Page 120 of 121 FirstFirst ... 2070110116117118119120121 LastLast
Results 2,976 to 3,000 of 3013

Thread: Naš Bog je jedan

  1. #2976
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ne znas ni sta je prvobitna istina niti da li tako nesto postoji tako da nema potrebe da je pominjes.


    Ako je logicno onda moze i lako da se rasclani na sastavne djelove.


    Znas li koja je razlika u mom i u tvom razmisljanju? Ti vidis stvari onako kako zelis da ih vidis, ne uzimajuci u obzir cinjenice. Vidis vjerovatno samo ono sto se servira u medijima. A u medijima se serviraju tragedije i lose stvari jer to ljudima drzi paznju. I kao i svaka generacija koja je dosla prije tebe mislis da zivis u najgorim vremenima ikad. Ali kad se uzmu u obzir cinjenice, danas su ljudi manje nasilni, vise tolerantni, bezbjedniji, duze zive i imaju bolji zivotni standard. Prakticno zivimo u izobilju, i da nije konstantnog ispiranja mozga reklamama, shvatili bi da skoro svi posjedujemo mnogo vise stvari nego sto su nam realno potrebne za normalan i srecan zivot. A to sto ima na primjer ljudi koji misle da im svake godine treba najnoviji iPhone da bi bili srecni, to je njihov problem. Naravno da nije sve savrseno i da ima drzava koje su pakao na Zemlji, ali toga je uvijek bilo i to mnogo vise nego danas.
    Kad pišem, pišem hipotetički gledano. I naravno da je bilo neophodno je spomenut! Što se tiče "raščlanjivanja"........možda se nijesmo razumjeli. Ali ono što ja mislim pod tim, i sam Dostojevski bi imao pozamašan posao

    Vanja danas skoro svi ljudi žive u nekim svojim filmovima gdje su oni glavne uloge i gdje samo oni čuju prilagođenu muziku koja daje adrenalin baš kao i u filmovima Zar nijesi svjestan otupljelosti ljudi? Zar ne vidiš ravnodušnost prema najgorim mogućim dešavanjima??? Vidiš li da ljudi JASNO I BEZ SKRIVANJA iznose LAŽI preko medija, i niko se tome i ne protivi, već je prihvataju kao nešto što se podrazumijeva!!!?? Nikoga nije briga za istinu i moral........preko leševa će gaziti samo da zadovolje hedonizam i ČULNO uživanje. I ovo sve je opšteprihvaćeno i niko ni ne pomišlja da može bit drugačije.
    Pogledaj omladinu! Svi liče jedni na druge ka da su blizanci. Odgovarajuće su ih isprofilisali i umno i moralno ISCRPILI. Kao na pokvarenoj traci ponavljaju samo 5-6 riječi(ponekad im promijene redoslijed) i ženske gledaju od koga "ĆE GA PRIMIT" lol! a muški koju će obalit(i po mogućnosti uzet skalp snimajući krišom na telefon). I sve ovo začinjeno drogom!

    Ovo ti je danas život Ali ti očigledno ne vidiš stvari ovako a?

  2. #2977
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,242
    Thanks Thanks Given 
    417
    Thanks Thanks Received 
    2,568
    Thanked in
    1,251 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Kad pišem, pišem hipotetički gledano. I naravno da je bilo neophodno je spomenut! Što se tiče "raščlanjivanja"........možda se nijesmo razumjeli. Ali ono što ja mislim pod tim, i sam Dostojevski bi imao pozamašan posao

    Vanja danas skoro svi ljudi žive u nekim svojim filmovima gdje su oni glavne uloge i gdje samo oni čuju prilagođenu muziku koja daje adrenalin baš kao i u filmovima Zar nijesi svjestan otupljelosti ljudi? Zar ne vidiš ravnodušnost prema najgorim mogućim dešavanjima??? Vidiš li da ljudi JASNO I BEZ SKRIVANJA iznose LAŽI preko medija, i niko se tome i ne protivi, već je prihvataju kao nešto što se podrazumijeva!!!?? Nikoga nije briga za istinu i moral........preko leševa će gaziti samo da zadovolje hedonizam i ČULNO uživanje. I ovo sve je opšteprihvaćeno i niko ni ne pomišlja da može bit drugačije.
    Pogledaj omladinu! Svi liče jedni na druge ka da su blizanci. Odgovarajuće su ih isprofilisali i umno i moralno ISCRPILI. Kao na pokvarenoj traci ponavljaju samo 5-6 riječi(ponekad im promijene redoslijed) i ženske gledaju od koga "ĆE GA PRIMIT" lol! a muški koju će obalit(i po mogućnosti uzet skalp snimajući krišom na telefon). I sve ovo začinjeno drogom!

    Ovo ti je danas život Ali ti očigledno ne vidiš stvari ovako a?
    Pa ni tebe nije briga za istinu. I ti prihvatas samo ono sto ti se servira sto se da vidjeti iz tvog posta koji je pun ironije. Sve sto si nabrojao je uvijek postojalo, ali nije bilo interneta pa su informacije sporije putovale. Tvoj problem je sto vidis samo najgore jer ti je najgore servirano u medijima. A interesantno je sto sa jedne strane pricas o tome kako ljudi vide sebe kao glavne uloge a onda nastavljas sa pricom o tome kako su drugi ljudi dekadentni kao da si ti poseban. Vjerovatno nisi ni primijetio ironiju u tome.

  3. #2978
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Pa ni tebe nije briga za istinu. I ti prihvatas samo ono sto ti se servira sto se da vidjeti iz tvog posta koji je pun ironije. Sve sto si nabrojao je uvijek postojalo, ali nije bilo interneta pa su informacije sporije putovale. Tvoj problem je sto vidis samo najgore jer ti je najgore servirano u medijima. A interesantno je sto sa jedne strane pricas o tome kako ljudi vide sebe kao glavne uloge a onda nastavljas sa pricom o tome kako su drugi ljudi dekadentni kao da si ti poseban. Vjerovatno nisi ni primijetio ironiju u tome.
    Vidim i mnogo gore od navedenog. I ljubomoran sam na tvoj vidik Ali........

  4. #2979
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Može li se to objasniti ovako: svaki čovjek tumači svijet oko sebe i sebe kako sam hoće i po kojim normama želi.

    Taj svijet koji tako stvara(religijski Kraljevstvo Nebesko), sebe, je plod njegovog izbora koja učini kroz situacije, religiozno nazvane iskušenja, to i uspostavlja kao realnost.

    Tako ispada da ono što si sam si izabrao.

    U ono vrijeme: Reče Isus glavarima svećeničkim i starješinama naroda: »A što vam se čini? Čovjek neki imao dva sina. Priđe prvomu i reče: »Sinko, hajde danas na posao u vinograd!« On odgovori: »Neću!« No poslije se predomisli i ode. Priđe i drugome pa mu reče isto tako. A on odgovori: »Evo me, gospodaru!« i ne ode. Koji od te dvojice izvrši volju očevu? Kažu: »Onaj prvi.« Nato će im Isus: »Zaista, kažem vam, carinici i bludnice pretekoše vas u kraljevstvo Božje! Doista, Ivan dođe k vama putem pravednosti, i vi mu ne povjerovaste, a carinici mu i bludnice povjerovaše. Vi pak, makar to vidjeste, ni kasnije se ne predomislite da mu povjerujete.«

  5. #2980
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,242
    Thanks Thanks Given 
    417
    Thanks Thanks Received 
    2,568
    Thanked in
    1,251 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Može li se to objasniti ovako: svaki čovjek tumači svijet oko sebe i sebe kako sam hoće i po kojim normama želi.
    Moze, ali to je pogresan pristup. Svijet ne bi trebalo da se posmatra samo sa jednog aspekta jer je takav pogled gotovo uvijek pogresan. Savrsen primjer je ovo sto se desava po Americi sa Muslimanima. Amerikanci postaju sve vise anti-muslimanski nastrojeni zbog par budaletina koje ucestvuju u ovim teroristickim napadima i zbog konstantnog sirenja straha i mrznje u medijima. I vrlo je lako pasti pod uticaj takve price kad je to sve sto cujes 24/7. Ali ipak kad se cinjenice uzmu u obzir lako se da vidjeti da su sami Muslimani u najvecem broju zrtve terorizma, da je vjerovatnoca da pogines u teroristickom napadu astronomski mala i da od 1.6 milijardi Muslimana vrlo mali procenat opada na dzihadiste.

    To je jedan aktuelan primjer od bezbroj stvari koje ljudi pogresno posmatraju jer ne zele dublje da razmisle o tome sta se u svijetu desava i zbog cega.

  6. #2981
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    lako se da vidjeti da su sami Muslimani u najvecem broju zrtve terorizma
    Živo mi puca nježnik za to. Sami su odlučili da žive sa nakaradnom religijom(svaka je nakaradna ali Islam je za medalju)
    Da odlučujem da li da sačuvam jednog građanina Crne Gore ili 30 miliona Arapa uvjek ću izabrati da sačuvam svog zemljaka.
    Draži mi je jedan građanin Crne Gore nego 30 miliona Arapa.

    Sent from my SM-G900FD using Tapatalk
    Last edited by Rakun; 16-07-16 at 16:50.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #2982
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default



    Semiti imaju čudan fetiš...

  8. #2983
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ih kad bi ti samo znao...

    A ja jesam fundamentalista ali intelektualni a ne bradati.
    Dovraga nikada teme ne čitam od početka, šta sve propuštim zbog toga.

    ...



    Duga brado duga kosooooo
    i moj te je đedo nosooooooooo

    onda ide grlenije ponavljanje sa titrajućim zvukom gusala...

    DUGA BRADOOO....


    ....


    Golobradi fundamentalizam? - sa akcentom na intelektualni.

    Nevjerovatna postavka, doduše nekako se nameće ovakav tip definicije sve češće.

    Koja je razlika između bradatog i golobradatog fundamentalizma?


    Što me podsjeti na čuvene 'hitlerovske' brkove, koji su svijevremeno bili tako šik.

    Modernizacija tradicije, znamo da dojčeri vole kosmate i loknaste brkove, sam Hitler ih je svojevremeno nosio,pa ih je kasnije štosovao. Što je dovelo do urbanizacije ideje, napravila se ta razlika, od brkonja do onih sa brčićima. Međutim onako skraćeni su nosili i simboličku poruku da je bio i učesnik ratnih operacija. Morali su ih tako brijati (ako su željeli da ih zadrže) zbog gas maski, što će reći da je bio u rovu i pucao.

    Hitler je u svojoj ratnoj istoriji imao i iskustvo sa bojnim otrovima od kojeg je bio oslijepio, čak su postavljene neke teroije da je to i jedan od psiholoških uzroka za kasnije njegove radnje.
    Jedno jeste veoma poznato, da njegova ratna uloga u WWI je bila veoma bitna u njegovom političkom angažmanu, podizalo je njegov autoritet i tako sticao povjerenje. Sam Himler (isto tip sa brčićima) ga je upravo iz tog razloga bukvalno obožavao. Tako da je rado podsjećao sa svojim štosovanim brčićima.

    Sada da li se takav jedan modni detalj može povezati sa nečim što se ođen nazva golobradim fundamentalistom?

    Koje su razlike u branjenju stavova između golobradih i bradatih ? - fundamentalista , ako je to uopšte i bitno u svemu ovome
    Last edited by gaul; 25-07-16 at 15:33.

  9. #2984
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Lažeš,brda valjaš.
    Šta je sledeće da mi spočitaš ? - da sam tvorac rečenice - I never drink wine.
    Onda sam te ja može bit, pogrešno shvatio, pa sam evo dužan da se ti se izvinim. Javno, jasno i glasno. Što je i red?


    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Nastaviću kasnije...
    čekam
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  10. #2985
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Vremenom su se dosta moralnih stvari pretočile u nemoralne, nikada nemoralna nije postala moralna.
    Vrlo interesantno...
    Da bi se to moglo sagledavati u smislu da je na taj takav način (kad je već bilo takvih interpretacija i dešavanja), moral ipak postajao bolji, kvalitetniji, "moralniji"? Jer su se iskristalisale razlike?
    Ipak je interesantnije kakvih opisa i shvatanja morala pročitah na temi, zbilja "vrlo interesantno".

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Mislim da po malo mijesas moral sa vrlinama. Kod morala je bitno da li je odredjena drustvena pojava ili aktivnost prihvatljiva ili nije. Ako nesto postane moralno prihvatljivo i normalno u drustvu ne postaje automatski i vrlina. Na primjer odredjeni modni trendovi i zivotni stilovi.
    Modni trendovi u vezi sa moralom? Nek tračak, prag, nastajanja novih moralnih normi? Ni na šta to ne liči bez na propale pokušaje degradacije morala.
    Vrline su druga priča. Da bi se znalo šta su vrline, valja znati đe ih obično nema.

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    I ti sad potpuno pomijesa znanje sa istinom. Istina je istina nezavisno od tvog znanja. Jedino sto moze da se promijeni je znanje o istini. Ako neko misli da je 2+2=5 to ne mijenja istinu da je 2+2=4. Kad ta osoba prepozna svoju gresku u tom trenutku uvidja da je njegova prethodna percepcija bila pogresna, da je vjerovao u nesto sto nikad nije bilo istinito.
    Divan primjer, ali ne ove priče o istini, nego ovih poslednje aktuelnih pokušaja pripisivanja svega i svačega religiji u kontekstu namjera da se diskredituje religija.

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Napisao si razumljivo ali pogresno. Covjek se ne prilagodjava moralu. Da je tako zasto bi ljudi sa ovih prostora konstanto pizdili zbog "zapadnih vrijednosti". Te zapadne vrijednosti su njihov moral. Koji je isto tako izuzetno promjenjiv. Moral diktiraju drustvene promjene. Kad se okolnosti u drustvu promijene mijenja se svijest ljudi u toj sredini. Ta promjena svijesti u sebi sadrzi promjenu moralnih shvatanja. Uzgred, veliki broj zivotinja ima neki primitivni oblik kodeksa ponasanja i razlikovanja ispravnog od pogresnog, odnosno moralne vrijednosti.
    Još jedan propao pokušaj. Ukazivanje na "moralnost" koja je neđe i za kojom neko pati. Trivijalno i realno bez-veze. Ljudi su "trbuhom za kruhom" išli uvjek i uvjek će. Filmovi, reklame, malo šminke i marketinga i eto ti gomila onih koji "pate" za zapadnim tricama i kučinama. Pa umjesto sreće i zadovoljstva gotovo uvijek imaju neki vid nostalgije i žalosti za izgubljenim ovim ili onim.
    Moral je teško promjenjiva stvar, ne mijenja se kao čarape, mada ima i takvih sigurno. Ovo poslednje definisanje morala kod životinja je nešto što je šlag na tortu, takođe propala ideja, kako na onoj temi, tako i sada.

    Neko je pominjao rome, njihov način shvatanja života i uopšte način življenja je odavno prevazišao ovakve propuste u razumijevanju stvarnosti.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Tvrdi neko drugačije?
    Postoje tumačenja koja bi ti u ovom kontekstu bila zanimljiva, dovoljno je da pođeš od "oko i zub" iz Starog Zavjeta, pa ih uporediš sa "okreni i drugi obraz". Zar i ovo ne postaje vrlo zanimljivo?

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Nešto se jeste promjenilo...
    Proroci i Zakon, respektivno svaki za svoje vrijeme, su ostali.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Opet dolazi do nevjerovatnih situacija da se iznose istovjetni filozofski postulati ali sa različitim ubjeđenjima.

    Očiogledna dominacija subjektivnosti.

    Što onda čini suštinski različitim monoteističke ateiste od teista....osim frakcionaških razlika (sekte).
    Neđe je i zapisano da će se u poslednja vremena ljudi neće razumijeti.

    edit: nestadoše mi neki postovi
    Last edited by SpongeBob; 31-07-16 at 21:11.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  11. #2986
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Meremo mi i vako i nako, al moda je moda...

    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  12. #2987
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "svaki čovjek tumači svijet oko sebe i sebe kako sam hoće i po kojim normama želi."

    Tumačenja postoje razna. Koliko sela toliko običaja, zar ne? Ipak i u toliko mnogo sela i u toliko mnogo običaja postoji dosta stvari, za koje se može reći da su bliske, iste ili bukvalno - identične.

    Ako se pretpostavi da "svijet ne treba posmatrati samo sa jednog aspekta" onda ostaje zabrinjavajuće zašto je gomila stvari kako u običajima, tako i na drugim mjestima monolitno - identična? Dal je ovo ispravan ili pogrešan način?

    Šta definiše pogled na svijet ili shvatanje svijeta? Način ponašanja? Moralni principi? Ravnodušnost? Empatija? Melanholija? Kritični momenat u raspološenju? Bijes i slično?

    Dal na pogled na svijet utiče i ono što servirate, prikažete, pokažete nekome bilo to tačno ili pogrešno, dal na pogled na svijet utiče i 1000 puta ponovljena informacija opet bila tačna ili pogrešna? Slučajno ili namjerno, svatanja nisu uvjek stvar izbora. Velika većina shvatanja je skoro pa uvjek nametnuta, naročito u poslednje, današnje vrijeme. Zasićenje informacijama = manipulacija.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  13. #2988
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,242
    Thanks Thanks Given 
    417
    Thanks Thanks Received 
    2,568
    Thanked in
    1,251 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Da bi se znalo šta su vrline, valja znati đe ih obično nema.
    A jesi tupav za medalju. Kako da znas gdje nema (ili gdje ima) vrlina ako prije toga ne znas sta su vrline?

    Razmisljas li uopste prije nego se bacis u pisanje? Svaka recenica ti je potpuno besmislena.

  14. #2989
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    A jesi tupav za medalju. Kako da znas gdje nema (ili gdje ima) vrlina ako prije toga ne znas sta su vrline?

    Razmisljas li uopste prije nego se bacis u pisanje? Svaka recenica ti je potpuno besmislena.
    Prepoznao si se? Baš u tom dijelu đe se piše o ne-postojanju vrlina?

    Drago mi je si shvatio poentu. U nastavku opet iznosiš neistine. Zašto?

    Ne bih ti dalje komentarisao besmislenosti koje pišeš, monotono je. Naročito po ovim vrućinama.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  15. #2990
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,242
    Thanks Thanks Given 
    417
    Thanks Thanks Received 
    2,568
    Thanked in
    1,251 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Prepoznao si se? Baš u tom dijelu đe se piše o ne-postojanju vrlina?

    Drago mi je si shvatio poentu.
    Prepoznao sam nedostatak elementarne logike kao i inace.

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    U nastavku opet iznosiš neistine. Zašto?
    Eeee moj sundjeru, da je neistina ne bi do sad cijeli forum ubijedio da si tupav. Ispricaj nam opet pricu o rebrima

  16. #2991
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Standardna priča. Mada, dobar primjer koji treba iskoristiti kad već insistiraš na njemu, a i svježije je sad malo.

    Radilo se o opisu koji jasno identifikuje razliku između postojanja i nepostojanja vrlina, iskreno mi je žao što si se u ovom (drugom) slučaju prepoznao, pa u tom kontekstu i nastavio pisanje, ali eto, ponovo si pao na vrlo trivijalnom mjestu.

    Naime, kako je svima jasno da u mrklom mraku nema svijetla, tako i tamo đe nema vrlina, ne treba ih ni tražiti jer ih naći nećeš, isto kao što u mraku teško da se može pronaći svijetlo. Neki mrak i definišu kao odsustvo svijetla, slično bi bilo i za vrline, a ne one nebuloze koje ti pominješ (moda i sl.). Tvoje nazovi "eureka" po pitanju jedne jedine rečenice, koju uz put nisi razumio, niti povezao sa ostalim dijelom teksta, kako bi eventualno shvatio ili makar pokušao shvatiti kontekst, nije za pohvalu.
    Međutim, upravo ovaj slučaj me je podsjetio na nekoliko kolega, uglavnom iz inostranstva sa kojima sam u proteklom periodu sarađivao, kroz par zanimljivih projekata.

    Da ti uprostim, više različitih ljudi, sam u razdvojenim slučajevima vidio u upravo istoj situaciji u kojoj si se ti sad našao.
    Npr. u Bibliji se kaže da je svijet stvoren za sedam dana, u Kuranu je cifra isto sedam, ali je drugi konkretni termin iskorišćen. Moderna nauka ima potpuno drugačija objašnjenja i ograničava se na druge vremenske terminw, što je dovoljno da gomilu ljudi dovede u početnu zabludu koja se realno može svesti na opis: "Biblija kaže da je svijet nastao za sedam dana, nauka kaže drugačije, znači Biblija griješi?". Znak pitanja je na kraju, ne tačka.
    Ovakav stav je trivijano pogrešan! Predstavlja vrlo bukvalno tumačenje, koje se isto vidi u brojnim drugim primjerima, da ne nabrajam.
    Pretpostavljam da si sad shatio svoju grešku? Sad ti je valjda jasno da npr. tvoje "veličanje" takvih "grešaka" u stvari oslikava tvoje pogrešne interpretacije.

    Ne možeš izvlačiti iz konteksta, pa na taj način formulisati zaključke, bazirane inicjalno na svojim greškama. Ako u startu imaš grešku, zar će rezultat biti tačan?
    To moguće, nije pravi i sigurno nije konstruktivni način, vjerovatno ćeš toga postati svjestan (nekad)?

    Ima lli potrebe da navodim još primjera? Znajući tebe, bolje da ti za svaki slučaj dodam još jedan još trivijalniji primjer.

    Nekoliko ljudi sa kojima sam u proteklom periodu razgovarao, je bilo blisko tvrdnji da su religije, parafraziram njihove opise, "opravdavale progone i masovna ubistva" i slične kriminalne tvrdnje. Dobar dio toga se provlači i po nekim temama ovđe. Nisi ni ti u ovom momentu daleko od te takve priče. Čak se je kroz te diskusije "tražila" religija koja nije nikad nikoga organizovano ubijala i slično. Sjećam se da su neke od istočnih religija bile vrlo blizu takvom statusu, ali se je ipak i za njih ispostavilo da je istoriski gledano, kod njih bilo, upravo pomenutih stvari.

    Sve ovo ti pišem zbog katastrofalnog zaključka "bilo je ubijanja iz vjerskih razloga, mene takva religija ne zanima" i sl. Još kad se tome dodaju ova poslednja dešavanja koja se većinom etiketiraju sa nekom religioznom osnovom, stvar postaje mnogo jasnija. Što bi u neku ruku i imalo smisla, zar ne? Imalo bi smisla kad bi to bilo konačno i upravo tako i kad ne bi bilo velikog "ali". Vidiš, kad pokušaš sagledati opisani krajnji ishod, jasno ti je ko je i što je u pozadini.

    Već smo gomilu puta govorili da veće monoteističke religije zabranjuju ubijanja, krađe i sl. Pogledaj Deset Božijih Zapovjesti, tamo lijepo piše. Opet, svjedoci smo danas da je to vrlo popularan sport i to ne samo iz pomenutih vjerskih razloga, nego i iz gomile drugih, mnogo nižih i primitivnijih.

    Upravo tekst koji ti poslednjih napisah pod navodnike, je razlog zašto pojedini, pa čak moguće i ti sam, odbacuju religijske koncpete jer im se ne uklapaju u njihove rezone, bez obzira što su im ti rezoni moguće vrlo sugestivno ili prikriveno nametnuti kao takvi i koncipirani samo sa jednim ciljem, upravo sa ciljem da ih pokušaju udaljiti od religije.

    Najgori momenat u cijeloj priči je samo uzdanje u te takve rezone i koncepte kao u nešto sigurno i konačno, pri čemu je svojevrsna jeres istinitost takvih koncepata dovoditi u pitanje. Ovđe bi se zadržao (bez navođenja) na gomili stvari koje si svojevremeno žučno branio ne dovodeći njihovu istitiost u pitanje iako i sam znaš da su u pitanju bile teorije, dogovori, neka usvojena pravila i neke trice i kučine koje nisi nikad svojim očima vidio, a eto siguran si da su takve "kako su ti rekli da jesu" i sl. Nije to pravi princip, pogriješio si zar ne? Možda je momenat da pokušaš nešto drugo?

    U tom kontekstu podsjetio bih te na izjavu fizičara Maksa Planka "Nije slučajno da su najveći mislioci svih vremena bili duboko religiozni."

    Tvoje uzdanje u "logiku" je poznato, ali termin "inače" koji si upotrebio je zbilja zabrinjavajuć. Logikom ćeš spoznati Boga? Ok, javi mi kad uspiješ, da nastavimo diskusiju.

    Na kraju ne treba ići dalje od generalne strukture tvojih postova, naročito ovih poslednjih. Pored svih objašnjenja koja si dobio, sugestija gdje i šta da tražiš, šta vidimo s tvoje strane? Ne treba isticati da opis nije nimalo blistav, vidi se samo.

    U većini slučajeva, koliko su to uslovi dozvoljavali, uspio sam pomenute ljude natjerati na malo detaljnije preispitivanje pomenutih tvrdnji i neko elementarno upoznavanje sa religijskim konceptima, što je imalo za posledicu revidiranje početnih stavova. Zanimljivo? Da se na vrijeme ogradim od tvojim bilo kakvih pogrešnih zaključaka, religija, odnosno religijsko shvatanje je individualna stvar i teško da tu možeš ikome išta nametati. U pitanju je stvar ličnog izbora, shvatanja.
    Čak i inicijalni opis koji Ego navodi je zanimljiv ali potencijalno rizičan, jer u tom domenu svakako treba paziti, jer rekoh, radi se o ličnom izboru.

    Razobličiti zablude i greške u shvatanju religije je druga priča, a nju u granicama mogućnosti, ne treba zaobilaziti. Makar u nekom osnovnom obliku, za složenije stvari zna se đe i kuda treba ići i tragati, na "koja vrata kucati".

    Toliko.
    Last edited by SpongeBob; 02-08-16 at 23:34.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  17. #2992
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Gospode boze pomiluj
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  18. #2993
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    Gospode boze pomiluj
    Šta se čudiš ?
    Na UDG učio trolovanje, a ako po ičemu taj "univerzitet" je poznat po tome što ima trolove svjetskog glasa
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  19. #2994
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Jedno je trolovanje drugo mentalno otvaranhe mozga glupostima. Mada ja se uvijek tjesim da je njima sa samim sobom najgore
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  20. #2995
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    procitah ovo "naime" i tu stadoh.
    jos jedna od gadnijih epidemija.

    Sent from my D5803 using Cafe Del Montenegro mobile app
    nothing comes from violence and nothing ever could

  21. #2996
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    procitah ovo "naime" i tu stadoh.
    jos jedna od gadnijih epidemija.

    Sent from my D5803 using Cafe Del Montenegro mobile app
    Naime onaj sto gleda "odozgor" zna da pijes pivo
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  22. #2997
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    naime, nek me smjesti dje mu volja

    Sent from my D5803 using Cafe Del Montenegro mobile app
    Last edited by goozica; 03-08-16 at 08:40.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  23. #2998
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,242
    Thanks Thanks Given 
    417
    Thanks Thanks Received 
    2,568
    Thanked in
    1,251 Posts

    Default

    Sundjeru, ako si nesposoban da jednu smislenu recenicu napises, ne mislis valjda da cu stotinu besmislenih recenica da citam

  24. #2999
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,715
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,217
    Thanked in
    2,126 Posts

    Default

    Živ je Draža, umro nije! Molim!?
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  25. #3000
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Koliko šuplje priče.

    I zarad toga je dobro Bobe, da svako gleda kako hoće. Jer sam nosi na kraju to svoje gledište sa sobom.

    I onda nema na koga da se ljuti bez na sebe ako se što "preškartao"...

Page 120 of 121 FirstFirst ... 2070110116117118119120121 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem jedan flagship, jedan remorker
    By Philia in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 22-03-17, 09:01
  2. Kupujem Jos jedan HDD 80 gb
    By raske97pro in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 08-01-13, 23:14
  3. KOLEKTIVNI UGOVOR, jedan na jedan ili PLUS POLITIKA
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 07-11-11, 16:59
  4. Replies: 2
    Last Post: 31-03-09, 21:47
  5. m:tel “Prijatelji jedan na jedan”
    By weatherman in forum Operatori
    Replies: 14
    Last Post: 14-04-08, 02:05

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •