Page 2 of 14 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 26 to 50 of 341

Thread: Teisti i Ateisti da objasne

  1. #26
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,202
    Thanks Thanks Given 
    2,752
    Thanks Thanks Received 
    4,529
    Thanked in
    2,398 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    crnogorsko dijete koje nema ljeba da jede nije krivo sto su njegovi roditelji glasali za DPS i toliko naroda pa su zemlju upropastili. Da je bilo vise ljudi tu koji bi vikali kad neko krade, zaustavite ga, nebi to dijete gladno bilo.

    mislish ti da je u afriku sto drugacije?

    da se ljudi pridrzavaju Tore i Jevandjelja i Kurana imali bi sta da jedu i nebi oskudijevali ni u cemu.
    Hahahahaha

    Oces da kazes da su za africko gladno dijete zarazeno sidom krivi roditelji koji su glasali DPS ili neku ekvivalentnu 'africku partiju'? Ne sprdaj se Ego, ne brukaj se pred narodom. Ti kao da pojma nemas kakvo je stanje tamo i zasto... Razumijem ja da nikad nisi bio tamo ali svakako bi trebao makar ideju da imas... Ovakvo lupanje je nevjerovatno za co'eka tvojih godina...

    Da su vjernici imali bi sto da jedu? A kako te sramota nije da kazes tako nesto? Najreligiozniji ljudi su i najsiromasniji (govorim generalno, za nacije, kontinente, ne pojedince). Vjera u bog jos nikog najela nije i toga si valjda svjestan. U ovom kartkom post-u si se izlupao za medalju... Dodijelicemo ti je kad se vratis u rodnu grudu odakle si pobjegao za parama, ne za vjerom u boga.

    Lijep pozdrav.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #27
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Bog je zao. Može lock.
    Bog je zao u istoj mjeri u kojoj je zla i prosječna vila
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  3. #28
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    U mom slucaju bog se odnosi prema meni kao prema govedu.Ako pocnem da vjerujem u njega i sretnem ga jebacu mu cetiri majke majcine.Tako da ima srecu sto sam ateista.
    Bog te u potpunosti ignoriše
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #29
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bole62 View Post
    Svjedoci smo stalnih nepravdi prisutnih na svim dijelovima planeta, u svim društvima. Ako uzmemo u obzir nekakav ljudski faktor i kažemo da smo svi krivi za to, ostaje jedno područje koje je intervencija Boga.

    Danas u novinama čitam nešto o Shiloh Nouvel, kćeri najatraktivnijeg para na svijetu, Jolie - Pitt. Dakle, mala je em bogata u startu, em joj je zagarantovana karijera, em ima slavu od prvog dana života, em..... Za razliku od nje pogledajmo jedno afričko dijete rođeno od roditelja zaraženih sidom, u carstvu gladi, ili neko dijete iz Indije koje će život odživjeti u kartonskoj kutiji, ili nekog s naših prostora kojeg čeka teška životna borba za nekakv život dostojan čovjeka.

    Govorim o djeci, o samom startu. Zašto je neko dijete odmah u startu privilegovano i u životu ga čeka samo sjaj, a drugo nije? Zašto se neko rodi u uslovima dostojnim savršenog života, a netko u bijedi koja mu je zagarantovana cijeli život?Zašto je takva očita nepravda prisutna na ovome svijetu? Da li Bog nekoga voli više nego nekog drugog, već kao dijete bez grijeha?

    Želio bih čuti što religija misli o tome.

    Teskt je ad napomenem preuzet sa jednog Hrvatskog sajta ja sam ga preuderio pa postavljam pitanje i ja jedno!

    Da ne bi bilo dijete do zaslužilo zbog roditelja,ili za njegovo spasenje direktno dajte odgovor i na ovo:
    Kako to da neko cijeli život se muči da se št omanje ogriješi i njegovo dijete umre a neko krade(znamo kako se to ovdje radi) i žive ništa im ne bude?

    Pozdrav.
    U suštini mi imamo slobodnu volju da odlučujemo, i svaka naša odluka nas usmjerava na određeni put. Bog nikoga ne voli više ili manje, samo neki su se prepustili i izabrali 'onog drugog'. Može da ti to zaslepljujuće djeluje dobro, ali ispod površine bogastva i rasipništva, kriju se pakle staze kojim hodaju i to samo oni znaju. Drugi su izabrali put poraka pa su postali alkoholičari, narkomani...
    Last edited by Bøgíñjå; 22-08-15 at 14:39.

  5. #30
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bøgíñjå View Post
    U suštini mi imamo slobodnu volju da odlučujemo, i svaka naša odluka nas usmjerava na određeni put. Bog nikoga ne voli više ili manje, samo neki su se prepustili i izabrali 'onog drugog'. Može da ti to zaslepljujuće djeluje dobro, ali ispod površine bogastva i rasipništva, kriju se pakle staze kojim hodaju i to samo oni znaju. Drugi su izabrali put poraka pa su postali alkoholičari, narkomani...
    U potpunosti se slažem. Svako je kriv za svoju sudbinu

    Evo npr. ko je kriv ovoj bebi što se rodila
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #31
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    U potpunosti se slažem. Svako je kriv za svoju sudbinu

    Evo npr. ko je kriv ovoj bebi što se rodila
    Ko je majka ove bebe? Da li je bila odgovorna u toku trudnoće? Ko je otac, da li nosi gene neke bolesti?
    Da li su ove posledice radijacije? Da li je čovjek imao slobodnu volju da stvori to?
    Ako gledaš djeliće mozaika, neko će kriviti Boga, ako gledaš cio mozaik u svemu tome su satkane odlike koje mi donosimo.

    Da li majka alkoholičarka ili norkomanka, treba da krivi Boga ako (kad) rodi dijete bolesno?

    Da li je čovjek bacio bombu na Hirošimu (naš izbor) ili mu je Bog naredio da to uradi? Sve ono što se nakon toga desilo kao posledice i što se još uvijek dešava, ko ti je kriv za to?
    Last edited by Bøgíñjå; 23-08-15 at 13:17.

  7. #32
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,202
    Thanks Thanks Given 
    2,752
    Thanks Thanks Received 
    4,529
    Thanked in
    2,398 Posts

    Default

    Bez obzira na pricu iza slike (koju ne znam i koja mi nije od neke vaznosti) cinjenica je da samo dijete nije krivo. Oko toga cemo se, nadam se, slozit'.

    A ima li sto monstruoznije nego nanosit' zlo nekom drugom za 'tudje grijehe'!?

    To samo najveci sadisti i monstrumi mogu da rade... Da ne povrijede/ubiju osobu koju mrze vec njegove najblize i na taj nacin mu nanesu mnogo vecu bol.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #33
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zanimljivo, ja sam "Boginju" shvatio kako pokušava da realno sagleda moguće stanje, ti (Fidel) vidim isključuješ postupke roditelja ove bebe, koji mogu upravo biti ključni u ovom primjeru. Ako su roditelji zbilja loše postupali i ne vodili računa o trudnoći da li se je moglo desiti nešto ovako?

    Primjer s bombom, je jasan. Zašto kriviti Boga za ljudske postupke i greške?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  9. #34
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Fidel, ti zaboravljaš da je nama Bog dao slobodnu volju da odlučujemo, put kojim ćemo ići - sa Njim ili bez Njega. Kao što ti imaš izbor da vjeruješ ili ne vjeruješ u Boga, tako postoji svaki izbor koji praviš tokom svog života.

    Banalan primjer: Majka kaže djetetu da ne dira nož sa stola jer će posjeći, ali dijete je trvdoglavo i ono baš hoće da se igra sa tim nožem i nađe način da uspije u svojoj namjeri i dijete se posječe. Da li to znači da je Bog zao? Ne, Bog je našao način da njegova riječ bude prenešena, ali konačna odluka je bila na tom djetetu i posledica doneše takve odluke.
    S druge strane dijete je moglo shvatiti da je to opasno i odustati od namjere da se igra sa nožem, pa u tom slučaju ne bi ni bilo posjekotine.

    Kad shvatiš moć slobodne volje koje imamo, shvatićeš da je situacija u cijelom svijetu samo refleksija naših odluka, i to odluka ljudi koji idu Božjim putem i oni koji ne.

  10. #35
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve što nam se događa ima svoju cijenu, pa i odgovarajuću "odštetu". Ali ubijeđen sam da je i ovo za 80%(možda i više) vjernika u domenu bajki. A ipak vjeruju što je za svaku pohvalu.
    Nije sve refleksija od naših odluka! Mnogo više je refleksija od tuđih odluka . Ne treba tražiti krivce da bi se opravdao Bog. Sve je ovo posljedica jednog velikog plana spasenja. Gdje će na kraju svako zauzeti mjesto koje mu pripada(zavisno od svjetlosti koju je imao) po zasluzi, ili ga neće uopšte zauzeti ........zavisi

  11. #36
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bøgíñjå View Post
    Ko je majka ove bebe? Da li je bila odgovorna u toku trudnoće? Ko je otac, da li nosi gene neke bolesti?
    Ako mu neko od roditelja nosi gene neke bolesti to bi opet bilo djelo nevidljivog svemogućeg humanoida s'oblaka. Kada sam tražio sliku koja bi mi poslužila kao argument pripala mi je muka i postovao sam "najljepšu" tj. najlakšu za svariti
    Last edited by Rakun; 23-08-15 at 16:21. Reason: m
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  12. #37
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Greota


    ***

    Postoje mnoge stvari za koje znamo zašto se deavaju i koje se lako mogu popraviti.

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    J sam njemu već postavljao jasno da djeca ako ne odu putem roditelja nece snositi odgovornost svojih roditelja.

    no je on patoloski lazov. Obmanjuje sebe.

    A mozda i josh ponekoga uspijeva...

  14. #39
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Priroda je surova, blago onom ko to rano ukapira.

    Sa druge strane, malo je nesojski (da oprostite na izrazu) koristiti ovakve fotografije ,koje se ovako komentarišu, beba zarad jeftine prepirke i da bi se toj istoj prepirci poentiralo na račun sopstvene sujete.

    'Teško svarljiva' sudbina je nečiji život - ko je sledeći?

    Bestijalni komentar ... koliko se ode nisko zarad jeftine sujete - BLJUC!
    Last edited by gaul; 23-08-15 at 17:55.

  15. #40
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,202
    Thanks Thanks Given 
    2,752
    Thanks Thanks Received 
    4,529
    Thanked in
    2,398 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bøgíñjå View Post
    Fidel, ti zaboravljaš da je nama Bog dao slobodnu volju da odlučujemo, put kojim ćemo ići - sa Njim ili bez Njega.
    Ovo je vec malo kontradiktorno draga. Ako vjerujes u boga onda ces ici njegovim putem, ako ne vjerujes u njega onda neces vjerovati ni da je on taj koji nam je dao slobodnu volju.

    To je najkrace sto mogu da kazem... A o samoj slobodnoj volji i religiji mogli bi podosta da se pise jer po mnogima (cak vise religija, ne ogranicavam se ni na jednu specificno) bog je sve zapisao te je slobodna volja samo prividna a ustvari je sve tacno unaprijed predodredjeno (maktub). Sa druge strane, mnogi nereligiozni ljudi opet smatraju da je i slobodna volja koju mi tako nazivamo prilicno ogranicena, prvenstveno fizickim zakonima i sl. Ne bih da duzim ali prilicno opsirna tema kad je "slobodna volja" u pitanju... Eto ideje za jos jednu temu u moru tema koje sam planirao da otvorim ali nekako nemam volje... Previse pisem u zadnje vrijeme...

    Quote Originally Posted by Bøgíñjå View Post
    Banalan primjer: Majka kaže djetetu da ne dira nož sa stola jer će posjeći, ali dijete je trvdoglavo i ono baš hoće da se igra sa tim nožem i nađe način da uspije u svojoj namjeri i dijete se posječe. Da li to znači da je Bog zao? Ne, Bog je našao način da njegova riječ bude prenešena, ali konačna odluka je bila na tom djetetu i posledica doneše takve odluke.
    S druge strane dijete je moglo shvatiti da je to opasno i odustati od namjere da se igra sa nožem, pa u tom slučaju ne bi ni bilo posjekotine.
    Eto, ja bas mislim da je tu vjerovatno majka kriva koja nije noz stavila van domasaja djeteta. Opet, banalan primjer i ne znam koliko dijete ima godina i sl. pa ne bih da ulazim u dublju filozofiju tog banalnog primjera.

    Primjera o kojima sam ja pricao su druge vrste... Kad rodjenje bolesnog djeteta nije ni u najmanju ruku posledica nemara ili nepaznje roditelja vec puke ******** (zvjezdice se mogu zamjeniti sa rijeci "srece", "sudbine", "bozije volje" i sl., zavisno od vjerovanja).
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  16. #41
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,202
    Thanks Thanks Given 
    2,752
    Thanks Thanks Received 
    4,529
    Thanked in
    2,398 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    J sam njemu već postavljao jasno da djeca ako ne odu putem roditelja nece snositi odgovornost svojih roditelja.

    no je on patoloski lazov. Obmanjuje sebe.

    A mozda i josh ponekoga uspijeva...
    Oh, vratija se Sime i zaboravija na poruku koja mu je napisana... Eno je Ego na pocetku ove strane... Trebao si malo duze da cekas, kao po obicaju, mozda bi neki zaboravili...

    A ko je patolosi lazov? Ima li ko sa foruma da se ne slaze sa tobom a da ga nisi nazvao patoloskim lazovom? Imas li neku kreativniju uvredu? Ili eventualno malo obraza pri komunikaciji sa drugima? Eh, stara ploca.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  17. #42
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ovo je vec malo kontradiktorno draga. Ako vjerujes u boga onda ces ici njegovim putem, ako ne vjerujes u njega onda neces vjerovati ni da je on taj koji nam je dao slobodnu volju.
    Ovo je kontradiktorno.
    Ako vjeruješ u njega ne znači da znaš je li to njegov put. Koji je to uopšte njegov put i da li je za sve isti?
    Baš zato što postoji slobodna volja onda je slobodna u odnosu i na Boga. Odmah logički problem, ukoliko čovjek ima slobodu i slobodnu volju, može li izvršiti samoubistvo i ko mu brani?
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  18. #43
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,202
    Thanks Thanks Given 
    2,752
    Thanks Thanks Received 
    4,529
    Thanked in
    2,398 Posts

    Default

    Eh sad, i ti ga zakomplikova... A ja sam bas planirao da budem kratak...

    Sad se postavlja pitanje koji je to "njegov put". Zar taj put nije onaj koji je opisan 'pravilima' iz biblije? Moze i to da se tumaci na mnogo nacina ali mislim da je to najjednostavnije. A ako je takav i ako mislimo na isto, onda je za svakog isti... Po bibliji, svako mora da prati ta neka 'pravila' (i nacela) kako bi prije svega dobio nagradu nakon ovozemaljskog zivota... Sad ne bih dalje jer postoji vec tema o 'raju i paklu'.

    Sto se tice logicnog problema, nisam razumio poentu istog. Po meni, svako ima slobodnu volju da se ubije. A sad to "ko mu brani" opet moze da se sagleda na mnogo nacina... U principu niko ali moze u njegovoj glavi mnogo stvari da ga odbijaju od tog. Mozda zeli da se ubije ali nece zbog svojih. Mozda oce da se ubije ali se boji pakla u kojem ce zavrsiti nakon samoubistva. U ptvom slucaju mu (indirektno) brani porodica, u drugom slucaju bog itd.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  19. #44
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Znači svako ima slobodnu volju.
    Nema pravila. Kako onda uklopiti slobodu koju imamo sa pravilima?
    Nema nagrade. Dobra djela se rade zbog sebe a ne zbog nagrade. Očekivati nagradu ili kaznu od univerzuma zbog svojih djela stvara anksioznost, a to već nije dobro.
    Ergo, sloboda.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  20. #45
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,202
    Thanks Thanks Given 
    2,752
    Thanks Thanks Received 
    4,529
    Thanked in
    2,398 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Znači svako ima slobodnu volju.
    Nema pravila. Kako onda uklopiti slobodu koju imamo sa pravilima?
    Nema nagrade. Dobra djela se rade zbog sebe a ne zbog nagrade. Očekivati nagradu ili kaznu od univerzuma zbog svojih djela stvara anksioznost, a to već nije dobro.
    Ergo, sloboda.
    Meni se iskreno svidja tvoje razmisljanje. Ipak, takvo razmisljanje jos ne vidjeh od drugih, posebno ne od nasih forumasa vjernika. Oni su u vise prilika izjavili kako sve sto radimo ce biti nagradjeno ili kaznjeno u raju/paklu koji nas ocekuje nakon ovozemaljskog zivota. Cak sam i precizno gledao post-ove gdje su doticni vjernici rekli kako oni dobro cine i 'prate biblijska nacela' upravo zbog te 'nagrade' koja ih ocekuje...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  21. #46
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Meni se iskreno svidja tvoje razmisljanje. Ipak, takvo razmisljanje jos ne vidjeh od drugih, posebno ne od nasih forumasa vjernika. Oni su u vise prilika izjavili kako sve sto radimo ce biti nagradjeno ili kaznjeno u raju/paklu koji nas ocekuje nakon ovozemaljskog zivota. Cak sam i precizno gledao post-ove gdje su doticni vjernici rekli kako oni dobro cine i 'prate biblijska nacela' upravo zbog te 'nagrade' koja ih ocekuje...
    Raj i pakao je stanje bivstvovanja, nije neko određeno vrijeme i prostor. To je stanje u kojem smo sada a ne negdje tamo. Nakon ovozemaljskog života samo neće biti vremena da se bilo šta uradi ili promijeni.
    Što se tiče "pravila" ona upućuju da se čovjek vrati sebi dok još ima kome. Sve u životu upućuje na povratak sebi. Siromašni vide da nije sve u bogatstvu. Bogati vide da im bogatstvo ništa ne vrijedi jer ih ne može izliječiti recimo od raka. Bolesni vide prolaznost bolje nego zdravi. Dakle povratak onome što vrijedi, u tome je poenta. Sve ostalo je mlaćenje prazne slame.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  22. #47
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Najbolje bi bilo da neki napišu sopstveno Sveto Pismo!

  23. #48
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve bi mogla biti stvar shvatanja, ko vjeruje da raj i pakao postoje, u nastavku u zavisnosti od svojih postupanja će zaslužiti mjesto.
    Ko ne vjeruje? Dal važi suprotno? Šta s ljudima koji ne vjeruju?

    Oko dobrih i loših djela. Zašto dobro raditi "radi sebe"? Ulix napisa Fidel se složi? Dal je to sad konačno i zaslužuje "maktub"? Postoji (religiozno) tumačenje da činjenjem dobrih dijela zaslužuješ raj, napisah ga gore. Dal je približnije da se dobra djela rade jer treba raditi dobro? Dal griješim, ako ovo "radi sebe" recimo shvatam na sledeći način: "daj da uradim nešto dobro danas, nisam odavno", "daj da uradim nešto dobro, jer ću u pakao ako ne radim dobro". Dal su ovakvi opisi bliži ovome "radi sebe"?

    Dal je konačno činiti dobro radi stvarnog dobra drugima bolje nego činiti dobro "radi sebe". Opet se izvinjavam ako "radi sebe" nisam shvatio, zato vas i pitam oboje?

    Sad mi recite dal je dobro, činiti dobro drugima čak i na svoju štetu? Koje je dobro, "dobrije"? Šalim se, ali ipak nadam se da me sad razumijete?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  24. #49
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ovo je vec malo kontradiktorno draga. Ako vjerujes u boga onda ces ici njegovim putem, ako ne vjerujes u njega onda neces vjerovati ni da je on taj koji nam je dao slobodnu volju.

    To je najkrace sto mogu da kazem... A o samoj slobodnoj volji i religiji mogli bi podosta da se pise jer po mnogima (cak vise religija, ne ogranicavam se ni na jednu specificno) bog je sve zapisao te je slobodna volja samo prividna a ustvari je sve tacno unaprijed predodredjeno (maktub). Sa druge strane, mnogi nereligiozni ljudi opet smatraju da je i slobodna volja koju mi tako nazivamo prilicno ogranicena, prvenstveno fizickim zakonima i sl. Ne bih da duzim ali prilicno opsirna tema kad je "slobodna volja" u pitanju... Eto ideje za jos jednu temu u moru tema koje sam planirao da otvorim ali nekako nemam volje... Previse pisem u zadnje vrijeme...



    Eto, ja bas mislim da je tu vjerovatno majka kriva koja nije noz stavila van domasaja djeteta. Opet, banalan primjer i ne znam koliko dijete ima godina i sl. pa ne bih da ulazim u dublju filozofiju tog banalnog primjera.

    Primjera o kojima sam ja pricao su druge vrste... Kad rodjenje bolesnog djeteta nije ni u najmanju ruku posledica nemara ili nepaznje roditelja vec puke ******** (zvjezdice se mogu zamjeniti sa rijeci "srece", "sudbine", "bozije volje" i sl., zavisno od vjerovanja).
    Nije kontradiktorno samo ne razumiješ. To što neko vjeruje u Boga ne znači da ide Božjim putem. On se nalazi na putu (neko to naziva iskušenja) i uvijek može izabrati da uradi nešto loše i da krene sasvim drugim putem.

    Ne slažem se da je sve unaprijed predodređeno. Bog jeste sve zapisao, šta će biti ako idemo njegovim putem, i šta ako krenemo za onim drugim.

    Pročitaj još jednom, pa ćeš vidjeti da je dijete koje je to željelo opet našlo načina da dođe do noža iako je sklonjen. Ne vidiš poentu napisanog.

    Vidi, za sve bolesti postoje uzrok. Za sve genske mutacije postoji uzrok, koji ti ne vidiš ali postoji objašnje i sve se to prenosi sa roditelja, a kasnije putem ishrane i mnogo čega drugog.
    I još jedna stvar, zašto se dese neka izlječenja za koje ni medicina ne može objasniti? Zašto baš tim ljudima?

    Previše gledaš usko, izolovano, a u suštoni sve je uzročno posledično posvezano.
    Last edited by Bøgíñjå; 23-08-15 at 20:19.

  25. #50
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Dal je konačno činiti dobro radi stvarnog dobra drugima bolje nego činiti dobro "radi sebe". Opet se izvinjavam ako "radi sebe" nisam shvatio, zato vas i pitam oboje?
    U odnosu čovjeka prema Bogu postoje tri stepena: rob, nadničar i sin. Toliko je dovoljno.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

Page 2 of 14 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateistički simboli
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 6
    Last Post: 01-05-13, 18:32
  2. Ateisti vs. vernici
    By ms. in forum Religija i filozofija
    Replies: 399
    Last Post: 10-10-11, 19:21
  3. Ateistička filozofija morala
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 105
    Last Post: 12-04-11, 20:30
  4. Vjernici i zločin vs. Ateisti i zločin
    By Rakun in forum Religija i filozofija
    Replies: 424
    Last Post: 26-01-11, 15:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •