Results 1 to 25 of 25

Thread: Stranci i Kotorani

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Stranci i Kotorani

    U avionu za Dubrovnik, prije 15 dana, pred ocima ugledah baku iz Kotora, pravu gospodju s manirima. Iako je odavno umrla cijelo mi se djetinjstvo i tinejdzerstvo opet vrati na trgove kotorske, na onu gospodu iz proslosti sto su se pozdravljali 'Dobro jutro dondo Deno' etc. Sve one rijeci sto su otac, majka, tetka, baka koristili u svakodnevnom govoru vracaju se kao bumerang. Zveljarin, bruskin, kundure, koguma, bonogracija, fazola, borsa, tavaja, bjecve... . I dok tako sanjarim, s velikom tugom sto moja BOKA, moj grad Kotor, za mene najljepsi starac na svijetu, izumire (samo me starosjedioci mogu razumjeti), i u kojoj me je prosle godine u restoranu konobar, pridoslica iz planinskog grada CG, zamorio svojom kletvom nad zvonjavom s katedrale Sv. Tripuna rijecima 'Ajde vise, sto zvonite svaki dan po po' ure ka' da ste cijeli svijet osvojili', i pored moje otvorenosti ka novoj, neizvjesnoj buducnosti, koja, opet moze biti i lijepa i ruzna, minulo je odnijelo prevagu.

    Mozda cu zvucati nedemokratski, osorno, ludo, previse sentimentalno, ali neka mi se ne zamjeri na emotivnosti kada klimnem glavom nad Cattarovim postom u kojem on istinski odrazava ono 'iluzorno' gledanje na Boku. Ah, kad bi bilo moguce i ja bih BOKU odvojila od Crne Gore. Ali, kao sto bi rekao Tomo Grgurevic u knjizi 'Perast jos zivi' 'ne zivi se od minule slave, mnogo je bitnije osmisliti njegovu buducnost.

    A buducnost Kotora lezi upravo u ovom avionu. Vecina putnika su bili Englezi koji su kupili imovinu u Kotoru ili blizu Kotora. A, ja, rodom Kotoranka slusam njihove price. Nijesu oni ni primaci onim mojim starim Kotoranima po obrazovanosti, muzickoj kulturi, znanju stranih jezika, lakoci komunikacije. Cilj im je nagomilavati imovine po primorju. Kad pocesmo o istoriji Kotora, Perasta, Risna prica se izokrenu u 'vrijednosti kuce od 50 000 eura koja ce za 10 godina vredjeti pola miliona'. Pesnicom su me udarali u stomak. Ostavljali su me bez daha. Bez milosti su me iscrpljivali. Pokusaj da pobjegnem od buducih milonskih cifara kuca, stanova, parcela koje su na najjeftiniji nacin pokupovali zamijenih bijegom u kotorske feste, koje su nekada neprestano okupljale pjesnike, rezisere, kompozitore, snimatelje, kulturne radnike, prevodioce. I bjezim u one kuce, minule male muzeje, i grcevito hocu da ih odbranim od prodaje, a ne mogu.

    Na povratku, na aerodromu mi prilazi covjek, Englez, upitavsi me odakle dolazim. Iz Montenegra. I on isto. Ushicen, fasciniran, prozbori:

    'Kako mozes zamjeniti onakvu ljepotu za Englesku?'

    Za ovih deset godina mog boravka u UK ovo je bilo najiskrenije pitanje. Dok nijesu kupovinom otkrili blagodeti nase Boke i primorja svi su do sada mislili da dolazim iz neke VUKOJEBINE i da treba da budem zahvalna sto zivim u Engleskoj.

    I, da, upravo je kupio stan u Kotoru.
    Last edited by cvrchak; 16-04-06 at 13:45.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    ...i shto bi rek'o Dragan Sklender Pele, narod se u kotorskom starom gradu vishe ne pozdravlja sa: "Che nova?", vec: "How are you?"
    Nazalost mi tu sada ne mozemo nishta.
    Mogli smo unazad 10-15 godina kad smo stanove u starom gradu dijelili upravo onima kojima su zvona Sv. Tripuna smetala.
    Mi kult Sv. Tripuna (koji nije kao shto mnogi misle katolichki svetac, vec uopshte, hrishcanski!) nismo uspjeli zadrzat', Tripundanske lode ispracaju samo nashi stari... To je po meni najveca bruka kotorana!
    Nazalost, za mnoge stvari je kasno, ostalo je samo da slushamo kako je sve to nekad bilo...
    P r i m o r a c

  3. #3
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,435
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cattaro
    narod se u kotorskom starom gradu vishe ne pozdravlja sa: "Che nova?", vec: "How are you?"
    Nazalost mi tu sada ne mozemo nishta.
    mislim da se ne pozdravljaju sa how are you al i da je tako sto to ima veze ..........kao da je bolje sto se pozdravlja sa che nova????????nemam ja nista protiv che nova al zasto bi bilo kad bi se pozdravljali sa how are you???????

  4. #4
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Unhappy stranci i usranci

    Ja se bojim da se Kotorani ne počnu otimat za nekretnine na sjeveru Crne Gore. Kad stranci zaključe kako Crna Gora osim primorja ima lijepu zaleđinu, pa i kontinentalni dio, zaploviće jedrenjaci kotorske budućnosti Limom umjesto zalivom. Pa kad zariču junad razobadana, nekadašnji vrli pomorac , a sada zemljoradnik i pastir će precijediti kroz zube " Šta dižete dreku kao da ste cijeli svijet osvojili !?".

    Razgovarao sam ljetos sa jednom starom engleskom "harpijom" (brat bratu 70 godina) i njenom maloljetnom usvojenom ćerkom (očitog pakistanskog porijekla). Kupile su 2 stana u Perastu i jedan u Kotoru, kažu vrlo povoljno. Pritom su se hvalile kako imaju nekretnina u Španiji i Italiji. Zatim gledam moje sugrađane pritisnute ekonomskom krizom kako sretni i zadovoljni prodaju ono što je država otela nezaslužnima pa dodijelila zaslužnima. I one koji su s mukom sazidali kuće bježeći iz opustjelih sela. Trljaju ruke, kupuje se stan na Sv.Vrači ili u Dobroti, još jedan u Beogradu ili Podgorici , a ono što pretekne se troši za život na nivou. :!:

    Gledali su stari Kotorani sumrak jedrenjaka i izdisaj svoga vremena. Naredne generacije iskusile su hirovitost i nepravdu komunizma, ali su ipak zadržali duh. Nove generacije doživješe devalvaciju morala i kulture uz nasukano brodovlje Jugooceanije. Kao aš na desetku leglo je ovo parcelisanje crnogorske obale uz gramzive poglede i nadmene osmjehe stranaca. :x

    Ne mogu da posmatram ovu rasprodaju kao ekonomski trend ili ulazak stranog kapitala u Crnu Goru. Gledam kako kopni kotorski duh u finansijskim zayebancijama stranaca, razuzdanosti lokalnih feudalnih biznismena, odrastanju teletabisa, odlivu pametnih i kreativnih ljudi i uzdizanju trojne osovine NARKOTICI-KRIMINAL-TURBOFOLK.

    Pominjanje drugih socioloških fenomena našeg posrnuća je suvišno. Ima toga u ranijim temama koliko želite.
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  5. #5
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by Tote a.k.a Qler
    mislim da se ne pozdravljaju sa how are you al i da je tako sto to ima veze ..........kao da je bolje sto se pozdravlja sa che nova????????nemam ja nista protiv che nova al zasto bi bilo kad bi se pozdravljali sa how are you???????
    Ili recimo: "Š'a bilo te-bra?" :burp: Ili jednostavno "Yo !!! (sa ili bez m'fucker)":burp:
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Kotor se nije mogao cuvati pod staklenim zvonom, a svako ko je mislio suprotno je, jednostavno, zivio u utopiji... Svugdje u svijetu je normalno da novo vrijeme i modernizacija drustva potiskuje stare tvorevine i duh naroda, ali uz pomoc raznoraznih udruzenja, manifestacija i kulturnih zbivanja, taj duh moze da se chuva od zaborava, a nikako da se vrati onamo gdje je bio i gdje pripada... Zamislite samo koliki su kulturni sok dozivjele nase babe i djedovi kada uporede Kotor od prije 50 godina sa Kotorom od prije 20 godina!? Tad nije bilo ni stranaca ni shabana, pa su se opet stvari mjenjale i isle svojim tokom...

    Ne mozemo od toga pobjeci, a nase je samo da cuvamo uspomenu na Kotor, njegovu kulturu i njegove manifestacije... Neki od nas su sprijecheni da aktivno u tome ucestvuju, ali nismo sprijecheni da taj Kotorski duh sirimo dalje i priblizavamo ga ljudima koji do prije par mjeseci ili godina nisu ni znali da je tako nesto postojalo... Ja se svake godine trudim da nekog drugog ili treceg dovedem na maskenbal, karneval ili bokeljsku noc i pokazem mu te ljepote, a ostalima samo pricham i stvaram zavist u nadi da ce jednog dana na svoju ruku pokusati da otkriju sta to Kotor nudi pa da ga Kotorani toliko vole...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tote a.k.a Qler
    mislim da se ne pozdravljaju sa how are you al i da je tako sto to ima veze ..........kao da je bolje sto se pozdravlja sa che nova????????nemam ja nista protiv che nova al zasto bi bilo kad bi se pozdravljali sa how are you???????
    Ne dozivljavamo Kotor jednako, daleko od toga.
    P r i m o r a c

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,435
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ATAMAH
    Ili recimo: "Š'a bilo te-bra?" :burp: Ili jednostavno "Yo !!! (sa ili bez m'fucker)":burp:
    ''yo'' moze (bez m'fucker) i moze "brate" (bez onog sa je bilo) ha ha ha ha..............kao da je che nova nas izraz!!!!!?????nego je bio tu vec kad smo bili djeca pa je to doslo onako prirodno da se govori al ako bi sad poceli sa how are you to bi bila katastrofa

    word za Igijev post (smeta li vam ovo word??????ehehheehheeh)

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaki vas post nosi tezinu i relevantan je za ovu diskusiju. Ono sto meni smeta je da su ovi Englezi iz aviona pokupovali kuce i stanove (ne jedan, no vise, sto rece ATAMAH), dok svi oni 'zvrje' prazni. U stvari ne prazni, vec ih oni izdaju nasim ljudima da bi pokrili troskove mjesecne otplate britanskoj banci. Pazite, jednom godisnje, jedan mjesec boravka u Kotoru ili Boki kakvu ekonomsku korist donosi Crnoj Gori. Dubrovacki taksista mi je pricao da su se i oni suocili s takvom nelogicnoscu te su sada donijeli novi zakon po kome samo stranci koji ce ostvariti biznis mogu kupiti imovinu u Hrvatskoj. Dakle, otvaranjem biznisa i zaposljavanjem lokalnog stanovnistva uveliko su promijenili ekonomsku kartu Hrvatske.

    Dok ovi iz aviona samo dzabolebare, jeduci jeftinu hranu, uzivajuci u ljepotama Boke a za uzvrat joj daju mucak. Razumijete li vi kolika je moja gorcina?
    Last edited by cvrchak; 18-04-06 at 08:44.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tote a.k.a Qler
    ''yo'' moze (bez m'fucker) i moze "brate" (bez onog sa je bilo) ha ha ha ha..............kao da je che nova nas izraz!!!!!?????nego je bio tu vec kad smo bili djeca pa je to doslo onako prirodno da se govori al ako bi sad poceli sa how are you to bi bila katastrofa

    word za Igijev post (smeta li vam ovo word??????ehehheehheeh)
    I zbog ovakvih je Kotor takav kakav jes'.
    Vidish, meni "yo", "ba" i "bre" nisu normalni izrazi za ovo podneblje i prevrce mi se zeludac kad chujem djecu po Kotoru kako ih izgovaraju.
    "Che nova" su bokelji preuzeli kao svoj izraz kao i mnoge druge izraze.
    Moram ti rec' da su tvoji postovi odlichno upali u ovu temu.
    P r i m o r a c

  11. #11
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Red face

    ovo mi je neshto preeetuzhno ...ima li nachina da gradjani skupshtini predlozhe zakon kojim bi se na malo pametniji nachin regulisale ove stvari? mislim u principu slobodno trzhishte je slobodno trzhishte, ali svaka drzhava mora na svoj nachin da shtiti svoje ekonomske, kulturne i dr. interese...a ovo o odvajanju boke...a neeeeemojteeee

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,588
    Thanks Thanks Given 
    695
    Thanks Thanks Received 
    448
    Thanked in
    211 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Dubrovacki taksista mi je pricao da su se i oni suocili s takvom nelogicnoscu te su sada donijeli novi zakon po kome samo stranci koji ce ostvariti biznis mogu kupiti imovinu u Hrvatskoj. Dakle, otvaranjem biznisa i zaposljavanjem lokalnog stanovnistva uveliko su promijenili ekonomsku kartu Hrvatske.
    To bi bilo dobro nego ne vjerujem da je to tacno kako mogu usloviti nekoga ko oce da proda svoju kuci, stan, plac... da ovaj sto to kupi od njega mora da pokrene neki biznis zar je moguce napravit takav zakon u neku demokratsku drzavu ?

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tacnije zakon kaze da svi koji nemaju drzavljnstvo hrvatske ne mogu kupovati nekretnine u istoj. onda su stranci provalili da mogu osnovat firmu i da ta firma moze kupovat nekretnine po hrvatskoj,a posto su oni vlasnici firme onda su i vlasnisci zemljista. inace hrvatska ima dosta problema sa italijom bas u vezi ovog djela zakona.
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

  14. #14
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink anglofobija širokih razmjera

    Originally Posted by Tote a.k.a Qler yo'' moze (bez m'fucker) i moze "brate" (bez onog sa je bilo) ha ha ha ha..............kao da je che nova nas izraz!!!!!?????nego je bio tu vec kad smo bili djeca pa je to doslo onako prirodno da se govori al ako bi sad poceli sa how are you to bi bila katastrofa

    Quote Originally Posted by cattaro


    I zbog ovakvih je Kotor takav kakav jes'.
    Vidish, meni "yo", "ba" i "bre" nisu normalni izrazi za ovo podneblje i prevrce mi se zeludac kad chujem djecu po Kotoru kako ih izgovaraju.
    "Che nova" su bokelji preuzeli kao svoj izraz kao i mnoge druge izraze.
    Moram ti rec' da su tvoji postovi odlichno upali u ovu temu
    .
    U svakom slučaju pozdravljam druga Tote aka Qlera jer makar zastupa kakav takav stav i omogućava nastavak diskusije.:-D

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Svaki vas post nosi tezinu i relevantan je za ovu diskusiju. Ono sto meni smeta je da su ovi Englezi iz aviona pokupovali kuce i stanove (ne jedan, no vise, sto rece ATAMAH), dok svi oni 'zvrje' prazni. U stvari ne prazni, vec ih oni izdaju nasim ljudima da bi pokrili troskove mjesecne otplate britanskoj banci. Pazite, jednom godisnje, jedan mjesec boravka u Kotoru ili Boki kakvu ekonomsku korist donosi Crnoj Gori. Dubrovacki taksista mi je pricao da su se i oni suocili s takvom nelogicnoscu te su sada donijeli novi zakon po kome samo stranci koji ce ostvariti biznis mogu kupiti imovinu u Hrvatskoj. Dakle, otvaranjem biznisa i zaposljavanjem lokalnog stanovnistva uveliko su promijenili ekonomsku kartu Hrvatske.

    Dok ovi iz aviona samo dzabolebare, jeduci jeftinu hranu, uzivajuci u ljepotama Boke a za uzvrat joj daju mucak. Razumijete li vi kolika je moja gorcina?
    Ne sviđa mi se ništa što je naglo i masovno !!!

    Trebalo bi uvesti visoke poreze stranim nerezidentima na stanove i vikendice. Znajući (iz ličnog iskustva) kakvi su Englezi sitničari ne vjerujem da bi tako olako štancovali nekretnine. Isti Englez koji je u stanju da potroši 300.000 evra za kupovinu nepokretnosti na primorju spreman je da gunđa za cijenu smještaja (dok ne kupi što je namjerio) u apartmanu ili za plaćanje boravišne takse. Srpski/bosanski/makedonski turisti koji su mnogo manje platežne moći plaćaju istu cijenu bez problema. Pojedini Englezi su (ne bih da generalizujem) razmaženi i egocentrični i primijetio sam da se uvijek smiješe (bez obzira što misle).

    Cvrčak, dijelim tvoju gorčinu. Moram ti iskreno reći koliko god da poštujem dugu englesku tradiciju i njihovu političku-državnu pragmatičnost toliko ih ne volim kao narod (čast izuzecima).

    Ako je već nužno prodavati imovinu - Rusi su moji favoriti. Ne samo zbog moje naklonosti Rusiji. Moj komšija Rus je preko godine više u CG nego u Rusiji. Lik je o svom trošku naručio posipanje pijeska (nekoliko kamiona) na kamenitu plažu, odličan je gost u restoranu, pažljiv i pristojan susjed. Slično postupaju i drugi. Ostavljaju prilične svote novca, veoma prijateljski se odnose prema nama(ne snishodljivo kao Britanci)... E sad sigurno ćete zamjeriti na porijeklu njihovog kapitala, i još koječemu , ali ponavljam ako se mora bolje Rusi nego Britanci.

    Ovo o čemu sam govorio je proisteklo iz mog iskustva. Niukom slučaju ne želim uopštavanje.
    Last edited by Igi; 18-04-06 at 23:11.
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  15. #15
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,435
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cattaro
    I zbog ovakvih je Kotor takav kakav jes'.
    Vidish, meni "yo", "ba" i "bre" nisu normalni izrazi za ovo podneblje i prevrce mi se zeludac kad chujem djecu po Kotoru kako ih izgovaraju.
    "Che nova" su bokelji preuzeli kao svoj izraz kao i mnoge druge izraze.
    Moram ti rec' da su tvoji postovi odlichno upali u ovu temu.
    haha preuzeli izraz vidis da si kontradiktoran.............ali posto je to bilo od kad znas za sebe to ti je prirodno da tako pricas (i jer su to bokelji preuzeli) al ako su sad poceli neki novi izrazi da se koriste to je odvratno jer treba sve da ostane isto eeee moj ti............a sad Igi kad si meni mogo da izbrises prvu recenicu posta mogo bi i ATAMAH-u jer nazivanjem nekoga teletabisiom mislim da je uvrijedljivo a uopste nije odgovorio na post

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Jednu stvar cu ti josh rec' i zavrshavam diskusiju sa tobom: mi smo te rijechi preuzeli od ljudi koji su takodje (kao i danashnji fureshti) zivjeli odje, ali su Kotor i Boku znachajno unaprijedili, da ne kazem razvili.
    Ovi danashnji fureshti (sa rijechima koje sam naveo) nisu nam nishta dobro donijeli, srecom se ne pitaju mnogo.
    Ne mozesh doc' nedje i naturat' svoje.
    Ali, tema je ipak malo drugachije prirode.
    P r i m o r a c

  17. #17
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,435
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cattaro
    Jednu stvar cu ti josh rec' i zavrshavam diskusiju sa tobom: mi smo te rijechi preuzeli od ljudi koji su takodje (kao i danashnji fureshti) zivjeli odje, ali su Kotor i Boku znachajno unaprijedili, da ne kazem razvili.
    Ovi danashnji fureshti (sa rijechima koje sam naveo) nisu nam nishta dobro donijeli, srecom se ne pitaju mnogo.
    Ne mozesh doc' nedje i naturat' svoje.
    Ali, tema je ipak malo drugachije prirode.
    reko si da cujes djecu po kotoru da govore odredjene izraze znaci nije niko sa strane............vjerovatno su unaprijedili boku kao sto kazes ali dali to znaci da smo morali prihvatit te izraze???????sto nisu ostali tadasnji izrazi?????znaci da ih je neko nametnuo..................

    edit: zamisli sok tadasnjih starijih ljudi kad su bokelji preuzeli che nova i slicne izraze pa se to vremenom ustalilo kao nas izraz...............a ti si naso da pricas kako ti se prevrce zeludac kad cujes odredjene rijeci
    Last edited by Tote a.k.a Qler; 19-04-06 at 21:25.

  18. #18
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam u kotor zivio kad je cak i cetinje izgledalo inostransvo ... da ne kazim tudje. podgorica, kolasin, moj kovac, berane i ostali niksici se nijesu ni spominjali no su iz prakticnih razloga bili poznati pod zajdenickim imenogm - crna gora. u kotorskoj skoli moje ime se upisivalo na zadnoj strani kataloga a u titogradskoj, iz kulturoloskih razlika, na prvoj stranici dnevnika. iz kotora se lako i vrlo cesto odazilo u dubrovnik, na cetinje ponekad a u crnu goru vrlo tesko i u nedostatku valjanih razloga skoro nikad.
    cut crkvena zvona u boki je uvijek nezaboravan osjecaj ... mogu pored ostalog asocirati na koncertnu muziku, oznacit tacnu uru, vrijeme za skolu, marendu oli ti sto vec.
    u potpunosti mogu 'relate to' crvchak razmisljanje i duboko suosjecam sa njom ... cak sam licno dozivio kao i ona da cujem slicne komplimente kotoru.


    ... http://www.croatia-montenegro.com/en...php?id=cruises

  19. #19
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by i'dratherbefishin'
    u kotorskoj skoli moje ime se upisivalo na zadnoj strani kataloga a u titogradskoj, iz kulturoloskih razlika, na prvoj stranici dnevnika.
    ...mozhe li se malo pojasnit ovo?
    Last edited by gemma_mn; 21-04-06 at 13:25.

  20. #20
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default abeceda vs. abvgeda

    Quote Originally Posted by gemma_mn
    ...mozhe li se malo pojasnit ovo?
    redosled slova u latinicnoj i cirilicnoj abecedi nije isti. u kotoru se upotrebljavala latinica u titogradu cirilica. moje prezime pocinje sovom 'v' ... u cirilicnoj je na trecem mjestu (a, b, v, g, d, dj, ... ), u laltinicnoj pri kraju abecede (a, b, c, d, ... ) ... tako.

  21. #21
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile svjedoci vremena

    Ja sam 1985. krenuo u prvi razred osnovne škole u Dobroti. Uvijek smo upisivani po ćiriličnom redoslijedu, pa i kasnije u gimnaziji. Jedino se boja dnevnika mijenjala. U osnovnoj je bio zeleni, u srednjoj plavi.
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tote a.k.a Qler
    reko si da cujes djecu po kotoru da govore odredjene izraze znaci nije niko sa strane............vjerovatno su unaprijedili boku kao sto kazes ali dali to znaci da smo morali prihvatit te izraze???????sto nisu ostali tadasnji izrazi?????znaci da ih je neko nametnuo..................

    edit: zamisli sok tadasnjih starijih ljudi kad su bokelji preuzeli che nova i slicne izraze pa se to vremenom ustalilo kao nas izraz...............a ti si naso da pricas kako ti se prevrce zeludac kad cujes odredjene rijeci
    Jesi ti malo bezobrazan ili shto? Nemoj da lupash, ako ne znash ko su danas starokotorani, ko su starokotorske familije (ima ih 3!) koje zive u stari grad - pitaj, ne lupaj svashta! Pa cu ti objasnit' zashto je "che nova" starokotorski izraz! Mada, izvucesh sam zakljuchak kad saznash o kojim familijama se radi.
    Ovo ti je odgovor i na editovani dio posta.
    P r i m o r a c

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Somewhere over the rainbow...
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni su ovi sto sad zive u Starom gradu jednako strani kao Englezi. I oni su dosli naglo i masivno, samo ne vidim da su jedan jedini kamen u Kotor ugradili. Nisam odusevljena sto ce mi grad postati vikend naselje ali gledam oronule kuce po Starom gradu koje se ni na koji drugi nacin ne bi spasile bez da ih neko kupi i uredi, pa na cijelu situaciju sa strancima i gledam sa te strane.
    Last edited by Amelie`Poulain; 23-04-06 at 20:46.
    Pričaće ti, kojekakvi... Zloba se ko rubin cakli...
    Kako odjek mog osmeha ječi...
    Kleće se u pretpostavke... Kljuckajući, kao čavke...
    Moje loše prepričane reči...

  24. #24
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by i'dratherbefishin'
    redosled slova u latinicnoj i cirilicnoj abecedi nije isti. u kotoru se upotrebljavala latinica u titogradu cirilica. moje prezime pocinje sovom 'v' ... u cirilicnoj je na trecem mjestu (a, b, v, g, d, dj, ... ), u laltinicnoj pri kraju abecede (a, b, c, d, ... ) ... tako.
    Ccccc.... Bogomi morate se odvajat...

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,230
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja sam stan prodao Ircima
    ...I proci cu kroz dolinu sjenki, i necu se plasiti jer si Ti sa mnom!...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorski studenti postaju stranci?
    By Magnum357 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 148
    Last Post: 30-04-06, 14:18
  2. Stranci..
    By Boyanna in forum Primorski
    Replies: 13
    Last Post: 11-04-06, 07:56
  3. Kotorani na koncertu Deep Purple-a u BG...
    By Igi in forum Primorski
    Replies: 1
    Last Post: 01-03-06, 09:01
  4. Stranci o Crnoj Gori
    By monteboy in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 25-05-05, 12:43
  5. Koliko citaju Kotorani
    By hobit in forum Primorski
    Replies: 64
    Last Post: 17-02-05, 21:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •