste.
    Ja sam upravo o tome govorio, o prebacivanju krivice na drugog koje je realno besmisleno, i jeste i može biti komplikovano. Razumio bih, da kad ne vjeruješ, da onda i ne možeš tako pripisivati Njemu išta, daleko od toga da meni smeta taj tvoj postupak.
    Dal ti sa ovakvim "pripisivanjem" ipak indirektno priznaješ da Bog postoji? Tvoje pravo niko ne spori, naravno. Razgovaramo samo.

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Sto si htio da kazes sa ovim? Da oni koji ne 'prate biziji put' se trude da NE zive po 'bozijim zakonima'? A u koju grupu svstavas one koji poznaju 'njegov put' ali ih on ne zanima i zive 'svojim putem' koji smatraju boljim i uzvisenijim? Mozda je to ipak pretesko da bi ti shvatio ili da bi to jedan mozak kao tvoj prihvatio (nije u pitanju [ne]inteligencija vec zatucanost)...
    Ne svrstavam nikog niđe, ako opisujem nešto.
    Pratiti Božiji put podrazumijeva živjeti u skladu sa Božijom riječju. Svaki "svoj put" naročito i upravo onaj u kome nema ni B od Boga, konačno nije Božiji put. Vjerovatno da je taj "svoj put" ljudima koji idu njim čak i bio i jeste uzvišeniji i bolji i savršeniji, jednom riječju pravilniji, inače ne bi njim išli? To ne znači da je taj put ispravan. Slično kao što ti potencijalno tvrdiš da Bog ne postoji, dal to zbilja i konačno znači (potvrđuje) da On zbilja ne postoji?
    Ne, to samo opisuju tebe i tvoje shvatanje, ništa drugo.

    Da se vratim na "svoj put". Čak i onaj put koji je u skladu sa Božijim, ali ipak osoben, po nečemu karakterističan, u smislu da se ipak razlikuje od Božijeg puta (neka doktrina, neka bitna pojedinost ili sitnica ako je neko tako interpretira) čak ni to nije Božiji put, upravo zato postoje toliko religija i shvatanja i pravila i nijansi i vrsta i pod vrsta. Parafraziram: "Širok je put što vodi u propast, a usak je onaj koji vodi u život". Znači opisani drugi put je pogrešan, odnosno pogrešan je i prvi put ukoliko se ne prati kako treba. Dal smo se razumjeli oko ovog? One opise s kraja citata ti preskačem, očekujem malo više od tebe (od ovog pokazanog).

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ovo je onaj pokusaj da se sve dobro pripise njemu a da za sve lose bude kriv covjek sa njegovom slobodnom voljom koji je na taj nacin 'otisao od boga'. Jos jedan LICEMJERAN pokusaj. Indeed.
    Zar su svi koji se ne slažu s vama licemjeri? Dal ovđe trebaš malo razmisliti, umjesto olako karakterisati? Zar je i Tolkin bio licemjer? Tolkina stavih jer ima neki citat koji se odnosi na njega, dal to stavih ovđe ili na nekoj sličnoj temi, provjeriću, a možeš i ti.
    Tvrđenje da je Bog savršen je opisano u Bibliji, da ne tražimo dalje, sve negativno za šta Ga optužuješ je ono što sleduje i što pripada ako ne shvatiš pravo i stvarno stanje, poredak i međusobno posledične veze. Boginja o tome govori. Meni je jasno da se ove stvari ne uklapaju u koncepciju mnogih, naročito onih koji sumnjaju. To je jedan od prvih koraka, ali koraka ima još. Komplikovano? Tolstoj je govorio da, parafraziram: "Ako tražiš Boga, on će ti se i pokazati".

    Ne može čovjek sa svojom slobodnom voljom biti kriv. Da je tako, ko bi se spasao ikad?

    Može biti kriv čovjek koji po svojoj slobodnoj volji odabere loše i postupa loše. Loše je po nekoj definiciji, sve ono što je suprotno Božijoj riječi. Možemo nabrajati do sutra katastrofalne primjere, ali mislim da nam to nije cilj. Osim toga, zlo je i opravdavati zlo i Adam je to uradio bio.

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ne znam kako mozes da izjavis nesto kao "Sve bolesti su s nekim ciljem". Zbilja ne znam kako neko to moze da izjavi. Jos jedan citat koji treba zapisat' i kojeg ces se, sasvim sigurno, i ti postidjet jednog (skorog) dana. Ne bih dalje jer ako bi se okrenuo prema tebi sa tim tvojim citatom, vec bih onda ja bio okrutan a to mi nije namjera. Ali nadam se da znas na sta mislim. Necu objasnjavat'.
    Šta je sporno za bolesti? Da proširim misao, sve što se čovjeku dešava (uključujući i bolesti) je sa nekim ciljem. Ovaj život je neprekidna borba, iskušenje, provjera, testiranje, tako ga i treba shvatiti, jer ga je Bog tako zamislio. Primjer sa slijepim čovjekom koji je progledao, upravo je odličan primjer.

    Sad mi objasni, zašto onda uopšte postoji shvatanje (ideja) da Bog ne postoji?

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    A ovo je opet jedna klasicna izjava da ljudi mozda ne znaju sve ali zato bog zna... Za sve se desi, a ljudima trenutno nije jasno, treba rec "Ne znas ti ali bog zna". Za sve gdje je razlog nepoznat' treba rec' "Ne znas ti razlog ali bog zna zasto je to uradio" itd. itd. Jos jedna klasicna LICEMJERNA ideja vjernika. Nije mi jasno kako neko moze tako ograniceno da razmislja. Zbilja ne znam.
    Ko je ovo tvrdio? Zar nisi sam navodio primjer o datumu kraja svijeta, za koji piše u citatu koji si naveo, da ga ljudi ne znaju (i ne treba da ga znaju), ali da ga Bog zna? Zašto eventualno misliš da je ovo jedini slučaj?

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ok, opet isto... Covjecanstvo napreduje ali nikad nece dostici 'humanoida sa oblaka' (by: Rakun) jer je on savrsen, on sve zna i on zna razlog za sve sto se desava. Toliko usko da uze ne moze bit'.
    Sigurno? Možeš li ti svojim rukama napraviti "nešto", a da to nešto bude savršenije od tebe?

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Bog ne prisiljava? Cemu onda sve kazne? Cemu pakao? Kako mozes da kazes da nema prisile nakon citanja biblije i svega sto se desavalo svakom ko se i u najmanjoj mjeri 'udaljio od boga i njegovog puta'?
    Da Bog ne prisiljava nikog da Ga slijedi. Bog je savršen, milosrdan i strpljiv i on čeka, svi na kraju dođu "Bogu na istinu". Svi oni opisi iz Biblije nisu prijetnja, nego primjer. Ti vjeruj u šta hoćeš, kako hoćeš i kad hoćeš.
    Last edited by SpongeBob; 25-08-15 at 16:57.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  10. #85
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    One opise s kraja citata ti preskačem, očekujem malo više od tebe (od ovog pokazanog).

    Ti vjeruj u šta hoćeš, kako hoćeš i kad hoćeš.
    Ne ocekuj vise nista od mene, zavrsio sam sa tobom. Kad odrastes (ne godinama nego mentalno) onda cemo mozda nastavit' pricu. Do tada, lijep pozdrav.

    (ako smatras da si postavio neka pitanja a nisu odgovorena, sasvim sam siguran da si i sam svjestan da su ponovio ista pitanja na koja sam vec odgovorio kroz vise tema)
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  11. #86
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Fidele jesi ti vidio ikakvu dramu na ovaj forum?

    Odje ima masu drame, ko je upoznat sa time sta je drama. Komedije i Tragedije koliko ocesh.

    A ne samo odje no svudje dje covjek je.

    Zivot mu je dosadan pa ga dramatizuje. Goni se sa Karmom zivota.

    Pametni covjek ja vjerujem je umjeren, a onaj koji nije on kocnica nema pa tu dramu do ekstrema primijeni. Ima masu momenata gdje covjek treba da promijeni plocu, to jeste da skrene sa dosadasnjeg puta.

    Neznam bili se slozio ti, ali Alan Watts je imao interesantnih obzervacija.


  12. #87
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Saznao sam juce od 4-vorogodisnje cerke kako je Bog stvorio svijet.

    Ja da je ususkam za spavanje a ona mene pita Tata kako je Bog stvorio svijet.

    Totalno me zbunila, kaze kad je bila u kostariku cula je majku kako je rekla da je Bog stvorio svu tu prelijepu prirodu i cvjetove i zivotinje.

    A ona je pitala majku kako je Bog to ucinio, a majka joj rekla da pita mene.

    I dok sam ja smisljao sta da joj kazem ona se izlece i rece:" mora da je Bog sve ovo nacrtao i obojao, i mene i tebe i otisao je u svemir i obojao i svemir."

    Bez teksta me ostavila, a ne cudim se sto je ona to bolje od mene rekala.

    Svi se ljudi radjaju kao vjernici, Kuran je to potvrdio.

  13. #88
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ne ocekuj vise nista od mene, zavrsio sam sa tobom. Kad odrastes (ne godinama nego mentalno) onda cemo mozda nastavit' pricu. Do tada, lijep pozdrav.
    (ako smatras da si postavio neka pitanja a nisu odgovorena, sasvim sam siguran da si i sam svjestan da su ponovio ista pitanja na koja sam vec odgovorio kroz vise tema)
    Totalno zbunjujuć stav si zauzeo. Ko ono reče da istina zna da boli?

    Da vidimo kako realno stoje stvari (makar s moje strane):

    Dal te je neko vrijeđao (direktno ili indirektno), rugao ti se? - NE!
    Dal je neko omalovažavao tvoja ubjeđenja? - NE!
    Dal te je neko optuživao za nešto? - NE!
    Dal je neko ovđe na bilo koji način ugrožavao tvoje slobode? - NE!

    Dobro a sad mi reci, o čemu se zapravo radi?
    Dal bi smio proći kroz ovih par pitanja, a da su uloge kojim slučajem obrunute. Dal bi odgovori isto svi bili ne? Sjećaš se šta si pisao?

    Upravo, šteta!
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  14. #89
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pa zbog toga on nece vishe ni da prica sa tobom. Jer si ti trebao da budesh takav i on se trudio ali nije uspio.

  15. #90
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Fidele jesi ti vidio ikakvu dramu na ovaj forum?
    Jesam, dramu zivota zbog koje je djavo stvoren.

    Sa tobom sam jos odavno trebao da zavrsim ali evo sada i zvanicno zavrsavam sa tobom. Tako ce i ove teme ljepse izgledat', posebno kad pises po par post-ova jedan za drugim kao da ne moze sve u jedan post stat'.

    I tebi: lijep pozdrav.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  16. #91
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Pa zbog toga on nece vishe ni da prica sa tobom. Jer si ti trebao da budesh takav i on se trudio ali nije uspio.
    Pa, to mi reci, ja se zabrinuo šta bi odjedanred. Dobro, svačiju volju treba poštovati, do jedne ure, naravno.

    Edit:

    HA, vidi ga sad, i tebe pozdravi.

    @Fidel, očigledno je da ni ja ni Ego nismo namjeravali da te ljutimo itd., saberi se, trezveno razmisli i vidi sam dal si slučajno pogriješio.

    Eto toliko, lijep pozdrav i hvala lepo.
    Last edited by SpongeBob; 25-08-15 at 18:04.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  17. #92
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Tako ce i ove teme ljepse izgledat', posebno kad pises po par post-ova jedan za drugim kao da ne moze sve u jedan post stat'.

    I tebi: lijep pozdrav.
    Ali misli nekad su u dva pravca pa su zato razdvojeni. Dadnes pauzu sagovorniku da razmisli o onome sto si rekao. To je dramska pauza.

    Pozdrav Fidele, i u njemu ti mogu samo pozeljeti sto i sebi.

    Sve najbolje! I hvala na diskusiji.

  18. #93
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Moglo bi se vise uci u psihologiju nego filozofiju te 'promjene misljenja na kraju zivota'. Obicno je to iz nekog 'krajnjeg afekta' i kad obicno nisu ni pri sebi 100%. Pricam i za jednu grupu i za drugu. I za one koji 'na samom kraju' osjete strah za ono sto dolazi poslije pa se navodno pokaju za grijehe i 'prihvate boga' kako bi otisli u raj; kao i za one koji su vjernici cijeli zivot a onda se tako 'na samom kraju' naljute na boga sto ih odnosi sa ovoga svijeta i onda iz 'inata' vise ne vjeruju u njega...


    E pa dobro... sad znam na sta si mislila... Jer smo mi pisali o tome da je (po vama) bog sve zapisao (svaki korak svih nas) a ti si potvrdila da je on sve zapisao pa misljah da si na to mislila a ne na ono sto je on napisao po knjigama koje su nama dostupne. Vezano za to da 'bog nije tiranin', bilo je dosta price i ne bih da vrtim opet isto ali je prilicno problematicna izjava, zavisno od onog sto ko vjeruje i sto ko pripisuje bogu. Samo cu rec' da vecina smatra da je bog SVE stvorio (i da samim tim i dalje sve stvara na zemlji) pa je onda malo arogantno i licemjerno pripisivat' mu svako dobro koje se desi a za ono lose krivit' ljude).


    Ja sam mislio uopsteno na slucajeve za koje medicina ili nema odgovora ili nema lijeka. Jer tih slucajeva svakako jos ima i jos ce ih biti. Iz razloga koje pomenuh prethodno. Mogu se pomenut i 'istjerivaci djavola' koji to rade pod mantijom fratra (posebno kod katolika). Znam za slucajeve (ako nekoga zanima mogu da nadjem clanke i sl.) gdje su u pitanju tezi oblici sizofrenije i sl. gdje medicina jednostavno ne moze da pomogne. Onda roditelji koji su vjernici obicno se okrecu ovim 'egzorcionistima' (ne znam ni kako se pravilno kaze kod nas) da oni istjeraju djavola iz djeteta jer je 'medicina nesposobna da ista uradi povodom toga'. Onda to 'istjerivanje djavola' traje mjesecima i godinama. U Spaniji je jedan slucaj trajao 6-7 godina cini mi se. Strasne price, pogotovo nacini na koje su se ta djeca 'lijecila' od strane tih katolicnih svestenika. Jedan od njih je cak gostovao u emisiji jednoj i intervju je bio definitivno 18+. Ne treba zaboravit' da se nekad i ljudi koji ne vjeruju u boga izlijece 'sami' (opet kad medicina nema pomoci) kao sto je u pitanju rak i sl. gdje se predvidja kratak zivot a pacijent se opet izlijeci bez ikakve molitve ili icega. I u tom slucaju je licemjerno pripisivat' izlijecenje bogu, makar ja tako mislim.

    Elem, primjera ima milion, za svaki slucaj posebno. Kao sto rekoh, najlakse je sve pripisat' nekom bogu bez ikakvog objasnjenja. Ipak, znatno je ozbiljnije sagledat' siru sliku.


    Ne treba bit' ni ateista ni vjernik zbog (ne)djela drugih vec zbog sopstvenih uvjerenja. A takvih i kojima ti pricas najvise i ima.
    Baš suprotno od toga što pišeš, to su veliki umovi koji su tragaoci za istinom. Koji su spoznali. I opet u drugom dijelu pišeš o slijepim vjernicima.

    Ne znam ko ti je rekao da je svaki naš korak unaprijed isplaniran, ali ako čitaš Bibliju, vidjećeš da su ljudi i tada a i sada imaju slobodnu volju - i neki su pratili Isusa Hrista, ne zato što im je bilo naređeno da to moraju.

    Ti stalno isključuješ postojanje i druge strane Đavola. Prvo, i Bog i Đavo mogu uraditi djela koja se karakterišu kao čudo. Recimo, šamani rade izliječenja, ali to nije od strane Boga, i na kraju se plati to svojom dušom. Postoje i drugi koji navodno liječe od Boga , a u suštinu su pod onim drugim. Već u par postova sam pokušala da ti ukažem da ne gledaš dovoljno široko, i da ne znaš šta se zapravo krije iza nekih primjera koje si naveo.

  19. #94
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    @Sunjder & @Ego...

    Ako ce vam bit' sto lakse samo da kazem da sam zavrsio sa ovim dijelom foruma (Religija). Ne kazem da mu se necu vratit' ali pravim jednu duzu pauzu.

    Razlozi bi doveli do dalje diskusije sto mi nije cilj pa cu iste preskocit'.

    Toliko.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  20. #95
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Boginja

    Smisao ateističke priče je, makar onaj pokazan na forumu i više njegovih tema, do sada usključivo i samo ne postojanje Boga. Ništa drugo konstruktivno nisam saznao, a pokušavao sam. Konstantno su neke tvrdnje da se bez Njega može živjeti, da je On kriv za sve zlo, da je On zao, da On ne postoji (što se baš i ne slaže jedno s drugim) i sa vjernici slijepi, zavedeni, neobrazovani i tako dalje i tako, dalje.

    Ovo što si započela objašnjavati, je upravo protiv ono protiv čega se oni "bore", tako da vidi sama u šta se eventualno upuštaš, samo prijateljski savjet, ništa više.

    Srećno!

    @Fidel

    Hvala na makar i tom lijepom gestu, nikom nije krajnji cilj konfrontacija i sukob, ako postoji nesporazum, valja ga razjasniti, makar i posle pauze, ja ću biti tu, nadam se, a isto tako i Ego. Hvala još jednom!
    Last edited by SpongeBob; 25-08-15 at 19:04.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  21. #96
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    @Boginja

    Smisao ateističke priče je, makar onaj pokazan na forumu i više njegovih tema, do sada usključivo i samo ne postojanje Boga. Ništa drugo konstruktivno nisam saznao, a pokušavao sam. Konstantno su neke tvrdnje da se bez Njega može živjeti, da je On kriv za sve zlo, da je On zao, da On ne postoji (što se baš i ne slaže jedno s drugim) i sa vjernici slijepi, zavedeni, neobrazovani i tako dalje i tako, dalje.

    Ovo što si započela objašnjavati, je upravo protiv ono protiv čega se oni "bore", tako da vidi sama u šta se eventualno upuštaš, samo prijateljski savjet, ništa više.

    Srećno!
    Prvo, oni imaju moje poštovanje jer poštujem njihov stav. Oni za mene nisu ni bolji ni lošiji ljudi samo zato što su ateisti, niti ovo što sam napisala smatram izgubljenim vremenom. Možda nekog ijedna ova informacija dotakne bar malo i počnu potragu za istinom. Oni brane svoje stanovište sa perspektive kolika je njima u ovom trenutku poznata, i to je istina za njih.

    Možda će jednog dana otkriti i nešto mnogo više, a onda će možda i spoznati Boga.

  22. #97
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Prvo, oni imaju moje poštovanje jer poštujem njihov stav. Oni za mene nisu ni bolji ni lošiji ljudi samo zato što su ateisti, niti ovo što sam napisala smatram izgubljenim vremenom. Možda nekog ijedna ova informacija dotakne bar malo i počnu potragu za istinom. Oni brane svoje stanovište sa perspektive kolika je njima u ovom trenutku poznata, i to je istina za njih.

    Možda će jednog dana otkriti i nešto mnogo više, a onda će možda i spoznati Boga.
    Poštovati neki stav, nije isto što i priznati da je taj stav ispravan. Ja sam počeo sa ovom idejom i razgovarao sa ljudima, ima stranica i stranica, na šta sam došao, optuživan za razne gluposti, što iz njihovog ne razumijevanja, što iz ne znanja, što čak namjernih malicioiznih tvrdnji.

    Mislim da te razumijem u potpunosti, zato te ohrabrujem i istovremeno ti savjetujem da budeš oprezna, jer svašta je moguće. Uvjek sam govorio da treba vjerovati u ono dobro u ljudima.

    Preduslov da nekome pomogneš, jeste da on zna da mu pomoć treba i hoće da mu se pomogne.

    Primjeri:
    Teista, pa sad, ateista! Ja znam vašu svetu knjigu bolje nego vi. Nekad sam čitao Bibliju. Dokaži ti meni. Logika to ne dozvoljava. I sl.
    Last edited by SpongeBob; 25-08-15 at 19:32.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  23. #98
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    @Boginja

    Smisao ateističke priče je, makar onaj pokazan na forumu i više njegovih tema, do sada usključivo i samo ne postojanje Boga. Ništa drugo konstruktivno nisam saznao, a pokušavao sam. Konstantno su neke tvrdnje da se bez Njega može živjeti, da je On kriv za sve zlo, da je On zao, da On ne postoji (što se baš i ne slaže jedno s drugim) i sa vjernici slijepi, zavedeni, neobrazovani i tako dalje i tako, dalje.!
    Blago tebi s'tobom.
    Šta to predstavlja ateizam i antiteizam do iznošenja činjenice da NSH s'oblaka ne postoji i ukazivanja na retardiranost scenarija za Teletabise kojeg vi nazivate "Svetom knjigom". To što iste osobe negiraju postojanje NSH s'oblaka i pišu o tome da je NSH s'oblaka zao je isto kao što neko može kaže da je Saruman zla osoba . Pričamo o književnom liku


    Sent from my SM-G900FD using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  24. #99
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    1) na jednoj strani je naš Stvoritelj ili Bog, koji je stvorio univerzum i planetu na kojoj živimo;
    2) s druge strane je Božji (i čovječiji) neprijatelj Lucifer (Sotona ili đavo) sa svojim palim anđelima (demonima), koji putem
    mješavine dobra i zla (pri čemu se dobro koristi u sebične svrhe) obmanjuje svijet u svakom pogledu.
    Glavni dokazi za Božje postojanje mogu se pratiti u svakoj oblasti prave nauke i logike. Kada razumski i naučno shvatimo da
    Bog postoji, onda u drugom koraku provjeravamo gdje Bog govori, ko je pravi Bog, kako da stupimo u kontakt sa njim, i onda
    primjenom nauke i logike lako utvrđujemo da Bog govori u Bibliji. Dakle, Biblija predstavlja jedino oruđe i mjerilo putem kojeg
    možemo napraviti jasnu razliku između izvorne Božje religije i falsifikata sračunatih da nas prevare i zavedu pogrešnim putem.
    Zašto je ovo važno?
    Iz Biblije vidimo nekoliko ključnih činjenica:
    - Bog je čovjeka stvorio sa potencijalom vječnog života, pod uslovom poslušnosti moralnim i drugim zakonima pod kojima je
    jedino moguće živjeti na svrsishodan način.
    - Kao slobodno moralno biće, čovjek se (baš kao i Lucifer nekad) mogao odlučiti na alternativni put neposlušnosti Bogu, što je
    i uradio na lukavi nagovor Sotone.
    - To je dovelo do destrukcije, propadanja i smrti na Zemlji, što je zahvatilo sve aspekte žive i nežive prirode.
    - Bog je aktivirao Plan spasenja, čije ključne faze podrazumijevaju Žrtvu samog Stvoritelja, posredovanje, sud i konačnu
    eliminaciju zla iz univerzuma.
    - Sotona kao duhovno biće, drugačijeg tipa od čovjeka, zajedno sa svojim demonima, od ove planete i ljudi je napravio bazu
    za borbu protiv Boga. Zašto je njemu zapravo potrebno da vara čovjeka i da li nas on voli ili nas samo koristi za svoje ciljeve?
    Prvi razlog je borba za sopstveni život koji može izboriti samo ako se njegov koncept pokaže održivim pred svemirom. Nakon
    izgnanstva iz neposrednog Božjeg okruženja, njima takođe treba novi dom - prebivalište.
    - Šta Sotona zapravo želi od čovječanstva? Da sve ljude pretvori u svoje obožavaoce (sataniste). Pri tome nije mnogo važno
    da li je čovjek svjesno ili nesvjesno u satanizmu. Time bi dokazao da je ova planeta njegovo vlasništvo i da Bog, bez obzira na
    Isusovu žrtvu, nema prava na nju.
    - Ko su svjesni obožavaoci Sotone? U najkraćem to su oni koji vladaju ovim svijetom, moćnici koji su silu i vlast dobili od
    Sotone, na sličan način kao što je Sotona Isusu nudio sve privilegije i vlast ovoga svijeta ako mu se pokloni. Dakle, to nije
    nikakva biblijska legenda, već stvarnost koja postoji i danas. Moćnici obično svoju vlast prenose nasleđem, preko uskih
    krugova političkih i vjerskih vođa i tajnih društava kao što su iluminati, masoni, jezuiti i drugi. Nižim nivoima u piramidi vlasti
    nikad se ne otkriva istina i oni jednostavno slušaju svoje nalogodavce. Za svoju službu Sotoni oni "uživaju" u ovome svijetu i
    dobijaju različite privilegije. Ta služba podrazumijeva kontrolu i satanizaciju širokih narodnih masa, uz podršku demona.
    - Kako se to postiže? Najprije kroz lažiranje ideologije, nauke i religije, a zatim unošenjem iskvarenih načela, obrazaca
    ponašanja, navika… u sve aspekte ljudskog bitisanja.
    - Zašto su popularne ličnosti zapravo popularne? Glavni razlog je harizma koju daju demoni. Zašto oni to rade? Da bi zaveli i
    hipnotisali široke mase obožavalaca koji u tim osobama vide svoje uzore. Ako bismo napravili pošteno istraživanje, šta bismo
    otkrili o popularnim ličnostima? Glupost, razvrat, neprimjeren život u svakom pogledu. Otkrili bismo i to da su većina samo
    robovi i marionete moćnika, i da sav taj lažni glamur i raskoš plaćaju krvavom cijenom, gubitkom ličnosti i slobode. Ko god oni
    bili, od lažnih junaka pa do glumaca, muzičara, političara, a svako razuman ko je pratio OI u Londonu mogao je vidjeti ko
    kontroliše profesionalni sport. Da li ste nekad čuli da je neko postao popularan zato što je bio moralni uzor?
    - Kako ljudi zapravo žive? Ogromna većina je kao u transu, ne razmišljajući svojom glavom i oslanjajući se na lažne autoritete
    i sistem u kojem se nalaze. Većina se možda nikad ne zapita o elementarnim stvarima: kakva je svrha mojeg postojanja, kako
    ja uopšte postojim i živim, zašto sam tu i kuda odlazim.
    KAKVE UOPŠTE IMA VEZE DA LI ĆU SE NAĆI NA STRANI BOGA ILI ĐAVOLA?
    Opcija 1: Ako prihvatiš Božji Plan spasenja, dobićeš vječni život, prema izvornoj Božjoj namjeri. Osim toga, shvatićeš pravu
    svrhu sadašnjeg života, steći razum i mudrost, i uživati u pravim vrijednostima.
    Opcija 2: Ako izabereš satanizam za svoj životni put, prodaćeš život za jeftinu i bezvrijednu prevaru u zadovoljavanju svojih
    hedonističkih prohtjeva i gluposti, na sličan način kao što narkoman zadovoljava svoju žudnju za drogom. Postaćeš žrtva
    interesa koji nijesu tvoji i sklopićeš savez sa smrću. Vječnom.

  25. #100
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @ miš iz rupe

    odlično napisano, svaka čast!

    na linku: https://forum.cdm.me/showthread.php?...76#post4163576 se nalazi vrlo lijep i jednostavan primjer
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

Page 4 of 14 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateistički simboli
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 6
    Last Post: 01-05-13, 18:32
  2. Ateisti vs. vernici
    By ms. in forum Religija i filozofija
    Replies: 399
    Last Post: 10-10-11, 19:21
  3. Ateistička filozofija morala
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 105
    Last Post: 12-04-11, 20:30
  4. Vjernici i zločin vs. Ateisti i zločin
    By Rakun in forum Religija i filozofija
    Replies: 424
    Last Post: 26-01-11, 15:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •