Results 1 to 15 of 15

Thread: Studiranje u inostranstvu

  1. #1
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Studiranje u inostranstvu

    Zdravo

    Zanima me, kao što i sam naslov govori, studiranje u inostranstvu.

    Da li neko zna kakvi su uslovi, koji prosjek je potreban, koliko novca ..

    Ukratko, zanima me sve. Zainteresovan sam da upišem četvrtu godinu na nekom fakultetu van zemlje, čak bi bilo dobro i van Evrope


    Konkretno, Elektro faks (Primijenjeno računarstvo) i Ekonomski fakultet. Pa ako neko zna nešto na temu četvrte godine posle ova dva fakulteta, bio bih zahvalan

    EDIT: Može i Master studije. Nije samo četvrta bitna
    Last edited by RCE; 20-06-15 at 11:20. Reason: Dodate i Master studije

  2. #2
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,089
    Thanks Thanks Given 
    969
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    I mene bi nesto slicno zanimalo
    Ali samo na jednu godinu ili mozda jedan semestar.
    Samo bih ja otisao u Njemackij ili Austriji posto znam jezik.
    Koliko znam tamo su sad ukinili skolarine, placa se samo neka studenstka id kartica, u Njemackoj kosta oko 100e a u Austriji duplo vise. U Njemackoj treba mjesecno izdvojiti nekih 600-700e a i Austriji nekih 200e vise.

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


  3. #3
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by nexus4 View Post
    I mene bi nesto slicno zanimalo
    Ali samo na jednu godinu ili mozda jedan semestar.
    Samo bih ja otisao u Njemackij ili Austriji posto znam jezik.
    Koliko znam tamo su sad ukinili skolarine, placa se samo neka studenstka id kartica, u Njemackoj kosta oko 100e a u Austriji duplo vise. U Njemackoj treba mjesecno izdvojiti nekih 600-700e a i Austriji nekih 200e vise.

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    Naravno da mogu Njemačka i Austrija, samo kažem da nisam ograničen na EU, već da mi je svejedno, bitnija mi je ponuda od države ili kontinenta
    Znači, sem ID kartice (100-200e), treba izdvojiti za život ovih 600-900e?
    Ili su to opet neki drugi troškovi. Jer bi mene zanimalo i to, kakve su mogućnosti da se dobije dom, ishrana i sl. Zato i naglasih da bi bilo lijepo ako je neko već bio da podijeli sa nama

  4. #4
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    2,014
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cetvrtu godinu nemas van CG/SRB. Taj idiotski sistem je ostao samo kod nas pa moramo 3+1+1. Svugdje je 3+2, ili 4+2.
    Gdje god budes htio ici, pripremi se da imas TOEFL ako ces da pratis nastavu na Engleskom jeziku. Ako se odlucis za UK, onda ti treba IELTS, Cambridge test itd.

    Sto se tice razmjenje, jer pretpostavljam da te to zanima , nexus, provjeri ovo : http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/
    Mislim da nude i full stipendije za Masters.

  5. #5
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,089
    Thanks Thanks Given 
    969
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RCE View Post
    Naravno da mogu Njemačka i Austrija, samo kažem da nisam ograničen na EU, već da mi je svejedno, bitnija mi je ponuda od države ili kontinenta
    Znači, sem ID kartice (100-200e), treba izdvojiti za život ovih 600-900e?
    Ili su to opet neki drugi troškovi. Jer bi mene zanimalo i to, kakve su mogućnosti da se dobije dom, ishrana i sl. Zato i naglasih da bi bilo lijepo ako je neko već bio da podijeli sa nama
    Bas sam pogledao prije neki dan sajtove univerziteta u Becu i Paderbornu(jer imaju ugovore sa nasim ekonomskom fakultetom)
    Mjesta na domove mislim da se mogu uvjek naci. U Paderbornu mi se cini da su bili od nekih 250-300e zavisno koji dom (mozda i manje jer sam preko tel pa ne mogu da provjerim) a u Becu od nekih 50ak eura vise max, jastuke, posteljine i cuda trebas kupiti sam.
    U Paderbornu dobijas i neku kontakt osobu koja ce ti uvjek pomoci da pronadjes sve sto ti treba, gdje su najjeftinije stvari i slicno, pomogne ti da nadjes stan ako neces u dom(stanovi su od 300e pa na gore plus depozit od visine prvog mjeseca ako budes nesto slomio ili ostetio).
    Svidjelo mi se sto je bas studentski grad. Od 140k stanovnika 10% su studenti.

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


  6. #6
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,089
    Thanks Thanks Given 
    969
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siraj View Post
    Cetvrtu godinu nemas van CG/SRB. Taj idiotski sistem je ostao samo kod nas pa moramo 3+1+1. Svugdje je 3+2, ili 4+2.
    Gdje god budes htio ici, pripremi se da imas TOEFL ako ces da pratis nastavu na Engleskom jeziku. Ako se odlucis za UK, onda ti treba IELTS, Cambridge test itd.

    Sto se tice razmjenje, jer pretpostavljam da te to zanima , nexus, provjeri ovo : http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/
    Mislim da nude i full stipendije za Masters.
    Hvala pogledacu.
    Kad sam zavrsio gimnaziju imao sam i mogucnost da se prijavim za DAAD stipendiju ali sam odustao, jer prihvataju uglavnom najvise 2 iz CG koji imaju Lucu A a ja sam imao samo B. Ti studenti primaju od njemacke ambasade oko 600-700e svakog mjeseca, znaci sve placeno, skola, stan, i jos da ti ostane neka dobra suma

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


  7. #7
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by siraj View Post
    Cetvrtu godinu nemas van CG/SRB. Taj idiotski sistem je ostao samo kod nas pa moramo 3+1+1. Svugdje je 3+2, ili 4+2.
    Gdje god budes htio ici, pripremi se da imas TOEFL ako ces da pratis nastavu na Engleskom jeziku. Ako se odlucis za UK, onda ti treba IELTS, Cambridge test itd.

    Sto se tice razmjenje, jer pretpostavljam da te to zanima , nexus, provjeri ovo : http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/
    Mislim da nude i full stipendije za Masters.
    Znači, četvrtu bih morao upisati ili kod nas ili u Srb? To je loše, ali dobro, onda pitanje ostaje samao za master studije
    A za test engleskog, to je očekivano, opet, sva nastava će biti na njemu. To nije problem


    Quote Originally Posted by nexus4 View Post
    Bas sam pogledao prije neki dan sajtove univerziteta u Becu i Paderbornu(jer imaju ugovore sa nasim ekonomskom fakultetom)
    Mjesta na domove mislim da se mogu uvjek naci. U Paderbornu mi se cini da su bili od nekih 250-300e zavisno koji dom (mozda i manje jer sam preko tel pa ne mogu da provjerim) a u Becu od nekih 50ak eura vise max, jastuke, posteljine i cuda trebas kupiti sam.
    U Paderbornu dobijas i neku kontakt osobu koja ce ti uvjek pomoci da pronadjes sve sto ti treba, gdje su najjeftinije stvari i slicno, pomogne ti da nadjes stan ako neces u dom(stanovi su od 300e pa na gore plus depozit od visine prvog mjeseca ako budes nesto slomio ili ostetio).
    Svidjelo mi se sto je bas studentski grad. Od 140k stanovnika 10% su studenti.

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    Pa to i ne dođe mnogo novca, opet, moramo nešto da platimo pa, bar ja, gledam što jeftinije da prođem što se tiče smještaja i hrane

  8. #8
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    2,014
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RCE View Post
    Znači, četvrtu bih morao upisati ili kod nas ili u Srb? To je loše, ali dobro, onda pitanje ostaje samao za master studije
    A za test engleskog, to je očekivano, opet, sva nastava će biti na njemu. To nije problem
    Mozda i nadjes neki specijalni program tamo koji traje jednu godinu, ali rijetki su takvi. Moja poenta je bila da u EU pojam specijalisticki se rijetko nalazi, ili je to uglavnom masters program koji traje godinu dana, ili neki specijalisticki program tj. obuka za profesionalce.
    Srecno.

  9. #9
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,089
    Thanks Thanks Given 
    969
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Neki prosjeci troskova u Njemackoj


    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


  10. #10
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by nexus4 View Post
    Neki prosjeci troskova u Njemackoj


    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    da, ali ovo je za stanovanje privatno, plus sport i ostale zezalice bih mogao preskočiti
    Mada, ja bih gledao neki tip doma + menze, jer bi to sigurno koštalo manje od ovih predviđenih 500e
    Last edited by RCE; 20-06-15 at 16:35.

  11. #11
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,089
    Thanks Thanks Given 
    969
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RCE View Post
    da, ali ovo je za stanovanje privatno, plus sport i ostale zezalice bih mogao preskočiti
    Mada, bih ja gledao neki tip doma + menze, jer bi to sigurno koštalo manje od ovih predviđenih 500e
    Evo cijene menze za orijentaciju http://www.studentenwerk-pb.de/gastr.../speiseplaene/
    Koliko vidim svaki obrok se placa posebno, bar na ovim menzama a za studente ima poseban popust.

    Edit: Teretana oko 20-25e mjesecno

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    Last edited by nexus4; 20-06-15 at 12:32.


  12. #12
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da rifrešujem temu

    Studenti u inostranstvu, podijelite vaše iskustvo sa nama

    Može i na privatne poruke

  13. #13
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    da li je moguće da nemamo studenata u inostranstvu, željnih da podijele svoja iskustva?

  14. #14
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Ranije na forumu je negdje bila prica oko nastavka studiranja u inostranstvu posle primjene racunara ,i znam da se doslo do zakljucka da je problematicno (neko konkretno se valjda bio raspitao pa prenio informacije na forum ), jer to teze ide sa strukovnim studijama , tacnije manji je izbor mjesta dje mozes nastaviti studiranje ( znam da je bilo negdje , tipa Kanada ili tako ) .

    Sto se ekonomskog tice ,znam nekoliko ljudi koji tamo studiraju i od njih ko god se iscimao malo vise da podje na semestar da studira u inostranstvo , upao je . Poznanica je sad 5tu god u Zagreb valjda (ne znam kako se to sve iskombinovalo ) gdje su joj svi troskovi placeni ,mada mislim da je ona imala neki bas fin prosjek i to
    A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

  15. #15
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Nesh0 View Post
    Ranije na forumu je negdje bila prica oko nastavka studiranja u inostranstvu posle primjene racunara ,i znam da se doslo do zakljucka da je problematicno (neko konkretno se valjda bio raspitao pa prenio informacije na forum ), jer to teze ide sa strukovnim studijama , tacnije manji je izbor mjesta dje mozes nastaviti studiranje ( znam da je bilo negdje , tipa Kanada ili tako ) .

    Sto se ekonomskog tice ,znam nekoliko ljudi koji tamo studiraju i od njih ko god se iscimao malo vise da podje na semestar da studira u inostranstvo , upao je . Poznanica je sad 5tu god u Zagreb valjda (ne znam kako se to sve iskombinovalo ) gdje su joj svi troskovi placeni ,mada mislim da je ona imala neki bas fin prosjek i to
    E hvala na informacijama

    Ja sam pogledao forum, ali nisam našao tu temu, moguće da nisam dovoljno tražio

    Pričao sam sa jednim momkom skoro o tome, on je bio neđe po Americi na studijama (nisam siguran koje godine, možda master, ne znam tačno) i on mi je rekao da je tamo problem da nađeš posao jer ti je to zabranjeno tokom studiranja (moguće zbog stipendije neke), već da moraš da radiš na crno, a da je velika šansa da te ''provale'' i vrate nazad u CG.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Stipendije za studiranje u inostranstvu?
    By aquamarin in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 16-03-14, 12:13
  2. Studiranje u BG?
    By PAkit0 in forum Sve i svašta
    Replies: 26
    Last Post: 13-03-13, 06:50
  3. Online studiranje
    By NeroAzzurro in forum Nauka generalno
    Replies: 1
    Last Post: 01-07-10, 01:18
  4. Studiranje u CG ili abroad
    By PHI in forum Sve i svašta
    Replies: 143
    Last Post: 15-08-06, 21:52
  5. Studiranje u inostranstvu
    By Sandman in forum Putovanja
    Replies: 17
    Last Post: 02-04-06, 15:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •